PDA

View Full Version : Έχασα το μοναδικό κλειδί Hiss



neuro
15/08/2009, 19:11
Καλησπέρα σας
Είμαι κάτοχος ενός Honda Cbr 600F 2000 το οποίο έχει immobilizer HISS και έχασα το μοναδικό κλειδί που είχα.Διάβασα στο παρόν forum κάποια σχετικά θέματα με τα immobilizer και τις αντιγραφές αυτών αλλά κανένα δεν είναι ξεκαθαρο.
Σε ένα οδηγό αναφέρει ότι για την αντιγραφή είναι απαραίτητο το προγραμματισμένο κλειδί το οποίο εγώ στερούμαι!
Είναι δυνατον να ξαναδώσω "ζωή" στην μηχανή μου δίχως να αλλάξω ηλεκτρονική και κλειδαριές
(κόστος 800Ε περίπου) και αν ναι με ποιο τρόπο???
Ευχαριστώ όλα τα μέλη προκαταβολικά :smilea:

menelaos46
15/08/2009, 19:24
χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω πως εοναο σκουρα τα πραγματα....

+Arxiereas+
15/08/2009, 20:03
Είχα ακούσει πως με ταυτοποίηση ότι είσαι ο κάτοχος της συγκεκριμένης moto να μπορούν να βγάλουν και να σε στείλουν νέο κλειδί-α από το εξωτερικό. Πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπία γι αυτό που σε λέω.

neuro
15/08/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Είχα ακούσει πως με ταυτοποίηση ότι είσαι ο κάτοχος της συγκεκριμένης moto να μπορούν να βγάλουν και να σε στείλουν νέο κλειδί-α από το εξωτερικό. Πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπία γι αυτό που σε λέω.

έχω μιλήσει με την αντιπροσωπεία και μου είπανε για αλλαγή κλειδαριάς και ηλεκτρονικής!!!!

sakisvolos
15/08/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
έχω μιλήσει με την αντιπροσωπεία και μου είπανε για αλλαγή κλειδαριάς και ηλεκτρονικής!!!!

Πήρες στα κεντρικά στον Σαρακάκη και στο είπαν αυτό ή σε κάποιο συνεργείο???:confused: :confused: :confused:

neuro
15/08/2009, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
έχω μιλήσει με την αντιπροσωπεία και μου είπανε για αλλαγή κλειδαριάς και ηλεκτρονικής!!!!

Σαρακάκης κεντρικά και μου απέκλεισαν οποιαδήποτε άλλη λύση π.χ. με αριθμο πλαισίου κ.λ.π. αλλά δεν με έπεισαν να πάω να δώσω ένα κάρο λεφτά :nono:

sakisvolos
15/08/2009, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
Σαρακάκης κεντρικά και μου απέκλεισαν οποιαδήποτε άλλη λύση π.χ. με αριθμο πλαισίου κ.λ.π. αλλά δεν με έπεισαν να πάω να δώσω ένα κάρο λεφτά :nono:

Για ψάξου και στείλε κάνα mail στη μαμά χόντα στην Ιαπωνία αλίμονο αν χάναμε τα κλειδιά μας και έπρεπε
να αλλάζουμε και την πλακέτα μαζί!:winka:

ant0ine
16/08/2009, 00:28
Φίλε μου χλωμό σε βλέπω.

Εγώ που είχα ένα Ducati Monster S4 είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά επειδή είχα χάσει το κόκκινο κλειδί από το οποίο έβγαιναν και τα αντικλείδια. Τελικά βρήκα από eBay ένα τρόπο με άκοπτο κλειδί που έδινε αυτό το μαγαζί και το πήγα σε κλειδαράδικο με ειδικό μηχάνημα που μου αντέγραψε το κλειδί και έφτιαξα άλλα 3.

Μην στα πολυλογώ, στο Ducati, αν έχανες όλα τα κλειδιά και το κόκκινο μαζί , έπρεπε να αλλάξεις κλειδαριά και immobilizer, οπότε φαντάζομαι και στο δικό σου το ίδιο θα ισχύει.

Αλοίμονο ξε-αλοίμονο παίδες παντώς, έτσι είναι. Αν χάσεις όλα τα κλειδιά του σπιτιού σου δεν θα πάρεις άλλη κλειδαριά; Φροντίζεις να έχεις παραπάνω κλειδιά. Μακάρι πάντως να είμαι λάθος και να βρεθεί λύση φίλε μου

ilias s.m.
16/08/2009, 00:38
Φιλε μου πιστευω οτι απο τα κεντρικα της Honda στον Σαρακακη ή τουλαχιστον απο Ιαπωνια αν τους πεις τους αριθμους της μηχανης θα σου (βγαλουν) τα κλειδια σου.αλλα δεν τους συμφερει!κανουν αυτο που τους συμφερει!να παρουν δηλαδη τα 8 κατοσταρικα για κλειδαριες,ηλεκτρονικη:winka:
Και μιας και το ανοιξαμε το θεμα,εχω την ιδια μηχανη και εχω ενα και μοναδικο κλειδι:D
που μπορω να βγαλω αλλο???

neuro
16/08/2009, 04:21
ευελπιστώ να βρω έναν κλειδαρά τσακάλι να μου δώσει μια λύση

supergeorge
16/08/2009, 10:30
Σε Honda με HISS αν χάσεις και τα 2 κλειδιά πας για ηλεκτρονική και διακόπτη καινούργιο και δεν το κάνουν για να σου πάρουν 800 ευρώ δεν γίνεται διαφορετικά (τεχνικά) τέλος :wave2:

Αν έχεις μόνο ένα κλειδί και θες να βγάλεις 2ο πας στην αντιπροσωπεία ή σε καλό εξουσιοδοτημένο και με το κλειδί, την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητα σου βγάζουν 2ο με 15 ευρώ μόνο ;)

odt
16/08/2009, 21:05
Πας για αλλαγή κλειδαριάς και ηλεκτρονικής....:wave2:

panoulis_ser
16/08/2009, 21:44
Sorry φιλος αλλα πρεπει να σου το πω

Πως πας για αλλαγη

Πολλα τα λεφτα αλλα και τι να κανεις

Ενας φιλος μου το επαθε και τωρα δεν εχει 2 κλειδεια αλλα εβγαλε και τριτο

Γιατι ποτε δεν ξερεις

+Arxiereas+
16/08/2009, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από supergeorge

Αν έχεις μόνο ένα κλειδί και θες να βγάλεις 2ο πας στην αντιπροσωπεία ή σε καλό εξουσιοδοτημένο και με το κλειδί, την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητα σου βγάζουν 2ο με 15 ευρώ μόνο ;)
Τότε μάλλον για τέτοια περίπτωση είναι αυτό που είπα.

Κρίμα ρε γαμώτο, πολλά λεφτά. Ο father μου που είχε αλλάξει στο αμάξι του κλειδαριά με immobilizer πλήρωσε 400-450Ε αλλά όπως πάντα τα ανταλλακτικά μοτο είναι από χρυσάφι γι' αυτό ειναι και τόσο ακριβά... μη χέ..!
:rolleyes:

panoulis_ser
17/08/2009, 09:30
Αν έχεις μόνο ένα κλειδί και θες να βγάλεις 2ο πας στην αντιπροσωπεία ή σε καλό εξουσιοδοτημένο και με το κλειδί, την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητα σου βγάζουν 2ο με 15 ευρώ μόνο ;) [/B][/QUOTE]



Λοιπων το δευερο κλειδη που βγαλα εγω μου κόστισε
23? Το κλειδη απο αντιπροσωπεία
7? Το κοψιμο του κλειδιου σε κλειδαρα
40? Ο προγραμματισμός Σε επισιμο αντιπρόσωπο

Συνολο 70? και οχι 15?

motoexelixis
22/08/2009, 12:41
εγω παλι σε CBR 600 F που ηθελα αντικλειδι,πηγα σε φιλο κλειδαρα,ο οποιος εχει μηχανημα που αντιγραφει κλειδια,και μου εβγαλε με 45 γιουρα.ουτε προγραματισμος ουτε τιποτα,απλα ειχα το μοναδικο κλειδι της μηχανης,οχι το κοκκινο.

neuro
31/08/2009, 14:37
ξέρει κανένας πως μπορώ να προγραμματίσω μια ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ (δεν εχει προγραμματιστεί ποτε,παρθένα) που μολις παρέλαβα?
Ακόμα και απο τον Σαρακάκη οι καινούριες ηλεκτρονικές έρχονται χωρίς κλειδί.
Έχω διαβάσει την διαδικασία να προγραμματίσεις νέο κλειδί απο το ήδη υπάρχον αλλά με την καινούρια ηλεκτρονική τι γίνεται???

motoexelixis
31/08/2009, 16:27
εχεις και τα δυο κλειδια;κοκκινο,μαυρο;

neuro
31/08/2009, 17:13
έχω 2 καινουρια κλειδια απρογραμματιστα
η ηλεκτρονικη ήρθε χωρις κλειδιά

motoexelixis
31/08/2009, 21:42
λογικα εχει δυο κλειδια ενα κοκκινο ενα μαυρο ειναι ετσι;

neuro
31/08/2009, 21:49
όχι 2 μαύρα ίδια είναι

motoexelixis
31/08/2009, 21:58
λοιπον ακου,η νεα ηλεκτρονικη για να προγραματιστει θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να εχει το κοκκινο κλειδι του προγραματισμου αντικλειδιων,βαζεις πρωτα το κοκκινο,ανοιγεις διακοπτη,τον κρατας ανοικτο 5 δευτερα,κλεινεις,βαζεις το μαυρο,πεντε δευτερα,κλεινεις βαζεις το κοκκινο,πεντε δευτερα ανοικτο,κλεινεις,ξανα το μαυρο,πεντε δευτερα ανοικτο,κλεινεις βαζεις το κοκκινο,πεντε δευτερα ανοικτο,κλεινεις,το αφηνεις κανα λεπτακι με κλειστο το διακοπτη αλλα με το κλειδι επανω,μετα το βγαζεις για αλλο ενα λεπτο,και στη συνεχεια βαζεις μπρος πρωτα μια με το κοκκινο,και μετα με το κλειδι ποτ προγραματισες.Ειναι ποιο ευκολο απ`οτι φαινεται αλλα με προβληματιζεις που μου λες οτι ηρθε η ηλεκτρονικη(εγκεφαλο οπως θες πεστο)με δυο μαυρα κλειδια.Συνηθως οσες εχω φερει,εχουν δυο μαυρα κλειδια και ενα κοκκινο....

neuro
31/08/2009, 22:12
η ηλεκτρονικη δεν ήρθε μαζί με τα κλειδιά
εγώ πήρα τα κλειδιά από το σαρακάκη και την ηλεκτρονική από εξωτερικό
ίσως έκανα λάθος και δεν πήρα τα σωστά κλειδιά (να πήρα κλειδιά για αντικλείδια μόνο)
Η διαδικασία που περιγράφεις είναι για ηλεκτρονική που έρχεται μαζί με τα κλειδιά πακέτο?
εγώ δεν βρήκα πουθενά πακέτο ηλεκτρονική-προγραμματισμένα κλειδιά
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου :smilea:

motoexelixis
31/08/2009, 22:21
η διαδικασια που προανεφερα ειναι οτι ακολουθω προκειμενου να πραγραματισω νεα κλειδια σε παλια η νεα ηλεκτρονικη,σε περιπτωσεις απωλειας,η βλαβης του κλειδιου,η αντικατασταση ηλεκτρονικης.ειναι και ενας τροπος,να τσεκαρεις αν δουλευει η ηλεκτρονικη σου η οχι.....Λυπαμαι για το μπλεξιμο σου,και ελπιζω να το ξεμπλεξεις συντομα ρε φιλαρακι:wave2:

goumis hornet
31/08/2009, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
η ηλεκτρονικη δεν ήρθε μαζί με τα κλειδιά
εγώ πήρα τα κλειδιά από το σαρακάκη και την ηλεκτρονική από εξωτερικό
ίσως έκανα λάθος και δεν πήρα τα σωστά κλειδιά (να πήρα κλειδιά για αντικλείδια μόνο)
Η διαδικασία που περιγράφεις είναι για ηλεκτρονική που έρχεται μαζί με τα κλειδιά πακέτο?
εγώ δεν βρήκα πουθενά πακέτο ηλεκτρονική-προγραμματισμένα κλειδιά
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου :smilea:



Τα πραγματα δεν ειναι απλα παντως.
Χρειαζεσαι και την κεντρικη κλειδιαρια που εχει το HISS και παει πακετο με τα κλειδια.
Στο προηγουμε honda ειχα ενα κλειδι και πηγα σε εξουσιοδοτημενο να φτιαξω κλειδι
και τον ρωτησα αν τα εχανα και τα δυο τι γινεται και μου ειπε γαι τον κεντρικο
διακοπτη που περιλαμβανει το HISS παει παντα πακετο με κλειδια.
Αν χαθουν ειναι αχρηστος μετα ο διακοπτης.
Αυτα που σου λεω πριν τρεις μηνες δεν ειναι παλια.

:wave2:

neuro
31/08/2009, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από goumis hornet
Τα πραγματα δεν ειναι απλα παντως.
Χρειαζεσαι και την κεντρικη κλειδιαρια που εχει το HISS και παει πακετο με τα κλειδια.
Στο προηγουμε honda ειχα ενα κλειδι και πηγα σε εξουσιοδοτημενο να φτιαξω κλειδι
και τον ρωτησα αν τα εχανα και τα δυο τι γινεται και μου ειπε γαι τον κεντρικο
διακοπτη που περιλαμβανει το HISS παει παντα πακετο με κλειδια.
Αν χαθουν ειναι αχρηστος μετα ο διακοπτης.
Αυτα που σου λεω πριν τρεις μηνες δεν ειναι παλια.

:wave2:

η κεντρική κλειδαρία δεν έχει το HISS απλά το "μάτι" που λέμε το οποίο αποτελέι ξεχωριστό μερος της κλειδαριάς και απλά διαβάζει το σήμα από το κλειδί.
Το HISS βρίσκεται στην ηλεκτρονική και σε αμερικάνικα HONDA δεν υπάρχει καν!

banditgr
01/09/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
η κεντρική κλειδαρία δεν έχει το HISS απλά το "μάτι" που λέμε το οποίο αποτελέι ξεχωριστό μερος της κλειδαριάς και απλά διαβάζει το σήμα από το κλειδί.
Το HISS βρίσκεται στην ηλεκτρονική και σε αμερικάνικα HONDA δεν υπάρχει καν!

akrivws..
den mas eipes apo pou phres thn hlektronikh kai an htan kainourgia h metaxeirismenh.
Pantws an einai kainourgia,kai HISS (euro) eprepe na erthei paketo me ta kleidia,akopa.
Pantws prin eprepe na psaxteis se tipota kalous kleidarades/hlektrologous mhpws sou dwsoun lhsei...ena palikari pou eixe xasei ola ta kleidia hiss,phge se kapoion thn hlektronikh kai ena aktikleidi kai tou to programatise...den 3erw to pws kai an einai 100% etsi,alla etsi mou eipe

neuro
01/09/2009, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
akrivws..
den mas eipes apo pou phres thn hlektronikh kai an htan kainourgia h metaxeirismenh.
Pantws an einai kainourgia,kai HISS (euro) eprepe na erthei paketo me ta kleidia,akopa.
Pantws prin eprepe na psaxteis se tipota kalous kleidarades/hlektrologous mhpws sou dwsoun lhsei...ena palikari pou eixe xasei ola ta kleidia hiss,phge se kapoion thn hlektronikh kai ena aktikleidi kai tou to programatise...den 3erw to pws kai an einai 100% etsi,alla etsi mou eipe

κάνεις λάθος φίλε μου η καινούρια ηλεκτρονική έρχεται χωρίς κλειδιά
Ακριβώς επειδή είναι καινούρια έχεις δυνατότητα να την προγραμματίσεις με κλειδιά της επιλογής σου και αυτό ρωτάω εγώ εδώ αν γνωρίζει κανείς τον τρόπο

goumis hornet
01/09/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από neuro
κάνεις λάθος φίλε μου η καινούρια ηλεκτρονική έρχεται χωρίς κλειδιά
Ακριβώς επειδή είναι καινούρια έχεις δυνατότητα να την προγραμματίσεις με κλειδιά της επιλογής σου και αυτό ρωτάω εγώ εδώ αν γνωρίζει κανείς τον τρόπο

Τελικα ετσι ειναι.
Ομως τα κλειδια που πηρες ειναι ακοπα και πρεπει και κοπουν βαση καποιου αλλου το
οποιο δεν υπαρχει.
Στο δευτερο μηχανακι που πηρα (honda και αυτο) μαζι με τα κλειδια υπαρχει και ενα μεταλικο
ταμπελακι με κατι νουμερα.
Απο οτι ξερω αυτο ειναι για κλειδια.
Μια λυση ειναι αν μπορεσεις και βγαλεις την κλειδιαρια της σελας ή την ταπα και βγαζοντας
τον αφαλο ο κλειδιαρας σου φτιαξει ενα και βαση αυτου κοψει και το αλλο
και μετα αφου θα κανουν στον κεντρικο διακοπτη γινει ο προγραμματισμος.
Αλλη λυση δεν νομιζω να υπαρχει αφου χρειαζεται ενα κλειδι που να δουλευει
στον κεντρικο διακοπτη.

neuro
01/09/2009, 20:34
Κλειδί έχω βγάλει ήδη για την κλειδαριά :cool: το HISS είναι το μόνο θέμα