PDA

View Full Version : Κρανος και τα γυαλια μας.



MAG/FMX
16/08/2009, 20:39
Γεια σας , τριγυρνωντας αρκετα χρονια στα φοπουμ εμαθα πολλα.Ενα απτα πολλα ειναι οτιπρεπει να παρω ενα καλο κρανος.Το νολαν 100 flip up που εχω ειναι μεγαλο μου ενω εγω παλια το θεωρουσα απλα ανετο κ ο πωλητης του δεν ηταν επαγγελματιας.Προβαρα αρκετα κρανη ετσι στενουλια. Μερικα μου εκαναν κ αλλα τοσα με στενευαν.Οποτε αφου βρηκα 2-3 που μου εκαναν ηρθε η μεγαλη στιγμη να το βαλω με γυαλια ηλιου κ μετα κατι μυωπιας που εχω κ δεν εδενε με τιποτα το γλυκο.
Θελω κρανος full face.Exei boleytei kanenas τετοιο κρανος με γυαλια κ αν ναι ποιο??

SVX
16/08/2009, 20:42
τα κρανη συνηθως το αναφερουν στα χαρακτηριστικα αν ειναι συμβατα ....

απο κει και περα αν ΔΕΝ βολευεσαι με τιποτα ισως θα πρεπει να διαλεξεις γυαλια με πολυ λεπτο σκελετο (οπως τα Sihlouette)

μονο για αντηλιακη προστασια υπαρχουν τα κρανη που εχουν 2η εσωτερικη ζελατινα ή αντικαθιστας την κυρια ζελατινα με μια ελαφρως φιμε

blueangel
16/08/2009, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Γεια σας , τριγυρνωντας αρκετα χρονια στα φοπουμ εμαθα πολλα.Ενα απτα πολλα ειναι οτιπρεπει να παρω ενα καλο κρανος.Το νολαν 100 flip up που εχω ειναι μεγαλο μου ενω εγω παλια το θεωρουσα απλα ανετο κ ο πωλητης του δεν ηταν επαγγελματιας.Προβαρα αρκετα κρανη ετσι στενουλια. Μερικα μου εκαναν κ αλλα τοσα με στενευαν.Οποτε αφου βρηκα 2-3 που μου εκαναν ηρθε η μεγαλη στιγμη να το βαλω με γυαλια ηλιου κ μετα κατι μυωπιας που εχω κ δεν εδενε με τιποτα το γλυκο.
Θελω κρανος full face.Exei boleytei kanenas τετοιο κρανος με γυαλια κ αν ναι ποιο??

Schuberth φιλε μου!!!!Ολη η σειρά τους και κυρίως τα νεότερα S1 και S1 pro έχουν υποδοχή που περνά ο σκελετός των γυαλιών:smilea:

danaos75
17/08/2009, 09:06
Φίλε εγώ έχω το SHARK S800 και γυαλια μυωπίας. Το κράνος δεν έχει ιδιαιτερες προδιαγραφες
για γυαλια ούτε και τα γυαλια είναι απο λεπτο εύκαμπτο σκελετο αλλα περνανε μια χαρα μέσα απο
τα μαξιλάρακια του κρανους. Οσον αφορά τον Ηλιο, έχω πάρει πρόσθετα κρύσταλλα φιμε
που τοποθετουνται πάνω απο τα γυαλια μυωπίας, και κάνω την δουλεια μου :smokin:

danaos75
17/08/2009, 09:08
Αυτό που γραφει ο Μπλε αγγελος πιο πάνω ίσως να ειναι καλύτερη λύση γιατι τις πρώτες μέρες μου πήρε λίγο να συνηθισω την πιεση του σκελετου στο κεφάλι μου απο τα μαξιλαρακια του κρανους.
Αν και τώρα πια δεν τα νοιωθω καθόλου .

byron
17/08/2009, 09:14
Να πω την αληθεια μου, ποτε δεν με εχει προβληματίσει σε καμμία μαρκα (shoei, arai, fm, agv κλπ). Μήπως φοράς χοντρό κοκκάλινο σκελετο γυαλιών?

devil's animal
17/08/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να πω την αληθεια μου, ποτε δεν με εχει προβληματίσει σε καμμία μαρκα (shoei, arai, fm, agv κλπ). Μήπως φοράς χοντρό κοκκάλινο σκελετο γυαλιών?


και με κοκκαλινο Βυρωνα δεν νοιωθεις τιποτα...ισως λιγο μεγαλυτερη πιεση πισω απο τα αυτια...
επισης με κοκκαλινο σκελετο ειναι πολυ πιο ευκολο να περασουν τα γυαλια απο τα μαξιλαρακια...





ε,μετα εκανα την εγχειρηση και ξενιασα...10/10...:rotflmao: :rotflmao:

makis206
17/08/2009, 10:30
Φίλος με μυωπία βολεύτηκε με Arai Chaser, παρατήρησα ότι έχει αρκετό χώρο για να τα βάζει και να τα βγάζει πανεύκολα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πήγαμε μαζί για αναζήτηση κράνους κι οι επιλογές του περιορίζονταν στο Αrai Chaser και στο Shoei XR-1000, στο δεύτερο όμως δεν μπορούσε να τα βάλει το ίδιο εύκολα και τα μαξιλαράκια πίεζαν τον σκελετό των γυαλιών του. Ίσως βρεις κι άλλης σειράς κράνος της Arai που να σε βολεύει.

:beer:

castoras
17/08/2009, 12:13
Κι εγώ φοράω και μυωπίας και ηλίου και περνάνε μια χαρά.Βέβαια τα φοράω πριν κουμπώσω το κράνος και τα βγάζω αφού το ξεκουμπώσω.Ποτέ όμως δεν είχα πρόβλημα πίεσης.Ίσως είναι συνήθεια

MAG/FMX
17/08/2009, 12:24
Αρχικα ευχαριστω πολυ γιατι εχω προβλιματιστει πολυ με αυτο το θεμα, καθως δε θελω να φοραω συχνα φακους επαφης.Παντως πολλα κρανη που εβαλα, τα γυαλια σηνωνοντουσαν σουζα κ δεν καθονταν στη μυτη.Ενω οταν εβαζα το κρανος κ μετα τα γυαλια τα πιεζα τοσο πολυ που στραβωναν κ λιγο

EVI
17/08/2009, 12:53
παρε αλλα γυαλια δεν θα διαλεξεις κρανος βαση των γυαλιων σου αλλα γυαλια βαση του κρανους σου ξεκινα ετσι και θα το βρεις

sober
17/08/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Αρχικα ευχαριστω πολυ γιατι εχω προβλιματιστει πολυ με αυτο το θεμα, καθως δε θελω να φοραω συχνα φακους επαφης.Παντως πολλα κρανη που εβαλα, τα γυαλια σηνωνοντουσαν σουζα κ δεν καθονταν στη μυτη.Ενω οταν εβαζα το κρανος κ μετα τα γυαλια τα πιεζα τοσο πολυ που στραβωναν κ λιγο

πρωτα 8α βαζεις το κρανακι και μετα τα γυαλια...

για να μη σηκωνονται σουζα προσπα8ησε να τα φορεσεις ετσι ωστε να ειναι στο σωστο υψος ΧΩΡΙς απαραιτητα να ''κουμπωνουν'' πισω στα αφτια σου (ας ειναι ελαφρως πιο ψηλα)... επισης οι βραχιωνες ας ειναι σχεδον ισιοι δηλ. να μην εχουν μεγαλη καμπυλοτητα στο τελος τους, γιατι αυτο 8α κανει τα γυαλια να σηκωνονται πιο ψηλα οταν φορας το κρανος ..

:winka:

makis206
17/08/2009, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
πρωτα 8α βαζεις το κρανακι και μετα τα γυαλια...

Den leo tipota aplos gelao ligo :lol:

MAG/FMX
17/08/2009, 14:57
Απλα δοκιμαζω καινουργεια κρανη με τα γυαλια κ ειναι στενα.Δεν ξερω ποσο θα ανοιξουνε μετα κ δε μπορω να ρισκαρω τα λεφτα κ μονυμο πονοκεφαλο κ γυαλια που δεν μπαινουν.Ταγυαλια ταπηρα 350ε προ 8μηνο κ θα αλλαχτουν σε 2 χρονια.Αλλη μια λυση ειναι να φοραω τα παλια γυαλια κ οταν φτανω στη δουλεια να βαζω τα καινουργεια που ειναι μπανικα.Θα παω να δω κανενα agv me 200e.
Meta gia shubert alla τα 400ε που εχει μου καθοντε βαρια.

Red Rider
17/08/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να πω την αληθεια μου, ποτε δεν με εχει προβληματίσει σε καμμία μαρκα (shoei, arai, fm, agv κλπ). Μήπως φοράς χοντρό κοκκάλινο σκελετο γυαλιών?

Ουτε εγω ειχα ποτε προβλημα,και απο εποχης "φουσκωτου" kiwi,μεχρι το agv icon που εχω τωρα.
Μαλλον φορας παρα πολυ χοντρο σκελετο
:smilea:

epp1640
17/08/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Φίλε εγώ έχω το SHARK S800 και γυαλια μυωπίας. Το κράνος δεν έχει ιδιαιτερες προδιαγραφες
για γυαλια ούτε και τα γυαλια είναι απο λεπτο εύκαμπτο σκελετο αλλα περνανε μια χαρα μέσα απο
τα μαξιλάρακια του κρανους. Οσον αφορά τον Ηλιο, έχω πάρει πρόσθετα κρύσταλλα φιμε
που τοποθετουνται πάνω απο τα γυαλια μυωπίας, και κάνω την δουλεια μου :smokin:

+125..

Το RSF2i Shark αν και δεν έχει προδιαγραφές με βόλεψε μια χαρά και στα μυωπίας που έχουν σχετικά λεπτό σκελετό και στα ηλίου που είναι σε πάχος κοκκάλινου - για την ακρίβεια το προτιμώ γιατί έχουν μεγαλύτερη ακαμψία και δεν ταλαιπωρούνται πολύ.. :beer:

Akatanomastos
17/08/2009, 16:40
ohh jesous!

MAG/FMX
17/08/2009, 17:31
Ystera απτηπολυτιμη βοηθεια σας κατεληξα ναπαω να ισιωσω τα μπρατσα του σκελετου τα οποια πετανε λιγο κ να βρω κ ενα κρανος πουνα εχει επιπροσθετη φημε ζελατινα.Αραγε ποιο να ειναι αυτο στα 200ε.?

SVX
17/08/2009, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Ystera απτηπολυτιμη βοηθεια σας κατεληξα ναπαω να ισιωσω τα μπρατσα του σκελετου τα οποια πετανε λιγο κ να βρω κ ενα κρανος πουνα εχει επιπροσθετη φημε ζελατινα.Αραγε ποιο να ειναι αυτο στα 200ε.?

CAberg

MAG/FMX
17/08/2009, 17:56
Παντως τωραπου το ψαχνω τα κρανη απο carbon-kevlar εχουν ποιο πολλα αστερια στο τεσττης sharp.

DeusEx
17/08/2009, 18:38
xr1000

με γυαλια ηλιου δεν ειχα ποτέ προβλημα ... χωρουσαν ανετα κ δεν κουραζαν ουτε στο ταξιδι ..