PDA

View Full Version : SOLVEDkillswitchfz6



DeusEx
18/08/2009, 15:26
Παιδια ,

εχω ευχαριστα νεα .. Το προβλημα που σας ειχα περιγραψει στο παρελθον , δηλαδη οτι την ωρα που οδηγουσα κανονικα , ξαφνικα εκανε σαν να εκλεινα τερμα το γκαζι , εκοβε αποτομα , μετα ξαναεδινε , μετα ξαναεκοβε κτλ κ οταν σταματουσα στην ακρη ή παταγα συμπλεκτη , εσβηνε ... Ανοιγοκλεινα κανα δυο φορες τον διακοπτη του kill-switch (αφου διαπιστωσα οτι μαλλον αυτο εφταιγε), κ μετα ξαναεπερνε μπροστα ...

Ειχα βαλλει contact cleaner spray , και για ενα διαστημα ειχε διορθωθει το προβλημα .. Ομως ,

τωρα που κατεβαινα προς πελοπονησο , στην εθνικη μου το εκανε κ μαλιστα πολυ εντονα . Οποτε εκανα μια μεγαλη διαδρομη κρατωντας με το δαχτυλο τον διακοπτη σε μια συγκεκριμενη θεση ωστε να κανει σωστη επαφη κ να δουλευει σωστα ... Μετα σταματησα στην ακρη σε ενα παρκινγκ , βρηκα ενα ξυλακι κ το εβαλλα να κραταει στην θεση του τον διακοπτη ...

Τελος παντων , αρκετα με την οδυσσεια μου , στο ζουμι τωρα :smilea:

Οταν εφτασα στο σπιτι , αποφασησα να ανοιξω τον διακοπτη να δω τι συμβαινει ... ο διακοπτης στην ουσια ειναι 2 μεταλλικες επιφανειες , που οταν ειναι στο ON κανουν κλειστο κυκλωμα.
Το θεμα ειναι οτι οι βασεις οπου πιανουν οι μεταλλικες επιφανειες ειναι απο πλαστικο κ αυτο με τον καιρο ειχε αλοιωθει κ δεν κραταγε τις επιφανειες αρκετα σφιχτα για να κανουν σωστη επαφη με τα γνωστα αποτελεσματα.

Επισης , οι επιφανειες φαινονταν να ειχαν οξυδωθει ή κατι τετοιο , μειωνοντας την λειτουργικοτητα τους .

ΜΙΑΣ Κ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΣΤΟΡΙ ΑΠΟ ΤΑ 3 ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ (1.ηλεκτρολογος, 2.μηχανικος, 3.yamaha) ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ/ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΥΗ , κ αφου μου ειχαν προτεινει να αγορασω καινουργιο ολοκληρο διακοπτη (που ειναι ακριβος!) αποφασησα να το φτιαξω μονος μου.

Η λυση ηταν πολυ πιο απλη αποτι φανταζομουν

1.Ξεβιδωνουμε τον διακοπτη , επανω κ κατω .

2.Βγαζουμε το button για να εχουμε προσβαση στις μεταλλικες επαφες.

3.Καθαριζουμε λιγο τις επαφες με πολυ λεπτο ντουκοχαρτο/γυαλοχαρτο.

4.Επισκευαζουμε τις επαφες με λιγη θερμοκολληση.

5.Βιδωνουμε τον διακοπτη.

:sun:

Στην φοτο φαινονται οι μεταλλικες επιφανεις.


171236

mikios400
19/08/2009, 08:26
Συγχαρητήρια φίλε! Από τη στιγμή όμως που λες ότι έχουν αλοιωθεί οι πλαστικές βάσεις,.... θα σου πρότεινα να σκευτείς καλά να αλλάξεις τον διακόπτη. Εσύ ξέρεις βέβαια σε τι βαθμό έχει γίνει κ πόσο καλά επισκευάστηκε, αλλά φαντάσου να τοξαναπάθεις σε καμιά γρήγορη στροφή υπο κλίση... φτου φτου! :hypnotize

Καλές βόλτες φίλε!