PDA

View Full Version : και τα μυαλα στα κάγκελα της..1200gs



ggs
14/08/2009, 12:20
Καλοκαίρι 2009

Γυρναει από διακοπές ο φίλος μου ο Ηλίας (χρόνια με μοτοσυκλέτες) πουλαει το Transalp και αγοράζει μια BMW1200GS

Είμαι εγώ διακοπές , βλέπω τον φίλο μου τον Γιώργο (χρόνια με μοτοσυκλέτα) έχει πουλήσει το funduro και έχει πάρει το ΒΜW1200 GS…

Γυρναω από διακοπές , βλέπω έναν άλλο φίλο Γιώργο , έχει πουλήσει το TDM και έχει πάρει ,ναι καλά μαντεύετε , ένα BMW1200GS…

Όλοι με διθυραμβικά σχόλια για την μηχανή…
Όλοι ορκίζονται στο telelever της …
Όλοι είδαν το «άγιο πνεύμα» της μοτοσυκλέτας , μετά από τόσα «χαμένα» χρόνια αναζήτησης με άλλα μοντέλα…

Έπαθαν κάτι οι φίλοι μου?
Φταίει το καλοκαίρι ?
Φταίνε οι διακοπές ?


Τι διαλο ….

sniper
14/08/2009, 12:29
Είναι η οικονομική κρίση μάλλον που επηρεάζει τέτοιου είδους αγορές.

byron
14/08/2009, 12:29
Υπάρχει και το αντίθετο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84054) "ρεύμα" :lol:

devil's animal
14/08/2009, 12:31
ε,πολλοι κανουν λαθη..μην το ξαχνεις!:rolleyes:

ggs
14/08/2009, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Υπάρχει και το αντίθετο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84054) "ρεύμα" :lol:

:lol:

«Λερναία Ύδρα»
ένας την πουλαει , τρεις την αγοράζουν (καινούργια παρακαλώ…)

ggs
14/08/2009, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
μην το ξαχνεις!:rolleyes:


ξαχνεις = ξεχνάς + ψάχνεις ???:confused:

Allst@rf
14/08/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Καλοκαίρι 2009

Γυρναει από διακοπές ο φίλος μου ο Ηλίας (χρόνια με μοτοσυκλέτες) πουλαει το Transalp και αγοράζει μια BMW1200GS

Είμαι εγώ διακοπές , βλέπω τον φίλο μου τον Γιώργο (χρόνια με μοτοσυκλέτα) έχει πουλήσει το funduro και έχει πάρει το ΒΜW1200 GS…

Γυρναω από διακοπές , βλέπω έναν άλλο φίλο Γιώργο , έχει πουλήσει το TDM και έχει πάρει ,ναι καλά μαντεύετε , ένα BMW1200GS…

Όλοι με διθυραμβικά σχόλια για την μηχανή…
Όλοι ορκίζονται στο telelever της …
Όλοι είδαν το «άγιο πνεύμα» της μοτοσυκλέτας , μετά από τόσα «χαμένα» χρόνια αναζήτησης με άλλα μοντέλα…

Έπαθαν κάτι οι φίλοι μου?
Φταίει το καλοκαίρι ?
Φταίνε οι διακοπές ?


Τι διαλο ….




μην ασχολεισαι φιλαρακι το μηχανακι ειναι αλλου λεμε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

700_Thespieis
14/08/2009, 12:55
Απο τη στιγμη που καμια γιαπωνεζικη εταιρια δε βγαζει ενα αντιστοιχο GS,ειναι η μοναδικη λυση:evil:

Pappios
14/08/2009, 13:25
μια χαρα μηχανη ειναι η gs...υπαρχουν κ χειροτερες που κυκλοφορουν στην ιδια κατηγορια...



βαρκα...βαρκα....

ggs
14/08/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Pappios
μια χαρα μηχανη ειναι η gs...υπαρχουν κ χειροτερες που κυκλοφορουν στην ιδια κατηγορια...



βαρκα...βαρκα....

Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι , και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ….
Αλλά πουλαει με ρυθμούς σχεδόν… Vstrom 650 ή inovva ,κατι που κάνει 15-18000€ !!!
Πρέπει να είναι ΜΑΚΡΑΝ η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία της BMW…

devil's animal
14/08/2009, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ξαχνεις = ξεχνάς + ψάχνεις ???:confused:

ψαχνεις..:p

makis206
14/08/2009, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Βρε μια χαρά μηχανάκι είναι , και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ….
Αλλά πουλαει με ρυθμούς σχεδόν… Vstrom 650 ή inovva ,κατι που κάνει 15-18000€ !!!
Πρέπει να είναι ΜΑΚΡΑΝ η μεγαλύτερη εμπορική επιτυχία της BMW…

Δεν ξέρω πως είναι η εικόνα της Αθήνας με τόσα μηχανάκια στους δρόμους, εδώ στα Χανιά πάντως νομίζεις ότι 1 στα 3 είναι GS1200 από τις πρώτες κιόλας μέρες της κυκλοφορίας του. Πολύ πράγμα!!

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια αλλά με τόσα λεφτά προτιμούσα άνετα δυο μηχανάκια αντί αυτού..:D

ggs
14/08/2009, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν ξέρω πως είναι η εικόνα της Αθήνας με τόσα μηχανάκια στους δρόμους, εδώ στα Χανιά πάντως νομίζεις ότι 1 στα 3 είναι GS1200 από τις πρώτες κιόλας μέρες της κυκλοφορίας του. Πολύ πράγμα!!

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια αλλά με τόσα λεφτά προτιμούσα άνετα δυο μηχανάκια αντί αυτού..:D

Ααα… στην Αθήνα έχει «χτυπήσει» η κρίση …μόνο 1 στις 5 :lol:

makis206
14/08/2009, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ααα… στην Αθήνα έχει «χτυπήσει» η κρίση …μόνο 1 στις 5 :lol:

Εμείς εδώ έχουμε και πολλά χώματα μωρέ γι'αυτό...:lol: :rotflmao:

ggs
14/08/2009, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Εμείς εδώ έχουμε και πολλά χώματα μωρέ γι'αυτό...:lol: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :lol: ADVENTURE μωρε...

kiloMeater
14/08/2009, 14:48
Το marketing τμήμα της BMW εχει βρεί την κότα με τα χρυσά αυγά στην Ελλάδα...
Κρίμα που είναι μικρή η αγορά αλλίως θα είχανε κονομήσει χοντρά...

Και χέστρα BMW να βγάλει, θα πάνε να την πάρουνε στα 3-πλα λεφτά απο οτι μια άλλη της σειράς και μετά όλοι θα πίνουνε νερό στο όνομα της.

-το χέσιμο είναι "αλλού"
-"σε ταξιδεύει"
-δε σπάει δε χαλάει και μπορείς να προωθήσεις υλικό μεχρι τα πέρατα της αποχέτευσης του κόσμου
-το καπάκι telelever θέλει λίγο συνήθεια αλλά μετά αποκτάς εμπιστοσύνη και "τα χώνεις"

epp1640
14/08/2009, 15:02
:lol: :rotflmao: :lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :rotflmao: :lol:


171078

SVX
14/08/2009, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater


Και χέστρα BMW να βγάλει, θα πάνε να την πάρουνε στα 3-πλα λεφτά απο οτι μια άλλη της σειράς και μετά όλοι θα πίνουνε νερό στο όνομα της.



Η Wunderlich θα βγαλει καπακι χεστρας με επενδυση Suede και απο ξυλο σφενδαμου.... :smokin:

kostas_1100gs
14/08/2009, 15:10
Παιδιά, η bmw (και bmw εννοώ boxer, λόγω του ότι σε Κ ή F βρίσκεις και στον ανταγωνισμό άλλα μηχανακια) έχει πολλά καλά και πάρα πολλά κακά. Ή σου αρέσει ή όχι.
Και σας το λέω όχι σαν κολημένος bmwάκιας, δεν αγοράζω και εσώρουχο bmw :). Έπειτα από κάποια μοτο, γιαπωνέζικα που όλα ήταν όλα πολύ καλά σε κάποιο <<κομάτι>> το καθένα π.χ. ss ή σε τιμή αν θέλετε, πήρα από τύχη αν θέλετε (και οικονομική λύση) bmw r-gs.
Πολλά πράγματα με ξένισαν, πολλά μ άρεσαν.
Αν την οδηγήσετε θα καταλάβαιτε τα + και τα - αυτής της μοτοσικλέτας. Γι αυτό πάντα λέω, οδηγήστε, κρίνετε και αποφασίστε.
Πολλοί βέβαια την αγοράζουν σαν κάτι must, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Και πόσοι από εμάς, είχαμε RR για καφέ. Νομίζω πολλοί.

ggs
14/08/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostas_1100gs
Παιδιά, η bmw (και bmw εννοώ boxer, λόγω του ότι σε Κ ή F βρίσκεις και στον ανταγωνισμό άλλα μηχανακια) έχει πολλά καλά και πάρα πολλά κακά. Ή σου αρέσει ή όχι.
Και σας το λέω όχι σαν κολημένος bmwάκιας, δεν αγοράζω και εσώρουχο bmw :). Έπειτα από κάποια μοτο, γιαπωνέζικα που όλα ήταν όλα πολύ καλά σε κάποιο <<κομάτι>> το καθένα π.χ. ss ή σε τιμή αν θέλετε, πήρα από τύχη αν θέλετε (και οικονομική λύση) bmw r-gs.
Πολλά πράγματα με ξένισαν, πολλά μ άρεσαν.
Αν την οδηγήσετε θα καταλάβαιτε τα + και τα - αυτής της μοτοσικλέτας. Γι αυτό πάντα λέω, οδηγήστε, κρίνετε και αποφασίστε.
Πολλοί βέβαια την αγοράζουν σαν κάτι must, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα. Και πόσοι από εμάς, είχαμε RR για καφέ. Νομίζω πολλοί.

Φίλε δίκια έχεις , άλλα δεν κάνουμε αντιπαράθεση αν οι boxer είναι καλοί κλπ (έχουν γίνει δεκάδες εδώ μέσα)
Απλώς λέμε ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 1200Gs έχει πουλήσει ΤΡΕΛΑ …
Ούτε το 1150 ούτε το 1100 ούτε κανένα άλλο μοντέλο BMW ή ΑΛΛΗΣ εταιρίας στην κατηγορία αυτή είχαν τέτοια επιτυχία …

filipp0s
14/08/2009, 15:28
ολοι εκει θα καταλήξετε! :D













σοβαρα τωρα, δεν ξερω τι πάνε και βρίσκουν στα μπουρδέλα :look: :bigcry:

ggs
14/08/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
ολοι εκει θα καταλήξετε! :D



:uplate: μπα , π αναθεμα σε ....μας ανατριχιασες :a011:

devil's animal
14/08/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε δίκια έχεις , άλλα δεν κάνουμε αντιπαράθεση αν οι boxer είναι καλοί κλπ (έχουν γίνει δεκάδες εδώ μέσα)
Απλώς λέμε ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 1200Gs έχει πουλήσει ΤΡΕΛΑ …
Ούτε το 1150 ούτε το 1100 ούτε κανένα άλλο μοντέλο BMW ή ΑΛΛΗΣ εταιρίας στην κατηγορία αυτή είχαν τέτοια επιτυχία …

εγω γιατι θυμαμαι οτι την εποχη που ειχε βγει το varadero ειχε βρωμισει ο τοπος και πουλουσε ακομα τρελα μετα απο 3-4 χρονια κυκλοφοριας?
:wave2:

filipp0s
14/08/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
:uplate: μπα , π αναθεμα σε ....μας ανατριχιασες :a011:

αφου μεχρι κι εγω έτρεμα όταν το εγραφα :cry:




που θα πάει θα τον ξεφορτωθώ τον ιπποπόταμο :alien:

ggs
14/08/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εγω γιατι θυμαμαι οτι την εποχη που ειχε βγει το varadero ειχε βρωμισει ο τοπος και πουλουσε ακομα τρελα μετα απο 3-4 χρονια κυκλοφοριας?
:wave2:

Κοίτα , το varadero είναι καλό παράδειγμα γιατί είναι ένα εμπορικό μηχανάκι…
Βγαίνει από το 1999(?) έως σήμερα …μια δεκαετία….
Θεωρώ ότι ελάχιστα απ αυτά που έχουν πουληθεί όλα αυτά τα χρόνια ,έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία…
Και πάλι είναι λιγότερα από τα GS1200 στον δρόμο…(προσωπική εκτίμηση , χωρίς στοιχεία )

devil's animal
14/08/2009, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Κοίτα , το varadero είναι καλό παράδειγμα γιατί είναι ένα εμπορικό μηχανάκι…
Βγαίνει από το 1999(?) έως σήμερα …μια δεκαετία….
Θεωρώ ότι ελάχιστα απ αυτά που έχουν πουληθεί όλα αυτά τα χρόνια ,έχουν αποσυρθεί από την κυκλοφορία…
Και πάλι είναι λιγότερα από τα GS1200 στον δρόμο…(προσωπική εκτίμηση , χωρίς στοιχεία )

τα GS1200 ειναι (πιθανον) περισσοτερα γιατι μεγαλωσε το εμπορικο κοινο.

ποσοι καβαλουσαν μοτοσυκλετα το 1999 και ποσοι καβαλουν το 2009?

επειτα μην ξεχνας οτι στον Ελληνα ισχυει το αμερικανικο "what is big is good". οποτε τα +200cc του BMW εκαναν την διαφορα στους απανταχου μουρακηδες...
φυσικα συνετελεσε το γεγονος οτι ειναι πολυ πιο καινουργιο μοντελο και εχει και εναν ελικα στο ρεζερβουαρ...:rolleyes:

κατα τ'αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στις πωλησεις των 2 μοντελων.
μοδα ειναι και θα περασει...:lol:


υ.γ: θυμαμαι χαρακτηριστικα πριν απο 2-3 χρονια που ολοι κυκλοφορουσαν με dukeII. ψαχνοντουσαν στα φαναρια μεταξυ τους...μιλαμε ειχε γινει χαμος...μεχρι και κουστουματους ειχα δει στον δρομο...:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
14/08/2009, 18:16
:beer: :beer: :beer:
:lol: :lol: :lol:

Allst@rf
14/08/2009, 18:23
παιδια εξυπνος δεν το παιζω.δεν πρεπει να κατηγορουμε ενα μηχανακι αν πρωτα δεν το καβαλησουμε.για εχουμε αποψη βρε παιδι μου.
αλλα...
οταν ενα μηχανακι το βλεπεις στο δρομο με την οκκα,τουτεστιν πηζει το ματι σου, στο τελος το σιχαινεσαι θες δε θες(για τους συνειδητοποιημενους μιλαω οχι τους εποχιακους:evil: :evil: :evil: ).

gs1200,tdm900,vstrom650 και ποσα παραδειγματα ακομα.
καποιος το ειπε παραπανω .ειναι σαν το ανεκδοτο με την φεραρι στο φαναρι
"φιλε σου βγηκε καλο αυτο ,γιατι δεν βλεπω να κυκλοφοραν πολλα"...αλλα απο την αναποδη!
σκεφτεται ο αλλος
"επειδη ολος ο κοσμος αγοραζει αυτο το μηχανακι ε δε μπορει θα ειναι εργαλειο"...
τρεχα γυρευε δλδ...

felter
14/08/2009, 19:23
Περί ορέξεως...

:smokin:

Το μηχανάκι είναι κ@βλα τέλος

:a54:

sek
15/08/2009, 00:47
:smokin:

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :lol: :rotflmao: :lol:

dimdoc
15/08/2009, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
:smokin:

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :lol: :rotflmao: :lol:

σιγα βρε Ωναση, σιγα:rolleyes:

sek
15/08/2009, 04:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdoc
σιγα βρε Ωναση, σιγα:rolleyes:

:nono: δεν είναι οικονομικό το θέμα, αλλά συνολικής εικόνας και απόδοσης της μηχανής συν το ότι είναι αντικειμενικά ένα απ' τα πιο ωραία μοντέλα που κυκλοφορούν.

kiloMeater
15/08/2009, 06:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
:smokin:

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :lol: :rotflmao: :lol:

Ακριβώς!!! Και αυτό είναι η ουσία της ελληνικής κατοχής του GS1200

"Φίλε, εχω αγοράσει το top μηχάνημα με τα 20Κ
Εσυ δεν το εχεις, παρε τα π@π@ρι@ μου, την έχω πιο μεγάλη κτλ..."

Allst@rf
15/08/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
:smokin:

όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια :lol: :rotflmao: :lol:

Αστο μαστορα ,γιατι εχεις να ριξεις πολυ κλαμα:bawl: :bawl: :bawl:


171099

SVX
15/08/2009, 10:24
:a014: Ωχ! αρχισε ο πολεμος της αξιοπιστιας....! :a022:


αλλα ξεχασα...ΠΟΙΟΣ μιλησε για αξιοπιστια? μονο για ομορφια και τιμες γραφονται ...

Allst@rf
15/08/2009, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
:a014: Ωχ! αρχισε ο πολεμος της αξιοπιστιας....! :a022:


αλλα ξεχασα...ΠΟΙΟΣ μιλησε για αξιοπιστια? μονο για ομορφια και τιμες γραφονται ...


ξεχασες τις επιδοσεις!!!!!!!!!!:a016: :a016: :a016:
δε λεω καλο και αγιο το sv αλλα η λεξη "επιδοσεις" σου ειναι λιγο αγνωστη:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LsKostas
15/08/2009, 17:43
που ειναι το 1200 το Τenere? ... :a39:

Allst@rf
15/08/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
που ειναι το 1200 το Τenere? ... :a39:

περιμενει στη γωνια.ανTε να ανεβει λιγο η κατηγορια ,να ξαναμoιραστει η τραπουλα να βγει πρωτο παλι το adventure!!!!:lol: :lol: :lol:

kokos08
16/08/2009, 15:01
Ενδιαφερομαι για μια GS...που ρωταμε???

epp1640
16/08/2009, 15:19
Στον ιατρικό και δικηγορικό σύλλογο.. :lol:

sek
16/08/2009, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
Αστο μαστορα ,γιατι εχεις να ριξεις πολυ κλαμα:bawl: :bawl: :bawl:

φίλε έχεις ταξιδέψει με το ΚΤΜ; με το GS;
μήπως απλά ευλογάς τα γένια σου;

kokos08
16/08/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Στον ιατρικό και δικηγορικό σύλλογο.. :lol:


Καταλαβα,αρχες Σεπτεμβρη δηλαδη,ειναι κλειστα τωρα...:rotflmao:

KostasXios
16/08/2009, 20:32
ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΟ GS1200 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ (ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ). ΕΙΧΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ SUZUKI SV650S ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ - . ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ TIGER TO ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΕΧΑΝΕ ΑΛΛΟΥ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ...ΒΑΡΕΤΟ Ε;

felter
16/08/2009, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasXios
ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΣΤΟ GS1200 ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ (ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΒΕΒΑΙΑ). ΕΙΧΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ SUZUKI SV650S ΕΠΕΙΔΗ ΗΘΕΛΑ ΚΑΤΙ ΤΑΞΙΔΙΑΡΙΚΟ ΟΔΗΓΗΣΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ... ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ - . ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ TIGER TO ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΑΛΛΑ ΕΧΑΝΕ ΑΛΛΟΥ.

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ...ΒΑΡΕΤΟ Ε;

ΒΑΡΕΤΟ ΝΑΙ. :yuck:

Allst@rf
17/08/2009, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sek
φίλε έχεις ταξιδέψει με το ΚΤΜ; με το GS;
μήπως απλά ευλογάς τα γένια σου;

με το ΚΤΜ ,ναι εχω ταξιδεψει.με το GS οχι και ουτε θελω...
ρε παιδια ,εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει...
πως γινεται εν ετη 2009 η BMW να βγαζει μοτοσυκλετα 1200 cc ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ και να πουλαει σαν τρελη,τουλαχιστον εδω στην ελλαδα?δλδ αν το μοτο το εχεις και καθημερινο εργαλειο και κολλησεις στην κινηση δεν αναβει?μπορει καποιος με GS να με διαφωτισει?

epp1640
17/08/2009, 00:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
με το ΚΤΜ ,ναι εχω ταξιδεψει.με το GS οχι και ουτε θελω...
ρε παιδια ,εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει...
πως γινεται εν ετη 2009 η BMW να βγαζει μοτοσυκλετα 1200 cc ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ και να πουλαει σαν τρελη,τουλαχιστον εδω στην ελλαδα?δλδ αν το μοτο το εχεις και καθημερινο εργαλειο και κολλησεις στην κινηση δεν αναβει?μπορει καποιος με GS να με διαφωτισει?

δεν είναι καθημερινό εργαλείο.. :winka:

kostas_1100gs
17/08/2009, 03:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
με το ΚΤΜ ,ναι εχω ταξιδεψει.με το GS οχι και ουτε θελω...
ρε παιδια ,εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει...
πως γινεται εν ετη 2009 η BMW να βγαζει μοτοσυκλετα 1200 cc ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ και να πουλαει σαν τρελη,τουλαχιστον εδω στην ελλαδα?δλδ αν το μοτο το εχεις και καθημερινο εργαλειο και κολλησεις στην κινηση δεν αναβει?μπορει καποιος με GS να με διαφωτισει?
Όχι φίλε μου δεν ανάβει. Η θερμοκρασία πάει ψηλά, όπως σε όλα τα μηχανάκια, αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα. Ποιο παλιά με το 1100, κάπειες φορές σε κίνηση έλεγα: θα σπάσει τώρα, χτυπούσε σαν τρελό. Αλλά απλά έτσι λειτουργει. Είναι λίγο φιαφορετική η ψύξη αέρα και υγρού. Υπάρχουν μεγάλες συστολές και διαστολές και αυτός ήταν και λόγος που υπήρχε κατανάλωση λαδιού (μεγάλη γιατί τα 1200 έχουν μικρότερη). Πολλές φορές η αερόψυξη είναι κατά, αλλά και πολλές φορές υπέρ. Έχεις ζέστη από τους κιλύνδρους, αλλά όταν πήρα και το ΚΤΜ (που το γουστάρω και πολύ) πίστεψέ με ζεστάθηκα περισσότερο. Ο ζεστός αέρας εκεί ερχόταν με δύναμη στα πόδια μου από τα βεντιλατέρ. Και σίγουρα με μια βόλτα, θα το καταλάβεις περισσότερο πως δουλεύει.

kokos08
17/08/2009, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
ρε παιδια ,εγω ενα πραγμα δεν εχω καταλαβει...
πως γινεται εν ετη 2009 η BMW να βγαζει μοτοσυκλετα 1200 cc ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ


ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ???????? Εγω τωρα το μαθαινω αυτο!

Καλα ρε αγοραζετε αεροψυκτες μηχανες στην Ελλαδα????:confused: :confused: :confused:

makis206
17/08/2009, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
ΑΕΡΟΨΥΚΤΗ???????? Εγω τωρα το μαθαινω αυτο!

Γιατί πορίσανε οι κυλίνδροι δεξιά κι αριστερά νομίζεις; Για να μην τους κόβει τον αέρα το τρελελέβερ πορίσανε,αμέ;:lol:

kokos08
17/08/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Γιατί πορίσανε οι κυλίνδροι δεξιά κι αριστερά νομίζεις;

Νομιζα οτι ηταν τεχνη... :lol:

makis206
17/08/2009, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kokos08
Νομιζα οτι ηταν τεχνη... :lol:

Τέχνη είναι της Moto Guzzi..!:o

Οι του boxer παραπέσανε..:lol:

kokos08
17/08/2009, 12:30
Και δινουν και 15 χιλιαρικα για αεροψυκτο μοτερ?????

Ακου να δεις! Παω στοιχημα οτι εχουν και ενα τετοιο στο γκαραζ αυτοι που εχουν GS...


http://www.youtube.com/watch?v=YhuEoX_y0qY

ggs
17/08/2009, 12:33
Νομίζω ότι έχει και ψυγείο λαδιού … αεροελαιοψυκτο που λένε..

:wave2:

stefanos
17/08/2009, 12:43
Είναι μάλλον εντελώς φυσιολογικό μετά απο tdm και strom και transalp να πάς σε κάτι παραπάνω.
Και παραπάνω έχει 990 και 1200.
Δεν χρειάζεται και καμιά ιδιαίτερη φιλοσοφία.
Και η κατηγορία στην Ελλάδα είναι τεράστια οπότε δικαιολογημένες οι πωλήσεις.

makis206
17/08/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και η κατηγορία στην Ελλάδα είναι τεράστια οπότε δικαιολογημένες οι πωλήσεις.

Περισσότερο στο πουλ-μουρ του Έλληνα θα έλεγα εγώ, στην κατηγορία βρίσκονται και το Varadero αλλά και το V-Strom 1000... και μένουνε και λεφτά για σκούτερ για χρήση μέσα στην πόλη...:lol:

Δεν λέω ότι είναι άχρηστο μηχανάκι το GS, μια χαρά μηχάνημα είναι. Αυτοί που ανέβασαν τις πωλήσεις του στα ύψη όμως..

:beer:

Allst@rf
17/08/2009, 12:59
συμφωνω με το πουλ-μουρ αλλα κανεις ενα λαθος.
μπορει ολα αυτα να ειναι on-off ,αλλα to bmw ,το ΚΤΜ και το Tenere (μπορει να ξεχναω και κανενα) ειναι ενα βημα μπροστα γιατι δεν εχουν tubeless ελαστικα αλλα με σαμπρελα,που ειναι το πραγαματικο νοημα του off...;) ;) ;)

Allst@rf
17/08/2009, 13:00
α ναι και το transalp!!!

makis206
17/08/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
συμφωνω με το πουλ-μουρ αλλα κανεις ενα λαθος.
μπορει ολα αυτα να ειναι on-off ,αλλα to bmw ,το ΚΤΜ και το Tenere (μπορει να ξεχναω και κανενα) ειναι ενα βημα μπροστα γιατι δεν εχουν tubeless ελαστικα αλλα με σαμπρελα,που ειναι το πραγαματικο νοημα του off...;) ;) ;)

Σύμφωνοι αν και εδώ μιλάμε για το πως ανέβηκαν τόσο ψηλά οι πωλήσεις του, πόσοι νομίζεις ότι είδαν τα tubeless όταν το αγόρασαν ή καλύτερα, πόσοι νομίζεις ότι ξέρουν τι λάστιχα φοράει το BMW τους;:lol:

Άσε που τις πωλήσεις τις ανέβασε το απλό GS με τα tubeless κι όχι τόσο το Adventure :winka:

:beer:

Allst@rf
17/08/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σύμφωνοι αν και εδώ μιλάμε για το πως ανέβηκαν τόσο ψηλά οι πωλήσεις του, πόσοι νομίζεις ότι είδαν τα tubeless όταν το αγόρασαν ή καλύτερα, πόσοι νομίζεις ότι ξέρουν τι λάστιχα φοράει το BMW τους;:lol:

Άσε που τις πωλήσεις τις ανέβασε το απλό GS με τα tubeless κι όχι τόσο το Adventure :winka:

:beer:

:D :D :D :beer: :beer: :beer:

makis206
17/08/2009, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
:D :beer:

Τώρα την ψάχνω να δω αν είναι όντως ελαιόψυκτο που είπε ο ggs :lol: :beer: :beer:

ggs
17/08/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τώρα την ψάχνω να δω αν είναι όντως ελαιόψυκτο που είπε ο ggs :lol: :beer: :beer:

να πουμε καλοριζικη ?? :D

byron
17/08/2009, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
συμφωνω με το πουλ-μουρ αλλα κανεις ενα λαθος.
μπορει ολα αυτα να ειναι on-off ,αλλα to bmw ,το ΚΤΜ και το Tenere (μπορει να ξεχναω και κανενα) ειναι ενα βημα μπροστα γιατι δεν εχουν tubeless ελαστικα αλλα με σαμπρελα,που ειναι το πραγαματικο νοημα του off...;) ;) ;)

Τubeless φοράει μόνο το GS και το Caponord (και το προ 15ετίας XLR600 LM) αλλά δεν πιστεύω να θεωρεις κανένα απ΄αυτά off. Κάνουν τόσο off όσο και ένα οποιοδήποτε SS με πολυεστερικά. :wave2:

byron
17/08/2009, 13:17
Ακυρο το παραπάνω. Τώρα κατάλαβα το νόημα του Post σου :lol: :wave2:

Allst@rf
17/08/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Τώρα την ψάχνω να δω αν είναι όντως ελαιόψυκτο που είπε ο ggs :lol: :beer: :beer:

μη το ψαχνεις.απο την στιγμη που λεει οτι καει πολυλαδι απο τον κινητηρα,ε τοτε ειναι και ελαιοψυκτο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
17/08/2009, 13:18
Είναι!

"Engine
Type Air-cooled/oil-cooled Boxer twin-cylinder"


Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
να πουμε καλοριζικη ?? :D

Και δεν παίρνω στα ίδια λεφτά καμμιά 30ριά Bandit V να μην έχω ανάγκη τον αέρα; :a21: :a24:

:lol:

makis206
17/08/2009, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
μη το ψαχνεις.απο την στιγμη που λεει οτι καει πολυλαδι απο τον κινητηρα,ε τοτε ειναι και ελαιοψυκτο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λες να καίει και αέρα;:lol: :rotflmao:

Allst@rf
17/08/2009, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λες να καίει και αέρα;:lol: :rotflmao:

:a53: :a53:

:rotflmao: :rotflmao: