PDA

View Full Version : Γιατι πηρατε μηχανη κ ποσο χρονο σας πηρε να γινεται σωστοι μοτοσυκλετιστες??



MAG/FMX
18/08/2009, 13:26
Εμενα πηρε 12 χρονια να πειξει το μυαλο μου.Με το αμαξι εμπαινα με χειροφρενο μονο σε στροφες κ τη μηχανη την πηρα γιατι ειχα καψουρα με τα λημανακια κ τις γυναικες κ οποιος φοραγε κρανος τον δειχναμε με το δαχτυλο.

sakisvolos
18/08/2009, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εμενα πηρε 12 χρονια να πειξει το μυαλο μου.Με το αμαξι εμπαινα με χειροφρενο μονο σε στροφες κ τη μηχανη την πηρα γιατι ειχα καψουρα με τα λημανακια κ τις γυναικες κ οποιος φοραγε κρανος τον δειχναμε με το δαχτυλο.

Τουλάχιστον τώρα ελπίζω να φοράς πάντα κράνος και να δείχνεις με το δάχτυλο αυτούς που δεν φοράνε!

sober
18/08/2009, 14:04
Απλα οταν ηταν να παρω διπλωμα το πιο φυσικο για μενα ηταν να βγαλω για μηχανη ... ουτε στιγμη δε σκεφτηκα το αμαξι και οπως προειπα το μυαλο μου κολλησε στη μηχανη..

Οδηγω 4 χρονια παντος καιρου ...

τον πρωτο χρονο απορω πως εζησα..

το δευτερο χρονο λιγο ησυχασα

τον τριτο χρονο εφαγα μια βασιλικη τουμπα ευτυχως με ελαχιστες συνεπειες και απο τοτε μπορω να πω πως ησυχασα πληρως ...

παρ΄ολα αυτα πιστευω πως 8ελω δουλεια ακομα ισως οχι τοσο στη συμπεριφορα μου στο δρομο οσο στην αυτη κα8εαυτη οδηγηση μοτοσυκλετας (πχ φρεναρισμα πανικου, σωστες αντιδρασεις, στριψιμο..) :)

irinia
18/08/2009, 15:01
ΕΓΩ ΠΑΛΙ..........ΞΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΔΗΓΑΩ


Κάπου έκεί γύρω στό 70.......έξασθένησε ή μνήμη μου καί μπερδεύω
τά ποδήλατα μέ τίς..........φλορέττες..!!



Όση έμπειρία καί νάχετε μάγκες.......όσα χιλιόμετρα καί νάχετε μαζέψει
ένα νά θυμάστε.
ΝΑ ΟΔΗΓΑΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..........ΣΑΝ ΝΑΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ...!!



:wave2:

OldMan
18/08/2009, 15:03
Όχι που θα μας έτρωγε την γκόμενα η λεχρίτης με το Caballero ...!!! :smokin:

irinia
18/08/2009, 15:05
ΕΣΥ........




μέ τί κυκλοφορούσες...???





:wave2:

OldMan
18/08/2009, 15:08
ΕΓΩ.......




κυκλοφορούσα με το ίδιο ...






(αλλά ήταν 125, ενώ του λεχρίτη ήταν 50άρι...) :winka:

irinia
18/08/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΕΓΩ.......




κυκλοφορούσα με το ίδιο ...






(αλλά ήταν 125, ενώ του λεχρίτη ήταν 50άρι...) :winka:



ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ Η ΓΚΟΜΕΝΑ........ΑΛΛΙΩΣ



Ίσως δέν θάχες έλπίδες άν ήταν καλύτερος......
Κάπως έτσι τήν πάτησα ..!!










:wave2: :wave2:

Akatanomastos
18/08/2009, 15:40
σε 12 χρόνια θα εχεις λυσει και το θεμα με τα γυαλια ηλιου στο κρανος:bigcry: :lol:

kerasaki
18/08/2009, 15:59
O θεος να μας φυλαει απο τον ιδιο τον κακο μας εαυτο
:beer:

SVX
18/08/2009, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εμενα πηρε 12 χρονια να πειξει το μυαλο μου.


η χειροτερη και πιο επικινδυνη περιοδος για εναν οδηγο να παθει ατυχημα .... :rolleyes:

ΕΙΝΑΙ η περιοδος που αποφασιζει οτι εχει "κλεισει" σαν οδηγος, οτι ηταν να μαθει το εμαθε, και οτι τα χει δει ολα .... :look:


λοιπον αδερφια μου....


ΔΕΝ ΤΑΧΕΤΕ ΔΕΙ ΟΛΑ !!! ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΤΙΠΟΤΑ !!



δεν λεω ναστε ψαραδες...η αμυντικη οδηγηση και η μεμψιμοιρια δεν βοηθανε σε τιποτα ....

Elle
18/08/2009, 16:20
Πήρα μηχανή γιατί λατρεύω την μοτοσυκλετιστική οδήγηση.

Προσπαθώ κάθε στιγμή που παίρνω τη μηχανή μου και οδηγώ, να γίνομαι
κάθε φορά καλύτερος μοτοσυκλετιστής σύμφωνα με τις εμπειρίες που κερδίζω
σε κάθε βόλτα. Κάθε πάθημα γίνεται στην πορεία μάθημα και κάθε μάθημα
θα πρέπει να μην πηγαίνει ποτέ χαμένο... Μπορεί να σου σώσει τη ζωή.

Μα επειδή ούτε 1000 χρόνια δε φτάνουν για να ζήσει κάποιος μοτοσυκλετιστής
όλες τις εμπειρίες των μοτοσυκλετιστών του κόσμου, δεν πρόκειται ποτέ
να γίνει ο καλύτερος! Το μόνο που μπορεί να κάνει για να νιώσει καλύτερος είναι
η αμυντική οδήγηση χωρίς ποτέ να σταματά να κερδίζει εμπειρίες από την κάθε του
βόλτα και μαθήματα από τα παθήματά του. Επίσης, πρέπει να είναι ανοιχτόμυαλος,
να ακούει τις απόψεις κι άλλων μοτοσυκλετιστών ώστε να μοιράζεται έστω κι ακουστικά
εμπειρίες που ποτέ δεν έχει ζήσει...


:wave2:

Banana hammock
18/08/2009, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΕΣΥ........




μέ τί κυκλοφορούσες...???





:wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΕΓΩ.......




κυκλοφορούσα με το ίδιο ...






(αλλά ήταν 125, ενώ του λεχρίτη ήταν 50άρι...) :winka:

:rotflmao:


discussion,,,,,,,,,,,,,,,,








board................















.............. for the retarded.




















.......................

AFROPANTELOS
18/08/2009, 17:17
ΧΜ με δυο ροδες απο πατινι εκει κοντα το 70 αλλα σωστος μοτοσυκλετιστης δεν εγινα και ουτε προκειτε να γινω ποτε διοτι τοτε θα ειμουν ο τελειος ο αναντικαταστατος και αυτους τους θαβουν στο πρωτο νεκροταφειο αθηνων και εμενα μου πεφτει πολυ μακρυα.

Τωρα οποιος νομιζει οτι ειναι ο σωστος αυτος ειναι και ο επικινδυνος εγω απλα προσπαθω κατα περιπτωση να κανω τα λιγοτερα λαθη.:beer: :beer:

MAG/FMX
18/08/2009, 19:00
Καθε μερα που οδηγαμε γινομαστε καλητεροι, απλα γιαμια στιγμη σκεφτηκα πως ειμουν προ 12 ετιας, οταν οδηγουσα ενα wr 200 12 η ωρα το βραδυ στα λημανακια με ενα κοντομανικο. Ολοι ισως περασαμε αυτη τη φαση κ θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που επεζησα.Σκεφτομαι αυτους που πανε ναπερασουν κ αυτοιμετην σειρα τους την ιδια φαση κ ευχομαι να τους πανε ολα καλα κ ειναι τυχεροι που εχουμε στα χρονια μας τετοια πληροφορηση ακομα κ απτα forum.
-Eνω παλυ γεννιεται η αναγκη μιας πιστας να βγαλει ο καθενας τον αγωνιστικο του εαυτο.
Απο τοτε αυτη την πιστα περιμενω.:a55:

div400
18/08/2009, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX

δεν λεω ναστε ψαραδες... η αμυντικη οδηγηση και η μεμψιμοιρια δεν βοηθανε σε τιποτα ....

:eek:


κάτι άλλο μάλλον ήθελες να πεις έτσι;...:look:

στο μεμψιμοιρία να συμφωνήσω αλλά η αμυντική οδήγηση που ΔΕΝ βοηθάει;

SVX
18/08/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
:eek:


κάτι άλλο μάλλον ήθελες να πεις έτσι;...:look:

στο μεμψιμοιρία να συμφωνήσω αλλά η αμυντική οδήγηση που ΔΕΝ βοηθάει;


γι αυτους που ΕΝΩ φοβουνται , οδηγουν με τον ΣΤΑΥΡΟ στο χερι....

