PDA

View Full Version : Αποριες απο το ενθετο του Powerbikes με τα μυστικα της οδηγησης.



anco
25/04/2005, 15:55
Εχω καποιες αποριες αλλα αυτη που δυσκολευει πιο πολυ ειναι :

Σελιδα 62 "διαβασε το δρομο / vanishing point"

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ τα φωτα σου !!!!!!!

Τι θελει να πει.

Τα υπολοιπα απο συζητηση απο κοντα.

periklisk
25/04/2005, 23:47
Το σημείο μέχρι το οποίο βλέπεις το δρόμο (σε στροφή) ... από εκεί και πέρα αρχίζει το άγνωστο κομμάτι της στροφής...

Εκεί πρέπει να κοιτάς....

free rider
26/04/2005, 00:02
ο paladin sto bikenet

exei postarei ena arthro akribos gia to vanishing poit...
psaksto einai poly kalo ...

anco
26/04/2005, 07:21
Χρηστο το ειδα.

:wave2:

free rider
26/04/2005, 08:08
ρε συ ...

εδω πάντως υπάρχει κόσμος που την έχει ψάξει πολύ την ιστορία...σχολές και πολλά άλλα...

και βλάπεις και κάτι ταλεντάκια ..
και το πάνε
φετα..

τελικά οι σχολές ή η προπόνηση κάνουν την διαφορά...???

Bladerunner
26/04/2005, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
τελικά οι σχολές ή η προπόνηση κάνουν την διαφορά...???

Ταλέντο είναι ένα φυσικό χάρισμα, μία προίκα. Ένας ταλαντούχος αναβάτης μοτοσυκλέτας διαθέτει φυσική ταχύτητα, οξύτητα σκέψης, ικανότητα να παρατηρεί και να αναλύει γρήγορα και σωστά τα δεδομένα.

Φαντάσου λοιπόν έναν τέτοιο αναβάτη, να μάθει σωστά την τέχνη της οδήγησης μέσα από σχολεία, και να εκμεταλευτεί το ταλέντο του ώστε να αφομοιώσει τις "έτοιμες" γνώσεις, να τις πάει ένα βήμα παραπάνω, και να τις εφαρμόσει στην πράξη.

Σκέψου και το άλλο. Αν ο Αϊνστάιν δεν μάθαινε στο σχολείο τις γενικές αρχές μαθηματικών και φυσικής, παρόλο το ταλέντο του, νομίζεις ότι θα έφτανε εκεί που έφτασε;

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
26/04/2005, 11:06
οταν πλησιαζης στην στροφη απο μακρια μπορεις να γνωρισης το ποσο κληστη η ανοικτη ειναι. οταν ειναι δεξια πχ και υπαρχουν δεντρα η βραχια η οτιδιποτε και δεν βλεπεις ολη την στροφη τοτε αυτο που θα σου δυξει το ποσο κληστη ειναι η στροφη ειναι ο περιβαλων χορος.
στην πιστα βλεπουμε ολη την στροφη. στον δρομο οχι.
οποτε οταν πλησιαζουμε στην στροφη το πρωτο που αντιλαμβανομαστε ειναι το αν ειναι δεξια η αριστερη. μεχρη εδω ειναι ευκολα τα πραγματα.
τωρα πρεπει να δουμε το ποσο κληστη ειναι η στροφη αν ειναι 90 μιρες η πεταλο η ανοικτη. αυτο που θα μας δωσει της πληροφοριες ειναι η εξωτερικη πλευρα της στροφης.
τα χορτα, τα δεντρα, οι μπαριερες, αν βλεπουμε οτι μεχρη το σιμειο εξαφανησης που πιανει το ματι μας στην ακρη του δρομου σηνεχηζουν να στριβουν σημενη οτι ειναι κληστη στροφη, αλιως θα ειχαμε δη την μπαριερα η τα χωρτα να ισιωνουν που μας λενε οτι ειναι ανοικτη στροφη.
εκτως αυτου με μια ματια βλεπουμε και αν η στροφη εχει θετηκη κληση που θα μας κρατηση η αρνητικη κληση που θα γληστρισουμε.
αν βλεπουμε τον ασφαλτοταπιτα σαν λεπτη γραμη τοτε η στροφη εχει αναποδη κληση (αρνητικη)οποτε πρεπει να κοψουμε περισοτερο ταχητητα.
αν βλεπουμε μεγαλητερη επιφανεια απο τον ασφαλτοταπιτα οσο πιο πολυ τοσο πιο θετικη κληση που σημενη οτι θα κρατηση περισοτερο.
αν η γραμη ειναι λεπτη και απο το πανω μερος κατσαρη τοτε σημενη ανομαλιες ( σαμαρια λακουβες κλπ)
αν ειναι η γραμη χωντρη και βλεπουμε τον ασφαλτοταπιτα τοτε ειναι ευκολο να δουμε τις τυχων ανωμαλιες.
ενα αλλο σιμειο ειναι η κατασταση αν φενετε απο της μπαριερες η τα φυτα στο εξοτερικο μερος της στροφης. αν ειναι τσαλακομενα σημενη οτι ειναι δυσκολη στροφη και πιθανα πεταλο οποτε κανουμε τα αναλογα.
ολα αυτα μπορει ο εγκεφαλος μας να τα λαβη και να τα επεξεργαστη αρκη να ειμαστε χαλαροι.
ολα αυτα που σας γραφω μπορει να σας φενωντε πολλα. και εμενα πολλα μου φενωντουσαν οταν μου τα ειπαν αλλα αν αρχησετε να κηνηστε με μικρη ταχητητα και προσεχετε αυτα τα πραγματα σιγα σιγα εξασκιστε και καποια στιγμη θα πιασετε τον εαυτο σας να πιγενετε γρηγορα χωρις να το εχετε καταλαβη.
το ματι και το μιαλο σας θα γνωριζη την στροφη πριν καλα καλα την δητε.
με αυτο τον τροπο και με καποιες λεπτομεριες ακομα που θα πρεπει να πουμε απο κοντα καποια στιγμη θα γνωριζετε της αγνωστες στροφες και με μια ματια θα νοιοθετε την στροφη γνωριμη σαν να εχετε ξαναπεραση.
το θεμα δεν ειναι να πας γρηγορα στη στροφη.
το θεμα ειναι να πας οσο το δινατον πιο γρηγορα αλλα με την μεγαλητερη ασφαλεια

idi
26/04/2005, 11:32
ευχαρηστω γιαγια αρκουδα και blade

να ειστε καλα

να ξερετε οτι πολλοι διαβαζουν αυτα που γραφετε και τα εφαρμοζουν :wave2:

free rider
26/04/2005, 13:55
thanks...people...

:wave2:

Bladerunner
26/04/2005, 14:07
http://www.motorcycle-training.f2s.com/twisties.jpg

Όταν πλησιάζουμε μία στροφή και κοιτάμε βαθιά στην έξοδο, υπάρχει ένα σημείο που νομίζουμε ότι οι δύο άκρες του δρόμου τέμνονται. Αυτό το σημείο ονομάζεται "vanishing point" ή "σημείο εξαφάνισης" στα ελληνικά

Καθώς συνεχίζουμε την πορεία μας στη στροφή, αν νομίζουμε ότι το σημείο εξαφάνισης πλησιάζει γρήγορα, τότε η στροφή κλείνει στην έξοδό της. Αν απομακρύνεται, η στροφή ανοίγει. Αν μένει σταθερό, τότε και η στροφή έχει σταθερή ακτίνα.

Όπως έγραψε κι ο Γιώργος, χρειάζεται εξάσκηση, αλλά πιστέψτε με, αξίζει τον κόπο!

ktm640lc4
27/04/2005, 21:58
Αυτο το τελευταιο του Blade, απλα κορυφαιο.

Δεν το ειχα σκεφτει ποτε ετσι. Δεν κανω πλακα πολυ καλο.

Απλα σκεφτομαι οτι αυτο ισως να συμβαινει εξω. Εδω Ελλαδα με τους δρομους μας ισως να μην ισχυει. Τεσπα......

Παρολαυτα θα το δοκιμασω. Πραγματικα σε δρομο που δεν ξερω, εχω προβλημα να παω γρηγορα.

Ευχαριστω και εγω blade. :beer:

adam_tsouk
27/04/2005, 23:14
Χωρίς πλάκα, αξίζει κανείς να διαβάζει κατι τέτοια.


Να προσθέσω κάτι προφανές: Πριν γίνουν όλα αυτά πρέπει να έχουμε μάθει άριστα τη μηχανή που καβαλάμε.

Γνώμη μου....

Bladerunner
28/04/2005, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Να προσθέσω κάτι προφανές: Πριν γίνουν όλα αυτά πρέπει να έχουμε μάθει άριστα τη μηχανή που καβαλάμε.

Γνώμη μου....

Αυτό που έχω προσέξει σε πολλούς αναβάτες είναι η λανθασμένη αντίληψη που έχουν για την διαδικασία εκμάθησης. Το "μυστικό" βρίσκεται στην ταχύτητα. Όταν προσπαθούμε να μάθουμε κάτι καινούργιο, πρέπει να οδηγάμε στο 65-70% μάξιμουμ των ικανοτήτων μας. Έτσι δίνουμε χρόνο στον εγκέφαλο να επεξεργαστεί τα νέα δεδομένα. Αν οδηγάμε παραπάνω από το 75%, ο εγκέφαλος θα είναι απασχολημένος με την οδήγηση καθ΄αυτή, και απλά δεν θα προλαβαίνει να επεξεργαστεί και μάθει κάτι καινούργιο.

adam_tsouk, όπως κατάλαβες, το ίδιο πράγμα λέμε, απλά το ανέλυσα λίγο παραπάνω.

free rider
28/04/2005, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αυτό που έχω προσέξει σε πολλούς αναβάτες είναι η λανθασμένη αντίληψη που έχουν για την διαδικασία εκμάθησης. Το "μυστικό" βρίσκεται στην ταχύτητα. Όταν προσπαθούμε να μάθουμε κάτι καινούργιο, πρέπει να οδηγάμε στο 65-70% μάξιμουμ των ικανοτήτων μας. Έτσι δίνουμε χρόνο στον εγκέφαλο να επεξεργαστεί τα νέα δεδομένα. Αν οδηγάμε παραπάνω από το 75%, ο εγκέφαλος θα είναι απασχολημένος με την οδήγηση καθ΄αυτή, και απλά δεν θα προλαβαίνει να επεξεργαστεί και μάθει κάτι καινούργιο.

adam_tsouk, όπως κατάλαβες, το ίδιο πράγμα λέμε, απλά το ανέλυσα λίγο παραπάνω.

Πάντως blade,
η συμβουλές σου με παρακίνησαν ..
25 26 level 1 ,2...

το περιμένω με ανυπομονησία.
:wave2: :wave2:

Bladerunner
28/04/2005, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Πάντως blade,
η συμβουλές σου με παρακίνησαν ..
25 26 level 1 ,2...

το περιμένω με ανυπομονησία.
:wave2: :wave2:

Αν εννοείς Μάιο, είναι 28-29. Έλα να τα πούμε κι από κοντά.

free rider
28/04/2005, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
Αν εννοείς Μάιο, είναι 28-29. Έλα να τα πούμε κι από κοντά.

ιουνιο..

στας σερρας..

αμα ειναι να βγει μια ψηχή να βγει για τα καλα..

παντος πορωθηκα ..

:D :D

free rider
28/04/2005, 11:33
εχετε καμια συνάντηση στα σκαριά?

Bladerunner
28/04/2005, 12:34
28-29 Μαϊου έχει CSS στις Σέρρες. Όπως και νά 'χει, θα είμαι επάνω και τον Ιούνιο, οπότε σίγουρα ένα καφέ θα τον πιούμε.

free rider
28/04/2005, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bladerunner
28-29 Μαϊου έχει CSS στις Σέρρες. Όπως και νά 'χει, θα είμαι επάνω και τον Ιούνιο, οπότε σίγουρα ένα καφέ θα τον πιούμε. :beer: :beer:

zireous
17/09/2006, 02:24
:a27:
Η Γιαγιά Αρκούδα ήταν σαφέστατη, αλλά θυμίζω ότι τονίζει την ασφαλή οδήγηση, και όχι τις ακρότητες τύπου μπήκα ξανά δεύτερη φορά στη στροφή που μπήκα τις προάλλες με 160, αλλά γαμώτο αυτή τη φορά ήταν ημιφορτηγό με συμπαθή τσιγγάνο και τίγκα στο καρπούζι με σκασμένο λάστιχο...

Χωρίς αρκετή εξάσκηση δεν μπορούμε να έχουμε υπερβολικές απαιτήσεις ούτε από τη μηχανή ούτε και από μάς τους ίδιους -άσε που οι εκπλήξεις στους δρόμους δε σπανίζουν...:cool: