PDA

View Full Version : Er-6f 2009



Gerakas
16/08/2009, 10:13
Είμαι ένας newbie τόσο στο site όσο και στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Παρότι έχω σχετικά μικρή εμπειρία από οδήγηση μοτοσυκλέτας, αποφάσισα εδώ και καιρό να αποκτήσω μία δική μου. Το δίλημμά μου ήταν μεταξύ μιας Yamaha FZ 6 ABS 2009 και της Kawasaki ER-6F ABS 2009. Διαβάζοντας κάποια σχόλια αποφάσισα τελικά πως η Kawasaki είναι αυτή που μου ταιριάζει καθώς είναι σχετικά εύκολη στην οδήγηση ακόμη και για αρχάριους κι επιπλέον με κέρδισε και σαν εμφάνιση. Την παρήγγειλα λοιπόν από επίσημο συνεργάτη και την περιμένω εντός της εβδομάδας.

Να σημειώσω πως την μοτοσυκλέτα την βάζω στην ζωή μου όχι σαν ανάγκη μεταφοράς (έχω 2 αυτοκίνητα, sport και familly), αλλά γι' αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που κανένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να δώσει.

Κάνω το πρώτο μου post λοιπόν περιμένοντας τις ευχές και συμβουλές σας σε έναν νέο μοτοσυκλετιστή των 40 ετών !!!

sergiosm
16/08/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
Να σημειώσω πως την μοτοσυκλέτα την βάζω στην ζωή μου όχι σαν ανάγκη μεταφοράς (έχω 2 αυτοκίνητα, sport και familly), αλλά γι' αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που κανένα αυτοκίνητο δεν πρόκειται ποτέ να δώσει.

Κάνω το πρώτο μου post λοιπόν περιμένοντας τις ευχές και συμβουλές σας σε έναν νέο μοτοσυκλετιστή των 40 ετών !!!

Να την απολαύσεις και να την χαίρεσαι ...

τίποτε άλλο

:beer: :beer: :beer:

devil's animal
16/08/2009, 10:45
καλως ηλθες...
:beer: :beer: :beer:

αν ολα πανε καλα, θα κρατησεις μονο το οικογενειακο κουτι σε κανα χρονο απο τωρα...
:wave2:

Operater
16/08/2009, 10:51
Σου εύχομαι σαν νέος αναβάτης των 23 ετών, να βρεις τη διέξοδο στη μηχανή όπως βρήκα κι εγώ, και εύχομαι ο μοτοσυκλετιστής μέσα σου, να κάνει διήθηση στο μυαλό σου!

:beer: :beer: :beer:

dimdil
16/08/2009, 16:25
παντα ορθιος:)
ωραιο μηχανακι διαλεξες θα το απολαυσεις σιγουρα:)
μονο μαλακα στην αρχη εεε??
:beer:

Gerakas
20/08/2009, 16:13
Παιδιά, το πήρα το μηχανάκι !!!!!! Και να οι πρώτες μου εντυπώσεις μετά δύο ημέρες μαζί του και 160 km:

ΘΕΤΙΚΑ : Πανεύκολο στην οδήγηση, εξαιρετική θέση οδήγησης και φυσικά ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ !!! Όσον αφορά σε αποδόσεις κτλ δεν μπορώ ακόμη να εκφέρω άποψη μιας κι είμαι ακόμη στο στρώσιμο.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ : Ο θόρυβος του κινητήρα... εντάξει το ξέρουμε ότι είναι δικύλινδρο... πρέπει να το φωνάζει από μακρυά και τόσο δυνατά το μηχανάκι ???... ακούγεται σαν tenere !!! Κάποιοι φίλοι λένε πως στις υψηλές στροφές (πάνω από 5000) το μηχανάκι θα ακούγεται καλύτερα... θα το δούμε έπειτα από 800 km ακόμη όταν θα είναι πια στρωμένο... Επιπλέον το μηχανάκι ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες (ίσως επειδή το δουλεύω στο στρώσιμο ακόμη ??)... με αποτέλεσμα να νιώθω τα πόδια μου σαν να είναι μέσα σε σάουνα !!!

θα ανεβάσω σύντομα φωτογραφίες, έτσι για το καλό !!!!!!

PS
Ευχαριστώ θερμά όσους μέχρι τώρα πόσταραν στο θέμα μου (μόνο 4 από τους 98 που το διάβασαν...) κι όσους βέβαια θα ποστάρουν στην συνέχεια... Είναι πολύ ενθαρρυντικό για ένα newbie σαν εμένα να βλέπω ότι ακούγομαι στην παρέα...

CIRUS
20/08/2009, 16:35
καλώς όρισες:wave2: :beer: :beer:

πάντα όρθιος εύχομαι και να ευχαριστηθείς το εργαλείο

JAPANESE
20/08/2009, 16:53
Καλοριζικη παντα ορθιος και με ασφαλη χιλιομετρα και μην ξεχνας το κρανος στο κεφαλι οχι στο χερι:)

Anritsu
20/08/2009, 17:51
Φίλε καλορίζικο το εργαλείο και καλές βόλτες . Δεν μας είπες χρώμα και φωτο δεν είδαμε ακόμα . Εχω και μια ερώτηση μια και γενικότερα ψαχνομαι . Οταν λες θόρυβο τι ακριβώς εννοείς ??? Επίσης απο κραδασμούς πως πάει και τα πλαστικά ειναι καλά η τρίζουνε ??? το προηγούμενο μοντέλο ειχε κάποια τέτοια θέματα . πραγματικά το f αν έλεγε απάνω χονδα εύκολα θα το αγόραζα ...

:wave2: :rotflmao:

foreno
20/08/2009, 18:21
Kαλορίζικο φίλε κ πάντα όρθιος.Θα μας βοηθούσες αν έλεγες κ παραπάνω στοιχεία όσο την μαθαίνεις καλύτερα.Ενδιαφέρομαι κ γω για το erf κ περιμένω με αγωνία την γνώμη σου μιας κ άλλος που να έχει την μηχανή κ να πει τις απόψεις του δεν υπάρχει(ούτε καν στο φόρουμ της kawasaki).H θέση οδήγησης προσφέρεται για κοντούς;(είμαι 1,70):D

Περιμένουμε κ τις φωτό, κ τα τρία χρώματα τα σπάνε.:rotflmao:

dimdil
20/08/2009, 23:27
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
[B]
...............ΑΡΝΗΤΙΚΑ : Ο θόρυβος του κινητήρα... εντάξει το ξέρουμε ότι είναι δικύλινδρο... πρέπει να το φωνάζει από μακρυά και τόσο δυνατά το μηχανάκι ???... ακούγεται σαν tenere !!! Κάποιοι φίλοι λένε πως στις υψηλές στροφές (πάνω από 5000) το μηχανάκι θα ακούγεται

:eyepop:
μακαρι να μπορουσα να καταλαβω τι εννοεις ρε φιλε---κανει αυτο το μηχανακι θορυβο??

τελος παντων παντα ορθιος ειμαι σιγουρος πως θα το ευχαριστηθεις πολυ το εργαλειο οταν με το καλο το γνωρισεις
:beer:

Gerakas
21/08/2009, 21:08
Γειά σας και πάλι. Όπως υποσχέθηκα ανεβάζω σήμερα τις πρώτες φωτο απο την κουκλίτσα μου !!!

Και φυσικά να απαντήσω στους φίλους που με ρωτούν :

1. Όσον αφορά την ποιότητα κατασκευής, παιδιά ΚΑΝΕΝΑ τρίξιμο, σπουδαία ποιότητα πλαστικών και γενικότερα πιστεύω, πως δύσκολα βρίσκεις τέτοια ποιότητα σε μηχανή αυτής της κατηγορίας τιμής. Είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος.

2. Ένα από τα σημεία που διαφημίζονται από την Kawasaki για το συγκεκριμένο μοντέλο είναι η μεγάλη απόσβεση κραδασμών. Εάν ψάξετε στο internet θα δείτε reviews που το επαληθεύουν ακόμη και για ταχύτητες κοντά στα 180 Km/h. Δεν έπιασα ακόμη τέτοιες ταχύτητες λόγω στρωσίματος κι η εμπειρία μου είναι μηδαμινή για να εκφράσω άποψη. Όμως ένας φίλος μου που καβαλάει πολλά χρόνια μηχανή, έχει στην κατοχή του ένα R1 του 2006, το δοκίμασε και του έκανε εντύπωση η απώλεια κραδασμών ακόμη και στα 120 Km/h.

3. Όπως είπα, θεωρώ την θέση οδήγησης ιδανική για μένα. Είμαι 1.80 μ και πατάω και με τα δύο πόδια σε κάθε στάση, μάλιστα με λυγισμένα τα γόνατα. Είμαι βέβαιος πως για τον φίλο των 1.70 μ θα βρει την θέση ίσως ιδανικότερη από εμένα.

4. Τέλος, όσον αφορά τον "θόρυβο" της μηχανής, μάλλον παραξηγήθηκα παιδιά. Η ακριβής έκφραση έπρεπε να είναι "ο ήχος της εξάτμισης" !!! Ο "θόρυβος" της μηχανής απλά ΔΕΝ υπάρχει !!! Γενικά εννοούσα πως ο ήχος της εξάτμισης (στις χαμηλές στροφές) έχει μέρος της χρειάς ενός μικρού κομπρεσέρ. Είναι βέβαια απολύτως φυσιολογικό σε έναν δικύλινδρο κινητήρα.

Ελπίζω να βοήθησα με τις απαντήσεις μου και βέβαια θα συνεχίσω να μοιράζομαι μαζί σας τις όποιες εντυπώσεις μου. Να σημειώσω και πάλι πως είμαι newbie στον χώρο, είναι η πρώτη μηχανή που είχα ποτέ στην κατοχή μου, οπότε είναι λογικό στις εντυπώσεις μου να υφίσταται κι ένας βαθμός ενθουσιασμού...

Gerakas
21/08/2009, 21:10
Η πρώτη φωτο...


171638

SVX
21/08/2009, 21:11
Ωραιο μηχανακι Ωραιο χρωματακι ....πολυ καλη αναρτηση ...ΚΑΛΗ προστασια απο τον αερα ...ΚΑΛΑ ΦΡενα .... Ελαφρυ με πανεμορφο πλαισιο .... (δοκιμασμενη συνταγη κινητηρα )



ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και ΠΑντα σαν την πρωτη μερα....!! :wacko:


προσοχη στους εχθρους της "ξεγνοιασιας" ....εχει εναν σε καθε διασταυρωση ....

Gerakas
21/08/2009, 21:12
Είπαμε, στο στρώσιμο την έχω....


171639

LOUKILOUK
21/08/2009, 21:16
Καλους δρομους και παντα ορθιος φιλε...ωραιοτατο τα Kawa σου
καλο και αργο ξεψαρωμα:winka: :beer: :wave2:

Gerakas
21/08/2009, 23:49
Ευχαριστώ και πάλι όσους ποστάρουν !!!!


171644

cachilleas
13/09/2009, 17:49
ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ μηχανη φιλε μου, ευχομαι να τη χαρεις !!

power hornet
13/09/2009, 18:32
καλοριζικο φιλε μου καλοταξιδο,παντα με προστασια κρανος και μπουφαν και να ξερουμε κατι ολοι οτι τα περισοτερα ατυχηματα γινοντε στην πολη και οχι εθνικη.

η επομενη μηχανη της κοπελιας μου ειναι αυτη που πηρες.

ERRIKA
05/10/2009, 22:37
Καλορίζικη και καλοτάξιδη συνάδελφε! Λέω συνάδελφε γιατί είμαι και εγώ νέα μοτοσυκλετίστρια 40 ετών. Πέρσυ πήρα το πρώτο μου δίκυκλο, ένα scooter Peugeot Geopolis 400 και πριν από 2 εβδομάδες πήρα το er-6n abs 2009! Είναι η πρώτη μου μοτοσυκλέτα και τη στρώνω ακόμη... Οπότε θα ανταλλάξουμε εμπειρίες αργότερα.:winka: :winka: :winka:

makis206
05/10/2009, 22:39
Nα είσαι καλά να τη χαρείς φίλε, πάντα όρθιοι κι οι δυο σας!

:beer: :beer: :beer:

ERRIKA
05/10/2009, 22:59
Να και η πρώτη φωτο


176480

o_gavros
14/10/2009, 15:49
Kαλορίζικες και στους δυο!παλεύω να αποφασίσω ποιο είναι ομορφότερο,το γυμνό ή το ντυμένο!!!
μια ερώτηση στο φίλο.
η ανάρτηση του έχει καμιά ρύθμιση?
με το βάρος αναβάτη ή/και συνεπιβάτη,πως τα πάει?

ERRIKA
15/10/2009, 11:59
΄Το πίσω ελατήριο έχει τρεις ή τέσσερις θέσεις προφόρτισης, ανάλογα με το βάρος του αναβάτη, την ύπαρξη συνεπιβάτη κλπ. Το ρυθμίζεις πολύ εύκολα μόνος σου!
Προσωπικά συνεπιβάτη δεν έχω ακόμη βάλει (όσο το στρώνω).

idi
15/10/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από o_gayros
Kαλορίζικες και στους δυο!παλεύω να αποφασίσω ποιο είναι ομορφότερο,το γυμνό ή το ντυμένο!!!
μια ερώτηση στο φίλο.
η ανάρτηση του έχει καμιά ρύθμιση?
με το βάρος αναβάτη ή/και συνεπιβάτη,πως τα πάει?

η πισω αναρτηση μονο εχει ρυθμιση προφορτισης ελατηριου (οπως λεει και ο φιλος παραπανω αλλα σε 7 θεσεις) και ρυθμιση αποσβεσης επαναφορας

mako
15/10/2009, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
΄Το πίσω ελατήριο έχει τρεις ή τέσσερις θέσεις προφόρτισης, ανάλογα με το βάρος του αναβάτη, την ύπαρξη συνεπιβάτη κλπ. Το ρυθμίζεις πολύ εύκολα μόνος σου!
Προσωπικά συνεπιβάτη δεν έχω ακόμη βάλει (όσο το στρώνω).

Δεν εχουν προβλημα αυτα τα κυβικα με το δευτερο ατομο στο στρωσιμο.-:winka:

suzuki dr650se
23/10/2009, 17:39
απορω γιατι το erf δεν πουλαει στην ελλαδα,ειναι ομορφο, χρηστικο καθοτι εχει ροπη αφθονη απο χαμηλα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης κανει για ταξιδια, ειναι ελαφρυ,εχει καλη τιμη ιδιαιτερα μεταχειρισμενο εχει σωστες διαστασεις και αλλα πολλα.μαλλον ειναι θεμα νοοτροπιας ελληνικης.

NiSt
01/11/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
Είμαι ένας newbie τόσο στο site όσο και στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Παρότι έχω σχετικά μικρή εμπειρία από οδήγηση μοτοσυκλέτας, αποφάσισα εδώ και καιρό να αποκτήσω μία δική μου. Το δίλημμά μου ήταν μεταξύ μιας Yamaha FZ 6 ABS 2009 και της Kawasaki ER-6F ABS 2009.

Μπορώ να πω ότι αυτό το κομμάτι του ποστ με εκφράζει απόλυτα. Κάτι μου λέει πως και η συνέχειά μου θα είναι όπως και η δική σου. Πανέμορφη η κούκλα σου. Καλοτάξιδη και η δικιά σου και της ερρικα!!!

ERRIKA
02/11/2009, 12:19
Ευχαριστώ! Προσωπικά, βρήκα το γυμνό πολύ ωραίο, γι αυτό το επέλεξα...:smilea: :smilea: :smilea:

alexxxcbr
02/11/2009, 14:30
Καλες βολτες



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ανωνυμος
10/11/2009, 22:22
καλα ταξιδια φιλε..κατα πασα πιθανοτητα η πρωτη μου συζυγος σύντομα...

NEIL PRYDE
17/12/2009, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gerakas
Είμαι ένας newbie τόσο στο site όσο και στον χώρο της μοτοσυκλέτας. Παρότι έχω σχετικά μικρή εμπειρία από οδήγηση μοτοσυκλέτας, αποφάσισα εδώ και καιρό να αποκτήσω μία δική μου. Το δίλημμά μου ήταν μεταξύ μιας Yamaha FZ 6 ABS 2009 και της Kawasaki ER-6F ABS 2009. Διαβάζοντας κάποια σχόλια αποφάσισα τελικά πως η Kawasaki είναι αυτή που μου ταιριάζει..........................

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΓΩ- ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ- ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ GERAKA ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ER-6F ΕΠΕΣΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ FORUM..
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ER-6F Μ΄ΕΧΕΙ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΕΙ ΑΝ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΜΙΑ ΠΟΥ Η ΕΠΑΦΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ 2 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. (ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ NAKED ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΠ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ...)
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΟΛΙΚΟ,ΑΝΕΤΟ, ΟΜΟΡΦΟ ( ΤΟ F AKOMA ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ..),ΓΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΛΕΓΧΟ,ΧΩΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΜΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΙ (1,65)...
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΕΠΟΖΙΤΟΥ (ΜΟΛΙΣ 15 lt). ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΧΝΟΥΣ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥΣ...
ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΛΙΔΙ ΠΙΣΩ ΤΥΠΟΥ D...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ER6 ΕΝΩ ΣΤΟ VERSYS - ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΗΧΑΝΗ- ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΨΑΛΙΔΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ...!!
ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ....ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΗ ΑΓΟΡΑ...
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΨΑΛΙΔΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟΣ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ - ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ 4ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ΚΑΙ 2ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ( ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΧΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ Σ΄ΑΥΤΟ ΣΤΑ POSTS)

cachilleas
17/12/2009, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEIL PRYDE
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ NAKED ΜΟΝΤΕΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΕΡΙΝΓΚ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΑΠ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑ...)
)

εχεις δει ποτε γυμνο μοντελο να κυκλοφορει στο δρομο???? Ε, γιαυτο υπαρχουν!

:D :D :D :D :D

:beer:

ERRIKA
17/12/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από cachilleas
εχεις δει ποτε γυμνο μοντελο να κυκλοφορει στο δρομο???? Ε, γιαυτο υπαρχουν!

:D :D :D :D :D

:beer:

Πέστα, πέστα....:beer:

XJR_Billy
17/12/2009, 15:22
Να'στε καλά παιδιά να χαίρεστε τις μηχανάρες σας.
Πολλά καλά χιλιόμετρα και πάντα προσοχή στους εχθρούς μας.

Εχμμμμ.......

Η γυμνή........:blush:

Μ'αρέσει...:D Αδυναμίες, τι να κάνεις?:lol:

Πάντα όρθιοι παιδιά !!! :beer: :beer: :beer: :beer:

EVI
17/12/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEIL PRYDE

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ ΨΑΛΙΔΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ...ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟΣ) ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ - ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ 4ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ΚΑΙ 2ΚΥΛΙΝΔΡΩΝ ( ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΧΝΗ ΑΝΑΦΟΡΑ Σ΄ΑΥΤΟ ΣΤΑ POSTS)

χωρητικοτητα του τεποζιτου σε συνδιασμο με την ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ καταναλωση ειναι αρκετη για αυτονομια της ταξεως των 300+ χλμ αρα ειναι οχι απλα αρκετη ...

το ψαλιδι ειναι καθαρα συμβιβασμος κοστους αν και απο ακαμψια ειναι υπερ-οκ για το χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.

σε γενικες γραμμες τα τετρακυλινδρα εχουν πιο λιγους κραδασμους και ροπη στις υψιλες στροφες, και μεγαλυτερη ιπποδυναμη σε απολυτες τιμες, τα 2κυλινδρα εχουν πιο χαμηλα τη ροπη (πραγμα θετικοτατο) που μεταφραζεται σε καλυτερο "τραβιγμα" αλλα και περισσοτερους κραδασμους

suzuki dr650se
17/12/2009, 21:41
καλησπερα
μια ερωτησουλα.μια και με βλεπω να παιρνω ή ERΝ ή F θα ηθελα να θεσω ενα ερωτηματακι.
κινουμαι κυριως στην πολη και ταξιδακια 200χλμ,αλλα κυριως πολη ΑΘΗΝΑ:confused: συγκεκριμενα.
απο οψη και οι δυο τυποι των ER μου αρεσουν.απλα εχω ακουσει οτι το F θα με ψιλοκουρασει μεσα στην πολη επειδη το ολοσωμο φαιρινγ θα ειναι πιο κουραστικο,πιο δυσκινητο γενικα.
απ'οτι βλεπω το F ειναι σα μινιατουρα μπροστα σε κατι αλλες γκουμουτσες τετρακιλυνδρες ,για ταξιδια δε το συζηταω.εχει οδηγησει καποιος και τα δυο στην πολη?ειναι οντως πιο δυσκινητο το F ή μιλαμε για πταισματα,γιατι το F κανει και για ταξιδια εδω που τα λεμε ενω το N ε,εχει ενα θεμα.
καθε πληροφορια απο ανθρωπους που εχουν οδηγησει και τα δυο καλοδεχουμενη παιδια.
:a024:

NEIL PRYDE
17/12/2009, 22:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
χωρητικοτητα του τεποζιτου σε συνδιασμο με την ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ καταναλωση ειναι αρκετη για αυτονομια της ταξεως των 300+ χλμ αρα ειναι οχι απλα αρκετη ...

το ψαλιδι ειναι καθαρα συμβιβασμος κοστους αν και απο ακαμψια ειναι υπερ-οκ για το χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.

σε γενικες γραμμες τα τετρακυλινδρα εχουν πιο λιγους κραδασμους και ροπη στις υψιλες στροφες, και μεγαλυτερη ιπποδυναμη σε απολυτες τιμες, τα 2κυλινδρα εχουν πιο χαμηλα τη ροπη (πραγμα θετικοτατο) που μεταφραζεται σε καλυτερο "τραβιγμα" αλλα και περισσοτερους κραδασμους

ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις πληροφορίες....εσύ απ ότι καταλαβαίνω είσαι οκ με το μηχανάκι...αν μπορείς να αναφέρεις εμπειρίες από κανα ταξίδι...(συμπεριφορά στο δρόμο,κραδασμοί κλπ)

ERRIKA
18/12/2009, 12:01
To δικύλινδρο μέσα στην πόλη είναι σαφώς πιο ευχάριστο από τα αντίστοιχα τετρακύλινδρα του ίδιου κυβισμού λόγω της ροπής χαμηλά. Μέσα στην πόλη οι απόλυτες τελικές ελάχιστο ρόλο παίζουν. To er-6 είναι παιχνιδιάρικο αλλά ευχάριστο στην οδήγηση. Προσωπικά, βρίσκω το γυμνό και πιο ωραίο (το δήλωσα σαφώς και προτύτερα) αλλά και πιο ελαφρύ, οπτικά και πρακτικά για την πόλη.:p :p

NEIL PRYDE
18/12/2009, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ERRIKA
To δικύλινδρο μέσα στην πόλη είναι σαφώς πιο ευχάριστο από τα αντίστοιχα τετρακύλινδρα του ίδιου κυβισμού λόγω της ροπής χαμηλά. Μέσα στην πόλη οι απόλυτες τελικές ελάχιστο ρόλο παίζουν. To er-6 είναι παιχνιδιάρικο αλλά ευχάριστο στην οδήγηση. Προσωπικά, βρίσκω το γυμνό και πιο ωραίο (το δήλωσα σαφώς και προτύτερα) αλλά και πιο ελαφρύ, οπτικά και πρακτικά για την πόλη.:p :p


ok για την πόλη...... αλλά η συμπεριφορά στο ταξίδι και σ΄ανοικτούς δρόμους?

ERRIKA
22/12/2009, 16:09
Μέχρι τη Θήβα που έχω πάει, μια χαρά ήταν (ταχύτητα περίπου 130-140 γιατί ακόμη το έστρωνα). Τώρα εάν θέλεις να διασχίσεις τις Άλπεις, καλύτερα να πάρεις κάτι σε Transalp:lol: :lol: :lol:

EVI
22/12/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από NEIL PRYDE
ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις πληροφορίες....εσύ απ ότι καταλαβαίνω είσαι οκ με το μηχανάκι...αν μπορείς να αναφέρεις εμπειρίες από κανα ταξίδι...(συμπεριφορά στο δρόμο,κραδασμοί κλπ)

εγω εχω Z750s :wave2: αλλα εχω οδηγησει το er

:beer:

wisesif
12/02/2010, 14:54
:p

Γεια σας και απο μένα μάγκες...

Newbie και εγώ , αφού πέρα απο scooters δεν έχω οδηγήσει πραγματικό εργαλείο :cry:

Οπότε ώντας το πλήρωμα του χρόνου έδωσα το mega scooter που είχα και ψάχνω να βρω την λύση που μου ταιριάζει...

Η πλάκα είναι ότι πέφτοντας στο ποστ διάβασα πράματα απο τον ομιλώντα που είναι σαν να τα είπα εγώ!

Με την διαφορά ότι το μηχανάκι το θέλω και για καθημερινή μετακίνηση (Μαρουσι-Νεα Σμυρνη και τουμπαλιν)

Απο ότι κατάλαβα μιας και ψάχνω αυτην την κατηγορία των "ελαφριών" 600αριών το ER6-F αποτελεί μια πολύ καλή

λύση για τέτοιου είδους χρήση..

Εξωτερικά μ αρέσει υπερβολικά!

Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα... τι γίνεται με ταξιδάκια? (μην φανταστείτε τίποτα τρελό 200-300 χλμ για μπανάκια και διακοπές)

Τι λέει απο πλευράς άνεσης του 2ου αναβάτη και γενικά συμπεριφοράς με 2ο άτομο επάνω?

Επίσης δοκίμασες φίλος να φορτώσεις τιποτα βαλιτσούδια? Λέω ρε αδερφέ για καμμια εξόρμηση σε νησάκι ας πούμε...

Το feedback σου θα μου είναι πολύτιμο καθώς είμαι έτοιμος σχεδόν και ψημένος...

Υ.Γ. Επίσης για όποιον έχει γνώμη, θα ήταν σώφρον να προσπαθήσω να "γλιτώσω" κάποια λεφτά πηγαίνοντας σε μεταχειρισμένο yamaha fazer που επίσης μου αρέσει?

EVI
12/02/2010, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από wisesif
:p

Γεια σας και απο μένα μάγκες...



Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα... τι γίνεται με ταξιδάκια? (μην φανταστείτε τίποτα τρελό 200-300 χλμ για μπανάκια και διακοπές)

Τι λέει απο πλευράς άνεσης του 2ου αναβάτη και γενικά συμπεριφοράς με 2ο άτομο επάνω?

Επίσης δοκίμασες φίλος να φορτώσεις τιποτα βαλιτσούδια? Λέω ρε αδερφέ για καμμια εξόρμηση σε νησάκι ας πούμε...

Το feedback σου θα μου είναι πολύτιμο καθώς είμαι έτοιμος σχεδόν και ψημένος...

Υ.Γ. Επίσης για όποιον έχει γνώμη, θα ήταν σώφρον να προσπαθήσω να "γλιτώσω" κάποια λεφτά πηγαίνοντας σε μεταχειρισμένο yamaha fazer που επίσης μου αρέσει?

Καλος ορισες κανονικα αυτο το ποστ θα επρεπε να σου ειχε λυσει τις οποιες αποριες σου

επισεις καλο θα ηταν να διαβασεις εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=79598

οπου μαζεψε ολες τις συζητησεις περι του μοντελου που εχουν γινει εδω μεσα ο συνφορουμιτης μας.

Πιστευω οτι αν δωσεις λιγο χρονο και διαβασεις θα εχεις καλυψει πληρως τις απορειες σου οσων αφορα το er-6 , αλλιως αν ακομα δεν νιωθεις καλυμμενος απο τις απαντησεις εδω ειμαστε.

Τωρα οσων αφορα το τελευταιο κομματι της ερωτησης.

Εχω ξαναπει εδω μεσα 200 φορες και καποιοι θα εχουν βαρεθει να διαβαζουν απο μενα αυτα τα πραγματα....Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ . ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΑΛΛΕΣ....ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ

:lol:

το λοιπον το fazer ειναι μια παρα πολυ καλη και τιμια μοτοσυκλετα η οποια εχει μεγαλυτερες τελικες απο το er-6. ΠΕΡΙΠΟΥ την ιδια καλυψη με αυτο οσων αφορα τον αερα. Ποιο βαρια .Καταναλωνει περισσοτερη βενζινη.Για μενα το θεμα του συνεπιβατη και στο er και στο fazer ειναι το ιδιο και το αυτο. Μικροσωμοι επιβατες μπορουν να βολευτουν ποιο ανετα σε καθε ειδους μοτοσυκλετα , μεγαλωσομοι Οχι....για αυτους υπαρχουν τα turing με τις σελαΡΕΣ τους :blush: .

wisesif
12/02/2010, 15:25
Καταρχήν 1000 ευχαριστώ EVI και καλώς σας βρήκα:beer:

Ελπίζω σύντομα να ομιλώ και ως νέος μοτοσυκλετιστής και ... kawasakias :p

Το θέμα της βενζίνης σημαντικό.. όπως και επίσης το θέμα το υποκειμενικό που με καλύπτει όσων αφορά το ER6.

Βασικά διάβασα τα threads ( στα καινούρια περιορίστηκα ) αλλά δεν βρήκα αναφορές σχετικά με το λευκό και γενικά με μπέρδεψε λίγο η αναφορά σε μοντέλο 2010 (μαυρο - γκρι) και μαμισιάτικα 1000 Εουρο.

EVI
12/02/2010, 15:53
εχεις πμ :beer:

dxeavy
09/04/2010, 03:07
Μόλις το πήρα σήμερα, 2009 μοντέλο σε μαύρο χρώμα :wave2:

Υ.Γ. Admins... βάλτε ρε παιδιά στη κατηγορία Μοντέλα και το ER-6F στο προφίλ για να το επιλέξουμε και εμείς... ζηλεύουμε :P


194708

Dimi er6n
09/05/2010, 03:45
μια χαρα ποδηλατο ειναι η er6n. μονο που οταν πατας γκαζι, κρατησου γερα.

daz
09/05/2010, 06:01
Geraka, Errika και dxeavy καλορίζικα τα εργαλεία σας. Καλά χλμ σε όλους σας. Ελπίζω να είστε και σωστά εξοπλισμένοι για να τα χαρείτε περισσότερο.