PDA

View Full Version : Led φλασακια



litespeed
17/08/2009, 17:50
παιδια απο μερα σε μερα περιμενω 4 led φλασακια (12v) απο το εβαυ και ειναι σιγουρο οτι δεν θα αναβουνε σωστα γιατι η λαμπα πηρακτωσης ειναι περισσοτερα watt απο τα led φλας
βαζω το θεμα απο τωρα για να μπορεσω να βρω μια λυση .
διαβασα οτι υπαρχουνε 2 λυσεις .
1) με αντιστασεις και
2) με φλασερ .
το θεμα ειναι να βρω μια οικονομικη λυση γιατι τα φλασακια τα πληρωσα 24 ευρο μην δωσω αλλα τοσα για αντιστασεις και τετοια .
αντιστασεις που θα βρω ? και ποσα watt πρεπει να ειναι ? οι λαμπες γραφουνε ενα 24 αλλα δεν εχει κανενα (W) διπλα ...

το φλασερ παλι ειναι 1 μοντελο και κανει για ολους τους τυπους των φλας ?
στο ε βαυ καπου 5 ευρο ειδα οτι κανουνε .
ποσα φλασερ θελω 1 ή 4 ?

αυτα προς το παρων αν ξεχασα τιποτα εδω ειμαστε :beer:

dond4le
17/08/2009, 18:37
Πριν τα συνδεσεις θα βαλεις σε σειρα μια αντισταση για εξισοθουν τα watt με την πυρακτωσεος.

Τα led δεν εχουν πανω απο 0,5 watt αν δεν κανω λαθος.

Οταν θα σου ερθουν μετρησετα με ενα βατομετρο και υπολογισε με τον νομο του Ωhm το μεγεθος της αντιστασης που θα βαλεις.

Ι=V/R.

Oλα αυτα με λιγα λεπτα του ευρο.

motzin
17/08/2009, 18:39
η λάμπα είναι από τη μηχανή; αν ειναι λίγα watt θα φέγγει λιγότερο αν είναι παραπάνω watt θα φέγγουν περισσότερο. οι αντιστάσεις είναι πολύ φθηνές, αλλά τι να τις κάνεις αφού τα led ειναι λιγότερα watt?

gkr
17/08/2009, 18:50
τέτοιες αντιστασεις πουλάει η r&g (rg-racing.com) και ειναι και πολυ φτηνα. δουλεύουν εγγυημένα, τα έχω βαλει εγώ.

litespeed
17/08/2009, 18:57
παντως εχω μπερδευτει πολλα ατομα μου λενε οτι πρεπει να τις βαλω παραλληλα τις αντιστασεις .
και εγω σε σειρα πιστευω οτι πρεπει να μπουν .

εσεις λετε να βαλω σε καθε φλας και απο μια αντισταση των 10 Ω ?

litespeed
17/08/2009, 19:03
:bigcry:

μπερδεμα ειναι

litespeed
17/08/2009, 19:30
http://www.knucklebusterinc.com/features/wp-content/2008/04/ledfig3-1.gif

παιδια βοηθαει τιποτα αυτο ?

parianmx5
17/08/2009, 19:55
Φιλε βαλε ενα φλασερ ή ενα ρελε και θα λυσεις το προβλημα σου!Θα το βρεις κανα 10ρικο στον τογελο στην λιωσιων κοντα στις 3 γεφυρες.:beer:

schumifer
17/08/2009, 22:09
AKYROSSSSSSSSSSSSSS
(τώρα ξαναδιάβασα ότι πρόκειται για τα φλας. My bad)

dond4le
18/08/2009, 03:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από litespeed
http://www.knucklebusterinc.com/features/wp-content/2008/04/ledfig3-1.gif

παιδια βοηθαει τιποτα αυτο ?

Οπως βλεπεις τα φλας απο την καθε μερια ειναι παραληλα συνδεμενα.

Και για το αλαρμ εχει μια αντισταση παραληλη για να μην μειωνεται η τιμη των Ωhm.

τα led λογο του οτι εχουν μικροτερη καταναλωση η φλασιερα θα κανει το αναψε-σβησε πιο γρηγορα.

βρες τα watt που εχουν οι λαμπες σου τωρα. Μετα βρες σε ποσα Ωhm αντιστοιχουν.

Μετρα και τα Ωhm απο τα led που θα βαλεις και προσθεσε σε σειρα παντα μια αντισταση για να

φτασεις την τιμη των Ωhm που ειχες με τις απλες λαμπιτσες.

the who
18/08/2009, 09:44
Δεν ειναι απλα τα πραγματα.Οι αντιστασεις ζεσταινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Βρες ενα φλασερ να αντικαταστησεις το μαμα και τελειωσες.Αυτο εχω κανει και δουλεψε με τη μια.Η μονη παραφωνια ειναι οτι οταν αναβω μεγαλη σκαλα αναβουν χαμηλα και χωρις να αναβοσβηνουν τα μπροστα και πισω δεξια λεντ.:confused: Δεν εχω ψαξει το γιατι αλλα δεν παιζει ρολο γιατι αν αναψω δεξι φλας κι εχω μεγαλη σκαλα τοτε δουλευουν κανονικα.
Σε μπερδεψα?:lol:

dond4le
18/08/2009, 10:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Δεν ειναι απλα τα πραγματα.Οι αντιστασεις ζεσταινονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Βαλε πολλες σε σειρα για να μοιραστουν τα watt και να μην βγαζουν ζεστα.......................αν και δεν δημιουργει καποιο προβλημα οταν βρησκετε μεσα σε σιλικονουχο καλυμα!!!!!!!!!!!!!!!

the who
18/08/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Βαλε πολλες σε σειρα για να μοιραστουν τα watt και να μην βγαζουν ζεστα.......................αν και δεν δημιουργει καποιο προβλημα οταν βρησκετε μεσα σε σιλικονουχο καλυμα!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω βαλει φλασερ.Αλλα εχω δει καμμενη πλεξουδα απο τρομπα ηλεκτρολογο που εβαλε πολυ κοντα τις αντιστασεις.:bigcry:

byron
18/08/2009, 11:17
Δεν έχω ιδέα τι λέτε οι από πάν, αλλα στα δικά μου led κάποιος είχε τοποθετήσεί μια μικρή αντιστασούλα στο ένα απ΄τα 2 καλώδια.

Εβαλα από πάνω και ένα κομματάκι θερμοσυστελλόμενο και 3 χρόνια δεν έχουν πρόβλημα :wave2:

litespeed
24/08/2009, 12:25
παιδια τα εβαλα και οταν παταω για τα δεξια ή τα αριστερα φλας αναβουνε και τα 4 μαζι συνεχεια .
αν καποιος ξερει κανενα ηλεκτρολογο μοτο στην αθηνα ας μου στειλει πμ γιατι ζαλιστηκα να ψαχνω

litespeed
25/08/2009, 12:12
παιδια πηρα flasher και αναβοσβηνουν αλλα και τα 4 μαζι !
πως γινεται αυτο ? ενωνοντε τα κυκλωματα καπου ?
το νιντζακι δεν εχει αλαρμ για αυτο μου φαινεται περιεγο ...
τα φωτα σας !

litespeed
25/08/2009, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από litespeed
παιδια πηρα flasher και αναβοσβηνουν αλλα και τα 4 μαζι !
πως γινεται αυτο ? ενωνοντε τα κυκλωματα καπου ?
το νιντζακι δεν εχει αλαρμ για αυτο μου φαινεται περιεγο ...
τα φωτα σας !

:(

litespeed
25/08/2009, 17:44
παιδια πηρα αντιστασεις
δειτε http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=200376658804&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWNX%3AIT
πως σας φαινοντε λετε να κανω την δουλεια μου ?

RENZ
18/01/2022, 08:20
Καλημέρα
Αγόρασα αυτά: https://www.ebay.com/itm/402895286490?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m1438.l2649
για αντικατάσταση των original επειδή έχουν κοπεί τα λαστιχάκια στήριξης.
Όταν τα δοκίμασα απ' ευθείας στην μπαταρία δούλεψαν κανονικά (ανάβουν σταδιακά - όχι όλα μαζί).
Μετά τη σύνδεση όμως δεν ανάβουν όλα τα led (ανάβουν τα 7-8 από τα 12).
Η μοτό δεν έχει φλασέρ, τα φλας παίρνουν ρεύμα από την "πλακέτα" των οργάνων. Προφανώς κλείνει κύκλωμα για συγκεκριμένο χρόνο (κάθε φορά που ανάβουν) και δεν προλαβαίνουν να ανάψουν όλα.
Έχετε να προτείνετε κάποια λύση ή θα πρέπει να πάρω άλλα που να ανάβουν όλα τα led ταυτόχρονα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

OldMan
18/01/2022, 13:59
Εξαρτάται το το κυκλωμα της "πλακετας"..
(αν ειναι κλασσικο flip-flop, κατι μπορει να γινει..)

RENZ
18/01/2022, 15:01
Γιατρέ μου, ούτε καν τι είναι flip-flop δεν ξέρω! Η κυρία είναι Ιταλίδα (griso 1100).
Είμαι σε νησί και εμένα δεν με βλέπω να μπαίνω στο λούκι να πειράξω πλακέτα...
Εκτός και ααααν μπορεί να γίνει κάτι εξωτερικά.

OldMan
18/01/2022, 15:13
Η κυρία είναι Ιταλίδα (griso 1100).

Ωωωωωω να σου ....!!:cry:
(και μου θες και flowing water φλασακια..)

Αστα οπως ειναι..
(πες οτι ειχε 8 LEDs αντι για 12..)

RENZ
18/01/2022, 15:24
Η αλήθεια είναι ότι κατά λάθος τα παρήγγειλα!
Προς το παρόν λέω να τα αφήσω, αν και νομίζω ότι δεν είναι ορατά όσο τα παλιά.
Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Lakisss
18/01/2022, 16:07
Μήπως αν γεφύρωνες στη πλακέτα των φλας, τα τελευταία led μαζί με τα πρώτα;

RENZ
18/01/2022, 16:57
Δε νομίζω ότι ανοίγουν αυτά τα φτηνοπραγματα.

sanctusan
18/01/2022, 17:24
Συγνώμη για το σπαμάρισμα, αλλά δεν κρατιέμαι.
Δε είναι από τις εταιρίες που μου αρέσουν.
Αλλά το Griso με ενθουσίασε......τι ωραίο μηχανάκι είναι αυτό?
Ειδικά ένα άσπρο-κόκκινο που είδα στο γοογλε, ΦΟΒΕΡΟΟΟΟΟ, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!!

telegonos
18/01/2022, 18:15
Γιατρέ μου, ούτε καν τι είναι flip-flop δεν ξέρω! Η κυρία είναι Ιταλίδα (griso 1100).
Είμαι σε νησί και εμένα δεν με βλέπω να μπαίνω στο λούκι να πειράξω πλακέτα...
Εκτός και ααααν μπορεί να γίνει κάτι εξωτερικά.

Interrupt Flip Flip One ή IFF1

Καταχωρητής του ενός bit, του επεξεργαστή Z80A που ελέγχει αν θα συμβεί ή αν δεν θα συμβεί interrupt στην κανονική εκτέλεση εντολών του επεξεργαστή.

Ελέγχεται από τις εντολές EI (enable interrupt) που τον θέτουν στην τιμή 1 και DI (disable interrupt) που τον θέτουν στην τιμή 0.

Όταν η τάση στο ποδαράκι ΙΝΤ του επεξεργαστή γίνει low (μηδεν), τότε ο επεξεργαστής κοιτάει την τιμή του IFF1. Αν είναι 0, δεν κάνει τίποτα και συνεχίζει να εκτελεί τον κωδικά του, αν είναι 1, αποθηκεύει όλους τους καταχωρητές σε κάποιο σημείο της μνήμης και στην συνέχεια ''πηδάει'' στην εκτέλεση ππυ βρήσκεται ο κώδικας που θέλουμε να τρέξει στο interrupt. Στο τέλος του κώδικα του interrupt πρέπει να υπάρχει μια εντολή RET (return) οπότε και ο επεξεργαστής , ξαναφορτώνει στους καταχωρητές τις τιμές που είχε, και επιστρέφει στον κώδικα που εκτελούσε πριν συμβεί το interrupt.


.
.
.
.
.
.
.


Τρέλα ε;;;;

toyar
18/01/2022, 19:30
Μετα απο τοσα χρονια καταλαβα γιατι δε βγαζουν φλας οι ταριφες....

telegonos
18/01/2022, 19:51
ΧαχαχαχαΧαΧαΧαΧαΧαΧαΧχΑχαΧαΧχα

RENZ
19/01/2022, 07:21
Interrupt Flip Flip One ή IFF1

Καταχωρητής του ενός bit, του επεξεργαστή Z80A που ελέγχει αν θα συμβεί ή αν δεν θα συμβεί interrupt στην κανονική εκτέλεση εντολών του επεξεργαστή.

Ελέγχεται από τις εντολές EI (enable interrupt) που τον θέτουν στην τιμή 1 και DI (disable interrupt) που τον θέτουν στην τιμή 0.

Όταν η τάση στο ποδαράκι ΙΝΤ του επεξεργαστή γίνει low (μηδεν), τότε ο επεξεργαστής κοιτάει την τιμή του IFF1. Αν είναι 0, δεν κάνει τίποτα και συνεχίζει να εκτελεί τον κωδικά του, αν είναι 1, αποθηκεύει όλους τους καταχωρητές σε κάποιο σημείο της μνήμης και στην συνέχεια ''πηδάει'' στην εκτέλεση ππυ βρήσκεται ο κώδικας που θέλουμε να τρέξει στο interrupt. Στο τέλος του κώδικα του interrupt πρέπει να υπάρχει μια εντολή RET (return) οπότε και ο επεξεργαστής , ξαναφορτώνει στους καταχωρητές τις τιμές που είχε, και επιστρέφει στον κώδικα που εκτελούσε πριν συμβεί το interrupt.


.
.
.
.
.
.
.

Τρέλα ε;;;;

Πολύ καλή περιγραφή ευχαριστώ!
Πάντως το μηχανάκι δύο βαλβίδες στον κύλινδρο έχει...:cry:

doctor_john
19/01/2022, 09:04
Πως μπορείτε και στερείστε της φυσικότητας (delay) που έχουν τα κανονικά φλας και φώτα φρένων, δεν το καταλαβαίνω.
Oλη αυτή η άγαρμπη λειτουργία τους δεν σας φαίνεται φτηνιάρικη;
Θεωρείτε ότι ταιριάζει σε όλες τις μοτό ή ότι η εκάστοτε δική σας είναι τόσο φουτουριστική;