PDA

View Full Version : Παιδί και μοτοσυκλέτες?



Σελίδες : [1] 2

byron
18/08/2009, 09:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
ΣΕ ΛΙΓΟ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΝΙ-ΒΙΚΕ ΚΑΙ ΘΑ

Ξ Ε Κ Α Β Λ Ω Σ Ε Ι

ME TA ΓΚΑΖΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΝΤΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ



Καλά κάνεις και προσπαθείς να μεταδώσεις την γνώση σου και τις βασικές αρχές ασφάλειας στο παιδί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα του πάρεις mini-bike για να ξεκαβλώσει (!!) ?.

Εκτός απ΄τη ματαιοδοξία μας να βγάλουμε τον super οδηγό που θα πηγαίνει τάπα στα 8 του, ποιός είναι ο λόγος που ένας γονιός αγοράζει ένα μηχανάκι σε ένα σπόρο?
Πραγματικά έχω την απορία και με άλλους συμφορουμίτες που κάνουν το ίδιο. Δεν μιλάμε για αρχες-παιδεία-σεβασμό που πρέπει να μεταδώσει ο γονιός στο παιδί του.
Μιλάμε ότι ο γονιός ΧΩΡΙΣ να υπάρχει συνειδητή επιλογή απ τα παιδιά, θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του είναι και κλώνος του, άρα θα κάνει και τις ΙΔΙΕΣ επιλογές ενω θα αποκτήσει τα ίδια -χόμπυ-αγάπη με μας. Επομένως ας του τα παρέχουμε από τώρα για να μην χάνουμε χρόνο. Και αν δεν την έχει την ίδια μούρλα....θα την καλλιεργήσουμε.

Απο που κι ως που δηλαδή? Δεν μπορεί το παιδί να γουστάρει την ιστιοπλοϊα πχ και να μην κάνει κέφι τις μοτοσυκλέτες?

lc8ergr1
18/08/2009, 09:44
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΒΥΡΩΝΑ

το να βαζεις ενα σπορο απο μικρο σε κυκλοφοριακη αγωγη και αγωνιστικο αθλητισμο με δικα σου εξοδα και οχι ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - ως αυτο όφειλε ειναι - προσωπικη επιλογη του καθε γονιου και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι συμφορουμιτες που κανουν το ιδιο για τα παιδια τους αγορακια και κοριτσακια

δεν εχω ματαιοδοξιες ο 3 χρονος γιος μου να γινει πρωταθλητης ή αθλητης μια μερα
θελω απλα να μαθει να οδηγα σωστα να αποκτησει κυκλοφοριακη οδικη παιδεια
ειναι μεγαλο εξοδο για μενα και απο το ηστερημα θα βαλω να τον μαθω μοτο οπως τα αγγλικα και οι υπολογιστες
πιστευω οτι θα εχω ενα αγχος λιγοτερο οταν θα ειναι 18 χρονων μονος του στην ζωή ελευθερος να κανει οτι θελει...
τοτε θα εχει ξεπερασει την καβλα της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ αφου θα την εχει βιωσει μικρος σε ασφαλη κλειστη πιστα - θα οδηγα με κρανος - με προστασιες - και την γκομενα θα την υποχρεωνει να φορα κρανος επισης δικαβαλο - ιδανικα μπορει και να μην θελει πια να οδηγησει μοτο ισως μονο κουτι

αυτα σαν ενας ενηλικας με μοτοσυκελτιστικη οδικη παιδεια -

ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ενηλικας γιος η κορη του καθενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΕΚΑΠΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?

ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ?

the who
18/08/2009, 10:03
Ειναι λιγο μπερδεμα αλλα.Παντα αφηνουμε τα παιδια(η γυναικα μου κι εγω)να κανουν αυτο που θελουν πραγματικα.Το να "σπρωξεις" ενα παιδι 8 ετων στις μηχανες ισως ειναι απωθημενο."Αν με ειχε μαθει κι εμενα ο πατερας μου" κλπ.Απο την αλλη το να εχουν τα παιδια σωστη οδηγικη εκπαιδευση ειναι απολυτα θεμιτο και κατανοητο.
Οταν παμε στην υπερβολη τοτε αρχιζουν τα προβληματα.Ενα οκταχρονο θελει και ΠΡΕΠΕΙ να παιζει με παιδια της ηλικιας του.Αν λιωνει στην προπονηση(ειτε αυτο ειναι μηχανη η καποιο αθλημα)και δεν εχει παρεες και φιλους να κανει κοινα πραγματα τοτε αντι για καλο του κανουμε κακο.:beer:

makis206
18/08/2009, 10:06
Eίναι θέμα... γιατί ακόμα κι αν το μάθεις από μικρό στο τιμόνι απαιτείται συνεχής παρακολούθηση και σωστή καθοδήγηση.. και ποιος σου λέει εσένα ότι όταν πάει λύκειο, εκεί δηλαδή που οι φίλοι θα κάνουν τα πρώτα τους βήματα, το δικό σου το παιδί δεν θα αρχίσει τα καγκουριλίκια έχοντας την εμπειρία αλλά και εκτός απ'την παιδεία που του πρόσφερες, απέκτησε και την παιδεία που μάζεψε στους δρόμους όσο μεγάλωνε;

Το έχω ζήσει με παιδί φίλου, χρόνια μοτοσυκλετιστή. Ναι μεν φρόντισε τον πιτσιρικά από μικρό, ο μικρός όμως μεγαλώνοντας απέκτησε κι άλλες εμπειρίες, είδε εικόνες, δοκίμασε πράγματα.. κι ένας πιτσιρικάς δύσκολα θα τ'αποφύγει αυτά, όποια στάση κι αν κρατάει ο πατέρας δίπλα του νομίζω.

Είναι πολύ πιθανό να συμβεί αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα μπορεί ένα παιδί να αισθανθεί "μαγκάκι" δίπλα στους υπόλοιπους, πόσο μάλλον όταν είχε από μικρός αυτά που κάποιοι αποκτούν μετά κόπων και δακρύων..
Ναι σύμφωνοι, κατά πάσα πιθανότητα πέτυχες πολλά. Φοράει σωστό εξοπλισμό, δεν αφήνει την γκομενίτσα ακράνωτη πίσω του.. η μαγκιά όμως είναι μεγάλη πΟΟτ@να πολλές φορές. Απλώς έχετέ το υπόψη σας και σκεφτείτε το διπλά πριν αποφασίσετε πως θα φερθείτε απέναντί του.

:beer:

harvester
18/08/2009, 10:07
δηλαδη ρε βυρωνα, το μπαλετο, τα αγγλικα, το ποδοσφαιρο, το πιανο ειναι συνειδητες επιλογες των παιδιων?
αν καποια στιγμη ενα παιδι εχει κλιση καπου και ο γονιος δεν το αντιληφθει ή ακομα χειροτερα την αγνοησει τοτε να τον κατηγορησουμε.
Αλλα ειναι διαφορετικο να του δωσει καποια εφοδια εστω και αυτα που θα ηθελε να εχει αυτος μικρος. εμενα αθωωο μου φαινεται και οχι δημιουργια κλονου.

και τον ροσσι στα καρτ τον εβαλε ο πατερας του και μονος του πηγε στις μηχανες.
αλλωστε οι δυο τροχοι ειναι παντα απο τα κυριοτερα παιχνιδια των αγοριων οποτε δυσκολο μου κανει να το αποβαλει.

τωρα αν υπαρχει πιεση για να τρεχει σε αγωνες παρα την θεληση του παιδιου ειτε γιατι δεν αντεχει τον ανταγωνισμο ειτε την ταχυτητα, ε νομιζω πρεπει να ειναι ανοητος ο γονιος και σιγουρα ειναι το ιδιο με τον γονιο που πιεζει το παιδι να μαθει μπαλετο.

θεωρω απιθανο παντως να του αγορασει του μπομπιρα minibike και να μην καραγουσταρει

byron
18/08/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
το να βαζεις ενα σπορο απο μικρο σε κυκλοφοριακη αγωγη και αγωνιστικο αθλητισμο με δικα σου εξοδα και οχι ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ - ως αυτο όφειλε ειναι - προσωπικη επιλογη του καθε γονιου και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι συμφορουμιτες που κανουν το ιδιο για τα παιδια τους αγορακια και κοριτσακια

δεν εχω ματαιοδοξιες ο 3 χρονος γιος μου να γινει πρωταθλητης ή αθλητης μια μερα
θελω απλα να μαθει να οδηγα σωστα να αποκτησει κυκλοφοριακη οδικη παιδεια
ειναι μεγαλο εξοδο για μενα και απο το ηστερημα θα βαλω να τον μαθω μοτο οπως τα αγγλικα και οι υπολογιστες
πιστευω οτι θα εχω ενα αγχος λιγοτερο οταν θα ειναι 18 χρονων μονος του στην ζωή ελευθερος να κανει οτι θελει...
τοτε θα εχει ξεπερασει την καβλα της ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ αφου θα την εχει βιωσει μικρος σε ασφαλη κλειστη πιστα - θα οδηγα με κρανος - με προστασιες - και την γκομενα θα την υποχρεωνει να φορα κρανος επισης δικαβαλο - ιδανικα μπορει και να μην θελει πια να οδηγησει μοτο ισως μονο κουτι

αυτα σαν ενας ενηλικας με μοτοσυκελτιστικη οδικη παιδεια -

ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ


ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕ ενηλικας γιος η κορη του καθενα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΕΚΑΠΙΔΕΥΜΕΝΟΣ ΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΡΟΧΟΣ ΝΤΑΛΙΚΑΣ ΑΠΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΕΠΑΘΕ ΠΡΟΧΘΕΣ Ο ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΗΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ?

ΦΑΥΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ?

Να ξεκαθαρίσω λίγο τον προβληματισμό μου. Ως πατέρας 2 αγοριών έχω τις ίδιες ανησυχίες και ανάγκες με ΄σένα προκειμένου να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια οι ίδιοι και οι παρέες τους όταν θα είναι οι ίδιοι οδηγοί ή επιβάτες.
Ο μεγάλος βάζει μόνος του και πάντα ζώνη εδώ και 2 χρόνια (ο μικρός...είναι μικρός και πάει κάθισματακι), έχει δικό του κράνος για τις μικρές μετακινήσεις που του κάνω προς το σχολείο, ΑΛΛΑ δεν τον βλέπω να είναι και ζεστός με τα μηχανάκια. Μάλλον αδιάφορο θα τον έλεγα....

Παρατηρώ όμως την ανάγκη του να "δείξει" ότι έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα σε ότι χόμπυ κάνω, ή τον ίδιο ενθουσιασμό όταν παρακολουθώ αγώνες GP πχ.
Επίσης παρατηρώ ότι αυτήν την έμφυτη τάση αντιγραφής του γονιού που έχει κάθε παιδί, μπορώ πανεύκολα να την κατευθύνω όπου γουστάρω κάνοντας τα δικά μου θέλω να νομίζει ότι είναι και δικά του.

Επίσης παρατηρώ ότι αυτά που του αρέσουν να κάνει, τα ζητάει επίμονα (κολύμπι πχ) και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο ερέθισμα από τους γονείς του.
Γιαυτό και η απορία μου....Γιατί να πρέπει να τον "σπρώξω" σε κάτι επικίνδυνο όπως είναι η οδήγηση μοτό, χωρίς να το έχει διεκδικήσει από μόνος του ?

DUKASII
18/08/2009, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά κάνεις και προσπαθείς να μεταδώσεις την γνώση σου και τις βασικές αρχές ασφάλειας στο παιδί σου, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα του πάρεις mini-bike για να ξεκαβλώσει (!!) ?.

Εκτός απ΄τη ματαιοδοξία μας να βγάλουμε τον super οδηγό που θα πηγαίνει τάπα στα 8 του, ποιός είναι ο λόγος που ένας γονιός αγοράζει ένα μηχανάκι σε ένα σπόρο?
Πραγματικά έχω την απορία και με άλλους συμφορουμίτες που κάνουν το ίδιο. Δεν μιλάμε για αρχες-παιδεία-σεβασμό που πρέπει να μεταδώσει ο γονιός στο παιδί του.
Μιλάμε ότι ο γονιός ΧΩΡΙΣ να υπάρχει συνειδητή επιλογή απ τα παιδιά, θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του είναι και κλώνος του, άρα θα κάνει και τις ΙΔΙΕΣ επιλογές ενω θα αποκτήσει τα ίδια -χόμπυ-αγάπη με μας. Επομένως ας του τα παρέχουμε από τώρα για να μην χάνουμε χρόνο. Και αν δεν την έχει την ίδια μούρλα....θα την καλλιεργήσουμε.

Απο που κι ως που δηλαδή? Δεν μπορεί το παιδί να γουστάρει την ιστιοπλοϊα πχ και να μην κάνει κέφι τις μοτοσυκλέτες? :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :bawl: :lol: :rotflmao: καλα το παιδι στα 8 του μπορει λογω παρεας και λογω οτι να ναι βασικα να θελει να παιζει με μπιμπι μπο.

φανταζεσαι να προσπαθεις να του μαθεις για μοτο και να σου ρχετε με τη μπαρμπι πριγκιπισα στο χερι>??

:bawl: :lol: :rotflmao: δε φανταζομαι να σκεφτεις οτι θελει να γινει σχεδιαστης μοδας κατι ε???:lol: :rotflmao: και εσυ πας να του σταπατσαρεις την επιλογη με μια μοτο..

σα το ανεκδοτο με τον κρητικαρο που γενησε τιγκινταγκα και του πηρε σπαθι και αυτος φωναζε οτι ειναι η ζινα..:lol: :rotflmao:

Leopsomo
18/08/2009, 10:13
Εγω επιδιωκω οταν παει 16-17 και βλεπει τους συνομιληκους καγκουρες ξεκρανωτους να κανουν σουζες, αυτος να γελα και να τους κοροιδευει ξεροντας ποσο επικυνδυνο ειναι.

Πηγαινοντας τις Κυριακες στο βουνο η στην πιστα μαζι μου με πληρη εξαρτηση περνωντας φινα, θα δει οτι το νοημα δεν ειναι να παιζεις κορωνα γραμματα τη ζωη σου.

Και φυσικα ΑΝ δειξει ενδιαφερον για τις μοτο γιατι ακομη ειναι μικρουλης.

Για την ασφαλεια του, οχι για το καπριτσιο του πατερα του....:beer:

DUKASII
18/08/2009, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Leopsomo
Εγω επιδιωκω οταν παει 16-17 και βλεπει τους συνομιληκους καγκουρες ξεκρανωτους να κανουν σουζες, αυτος να γελα και να τους κοροιδευει ξεροντας ποσο επικυνδυνο ειναι.

Πηγαινοντας τις Κυριακες στο βουνο η στην πιστα μαζι μου με πληρη εξαρτηση περνωντας φινα, θα δει οτι το νοημα δεν ειναι να παιζεις κορωνα γραμματα τη ζωη σου.

Και φυσικα ΑΝ δειξει ενδιαφερον για τις μοτο γιατι ακομη ειναι μικρουλης.

Για την ασφαλεια του, οχι για το καπριτσιο του πατερα του....:beer: κοιτα μη πηγαινετε ομως στο βουνο η στη πιστα..και δε περνας εσυ καλα τελικα...

αν σου ριχνει στα αυτια..:rotflmao: :lol: :bawl:

the who
18/08/2009, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Να ξεκαθαρίσω λίγο τον προβληματισμό μου. Ως πατέρας 2 αγοριών έχω τις ίδιες ανησυχίες και ανάγκες με ΄σένα προκειμένου να ξέρουν τι πρέπει να κάνουν για να κυκλοφορούν με ασφάλεια οι ίδιοι και οι παρέες τους όταν θα είναι οι ίδιοι οδηγοί ή επιβάτες.
Ο μεγάλος βάζει μόνος του και πάντα ζώνη εδώ και 2 χρόνια (ο μικρός...είναι μικρός και πάει κάθισματακι), έχει δικό του κράνος για τις μικρές μετακινήσεις που του κάνω προς το σχολείο, ΑΛΛΑ δεν τον βλέπω να είναι και ζεστός με τα μηχανάκια. Μάλλον αδιάφορο θα τον έλεγα....

Παρατηρώ όμως την ανάγκη του να "δείξει" ότι έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με εμένα σε ότι χόμπυ κάνω, ή τον ίδιο ενθουσιασμό όταν παρακολουθώ αγώνες GP πχ.
Επίσης παρατηρώ ότι αυτήν την έμφυτη τάση αντιγραφής του γονιού που έχει κάθε παιδί, μπορώ πανεύκολα να την κατευθύνω όπου γουστάρω κάνοντας τα δικά μου θέλω να νομίζει ότι είναι και δικά του.

Επίσης παρατηρώ ότι αυτά που του αρέσουν να κάνει, τα ζητάει επίμονα (κολύμπι πχ) και χωρίς να έχει προηγηθεί κάποιο ερέθισμα από τους γονείς του.
Γιαυτό και η απορία μου....Γιατί να πρέπει να τον "σπρώξω" σε κάτι επικίνδυνο όπως είναι η οδήγηση μοτό, χωρίς να το έχει διεκδικήσει από μόνος του ?

Eτσι ακριβως Βυρωνα.Το εχω ξαναγραψει εδω.Η κορη μου (επιεικως ατιθαση:rotflmao: ) δεν ηθελε να βαλει ζωνη.Τωρα την βαζει μολις μπει και αν δεν την βαλω εγω μου τη λεει.
Ο γιος αν και μεγαλυτερος δεν ειναι ζεστος με τις μηχανες.Καποιες φορες τον πηγαινα στο ποδοσφαιρο με τη μηχανη(λογω χρονου)και παντα με κρανος.
Η κορη καραγουσταρει οχι μονο τις μηχανες αλλα της αρεσει και το κατσαβιδιασμα.Ερχεται και καθεται διπλα μου οταν μαστορευω,μου δινει εργαλεια(τα ξερει το κωλοπαιδο και με τρελαινει:rotflmao: )κι εχει αντιληψη του τι παει που,γιατι βαζω τη βιδα εκει κλπ.
Και στους δυο κραταω ουδετερη σταση.Δεν επιβαλλω στο γιο μου τη δικη μου αγαπη για τις μηχανες και δεν θα ριξω λαδι στη φωτια της κορης.Προσωπικη μου επιλογη ειναι να παρουν τα πραγματα το δρομο τους.Και να ειμαι διπλα τους οταν κανουν τις επιλογες τους.

menos
18/08/2009, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who

Οταν παμε στην υπερβολη τοτε αρχιζουν τα προβληματα.Ενα οκταχρονο θελει και ΠΡΕΠΕΙ να παιζει με παιδια της ηλικιας του.Αν λιωνει στην προπονηση(ειτε αυτο ειναι μηχανη η καποιο αθλημα)και δεν εχει παρεες και φιλους να κανει κοινα πραγματα τοτε αντι για καλο του κανουμε κακο.:beer:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον βύρωνα και με τον the who....
Μην προσπαθουμε να βγαζουμε προσωπικα απωθημένα στα παιδιά μας με την φαντασίωση του "πιο νεαρού πιλότου" και του "κοιτα ο μπαμπας μου τι μου πηρε"...
Εχω και εγω εναν κολλητο που αγορασε ενα βενζινοκινητο εντουρακι του γιου του που ΜΟΛΙΣ εμαθε να περπαταει!!!!
Και το χειροτερο ακομη ειναι πως οι πρωτες του λεξεις ειναι "βουμ βουμ".....
Μηπως καπου χασαμε την μπαλα????
Απο την αλλη βεβαια (ο λογος της παραθεσης) ... αν ημουν 8 χρονων και γνωριζα ενα τετοιο παιδι... σιγουρα θα τον ειχα φιλαρακι μου..... που μας φερνει στο επομενο διλημμα.... ειναι αυτος ο σωστος τροπος να δημιουργουνται παιδικες φιλιες???
Μαλλον το παω μακρια ε? :a014: :a014:

Leopsomo
18/08/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
κοιτα μη πηγαινετε ομως στο βουνο η στη πιστα..και δε περνας εσυ καλα τελικα...

αν σου ριχνει στα αυτια..:rotflmao: :lol: :bawl:

φαντασου....
-τι θα γινει ρε γερο? θα ξεκουνησεις να σου ριξω κανα δευτερολεπτο στ αυτια?
Η μηπως προτιμας να νιωσεις κανα karoo στην πλατη?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

the who
18/08/2009, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos



Απο την αλλη βεβαια (ο λογος της παραθεσης) ... αν ημουν 8 χρονων και γνωριζα ενα τετοιο παιδι... σιγουρα θα τον ειχα φιλαρακι μου..... που μας φερνει στο επομενο διλημμα.... ειναι αυτος ο σωστος τροπος να δημιουργουνται παιδικες φιλιες???
Μαλλον το παω μακρια ε? :a014: :a014: [/B]

Να το παμε μακρυτερα τοτε.Μηπως αυτο το 8χρονο δεν σε θεωρουσε ανταξιο του για φιλο αφου εσυ δεν θα ειχες μηχανη?Η μηπως θα σε εκανε αυλικο του αφου αυτος θα ηταν τοσο πολυ ξεχωριστος?:winka:

menos
18/08/2009, 10:25
Και αυτο σωστο!!!!:a10:

byron
18/08/2009, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: καλα το παιδι στα 8 του μπορει λογω παρεας και λογω οτι να ναι βασικα να θελει να παιζει με μπιμπι μπο.

φανταζεσαι να προσπαθεις να του μαθεις για μοτο και να σου ρχετε με τη μπαρμπι πριγκιπισα στο χερι>??

:bawl: :lol: :rotflmao: δε φανταζομαι να σκεφτεις οτι θελει να γινει σχεδιαστης μοδας κατι ε???:lol: :rotflmao: και εσυ πας να του σταπατσαρεις την επιλογη με μια μοτο..



Ασχετο ρε. και ο πατερας του Rossi με τον Uccio τον έβλεπε να κοιτάζει το φεγγάρι, αλλα το παιδί ακολούθησε τα γονίδια του φτιάχνοντας κουστούμάκια εντός και εκτός πιστών. :lol: :bawl: :rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
δηλαδη ρε βυρωνα, το μπαλετο, τα αγγλικα, το ποδοσφαιρο, το πιανο ειναι συνειδητες επιλογες των παιδιων?


Όχι ρε συ δεν είναι οι περισσότερες. Αλλά το μπαλέτο, τα αγγλικά, το ακορντεόν και το χόκει επί χόρτου δεν αποτελούν επικίνδυνα αθλήματα και χόμπυ.

Η ένσταση μου δεν έχει να κάνει με το άν έχουμε ή όχι το δικαίωμα να διαμορφώσουμε τον χαρακτήρα (σε μικρό βάθμό) και τις αρχές (σε μεγάλο) του παιδιού μας. Προφανώς και είναι υποχρέωση μας. Αλλά το παράδοξο του να στέλνουμε στο όνομα της μελλοντικής ασφάλειας του να κάνει κάτι που απ΄τη φύση του είναι πολύ επικίνδυνο και πιθανόν αχρηστο.
Και μην αρχίσουμε τα τσιτάτα "Τα μηχανάκια δεν σκοτώνουν, αλλά οι κακοί οδηγοί" "wheelies for safety" "μην φοβάσαι αυτούς που οδηγούν γρήγορα αλλα αυτούς που σκέφτονται αργά" κλπ κλπ κλπ.

Στα ατυχήματα κάποιος φταίει και η παθητική ασφάλεια της μοτό είναι απλά ανύπαρκτη.

vangelis 64
18/08/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Μιλάμε ότι ο γονιός ΧΩΡΙΣ να υπάρχει συνειδητή επιλογή απ τα παιδιά, θεωρεί αυτονόητο ότι το παιδί του είναι και κλώνος του,


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n

Επίσης παρατηρώ ότι αυτήν την έμφυτη τάση αντιγραφής του γονιού που έχει κάθε παιδί, μπορώ πανεύκολα να την κατευθύνω όπου γουστάρω κάνοντας τα δικά μου θέλω να νομίζει ότι είναι και δικά του.


Καλή η διάθεση για καλαμπούρι,που βγαίνει σε όλους μας κάποια στιγμή,αλλά πράγματα σαν κι αυτά πρέπει να προσεγγίζονται με σοβαρότητα και μόνο.

Αυτά που είπε ο Βύρωνας παραπάνω,ας τα σκεφτόμαστε κάθε φορά που σιχτιρίζουμε τη μπουτάνα τη γκενωνία.:D :wave2:

ggs
18/08/2009, 10:28
Μπαμπάδες ψυχραιμία ….
Τα παιδιά το μόνο που θέλουν είναι αγάπη ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ από τους γονείς …
Αφήστε να δοκιμάσουν ότι τους αρέσει , έχοντας την υποστήριξη μας …

(έτσι κι αλλιώς , στα 18 θα τσακωνόμαστε αν θα πάρουν μηχανή ή αυτοκίνητο…)

the who
18/08/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Καλή η διάθεση για καλαμπούρι,που βγαίνει σε όλους μας κάποια στιγμή,αλλά πράγματα σαν κι αυτά πρέπει να προσεγγίζονται με σοβαρότητα και μόνο.

Αυτά που είπε ο Βύρωνας παραπάνω,ας τα σκεφτόμαστε κάθε φορά που σιχτιρίζουμε τη μπουτάνα τη γκενωνία.:D :wave2:

Γεια σου Ευαγγελε με το μπουζουκι μου :rotflmao: :beer: :beer:

the who
18/08/2009, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Μπαμπάδες ψυχραιμία ….
Τα παιδιά το μόνο που θέλουν είναι αγάπη ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ από τους γονείς …
Αφήστε να δοκιμάσουν ότι τους αρέσει , έχοντας την υποστήριξη μας …

(έτσι κι αλλιώς , στα 18 θα τσακωνόμαστε αν θα πάρουν μηχανή ή αυτοκίνητο…)

Σωστος.Μονο που εχω ενα προβλημα.Ο γιος θελει αυτοκινητο κι η κορη θελει και τα δυο.Θελει μηχανη κι ενα καμπριο.:lol:

vangelis 64
18/08/2009, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Γεια σου Ευαγγελε με το μπουζουκι μου :rotflmao: :beer: :beer: :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

πας για πμ!

byron
18/08/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Τα παιδιά το μόνο που θέλουν είναι αγάπη ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ από τους γονείς …
Αφήστε να δοκιμάσουν ότι τους αρέσει , έχοντας την υποστήριξη μας …


Μα αυτό συζητάμε. Τους αρέσει, ή ΜΑΣ αρέσει? :confused:


Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είναι πολύ πιθανό να συμβεί αν σκεφτεί κανείς πόσο εύκολα μπορεί ένα παιδί να αισθανθεί "μαγκάκι" δίπλα στους υπόλοιπους, πόσο μάλλον όταν είχε από μικρός αυτά που κάποιοι αποκτούν μετά κόπων και δακρύων..
Ναι σύμφωνοι, κατά πάσα πιθανότητα πέτυχες πολλά. Φοράει σωστό εξοπλισμό, δεν αφήνει την γκομενίτσα ακράνωτη πίσω του.. η μαγκιά όμως είναι μεγάλη πΟΟτ@να πολλές φορές. Απλώς έχετέ το υπόψη σας και σκεφτείτε το διπλά πριν αποφασίσετε πως θα φερθείτε απέναντί του.

:beer:


Σωστός φίλε. :beer:

Lupo
18/08/2009, 10:52
18 μηνών, αισίως η κοριτσάρα μου.
10 μήνες νωρίτερα είχε έρθει ένα ακόμα κοριτσάκι στον στενό οικογενειακό κύκλο.
Η "μεγάλη" , όποτε ακούει εξάτμιση μοτοσυκλέτας ή αυτοκινήτου, τρέχει να κρυφτει.
Η δικιά μου, μου ζητάει συνεχώς πότε θα κατεβούμε στο parking να ανέβει στην δικιά της τετράτροχη μοτοσυκλέτα-παιχνίδι , δίπλα από μένα που θα κάθομαι πάνω στην δικιά μου.

Ξέρει να κουμπώνει τις ασφάλειες της , μόλις ανέβει επάνω και το κάνει μόνη της και πάντα.

Η διαφορά ίσως να ήταν το ότι εγώ όποτε περνούσε μοτοσυκλέτα ή αυτοκίνητο της έδειχνα ότι μου άρεσε. Η διαφορά ίσως να είναι το ότι ποτέ δεν μπήκε στ'αυτοκίνητο χωρίς να κάθετε στο καθισματάκι της και να φοράει ζώνη. Μόνη της πια. Οι γονείς της ανηψιάς, ίσως να μην τα έκαναν πάντα. Μάλλον.

Έκανα λάθος? Μετέφερα το μικρόβιο μου στην μικρή?
:confused:






Μήπως ήταν υπερβολικό που της έκανα τους ήχους του MotoGP αντί για νανούρισμα?
:p

kiloMeater
18/08/2009, 10:56
Πάντως εγώ δεν πρόκειται να παρω στους πιτσιρίκους (2) μηχανή πριν τα 18 δε πα να χτυπιένται κάτω. Ναι, αν βλέπω οτι δεν μπορώ να το αποφύγω θα κάνω προς τα τελευταία (πριν να αποκτήσουνε) οτι περνάει απο το χέρι μου να τους εξηγήσω κάλά τα θετικά και κυρίως τα αρνητικά ωστε να ξέρουν που πάνε.. Και φυσικά όλα τα θέματα ασφάλειας πάνω απο όλα (δεν ανεβαίνουμε χωρίς κράνος, μπουφάν κτλ..) τα οποία φυσικά πιστεύω οτι θα τα εχουνς κάνει βίωμα τους τόσα χρόνια βλέποντας εμένα.

Ο μεγάλος (~2μιση) ήδη έχει τρελλό κόλλημα με τη μηχανή, όταν τον κατεβάζω στο γκαράζ να μπούμε στο αυτοκίνητο, θέλει να "οδηγήσει" λίγο μηχανή πρώτα (κάθεται στο τεπόζιτο και πιανει τα χερουλια και φαντασιώνεται..). Εγώ πάλι ελπίζω οσο μεγαλώνει οτι με τον τρόπο μου θα τον σμπρώξω οσο μπορώ προς τα αυτοκίνητα και όχι τις μηχανές..

Να του πάρω μηχανή στα 8? ουτε να με πληρώνανε...
Δεν θα του το απαγορεύσω μετα τα 18 και θα βοηθήσω όσο μπορώ, αλλα με την ψυχή στο στόμα ρε παιδια.. τι να λέμε τώρα.. όποιος είναι γονιός καταλαβαίνει...

byron
18/08/2009, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
18 μηνών, αισίως η κοριτσάρα μου.



Spam on

Αν η υπογραφή σου αφορά τα γενέθλια της κόρης σου, να τους χαιρόμαστε. ίδια μέρα και ο δικός μου το 2003 :p

spam off :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από kiloMeater
ρε παιδια.. τι να λέμε τώρα.. όποιος είναι γονιός καταλαβαίνει...

Oh yes.....

sotpag
18/08/2009, 11:02
το μονο που μπορω να πω για δυο συντοπιτες μου τον Μικε (s/m) και το Κοκκινο (m/x)

ποτε δεν τους ειδα στο δρομο να κανουν "μαλακιες" τον Ηλια με ενα σκουτερ θα τον δεις και σπανια με μηχανη....


η αποψη μου ειναι πως αν κατι το δεις απο μικρος με τα καλα και τα ασχημα του, και φυσικα δεν λεω να κυκλοφορουν στην πολη, εισαι πιο σωστος μετα

stefanos
18/08/2009, 11:23
Τα παιδιά νομίζω οτι είναι σφουγγαράκια που αποροφούν απο το περιβάλλον τα πάντα σωστά και λάθος.
Επείσης νομίζω οτι οι γονείς πρέπει να δίνουν το παράδειγμα με την στάση τους στη ζωή και τις πράξεις τους οχι με λόγια και συμβουλές.
Επείσης πρέπει οι γονείς συχνά πυκνά πρίν κάνουν παρατήρηση στο παιδί τους να ρίχνουν μιά ματιά στον καθρέφτη και να κάνουν την ίδια παρατήρηση στον εαυτό τους.
Ο "μεγάλος" τώρα είναι 5 χρονών.
Εδώ και 2 χρόνια τον στέλνω μια φορά τη βδομάδα κολυμβητήριο, με το σκεπτικό οτι σε μια χώρα με τόσο πολύ θάλασσα πρέπει να εξασφαλίσω την ασφάλεια του στο νερό, οχι οτι πολυγουστάρει, μάλιστα την πρώτη χρονιά για κάποιο λόγο δεν την τελειώσαμε ,τα παρατήσαμε στη μέση.
Πιστεύω οτι σε μερικά χρόνια θα έχω ολοκληρώσει αυτή την υποχρέωση μου και θα μπορεί να κολυμπήσει αρκετά καλά.
Με τα αυτοκίνητα και τις μηχανές τώρα το βλέπω διαφορετικά να πώ την αλήθεια.
Ας πούμε οτι του αγόραζα ένα μηχανάκι, και τον πήγαινα σε σχολή γιατί εγώ δεν ξέρω να οδηγάω, στην περίπτωση που υπήρχε.
Θα γινόταν σε 4-5 χρόνια πιό γρήγορος απο εμένα σίγουρα, αλλά θα γινόταν πίο ασφαλής απο ότι είμαι εγώ στο δρόμο?
Μάλλον οχι.
Γιατί λοιπόν να του πάρω μηχανάκι?

danaos75
18/08/2009, 11:25
Σήμερα ανόιξατε ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα,
Λοιπον ο πιτσιρικάς μου ειναι λιγο πάνω απο 2 χρονών,
Όσον αφορά ξένες γλώσσες που αναφέρθηκαν, δεν έιναι το
ίδιο πράγμα. Το να εφοδιάσεισ το παιδί σου με minimum ΕΦΟΔΙΑ που θα
του ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αργοτερα στην ζωή του (πλεον τουλαχιστον 2 ξενες
γλωσσες), δεν το συζητας καν για το αν εχει κλιση ή όχι και λίγα να
"αρπαξει" καλα θα είναι.
Τώρα στο θέμα μας, μήχανη δεν του παίρνω τουλαχιστον μεχρι τα 18 και δεν τον ανεβάζω μεχρι τουλαχιστον τα 15-16, ωστε να μπορει να ντυθει και να σταθει καταλληλα επανω της.
Πριν πάρουμε οποιαδηποτε απόφαση για καποια τετοια αγορα θα δει τα καλύτερα (ελευθερία) και
τα χειρότερα (αρκετα ενδεικτικά βιντεο και αν είναι δυνατον και επισκεψη σε
νοσοκομείο με παιδια που αναρώνουν απο ατυχηματα μοτο) της οδήγησης με μοτο.

Και εννοειτε νωρίτερα θα βλέπει σε όλη την ζωή του εμενα να ντύνομαι να φέρομαι
και να οδηγάω σαν άνθρωπος πάνω στην μοτο και στο αμαξι.

Ήδη με έχει δει να τσακώνομαι μια φορα περυσι το καλοκαιρι μέ το αμαξι
και απο τότε όποτε ακουει κορνα φωναζει (ΑΝΤΕΕΕΕ ΛΑΤΑ (ΒΛΑΚΑ)) και προσπαθω να του το ξεκολήσω με τα χιλια ζορια...:lol:

DUKASII
18/08/2009, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Γιατί λοιπόν να του πάρω μηχανάκι? δωστου το xr θα τον στρεψεις στον θαυμαστο κοσμο της αρχαιολογιας...:wave2:..


η παρτου ενα κτμ..να γινει μηχανικος..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

byron
18/08/2009, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Τώρα στο θέμα μας, μήχανη δεν του παίρνω τουλαχιστον μεχρι τα 18 και δεν τον ανεβάζω μεχρι τουλαχιστον τα 15-16, ωστε να μπορει να ντυθει και να σταθει καταλληλα επανω της.
Πριν πάρουμε οποιαδηποτε απόφαση για καποια τετοια αγορα θα δει τα καλύτερα (ελευθερία) και
τα χειρότερα (αρκετα ενδεικτικά βιντεο και αν είναι δυνατον και επισκεψη σε
νοσοκομείο με παιδια που αναρώνουν απο ατυχηματα μοτο) της οδήγησης με μοτο.

Και εννοειτε νωρίτερα θα βλέπει σε όλη την ζωή του εμενα να ντύνομαι να φέρομαι
και να οδηγάω σαν άνθρωπος πάνω στην μοτο και στο αμαξι.



Σε ότι αφορά την μετακίνηση πιτσιρικά κάπου έχει ξανασυζητηθεί. Προσωπικά τον πηγαίνω ( με το κράνος του εννοείται) μέχρι το σχολείο απλά γιατί δεν γίνεται διαφορετικά. Τα 200 μέτρα της απόστασης μεταφράζονται σε μισή ώρα με το αυτοκίνητο, χρόνο που δεν διαθέτω.

Για τα + & - δεν συμφωνώ.
Αν κάνεις αυτά που περιγράφεις κάτω κάτω δεν χρειάζεται να το εκπαιδεύσεις με εικόνες τρόμου και δυστυχίας. Δεν θα μπορούσα ποτέ να πάρω το παιδί μου και να πάω σε νοσοκομείο για τέτοιου είδους "βιωματική εκπαίδευση".

Ασε που μπορεί να γίνω και ρόμπα αφού όταν τελειώσω την "ξενάγηση" να μου ζητήσει να πάμε στο Σωτηρία πχ για να δω τι παθαίνουν οι καπνιστές..... :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ας πούμε οτι του αγόραζα ένα μηχανάκι, και τον πήγαινα σε σχολή γιατί εγώ δεν ξέρω να οδηγάω, στην περίπτωση που υπήρχε.
Θα γινόταν σε 4-5 χρόνια πιό γρήγορος απο εμένα σίγουρα, αλλά θα γινόταν πίο ασφαλής απο ότι είμαι εγώ στο δρόμο?
Μάλλον οχι.


Ωραία τοποθέτηση :a013:


ΥΓ: Που είναι και ο oldman μας πει ?? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έφαγε τρελλό τσάϊ στο βουνό απ΄τα πιτσιρίκια του και πήρε "δραστικά μέτρα"....:smokin:

the who
18/08/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


ΥΓ: Που είναι και ο oldman μας πει ?? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έφαγε τρελλό τσάϊ στο βουνό απ΄τα πιτσιρίκια του και πήρε "δραστικά μέτρα"....:smokin: [/B]

Πουλησε το μηχανακι του"μικρου"?:rotflmao: :rotflmao:

stefanos
18/08/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
η παρτου ενα κτμ..να γινει μηχανικος..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

Δεν θα έχω και πρόβλημα μην πάθει ατύχημα.:p

stefanos
18/08/2009, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
ΥΓ: Που είναι και ο oldman μας πει ?? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έφαγε τρελλό τσάϊ στο βουνό απ΄τα πιτσιρίκια του και πήρε "δραστικά μέτρα"....:smokin:



Του πούλησε το ΚΤΜ και του πήρε HONDA?

byron
18/08/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Του πούλησε το ΚΤΜ και του πήρε HONDA?

Του πήρε aprilia SXV :smokin:.... 5 ώρες και 48 λεπτά χρόνο λειτουργίας πριν κατέβει το μοτέρ. :smokin:

Φωνάζει ο πιτσιρικάς, αλλά έχει προτεραιότητα να φτιαξει το laverda λέει....οπότε καταλαβαίνεις :o :ZZZ:

Lupo
18/08/2009, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Spam on

Αν η υπογραφή σου αφορά τα γενέθλια της κόρης σου, να τους χαιρόμαστε. ίδια μέρα και ο δικός μου το 2003 :p

spam off :lol:



Oh yes.....

Spam on 2

Κανόνισε σε μερικά χρόνια να τον δω κάτω από το παράθυρο της πάνω στο παπί χωρίς ποδιά, και να της κάνει σινιάλο με ξερόγκαζα της zebring. Θα φύγει γλάστρα, στο λέω έτσι?
:p


Ναι , η υπογραφή μου είναι τα γενέθλια της. Να τους χαιρόμαστε.:winka:

Spam off
:D

byron
18/08/2009, 12:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Κανόνισε σε μερικά χρόνια να τον δω κάτω από το παράθυρο της πάνω στο παπί χωρίς ποδιά, και να της κάνει σινιάλο με ξερόγκαζα της zebring. Θα φύγει γλάστρα, στο λέω έτσι?


Μπααααα.....
Τα υδροχοάκια έχουν πιο εκλεπτισμένο γούστο. Κάτι σε ξετάπωτες leo vince το κόβω για να αλλάξεις και κουφώματα :lol: :bawl: :rotflmao:


171228

danaos75
18/08/2009, 12:32
Βύρωνα αυτό είναι ακριβώς αυτό που θα κάνω αν αποφασίσει να ξεκινήσει το καπνισμα
Ασε που μπορεί να γίνω και ρόμπα αφού όταν τελειώσω την "ξενάγηση" να μου ζητήσει να πάμε στο Σωτηρία πχ για να δω τι παθαίνουν οι καπνιστές .

Αν είναι αρκετα μαγκακι να καπνιζει πρέπει να ξερει τι κακο κάνει στον εαυτό του και
σε φίλους του που δεν καπνιζουν. Και αν αποφασίσει να το συνεχισει, δικαιωμα του
(εννοειτε απο καποια ηλικία και πάνω).

Όσο για τα + και -, είναι ακριβώς αυτές οι εικόνες που έχω εγώ και με σταματάνε όταν
εστώ και διανοηθώ να φύγω χωρίς κρανος, και πολλες απο αυτες τις έχω δει εδω μέσα.
Αυτού του ειδους την


"βιωματική εκπαίδευση". όπως σώστα αναφέρεις, δεν νομίζω να του δημιουργήσει ψυχολογικά τραυματα στην ηλικία των 16-18, άλλωστε αν είναι έτοιμος
σε αυτήν την ηλικία να καπνιζει, να οδηγάει μοτο ή αυτοκινητο, και να κάνει έρωτα με
την κοπέλα του, τότε ΠΡΕΠΕΙ να ξερει τι συνέπειες έχουν όλες αυτές οι χαρες- ελευθεριες
- οτι θες. Συνέπειες πολλές φορές απο καθαρή ΤΥΧΗ - ΑΤΥΧΙΑ, πολλες φορες απο δικές μας
απροσεξίες, και ακατάλληλη προετοιμασία.

makis206
18/08/2009, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μπααααα.....
Τα υδροχοάκια έχουν πιο εκλεπτισμένο γούστο. Κάτι σε ξετάπωτες leo vince το κόβω για να αλλάξεις και κουφώματα :lol: :bawl: :rotflmao:

Καιρός ν'αρχίσεις να φυτεύεις τα λουλούδια στη μπανιέρα Λούπε...:D

:lol:

hidefnick
18/08/2009, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
....αν είναι έτοιμος
σε αυτήν την ηλικία να καπνιζει, να οδηγάει μοτο ή αυτοκινητο, και να κάνει έρωτα με
την κοπέλα του , ....

Μια βόλτα από Μητέρα Ιασώ κλπ?????:lol: :lol:

danaos75
18/08/2009, 12:49
Μια βόλτα από Μητέρα Ιασώ κλπ?????
:rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :rotflmao: :rotflmao:

έλιωσα ρε και είμαι σε πελάτη!!!!!!!

ξέρω ακουγονται λίγο υπερβολικά ίσως, απλα πιστέυω οτι την δυναμη της εικόνας
δεν την περνας με τα λόγια.
Βέβαια σε όλα αυτά μεγάλο ρόλο θα παίξει και ο χαρακτήρας του στην ηλικία
εκέινη.

byron
18/08/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Βύρωνα αυτό είναι ακριβώς αυτό που θα κάνω αν αποφασίσει να ξεκινήσει το καπνισμα .

Αν είναι αρκετα μαγκακι να καπνιζει πρέπει να ξερει τι κακο κάνει στον εαυτό του και
σε φίλους του που δεν καπνιζουν. Και αν αποφασίσει να το συνεχισει, δικαιωμα του
(εννοειτε απο καποια ηλικία και πάνω).


Ο κίνδυνος σε τέτοιου είδους διδακτικές δεν είναι το αν θα προβληματιστεί, αλλά τι θα απαντήσεις αν σε ρωτήσει γιατί εξακολουθείς εσύ να το κάνεις (να καπνίζεις ή να οδηγάς μοτό κλπ κλπ)
Εκεί τι του απαντάς δλδ? Οτι είναι επιλογή σου να ρισκάρεις τον θάνατο ή μια σοβαρή αναπηρία ή οτι εσύ είσαι άλλοοοοο (έμπειρία καιτσ ??? )

Το να σου πει, " ρε πατέρα μας δουλεύεις ? "συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες....:D

wiredrg : :bawl: :lol: :rotflmao:

OldMan
18/08/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που είναι και ο oldman μας πει ?? Κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι έφαγε τρελλό τσάϊ στο βουνό απ΄τα πιτσιρίκια του
Άστα αυτά τώρα, γιατί πληγώνουν ... :(


Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Του πήρε aprilia SXV
Στην μικρή το πήρα (για να μάθει τι να ΜΗΝ αγοράζει - 278 ? σε μπουζιά σε 3 μήνες ...):winka:



Υ.Γ.
Εκ πείρας ομιλών, δεν παίζει κανένα ρόλο η ενασχόληση ή όχι του πιτσιρικά με την οδήγηση...
(δυστυχώς, δεν ισχύει το ρητό: Αν δεν κάνεις μαλακίες μικρός, θα τις κάνεις μεγάλος - και τανάπαλιν ..) :wave2:

toulis
18/08/2009, 15:12
Οπ τώρα το είδα

Με κάνατε να νιώσω πολύ δυστυχισμένος

Θα πάρω στο παιδί μου,

Δεν θα αφήσω το παιδί μου,

Κτλ κτλ.

Τι σκατά έχω κάνει μου λέτε

Εμένα τώρα ο μεγάλος είναι στα 6 και ο μικρός στα 4 ½ και τα κωλόπαιδα με έχουν γραμμένο.

Σιγά μην με ρωτήσουν στα 16 αν θα πάρουν μηχανάκι.

Πέρα από την πλάκα πάντως το πρόβλημα θα παρουσιαστεί σίγουρα στα 16,

Λέγοντας πρόβλημα εννοώ την επιθυμία που θα έχουν τότε να ξεχωρίσουν από τους άλλους προσπαθώντας να αυτό επιβεβαιωθούν.

Αν το αφήσεις να εξελιχτεί από μόνο του, το παιδί θα διαλέξει να κάνει κάτι ξεχωριστό και μάλλον ανατρεπτικό σε αυτή την ηλικία.

Κάποτε αφήναμε μαλλιά και ακούγαμε Heavy metal, τώρα κάποια ντύνονται imo, τότε κάτι άλλο θα έχει βγει.

Το θέμα είναι να καταφέρεις να υποψιαστείς τι θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον ώστε να ασχοληθεί με αυτό από τώρα και στην κρίσιμη ηλικία να μην διαλέξει τον λάθος τρόπο ανάδειξης της προσωπικότητας του.

Τα χαπάκια και τα ναρκωτικά σε αυτές της ηλικίες παρέχουν εκτός των άλλον και την ένταξη σε μια ομάδα ακραία και αναγνωρίσιμη που την κάνει αρκετά ελκυστική σε ένα απρόσωπο ανήλικο.

danaos75
18/08/2009, 15:28
Οτι είναι επιλογή σου να ρισκάρεις τον θάνατο ή μια σοβαρή αναπηρία
μα αυτό δεν ειναι και η αλήθεια?
αυτό δεν είναι η ζωή (ρισκαροντας να γενικευσω), η επιλογη που κάνεις συνεχώς αναμεσα απο
πολλες πιθανές επιλογές, με βάση όσο μπορεις περισσοτερα στοιχεία (για τους πιο συνετους).

Αυτό δεν κάνουμε όταν αγοράζουμε π.χ. μια ψηφιακή φωτογραφική μηχανη,
μπαινουμε στο Internet ψαχνουμε σε όσο περισσοτερα καταστήματα και συγκριτικά κ.τ.λ.
και μετα αποφασίζουμε τι θελουμε, ΑΝ θελουμε τελικά.


αλλά τι θα απαντήσεις αν σε ρωτήσει γιατί εξακολουθείς εσύ να το κάνεις
εμένα με τρομάζει τι θα του απαντήσω αν (χτύπα ξύλο πεσει χτυπήσει , βάλει ότι σιδεροβεργα υπάρχει στο πόδι του, και μετα μου πει "γιατι δεν μου το ειπες ότι γινονται και αυτά").

Εγώ το έχω ζήσει και με τα 2 αδελφια μου και ξέρω τι τρομο φερνει σε μια οικογενεια η
πιθανοτητα σοβαρου τραυματισμου ενος παιδιου σε μια οικογενεια, έχω δει το προσωπο
του αδελφου μου μεσα στα αιματα και φρικαρα στα 14-15 μου (μια εικονα που δεν θα φυγει ποτε απο το μυαλό μου και που μου θυμίζει γιατι φοράω κράνος ακομα και για 100 μετρα) .

:wave2:

danaos75
18/08/2009, 15:28
+1000000000000

Το θέμα είναι να καταφέρεις να υποψιαστείς τι θα του κεντρίσει το ενδιαφέρον ώστε να ασχοληθεί με αυτό από τώρα και στην κρίσιμη ηλικία να μην διαλέξει τον λάθος τρόπο ανάδειξης της προσωπικότητας του.

inpas
18/08/2009, 18:35
Για την προστασία των παιδιών, τουλάχιστον όσον αφορά το θέμα moto κι εφόσον βέβαια το πιτσιρικάκι δείχνει έντονο ενδιαφέρον για το θέμα, πιστεύω δύο πράγματα πρέπει να κάνουμε:

Απομυθοποίηση και εκπαίδευση.

Καλύτερο σχολείο για τα παραπάνω:
Η ίδια του η οικογένεια και κυρίως ο μπαμπάς,
που θα πρέπει να'ναι συνηδειτοποιημένος μοτοσυκλετιστής γιατί θα αποτελεί το σημαντικότερο παράδειγμα (σχολείο) για το παιδί του.

Τώρα για την αγορά mini bike ή την παρακολούθηση μαθημάτων κλπ κλπ δεν μπορεί να πει κανείς εάν είναι σωστό ή λάθος διότι απλούστατα ο κάθε πατέρας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και αντίληψης των πραγμάτων ο οποίος πιστεύω δεν μπορεί να αναπτυχθεί πλήρως εδώ.


Γειά σας ωρέ moto-πατεράδες
:wave2:

Cpt. Haddock
18/08/2009, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Όχι ρε συ δεν είναι οι περισσότερες. Αλλά το μπαλέτο , τα αγγλικά, το ακορντεόν και το χόκει επί χόρτου δεν αποτελούν επικίνδυνα αθλήματα και χόμπυ.

πως φαίνεται οτι δεν ξέρεις μπαλέτο :smokin:

kerasaki
18/08/2009, 19:20
Ολοι υπηρξαμε 16 χρονων....και ολοι θυμομαστε που γραφαμε τους γονεις μας,,

ακομα κι αν δεν παρετε μηχανακι στα παιδια σας εγω νομιζω οτι καποια στιγμη θα

ανεβει συνοδηγος σε κανενα 'φιλαρακι' καγκουρα ο οποιος πιθανοτατα να μην εχει ουτε εμπειρια ουτε κι
ιχνος 'μοτοπαιδειας'. Γι'αυτο πιστευω οτι εαν διαπιστωσετε οτι το παιδι σας γουσταρει τον

κοσμο της μοτοσυκλετας καλο ειναι να μπει σε αυτον απο πολυ μικρος

mikios400
19/08/2009, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
Ολοι υπηρξαμε 16 χρονων....και ολοι θυμομαστε που γραφαμε τους γονεις μας,,

ακομα κι αν δεν παρετε μηχανακι στα παιδια σας εγω νομιζω οτι καποια στιγμη θα

ανεβει συνοδηγος σε κανενα 'φιλαρακι' καγκουρα ο οποιος πιθανοτατα να μην εχει ουτε εμπειρια ουτε κι
ιχνος 'μοτοπαιδειας'. Γι'αυτο πιστευω οτι εαν διαπιστωσετε οτι το παιδι σας γουσταρει τον

κοσμο της μοτοσυκλετας καλο ειναι να μπει σε αυτον απο πολυ μικρος

+μύρια...
δεν θυμάστε όλοι φάσεις πάνω στην πάπια του κολλητού ξεκράνωτοι από την παραλία να κάνουμε κόντρες και να προσπερνάτε λεωφορείο ενώ έρχεται και άλλο αντίθετα... και σιγά μην φρενάρεις εκεί, αφου πέρασε ο μπροστινός.... :eyepop:
Ήμουν κι εγώ παιδί που δεν του παίρνανα μηχανάκια, ανέβαινα στους φίλους την εποχή που μόνο στις βιτρίνες υπήρχαν κράνη ...

675heat
19/08/2009, 10:47
Οι πιθανοτητες ατυχηματος με την μοτοσυκλετα ειναι 13 φορες περισσοτερες απο οτι με το αυτοκινητο.
Να την χεσω εγω την οδηγικη παιδεια που θα μεταδωσω στο γυιο μου μεσω των καρτ, τα κρανη τα μπουφαν και τις παπαριες.
Καλυτερα να μου πηγαινει μπαλετο, να φοραει ροζ παπουτσακια και να γυριζει σωος στο σπιτι με ταξι παρα να οδηγαει με συνεση και ασφαλεια την μοτοσυκλετα του. Γιατι αν δεν το εχετε αντιληφθει, οι δρομοι μας δεν ειναι Αυστρια και εκει εξω τριγυρνανε χιλιαδες δολοφονοι που τα κρανη τα μπουφαν και η οδηγικη μας συνεση δεν τους πτοουν.
Καλυτερα να μην ειχα την καυλα της μοτοσυκλετας και να κυκλοφορουσα με λεωφορειο, οι πιθανοτητες να γυρνουσα σπιτι σωος και να χαρω τα παιδια μου θα ηταν πολυ μεγαλυτερες.
Ενας φιλος πριν ενα μηνα επεστρεφε σπιτι απο τη δουλεια με το ( XT 660 ) του. Ηρεμος οδηγος, με τα κρανη τα μπουφαν κλπ. Ενω κινουνταν στην αερογεφυρα Σταυρουπολης του κοπηκε η αλυσιδα με αποτελεσμα να χτυπησει στο διαζωμα και να πεσει στο κενο. Με την προσκρουση ακρωτηριαστηκε το ποδι του, ρηξη πνευμονα καταγματα κλπ. Ειναι ακομα στην εντατικη. Αν επιβιωσει θα χρειαστει να του κοψουν και το δεξι του χερι. Ο Περικλης εχει δυο παιδια.
Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια και σωστε τα παιδια σας αντι να τα ριχνετε στην Αρενα των Ελληνικων δρομων.
Επειδη σας ελειψε η μοτοσυκλετα στα παιδικα σας χρονια δεν χρειαζεται να μεγαλωσετε εναν καινουριο Rossi. Εμενα προσωπικα ενας μου φτανει.

ggs
19/08/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια και σωστε τα παιδια σας αντι να τα ριχνετε στην Αρενα των Ελληνικων δρομων.




Φίλε καλά τα λες ….
ΑΛΛΑ για το παραπάνω ΤΙ προτείνεις ?..την μετανάστευση?
ΠΩΣ θα «σώσουμε τα παιδιά μας» που ,πιθανολογούμε, ότι κάποια στιγμή θα θελήσουν να καβαλήσουν μηχανή???

stefanos
19/08/2009, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Οι πιθανοτητες ατυχηματος με την μοτοσυκλετα ειναι 13 φορες περισσοτερες απο οτι με το αυτοκινητο.
Να την χεσω εγω την οδηγικη παιδεια που θα μεταδωσω στο γυιο μου μεσω των καρτ, τα κρανη τα μπουφαν και τις παπαριες.
Καλυτερα να μου πηγαινει μπαλετο, να φοραει ροζ παπουτσακια και να γυριζει σωος στο σπιτι με ταξι παρα να οδηγαει με συνεση και ασφαλεια την μοτοσυκλετα του. Γιατι αν δεν το εχετε αντιληφθει, οι δρομοι μας δεν ειναι Αυστρια και εκει εξω τριγυρνανε χιλιαδες δολοφονοι που τα κρανη τα μπουφαν και η οδηγικη μας συνεση δεν τους πτοουν.
Καλυτερα να μην ειχα την καυλα της μοτοσυκλετας και να κυκλοφορουσα με λεωφορειο, οι πιθανοτητες να γυρνουσα σπιτι σωος και να χαρω τα παιδια μου θα ηταν πολυ μεγαλυτερες.
Ενας φιλος πριν ενα μηνα επεστρεφε σπιτι απο τη δουλεια με το ( XT 660 ) του. Ηρεμος οδηγος, με τα κρανη τα μπουφαν κλπ. Ενω κινουνταν στην αερογεφυρα Σταυρουπολης του κοπηκε η αλυσιδα με αποτελεσμα να χτυπησει στο διαζωμα και να πεσει στο κενο. Με την προσκρουση ακρωτηριαστηκε το ποδι του, ρηξη πνευμονα καταγματα κλπ. Ειναι ακομα στην εντατικη. Αν επιβιωσει θα χρειαστει να του κοψουν και το δεξι του χερι. Ο Περικλης εχει δυο παιδια.
Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια και σωστε τα παιδια σας αντι να τα ριχνετε στην Αρενα των Ελληνικων δρομων.
Επειδη σας ελειψε η μοτοσυκλετα στα παιδικα σας χρονια δεν χρειαζεται να μεγαλωσετε εναν καινουριο Rossi. Εμενα προσωπικα ενας μου φτανει.

Ok εχεις δίκιο και αν οδηγάς καιρό μοτό θα έχεις σίγουρα και δικές σου ιστορίες τρόμου να λές στο παιδί σου.
Το θέμα είναι οτι το παιδί μου θα είναι παιδί μου μέχρι να πεθάνω ενώ εκείνο θά με έχει πατέρα μέχρι να με γράψει στα παλιά του τα παπούτσια.
Οταν μου έλεγε ο άσχετος πατέρας μου οτι οι μηχανές είναι σκοτώστρες απλά απάνταγα πολύ σωστά οτι το ίδιο είναι και τα αυτοκίνητα τρένα λεωφορεία ταξί (εχω εμπλακέι και σε ατύχημα μεσα σε αστικό λεωφορείο που έπεσαν πάνω του 2 ταξί με 4 νεκρούς και αρκετούς τραυματίες).
Η στην τελική μπορεί να σου έρθει ενώ έχεις κάνει 2000 χιλ με μοτο μια ρόδα πάνω απο το διάζωμα την ώρα που καπνίζεις το τσιγαράκι σου και να σε στείλει.
Η όπως πολύ σωστά λές να σπάσει η αλυσίδα στο 660 και άντε γειά (πολύ επικίνδυνη αλυσίδα αυτό το μηχανάκι τελικά).
Κανένας άνθρωπος με απλή λογική δεν μπορεί να δεχθεί τέτοιο επιχείρημα και μάλιστα εάν είναι παιδί και βλέπει τον πατέρα του να καβαλάει κάθε μέρα μηχανή για να πάει δουλειά.

objecto
19/08/2009, 11:29
Εχω ήδη ενα πιτσιρικά 3,5 και περιμενω και 2ο. Αναρωτιεμαι και εγω με την σειρά μου, οταν τα παιδια μου θα με εχουν συνηθισει να καβαλαω για ψυλλου πηδημα, με τι επιχειρηματα θα τους αρνηθω να καβαλησουν και αυτα (2 αγορια φανταστειτε).

Στην περιπτωση , που θελησουν και το εκφρασουν απο νωρίς το ενδιαφερον τους, δεν είναι καλή ιδέα, πέρα απο μια ειλικρινή συζήτηση, περι των ωραίων και ασχημων της μηχανής, να αποκτήσουν οδηγική εκπαίδευση με την επιβλεψή μου?

Φοβαμαι πολύ την ηλικια 15+ της εφηβείας που δεν υπάρχει όριο και αισθηση κινδύνου , αλλα και το χειρότερο την ασχετοσύνη. Το τελευταίο λέω μήπως θα το γλυτώναμε αν είχαν ήδη οδηγική εμπειρία?

Εμενα αυτη η ασχετοσυνη με οδηγησε σε ενα σοβαρο ατυχημα πριν 15 χρόνια που ευτυχως την εβγαλα απιστευτα καθαρη και δεν μου αφησε μονιμα προβληματα.

675heat
19/08/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Ok εχεις δίκιο και αν οδηγάς καιρό μοτό θα έχεις σίγουρα και δικές σου ιστορίες τρόμου να λές στο παιδί σου.
Το θέμα είναι οτι το παιδί μου θα είναι παιδί μου μέχρι να πεθάνω ενώ εκείνο θά με έχει πατέρα μέχρι να με γράψει στα παλιά του τα παπούτσια.
Οταν μου έλεγε ο άσχετος πατέρας μου οτι οι μηχανές είναι σκοτώστρες απλά απάνταγα πολύ σωστά οτι το ίδιο είναι και τα αυτοκίνητα τρένα λεωφορεία ταξί (εχω εμπλακέι και σε ατύχημα μεσα σε αστικό λεωφορείο που έπεσαν πάνω του 2 ταξί με 4 νεκρούς και αρκετούς τραυματίες).
Η στην τελική μπορεί να σου έρθει ενώ έχεις κάνει 2000 χιλ με μοτο μια ρόδα πάνω απο το διάζωμα την ώρα που καπνίζεις το τσιγαράκι σου και να σε στείλει.
Η όπως πολύ σωστά λές να σπάσει η αλυσίδα στο 660 και άντε γειά (πολύ επικίνδυνη αλυσίδα αυτό το μηχανάκι τελικά).
Κανένας άνθρωπος με απλή λογική δεν μπορεί να δεχθεί τέτοιο επιχείρημα και μάλιστα εάν είναι παιδί και βλέπει τον πατέρα του να καβαλάει κάθε μέρα μηχανή για να πάει δουλειά.

Εχεις δικιο, δεν μπορουμε να εχουμε απαιτηση απο τα παιδια μας να μην καβαλησουν ποτε μηχανη ενω εμεις την καβαλαμε. Καποτε ημασταν και εμεις νεοι και δεν ειχαμε αντιληψη του κινδυνου, γραφαμε τους γονεις μας στα παλια μας τα παπουτσια, καναμε τρελες, ανεβαζαμε γκομενες στη μηχανη χωρις να τους δινουμε κρανη (εδω δεν ειχαμε λεφτα να αγορασουμε κρανος για την παρτη μας).
Ο δικος μου εφιαλτης ειναι οτι μεγαλωνω δυο κορες και ισως καποτε ανεβουν στην μηχανη που οδηγανε οι γιοι σας:)
ΥΓ. Ατυχηματα γινονται με καθε οχημα, ολοι μας σιγουρα εχουμε προσωπικα βιωματα η εχουμε γινει μαρτυρες αυτων, κανεις δεν ξερει τι του επιφυλασει η μοιρα, αλλος παει απο ροδα αλλος απο αλυσιδα.
Το βεβαιο ειναι οτι: ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΜΕ ΜΟΤΟΥΚΛΕΤΑ ΕΝΑΙ 13 ΦΟΡΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠ ΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΗΜΑΤΑ.

LogOutGoRide
19/08/2009, 11:42
- Μπαμπά θα με ανεβάσεις στη μηχανή λίγο ;
- Εντάξει έλα
Τον ανεβάζω πάνω

- Πω Πω...
- Να βάλω και μπροστά ;
- Καλύτερα να κατέβω τώρα !

(Ευτυχώς ακόμα καλά είμαστε)

Ε ρε τι έχουμε να τραβήξουμε αν ''κληρονομήσει'' το μικρόβιο.

objecto
19/08/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
- Μπαμπά θα με ανεβάσεις στη μηχανή λίγο ;
- Εντάξει έλα
Τον ανεβάζω πάνω

- Πω Πω...
- Να βάλω και μπροστά ;
- Καλύτερα να κατέβω τώρα !

(Ευτυχώς ακόμα καλά είμαστε)

Ε ρε τι έχουμε να τραβήξουμε αν ''κληρονομήσει'' το μικρόβιο.

Εμενα εριξε ξερογκαζια και μετα χεστηκε στο κλαμμα χαχαχαχα

danaos75
19/08/2009, 11:46
Φίλε 675,
δυστυχώς ή ευτυχώς μεγαλώνουμε ελευθερα σκεπτόμενους ανθρώπους
και ΌΧΙ κατευθυνομενες ιδιοκτησιες μας. Καποια στιγμή λοιπον θα αποφασιζει μονος του (ο γιος μου), για το τι θα κανει στην ζωή του (απο μπαντζι τζαμπινγκ, ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο, παρα πεντε, ορειβασια, καταδυσεις, οδηγηση μοτο, κ.α ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ επικινδυνα πραγματα για την ασφαλεια του) άρα 1) καλό είναι σε ότι γνωριζεις 5 πραγματα να του τα μεταδωσεις και 2) το μόνο που θα μπορεις να κανεις απο εκει και περα είναι να ανησυχεις και να εμπιστευτεις.


ισως καποτε ανεβουν στην μηχανη που οδηγανε οι γιοι σας

τουλαχιστον θα φοράνε κράνη και εξοπλισμο. :wave2:

stefanos
19/08/2009, 11:46
Πάντως επειδή υπάρχουν μηχανές στα σπίτια μας παίζει τα παιδειά να αποκτήσουν ανοσία στο μικρόβιο και ίσως το γεγονός οτι ο ξενέρωτος γέρος τους καβαλάει μηχανάκι να τα κάνει να τις αποφύγουν.

LogOutGoRide
19/08/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Εμενα εριξε ξερογκαζια και μετα χεστηκε στο κλαμμα χαχαχαχα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

LogOutGoRide
19/08/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως επειδή υπάρχουν μηχανές στα σπίτια μας παίζει τα παιδειά να αποκτήσουν ανοσία στο μικρόβιο και ίσως το γεγονός οτι ο ξενέρωτος γέρος τους καβαλάει μηχανάκι να τα κάνει να τις αποφύγουν.

Ελπίζω

Μια ιδέα να καβαλήσει μηχανή μικρός (να μην του μείνει απωθημένο, όπως σε μένα) είναι ακριβώς αυτό . Έλα ρε τώρα πού να πηγαίνουμε με την κάψα (ή κρύο ) κράνη, δέρματα, μπότες, γάντια για 50 χλμ θα πάρω το αυτοκίνητο με καλοριφέρ (ή αιρ κοντισιον) με την κοπελιά ,μουσική και όλα καλά ,άρα κοιμάσαι και εσύ λίγο πιο ήσυχος (τουλάχιστον με το ένα μάτι)

edit: Αν όμως πάρει μηχανή και κάνει και ταξίδια ,όταν με το καλό επιστρέφει σπίτι θα μου λέει : ''Πάλι με ακολουθούσε ένα τρελός πηγαίνοντας τάπα και όλο μου έκανε νοήματα , άραγε ποιός μλκς είναι ;''

675heat
19/08/2009, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Πάντως επειδή υπάρχουν μηχανές στα σπίτια μας παίζει τα παιδειά να αποκτήσουν ανοσία στο μικρόβιο και ίσως το γεγονός οτι ο ξενέρωτος γέρος τους καβαλάει μηχανάκι να τα κάνει να τις αποφύγουν.

Απ'το στομα σου και στου θεου τ'αυτι:lol:

byron
19/08/2009, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Ο δικος μου εφιαλτης ειναι οτι μεγαλωνω δυο κορες και ισως καποτε ανεβουν στην μηχανη που οδηγανε οι γιοι σας:)


Απ΄τα συμφραζόμενα χλωμό το βλέπω να τους αφήσουμε να οδηγάνε μοτο :lol: :rotflmao: :lol:




Ουσιαστικά τα πρόβληματα είναι τα εξής:

1) Η έλλειψη οδηγικής εμπειρίας δεν αναπληρώνεται με τίποτα παρά μόνο με τον χρόνο και 1000μετρα
2) Τα πιτσιρίκια είτε έχουν είτε δεν έχουν λάβει μαθήματα, κάποια στιγμή νομίζουν ότι έχουν τo ταλέντο του Rossi και το σώμα του Highlander του αθάνατου...
3) Ο φόβος μας απ΄τους άλλους "κακούς" οδηγούς.

Συμπέρασμα: Πολλά ξενύχτια προβλέπω πατερααααα :lol: :D

675heat
19/08/2009, 12:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
Φίλε 675,
δυστυχώς ή ευτυχώς μεγαλώνουμε ελευθερα σκεπτόμενους ανθρώπους
και ΌΧΙ κατευθυνομενες ιδιοκτησιες μας. Καποια στιγμή λοιπον θα αποφασιζει μονος του (ο γιος μου), για το τι θα κανει στην ζωή του (απο μπαντζι τζαμπινγκ, ελευθερη πτωση με αλεξιπτωτο, παρα πεντε, ορειβασια, καταδυσεις, οδηγηση μοτο, κ.α ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΑ επικινδυνα πραγματα για την ασφαλεια του) άρα 1) καλό είναι σε ότι γνωριζεις 5 πραγματα να του τα μεταδωσεις και 2) το μόνο που θα μπορεις να κανεις απο εκει και περα είναι να ανησυχεις και να εμπιστευτεις.



τουλαχιστον θα φοράνε κράνη και εξοπλισμο. :wave2:

Oι κορες μου ομως θα φορανε?:uplate:

odt
19/08/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί θα του πάρεις mini-bike για να ξεκαβλώσει (!!) ?.



γι' αυτό... http://www.youtube.com/watch?v=IOC8nKHPLdU&feature=channel :wave2:

the who
19/08/2009, 12:08
Δεν πατε καλα.Επειδη γερασατε(γερασαμε) πρεπει τα παιδια σας να στερηθουν τη χαρα του μοτοσυκλετισμου?Ενταξει ο φοβος υπαρχει παντα αλλα υπαρχουν και τα ταξιδια κι ολα οσα μονο μια μηχανη μπορει να προσφερει.
Ο πατερας μου δεν μου ειπε ΠΟΤΕ μην καβαλας.Μονο προσεχε μου ελεγε(και τι ειναι παλι αυτο που μου κουβαλησες σπιτι horex 350 :lol: ).
Aν καλυπτουμε τα παιδια μας και τους βαζουμε γερα θεμελια (και δεν μιλαω μονο για μηχανες)δεν θα εχουν αναγκη απο κωλοπαρεες με ξεκρανωτους σαγιοναριστες.

danaos75
19/08/2009, 12:19
Oι κορες μου ομως θα φορανε
Καλά αν δεν αγοράσει στην κορακλα σου ο τσιπης ο γιος μου εξοπλισμο
τότες να φυγει να παει ΑΛΛΟΥ....(η κόρη σου)

:wave2:

και μια και τα συζηταμε απο προικα τι εχετε...
εμεις και ελιτσες εχουμε μερικες ριζες, και εξοχικο και (οχι επειδη ειναι γιος μου) πανεμορφος σαν εμενα είναι...:D


171290

byron
19/08/2009, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
(οχι επειδη ειναι γιος μου) πανεμορφος σαν εμενα είναι...:D

Στον μίκρυνα λίγο τον νταβέλη, γιατί σκιάχτηκα :D :dizzy:

danaos75
19/08/2009, 13:36
:lol: :lol: :lol:
Καλά τετοιος κουκλος θα επρεπε να πιανει όλη την οθόνη αλλα ντατσι ε πειαζει

:D

mikios400
19/08/2009, 14:27
άσχετο, αλλά μια και μιλάμε για "οδηγική παιδεία" και κατα πόσον είναι ανύπαρκτη στη χώρα μας... σε άλλες χώρες που υπακούνε τον ΚΟΚ κατά γράμμα (λέμε τώρα) όπως πχ ο κύριος και η κυρία από την "Ευρο-πία" που πέτυχα σήμερα με τουτου της δουλειάς... μήπως την αφήσανε σπίτι τους την παιδεία; Ή βλέπουν την κατάσταση κ λένε "in Rome do like the Romans" ...
Μήπως δεν είναι απλά παιδεία αλλά ΚΑΙ επιβολή νόμου στις περισσότερες περιπτώσεις (με την έννοι ότι ο κ. Τουριστίδης δεν θα κυκλοφορούσε έτσι στην χώρα του γιατί θα του σκίζανε το κορμάκι στα 3)


171297

stefanos
19/08/2009, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikios400
άσχετο, αλλά μια και μιλάμε για "οδηγική παιδεία" και κατα πόσον είναι ανύπαρκτη στη χώρα μας... σε άλλες χώρες που υπακούνε τον ΚΟΚ κατά γράμμα (λέμε τώρα) όπως πχ ο κύριος και η κυρία από την "Ευρο-πία" που πέτυχα σήμερα με τουτου της δουλειάς... μήπως την αφήσανε σπίτι τους την παιδεία; Ή βλέπουν την κατάσταση κ λένε "in Rome do like the Romans" ...
Μήπως δεν είναι απλά παιδεία αλλά ΚΑΙ επιβολή νόμου στις περισσότερες περιπτώσεις (με την έννοι ότι ο κ. Τουριστίδης δεν θα κυκλοφορούσε έτσι στην χώρα του γιατί θα του σκίζανε το κορμάκι στα 3)


Μα εκεί που εφαρμόζεται ο νομος δεν χρειάζεται να έχεις παιδεία.
Στην "εφαρμόζουνε" και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι στο ξέφραγο αμπέλι που πρέπει να έχεις μυαλό τύχη εμπειρία γνώσεις και ΤΥΧΗ και ματόχαντρο και λαγοπόδαρο σκόρδα κλπ.

zephyr1
19/08/2009, 18:12
:a014:

Boxer
19/08/2009, 19:04
Εγω παλι ως φιλελευθερος γονιος θα ηθελα να του βαλω ενα τσιπακι κατω απο το δερμα του το οποιο εκτος απο την ακριβη τοποθεσια που θα μου δειχνει ανα πασα στιγμη , θα του ριχνει και 220 Volt εαν επιχειρησει να ανεβει σε μηχανη......

Περα απο την πλακα τωρα και επειδη τα παιδια δεν μεγαλωνουν σε γυαλα η λυση ειναι μπουρουμπουρουμπουρου ολη την ωρα αλλα και το φυσικο μας παραδειγμα.....τουτεστιν ζωνη παντα , κρανος , εξοπλισμος κλπ.....

Ο δικος μου ειναι 5 και του εχω φαει το κεφαλι για ζωνη και κρανος σε σημειο να φωναζει στο δρομο "ΜΠΑΜΠΑ ΜΠΑΜΠΑ ΔΕΝ ΦΟΡΑΕΙ ΚΡΑΝΟΣ ΑΥΤΟΣ"

Εκει που καταπια τη γλωσσα μου παντως ηταν οταν ειδε μια κυρια σε σκουτερ με σαγιοναρα και την κορη της μπροστα και ορθια και ο μικρος εμεινε με το στομα ανοιχτο.....ολα οσα του λεω πεταμενα στο δρομο......αλλα και παλι ..... ο μπαμπας για το παιδι εχει παντα δικιο ..... οποτε μη μασατε.....μπουρουμπουρουμπουρου μεχρι τελικης πτωσεως......να του γινει δευτερη φυση.........

zephyr1
19/08/2009, 21:15
:rolleyes: :eek:


171330

zephyr1
19/08/2009, 21:24
Και του το φοραω ακομα και στον δρομο προς την σκΗνη!:rotflmao:


171332

Boxer
19/08/2009, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:rolleyes: :eek:

εεεεεει ψιτ.......................
.
.
.
.
.
.
.
παρε αυτοκινητο

zephyr1
19/08/2009, 21:43
Αυτοκινητο?:a53:

Ειμαι αλλεργικος.:wave2:

675heat
20/08/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μα εκεί που εφαρμόζεται ο νομος δεν χρειάζεται να έχεις παιδεία.
Στην "εφαρμόζουνε" και δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το πρόβλημα είναι στο ξέφραγο αμπέλι που πρέπει να έχεις μυαλό τύχη εμπειρία γνώσεις και ΤΥΧΗ και ματόχαντρο και λαγοπόδαρο σκόρδα κλπ.

Ξεχασες την κωλοφαρδια:cool:

675heat
20/08/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:rolleyes: :eek:

Ε, ψιτ, αυτο το κρανακι σου ειπανε πως προστατευει? Εγκληματεις φιλε μου.
Φιλικα και καλοπροαιρετα.

byron
20/08/2009, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Ε, ψιτ, αυτο το κρανακι σου ειπανε πως προστατευει? Εγκληματεις φιλε μου.
Φιλικα και καλοπροαιρετα.

Φιλικά και καλοπροαίρετα το κρανάκι που φοράει ο πιτσιρίκος είναι AGV με όλες τις πιστοποιήσεις

LOUKILOUK
20/08/2009, 15:09
Πληρης ελλειψη εμπιστοσυνης και υποκρισια θα ελεγα οτι χαρακτηριζουν αρκετους μπαμπαδες (και μαμαδες σιγουρα...) στην νεοελληνικη καθημερινοτητα...
Δεν ειμαι γονιος, αλλα υπηρξα παιδι...κατι που πολυ μπαμπαδες εδω μεσα το ξεχνουν...Δεν ειναι δυνατον να οδηγας(οτιδηποτε...) και μη αφηνεις το παιδι σου να οδηγησει...να κανεις κυρηγμα κατα του καπνισματος με το τσιγαρο στο χερι, ουτε να καμαρωνεις για τον "πηδηκουλα" υιο ταυτοχρονα με την παρθενα κορακλα σου...!!!
Μακαρι ολα τα παιδια να ειχαν γονεις που αφιερωναν χρονο και κοπο μαζι τους...να τα ενημερωναν και να τα εβαζαν να δοκιμασουν οσο ποιο πολλα πραγματα μπορουσαν...να τους εδειχναν τον "δρομο" για να γινουν καλυτεροι ανθρωποι...ας δωσουμε εμεις το σωστο παραδειγμα στα παιδια και να ειστε σιγουροι οτι θα γινουν καλυτεροι απο μας...μονο τα παιδια μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο.... :winka:
Ειναι λογικο να υπαρχει η αγωνια και το αγχος για το "παιδι νεο-οδηγο" αλλα ρωτηστε και τους δικους σας γονεις πως νοιωθουν ακομα και σημερα και υστερα κλειδωστε τα παιδια σας μαζι με τα μηχανακια σας στο γκαραζ για τιμωρια... :winka: :bigcry:
Ελπιζω και νοιωθω οτι οι νεοτεροι θα ειναι καλυτεροι απο εμας στα θεματα της οδηγικης κουλτουρας και συμπεριφορας στον δρομο...
Δεν μπορουμε να αρνουμαστε την εξελιξη και την λογικη ροη των πραγματων... ουτε φυσικα το παρελθον και το παρον μας... Δεν ειναι δυνατον να περιγραφεις μοτοσυκλετιστικες ιστοριες της ζωης σου, για τις οποιες εισαι περηφανος και ευτυχισμενος που τις εζησες, μονο οταν τα παιδια σου κοιμουνται...:ZZZ: :bigcry: :nono:
ΠΑΙΔΕΙΑ κυριοι ειναι η απαντηση στο θεμα μας και οπως και σε παρα πολλα αλλα...
αντε και καλη τυχη μαγκες πατεραδες... :beer: :wave2:

υ.γ.1 ελπιζω αν γινω πατερας να συνεχισω να λεω τα ιδια...
υ.γ.2 πραγματικα πιστευω οτι θελει μαγκια για να εισαι γονιος (οχι μονο πατερας...:winka: )

objecto
20/08/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Πληρης ελλειψη εμπιστοσυνης και υποκρισια θα ελεγα οτι χαρακτηριζουν αρκετους μπαμπαδες (και μαμαδες σιγουρα...) στην νεοελληνικη καθημερινοτητα...
Δεν ειμαι γονιος, αλλα υπηρξα παιδι...κατι που πολυ μπαμπαδες εδω μεσα το ξεχνουν...Δεν ειναι δυνατον να οδηγας(οτιδηποτε...) και μη αφηνεις το παιδι σου να οδηγησει...να κανεις κυρηγμα κατα του καπνισματος με το τσιγαρο στο χερι, ουτε να καμαρωνεις για τον "πηδηκουλα" υιο ταυτοχρονα με την παρθενα κορακλα σου...!!!
Μακαρι ολα τα παιδια να ειχαν γονεις που αφιερωναν χρονο και κοπο μαζι τους...να τα ενημερωναν και να τα εβαζαν να δοκιμασουν οσο ποιο πολλα πραγματα μπορουσαν...να τους εδειχναν τον "δρομο" για να γινουν καλυτεροι ανθρωποι...ας δωσουμε εμεις το σωστο παραδειγμα στα παιδια και να ειστε σιγουροι οτι θα γινουν καλυτεροι απο μας...μονο τα παιδια μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα προς το καλυτερο.... :winka:
Ειναι λογικο να υπαρχει η αγωνια και το αγχος για το "παιδι νεο-οδηγο" αλλα ρωτηστε και τους δικους σας γονεις πως νοιωθουν ακομα και σημερα και υστερα κλειδωστε τα παιδια σας μαζι με τα μηχανακια σας στο γκαραζ για τιμωρια... :winka: :bigcry:
Ελπιζω και νοιωθω οτι οι νεοτεροι θα ειναι καλυτεροι απο εμας στα θεματα της οδηγικης κουλτουρας και συμπεριφορας στον δρομο...
Δεν μπορουμε να αρνουμαστε την εξελιξη και την λογικη ροη των πραγματων... ουτε φυσικα το παρελθον και το παρον μας... Δεν ειναι δυνατον να περιγραφεις μοτοσυκλετιστικες ιστοριες της ζωης σου, για τις οποιες εισαι περηφανος και ευτυχισμενος που τις εζησες, μονο οταν τα παιδια σου κοιμουνται...:ZZZ: :bigcry: :nono:
ΠΑΙΔΕΙΑ κυριοι ειναι η απαντηση στο θεμα μας και οπως και σε παρα πολλα αλλα...
αντε και καλη τυχη μαγκες πατεραδες... :beer: :wave2:

υ.γ.1 ελπιζω αν γινω πατερας να συνεχισω να λεω τα ιδια...
υ.γ.2 πραγματικα πιστευω οτι θελει μαγκια για να εισαι γονιος (οχι μονο πατερας...:winka: )

+ 1

Με καθε είδους υποκρισία πρός το παιδί χάνεις το παιδί σου.

Αμα θέλει να καβαλλήσει θα χαρώ πολύ γιατι θα γνωρίσει και τις χαρές που γνώρισα.

Επίσης θα εχω το αγχος που απορρέει απο την αγάπη μου μην παθει κάτι.

Η δική μου ευθύνη θα σταματά στο να τον προειδοποιήσω για τις πικρες που πήρα και να
του δωσω μια σωστη εκπαίδευση και κουλτούρα που θα περιορίσει τα "ασχημα".

Αθανατο δεν μπορώ να το κανω ούτε να το κλείσω σε γυάλα.

Στυλάκι "δεν θα καβαλλησεις γιατι το λέω εγω" ενω εγω ξεσκίζομαι/μουν είναι απίστευτα υποκριτικό.

Ξερω ηδη γονείς που κλαίνε παιδιά απο αμάξια. Η μήπως θα του απαγορευα και αυτο?

Οταν είπα στην μάνα μου οτι θα καβαλλήσω μου είπε οτι θα πεθάνει, μια χαρά είναι, παντα ανησυχεί, αλλα πια μου εχει εμπιστοσύνη και φροντίζω να της το επιβεβαιωνω γυρίζοντας στην γυναικα μου και τα παιδια μου καθε μέρα. (Παντα τύχης, Θεου οπως θελετε πείτε το θέλοντος)

675heat
20/08/2009, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φιλικά και καλοπροαίρετα το κρανάκι που φοράει ο πιτσιρίκος είναι AGV με όλες τις πιστοποιήσεις

Με το παραμικρο αποτομο φρεναρισμα το σπουργιτακι σου εχει φυγει πανω απ το παπι η εχει καρφωθει πανω στο παπι με το στηθος. Αυτο το σεναριο δεν περασε ποτε απο το μυαλο σου?
Εκτος αν νομιζεις οτι τα αποτομα φρεναρισματα συμβαινουν μονο στους αλλους.
Για να μην παρεξηγηθω, δικο σου παιδι ειναι και δεν μου πεφτει λογος αλλα αυτη η foto μου προκαλει μονο τρομο.
Το super AGV προσφερει καποια ασφαλεια στο κεφαλι αλλα ξερεις υπαρχουν και αλλα μελη στο ανθρωπινο σωμα..

zephyr1
20/08/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Με το παραμικρο αποτομο φρεναρισμα το σπουργιτακι σου εχει φυγει πανω απ το παπι η εχει καρφωθει πανω στο παπι με το στηθος. Αυτο το σεναριο δεν περασε ποτε απο το μυαλο σου?
Εκτος αν νομιζεις οτι τα αποτομα φρεναρισματα συμβαινουν μονο στους αλλους.
Για να μην παρεξηγηθω, δικο σου παιδι ειναι και δεν μου πεφτει λογος αλλα αυτη η foto μου προκαλει μονο τρομο.
Το super AGV προσφερει καποια ασφαλεια στο κεφαλι αλλα ξερεις υπαρχουν και αλλα μελη στο ανθρωπινο σωμα..

Το δικο μου παιδι ειναι μεγαλε οχι του Βυρωνα.

Χαλαρωσε ,συμπληρωσε το προφιλ σου για να ξερουμε με ποιον μιλαμε και μετα βλεπουμε αν αξιζει να συνεχισουμε.

Το ειρωνικο στυλακι μου οφειλεται στην επιθεση περι εγκληματικοτητας και μου ''ειπανε''.

Διακοπες πηγες?:look:

zephyr1
20/08/2009, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Οι πιθανοτητες ατυχηματος με την μοτοσυκλετα ειναι 13 φορες περισσοτερες απο οτι με το αυτοκινητο.
Να την χεσω εγω την οδηγικη παιδεια που θα μεταδωσω στο γυιο μου μεσω των καρτ, τα κρανη τα μπουφαν και τις παπαριες.
Καλυτερα να μου πηγαινει μπαλετο, να φοραει ροζ παπουτσακια και να γυριζει σωος στο σπιτι με ταξι παρα να οδηγαει με συνεση και ασφαλεια την μοτοσυκλετα του. Γιατι αν δεν το εχετε αντιληφθει, οι δρομοι μας δεν ειναι Αυστρια και εκει εξω τριγυρνανε χιλιαδες δολοφονοι που τα κρανη τα μπουφαν και η οδηγικη μας συνεση δεν τους πτοουν.
Καλυτερα να μην ειχα την καυλα της μοτοσυκλετας και να κυκλοφορουσα με λεωφορειο, οι πιθανοτητες να γυρνουσα σπιτι σωος και να χαρω τα παιδια μου θα ηταν πολυ μεγαλυτερες.
Ενας φιλος πριν ενα μηνα επεστρεφε σπιτι απο τη δουλεια με το ( XT 660 ) του. Ηρεμος οδηγος, με τα κρανη τα μπουφαν κλπ. Ενω κινουνταν στην αερογεφυρα Σταυρουπολης του κοπηκε η αλυσιδα με αποτελεσμα να χτυπησει στο διαζωμα και να πεσει στο κενο. Με την προσκρουση ακρωτηριαστηκε το ποδι του, ρηξη πνευμονα καταγματα κλπ. Ειναι ακομα στην εντατικη. Αν επιβιωσει θα χρειαστει να του κοψουν και το δεξι του χερι. Ο Περικλης εχει δυο παιδια.
Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια και σωστε τα παιδια σας αντι να τα ριχνετε στην Αρενα των Ελληνικων δρομων.
Επειδη σας ελειψε η μοτοσυκλετα στα παιδικα σας χρονια δεν χρειαζεται να μεγαλωσετε εναν καινουριο Rossi. Εμενα προσωπικα ενας μου φτανει.


Αστο φιλε ,μην συμπληρωσεις τιποτα, καταλαβα.

675heat
20/08/2009, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το δικο μου παιδι ειναι μεγαλε οχι του Βυρωνα.

Χαλαρωσε ,συμπληρωσε το προφιλ σου για να ξερουμε με ποιον μιλαμε και μετα βλεπουμε αν αξιζει να συνεχισουμε.

Το ειρωνικο στυλακι μου οφειλεται στην επιθεση περι εγκληματικοτητας και μου ''ειπανε''.

Διακοπες πηγες?:look:

Sorry για την λαθος καταχωρηση και sorry που επεμβαινω στα οικογενειακα σου, δεν θα επαναληφθει.
Sorry που δεν ηξερα οτι το μαγαζι ειναι πριβε και απαιτειται πληρης αναφορα προσωπικων δεδομενων.
Υποσχομαι να χαλαρωσω, να συμπληρωσω το προφιλ μου και να παω διακοπες αν και αυτο ειναι χιουμορ του προηγουμενου αιωνα.

STOYBI
20/08/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Οι πιθανοτητες ατυχηματος με την μοτοσυκλετα ειναι 13 φορες περισσοτερες απο οτι με το αυτοκινητο.
Να την χεσω εγω την οδηγικη παιδεια που θα μεταδωσω στο γυιο μου μεσω των καρτ, τα κρανη τα μπουφαν και τις παπαριες.
Καλυτερα να μου πηγαινει μπαλετο, να φοραει ροζ παπουτσακια και να γυριζει σωος στο σπιτι με ταξι παρα να οδηγαει με συνεση και ασφαλεια την μοτοσυκλετα του. Γιατι αν δεν το εχετε αντιληφθει, οι δρομοι μας δεν ειναι Αυστρια και εκει εξω τριγυρνανε χιλιαδες δολοφονοι που τα κρανη τα μπουφαν και η οδηγικη μας συνεση δεν τους πτοουν.
Καλυτερα να μην ειχα την καυλα της μοτοσυκλετας και να κυκλοφορουσα με λεωφορειο, οι πιθανοτητες να γυρνουσα σπιτι σωος και να χαρω τα παιδια μου θα ηταν πολυ μεγαλυτερες.
Ενας φιλος πριν ενα μηνα επεστρεφε σπιτι απο τη δουλεια με το ( XT 660 ) του. Ηρεμος οδηγος, με τα κρανη τα μπουφαν κλπ. Ενω κινουνταν στην αερογεφυρα Σταυρουπολης του κοπηκε η αλυσιδα με αποτελεσμα να χτυπησει στο διαζωμα και να πεσει στο κενο. Με την προσκρουση ακρωτηριαστηκε το ποδι του, ρηξη πνευμονα καταγματα κλπ. Ειναι ακομα στην εντατικη. Αν επιβιωσει θα χρειαστει να του κοψουν και το δεξι του χερι. Ο Περικλης εχει δυο παιδια.
Βγαλτε την τσιμπλα απο τα ματια και σωστε τα παιδια σας αντι να τα ριχνετε στην Αρενα των Ελληνικων δρομων.
Επειδη σας ελειψε η μοτοσυκλετα στα παιδικα σας χρονια δεν χρειαζεται να μεγαλωσετε εναν καινουριο Rossi. Εμενα προσωπικα ενας μου φτανει.



Προσεχε ομως.......

Μην τυχον ο γιος σου στην καλλυτερη τσιμπαει το μηχανακι του φιλου του για καμμια βολτιτσα
καβλωμενος ,και με προστασια την στολη μπαλετου ( και απο οδηγικη παιδεια το απολυτο μηδεν....)

Η στην χειροτερη να τον φερνει συνεπιβατη ο καθε φιλος του με το μηχανακι που του αγορασε ο πατερας του και οδηγικη παιδεια κατω του μηδενος.....


Εισαι εντελως λαθος...... Οφειλεις να τους μεταδωσεις την οδηγικη παιδεια και ολα τα συναφη ( προστασιες κλπ ) και μετα να αποφασισει μονος του.......




:wave2:

675heat
20/08/2009, 16:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
[B]Προσεχε ομως.......

Μην τυχον ο γιος σου στην καλλυτερη τσιμπαει το μηχανακι του φιλου του για καμμια βολτιτσα
καβλωμενος ,και με προστασια την στολη μπαλετου ( και απο οδηγικη παιδεια το απολυτο μηδεν....)

Η στην χειροτερη να τον φερνει συνεπιβατη ο καθε φιλος του με το μηχανακι που του αγορασε ο πατερας του και οδηγικη παιδεια κατω του μηδενος.....


Εισαι εντελως λαθος...... Οφειλεις να τους μεταδωσεις την οδηγικη παιδεια και ολα τα συναφη ( προστασιες κλπ ) και μετα να αποφασισει μονος του.......



Ξερεις, εχω δυο κορες


:beer:

STOYBI
20/08/2009, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
[QUOTE][i]

Ξερεις, εχω δυο κορες


:beer:

Ε και....??? Τα ιδια οφειλεις και για αυτες........

( εκτος και αν εχεις την εντυπωση οτι καποτε δεν θα ανεβουν συνεπιβατιδες στους φιλους τους..)

675heat
20/08/2009, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ε και....??? Τα ιδια οφειλεις και για αυτες........

( εκτος και αν εχεις την εντυπωση οτι καποτε δεν θα ανεβουν συνεπιβατιδες στους φιλους τους..)

Αυτο το εχω σχολιασει νωριτερα..

zephyr1
20/08/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Sorry για την λαθος καταχωρηση και sorry που επεμβαινω στα οικογενειακα σου, δεν θα επαναληφθει.
Sorry που δεν ηξερα οτι το μαγαζι ειναι πριβε και απαιτειται πληρης αναφορα προσωπικων δεδομενων.
Υποσχομαι να χαλαρωσω, να συμπληρωσω το προφιλ μου και να παω διακοπες αν και αυτο ειναι χιουμορ του προηγουμενου αιωνα.

Μες την φιλια εισαι και στην καλοπροαιρεση.:rolleyes:

675heat
20/08/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μες την φιλια εισαι και στην καλοπροαιρεση.:rolleyes:

Μη το παιρνεις προσωπικα, μπορει να υπερεβαλα λιγο, περασμενα ξεχασμενα παντως. Πολλες φορες η αντιπαραθεση φερνει καλα αποτελεσματα.
Peace brother:beer:

SPORAKIAS
20/08/2009, 18:47
+1000 σε οτι ειπε ο LOUKILOUK....
να πω πως δεν ειμαι ακομα πατερας...αλλα πιστευω συντομα οτι θα γινω και ναι απο τωρα σκεφτομαι να του παρω ενα μικρο μηχανακι και να το πηγαινω σε ενα ασφαλες περιβαλλον να του μαθω 5 πραματα.....φυσικα αν το δω και το θελει και οχι με το ζορι.....
ειδα πολλους να ''φωναζουν'' οτι οποιος θελει να βαλει το γιο του απο μικρο πανω σε μηχανακι το κανει για να τον κανει ροσσι...που το ειδατε αυτο ρε παιδια...
οσους διαβασα να λενε οτι το κανανε ,το κανανε για να τους δωσουν απο μικρα μια οδηγικη παιδεια...
λετε αμα πεσει το παιδι και κτυπησει τι θα λεει μετα ο πατερας....να σας πω...θυμαμαι τον εαυτο μου στο εξοχικο να καβαλαω το ποδηλατο μου δικαβαλο με ενα φιλο και να κατεβαινω μια ΧΩΜΑΤΙΝΗ κατηφορα με τα ολα....τελικα πεσαμε..δεν θελω να σας πω τι παθαμε...ειμασταν με κοντομανικο και βερμουδες....βεβαια μετα ειχαμε και ενα μπερτακι ξυλο απο την γιαγια(αυτη μας ''φυλαγε'' στο εξοχικο)...lol....:bigcry:
να θυμηθω κι αλλο..?...μεσα στο εξοχικο ειχαμε μια τσιμεντενια κατηφορα που κατεληγε σε σκαλια...
επερνα φορα απο την αρχη με το ποδηλατο και λιγο πριν φτασω στα σκαλια εφευγα απο πανω του και το αφηνα και εσκαγε κατω στα σκαλια....μιλαμε για κασκαντερ οχι μαλακιες...:smokin:
θελω να καταληξω οτι ενα παιδι αν ειναι κτυπησει μπορει με χιλιους τροπους....εκτος και αν το εχουμε σε γυαλα...
το να το παρεις μαζι σου να μαθει να οδηγαει απο μικρος με φουλ εξοπλισμο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο....

byron
20/08/2009, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
ειδα πολλους να ''φωναζουν'' οτι οποιος θελει να βαλει το γιο του απο μικρο πανω σε μηχανακι το κανει για να τον κανει ροσσι...που το ειδατε αυτο ρε παιδια...


Που είδες κάτι τέτοιο?

SPORAKIAS
20/08/2009, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Που είδες κάτι τέτοιο?

δεν μπρω να ψαξω ολες τις απαντησεις βυρωνα αλλα σε δυο φαινετε ξεκαθαρα...

1η. σε δικια σου κιολας που ''πιαστικες'' στο ''ξεκαβλωσει'' του lc8ergr1 ...δεν νομιζω να παρει μηχανακι για να τον μαθει να το πηγαινει με 200 και να κανει σουζες...σχημα λογου ηταν..

''Εκτός απ΄τη ματαιοδοξία μας να βγάλουμε τον super οδηγό που θα πηγαίνει τάπα στα 8 του, ποιός είναι ο λόγος που ένας γονιός αγοράζει ένα μηχανάκι σε ένα σπόρο? ''

2η απο απαντηση του 675heat...

''Επειδη σας ελειψε η μοτοσυκλετα στα παιδικα σας χρονια δεν χρειαζεται να μεγαλωσετε εναν καινουριο Rossi. ''

STOYBI
20/08/2009, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675heat
Oι κορες μου ομως θα φορανε?:uplate:

Οι κορες σου πρεπει να ξερουν οτι πρεπει να φορανε κρανος !

Αλλιως θα πρεπει να αρνηθουν να ανεβουν......

Και αυτο θα πρεπει να το μεταδωσεις εσυ....... Γιατι σου φαινετε τοσο παραξενο...????

( Για να συμπηρωσω και τον παραπανω σχολιασμο σου...)

:wave2:

675heat
21/08/2009, 00:47
Νομιζω οτι το thread υπερκαλυφθηκε, ο καθενας ειπε το κοματι του.
Εγω τωρα λεω να παω να παιξω με τις κορες μου


:wave2:

stefanos
21/08/2009, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
+1000 σε οτι ειπε ο LOUKILOUK....
να πω πως δεν ειμαι ακομα πατερας...αλλα πιστευω συντομα οτι θα γινω και ναι απο τωρα σκεφτομαι να του παρω ενα μικρο μηχανακι και να το πηγαινω σε ενα ασφαλες περιβαλλον να του μαθω 5 πραματα.....φυσικα αν το δω και το θελει και οχι με το ζορι.....
ειδα πολλους να ''φωναζουν'' οτι οποιος θελει να βαλει το γιο του απο μικρο πανω σε μηχανακι το κανει για να τον κανει ροσσι...που το ειδατε αυτο ρε παιδια...
οσους διαβασα να λενε οτι το κανανε ,το κανανε για να τους δωσουν απο μικρα μια οδηγικη παιδεια...
λετε αμα πεσει το παιδι και κτυπησει τι θα λεει μετα ο πατερας....να σας πω...θυμαμαι τον εαυτο μου στο εξοχικο να καβαλαω το ποδηλατο μου δικαβαλο με ενα φιλο και να κατεβαινω μια ΧΩΜΑΤΙΝΗ κατηφορα με τα ολα....τελικα πεσαμε..δεν θελω να σας πω τι παθαμε...ειμασταν με κοντομανικο και βερμουδες....βεβαια μετα ειχαμε και ενα μπερτακι ξυλο απο την γιαγια(αυτη μας ''φυλαγε'' στο εξοχικο)...lol....:bigcry:
να θυμηθω κι αλλο..?...μεσα στο εξοχικο ειχαμε μια τσιμεντενια κατηφορα που κατεληγε σε σκαλια...
επερνα φορα απο την αρχη με το ποδηλατο και λιγο πριν φτασω στα σκαλια εφευγα απο πανω του και το αφηνα και εσκαγε κατω στα σκαλια....μιλαμε για κασκαντερ οχι μαλακιες...:smokin:
θελω να καταληξω οτι ενα παιδι αν ειναι κτυπησει μπορει με χιλιους τροπους....εκτος και αν το εχουμε σε γυαλα...
το να το παρεις μαζι σου να μαθει να οδηγαει απο μικρος με φουλ εξοπλισμο για εμενα ειναι αρκετα σημαντικο....


Δεν λέμε να μην του πάρεις μηχανάκι, λέμε οτι η μόνη χρησιμότητα του θα είναι να γίνει το παιδί γρήγορο, σε καμιά περίπτωση δεν είναι οδηγική παιδεία.
Αλλά και οδηγική παιδεία να έχει ένα παιδί, δεν θα το βοηθήσει στις συνθήκες κυκλοφορίας στη χώρα μας.
Και ο "τσαμπουκάς" που θα αποκτήσει γνωρίζοντας οτι έχει "χέρια" πάλι κακό νομίζω οτι θα του κάνει στο δρόμο (ειδικά στην περίπτωση που πάρει απο τον πατέρα του :p )

ermis1975
21/08/2009, 08:23
Γενικότερα όμως η μηχανή είναι επικίνδυνη (τουλάχιστον πολύ περισσότερο απο το αμάξι). Κάποιοι οδηγούν μότο απο "χομπυ - σπόρ =η γιατί τους αρέσει" και κάποιοι άλλοι απλά απο ανάγκη γρήγορης μετακίνησης.
Γιατί ενα παιδάκι απο μικρό να μπεί σε αυτό το κίνδυνο και να "γλυκαθεί" απο το γκάζι της μηχανής, αφού αργότερα μπορεί να μη χρειαστεί κάν να οδηγήσει.
Είμαι αυτής της άποψης γιατι κι εγώ απο ανάγκη οδηγώ μηχανή (και έχω αλλάξει και πολλά ΙΧ στα 15 αυτά χρόνια που οδηγώ). Και σίγουρα, αν οδηγείς απο μικρός μηχανή μπορεί να τα πάς καλύτερα, απο άποψη τεχνικής κλπ. Οταν όμως οδηγεία ΙΧ πολλά χρόνια και μετά πάς στο μοτο, τα βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα. Ξέρεις πώς σε βλέπουν οι άλλοι οδηγοι, τους κινδύνους κλπ και είσαι πιο προσεκτικός.
Το να πάρεις παπάκι στα 16...και να τρέχεις με τη παρέα και να κάνεις σούζες φυσικά είναι επικίνδυνο και μάλιστα ο κίνδυνος έρχεται σε μικρότερη ηλικία απο αυτή που πρέπει να πάρεις μότο απο ανάγκη. Ε.. τί να κάνουμε στα 15-16 υπάρχει το ποδήλατο...το τραίνο και άλλα μέσα ακίνδυνα και περισσότερο "παιδικα". Πόσο μάλλον στο παιδάκι των 8 ετών... που αν απτα 8 οδηγεί διάφορα μηχανοκίνητα "παιχνιδάκια" στα 18 η 1000ρα δε θα του φτάνει...

byron
21/08/2009, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
ειδα πολλους να ''φωναζουν'' οτι οποιος θελει να βαλει το γιο του απο μικρο πανω σε μηχανακι το κανει για να τον κανει ροσσι...που το ειδατε αυτο ρε παιδια...
οσους διαβασα να λενε οτι το κανανε ,το κανανε για να τους δωσουν απο μικρα μια οδηγικη παιδεια...


Επειδή μάλλον δεν επιασες αυτό που έγραψα, η απορία μου αφορά μόνο την σκοπιμότητα της αγοράς μοτο από μικρή ηλικία.
Φυσικά και πρέπει να αποκτήσει παιδεία προκειμένου να γνωρίζει τον σωστό τρόπο, αλλα παιδεία αποκτά και όταν τον βάζουμε στο αυτοκίνητο και τα μαθαίνουμε ότι πρέπει να φοράνε ζώνη. Για ποιό λόγο δεν τους παίρνουμε ένα ωραίο βενζινοκίνητο αυτοκινητάκι να κάνουν βόλτες και να «ξεκαβλώνουν» πχ?

προσωπικά δεν με καλύπτει οτι το κάνουμε για την αποκτήση "οδηγικής παιδείας" , εκτός και δεχτούμε ότι ώς μοτοσυκλετιστές κατέχουμε το άγιο δισκοπότηρο της γνώσης. Φυσικά στο τι θεωρεί ο καθένας σωστό για την οικογένεια και τα παιδιά του, δεν μπορώ να το κρίνω. Συζήτηση κάνουμε και τίποτα περισσότερο.

Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να τα αφήσουμε να επιλέξουν μόνα τους τι θέλουν. Εάν η μοτό τους λέει κάτι περισσότερο απο το ότι είναι μεταφορικό μέσο, θα το διεκδικήσουν μόνα τους, όπως έκανες εσύ ή εγώ. Και το καταφέραμε έχοντας πολύ πιο εχθρικό περίγυρο. Δεν θα αποτρέψω τα παιδιά μου απ΄το να κάνουν σωστά αυτό που θέλουν, αλλά δεν θα τα σπρώξω στο δικο μου «ξεκάβλωμα».


Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS

λετε αμα πεσει το παιδι και κτυπησει τι θα λεει μετα ο πατερας....να σας πω...θυμαμαι τον εαυτο μου στο εξοχικο να καβαλαω το ποδηλατο μου δικαβαλο.....

Δεν νομίζω ότι ανέφερε κάποιος τους κινδύνους μιας πτώσης με minibike.... προφανώς και είναι ανύπαρκτοι σ΄αυτή την ηλικία και κάτω απ΄την επίβλεψη μας. Πιστεύεις ότι μέχρι τα 18 του που θα μπορεσει να οδηγήσει νόμιμα θα βρίσκεται κάτω απ΄την επίβλεψη σου σε ελεγχόμενο χώρο, ή ότι θα έχει αποκτήσει «εμπειρία» για να κινηθεί με ασφάλεια?

Το παράδειγμα με το ποδήλατο ατυχές. Το ποδήλατο εκτός από ισορροπία είναι και ένας τρόπος κοινωνικοποίησης (σε αντίθεση με τα minibike). Πόσο άσχημο θα ήταν να μην μπορεί να ακολουθήσει την παρέα και να παίξει με τα ποδηλατάκια επειδή ο πατέρας-μάνα έχει φάει πετριά μην χτυπήσει το πιστιρίκι? Ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας γονιός είναι να απομονώσει το παιδί του. Και την απομόνωση δεν την βιώνει μόνο με την μοναξιά.....

byron
21/08/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν λέμε να μην του πάρεις μηχανάκι, λέμε οτι η μόνη χρησιμότητα του θα είναι να γίνει το παιδί γρήγορο, σε καμιά περίπτωση δεν είναι οδηγική παιδεία.
Αλλά και οδηγική παιδεία να έχει ένα παιδί, δεν θα το βοηθήσει στις συνθήκες κυκλοφορίας στη χώρα μας.
Και ο "τσαμπουκάς" που θα αποκτήσει γνωρίζοντας οτι έχει "χέρια" πάλι κακό νομίζω οτι θα του κάνει στο δρόμο (ειδικά στην περίπτωση που πάρει απο τον πατέρα του :p )


+990 :a10:

SPORAKIAS
21/08/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Επειδή μάλλον δεν επιασες αυτό που έγραψα, η απορία μου αφορά μόνο την σκοπιμότητα της αγοράς μοτο από μικρή ηλικία.
Φυσικά και πρέπει να αποκτήσει παιδεία προκειμένου να γνωρίζει τον σωστό τρόπο, αλλα παιδεία αποκτά και όταν τον βάζουμε στο αυτοκίνητο και τα μαθαίνουμε ότι πρέπει να φοράνε ζώνη. Για ποιό λόγο δεν τους παίρνουμε ένα ωραίο βενζινοκίνητο αυτοκινητάκι να κάνουν βόλτες και να «ξεκαβλώνουν» πχ?

μην στεκεστε σε λεξεις επειδη μιλαμε για μηχανες...αν θελει αυτοκινητακι , αυτοκινητακι θα του παρω...και παλι ομως σε ελεχγομενο περιβαλλον....

προσωπικά δεν με καλύπτει οτι το κάνουμε για την αποκτήση "οδηγικής παιδείας" , εκτός και δεχτούμε ότι ώς μοτοσυκλετιστές κατέχουμε το άγιο δισκοπότηρο της γνώσης.

καποιος ομως δεν πρεπει να του πει/δειξει καποια πραματα απο μικρο που ειναι και το μυαλο του σαν σφουγγαρι..?..αν δεν το κανει ο πατερας που εχει καποια εμπειρια ποιος θα το κανει....?

Φυσικά στο τι θεωρεί ο καθένας σωστό για την οικογένεια και τα παιδιά του, δεν μπορώ να το κρίνω. Συζήτηση κάνουμε και τίποτα περισσότερο.


παντα κανουμε συζητηση...δεν ειμαι τυπος που θα αρπαχτω....

Η δική μου άποψη είναι ότι πρέπει να τα αφήσουμε να επιλέξουν μόνα τους τι θέλουν. Εάν η μοτό τους λέει κάτι περισσότερο απο το ότι είναι μεταφορικό μέσο, θα το διεκδικήσουν μόνα τους, όπως έκανες εσύ ή εγώ. Και το καταφέραμε έχοντας πολύ πιο εχθρικό περίγυρο.

γιατι να διεκδικησουν αφου το εχουν ''ετοιμο''....?

Δεν θα αποτρέψω τα παιδιά μου απ΄το να κάνουν σωστά αυτό που θέλουν, αλλά δεν θα τα σπρώξω στο δικο μου «ξεκάβλωμα».

συμφωνω απολυτα....

Δεν νομίζω ότι ανέφερε κάποιος τους κινδύνους μιας πτώσης με minibike.... προφανώς και είναι ανύπαρκτοι σ΄αυτή την ηλικία και κάτω απ΄την επίβλεψη μας. Πιστεύεις ότι μέχρι τα 18 του που θα μπορεσει να οδηγήσει νόμιμα θα βρίσκεται κάτω απ΄την επίβλεψη σου σε ελεγχόμενο χώρο, ή ότι θα έχει αποκτήσει «εμπειρία» για να κινηθεί με ασφάλεια?

μα γι αυτο λεω οτι πρεπει να του δειξουμε απο μικρο 5 πραματα (και μεσα ειναι και η οδηγηση πανω σε μηχανακι και οχι μονο θεωρεια) ωστε αν βρεθει πριν τα 18 του στους δρομους να μην ειναι παντελως ασχετος και να κινηθει με οση εμπειρια εχει αποκομησει...

Το παράδειγμα με το ποδήλατο ατυχές. Το ποδήλατο εκτός από ισορροπία είναι και ένας τρόπος κοινωνικοποίησης (σε αντίθεση με τα minibike). Πόσο άσχημο θα ήταν να μην μπορεί να ακολουθήσει την παρέα και να παίξει με τα ποδηλατάκια επειδή ο πατέρας-μάνα έχει φάει πετριά μην χτυπήσει το πιστιρίκι? Ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας γονιός είναι να απομονώσει το παιδί του. Και την απομόνωση δεν την βιώνει μόνο με την μοναξιά.....

δεν ειπα να μην παρει ποδηλατο....πιο πολυ ποδηλατο θα κανει παρα θα καβαλαει το μηχανακι του...το μηχανακι θα το εχει μια κυριακη που θα εχω και εγω χρονο και θα πηγαινουμε μαζι να του δειχνω 5 πραματα...