PDA

View Full Version : Συνελήφθησαν τέσσερις νεαροί γιατί παρενοχλούσαν οδηγούς με λέιζερ



BlackAdder
18/08/2009, 12:00
Καρδίτσα: Συνελήφθησαν τέσσερις νεαροί γιατί παρενοχλούσαν οδηγούς με λέιζερ
ΑΘΗΝΑ 17/08/2009

Τέσσερις νεαροί, ηλικίας 18 έως 20 ετών, παρενοχλούσαν με συσκευή λέιζερ πράσινου χρώματος διερχόμενους οδηγούς, στο ύψος του 14ου χιλιομέτρου της οδού Ν. Μοναστηρίου - Καρδίτσας - Τρικάλων.

Οι νεαροί στόχευαν τα πρόσωπα των οδηγών, πολλοί εκ των οποίων κατήγγειλαν στη συνέχεια το γεγονός, με αποτέλεσμα τη σύλληψη των τεσσάρων νεαρών που παραπέμφθηκαν στον εισαγγελέα Πρωτοδικών Καρδίτσας.


Τώρα πείτε μου, πρέπει να προκαλέσουν ατύχημα για να πάνε μέσα;

dond4le
18/08/2009, 12:06
Μαλλον Ηθελαν να το προκαλεσουν το ατυχημα για να γελασουν.

Αντε να αρχισουν να κανουν συλλυψεις και στα γηπεδα γιατι παραεγεινε το κακο.

sober
18/08/2009, 13:56
:mad: :mad: :mad: ta mal2khsthria!!!:mad:

+Arxiereas+
18/08/2009, 13:58
Δεν είναι ανάγκη να τα κλείσουν στη φυλακή τα παιδιά....











υπάρχουν κι άλλα μέρη για να τα ξεσκίσουν στο γ@....σι

castoras
18/08/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από +Arxiereas+
Δεν είναι ανάγκη να τα κλείσουν στη φυλακή τα παιδιά....


υπάρχουν κι άλλα μέρη για να τα ξεσκίσουν στο γ@....σι

Φυσιολάτρης,ε!!!!

:lol: :lol:

makis206
18/08/2009, 14:01
Δείτε κι αυτό (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=5342860), στα αεροπλάνα παρακαλώ..:a31:

Έχει παραγίνει το κακό με τη μ@λακία που πουλάει ακόμα κι ο πλανώδιος στις καφετέριες...

menelaos46
18/08/2009, 14:58
Δε γνωριζε ο ενας δε γνωριζε ο αλλος, ηταν πρωτη φορα .....
Ρε δε κουρεβομαστε λεω εγω........:eyepop:

argy_kap
18/08/2009, 15:33
Υπαρχει νομοθεσία που να απαγορεύει ττην χρήση τους? Αν δηλαδή σου ριξουν στο μάτι μπορείς να καλέσεις την αστυνομία και να επικαλεστείς κάποιο νόμο?

danaos75
18/08/2009, 15:45
την πρωτοχρονια που μας πέρασε στην Ηλιουπολη στις 22:00 το βραδυ περναω με το αμαξι 2 πιτσιρικαδες σε παπακι που πηγαιναν με 20 χλμ μια μεση μια ακρη. Εγω τους πέρασα με 40 (για να καταλαβετε για τι ταχυτητες μιλάμε). Μόλις τους πέρασα βλέπω τον πίσω να βγαζει λειζερακι με πρασινή ακτίνα και να με στραβώνει μεσα απο τον καθρεπτη. Πρωτη φορα τα πήρα τοσο με 15αχρονα. Το τι ακουσαν δεν λεγετε, αλλα και το τι ακουσα εγώ επίσης . Για να διευκρινήσω δεν με εβριζαν, ατάκες θεικές : "τι παθατε κυριε γιατι μας βριζετε", "οχι εμεις δεν έχουμε λειζερ", "γιατι αστυνομια ειστε να μας ψαξετε", μετα απο ατακα μου "δηλαδη αν σε ψαξω δεν θα βρω τιποτα".
Τελευταια φορά που την χαρίζω όμως, αλλη φορά ακινητοποιηση, αστυνομία και επώνυμη καταγγελία.

george 1981
18/08/2009, 15:48
Αυτό με τα lazer και τα αεροπλάνα ποτέ μου δεν μπόρεσα να το καταλάβω.
Καμία λογική ερμηνεία και καμία δικαιολογία για τέτοια καφριλίκια δε χωράει.
Είναι μόδα μεταξύ των εφήβων, διάβασα κάπου,και γίνεται και σε άλλα ευρωπαϊκά αεροδρόμια.
Με σκοπό τι ακριβώς;Tι βρίσκουν με κάτι που εγώ,όντας δέκα χρόνια μεγαλύτερος του,είμαι
ανίκανος να αντιληφθώ;

Όσο για ποινές;Tι να πώ;Είναι εκεί η ουσία στα αλήθεια;
Όταν υπάρχει έλλειψη παιδείας,έχει "τρυπηθεί" η οικογένεια και κάποιες αξίες του παρελθόντος
έχουν χαθεί τέτοια φαινόμενα είναι αναμενόμενα.
Ας ψάξουμε πρωτα την αιτία και μετά ας έρθει και η ποινή.

liakaros
18/08/2009, 19:44
Ετσι με σημαδευαν και μενα μια φορα που περιμενα στο φαναρι με το αυτοκινητο κατι κωλοπαιδια απο το πεζοδρομιο...

Καποια στιγμη που τα σημαδεψα και γω με ενα laser(κοκκινο ομως) τα ποδια τους εφτασαν στον σβερκο τους απο το τρεξιμο...γιατι αραγε...?

SVX
18/08/2009, 19:51
οι βλαβες που μπορει να προκαλεσει το ΠΡΑΣΙΝΟ Laser μπορει να ειναι μονιμες (μη αναστρεψιμες)



φαντασου να εισαι πιλοτος και να μην εχεις οπτικη ικανοτητα 20/20 πλεον...


μαλλον θα ειναι απο τα κομπλεξ της εποχης ....δε παν να βαρεσουν τα @@ σε καμια μαντρα τα τσογλανια....

epp1640
18/08/2009, 22:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ετσι με σημαδευαν και μενα μια φορα που περιμενα στο φαναρι με το αυτοκινητο κατι κωλοπαιδια απο το πεζοδρομιο...

Καποια στιγμη που τα σημαδεψα και γω με ενα laser(κοκκινο ομως) τα ποδια τους εφτασαν στον σβερκο τους απο το τρεξιμο...γιατι αραγε...?

:a13: πράκτικαλ σούτινγκ ομοσπονδία εθωρώ.. :lol:

epp1640
19/08/2009, 00:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δείτε κι αυτό (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=5342860), στα αεροπλάνα παρακαλώ..:a31:

Έχει παραγίνει το κακό με τη μ@λακία που πουλάει ακόμα κι ο πλανώδιος στις καφετέριες...

με πρόλαβες.. 29 φορές στο Νίκος Καζαντζάκης και συνεχίζουμε.. :rolleyes:

liakaros
19/08/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
:a13: πράκτικαλ σούτινγκ ομοσπονδία εθωρώ.. :lol:

Τι να κανω ρε Αντρεα....λιγο απ ολα να περναει η ωρα...:lol: :lol: :lol:

fantacid
20/08/2009, 00:19
ναι το ειδα κ στις ειδσησεις τις προαλλες,
βγηκε ο αμοιρος πλην τιμιος εθνικος κηπουρος μας -ακα νικοπολιδης- κ εκανε σοβαρα παραπονα για τα πρασινα λειζερ κ ποσο κακο του κανουν σε κρισιμες εργασιακες στιγμες!
δε καταλαβα ομως εαν εννοουσε για το κλαδεμα των μπονζαη ή στο ξεριζωμα της μουχριτσας!!

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Banana hammock
20/08/2009, 10:11
Να τους τα βαλουν στον κωλο! Εχω ακουσει πως το laser κανει καλο στις αιμορροϊδες. Ακομη δεν ειδαμε τιποτα παντως. Υπαρχουν laser με ισχυ που μπορουν να σκασουν μπαλονι και επομενως να προκαλεσουν αμεση και μονιμη βλαβη στην οραση. Σκεφτειτε να βγουν αυτα στην αγορα τι εχει να γινει!

sergiosm
23/08/2009, 11:12
Να κάνω τώρα την ... αφελή ερώτηση;;;


Αφού είναι επικίνδυνα, γιατί το κράτος μας επιτρέπει την κυκλοφορία τους;;;;

menelaos46
24/08/2009, 01:50
Να δωσω την απαντηση, γιατι δε τους νοιαζει.

fantacid
25/08/2009, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Να κάνω τώρα την ... αφελή ερώτηση;;;


Αφού είναι επικίνδυνα, γιατί το κράτος μας επιτρέπει την κυκλοφορία τους;;;;



ειναι σα να ρωτας:


γιατι ειναι νομιμες οι χαγια-μπουσες???



:eek: :eek: :eek:

Hellspawn
25/08/2009, 16:33
Παιδια το έχουνε κάνει μόδα τα μαλακισμενα!μου έτυχε φάση με το αμάξι όταν ήμουνα Μυτιλήνη.
Ήμουνα σε κάτι στενά για να γλύτώσω την κίνηση της προκυμαίας και καθως περνάω από μια σταματημένη παρεούλα(2 σε παπι κ ένας σε scooter) ο ένας από τους πιτσιρικάδες βγάζει laser πράσινο κ αρχιζει να μου ρίχνει.

Στο αμάξι ήμουνα με ένα φίλο και μια κοπέλα.Με το που βλέπει το laser ο φιλος μου νευριάζει, του λέω γάμα το μαλακίζονται τα πιτσιρίκια!εκείνη τη στιγμή αρχιζουν και χτυπάνε με το laser τον μέσα καθρεύτη.Επιτόπου alarm μην κολήσει ένας άλλος τυπάς με παπί που πέρναγε κ αυτός πίσω μου και σταματάω!μέχρι να βάλω όπισθεν έχει βγει ο φίλος μου και τρέχει. τον βλέπουνε....με την μία εξαφανιζόλ!πάω τον μαζεύω του λέω δεν πειράζει.

Βλέπω από που φύγανε και κάνω τον κύκλο! και τσουπ να σου τα πουλάκια μου 2 διασταυρώσεις πιο κάτω...πετάγεται ο άλλος απ έξω του κανει του ενός είναι αστείο το παιχνιδι σου? λέει δεν το ρίχναμε σε σας.κι εμενα ποιοσ μου έριχνε στον καθρεύτη ρε μαλακισμένο? και εκει που κόνεψα να πεθάνω απ τα γέλια....πετάγεται ο άλλος και λεει..έλα εμείς το κάναμε, συγνωμη, και χτύπησα και το πόδι μου(κ αρχιζει να κουτσαινει χαχαχαχα) και λέω οκ, εσένα κ εσένα θα σας θυμάμαι.και το μηχανάκι θα το θυμάμαι....δεν ειμαστε αθήνα...κανονίστε να σας δω να κρατάτε laser!Κ

αι τους πέτυχα άλλες 2 φορές(την μια πάλι με laser το οποίο εξαφανίστηκε από χέρι σε χέρι) με όλη την κομπανία όταν ήμουνα με το μηχανάκι!άχνα δεν βγάλανε και κοιτάγανε από την άλλη!

ευτυχώς ήταν πολύ στενός δρόμος και πιγαινα με 20..αλλίως είχα χαλαρά τρακάρει γιατί μου έριχναν κατευθείαν στα μάτια μέσα απο τον καθρεύτη και δεν έβλεπα ΑΠΟΛΥΤΩς ΤΙΠΟΤΑ!! μόνο κάτι πράσινο!!!

αυτά από μένα και sorry για την έκθεση!

sergiosm
25/08/2009, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Night_Rider
Παιδια το έχουνε κάνει μόδα τα μαλακισμενα!

καλά τα μαλακισμένα είναι πιτσιρίκια, άμυαλα και, εν τέλει, ανεύθυνα...

Αυτοί οι γονείς τους τί κάνουν;;

Γιατί τα αφήνουν να "παίζουν" με τα λέιζερ;;
Καμία συναίσθηση πια;;

Αλλά μόλις γίνει κανά ατύχημα από το λέιζερ και την φάνε οι γονείς για παραμέληση εποπτείας ανηλίκου τότε να δούμε τί θα λένε.

Hellspawn
25/08/2009, 19:03
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
[B]καλά τα μαλακισμένα είναι πιτσιρίκια, άμυαλα και, εν τέλει, ανεύθυνα...

εδω δυστυχως κανεις εν μερει λαθος! δεν είναι μόνο πιτσιρικια! θα δεις και μαντραχαλους με laser!
κ οσον αφορα για τους γονεισ.....σιγά μην το πούνε στο γονιό!!!έναν κινέζο να σταματήσεις απο αυτούς με τισ τσαντες και τα παιχνιδια γεμάτος θα είναι!πάει ο οποιοσδήποτε και παίρνει!

sergiosm
25/08/2009, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Night_Rider
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
[B]καλά τα μαλακισμένα είναι πιτσιρίκια, άμυαλα και, εν τέλει, ανεύθυνα...

εδω δυστυχως κανεις εν μερει λαθος! δεν είναι μόνο πιτσιρικια! θα δεις και μαντραχαλους με laser!
κ οσον αφορα για τους γονεισ.....σιγά μην το πούνε στο γονιό!!!έναν κινέζο να σταματήσεις απο αυτούς με τισ τσαντες και τα παιχνιδια γεμάτος θα είναι!πάει ο οποιοσδήποτε και παίρνει!

οκ, τα αγοράζουν μόνα τους.
Δεν το βλέπουν οι γονείς;;
τί κάνουν;;

υγ όταν λες "μαντράχαλοι";, πόσο χρονών ;

Hellspawn
26/08/2009, 06:00
24,25 και πάει λέγοντας! και αυτοι είναι οι χειρότεροι!και παίζει να στρώσουν μόνο εαν παντρευτούν και τουσ βάλει η γυναίκα τους τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι!μόνο τότε!

Hellspawn
26/08/2009, 06:01
αααα, ξέχασα! σιγά ρε συ μην τα δείξουν κ όλας!το αφήνουν π.χ. στο μηχανάκι και τέλος!

Voliminal
03/09/2009, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Αυτοί οι γονείς τους τί κάνουν;;

Γιατί τα αφήνουν να "παίζουν" με τα λέιζερ;;
Καμία συναίσθηση πια;;



εκεί σκαλώνεις? Δεν δίνουν αναφορά, το κρύβουν και πολλά άλλα...

LiakosVstrom
03/09/2009, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Να κάνω τώρα την ... αφελή ερώτηση;;;


Αφού είναι επικίνδυνα, γιατί το κράτος μας επιτρέπει την κυκλοφορία τους;;;;

δεν τα επιτρέπει, είναι παράνομα. η αστυνομία τα έχει περάσει στα όπλα και άμα σε πιάσουν με αυτό διώκεσαι (άλλο που οι μπάτσοι κάνουν τα στραβά μάτια και απλά τους βάζουν να τα πετάνε και κλαίνε μόνο τα 30-40 ευρόπουλα)

argy_kap
03/09/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
δεν τα επιτρέπει, είναι παράνομα. η αστυνομία τα έχει περάσει στα όπλα και άμα σε πιάσουν με αυτό διώκεσαι (άλλο που οι μπάτσοι κάνουν τα στραβά μάτια και απλά τους βάζουν να τα πετάνε και κλαίνε μόνο τα 30-40 ευρόπουλα)

Μήπως υπάρχει κάπου αυτή η νομοθεσία?

epp1640
03/09/2009, 17:17
Ναι ρε παίδες είστε σίγουροι? Γιατί χρησιμοποιούνται και από καθηγητές για να δείχνουν στον πίνακα.. Απαγορεύεται δηλαδή να χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο? :confused: Καλά προφανώς σε κλειστό χώρο δεν υπάρχει θέμα, αλλά για την νομοθεσία πιο πολύ με νοιάζει (η περιέργεια σκότωσε τη γάτα ξέρω) έχει προβλέψει εξαιρέσεις?

ledz
03/09/2009, 17:20
Τελευταια φορα που ειδα τετοιο κρουσμα μπροστα μου ηταν σε καφετερια στην Επιδαυρο: ο μπαμπας αγοραζει στα παιδακια του (γυρω στα 7-8 και τα δυο) απο πλανοδιο κοκκινο (εστω) λεϊζερ. Αρχισαν να παιζουν τα παιδακια με τους απεναντι τοιχους... "ολα καλα"... αργοτερα ομως βαρεθηκαν κι'αρχισαν να ριχνουν στα ματια της μανας μου, η οποια ειπε στα παιδια να μην το κανουν και οι "γονεις" τους την κοιταζαν σα να τα ειχε βρισει και να τα ειχε τιμωρισει.

Δεν ειπαν τιποτα ομως οι ανευθυνοι - μακαρι να στραβοθουν και οι δυο τους να μαθουν να κοιταν μονο το συμφερον τους...

α σιχτιρ νεοελληνες

sf1n4k1
03/09/2009, 19:02
Τελικά πόσοι απο εσάς έχουν laser πράσινο?:p

menos
05/09/2009, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από liakaros
Ετσι με σημαδευαν και μενα μια φορα που περιμενα στο φαναρι με το αυτοκινητο κατι κωλοπαιδια απο το πεζοδρομιο...

Καποια στιγμη που τα σημαδεψα και γω με ενα laser(κοκκινο ομως) τα ποδια τους εφτασαν στον σβερκο τους απο το τρεξιμο...γιατι αραγε...?
¨Ελα μου ντέ.. :lol: :lol: :lol:


172877

liakaros
06/09/2009, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
¨Ελα μου ντέ.. :lol: :lol: :lol:

:a13:

felter
06/09/2009, 15:13
:lol: :lol: :lol:

menos
04/11/2009, 09:17
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...

Στην φυλακή θα περάσει τα δυόμισι επόμενα χρόνια της ζωής του ένας 37χρονος στις ΗΠΑ ο οποίος κρίθηκε ένοχος από το δικαστήριο γιατί «έπαιζε» με συσκευή λέιζερ ρίχνοντας την ακτίνα στα μάτια των πιλότων δύο αεροσκαφών θέτοντας σε κίνδυνο την πτήση.

Σύμφωνα με τα όσα έγιναν γνωστά, το δικαστήριο καταδίκασε τον 37χρονο Ντέινα Κρίστιαν Ουέλς, κάτοικο Καλιφόρνιας, σε ποινή φυλάκισης δυόμισι ετών διότι χρησιμοποίησε μια ακτίνα λέιζερ εναντίον δυο αεροσκαφών καθώς αυτά προσέγγιζαν στο αεροδρόμιο John Wayne για να προσγειωθούν.

Ο Ουέλς είναι ο πρώτος άνθρωπος στις Ηνωμένες Πολιτείες που καταδικάζεται για χρήση λέιζερ που παρακώλυσε το έργο των πιλότων.

Σύμφωνα με την κατηγορούσα αρχή, ο Ουέλς έριξε μια ακτίνα λέιζερ στα δυο αεροσκάφη τύπου Boeing τα οποία προσέγγιζαν στο αεροδρόμιο Τζον Γουέιν την 21η Μαρτίου 2008. Το πρώτο, της United Airlines, μετέφερε 180 ανθρώπους, επιβάτες και μέλη πληρώματος· το δεύτερο, πάνω από 80.

Η ακτίνα λέιζερ τύφλωσε προσωρινά τον έναν από τους πιλότους της Γιουνάιτεντ.

Πηγή: http://www.apn.gr/news/world-news/lazers-at-airplanes/

sergiosm
04/11/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ...

καλά του έκαναν.

makis206
04/11/2009, 09:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
καλά του έκαναν.

Ασυζητητί!:beer:

georgis4
04/11/2009, 09:52
Απλα επειδη διαβασα ολα τα ποστ....
Λειζερ που να σκανε μπαλονια/αναβουν σπιρτα κτλ ειναι απλα ΦΤΙΑΧΤΑ (λιγο ψαξιμο στο youtoube θα σας διαφωτησει για το πως γινεται!)
Η χρηση των φορητων λειζερ ξεκινησε ως χρηση σε σεμιναρια και γενικα για να δειχνουν (γιαυτο και λεγονται pointer lasers)
Αυτα που πουλανε οι κινεζοι ειναι για αποστασεις ως 10 μετρα το πολυ....
Ειχα παρει laser πιτσιρικας πριν καμμια 10ετια+ σε μεγεθος στυλου (pointer laser) που αναγραφομενη εμβελεια εχει 700+ΜΕΤΡΑ και τοτε ειχα δωσει 17000δρχ για να το βαλω στο αεροβολο μου (που μυαλο οτι κατι τετοιο ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ!!!!:lol: )
και το εχω απο τοτε στην ακρη..
τωρα οσο αναφορα τα χρωματα που εχουν βγει πιο ακριβο ειναι το μπλε με σημαντικη διαφορα στην τιμη απο τα αλλα και δεν γνωριζω ακριβος τις διαφορες τους..
Σημασια εχει 1!
Απο κοντα αν το φας στο ματι για καποιο χρονικο διαστημα ναι μπορει να δημιουργησει ΒΛΑΒΗ στο ματι....αν οδηγας και σε χτυπησει στιγμιαια σου αποσπαει την προσοχη απο τον δρομο!(μου το εχουν κανει)
Και τελευταιο εκτος του οτι πωλουντε ελευθερα στο εμποριο τα πουλανε σε πιτσιρικαδες...(οπως ανηλικος το ειχα παρει και εγω τοτε)

menos
04/11/2009, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
καλά του έκαναν.
Για να μήν ληφθεί λάθος... Το ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ είναι για την μαλακία που έκανε αυτός που είχε το λεΐζερ, όχι την απόφαση του Δικαστηρίου. :nono:

Gandalf dr685sm
04/11/2009, 10:24
Τα laser έχουν μπεί στην ίδια κατηγορία με τις διόπτρες για όπλα όσον αφορά την νομοθεσία. Θεωρούνται ώς συνοδευτικό αξεσουάρ οπλισμού πλέον και όσα κυκλοφορούν είτε προέρχονται απο παράνομη εισαγωγή ή παράνομη πώληση. Για την ιστορία πάντως το να πάρεις ακόμα και laser για όπλο είναι πανεύκολο, δίνοντας παραγγελία απο eBay της τάξης του κόστους απο 45ευρώ + μεταφορικά για κόκκινου χρώματος , για χρήση συγκεντρωτικής δέσμης εώς και 100 μέτρα και απο εκεί διασπορά μέχρι και τα 10ΚΜ.

Για μπλέ χρώματος που είναι και χρήσης όπλων απο 150ευρώ χωρίς βάση-στήριγμα με συγκεντρωτική δέσμη στο 1ΚΜ και διασπορά μέχρι και 30ΚΜ!!!!!!

Συγκεντρωτική δέσμη = δέσμη που δείχνει κουκίδα στον στόχο και οχι ενα μεγάλο κύκλο.
Διασπορά = μεγάλος κυκλος που λέμε.

Ειδικά το "οπλικής χρήσης" laser πωλείται ακόμα και με βάση για maglite mini φακό έτσι ώστε να υπάρχει και δυνατότητα δέσμης φωτός.

Τα παραπάνω τα λέω απλά επειδή πλέον θεωρείται ώς κατοχή παράνομου οπλικού υλικού και επισύρρει ποινές φυλάκισης η κατοχή του όπως και αντίστοιχα για πτυσσόμενα stick-globs , για σουγιάδες άνω των 5cm σε λάμα κοκ.

Γενικά η ΕΛ.ΑΣ είναι όντως ελαστική στο θέμα καθώς είναι και δύσκολος ο έλεγχος αφού πωλούνται παντού. Παρόλα αυτά να το πιάσουν επάνω σας, πάτε με συνοπτικές διαδικασίες για "φιλοξενούμενοι" του Ελληνικού κράτους.

Gandalf

McGyver
04/11/2009, 10:41
Εγώ δηλαδή που έχω ένα laser pointer στην τσάντα μου για περιπτώσεις επαγγελματικών παρουσιάσεων να το πετάξω;

Αλήθεια, κι αυτά (http://www.logitech.com/index.cfm/mice_pointers/presenter/&cl=roeu,en) είναι παράνομα;;;

Το πτυσόμενο θα το πάω στο πατάρι (θα κατεβάσω του basebal), το leatherman το θέλω...

Gandalf dr685sm
04/11/2009, 11:37
το διάταγμα δεν θέτει σαφείς τεχνικές προδιαγραφές. Θεωρητικά είναι παράνομο αν σε πιάσουν ανά χείρας στον δρόμο με αυτό. Αλλά δεν πιστεύω να κάνεις παρουσιαση στον δρόμο με αυτό ....έτσι;

Gandalf

McGyver
04/11/2009, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
το διάταγμα δεν θέτει σαφείς τεχνικές προδιαγραφές. Θεωρητικά είναι παράνομο αν σε πιάσουν ανά χείρας στον δρόμο με αυτό. Αλλά δεν πιστεύω να κάνεις παρουσιαση στον δρόμο με αυτό ....έτσι;

Gandalf

Όχι βέβαια...

makis206
04/11/2009, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Όχι βέβαια...

Απλώς μια αναφορά σε ένα φορουμάκι τόσο'δά μωρέ...:lol:

Gandalf dr685sm
04/11/2009, 12:00
Για την ιστορία και μόνο.

laser dot for shooting.
http://cgi.ebay.co.uk/SMK-LS-III-LASER-SIGHT-SCOPE-MOUNT-FOR-SHOOTING_W0QQitemZ390111089489QQcmdZViewItemQQptZUK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET?hash=ite m5ad46ed351

http://cgi.ebay.co.uk/Beamshot-1000s-Rifle-Pistol-Shotgun-Laser-Mounts_W0QQitemZ250406880862QQcmdZViewItemQQptZUK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET?hash=item3 a4d69c65e

blue laser βιομηχανικής και οπλικής χρήσης --- τιμή 1200$ περίπου.

http://www.lasersale.com/catalog/display_item.asp?id=3353

και φυσικά το κλασσικό με custom made laser αλλά εδώ πάμε για άλλα.

http://gizmodo.com/5103480/make-a-blue-laser-gun-out-of-the-corpse-of-an-hd+dvd-drive

Όταν λοιπόν μπορείς τόσο εύκολα να βρείς κάτι τέτοιο πως μπορούν να τους ελέγχουν;

Επίσης και το παρακάτω...


Παράθεση από: Ν.2168/93, Παρ. 1, Αρ. 3
3. Στις διατάξεις του παρόντος νόμου υπάγονται επίσης:

* α. Σιγαστήρες, που τοποθετούνται σε οποιοδήποτε όπλο.
* β. Συσκευές ή εγκαταστάσεις, που προορίζονται για το φωτισμό του στόχου ή του σκοπεύτρου του όπλου.
* γ. Σκοπευτικές διόπτρες όπλων και πάσης φύσεως σκόπευτρα, ως και εξομοιωτές σκοποβολής.
* δ. Ανταλλακτικά, μέρη και εξαρτήματα όπλων και εκρηκτικών μηχανισμών, ως και μέρη πυρομαχικών.
* ε. Απομιμήσεις (REPLICA) πυροβόλων όπλων, εφόσον αυτές είναι δυνατό να μετατραπούν σε πραγματικά όπλα, ως και μη λειτουργούντα, λόγω ουσιώδους έλλειψης ή βλάβης, πυροβόλα όπλα.

στις μόνες προδιαγραφές που έχω τύχει , εκείνο που ορίζεται ώς minimum αποδεκτό είναι το laser να είναι λιγότερο απο 10mV

Gandalf

sergiosm
04/11/2009, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Για να μήν ληφθεί λάθος... Το ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ είναι για την μαλακία που έκανε αυτός που είχε το λεΐζερ, όχι την απόφαση του Δικαστηρίου. :nono:

Αυτό κατάλαβα και εγώ γι αυτό και δεν σχολίασα το "Ακουσον Ακουσον"

:wave2: