PDA

View Full Version : Κινητοποιηση λογω αδιαφοριας οδηγων..



Giannis_L
25/04/2005, 12:00
Με αφορμη τα αρκετα ασχημα δυστυχως νεα που εχουν κοινο αξονα τους απροσεκτους οδηγους των αυτοκινητων,και τους μοτοσυκλετιστες σαν θυματα,μηπως πρεπει να κινητοποιηθουμε για να μας προσεχουν πιο πολυ στο δρομο ????

μηπως κατι πρεπει να "αλλαξει" , αν μπορει να γινει κατι τετοιο ?

δεν μπορω αλλο να ακουο τετοιες ειδησεις..

Pokermon
25/04/2005, 12:06
Θα ιδρώσει κανενός το αυτάκι όμως? Μου φαίνεται ότι μόνο όσοι οδηγάμε μηχανές και έχουμε αυτοκίνητα προσέχουμε….. οι άλλοι απλά μας γράφουνε…λες και δεν υπάρχουμε…..:mad:

Rezeguet
25/04/2005, 12:23
φιλε γιαννη εγω συμφωνω. Τι εχεις κατα νου να κανουμε ομως?
Δεν θελω να ειμαι απαισιοδοξος αλλα ακομα και ΑΝ οργανωσουμε την εκδηλωση και ΑΝ ερθουν πολλα ατομα και ΑΝ υπαρξει καλη εκτελεση του εργου (και οχι ευκαιρια για αναρχιες και μαλακιες) και ΑΝ βρει απηχηση στα ΜΜΕ, νομιζεις οτι κατι θα αλλαξει, εστω και προσωρινα? Οτι θα μιλησουμε στην συνειδηση των οδηγων και θα γινουν καλυτεροι οδηγοι?
Το μονο που θα μπορουσες να προσπαθησεις ειναι διαδηλωση προς το κρατος και την κυβερνηση που ειναι υπευθυνη για ολα αυτα, αλλα και εκει αμφιβαλλω αν πετυχεις τιποτα αν δεν υπαρξει μαζικη και συνεχης διαδηλωση μεχρι να αλλαξει κατι και οχι σε στιλ ΚΝΕ (χωρις να θιγω κανενα απλα επειδη τα εχω δει μιλαω γιαυτο) που κανουν τα παιδια επειδη δεν εχουν αλλο πραγμα να κανουν λεγοντας αοριστες κουβεντες και αερολογιες.
Αν εχει κανεις καμια καλη ιδεα τοτε σιγουρα count me in. :wave2:

cityfly
25/04/2005, 14:54
δυστυχώς για να έχει απήχηση στα ΜΜΕ οποιαδήποτε εκδήλωση πρέπει το λιγότερο να πέσει ξύλο ή να κλείσει το κέντρο για κάνα 5ωρο

η τελευταία πορεία διαμαρτυρίας που είχε γίνει πέρασε σχεδόν στο ντούκου από τα ΜΜΕ


πάντως αυτό δεν συμαίνει ότι δεν πρέπει να συμμετέχουμε σε ό,τι γίνεται στην κατεύθυνση της προστασίας και της προβολής της μοτοσυκλέτας, θα ακουστούμε κάποια στιγμή

AFTER
25/04/2005, 16:37
Η προηγουμενη πορεια ειχε γινει Σαββατο ''για να μην εμποδιζουμε τον κοσμο''

Οπως ακριβως κανουν και οι ταξιτζηδες,οι αγροτες και ο καθε πικραμενος....

ΛΑΚΑΜΙΕΣ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

αλλα σας εχω και συνεχεια

Την αμεσως επομενη μερα θα κατεβουμε ολοι στο κεντρο με τα ΑΜΑΞΙΑ ΜΑΣ!

2 ΣΕ 1

Και διαμαρτηρια για τα ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ διαδηλωνουμε την αξια της μοτοσυκλετας στην κινηση

Και ναι,θα κλεισουμε το κεντρο για ολη την μερα,ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ

ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΜΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ(που φοραω ΠΑ-ΝΤΟ-ΤΕ),αλλα και ΦΠΑ σαν ειδος πολυτελειας!

Θα τυλιχτω με ΤΝΤ και θα μπω στην βουλη το κερατο μου!!!

Rezeguet
26/04/2005, 12:07
εγω λεω να κλεισουμε ολο το κεντρο τριτη με τεταρτη με μηχανες και κουτια μετα. Αμα γινει αυτο θα κλεισω εισητηριο να ανεβω πανω! Αν μη τι αλλο θα γινει τεραστιο γεγονος στα ΜΜΕ κι θα βρει μεγαλη απηχηση. Αμα δεν γινει κατι της προκοπης τσαμπα ενεργεια ξοδευουμε.

Giannis_L
26/04/2005, 12:12
ΣΩΣΤΟΣ !

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ οι πολυγραφοτεροι εδω μεσα ???

:wave2:

Dodok edessa
26/04/2005, 12:30
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ..
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΕΘΥΣΜΕΝΟΣ, ΝΥΣΤΑΓΜΕΝΟΣ, ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ,ΚΤΛ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΕΙΣ ΜΥΑΛΟ,
ΜΕ ΜΙΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ Η ΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ,.
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΡΟΒΛΕΨΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΗΛΙΘΙΟ ,ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ !!!
ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΨΕΜΑ ΑΝ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΔΗΓΗΣΗ, ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΡΘΙΟΣ ΧΑΡΗ ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΟΠΟΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΟΧΗ,,, ΚΑΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ


13603

crs-k
26/04/2005, 12:57
Λοιπον ...

Για να δουμε ... :rolleyes:

Θα αναθεσουμε σε 5-6 μαλ... εεε κοροϊ... εεε καλα παιδια, να οργανωσουν (με οτι συνεπαγεται αυτο) την ολη φαση.

Τωρα για την μερα ...

Καθημερινη καλυτερα ...

Μπααααα
Θα εχουν ολοι δουλειες και ΔΕΝ θε ερθει κανενας!

Κυριακη?

Μπααααα
Θα πανε εκδρομες, βολτες και ποιος την βαμει την διαδηλωση ...

Το βρηκα!
Σαββατο που θα μπορουν οι περισσοτεροι!
Ναι αλλα ΔΕΝ θα 'χει και τοσο πολυ κοσμο το κεντρο και ποιον θα ενοχλησουμε ...

Μωρε τι καθομαι και σκαω εγω ... :wacko:

Ας βρουν την μερα οι μαμακες οι "οργανωτες"!


Εγω απο την μερια μου εριξα την ιδεα σ' ενα καφενειο ... εεε ... forum!

Τωρα οταν κι αμα το οργανωσουν ...

ΑΝ εχω κεφια ...
ΑΝ καταφερω και ξυπνησω ...
ΑΝ δεν ειναι ξυνισμενος ο καφες ...
ΑΝ δεν στραβοβαμησα χτες ....
ΑΝ ...
ΑΝ ...
ΑΝ ...

Μπορει να περασω κι εγω μια βολτα για να δω τι καταφεραν οι ηλιθιοι ...


Οταν στο δρομο θα μας ρωτανε βεβαια γιατι το κανουμε αυτο ...
Θα τους λεμε ...

"Θελουμε να ΜΗΝ μας πατατε" !!!

Ειναι ενα σοβαρο θεμα, τι διαολο ?

Προπαντων ειναι σαφεστατο!

Δεν υπαρχει κανεις που ΔΕΝ θα το καταλαβει ... :wacko:




Και για να "στεναχωρησω" και λιγο παραπανω, μιας κι ειμαι και "πολυγραφοτατος" ...

ΔΕΝ θυμαμαι στις εκδηλωσεις που εχουν γινει κατα καιρους και πολλους απο αυτους που εχουν γραψει σ' αυτο εδω το ποστ ... :(

Μπορει να φταιει και το Αλτσχαϊμερ ...
Δε λεω ...

:wave2:

superfour
26/04/2005, 12:59
Συμφωνώ κι εγώ (το ανέφερα κι εγώ αλλά στο ατυχές Post, μαλακία μου αλλά δεν κρατήθηκα)

Πρέπει να γίνει καθημερινή και σε ώρες αιχμής και χωρίς καμία προειδοποίηση σε ΜΜΕ Και Μπάτσους!!! Αν βρεθούν με την πλάτη στον τοίχο τι θα γίνει? Κι αμα λάχει και παρεκτραπει η όλη φάση (αφού θα παίξουν ΜΠΑΤΣΟΙνίλες ειναι σίγουρο) δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα! Το θέμα είναι να μην ανακοινωθεί πουθενά περαν των μοτοσικλετιστικών forums έτσι ώστε να γίνει το ΧΑΟΣ το ίδιο!!! Πρέπει όμως να οργανωθούμε, πανό, τρελά συνθήματα με ντουντούκες και ότι άλο παιζει

Φαντάσου να ξεκινήσεις από Παναθηναϊκό (όπως τότε) και πας Βουλή ο ένας πίσω από τον άλλον εν ώρα πλήρης κυκλοφοριακής σύγχησης!!
Ρε αυτά πρέπει να τα κάνουμε και συχνότερα!!! Πόσα παιδιά ακόμα θα χάσουμε? Ούτε πόλεμο να είχαμε? .... ή μήπως έχουμε??:confused:

Giannis_L
26/04/2005, 13:03
ελα ρε Χρηστε,τι να κανουμε..δεν ειμαστε απο Αθηνα να ειμαστε τελειως ανετοι..και στο τσακ μπαμ σε εκδρομες κλπ κλπ κλπ.

Το οτι εριξα μια ιδεα δεν σημαινει ολα τα παραπανω..Δες το σαν μια προτροπη..

Τι να πω..οπως τα λαμβανει ο καθενας..
Δικιο εχουμε ολοι..

Και το πολυγραφοτεροι ειναι καλο,οχι κακο.

Αλλη βαρυτητα εχει να λες εσυ κατι που ξερεις και προσωπικα πολλους απο εδω,και αλλο εγω ή ο καθενας που ειτε ειναι απο μακρυα και δεν μπορει να εχει πρροσωπικη επαφη,ειτε απλως δεν εχει επαφη τοσο κοντινη οσο εσεις.Απλα.

hornet
26/04/2005, 13:10
Γιαννη το προβλημα δεν ειναι η δικη σου διαθεση αλλα η διαθεση ολων και εκει ειναι το προβλημα!
Αλλοι θα ερθουν και αλλοι θα πουν ωχ αδερφε!

Ναι αλλα αυτο που δεν αλλαζει οτι καποιοι θα εχουν τρεξει κανονισει τυπωσει δεν ξερω τι αλλο και τελικα τι θα γινει θα μαζευτουμε καμια 50αρια να κανουμε τους καραγκιοζηδες!!!!


Αυτα

superfour
26/04/2005, 13:14
ίσως να μην χρειάζεται τρελή προετοιμασία!
ίσως με ένα Post όπως αυτά των εκδρομών "ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΤΡΙΤΗ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΚΑΛΛΙΜΑΡΜΑΡΟ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΩΡΑ..... ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΔΕ ΠΟΡΕΙΑ" (αντίστοιχα σε Σαλόνικα, Πάτρα, Γιάννενα κι όλες τις άλλες μεγάλες πόλεις)
ίσως να είναι τόσο απλό

... τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ...

Στάθη ούτε καν αφίσσες. Έστω όσοι μπαίνουν internet. Τουλάχιστον στα 3 γνωστά forums. Του πούστη! Δεν μπορεί. Έχουμε δείξει πιστεύω κατά καιρούς την ευαισθησία μας και την ανθρωπιά μας. Και 100 μηχανές να μαζευτούν (που δεν νομίζω να είναι τόσο λίγες) σιγά σιγά θα καταφέρουμε κάτι. Και τότε να δω την "κυρία" Στάη τι σχόλιο θα κάνει (αν θυμάστε στο ρεπορτάζ ου Γιώργου:mad: )

crs-k
26/04/2005, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giannis_L
..........................
Το οτι εριξα μια ιδεα δεν σημαινει ολα τα παραπανω..Δες το σαν μια προτροπη..
.........................


Αυτο που θελω να πω ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη σημασια, να εισαι πρωτα απ' ολα ΕΣΥ σοβαρος, για να σε παρουν κι οι αλλοι στα σοβαρα!

Αν αρχιζω πχ να φωναζω στον δρομο, οτι δεν μου φτανει ο μισθος για Ferrari, θα γελανε ολοι, ενω οι ιδιοι θα μου συμπαρασταθουν, αν φωναζω οτι δεν μου φτανει για να φαω!

Απο την αλλη ...
Οσοι ηταν στις εκδηλωσεις της "Προτοβουλιας Μοτοσυκλετιστων", περα απο λεσχες κλπ, ξερουν με ποση δυσκολια, μαζευοταν κοσμος, μιας κι ετσι κι αλλιως ειμαστε ζαμανφουτιστες.

Τωρα η φωτια εφτασε στην πορτα μας και ξυπνησαμε!
Φωναζουμε μαλιστα και τον γειτονα σε βοηθεια, οταν εμεις ΔΕΝ πηγαμε οταν καιγοταν το δικο του σπιτι!

Τα ειπε πριν καμμια 20αρια μερες ξανα κι ο Γιωργος (ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ) αυτα, αλλα και τοτε ΔΕΝ του "δωσαμε" σημασια ...

crs-k
26/04/2005, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από superfour
....................
... τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ...


Δεν ειναι ετσι Κωστα, δυστυχως!

Και τις προηγουμενες φορες, με ΠΟΛΛΑ ποστς κι αλλη προετοιμασια, ελαχιστοι ηταν αυτοι που "χαλαλισαν" τον υπνο τους για να ερθουν ... :sick:

afrotwin
26/04/2005, 14:04
apo prosopiki empiria

mia mera apla mou petaxtike mia gria mprosta sto aftokinito sta 10 metra me vroxeri mera me asfalto na glistrai me prosfisi xerete...
ke apla tin xtipisa frenarismenos ke i gria espase tin klida tis peftontas apo to aftokinito me tin krousi den epa8e tipota
ke vazo xeri stin fotia ke sas leo oti apla sinevi se emena opios ke na pernage apo eki to idio 8a pa8ene ixa ta matia mou 14 ke tin prosoxi mou ston dromo apla petaxtike piso apo mia stasi

fisika tin mazepsa tin piga nosokomio ekana oti itan aparetito na kano rotontas giati den iksera ir8e ke i troxea edosa kata8esi ola tipika simioteon oti i gria sto amaksi pou tin pigena zitage signomi
ke ti zimia sas ekana ke nomiza oti ine monodromos ego prospa8ousa na tin ka8isixaso

oristike dikasimos lipon
paren8esi valte stin 8esi tis giagias ena mixanovio i oti dipote alo 8elete

lipon i giagia enorxistrose me ton gio tis ke mia dikigoro mia dikografia gia na paroun lefta ke piran 14000 euro
stin sinexia i8elan ki ala me piran tilefono tis ipa tis dikigorou kalitera na min me prizi giati 8a xaso tin ipomoni mou ke paratise tin ipo8esi me emena ala enoxlisan tin asfalistiki ke defteri fora ke exasan to dikastirio ke ekana efesi alazontas ke legontas vlakies mpas ke paroun ke ala lefta
ksanaleo prospa8isan na ta paroun ke apo mena ala den ta kataferan giati den masisa me apili tou tipou an den plirosi i asfalistiki sas 8a strafoume enantion sas ke ala tetia

mplekis diladi ama ise anideos
ke epidi tis etriksa ta dontia masise ke me afise isixo

oli afti i diadikasia mexri edo ine ke gamo tis psixofores ke mono opios exi mpleksi kseri ti leo
otan xtipas kapion nomizis oti i zoi sou teliose oti ton skotoses ke ala tetia pa8enis diafora sindroma

ke meta o nomos

mexri simera exo pai se 3 anavoles tis dikis tou kratous to legomeno nomiko ektos afto tis asfalistikis

tin teleftea fora i giagioula pou den ixe na fai me andra katakito ke pou genika den ixe lefta na klasi:lol:
ir8e sto dikastirio me ton tsovola dikigoro !!!!PARAKALO!!!
akrivos i giagioula ir8e aneti ksananiomeni me ton tsovola na mou tin pesoun peretero sto dikastirio

ke ola afta giati?
isos 8eli na kerdisi aftin tin diki gia na pai se peretero dikes gia pio poli xrima:rotflmao: :rotflmao:

ke tora to kalo..

o asfalistis tin xtipises?
girna patati 8a tin plironoume mia zoi tin kologria

ego an to iksera oti 8a empleka etsi me tin poutanogria 8a tin parataga sto eleos tou 8eou
fisika den mporo na to kano ala to ipa

an exis idea poso 8a mpleksi me tous M@l@k3s pou kikloforoun ke ise ligo starx1d1st1s tous paratas eki

ke meta ama se piasoun les fovi8ika ke efiga

ego pantos epidi den mporo na adiaforiso ime m@l@k@s ke ka8ome ke trexo ke mpeno se louki

to 8ema ine otan enas ili8ios ite ine an8ropos i motosikletistis-aftokinitistis ite ta kerata mou ta mavra ine aprosextos prokali me tin odigisi tou ti kanis

ego leo to eksis

stous pezous pou pernane ektos fanarion ke sas fernoun se diskoli 8esi vrisimo me poli asximo tropo
an ine sto paratsak na prokalesi atixima ine zoon 8eli ksilo stamatame ke rixnoume fapes ke gamostavridia

stous mixanovious pou kanoun kagkouries anamesa sta aftokinita ke ales magkies korna ke to simvolo tou avnanismou me to deksi xeri kalo ine ama fai ta moutra tou na ton voi8isete ke na iste antikimeniki min ton lipaste afti prepi na paroun to ma8ima tous gia na ma8oun


an ine aftokinito ke kani malakies diplaroma ke frastiki epi8esi pote xironomies kliste tou ton dromo se teliki ke kante oti tou pernete ton ari8mo ke ta stixia gia na ton karfosete stous mpatsous ke afiste ton na nomizi diafora an sas akoumpisi minisi fouskoste ta ke parte tou ke apozimiosis na vgazoume tipota lefta se kamia periptosi min epite8ite 8a ta xasete ola

min masate
an ta afisoume ola anekselenkta 8a vgaloun kana nomo na pigenoume afstira piso apo aftokinita 8a mas kanoun koutia ke 8a vgazoun akoma pio pola lefta


tora ama xtipisete gero gria afiste ton ke figete 8eoriste oti o xaros sas estile na ton ksekanete:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
ke kirios gerontia prokaloun afta ta atiximata

stin periptosi pou kapios me amaksi xtipisi mixani adika ke to dite diladi perimeni se fanari i mixani i pesi epano tou genikos ke iste eki kinigiste ton parte tou stixia skiste ton min pate an iste protos stin mixani kinigiste ton koutakia kapios alos 8a pai eki


ego pantos sxeta me to ti leo den mporo na adiaforiso an prokaleso atixima
ala den vazo oles tis periptosis se ena kala8i

ala na iste antikimeniki giati mpori na ine dikos mas kagkouras ke na klisi tou alou to spiti den ine sosto

Pokermon
26/04/2005, 15:25
Κάτι πρέπει να κάνουμε και για τις ασφαλιστικές ρε παιδία….γιατί να μην ασφαλίζουνε μοτο για κλοπή? Επειδή σηκώνετε πιο εύκολα από αμάξι? Ποίος το λέει αυτό??? Αν θέλουνε σε κλέβουνε ολόκληρο….ξέρω ότι δεν είμαι ο μοναδικός που κλαίω κάποια μοτο αλλά κάτι πρέπει να κάνουμε και για αυτό….

katy
26/04/2005, 15:53
Ξέρω ότι είμαι outsider αλλά θα εκφράσω την άποψή μου σαν συνοδηγός και σαν εργαζόμενη...

Πριν λίγο καιρό είχαν κάνει μια καλή πορεία τα παιδιά από τα delivery, ταχυμεταφορές κτλ....μπόλικοι .... σάββατο μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας.
Οι μισοί βρίζανε γιατί τους έκοβαν τη δουλειά (μαγαζάτορες), οι άλλοι μισοί βρίζανε γιατί τους έκοβαν τη βόλτα για ψώνια (και να φανταστείς ότι δεν είχαν κλείσει τους δρόμους!) και όλοι μαζί βρίζανε για όλους τους "κω.ομηχ@νόβιους που μας πέρνουν τα αυτιά με τη βαβούρα και το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να περνάνε ανάμεσα από τα αυτοκίνητα ακόμα και αν δε χωράνε!"
Γενικά σε πορείες το μόνο που ακούγεται είναι (και το έχω πει και εγώ για πορεία φοιτητών): "αφού δεν τους δίνει κανείς σημασία γιατί μου κάνουν τη ζωή κόλαση και δε αφήνουν να πάω στη δουλείτσα μου να βγάλω το μεροκάματο? Μόνο να μας ταλαιπωρούν ξέρουν οι αργόσχολοι!"
Κάποιος είπε για κράτος: συμφωνώ ότι δεν έχει κουνήσει το μικρό του δαχτυλάκι αλλά τι φταίει αν ο άλλος από το σπίτι του δεν έχει μάθει τι θα πει σεβασμός στην ανθρώπινη ζωή? Θα του το μάθει το κράτος? (και μην πείτε τίποτα για μάθημα στα σχολεία γιατί θα βάλω τα γέλια...ποιος μαθητής ενδιαφέρεται και ακούει?)
Για πρώτη φορά θα εκφράσω κάτι απαισιόδοξο: αν αλλάξει η κατάσταση (και δίνουν μεγαλύτερη σημασία στις μηχανές) θα έχω γίνει Πάπας!
Είναι θέμα ανατροφής και χαρακτήρα όλων αυτών που έχουν μόνο κουτιά...
Αυτό που χρειάζεται να γίνει αλλά μάλλον απίθανο το κόβω είναι να πάρουμε όλους τους οδηγούς των κουτιών και να τους κάνουμε βόλτα με μηχανή στην Αθήνα (ακόμα και σαν συνοδηγούς) Τρίτη μεσημέρι .... και ένα ταξιδάκι μέχρι Πάτρα Μεγάλη Πέμπτη....Μόνο αν ζήσουν θα καταλάβουν (κι εγώ έτσι έμαθα τα προβλήματα)....
Αλλά δυστυχώς ...

Ευχή να μην ξαναπέσει κανείς...

Πάντα Όρθιοι!!!

idi
26/04/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Δεν ειναι ετσι Κωστα, δυστυχως!

Και τις προηγουμενες φορες, με ΠΟΛΛΑ ποστς κι αλλη προετοιμασια, ελαχιστοι ηταν αυτοι που "χαλαλισαν" τον υπνο τους για να ερθουν ... :sick:

ξερεις κατι θα ερχομουν αν δεν ηταν την ωρα που κανονικα πεφτω για υπνο...

χωρις πλακα αν θες να κανεις με μαζικη συμμετοχη το 7:00 ή 8:00 ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!!!

ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ

adam_tsouk
26/04/2005, 15:58
Ρε δεν βγάζεις ποτέ άκρη.

Και ο Afro σωστά τα λέει ότι κάνεις ό,τι θα έπρεπε να κάνει ο κάθε ένας μας και βρίσκεις τον μπελά σου φταις δε φταις!


Δηλαδή σα να σου λένε φάτους όλους και κοπάνα τη!


Α στα διαλα πια! :mad: :mad:

afrotwin
26/04/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ξερεις κατι θα ερχομουν αν δεν ηταν την ωρα που κανονικα πεφτω για υπνο...

χωρις πλακα αν θες να κανεις με μαζικη συμμετοχη το 7:00 ή 8:00 ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!!!

ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΑΝ

7 me 8 giati den pernoume ke tis karampines na pame imito gia kinigi apo tis 6 ke katevenoume gia mia kinitopioisi kata tis 7+15
na kani patago leme i kinitopioisi na min pari xampari kanis
na tous piasoume olous sto ipno

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
26/04/2005, 18:41
Γνωρίζετε οι περισσότεροι , οτι και κινητοποιήσεις έχουν γίνει και το ένα και το άλλο...
Νομίζετε οτι άλλαξε κάτι;...

Οτιδήποτε;...

Οι δραστικές διαδηλώσεις, είναι μια κίνηση όντως αγανάκτησης και έντονης διάθεσης για προσωπική δικαιοσύνη μέσα απο μια συνολική ενέργεια.
Αλλά στην πραγματικότητα, ποιό είναι το σημείο που ασκούν πραγματική πίεση στο κοινωνικό σύνολο;

Ακόμα και αν νομοθετηθεί μια διάταξη απο νόμους , που θα βοηθήσουν να εξομαλυνθούν τα κακώς κείμενα του Ελληνικού δρόμου , πιστεύετε οτι θα τηρηθούν;
Παρακολουθούμε εδώ και καιρό μια προσπάθεια απο το Υπουργείο , για παράδειγμα , για την οριοθέτηση λεοφωρειολωρίδων στην Θεσσαλονίκη και υπάρχει αντίδραση εκεί απο την πλευρά των μισθωμένων επαγγελματίων οδηγών (ΤΑΧΙ). Δεν τους βοηθάει λέει στην δουλειά τους... Αυτήν που τους κάνει να σταματούν χωρίς alarm ή άλλη προειδοποίηση εκεί που γουστάρουν και να προκαλούν το χάος στην κυκλοφορία , είτε είναι στην Αθήνα , ή στην Θεσσαλονίκη ή στην Λάρισα. Φυσικά εδώ μιλάω για την πλειοψηφία τους αλλά οχι απόλυτα για όλους , για να μην "πιαστούν" μερικοί.

Το πρόβλημα δυστυχώς στην Ελλάδα , ξεκινάει απο τότε που οι Έλληνες μπαίνουν στην διαδικασία , απόκτησης οδηγικής και κυκλοφοριακής παιδείας.
Εκεί που πρέπει πρώτα να μάθουν να περπατούν ως πεζοί , μιας και στον ιδιότυπο ΚΟΚ της χώρας μας, ο "πεζός έχει πάντα δίκιο"... τι λε ρε.... και αν περάσει την Αττική οδό κάθετα , θα φταίνε οι οδηγοί πάλι;...
Σε όλες τις χώρες του κόσμου που θεωρούνται ανεπτυγμένες, οι πεζοί ναι μεν έχουν την ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ, αλλά αν παραβούν σηματοδότη ή άλλο σημείο του ΚΟΚ , απλά δεν αποζημιώνονται ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ...Ιδιωτική ή δημόσια.

Απο την άλλη έχουμε και τον Έλληνα οδηγό , "αυτόματο διάδοχο" του Rossi και του Schumacher που τους γ@μει όλους στον δρόμο , και όλοι πρέπει να κάνουν στην άκρη για να περάσει αυτός..

Μια φράση και μόνο κύριοι... ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΙΑ... πράγματα ανύπαρκτα στην χώρα μας , τόσο προς τον ίδιο μας τον εαυτό , όσο και προς άλλους...

Δεν πάμε να κάνουμε 10.000 διαδηλώσεις και 400 διαμαρτυρίες;..
Δεν πάμε να κλείσουμε όλη την Αθήνα με όποιο τρόπο;...

Μόνο βρίσιμο θα φάμε μιας και σε όλους τους υπόλοιπους θα χαλάσουμε την "ζαχαρένια" τους μιας και το 4Χ4 ή το BMW δεν θα μπορεί να κινηθεί για να πάνε για ψώνια, καφέ, καμάκι , ίσως και στο περίπτερο για τσιγάρο.

Είναι σαν να πολεμάς ενα χταπόδι με χιλιάδες πλοκάμια και αντί να χτυπήσεις στο μάτι , να του κόβεις τις βεντούζες μια-μια ,για να γλιτώσεις.

Για αυτό φίλοι μου καλοί , λέμε να κινήστε με την μηχανή , σαν να θέλουν όλοι να να μας ρίξουν κάτω και σαν να είναι έτοιμοι , ως άλλο PS2 , να πάρουν bonus απο το τρακάρισμα μας.

και Afro..μια κουβέντα για εσένα...

NOMIKΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ... και ποτέ δεν θα παίρνεις κάποιον που έχει χτυπήσει με το όχημα σου , στο νοσοκομείο , εκτός και αν είναι πολύ σοβαρά... πάντα με το ΕΚΑΒ , για διάφορους λόγους και μάλιστα, δεν θα πηγαίνεις μαζί , αλλά θα περιμένεις την αστυνομία να έρθει και να καταγράψει το συμβάν. Ειδικά σε ατύχημα με πεζό.. Με στοιχεία καταγεγραμμένα ,δεν μπορούν να πουν άλλα, όπως και μπορείς να ζητήσεις απο την Νομική σου προστασία , να κάνουν cross examination , (νομίζω οτι μπορούν) στον πεζό , για αυτά που ισχυρίζετε...
Νομίζεις οτι είναι τυχαίο , οτι το δεύτερο δικαστήριο κόντρα στην ασφάλεια το έχασαν;... Ξέρεις τι νομικές δικλείδες τους διασφαλίζουν αυτούς , απο κάτι τέτοια "¨εξυπνοπούλια";
Αν δώσεις ενα συμβόλαιο , απλό ζωής σε ενα νομικό , θα κάνει τουλάχιστον 2 μέρες για να σου εξηγήσει τα "ψιλά γράμματα" , φαντάσου τώρα τι γίνεται με τον κλάδο "υπέρ τρίτων"..

Gandalf

ireneepi
27/04/2005, 02:27
Δυστυχως.....



σε αυτο το θεμα θα πω πολυ λιτα οτι...


ειμαστε Ελληνες....

και εμεις και "αυτοι"


και αυτο λεει πολλα...!

Ora_Nihil
28/04/2005, 23:28
Απλά κάνεις ότι τους στοχεύεις


13827

artech
29/04/2005, 09:24
Το θέμα πράγματι είναι πολύ μεγάλο, αλλά βλέπω πως δεν έχει αναφερθεί μια οπτική, για την οποία έκανε κάποια νύξη η Katy.

Κοινωνικά αποτελέσματα βγαίνουν μετά από κοινωνικές συγκρούσεις κι αυτό είναι ιστορικά αποδεδειγμένο. Σε μια πρώτη φάση δηλαδή θα μπορούσαμε να κατεβούμε Χ αριθμός μοτοσυκλετιστών στο δρόμο με πανώ και συνθήματα ή να διαδηλώσουμε με όποιον άλλον τρόπο αποφασίσετε αποτελεσματικό ενάντια στους ηλίθιους με τα κουτιά που χτυπάνε τόσο κόσμο και μετά τους αφήνουν αβοήθητους να πεθάνουν στην άσφαλτο. Είναι μια λύση που εφαρμόζεται σχετικά συχνά σε μια χώρα σαν την Ελλάδα. Μια άλλη λύση, που όμως δεν ταιριάζει στα ελληνικά δεδομένα, θα ήταν οργάνωση καμπανιών με ενημέρωση των πολιτών, σεμινάρια, εκδηλώσεις, ώστε να δώσεις στους συμπολίτες σου να καταλάβουν με το καλό και όχι με τον τσαμπουκά ότι "Επ, εδώ υπάρχει πρόβλημα" και ότι αυτό το πρόβλημα δεν το έχουν πάρει όσο ζεστά θα έπρεπε. Φυσικά αυτή η λύση είναι πιο χρονοβόρα και προϋποθέτει πολίτες με συνείδηση και άλλα τόσα για τα οποία οι Έλληνες δεν φημίζονται (και παραπέμπω σε σχετικές έρευνες του ΕΚΚΕ για του λόγου το αληθές).

Φαντάζομαι δηλαδή ότι η λύση του τσαμπουκά είναι δυστυχώς ( ; ) είναι μονόδρομος. Αυτό που μένει όμως είναι το σε ποιον θα εναντιωθούμε κι αυτό δεν φαίνεται να έχει λυθεί. Το ότι φταίνει πολλοί παράγοντες είναι σίγουρο, χρειάζεται όμως να βρεθεί ένας ο οποίος θα δεχθεί τα πυρά αλλά και παράλληλα θα είναι τόσο ισχυρός ώστε να μπορεί να επιβληθεί στους υπόλοιπους. Οι ηλίθιοι συμπολίτες μας είναι εν τέλει αυτοί με τους οποίους ερχόμαστε σε σύγκρουση, φταίνε όμως αυτοί; Φυσικά και ναι! Ευχαρίστως θα έπιανα μερικούς και μερικές και θα τους έσπαζα στο ξύλο με τα ίδια μου τα χέρια! Μπορούν όμως να κάνουν κάτι για να αλλάξουν την κατάσταση; Και πες ότι κατάλαβαν με το ξύλο, πες ότι τους πήγες πάνω από τα πτώματα των ανθρώπων που έχουν σκοτωθεί στην άσφαλτο και σοκαρίστηκαν τόσο πολύ που αλλάζουν στάση με τη μία και γίνονται υπόδειγμα στο δρόμο. Αυτοί/ές μπορούν να διαπαιδαγωγήσουν τα παιδιά τους έτσι, ώστε να μάθουν (μέσα σε πολλά άλλα) να σέβονται τους μοτοσυκλετιστές. Αλλά σίγουρα θα είναι μεμονωμένες περιστάσεις. Και τι θα κάνουν αυτά τα παιδιά όταν βρεθούν σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που θα τους ενθαρρύνει να είναι τσαμπουκαλήδες "γιατί έτσι ήταν οι παππούδες τους που πολέμησαν το '21" και να τα γράφουν όλα εκεί που δεν πιάνει μελάνι; Είτε θα διατηρήσουν όσα διδάχθηκαν από τους γονείς τους (σπάνια περίπτωση, εγώ) είτε θα τα ξεχάσουν και θα ενσωματωθούν.

Γι' αυτό η μόνη λύση (σήμερα στην Ελλάδα) είναι να εναντιωθείς στο κράτος. Να απαιτήσεις μαθήματα οδηγικής συμπεριφοράς (που θα καταλήξουν να τα κάνουν οι καθηγήτριες αγγλικών ή οι φασίστες γυμναστές για να συμπληρώσουν ωράρια και να μην τους στέλνουν σε άλλα σχολεία), ευαισθητοποίηση, κλπ κλπ... Το ελληνικό κράτος όμως χρόνια τώρα έδειξε πως σε κάθε ορθή ( ="ακριβή" ) κοινωνική απαίτηση προτίμησε αντί να πάρει στροφές και να "πάει μπροστά" [η έκφραση σε εισαγωγικά, γιατί δεν μου αρέσει...] να καλιμπράρει με τέτοιον τρόπο την απαίτηση αυτή και να την πασάρει στους ψηφοφόρους έτσι, ώστε να στρέψει την υπόλοιπη κοινή γνώμη εναντίον όσων απαιτούσαν. Με αυτόν τον τρόπο μια μειοψηφία δεν μπορεί να αντέξει το βάρος της πλειοψηφίας και καταρρέει. Και δεν μιλάμε για τις απεργίες των ταξιτζήδων για το αν θα μπαίνουν στη λωρίδα των λεωφορείων ή όχι, αυτά είναι πΊπ?ς! Μιλάω για σοβαρά κοινωνικά αιτήματα.

Τι θέλω να πω με όλα αυτά και με το συμπάθειο για το σεντόνι... Και να κατεβούμε στο δρόμο να τον κλείσουμε δεν θα καταφέρουμε τίποτα. Και να βγούμε σε πορεία με πανώ και συνθήματα δεν θα καταφέρουμε τίποτα, αφού σε κάθε περίπτωση θα είναι οι υπόλοιποι εναντίον μας. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αλλά δεν έχω να προτείνω κάποια λύση, απλά αναφέρω την προβληματική μου πάνω στο ζήτημα. Μια πρόχειρη σκέψη πάνω στο θέμα της λύσης: γνώμη μου είναι πως χρειάζεται κάτι πολύ ισχυρό για να ταρακουνηθούν. Ισχυρό = βία, αλλά σωματική βία ούτε θεμιτό είναι ούτε ηθικό ούτε δυνατόν να ασκηθεί. Μένει η ψυχολογική βία. Τι θα λέγατε για μια αφίσα με κάποιον οδηγό να κείται στο δρόμο χτυπημένος (ίσως και κάποια μητέρα να κλαίει από πάνω, πιάνει αυτό στην Ελλάδα) και έναν άλλον δίπλα που να δείχνει "την κάμερα" και να λέει κάτι σαν "Εσύ φταις!"; Είναι μια σκέψη...

Καλή σας μέρα!

SaraMaritis
29/04/2005, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ora_Nihil
Απλά κάνεις ότι τους στοχεύεις
:rolleyes: Χμμμ...καλο...αλλα ρε Χρησταρα,

Ο ΠΕΙΡΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ !!!

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Gandalf dr685sm
29/04/2005, 22:47
artech

Η τέχνη της ψυχολογικής βίας , δεν είναι πρωτοφανής στα Ελληνικά οδηγικά δεδομένα...

Να θυμίσω τις διαφημίσεις της ΕΛΠΑ για τν ζώνη που μαζί με κάποια τρακαρισμένα αυτοκίνητα , ήταν πρώτη μούρη κάτω απο ταμπλό της.
Να θυμίσω την καμπάνια στην Αγγλία με τους μεθυσμένους οδηγούς που έδειχναν τον τύπο να φεύγει και να πέφτει σε ατύχημα , (ρεαλιστικότατο) επειδή παραβίασε τον ΚΟΚ με κάποιο τρόπο.

Στον τομέα της μηχανής όμως υπάρχει ενα boomerang... Στο υποσυνείδητο των πολιτών , το δίτροχο είναι συνώνυμο του κινδύνου. Έτσι ενα ψυχολογικό σοκ, με θέα ενός κράνους κατεστραμένου ή κάποιου άλλου τρόπου , μπορεί να ωθήσει σε ακόμα πιο αρνητικές αντιμετωπίσεις, όπως το οτι οι μηχανές είναι σκοτώστρες κτλ..

Μια πολύ πετυχημένη οφείλω να ομολογήσω προσπάθεια ήταν του περιοδικού ΜΟΤΟ , με το φυλλάδιο οδικής ασφαλείας που τα παραπάνω τα είχε με comics στύλ joe bar και ενώ ήταν αρκετά εύπεπτα απο τον μέσο πολίτη , πέρναγαν καθαρότατα το μύνημα μας...

Όπως και το οτι , παρόλες τις αντιδράσεις μας, η χρήση κράνους , διά ροπάλου , για ενα καλοκαίρι είχε φέρει αποτέλεσμα...

Το ίδιο ακριβώς αν θυμάστε οι παλιότεροι , είχε γίνει και με τις ζώνες ασφαλείας , αλλά σε μεγαλύτερη χρονική διάρκεια, μέχρι που το μεγαλύτερο ποσοστό συνετίστηκε και το εφάρμοσε.

Μπορεί η παιδεία όπως λες να είναι ο τρόπος αλλά ταυτόχρονα θα πρέπει να μάθουμε και εμείς οι ίδιοι να τηρούμε κάποια πράγματα , όπως το οτι το κράνος και ο εξοπλισμός ασφαλείας σώζει κτλ... Οπότε πρώτα θα πρέπει αν ξεκινήσουμε απο εμάς και να ξεφύγουμε απο την λογική οτι "για όλα φταίνει οι υπόλοιποι πλην εμάς"...

Για τις διαδηλώσεις τα είπα και παραπάνω και δεν συνεχίζω.. μπορεί να συμμετέχω αλλά στην πραγματικότητα , δεν περιμένω και θεαματικά πράγματα...

Gandalf

artech
30/04/2005, 19:33
True. :smilea: