PDA

View Full Version : Rs 125 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ!help Guys



aparadektos4
15/08/2009, 13:06
Γειά σας παιδιά!Είμαι νέος στο φόρουμ κ έχοντας διαβάσει ότι θέμα υπάρχει που έχει να κάνει με την καψουρα μου,RS 125,δεν εχω βγάλει ένα ξεκάθαρο συμπέρασμα!Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν ένας νέος οδηγός σαν κ εμένα,χωρίς εμπειρία σε αλλα μηχανάκια(μόνο κάτι αυτόματα)μπορεί να τα βγάλει πέρα με το RS;Σκοπεύω να βγάλω το δίπλωμα σε λίγο καιρό που γίνομαι 18.Εχω τρελή καψά γιαυτη την μηχανή πολύ καιρό κ γενικά με τα μηχανάκια,αλλα λόγω ενός θανατηφόρου ατυχήματος στην οικογένεια με μηχανάκι,οι γονείς μου ούτε να το ακούσουν δεν ήθελαν τουλάχιστον πριν τα 18...:bigcry: Τώρα λοιπόν που γίνομαι 18 σκοπεύω να το αγοράσω(καινούργιο)αλλα δν ξέρω αν θα μπορώ να μάθω πάνω σε αυτό διότι όπως είπα δεν εχω κ μεγάλη ιδέα από συμπλεξομενα!!Ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις!:lol:

ziggΥ
15/08/2009, 13:20
kalws hrthes katarxas!! :wave2: :D :D
san mixanaki to rs dn to gnwrizw katholouu alla mias ki egw arxisa kateutheian me antoistixo mixanaki mporw na sou pw oti me to pou kaneis ta prwta 300-400 xlm dn tha exeis kanena provlima apo thema odigisis.. einai ola thema synitheias.. to provlima tha einai stis protes fores opou to svise-anapse (gt me ton symplekti dn tha ta pas kai polli kala..) tha sou spasei ta neura :sick: episis, asxeto dn xerw an se endiaferei, yparxei mia periptwsi na poulisw ena XTaki 125 :winka:

aparadektos4
15/08/2009, 13:38
ευχαριστώ για την απάντηση!αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι σχετικά με το θέμα κ το rs,δέχτη κάθε απάντηση.

ΥΓ δν ενδιαφέρομαι για το μηχανάκι φίλε!

Tomahawk
15/08/2009, 13:40
Αξίζει με 1000 φίλε μου!
Αλλα θα σου πρότεινα να πάρεις μεταχειρισμένο 2006-2007 μοντέλο γιατί τα 2008+ είναι φιμωμένα. Εκτός του οτι δεν αξίζει να δώσεις 5000Ε για ένα μηχανάκι που θα το κρατήσεις 2 χρόνια.
Και εγώ scooter οδηγούσα και μετά πήρα το RS, συνήθεια είναι όλα, μην αγχώνεσαι!

Όποια άλλη απορία έχεις πες μου!

aparadektos4
15/08/2009, 13:49
Δηλαδή δεν είναι δύσκολο να το συνηθίσεις έτσι;γενικά το rs τι σου λέει εσένα σαν μηχανή;τα φρένα τι λένε;κ κάτι άλλο,λένε κ καλά ότι στα δίχρονα βρόμας λάδιλα συνεχώς.ξέρω ότι ισχύει αλλα είναι σε έντονο βαθμό;

GiannisBlessed
15/08/2009, 15:21
το νιντζα σ'αρεσει?

aparadektos4
15/08/2009, 15:36
Σαν εμφάνιση δεν μου αρέσει τόσο!πιο καλά μου αρέσει το rs!αλλα κ επειδή είναι δίχρονο!

Tomahawk
15/08/2009, 15:42
Το στήσιμο του είναι φοβερό, πλαίσιο, αναρτήσεις, φρένα, είναι τέλεια.
Εννοείται πως είναι δοκιμασμένο και στη πίστα! :winka:
Δεν είναι δύσκολο να το συνηθίσεις, απλά θα σου πάρει καμια δυο-τρεις μέρες να μάθεις να χειρίζεσαι το συμπλέκτη καλά. Εγώ πριν το πάρω μόνο scooter είχα οδηγήσει και δεν είχα πόβλημα!

Όσο αυτό που λένε για τη λαδίλα, έλεος, μη γινόμαστε υπερβολικοί!
Αν κολήσεις στη κίνηση εννοείται πως θα μυρίζεις λίγο μετά, αλλα ότι μηχανάκι και να έχεις
αυτό είναι αυτονόητο γιατί είσαι εκτεθημένος στο καυσαέριο και απο τα άλλα οχήματα.
Αν πηγαίνεις με ταχύτητες ανω των 70-80χλμ, δλδ πορεία κανονικά, δεν έχεις πρόβλημα!

aparadektos4
15/08/2009, 16:18
Tomahawk να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο;το rs δν θα το δουλεύω συνέχεια τσίτα.εννοώ θα το χρησιμοποιώ πιο πολύ μέσα στην πόλη αλλα θα το ανοίγω!το μηχανάκι θα έχει πρόβλημα μέσα στην πόλη;γιατί διάβασα από κάτι αλλα παιδιά ότι άμα δουλεύει χαμηλά,υπάρχει πρόβλημα.ευχαριστώ

GiannisBlessed
15/08/2009, 16:22
λοιπον αν στο να παρεις ενα μηχανακι δεν βαζεις πρωτα την κ@λα σου αλλα την λογικη τοτε ισως να διαλεξεις το 250ρι...(λογικη εννοω να παρεις αυτο που σου ταιριαζει και οχι αυτο που σου αρεσει να το βλεπεις μονο.το πιο πιθανο ειναι να σου ταιριαζει κατι σε all around αρα ninja).
αν παλι θες κατι πολυ καλο(πιστα επιδοσεις βαρος) αλλα οχι το καλυτερο για all around παρε το rs...
α και πατα στην ευρεση "νιντζα250"&"rs125"(εκτος και αν το εκανες ηδη...)
θα βρεις πααρα πολλα...:wave2:

Tomahawk
15/08/2009, 16:28
Τέτοια μηχανάκια δεν είναι πόλης! :winka:
Καταρχήν αν κολλάς στην κίνηση λόγω απουσίας βεντιλατερ θα σου ανεβάζει θερμοκρασία
το οποίο είναι αρκετά επικύνδυνο!
Αν θες κάτι για χρήση στην πόλη πάρε καλύτερα κάτι μικρότερο και φθηνότερο.
Είναι κρίμα να το χαραμίζεις στην πόλη το RS!

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύει χαμηλά, απλά δεν είναι και ότι το καλύτερο να δουλεύει συνέχεια εκεί!

Αν θες μπες και στο apriliabikers.gr που είμαστε μπόλικα παιδιά με RS για να λύσεις κάθε σου απορία!

aparadektos4
15/08/2009, 16:37
οκ ευχαριστώ!:winka:παιδιά αν υπάρχει καμία άλλη άποψη για το αρχικό μου ποστ κ το κατά πόσο είναι εύκολο να μάθει κάποιος έχοντας ως πρώτη μηχανή το rs,είναι καλοδεχούμενη!

aparadektos4
15/08/2009, 17:04
Παιδιά να ρωτήσω κάτι,πόσο κάνουν το YZF R125,NINJA 250 K RS 125 REPLICA?Τα καινούργια μοντέλα πάντα!:smokin:

Tomahawk
15/08/2009, 17:28
4.000 το R125
4800 το Ninja
5000 το RS 125

aparadektos4
15/08/2009, 22:46
Ξέρει κανείς αν γίνεται να βάλει κάποιος φώτα xenon σε rs 125?Και αν γίνεται πόσο περίπου κοστίζουν;:wacko:

mizz
16/08/2009, 01:13
φίλε καλά καλά δε το πήρες, και σε απασχολούν τα φώτα xenon; να ρώταγες για τπτ φρένα να πω νταξ... :uplate: 50 ευρώ από ebay πάντως...
επίσης μέσα στη πόλη το σκοτώνεις το μηχανάκι, δε κάνει για αυτή τη χρήση. αν πηγαίνεις και με χαμηλές στροφές μπουκώνει. καλύτερα το νίντζα για αυτή τη δουλειά ή κανά παπάκι, το καλύτερο για μέσα στη πόλη.
η σωστή του χρήση είναι πίστα κ γρήγορες βόλτες, οτιδήποτε άλλο χαραμίζεται.

Garfield
16/08/2009, 18:31
Φίλε aparadektos4 είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος ενος RS125 του '06. Και εγώ σαν και σένα δεν είχα εμπειρία από μηχανές με συμπλέκτη πριν από αυτό. Η μόνη μου εμπειρία ήταν από δύο αυτόματα 50άρια scooter. Σίγουρα στην αρχή θέλει χρόνο για να συνιθήσεις τον συμπλέκτη (ειδικά στις εκκινήσεις που το RS θέλει να του δώσεις αρκετές στροφές του κινητήρα για να μην σου σβήσει) αλλά σύντομα θα σου φαίνονται όλα πολύ απλά. Εγώ βέβαια το πήρα στην ηλικία των 33 και όχι των 18 που είσαι εσύ αν και δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Το σίγουρο είναι όπως σου λένε και οι άλλοι ότι στην κίνηση θα σου σπάσει και σένα τα νεύρα αλλά σε κοντινές επαρχιακές εκδρομές θα σου δημιουργήσει ένα "μόνιμο" χαμόγελο στα χείλη! Επίσης σωστή αποψη είναι να πάρεις ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο (όπως έκανα και εγώ που το πήρα το 2007 με 5.000 χλμ) για να μην σκάσεις ένα σωρό λεφτά για το καινούριο. Πάντως όπως λες και εσύ από ομορφιά είναι σκέτος έρωτας (πέρα από τα φοβερά φρένα που έχει). Να φανταστείς και εγώ που σκέφτομαι (μάλλον) σύντομα να το αντικαταστήσω με καποια άλλη μεγαλύτερη μηχανή δεν μπορώ να βρω κάτι εξίσου όμορφο και έτσι με κάνει να είμαι λίγο "δύσκολος" στο να αποφασίσω για το ποιος θα είναι ο αντικαταστάστης!