κλεινουν τα ματια και ...ΔΩσε γκαζι ! και για αυτους που πηραν το μηχανακι σαν "αξεσουαρ" και το "περιφερουν"

Lio
18/08/2009, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι που θα μας έτρωγε την γκόμενα η λεχρίτης με το Caballero ...!!! :smokin:

Το Fantic Caballero Regolarita Competizione 50 (!) ηταν το ονειρο μου στα 14 και μαζευα λεφτά τα καλοκαιρια (μεχρι και τα παντζούρια της γιαγιας μου ειχα βάψει, εναντι πενιχρής αμοιβής..) για να το αγοράσω οταν θα γινομουν 16. Αν δε με απατα η μνημη μου, κοστιζε 36000 μεταλλικες δραχμές..
Εκοβα φωτογραφιες απο το auto express και τις κολλούσα στον τοιχο, ειχα μαθει απ εξω τα τεχνικα χαρακτηριστικα και το εβλεπα στον υπνο μου....

Μεχρι μια μερα που ο Αλεξης (ενα χρονο μεγαλύτερος και υιος ιατρού) έσκασε μύτη με ενα Aprilia 50 enduro....
Mε 13 ιππους εναντι 6 του Caballero... με μεγάλες διαδρομες και πιρουνι με νυχι.... με πορτοκαλί πλαστικο ρεζερβουαρ με εκεινο το τεραστιο Α... Πανεμορφο, "σαν τα αληθινά" λεγαμε με τις γλωσσες μεχρι το πατωμα....
Που ματια για το ταπεινό Caballero μετά....
....
Φυσικά ήταν πανακριβο, αλλα και τα Fantic ακριβαίνανε καθε χρονο και τα λεφτα δεν φτάνανε ποτε...
Το πρωτο μου μηχανακι το πηρα τελικα στα 18....

MAG/FMX
18/08/2009, 23:22
Φοβερη η ιστορια σου.Εγω ειδα το dt-wr200 aragmeno σε ενα τειχο χωρις νυχι κ ειχα παθει την πλακα μου με την ομορφια κ το λαστιχο τακουνι με τρελενε.Πηγα κλειδωθηκα σε ενα δωματιο με ενα μπουκαλι ουισκι 3μερες κ ελεγα οτι θα πεθανω εκει μεσα απο την πεινα.Τελικα η μανα μου, μου το πηρε.Ο πατερας μου ειναι καπετανιος κ ελειπε.Τωρα που με τις κυβερνησεις ακομα κ οι γιοι των καπετανιων δεν εχουν πια πολλα λεφτα για μηχαναρες, σε καταλαβαινω.Πηρα το fmx που ειναι σκυλι κ φτηνο στην συντηρηση κ ειμαι ευχαριστημενος που δουλεψα κ εσκασα 6500ε αλλα ακομα ονειρευομαι κτμ , ducati.

vangelis 64
18/08/2009, 23:46
Μα τη μπαναγία,δεν ξέρω γιατί πήρα μηχανή.(Αυτοκίνητο ξέρω γιατί,αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.:D )

Θά'μουνα 13-14 όταν είδα σε φωτογραφία εκείνο το άσπρο το RD το πενηντάρι.Τι κουκλί Θεε μου!Φαντασιώσεις λέμε κάθε βράδυ.

Δεν το πήρα ποτέ,ένεκα ο πενιχρός μισθός τού πατέρα μου απαγόρευε τέτοιου είδους όνειρα.Έτσι όλα άρχισαν λίγα χρόνια αργότερα μ' ένα(επίσης άσπρο)chaly.

Όσο για το "σωστός μοτοσυκλετιστής",δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σημαίνει,αλλά το προσπαθώ.Μπέσα!:beer: :beer:

mparmpanik
19/08/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
ΕΓΩ ΠΑΛΙ..........ΞΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΟΔΗΓΑΩ


Κάπου έκεί γύρω στό 70.......έξασθένησε ή μνήμη μου καί μπερδεύω
τά ποδήλατα μέ τίς..........φλορέττες..!!



Όση έμπειρία καί νάχετε μάγκες.......όσα χιλιόμετρα καί νάχετε μαζέψει
ένα νά θυμάστε.
ΝΑ ΟΔΗΓΑΤΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..........ΣΑΝ ΝΑΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΣΑΣ...!!



:wave2:


τα ζουνταπ ηταν πριν ή μετα τις φλορετες??
ουτε και μενα με βοηθα η μνημη μου..

κι οσο για την εμπειρια εχεις απολυτο δικιο.

εκανα τις τελευταιες 35 μερες 12000 χλμ και με εβγαλε μια στροφη που την εχω περασει
απειρες φορες.
"με ματια κλειστα" που λενε.
κι αυτο το "ματια κλειστα" , αυτη η πανηλιθια βεβαιοτητα, αυτη η φρουδα σιγουρια
σε περιμενει στην γωνια και σε στελνει να κυλιστεις στα χωματα στην πρωτη αφηρημαδα.

και κει, στη γνωριμια με το χωμα, δεν σου συμπαραστεκεται κανεις (και ειδικα τα 100 κιλα εμπειριας)
εκτος απο το μπουφαν σου, το κρανος σου (που το φορας στο κεφαλι κι οχι στον αγκωνα)
το παντελονι σου( αυτο μεχρι τον αστραγαλο κι οχι μεχρι το γονατο)
και οι μποτες σου ( που δεν λεγονται και σαγιοναρες επισεις).

αυτο ας μην το ξεχναμε..

parianmx5
19/08/2009, 13:09
Εγω παλι ρε παιδια ειχα αρχισει την ποδηλασια με κουρσα απο τα 14 μου και κρυφα απο τους δικους μου γιατι ειχαν πολλα ατυχηματα μεσα στην οικογενεια απο τις 2 ροδες.Δελτιο στον ομιλο πλαστογραφημενο με την υπογραφη του πατερα μου.1,5χρονο μετα το μαθανε και με τα χιλια ζορια πηγαν να υπογραψουν.Τωρα για μηχανακι-μηχανη ουτε λογος μεχρι που στα 23 μου τους πηγα ενα Townmate 50αρι 3ταχυτο.Εκει να δεις ονειρα...!Στους 4 μηνες ηρθε το ΧΤ600e του΄99 και μετα απο 2 χρονια περιπου και μετα απο απιστευτες ζημιες στο ΧΤ λογω μεταχειρισμενου ηρθε και το ονειρο μου: ενα TDM900.Το κρανος μου ηταν παντα στο κεφαλι γιατι εκτος απο την προστασια ολοκληρωνει τον αναβατη π.χ. μηχανη χωρις τιμονι δεν γινεται!Τελος αυτο που μου αρεσει ειναι οτι επειδη δουλευα-δουλευω δεν μου εβαλαν δραχνη οι δικοι μου και ειναι ενας τροπος να πονας τα πραγματα σου περισσοτερο!
Αυτα απο εμενα καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι!!!:beer:

OldMan
19/08/2009, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
Το πρωτο μου μηχανακι το πηρα τελικα στα 18....
Η αλήθεια είναι ότι εγώ ντρέπομαι να πω πότε πήρα (αγοραστό και με χαρτιά !!) το πρώτο μου μηχανάκι ... :blush:

makis206
19/08/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η αλήθεια είναι ότι εγώ ντρέπομαι να πω πότε πήρα (αγοραστό και με χαρτιά !!) το πρώτο μου μηχανάκι ... :blush:
Οι άδειες οικοδόμισης της Ακρόπολης δημιουργούσαν τεράστιο γραφειοκρατικό πρόβλημα ε;:lol:

OldMan
19/08/2009, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Οι άδειες οικοδόμισης της Ακρόπολης δημιουργούσαν τεράστιο γραφειοκρατικό πρόβλημα ε;:lol:
Όχι ρε Λάκη, αλλά τα μόνιππα βγάζαν άδεια αγροτικού ... :smokin:

makis206
19/08/2009, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ρε Λάκη, αλλά τα μόνιππα βγάζαν άδεια αγροτικού ... :smokin:

Α δεν τα ξέρω, εγώ τότε ήμουν απλά μια φαντασίωση :lol:

EVI
19/08/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Α δεν τα ξέρω, εγώ τότε ήμουν απλά μια φαντασίωση :lol:

απο ποιον????:eyepop:

makis206
19/08/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
απο ποιον????:eyepop:

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο γονείς μ'έκαναν κι εμένα...ΑΝΘΡΩΠΟΙ!:lol:

irinia
19/08/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mparmpanik
τα ζουνταπ ηταν πριν ή μετα τις φλορετες??
ουτε και μενα με βοηθα η μνημη μου..

κι οσο για την εμπειρια εχεις απολυτο δικιο.

εκανα τις τελευταιες 35 μερες 12000 χλμ και με εβγαλε μια στροφη που την εχω περασει
απειρες φορες.
"με ματια κλειστα" που λενε.
κι αυτο το "ματια κλειστα" , αυτη η πανηλιθια βεβαιοτητα, αυτη η φρουδα σιγουρια
σε περιμενει στην γωνια και σε στελνει να κυλιστεις στα χωματα στην πρωτη αφηρημαδα.

και κει, στη γνωριμια με το χωμα, δεν σου συμπαραστεκεται κανεις (και ειδικα τα 100 κιλα εμπειριας)
εκτος απο το μπουφαν σου, το κρανος σου (που το φορας στο κεφαλι κι οχι στον αγκωνα)
το παντελονι σου( αυτο μεχρι τον αστραγαλο κι οχι μεχρι το γονατο)
και οι μποτες σου ( που δεν λεγονται και σαγιοναρες επισεις).

αυτο ας μην το ξεχναμε..



ΦΛΟΡΕΤΤΑ.........


Ζούνταπ,Κράυσλερ,Σάκς......καί μετά Ίταλικά,Ίσπανικά,
Φάντικ,Μοντέσσα,Μπουλντάκο.....Λαβέρντα,Ντουκάτι....
είχα καί μιά Μοντέσσα
κάποτε 84-84...?? τό Η-7
στά τελευταία της ,125 κυβικά 85 κιλά καί 20 δίχρονα άλογα...
Σάν αύτά βρέ πού γράφουν τώρα......Μοντέσσα - Χόντα.
Τό 77-78 ήδη μάς είχαν καταπιεί οί Τζάπς....!!!
Άπό τό 80 είμαι μέ Japan..!!!!
Καί άπό τό 84 μέ 1100.........
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΨΑΡΩΣΑ........όδηγούσα πάντα σάν νάναι
ή πρώτη μου φορά.
Όσες φορές τό άγνόησα,τήν πλήρωσα.
Τό 82 μέ μετωπική,κατεστραμμένο ένα Σέγκα Γιαμάχα 750,έφταιγα
δέν έφταιγα τί σημασία έχει....??
Καί πολλά άλλα,άλλά ήμουν τυχερός στή ζωή.
Πολλοί φίλοι έφυγαν νωρίς ,καί ήταν καλύτεροι άπό μένα.


ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΦΙΛΟΙ...........ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ

ΠΑΤΕ ΣΑΝ ΚΟΤΤΕΣ....!!!

ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ............καλές βόλτες.



:wave2:

MAG/FMX
19/08/2009, 20:31
Δεν φημιζομαι για τακαλα thread mou κ με ευχαριστει που πολλοι απαντησατε.Μου μοιαζει σαν βιβλιο με τις μοναδικες ιστοριες του καθενος.
Ξεκινησα με ενα monkey 50ari sta 14.Δεν ξεχναω το ανοιγμα του γκαζιου κ το πρωτο γαργαλημα της ταχυτητας που ενιωθα.Μετα παρθηκε η μεγαλη αποφαση. street h enduro.H αποφαση καλη η οχι ηταν enduro.Meta to proto moy enduro συνεχισα με μηχανες παντα με τακουνι.Ποτε δε μου εφυγε ομως ο θαυμασμος για τις street μηχανες χρονια τωρα.Καθε τοσο παω κ κανω test ride στο αεροδρομιο με στρεετ κ γυριζω γεματος στο enduro μου.Δε θα ξεχασω οταν οδηγησα το honda xx1100.Ξαπλωσα πανω στο ντεποζιτο του που εχει ακριβως το μηκος του σωματος μου, λες κειχε φτιαχτει για μενα να κουμπωσω πανω του, ανοιξα μια καλη το γκαζι κ ενιωσα σαν τον αστροναυτη που απογιωνεται μεσα στο πυραυλο.Απτην επιταχυνση το σωμα μου εφυγε προστα ενω τομυαλο μουειχε μεινει πισω.ΑΠΑΙΧΤΟ.Ποτε τελικα δεν πειρα street γιαti ηξερα οτι σιγουρα μια μερα θατο 300αριζα κ ισως μια μερα να το εκανα κ μεθυσμενος στο σχιστο η στην παραλιακη.........
Στην ασφαλτο κουρσαρος με καραβι την μοτοσυκλετα..........
Γιατι οσο μυαλο κ να χεις η κ@υλα της μηχανης στο περνει κ δε σε νοιαζει κ καθολου......
Δεν υπαρχει σκιτσο να περιγραψω αυτο που νιωθω κ θα κλεισω με ενα ποτηρι στην υγεια οσων χαθηκαν στην ασφαλτο.

EVI
19/08/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όσο κι αν φαίνεται περίεργο γονείς μ'έκαναν κι εμένα...ΑΝΘΡΩΠΟΙ!:lol:

ειχαν γεννηθει τοτε?:eyepop:

:rotflmao: :lol: :alien:

makis206
19/08/2009, 22:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ειχαν γεννηθει τοτε?:eyepop:
:rotflmao: :lol: :alien:

Kι αν δεν είχαν γεννηθεί σίγουρα κάποιος θα τους είχε φαντασιωθεί κι αυτούς..!:dizzy: :rotflmao:

Lio
20/08/2009, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η αλήθεια είναι ότι εγώ ντρέπομαι να πω πότε πήρα (αγοραστό και με χαρτιά !!) το πρώτο μου μηχανάκι ... :blush:

Εγω ντρεπομαι να πω τι μηχανακι πηρα...

ego_o_idios
20/08/2009, 21:18
Οι μηχανόβιοι ήταν και είναι ακόμη στους δρόμους. όχι στα φόρουμ

SVX
20/08/2009, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
Οι μηχανόβιοι ήταν και είναι ακόμη στους δρόμους. όχι στα φόρουμ

και οι κακοι ειναι στην φυλακη... :a47:

irinia
20/08/2009, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ego_o_idios
Οι μηχανόβιοι ήταν και είναι ακόμη στους δρόμους. όχι στα φόρουμ


ΕΣΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ..........




Μάς γράφεις.......?????






:wave2:

Xrider
20/08/2009, 23:14
το πρωτο μου μηχανακι (μου το εκαναν δωρο) πρεπει να ηταν πριν τελειωσει η δεκαετια 80.
ηταν ενα παπι Χονδα,πρασινο,μονοσελο,50κεκ.
Ημουν 12 χρονων.
Στα 13-14 ειχα ενα Απριλια RX 50.
Μετα απο παρα πολλες μηχανες που ειχα και ειχα οδηγησει ,στα 24 μου κατεληξα στην Ducati που ειναι και η μοναδικη μηχανη που εχω κρατησει τοσα χρονια και δεν προβλεπεται να δωσω ποτε,να παρω και αλλη ,ναι αλλα να πουλησω...ποτε.
Πριν παρω την Ducati ειχα ενα RGV και πριν απο αυτο ενα Καβασακι 750..η οδηγηση του 750 με το 250 διχρονο ηταν διαφορετικη,οταν εμαθα το RGV μετα απο 2 χρονια βαρεσε 2 φορες μπιελα και πηγε για "ανακυκλωση"...μετα πηρα το Ducati αλλα το οδηγουσα σαν διχρονο για καποιο καιρο και μαλλον του ειχα βγαλει την πιστη (γιατι εχει πολυ φρεναρισμα ο κινητηρας στο Ducati ) Οταν εβγαλα απο το μυαλο μου τον διχρονο τροπο και καταλαβα πως οδηγειται..μπορω να πω οτι ειναι η μηχανη που "αραξα" και χαιρομαι να οδηγω.

epp1640
20/08/2009, 23:40
Μη γελάτε μη γελάτε..

Κόλλησα ένα καλοκαιρινό βράδυ στην πλατεία ελευθερίας οπότε και ένας γνωστός μου έδωσε ένα πράσινο yamaha παπάκι 20 χρονών.. Τι και αν έκανα μόλις 100 μέτρα πάνω στην πλατεία, τι και αν είχα ήδη τρία χρόνια δικό μου αυτοκίνητο αλλά αυτό δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να συγκριθεί μαζί του.. και μόνο που μπορούσα να ισσοροπώ πάνω σε αυτό το σαπάκι ήταν όνειρο. Μέχρι εκείνη τη μέρα (~20 χρονών) δεν είχα κάτσει ούτε καν σαν συνεπιβάτης καθότι ο πατέρας μου την εποχή τον ινδιάνων οδηγούσε ένα CB ξεκράνωτος και δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να με δει πάνω σε 2 ρόδες.. :rolleyes:

Τέλος πάντων για να επιστρέψουμε στο θέμα μας.. χαμογελούσα 2 ώρες.. έπρεπε να αρχίσω να βρίσκω δικαιολογίες για να πείσω τον πατέρα μου και να μην έρθω σε σφοδρή σύγκρουση :p

επιστρατεύτηκαν μάταια

1) τιμή αμόλυβδης

2) κυκλοφοριακό

μάταια.. :lol:

ε είχα μαζέψει από ιδιαίτερα και ένα προγραμματάκι ένα ~χιλιάρικο.. φεύγει φύλο πορείας για να περάσει ΣΠΑ (όχι SPA :lol: ) οπότε και αποφασίζω να κάνω την μεγάλη κίνηση.. Ρεβολουθιόν.. :lol: :bigcry: Ζαχάρωνα μήνες αν και 20 χρονών ένα aprilia rx 50 στην βιτρίνα στην δημοκρατίας αλλά δεν βαριέσαι.. 2600 δεν θα έβρισκα παρά μόνο αν λήστευα καμιά τράπεζα.. οπότε αρκέστηκα σε ένα honda mtx 50 του 88 και σε ένα κράνος, μαζί με τις ασφάλειες και το δίπλωμα ούτως η άλλως δεν περίσσευαν και πολλά.. εντάξει δεν ήταν ότι ονειρεύεται κανείς, μπορεί όταν έβρεχε πολύ το μπουζί να έπαιρνε νερό και να μου βγαινε ο πάτος να το βάλω μπροστά.. μπορεί να με είχε αφήσει σε 2 βροχές και να σπρώχνω όλη την 62 μαρτύρων αλλά το αγαπούσα και μου στοίχησε πολύ όταν το έδωσα φέτος..

ακόμα θυμάμαι όταν είχα πει στον πατέρα μου.. μπαμπά.. το κράνος αυτό είναι δικό μου.. το μηχανάκι κατω από το μπαλκόνι μου είναι και αυτό δικό μου..

κατάφερε μόνο να ψελίσει μετά από μισό λεπτό.. να προσέχεις παιδί μου..

νόμιζα ότι θα τον έχανα από καρδιακό επισόδειο..

:lol:

έκτοτε έχω ένα ybr 125, ακούραστος εργάτης και ο οποίος ετοιμάζεται να δώσει την σκυτάλη σε κάτι λίγο μεγαλύτερο.. :sun: (η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία)

:beer: :beer: :beer:

ermis1975
21/08/2009, 09:20
Πήρα μηχανή στα 28 μου. Απο τα 18 είχα αυτοκίνητο, αλλα η ανάγκη να πηγαίνω γρήγορα στη δουλειά μου (μεγάλη απόσταση και μέσα σε κίνηση) και τα νευρα που είχα κάθε πρωί με ανάγκασαν να στραφώ προς τις 2 ρόδες (χωρίς να αφήσω τις 4). Ετσι απο τότε μέχρι να βρώ τί μου αρέσει...και τί με εξυπηρετεί, έχω αλλάξει 3 μότο (scooter και μηχανή!). Πηγαίνω πάντα προσεκτικά και ξέρω πώς δε μας βλέπουν τα ΙΧ... Επίσης έμαθα να προσέχω περισσότερο και τις μηχανές και τα IX, μιας και έχω εμπειρία και απο τα 2.

LOUKILOUK
21/08/2009, 19:42
Οδηγω απο τα 19 μου (1994). Πρωτη μηχανη astrea 100cc αγορασμενο κουτα με χρηματα απο γκαρσονιλικια 2 καλοκαιρια (1993-94)...1996 ΤΤR 250 μεταχειρο ... 2002 ΚΤΜ 640adv κουτα... 2009 KTM 990adv μεταχειρο ολα με δικα μου φραγκα δουλεμενα. Κουτι δεν εχω...δεν γουσταρω και πολυ...αρα ολες οι "ωρες πτησεις" μου ειναι σχεδον με μηχανη...
Ξεκινησα καγκουρας κανονικος και σιγα σιγα γινομαι μοτοσυκλετιστης... Τωρα ειμαι σε καλο δρομο και το μονο που κανω ειναι που τ' ανοιγω καμια φορα το ρημαδι μονο για προσωπικη ευχαριστηση...:evil: (επισης τωρα τελευταια για να κερναω τσαγια αφρικανους... οχι για μενα αλλα επειδη τους το υποσχεθηκα... :winka: :evil: :lol: )
Πηρα μηχανη γιατι μου αρεσαν και μου αρεσουν ακομα οι ''δρομοι''...
Στοχος μου... Να γινω τελικα καποια στιγμη Ανθρωπος και κατ επεκταση Μοτοσυκλετιστης...
αντε και καλη τυχη μαγκες:beer: :wave2:

RudeOrc
21/08/2009, 23:31
Λοιπόν,

την πρώτη μου μηχανή, αυτή που ακόμα έχω δηλαδή, την αγόρασα χωρίς να καταλάβω κι εγώ πως....
Την άνοιξη του 2007, καβάλησα για πλάκα το Bandit 400 του κολλητού μου και νυν κουμπάρου μου και κάτι περίεργο συνέβη... Ήταν σαν να ανακάλυψα ένα κομμάτι μου που έλειπε τόσα χρόνια και δεν ήξερα καν ότι υπήρχε. Μέχρι τότε είχα αλλάξει 5 αυτοκίνητα αλλά μοτοσυκλέτα δεν είχα σκεφτεί να καβαλήσω (μόνο ως συνεπιβάτης), παρόλο που κάθε βράδυ έψαχνα ακόμη και για ώρες για μιά θεση παρκαρίσματος.
Εκείνο το ανοιξιάτικο πρωινό άλλαξε τα πάντα...
Λίγες μέρες αργότερα ανακοίνωσα στους κολλητούς ότι σκέπτομαι να βγάλω δίπλωμα και να πάρω ένα Bandit 400 κι εγώ. Οι μισοί μου έλεγαν "που πας να μπλέξεις, 30 χρονών άνθρωπας" και οι υπόλοιποι (οι κάτοχοι μοτοσυκλέτας) μου έλεγαν "άντε, άλλος ένας στην παρέα!".
Στα μέσα του καλοκαιριού είχα και δίπλωμα και Bandit.
Τώρα, κατά πόσο είμαι σωστός μοτοσυκλετιστής ή όχι, δεν το γνωρίζω. Αυτό που ξέρω είναι ότι προσπαθώ να μην ενοχλώ, να μην ενοχλούμαι, να προσέχω και φοράω πάντα κράνος, μπουφάν, γάντια, τζην και παπούτσια μηχανής (τις κωλοτούμπες μου πάντως τις έφαγα στην αρχή).

Τελειώνω αυτόν το μακρύ και κουραστικό (πιθανόν) μονόλογο λέγοντας ότι το να οδηγώ μοτοσυκλέτα (ακόμα και το ρημάδι το Μπάντιτ), είναι μία από τις καλύτερες επιλογές μου και ένα από τα πιό όμορφα κομμάτια της ζωής μου!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

the who
22/08/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όχι ρε Λάκη, αλλά τα μόνιππα βγάζαν άδεια αγροτικού ... :smokin:

Θειο παλι παραμυθια ξεφουρνιζεις.Αφου τοτε που πηρες το μονιππο δεν ειχε ανακαλυφθει η γραφη.:rotflmao: :wave2:

motzin
23/08/2009, 13:07
Αποφάσισα να πάρω μηχανή το 2001 για να κάνω καμιά βόλτα να μου φεύγει το άγχος, είναι μια virago 250 που σκέφτομαι να την αποσύρω φέτος. προσπαθώ να κινούμαι στο δρόμο χωρίς να δημιουργώ προβλήματα στους άλλους, αν και θυμάμαι όταν περνώντας στη μέση του δρόμου ανάμεσα από αυτοκίνητα στη Θεσσαλονίκη χτύπησα ένα καθρέπτη του ενός, σταμάτησα, κοίταξα τον οδηγό αυτός κοίταξε τον καθρέπτη του και μου έκανε νόημα να φύγω. Από τότε δεν έχω ακουμπήσει πουθενά ούτε καθέτως ούτε οριζοντίως.

nihristo
23/08/2009, 15:36
Πρώτο μηχανάκι...jog 50. Χωρις μπροστινό φρένο, χωρίς πλαστικά, χωρίς πινακίδα, χωρίς.... αλλά για εμένα ήταν το πιο όμορφο από όλα τα 50άρια του χωριού...