PDA

View Full Version : ΚΥΘΝΟΣ - τι λεει ?



LsKostas
14/08/2009, 11:40
Εχω ακουσει τα καλυτερα δεν σας το κρυβω :winka: , ομως δεν εχω παει ποτε

και σκεφτομαι το Τenere να οργωσει και αυτα τα χωματα


Φλαμπουρια,Κανάλα προς τα νοτια...

ΑΓ.Στεφανος,Κεφαλοκαστρο Καστρο Οριας προς τα Βορεια.

Ειναι τετοιες ο αποστασεις που γυριζονται ολα σε μια μερα ή πρεπει να νοικιασω δωματια
σε μια μερια (βορεια η νοτια) ???

Γενικα εχει καλο οδικο δικτυο πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο σε αυτο το ομορφο νησι?


:beer:

thanks για καθε πληροφορια και καλες διακοπες σε ολους σας:sun:

ggs
14/08/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Εχω ακουσει τα καλυτερα δεν σας το κρυβω :winka: , ομως δεν εχω παει ποτε

και σκεφτομαι το Τenere να οργωσει και αυτα τα χωματα


Φλαμπουρια,Κανάλα προς τα νοτια...

ΑΓ.Στεφανος,Κεφαλοκαστρο Καστρο Οριας προς τα Βορεια.

Ειναι τετοιες ο αποστασεις που γυριζονται ολα σε μια μερα ή πρεπει να νοικιασω δωματια
σε μια μερια (βορεια η νοτια) ???

Γενικα εχει καλο οδικο δικτυο πρεπει να προσεξω κατι ιδιαιτερο σε αυτο το ομορφο νησι?


:beer:

thanks για καθε πληροφορια και καλες διακοπες σε ολους σας:sun:

Ρε , δεν κάθεσαι και λίγο σπίτι σου , που έχεις οργώσει τα νησιά φέτος… :lol:



























Όχι δεν ζηλεύω , όχι δεν ζηλεύω…. :blush:

byron
14/08/2009, 12:19
Ομορφο και ήσυχο νησί. Αν και εχω χρόνια να πάω, μου είχε αφήσει πολύ καλες εντυπώσεις και απορία γιατί δεν χαίρει της ιδιας εκτίμησης με τα υπόλοιπα κυκλαδονήσια.

Μπορείς να κλείσεις σε ένα χωριό και να ξεκινάς τις εξορμήσεις σου από ΄κει μιας και το νησί είναι μικρό σχετικά.

Η Κανάλα είναι όμορφο χωριό, αλλά στις 15 αυγούστου έχουν μεγάλο πανηγύρι λογω του μοναστηριού που εχει εκεί (Παναγιά η Κανάλα). Πιθανόν να έχει βαβούρα και έλλειψη δωματίων.
Τα Λουτρά έχουν αρκετό κόσμο επίσης, μιας και αποτελούν καλό λιμάνι για σκάφη. Η Χώρα ήταν πολύ όμορφη, ενώ ο Μέριχας ήταν αδιάφορος. Παραλίες super !!!. Σχεδόν παντού είναι εξαιρετικές, ενώ αυτές που έχουν δύσκολη πρόσβαση είναι συνήθως άδειες. προσοχή μόνο να μην τις βλέπει ο βορειάς, γιατί το μελτέμι δεν παλεύεται.
Μια χαρά θα περάσεις, αρκεί να μην έχει πολύ αέρα....

αιγαιοπλόος
14/08/2009, 12:51
Μικρό νησί σε έκταση η Κύθνος. Οπου και να μένεις, μπορείς να το γυρίσεις. Καλά να περάσεις.

sniper
14/08/2009, 12:56
Επί χρόνια πάει ο Σημίτης εκεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

ggs
14/08/2009, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Επί χρόνια πάει ο Σημίτης εκεί.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

:nono:

ΣΙΦΝΟΣ...

ή όπως την λέει ο «πρόεδρος» …ΣΦΝΙΝΦΟΣ...

sniper
14/08/2009, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:nono:

ΣΙΦΝΟΣ...

ή όπως την λέει ο «πρόεδρος» …ΣΦΝΙΝΦΟΣ...

Same rock, different name


:smokin:

simeon
14/08/2009, 13:31
Είχα παει πριν 5 χρονια και ηταν υπεροχα! πλεον εχει αρκετα παραπανω τουρισμο (τοτε εχτιζαν συνεχως) αλλα πιστευω πως θα ειναι ακομη ωραια και ησυχα!

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ για μπανιο Κολωνες και Σκυλου (έχει λιγο περπατημα αλλα αξιζει!!!)

φιλικα,
Δημήτρης.

ares_tz
14/08/2009, 13:42
Υπάρχει δρομολόγιο μετά την Κέα/Τζια από Πειραιά για Κύθνο και πόσο κοστίζει το απλό εισιτήριο?

the who
14/08/2009, 13:42
Ωραιο,μικρο,το ξενερε ειναι οτι πρεπει,καλο φαγητο,ψιλοφτηνα,ωραια θαλασσα.Θες κι αλλα?:beer: :beer:

tmracing.siros
14/08/2009, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ares_tz
Υπάρχει δρομολόγιο μετά την Κέα/Τζια από Πειραιά για Κύθνο και πόσο κοστίζει το απλό εισιτήριο?

εχει συγουρα απο Λαυριο...το Αρτεμις με πολυ πιο φθηνο εισητηριο σε σχεση με πειραια...συμφερει!
τσεκαρε το! :wave2:

suzukimaniac
14/08/2009, 21:08
Λαυριο και μονο Λαυριο....Εχει καραβι ανα 1 ωρα με χρονο αφιξης στο νησι επισης σε 1 ωρα ενω απο τον Πειραια θα πρεπει ειτε να παρεις το γρηγορο - ακριβο - η να περιμενεις κανενα καρβουνιαρικο για να κανεις 3 ωρες....Μην το σκεφτεις το Λαυριο.Επισης το εισιτηριο μιση τιμη λογω λιμανιου και αποστασης....Να πας, μικρο νησι, ηρεμα πραγματα, πολυ δρομο για να καβαλησεις.Ειχα παει πρωτομαγια - κοπελα απο εκει βλεπεις - και εχει ενα χωματοδρομο,ψιλοστρωμενο δρομο απο τον κεντρικο προς Αγ.Στεφανο και Ναουσα και απο εκει προς Λουτρα που ειναι ολα τα λεφτα για ον-οφ.....Καλες βολτες...

yannis24
14/08/2009, 21:44
μαζι με την Τζια/Κεα το αγαπημενο μου νησι !!

να πας !!
τρομερες παραλιες...φοβερο καλο φτηνο φαγητο....

απο Λαυριο.......

ζηλευω !!

LsKostas
15/08/2009, 17:47
Παιδες ευχαριστω οι πληροφοριες θα ληθφουν σοβαρα υποψιν :winka:

:beer: :beer: :beer:

toulis
17/08/2009, 13:07
Να πας είναι πολύ όμορφο νησί

Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές.

Καλό θα ήταν να βρεις δωμάτιο σε κάποια παραλία

Προσοχή μόνο γιατί από ότι είχα ακούσει η τροχαία κόβει κλίσεις εύκολα

Πότε θα πας μπορεί να είμαι και εγώ εκεί.

fonzareli
18/08/2009, 22:01
Mόλις γύρισα από Τήνο και είχε ΠΟΛΥ αέρα....
Ειδικά τις πρώτες μέρες μας τρέλανε!
Μετά ψιλοσυνηθίσαμε.

Κοίτα κανα δελτίο καιρού μην έχει 7ρια-8ρια στην Κύθνο!

fonzareli
21/08/2009, 16:42
Σίγουρα έχει συχνά δρομολόγια για Κύθνο;
Ψάχνω από Λαύριο και έχει κάθε 3-4 μέρες το αιολος κεντερης και τίποτα άλλο με δρομολόγιο που κρατάει τουλάχιστον 2 ώρες.
Από πειραιά το Αγιος Γεώργιος κάθε 2 μέρες με διάρκεια δρομολογίου τουλάχιστον 3 ώρες.

Μου διαφεύγει κάτι;

cptm
22/08/2009, 13:34
Σου διαφεύγει το Marmari express (2292060370 ή www.krialis.gr) και το Makedon (δεν έχω τηλέφωνο αλλά πάρε το λιμεναρχείο Λαυρίου 22920 25249)

Delfian
04/07/2010, 14:29
Καλησπέρα

έκανα ένα thread στα ταξιδιωτικά-πληροφορίες και μετά βρήκα αυτο το thread.

Κάνω παράθεση το post και δω μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά :)

Σκέφτομαι να πάω Κύθνο ( το χω σχεδόν κανονίσει). Έχω ψάξει internet (google earth και photos) σχετικά με τιν κατάσταση των δρόμων.
Είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό χωματόδρομοι και λόγω του ότι έχω ένα hornet 2008 θα ήθελα κάποιος που έχει πάει να μου πεί εάν κατα πόσο είναι '' καλά πατημένοι'' χωματόδρομοι ή εντελώς ακατάλληλοι για μηχανές όπως οι δική μου.

cornell
04/07/2010, 14:50
Μιας και απο εκει κατάγεται ο πατέρας μου και έχουμε σπίτι ας βοηθήσω και εχω λιγάκι.
Προσωπικά σας προτεινώ να πάτε απο Λαύριο,είναι πιο γρήγορα,και ο κόσμος που ταξιδεύει σαφώς λιγότερος απο Πειραία,άρα θα έχετε την ησυχία σας.
Το λιμάνι ονομάζεται Μέριχας και καλό θα είναι να μην νοικιάσετε εκει δωμάτιο σε ξενοδοχείο,δεν φημίζονται και για την καθαριότητα τους.Αφήστε που έχει και περισσότερη ζέστη απο τα υπόλοιπα χωριά.
Κοντά στον Μέριχα είναι η Παναγιά Κανάλα και η Δρυοπίδα ή αλλιώς Χωριό.Στην Παναγια καλά έχει και παραλία αλλα εμένα δεν με εχει ενθουσιάσει.
Αφου λοιπόν φτάσετε στον Μέριχα πάρτε τον δρόμο που λέει προς Λουτρά και Χώρα.
Σε αυτη την διαδρομή που είναι γεμάτη στροφές και θελει προσοχη γιατι σε ορισμενες εχει μειωμένη ορατότητα περνάτε απο 2 καλές παραλίες,τα Μαρτινακια και η Επισκοπή.Προτείνω τη Επισκοπη η οποία ειναι σαφώς μεγαλύτερη,έχει και ενα μπαράκι για προμήθειες ή άραγμα.
Αν συνεχίσετε προς Λουτρά και Χώρα συναντάτε στο αριστερό σας χέρι μια ταμπέλα που γράφει ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ.

aris_n
04/07/2010, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Delfian
Καλησπέρα

έκανα ένα thread στα ταξιδιωτικά-πληροφορίες και μετά βρήκα αυτο το thread.

Κάνω παράθεση το post και δω μήπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει σχετικά :)

Σκέφτομαι να πάω Κύθνο ( το χω σχεδόν κανονίσει). Έχω ψάξει internet (google earth και photos) σχετικά με τιν κατάσταση των δρόμων.
Είναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό χωματόδρομοι και λόγω του ότι έχω ένα hornet 2008 θα ήθελα κάποιος που έχει πάει να μου πεί εάν κατα πόσο είναι '' καλά πατημένοι'' χωματόδρομοι ή εντελώς ακατάλληλοι για μηχανές όπως οι δική μου.

Φίλε μου οι περισσότεροι δρόμοι είναι σκληροί για το χόρνετ σου και θα το ταλαιπωρήσεις άδικα το μηχανάκι. Άσε που μερικοί χωματόδρομοι είναι όλο ανηφόρες κατηφόρες με πολλά είδη χώματος, (χαλίκια, κροκάλα, πούδρα χώμα κτλ κτλ.) ειδικά αν πάς προς την κολώνα. Γνώμη μου νοίκιασε εκεί ενα χτάκι και πιές του το αίμα!

cornell
04/07/2010, 14:55
Εκει λοιπόν ακολουθώντας τον δρόμο βγαίνεις στην παραλία της Απόκρουσης,μια αρκετά μεγαλή και με πολυ καθαρα νερά.
Υπαρχει ένας δρόμος,χωματόδρομος για την ακριβεία που οδηγεί στην Κολώνα,δηλαδή μια λωρίσα γής η οποία χωρίζει την θάλασσα σε 2 παραλίες.Αυτο τον χωματόδρομο θα εκτιμήσουν τα on-off.Καλύτερα να έχετε και ομπρέλα γιατι απο δέντρα ούτε για δείγμα.
Έχει και ταβέρνα εκεί αλλα μην φάτε καλύτερα!

Delfian
04/07/2010, 14:57
Aris_n thnx για τα info.

Oi πέτρες και τα κρόκαλα με ανησυχουν, απο χώμα θα το καταφέρω άνετα. Ας βρομίσει και λίγο δεν πείράζει, απλά μην σπάσω το μηχανάκι ή σκίσω κανένα λάστιχο. ( θα μαι και διπλός ) ;)


Cornell ο δρόμος για Αι Σώστη τι λέει? βατός?

cornell
04/07/2010, 15:03
Επόμενη στάση η Χώρα,
Μπαράκια,ταβέρνες,γλυκά και βόλτα στα στενακια ειναι οτι καλύτερο μπορείτε να δείτε και να κάνετε.
Με το που μπαίνετε στην Χώρα σταματήστε στον ΣΤΑΜΑΤΗ για τα ντόπια Κολοπια.
Γλυκα του κουταλιού στο ΑνωΧωρί και φραπέδακι στον Κουρσάρο.
Κοντά στην Χώρα τα Λουτρά.
Ιδανικά για ποτάκι βλπεοντας την Θάλασσα.Λιγο πριν φτάσετε στα Λουτρά υπάρχει μια Ταβέρνα,ο Κουτσίκος.Ειδικα το βράδυ που εχει και περισσότερα φαγητα,θα εκτιμήσετε το καλο φαγητό.
Στα λουτρά θα δείτε ενα γήπεδο ποδοσφαίρου το οποιο χρησιμοποιείται σαν παρκινγκ και ακριβώς απέναντι ενα κάστρο.Παίρνοντας τον δρόμο προς το Κάστρο και την Ταμπέλα Αγία Ειρήνη βγαίνετε σε ένα γραφικό λιμανάκι.Καθήστε εκει και πιείτε ουζάκι με την συνοδεία φρέσκων θαλασσινών.

cornell
04/07/2010, 15:06
Απο θεμα δρόμου.
Ο δρόμος απο μέριχα προς Λουτρα ειναι με άσφαλτο αλλα είναι πολύ στενός και με λίγη ορατότητα.Προσχετε μην βρέθειτε στην μέση του δρόμου και έχετε καμια συγκρουση με διερχομενο όχημα.Το βράδυ δεν υπάρχει φωτισμός οπότε προσοχή.Μην ξεχνάμε οτι μπορείτε να δείτε και τίποτα γαιδούρια να σουλατσάρουν μέσ τη μέση του δρόμου.
Οι δρόμοι για να φτάσετε στις παραλίες της αρεσκείας σας είναι χωματόδρομοι με αρκετές λακουβές.
Τέλος οι στροφες κυριαρχουν...

Delfian
23/07/2010, 09:41
Καλησπέρα και παλι.
Μολις επέστρεψα απο Κύθνο και θα δώσω λίγα info.
Οι δρόμοι σε γενικές γραμμές είναι άσφαλτος αλλά πολύ στενοί και ''παλιάς κατασκευής'' και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή ειδικά στις στροφές όπου στην άκρη η άσφαλτος είναι φαγωμένη.
Το μοναδικό κομμάτι που είναι κανούργιο είναι ο δρόμος απο Χώρα προς Κανάλα.

Παραλίες : ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ, τέλεια παραλία και πολύ ήσυχη. η πρόσβαση είναι έυκολη.
ΚΟΛΩΝΑ, τα σπάει το μέρος αλλά θέλεις γουρούνα, τζιπ ή εντούρο για να πάς (με το hornet μου πήγα μέχρι τα μισά και μετά γύρισα γιατί θα το έσπαγα).
ΕΠΙΣΚΟΠΗ, ΝΑΟΥΣΑ επίσης καλές και ήσυχες παραλίες, έχει λίγο πέτρα στην αρχή αλλά μην σας νοιάζει. Ο δρόμος είναι άσφαλτος αλλά θέλει ΠΟΛΥ προσοχή.

Φλαμπούρια, Κανάλα δεν πρόλαβα να πάω αλλά η Κύθνος είναι ένα νησί που θά θελα να ξαναπάω κάποια στιγμή.
Ησυχία, ωραίες παραλίες, οχι βαβούρα, όχι beach bar και κυρίλα και υπερπαραγωγές. απλά παίρνεις το νερό σου, τον καφέ σου και πάς για μπάνιο.

jimmis5
23/07/2010, 15:43
camping δεν παιζει εκει απο οτι καταλαβα και εχω ψαξει,χαζευα μια εκπομπη στην νετ αλλα δεν ελεγε και εκεινη κατι σχετικο μοιαζει καλη επιλογη θα ελεγα.