PDA

View Full Version : Δίχρονο ταξίδάκι μετά από πολλά χρόνια...



nassosxlvbros
14/08/2009, 00:43
Την Παρασκευή σήμερις δηλαδή, λέω να εκδράμω μετά του CRM πρός τα πάτρια εδάφη...ώρα αναχώρησης μάλλον απογευματινή και προορισμός η παραλία Κατακόλου του νομού Ηλείας...όσοι πιστοί προσέλθετε και κανονίζουμε και διαφορετική ώρα αν θέτε...το πρόγραμμα είναι ανοιχτό και όποιες προτάσεις δεκτές! τηλ 6934431333
:wave2:

Ζεύκας
14/08/2009, 12:22
καλά να περάσεις πατριωτάκι! εγώ δυστυχώς βρίσκομαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας! :D

Πήγαινε Αγ.Ανδρέα κ Κουρούτα ρε,άστο το Κατάκολο...:beer: :beer:

nassosxlvbros
31/08/2009, 09:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
καλά να περάσεις πατριωτάκι! εγώ δυστυχώς βρίσκομαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας! :D

Πήγαινε Αγ.Ανδρέα κ Κουρούτα ρε,άστο το Κατάκολο...:beer: :beer:

Τα τίμησα δεόντως και τα 2...όσο για το βουνό...ένα ολάκερο ντεπόζιτο του αφιέρωσα...:D ;)

Ζεύκας
31/08/2009, 10:39
μπράβο ρε! καλά έκανες!

για πε,άμα τύχει κ κατέβω με κανά χωματερό, που να πάω να το χαρώ?:D :beer:

nassosxlvbros
31/08/2009, 11:13
Απλό: ανεβαίνεις το βουνό του Κατακόλου και όπου βρείς χώμα πας!μόλις τελειώσει η άσφαλτος έχει μπόλικες χωμάτινες διαδρομές:ευθεία πριν τη κλειστή δεξιά σε βγάζει σε μια κατηφόρα πολύ ζόρικη αν δεν έχεις λα΄στιχα θα βασανιστείς...επιστρέφεις και κάνεις δεξια στη κλειστή συνεχίζεις ευθεία μεχρι να τελειώσει η άσφαλτος...και εκεί έχει δρόμους αριστερά-δεξιά να "χαθείς"να προπονηθείς και να γουστάρεις (ρίξε πιέσεις απαραίτητα: σε μερικά κομμάτια έχει πολύ πέτρα και σαθρό έδαφος)θα δεις βέβαια και ένα άλλο βουνο από αυτό που ήξερες:έχουν αρχίσει οι καταπατήσεις και κει και βλέπω σε κανά 5άρι χρόνια να απαγορεύεται η είσοδος από παντού..η βόλτα τελειώνει στη κατηφόρα που σε βγάζει Αγ.Ανδρέα και αν θες πίνεις καφέ στου "Λυρή"ή στο Κάστρο..αν μπεις σε φρέσκο χωμάτινο δρόμο προσοχή γιατί ανοίγουν δρόμο μηχανήματα μη συναντηθείς με καμια μπουλντόζα!...επόμενη χωμάτινη (ισιάδα)στις κεραίες αλλά έχω πολλά χρόνια να πάω,αλλά και στο Φραγκαπήδημα...:wave2:

nassosxlvbros
31/08/2009, 11:20
Παρε και μερικες φωτο να γουστάρεις...:wave2:


172473

nassosxlvbros
31/08/2009, 11:22
άλλη μια:


172474

nassosxlvbros
31/08/2009, 11:24
και άποψη του Κατακόλου από ψηλά: (σιγά μη με άφηνε η κόρη μονο μου...ψοφάει για εντουράδα...)


172475

nassosxlvbros
31/08/2009, 12:08
Επιστροφή λοιπόν και εντυπώσεις από το δίχρονο μοτοταξίδι...:
Μετά από μια ανάπαυλα μια βδομάδας ξαναπήρα τα χωμάτινα μονοπάτια και κυριολεκτικά έκαψα σχεδόν ένα τεπόζιτο στο βουνό!το εργαλείο στρωμένο πια δε μασάει πουθενά και οι βαθιές αυλακιές που αφήνει δείχνουν δύναμη και διάρκεια:μπορεί να έχει τα χρονάκια του αλλά στέκεται πολύ καλά για τη χρήση που θέλω και πρακτικά δε ζήτησε τίποτα παρα μόνο βενζίνη και λάδι.Η αλυσίδα γρανάζια αλλάχτηκαν και "ανακουφίστηκε" κατά πολύ η αίσθηση του πως αρπάζει: η δευτέρα του σουζάρει για πλάκα χωρίς να είναι επικίνδυνη,και έχει αρκετό γκάζι για να μην καταφεύγεις στη πρώτη.. ακόμα και με... τη τρίτη ο τροχός αφήνει το έδαφος! η κατανάλωση στο βουνό είναι εξωφρενική-σκάρτα 88κμ για ρεζέρβα-αν και δεν θα απέχει και πολύ από τα συγχρονα εντουροειδη δίχρονα,αλλά η ικανότητά του να πηγαίνει και να σκαρφαλώνει παντου ακόμα και καθιστός ειναι αξεπέραστη!Θερμοκρασίες ακόμα και σταματημένος για 10 λεπτα ρελαντί είναι στους 80-85 βαθμούς πρακτικά αυτό σημαίνει θα ξηλώσω το όργανο θερμοκρασίας να μειώσω την πολυπλοκότητα...
Ταξίδι επιστροφής:
Με άλλο αέρα πια, και λιγότερο επιφυλακτικός άνοιγα περισσότερο το γκάζι και κράταγα ταχύτητα 100-120 κμ το μηχανάκι τραγούδαγε ανέμελα και η επιστροφή έγινε απροβλημάτιστα και σχετικά σβέλτα παρόλη τη κίνηση...το λαμπάκι του λαδιού (ναι,τό'φτιαξα κυρ Μανο...)είναι πολύ απαισιόδοξο και ανάβει από τα σχεδόν 200κμ ενώ έχει ακόμα άλλα τόσα σχεδόν...η κατανάλωση παρέμεινε λογική,το μπουζί είναι ακόμα σε άριστη κατάσταση μετά από σχεδόν 1000κμ.διαρροές από λάδια ψυκτικά κλπ τις ξέχασα εντελώς (άλλαξα και το δοχείο του λαδιού,χεχε)και γενικά δε χρειάστηκά ούτε κατσαβίδι παρόλο που πήρα κοντά το μισο ράφι με τα εργαλεία...το επόμενο σέρβις θα περιλαμβάνει και ακτινολόγηση (δε νομίζω να έχει γίνει ποτέ)αλλαγή λαδιού σαζμάν,τοποθέτηση κόντρας στις ζάντες και ένα συμμάζεμα σε μανέτες,υγρά φρένων και προληπτική αλλάγή ρουλεμάν τροχών...είπαμε: αν το κοιτάς δε σε αφήνει:...
Μύθοι:
-"τα δίχρονα/μικρα κυβικά δεν κάνουν για ταξίδι..." ΜΑΛΑΚΙΕΣ! μια χαρά πανε αν ξέρεις να τα πας και να "ακούς" τι θέλουν...
-"η στενή σέλλα είναι κουραστική" τρίχες!... όσο κουράζεσαι με το αυτοκίνητο κουράζεσαι και με οποιοδήποτε μέσο..(λέω εγώ τώρα...)
-"τα δίχρονα υπερθεμαίνονται σε ταξίδι"...άλλος ένας πραγματικά χαζός μύθος!...πουθενά δεν ανέβασε πάνω από 70-75 βαθμούς...άσε που είναι μακράν πιο "δροσερό" σε σχέση με τα ογκώδη 4κύλινδρα που σου βράζουν τα πόδια...
-"καίνε τα δίχρονα" ναι....και όποιο μοτέρ το δουλεύεις στο τέρμα καίει...
-"Τα δίχρονα είναι ρυπογόνα..." και τα δεκάδες Cayenne με τα 400+ άλογα καίνε και ρυπαίνον περισσότερο...ακόμα και το υβριδικό λέξους ρυπαίνει εξωφρενικά...
Τέλος να ρίξω ένα μεγάλο κράξιμο στη Χόντα που αφάνισε τέτοια χαρισματικά και ευκολοσυντήρητα μηχανάκια ενώ είχε-και έχει-τη τεχνολογία να τα βελτιώσει-βλέπε activated radicals-και μας έβαλε στο τριπάκι του πάνβαρου "οικολογικού"τετράχρονου που ακόμα και το απλό του σέρβις κοστίζει τα τριπλά...

άντε και του χρόνου!!!


:beer: :beer: :beer:

Ζεύκας
01/09/2009, 00:24
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: