PDA

View Full Version : ενημερωση για καμερες....



kalgeorge
17/08/2009, 14:45
το σου-κου που περασε, βρεθηκε στην παρεα ενα παλλικαρι που δουλευει στην εταιρεια αττικη οδος (αν θυμαμαι καλα), που εχουν αναλαβει το ολο στησιμο του πακετου διοδίων-καμερων- κλπ κλπ...

μου ειπε λοιπον οτι απο 5 σεπτεμβριου, θα τεθούν κανονικα σε λειτουργια καμερες (που θα επρεπε να ειχαν τεθει εδω και πολυ καιρο) που θα φωτογραφιζουν συνεχως και θα βιντεοσκοπουν για ελαχιστα δευτερολεπτα.

αυτα τα ολίγα....απλα ειπα να ενημερωσω μηπως ενδιαφερεται κανεις :)

chris_honda
17/08/2009, 14:52
Εχτες ήμουν στη δουλειά και μιλούσα με έναν γνωστό που παίρνει
εργολαβίες σε δημόσια έργα...

Το μόνο που μου είπε είναι πως μέχρι τώρα πουθενά δεν καταγράφουν
παραμόνο για τον έλεγχο της κυκλοφορίας..

Τωρα απο Σεπτέμβρη...είδομεν...

Red Rider
17/08/2009, 14:52
Kαμερες διαχειρισης κυκλοφοριας,η και ρανταρ?
Κανενα hot spot..?

SVX
17/08/2009, 14:56
εχω και γω ενα γνωστο στην "διαχειριση εσοδων" .... το τμημα που θα σου στελνει τον λογαριασμο καμποσους μηνες μετα.... και ειναι μερικοι που τους λεω για τις καμερες και επιμενουν πως τις εβα;λε και καλα ο μπομπολας για να βλεπει πως τρεχει η κινηση στο εθνικο δικτυο! :a24:


ψηφιακοι εισπρακτορες ειναι ρεεεεΕΕΕΕ...!

chris_honda
17/08/2009, 14:58
Απ ότι μου είπε το παληκάρι....

συγκεκριμένα τώρα είναι στον ΜΟΡΕΑ...Κόρινθο - Τρίπολη

Ρανταρ προς το παρόν πέζει μόνο απ την αστυνομία...ότι άλλο είναι στημένο,
προς το παρόν είναι μόνο για κυκλοφορία..

chris_honda
17/08/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
εχω και γω ενα γνωστο στην "διαχειριση εσοδων" .... το τμημα που θα σου στελνει τον λογαριασμο καμποσους μηνες μετα.... και ειναι μερικοι που τους λεω για τις καμερες και επιμενουν πως τις εβα;λε και καλα ο μπομπολας για να βλεπει πως τρεχει η κινηση στο εθνικο δικτυο! :a24:


ψηφιακοι εισπρακτορες ειναι ρεεεεΕΕΕΕ...!


Παίζει..δεν επιμένω..

Red Rider
17/08/2009, 15:07
Προβλεπω ομαδικο βανδαλισμο..:a02:

kalgeorge
17/08/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από REDRS
Kαμερες διαχειρισης κυκλοφοριας,η και ρανταρ?
Κανενα hot spot..?

μιλαμε για απλες καμερες που φωτογραφιζουν και βιντεοσκοπουν
ρανταρ ΔΕΝ παιζουν.
υπηρχαν αλλα δεν ειχαν τεθει σε κυκλοφορια.
το παλικαρι δεν παιζει να μου ελεγες μουφες γιατι ηρθε ο project manager της εταιρειας απο τον καναδα για να επιβλεψει οτι οντως θα λειτουργησουν.

ξεκινησαν στην αττικη οδο, θα συνεχισουν απο σεπτεμβρη σε ολο το εθνικο δικτυο.

the who
17/08/2009, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
μιλαμε για απλες καμερες που φωτογραφιζουν και βιντεοσκοπουν
ρανταρ ΔΕΝ παιζουν.
υπηρχαν αλλα δεν ειχαν τεθει σε κυκλοφορια.
το παλικαρι δεν παιζει να μου ελεγες μουφες γιατι ηρθε ο project manager της εταιρειας απο τον καναδα για να επιβλεψει οτι οντως θα λειτουργησουν.

ξεκινησαν στην αττικη οδο, θα συνεχισουν απο σεπτεμβρη σε ολο το εθνικο δικτυο.

Πριν δυο χρονια πηραν καποιοι γνωστοι φωτοκληση απο αττικη οδο.Τωρα οντως θα δουλευουν φουλ.

glargkatzis
17/08/2009, 15:36
κείνα τα ρημάδια τα πιστόλια πάντως μέσα στις σήραγγες του αγ.κων/νου , προχθές που γύριζα προς λάρισα , μετράνε (αναβοσβήνει το φωτάκι όταν περνάς) και άστραψε όταν με πέρασε ένας βιαστικός με περίπου 110 χλμ με όριο 80.

toulis
18/08/2009, 14:25
Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο οι κάμερες να είναι ( ραντάρ ) μπορούν κάλλιστα με 2 κάμερες να υπολογίσουν την ταχύτητα σου αν της έχουν βάλει σε μια απόσταση μεταξι τους η οποία θα είναι γνωστή.

Κάτι που γίνετε στο εξωτερικό νομίζω.

Το λέω για κάποιους που χρησιμοποιούν αντί ραντάρ.

la_villa
18/08/2009, 14:46
φωτογραφικές κλήσεις πάντως παίζουν στην αττική οδό


φίλος που κατέβηκε αθήνα το Μαιο του ήρθε πριν 20 μέρες κλήση (φωτό) για υπερβολική ταχύτητα μέσα στην αττική οδό....

τα γνωστά πάει το δίπλμα και οι πινακίδες +300κάτι ευρώ πρόστιμο...

το νου σας

blackbusa
18/08/2009, 14:52
Φανταζομαι οτι γνωριζετε ολοι σας οτι βασει ευρωπαικης οδηγιας οπου υπαρχει ΣΤΑΘΕΡΗ καμερα πρεπει να υπαρχει και η αναλογη πινακιδα προειδοποιησης ακριβως στο σημειο...οπως και στην φωτο που σου στελνουν πρεπει να υπαρχουν τα στοιχεια τις καμερας σε ποιο χλμ ειναι κλπ κλπ....αν δεν υπαρχει πινακιδα μπορεις να κανεις ενστασηκλπ κλπ

alfa156
18/08/2009, 19:28
οι φωτογραφιες που ερχονται απο την αττικη οδο ειναι απο περιπολια με φωτογραφικες καμερες εντος...
οι καμερες που υπαρχουν στημενες ειναι μια προς λιωσια πισω απο ταμπελες,και μια αμεσως μετα την ελευσινα.
εξαλλου οι καμερες που χρησιμοποιουνται για την καταγραφη παραβασεων ειναι gatso camera και κανουν μπαμ αν ξερεις πως ειναι.
για αυτο παρακαλω να μην διαρεουν ανακριβειες οταν δεν γνωριζετε ακριβως πως παιζει το συστημα.
εδω στον δομοκο μεχρι καρδιτσα εχει 4-5 καμερες στημενες αλλα δεν λειτουργουν γιατι δεν εχει γινει μελετη για το ρευμα ακομα εδω και 2 χρονια!!!
και για του λογου το αληθες οσοι περνατε απο το σημειο που ειανι οι καμερες θα δειτε διπλα απο την καμερα μια σωληνα γαλβανιζε 6μετρη που ειναι για να τοποθετηθει εναεριο το καλωδιο τροφοδοσιας μελοντικα..
τωρα απλα δεν υπαρχει καλωδιο!!!

DeusEx
18/08/2009, 19:46
δομοκο καρδιτσα , ψαρωσα κ γω στην αρχη πολυ ασχημα κ εκοψα αποτομα μιας κ ημουν γκαζωτος για να μην με τραβηξει , αλλα μετα ειδα τα αμαξια που περνουσαν διπλα μου με πολλα χλμ κ δεν τους εγραφε ... ειναι εκτος λειτουργιας

project.breeze
18/08/2009, 19:48
Και κάτι ακόμα,η εταιρία στην οποία εργάζομαι έχει πάρει υπεργολαβία την τοποθέτηση καμερών στον Αυτοκινητόδρομο Αιγαίου (Μαλλιακός-Κλειδί).Σε κάθε κόμβο θα υπάρχουν 2-4 κάμερες οι οποίες είναι καθαρά για διαχείριση της κυκλοφορίας και για στατιστικούς σκοπούς.Έχουν σύστημα ογκομέτρησης με το οποίο μπορούν να διαχωρίσουν τα αυτοκίνητα,τα φορτηγά και τις μοτοσυκλέτες και να βγάζουν στατιστικά στοιχεία που αφορούν την κίνηση.Επίσης τοποθετούνται ΜΟΝΟ στους κόμβους γιατί το κόστος εγκατάστασης ενός τέτοιου συστήματος είναι δυσβάσταχτο για να τοποθετηθεί σε όλο τον δρόμο και γιατί τα ατυχήματα σε τέτοιους δρόμους γίνονται στις εισόδους και στις εξόδους μόνο και σπάνια σε αυτόν καθαυτόν τον δρόμο,οπότε αν δείτε κάμερες μην τρομάξετε,δεν γράφουν...

christostr
19/08/2009, 18:25
Παντού κάμερες ε;:evil:
Καλά ρε, θα φωτογραφήσετε τ@ @εχ&%$#@:blush:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :sick: :sick: :nono: :nono: :nono: :a5: :a5: :a5:

gcrook
19/08/2009, 19:17
Ζουμε μεγαλες στιγμες κοριτσια....:sad:
Για το καλο μας......












































............ας εχουμε και λιγη gaffer στην καβατζα.:cool: