PDA

View Full Version : Adware, Trojan, virus/worm και αλλα καλα...



menos
18/08/2009, 16:21
Εκανα και εγω με την σειρα μου το λαθος να μπω στο ιντερνετ χωρις προστασια και που ηρθαν καποια trojan, Adware & worm και μου εκαναν το p/c μανταρα!!
ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ

43 GB εξαφανιστηκαν απο τον υπολογιστη και ομως ειναι καπου μεσα...:confused:
Στις "ιδιοτητες" του σκληρου δισκου μου δειχνει πως εχω 20 GB που εχω εκμεταλλευτει (και οχι 63 GB) που αρχικα ειχα...
Εγκατεστησα το avast και μου βρηκε 10 ιους (Trojan, Adware και καποιο virus/worm)
Οταν τελειωσε το σκαναρισμα μου ανεφερε πως σκαναρε 63 GB (αντι των 20 GB που εδειχνε ο σκληρος δισκος οτι ειχα)....
ΟΙ ΖΗΜΙΕΣ

43 GB απο βιντεο, φωτογραφιες και μερικα προγραμματα εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας...
Ακομη και η "Επαναφορα συστηματος" δεν υπαρχει πουθενα....
Οποιο προγραμμα προσπαθησω να εγκαταστησω μου γραφει πως κατι παιζει με τα DLL :bigcry:
ΙΔΕΕΣ ΓΝΩΣΤΩΝ

Καποιες ιδεες ηταν να βρω ενα recovery disk και ολα θα επανελθουν...
Καποιος αλλος μου προτεινε το SPY BOT...
Επειδη με ολα αυτα ειμαι ασχετος, μπορειτε να μου δωσετε μια εκδοχη για να σωσω τα αρχεια αυτα??

Απαντησεις του στυλ "Format: C" δεν θα ληφθουν υπ'οψιν...
Ευχαριστω.

Elle
18/08/2009, 16:57
Δυστυχώς φιλαράκο... Δεν υπάρχει άλλη λύση!
Μετέφερε σε ένα δεύτερο σκληρό τα αρχεία που χρειάζεσαι και έπειτα κάνε format
καθότι ΔΕΝ υπάρχει καμμιά απολύτως λύση! Επανεγκατέστησε λογισμικό και βάλε Kaspersky! :wave2:

motzin
18/08/2009, 18:00
Βάλε LINUX, ubuntu δες εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=455 με ένα live CD μπορείς να δεις τα δεδομένα του δίσκου σου κατ' αρχή. Παρακάτω γράφει πως να προχωρήσεις σε εγκατάσταση αλλά δεν νομίζω να φτασεις μέχρι εκεί. Αποθήκευσε ότι σου χρειάζεται από το σκληρό σου δίσκο σε ενα CD-DVD.

Banana hammock
18/08/2009, 18:01
Ακου και προβληματισου. Αν τα αρχεια σου υπαρχουν στον υπολογιστη αλλα ο windows explorer δε μπορει να τα "δει" εξαιτιας του ιου, τοτε μπορεις να τα δεις μεσω του dos. Επειδη ειναι δυσκολο απο το dos να τα αντιγραψεις σε καποιο ασφαλες μερος, cd, σε αλλο σκληρο κ.λπ. χρησιμοποιησε καποιο προγραμμα το οποιο να τρεχει απευθειας απο το dos, οπως π.χ. το norton ghost, με το οποιο μπορεις να κανεις αντιγραφη των περιεχομενων του σκληρου σου δισκου σε ενα συμπιεσμενο αρχειο του οποιου η δημιουργια πρεπει να γινει σε αλλο μεσο αποθηκευσης απο αυτο το οποιο αντιγραφεις. Σε καποιον εξωτερικο σκληρο ας πουμε. Επειτα κανε format, εγκατεστησε το λειτουργικο και ψαξε με το ghost exporer, ο οποιος τρεχει απο την πλατφορμα των windows και μπορει να μπει και να δει τα περιεχομενα του συμπιεσμενου αρχειου που δημιουργησες απο το ghost μεσω του dos. Προσεξε μονο γιατι καπου εκει μεσα θα βρισκεται και ο ιος, οποτε μετεφερε τα αρχεια που θελεις να σωσεις στον καθαρο πλεον σκλερο σου σβησε το αρχειο και εισαι καθαρος και ομορφος. Αν τωρα τα αρχεια εχουν σβηστει, τοτε ισως με καποιο deleted file recovery να βρεθει και να σωθει κατι αλλα δε δινω και πολλες πιθανοτητες σ' αυτη τη λυση γιατι ειναι δυσκολο μετα απο χρηση του υπολογιστη για μεγαλο χρονικο διαστημα απο τοτε που προεκυψε το προβλημα, να βρεις ακεραια αρχεια που να μπορουν να "τρεξουν" κι αυτο γιατι οταν σβηνουμε αρχεια απο τον σκληρο, τα ψηφιακα δεδομενα δε σβηνονται. Σβηνεται μονο το ονομα του αρχειου στο συγκεκριμενο directory, πραγμα που κανει το χωρο που κατελαμβανε το αρχειο, διαθεσιμο για εγγραφη απο αλλο αρχειο, παρα το γεγονος πως ειναι κατειλημμενος. Πραγμα που σημαινει οτι οσο μικροτερο χρονικο διαστημα μεσολαβησε απο την εμφανιση του προβληματος μεχρι την αποπειρα να ανακτηθουν τα χαμενα αρχεια, τοσο μεγαλυτερη και η πιθανοτητα, η προσπαθεια σου να ειναι επιτυχης.

Το live cd που προτεινει ο Καραγατσιδης, εξισου αποτελεσματικη λυση αλλα σου προτεινω τo windows live cd. Ειναι ενα cd το οποιο περιεχει τα λειτουργικο συστημα του υπολογιστη πληρως εγκατεστημενο στο cd, οπως περιπου θα ηταν στο σκληρο σου δισκο σε bootable κατασταση. Θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα σε περιπτωση που τα αρχεια δεν εχουν σβηστει και δε θα χρειαστει να μαθεις το linux μονο και μονο για μια απλη ανακτηση.

menos
18/08/2009, 20:38
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας παιδια!! :D
Θα προχωρησω βημα-βημα τωρα.....
Θα ξεκινησω απο την ιδεα του motzin που η διαδικασια δειχνει πιο απλη...
Αν δεν καταφερω κατι θα αναγκαστω να ακολουθησω την ιδεα του Banana Hammock που ειναι ιδιαιτερα περιπλοκη (επειδη DOS εχω να δουλεψω απο τα windows 98)...
Παρολο που δειχνει πιο περιπλοκη, την βρισκω πιο ασφαλης στην ανακτηση των δεδομενων μου.
Θα σας κρατω ενημερους για οτιδηποτε επειδη καπου (μαλλον) θα σκαλωσω...
Ευχαριστω και παλι παιδια!! :beer:

makis206
18/08/2009, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
Ακου και προβληματισου. Αν τα αρχεια σου υπαρχουν στον υπολογιστη.......

Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα. :lol: :beer:

menos
18/08/2009, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα. :lol: :beer:

Ξέρω, ξέρω....Δεν μπορούσες να κρατηθείς!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
18/08/2009, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Ξέρω, ξέρω....Δεν μπορούσες να κρατηθείς!!
:rotflmao:

Είμαι ο Trojan του ΜοtoGR :lol:

menos
18/08/2009, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock
.....το norton ghost, με το οποιο μπορεις να κανεις αντιγραφη των περιεχομενων του σκληρου σου δισκου σε ενα συμπιεσμενο αρχειο του οποιου η δημιουργια πρεπει να γινει σε αλλο μεσο αποθηκευσης απο αυτο το οποιο αντιγραφεις.

Δεν με αφήνει καν να το εγκαταστήσω!!!:a016: :a02:
Το Linux ubuntu ειναι η τελευταια ευκαιρια....

dond4le
18/08/2009, 23:06
Ακολουθήστε τα βήματα με την σειρά και ΕΝΑ βήμα τη φορά.

ΜΗΝ προχωρήσετε σε επόμενο βήμα αν δεν έχετε ολοκληρώσει αυτό που είστε ήδη.

Επίσης σιγουρευτείτε πως έχετε τις τελευταίες εκδόσεις των προϊόντων τα οποία αναφέρονται και πως είναι πλήρως ενημερωμένα.


Βήμα 1. Ενημερώστε το Anti-virus πρόγραμμα σας. Εάν δεν έχετε Anti-virus, παρακαλώ κατεβάστε μια δωρεάν έκδοση από εδώ και ενημερώστε την. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΜΗΝ εγκαταστήσετε πάνω από ένα Anti-virus ή Anti-Trojan πρόγραμμα, υπάρχει περίπτωση να σας δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα..

Βήμα 2. Κατεβάστε το Winsock XP Fix διαθέσιμο εδώ. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 3. Εάν δεν διαθέτετε πακέτο firewall κατεβάστε και εγκαταστήσετε κάποιο freeware όπως είναι το Zone Alarm – ένα firewall με visual outgoingalerts για να δείτε τι προσπαθεί να συνδεθεί στο internet, διαθέσιμο εδώ. Μια λίστα με άλλα free firewalls μπορεί να βρεθεί εδώ.

Βήμα 4. Κατεβάστε το Stinger (free) – Offline εργαλείο απομάκρυνσης Ιών, διαθέσιμο εδώ. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 5. Κατεβάστε ένα από αυτά τα Anti-Trojan πακέτα: TDS-3 (eval), TrojanHunter (eval) ή Ewido (free/ 'plus' version eval). Εγκαταστήστε το και ενημερώστε το. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 6. Εγκαταστήστε ,ενημερώστε και τρέξτε το Spybot Search and Destroy (free) – Spyware απομάκρυνση και προστασία, με registry monitor, διαθέσιμο εδώ ή εδώ. Εγκαταστήστε το και ενημερώστε το. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 7. Κατεβάστε το “Ad-Aware” (free) – Spyware απομάκρυνση. Ότι το Spybot Search and Destroy δεν βρίσκει, θα το βρεί αυτό, και το αντίθετο. Το Ad-Aware είναι διαθέσιμο εδώ or εδώ. Εγκαταστήστε το και ενημερώστε το. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 8. Κατεβάστε το “CWShredder” (free) – Specific Spyware εργαλείο απομάκρυνσης, διαθέσιμο εδώ. Εγκαταστήστε το και ενημερώστε το. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

Βήμα 9. Κατεβάστε το “VX2 Cleaner” (free) – Specific Spyware εργαλείο απομάκρυνσης, διαθέσιμο εδώ ή εδώ. ΜΗΝ το τρέξετε ΑΚΟΜΗ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Σιγουρευτείτε πως επιλέγετε την σωστή έκδοση για το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείτε.

Βήμα 10. ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΤΕ πως το ANTI-VIRUS ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟ, ΠΡΙΝ συνεχίσετε.

Βήμα 11. Κλείστε το “System Restore”, ισχύει για Windows ME και Windows XP:

dond4le
18/08/2009, 23:07
ΠΡΟΣΟΧΗ: Κλείνοντας το System Restore σημαίνει πως ΔΕΝ θα μπορείτε να επαναφέρετε τον υπολογιστή σας στην τρέχουσα κατάσταση την οποία βρίσκεται.

Windows XP Οδηγίες (screenshots)

1. Δεξί click στο “My Computer” εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας των Windows.
2. Click “Properties”.
3. Click στο “System Restore”.
4. Τοποθετήστε ένα tick ( ۷ ) στο “Turn off System Restore on all Drives”.
5. Click OK.
6. Κλέιστε και ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΤΕ το σύστημα σας.

Βήμα 12. ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΤΕ το σύστημα σας ξανά σε “SAFE MODE” πατώντας/χτυπώντας το F8 κατά την εκκίνηση του υπολογιστή σας (πριν εμφανιστεί το λογότυπο των Windows.

Περισσότερες οδηγίες για το πως να θέσετε το σύστημα σας σε λειτουργία “SAFE MODE” μπορούν να βρεθούν εδώ καθώς το F8 δεν δουλεύει πάντα με όλα τα συστήματα.

Βήμα 13. Διεγράψτε τα TEMP αρχεία σας κάνοντας τα εξης :
• Ανοίξτε τον Internet Explorer.
• Click στο Tools.
• Internet Options.
• General TAB.
• Temporary Internet Files.
• Delete Files.
• Delete All Offline Content.
Καθώς είστε σε “SAFE MODE” κάντε ΟΛΑ τα παρακάτω και παραμείνετε σε SAFEMODE μέχρι το Βήμα 21:

Βήμα 14. Κάντε ένα scan με το “Anti-virus πρόγραμμα σας” ή το πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Εαν το Anti-virus σας έχει επιλογή Quarantine – ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΗΝ όταν σας εμφανιστεί/ζητηθεί.

Βήμα 15. Κάντε ένα scan με το “Stinger” πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

Βήμα 16. Κάντε ένα scan με το Anti-Trojan πρόγραμμα που χρησιμοποιήτε η κατεβάσατε παραπάνω.

Βήμα 17. Κάντε ένα scan με το “Spybot Search and Destroy” πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

dond4le
18/08/2009, 23:09
Βήμα 18. . Κάντε ένα scan με το “AdAware” πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

Βήμα 19. Κάντε ένα scan με το “CWShredder” the πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

Βήμα 20. Κάντε ένα scan με το “VX2 Cleaner” πρόγραμμα που κατεβάσατε παραπάνω.

Βήμα 21. Επανεκινήστε το σύστημα σας σε NORMAL MODE.

Βήμα 22. Τρέξτε το ONLINE virus scan το οποί μπορείτε να βρείτε εδώ, ή αυτό που βρίσκετε στην λίστα εδώ.

Βήμα 23. Σιγουρευτείτε πως τα Windows είναι ΠΛΗΡΩΣ up-to-date (ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ) κάνοντας τα εξής :


While on the Internet, Click on Internet Explorer ( the Blue "e" )

Click on Tools (on the bar at the top of your screen in Internet Explorer)

Click on Windows Update.

This will take you to the Microsoft Windows Update page where you need to follow the on screen prompts, starting with “EXPRESS INSTALL”. Install ALL “Critical Updates” and “Service Packs”.



ΕΠΑΝΑΛAΒΕΤΕ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ 12 ΕΩΣ 22, ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ, καθώς μερικοί Ιοί, Trojans και Spyware μπορούν να είναι πολύ ευέλικτα.

dond4le
18/08/2009, 23:13
Αν δεν βγαλεις ακρη με αυτο στειλε μου πμ να σου δοσω το mail μου για να σου το στειλω σε word για να εχει τα λινκ ετοιμα μην τα ψαχνεις.

ΚΑΛΟ ΚΑΘΑΡΗΣΜΑ


:beer: :beer:

menos
18/08/2009, 23:54
Το μεγαλυτερο μου προβλημα ειναι πως δεν με αφηνει να εγκαταστησω κανενα προγραμμα.... μου τα παρουσιαζει ολα ως corrupt.....:mad:
Παρολα αυτα θα δοκιμασω και τον δικο σου τροπο φιλε dond4le :beer:
Αλλα θα γινει απο αυριο που θα ειμαι πιο φρεσκος για την μαχη....
Ευχαριστω! :wave2:

hidefnick
19/08/2009, 00:24
Κατεβάζεις ubuntu. Καις CD (σε άλλο πιτσι φυσικά) και κάνεις boot με την επιλογή δοκιμής χωρίς να αλλάξει τποτα στον υπολογιστή σου. Αφου σηκωθεί (στανταρ) το σύστημα, μπριζώνεις εξωτερικό σκληρό σε USB και αντιγράφεις τα πάντα (όλα, και τα κοάλα τα @ρχίδι@ μου))

Αφού τελειώσεις, κάτσε να θες και παίξε με τις παραπάνω λύσεις.

Και όταν πραγματικά τελειώσεις, ψάξτο και κάνε μια dual boot εγκατάσταση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. (αν βέβαια χρειάζεσαι windows ντε και καλά. Αλλιώς τράβα μια εγκατάσταση όπως είσαι απο το cd του ήδη έχεις μέσα, και ξέχνα ιούς, trojans, worms, adaware και λοιπές μαλακίες) Πραγματικά θα εντυπωσιαστείς:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Lio
19/08/2009, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Κατεβάζεις ubuntu. Καις CD (σε άλλο πιτσι φυσικά) και κάνεις boot με την επιλογή δοκιμής χωρίς να αλλάξει τποτα στον υπολογιστή σου. Αφου σηκωθεί (στανταρ) το σύστημα, μπριζώνεις εξωτερικό σκληρό σε USB και αντιγράφεις τα πάντα (όλα, και τα κοάλα τα @ρχίδι@ μου))

Αφού τελειώσεις, κάτσε να θες και παίξε με τις παραπάνω λύσεις.

Και όταν πραγματικά τελειώσεις, ψάξτο και κάνε μια dual boot εγκατάσταση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. (αν βέβαια χρειάζεσαι windows ντε και καλά. Αλλιώς τράβα μια εγκατάσταση όπως είσαι απο το cd του ήδη έχεις μέσα, και ξέχνα ιούς, trojans, worms, adaware και λοιπές μαλακίες) Πραγματικά θα εντυπωσιαστείς:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

+450
To live CD ειναι ενα λειτουργικο συστημα που τρεχει απο το cdrom χωρις καμια αλλαγη στον υπολογιστή σου. Μολισ φορτώσει πας πανω αριστερά Places>Computer και θα δεις ολα οτι εχει ο σκληρος σου, που δεν εβλεπες τοσα χρονια στα window$....

Mπορεις να το κατεβάσεις απο το www.ubuntu.com σε iso image και με το nero πχ. να το κάψεις σε cd. Ειναι γυρω στα 700 ΜΒ και θελει καποια ωρα βεβαια..

akaposto
19/08/2009, 09:55
για recovery πετάς live cb ubuntu, και παθαίνεις πολιτισμικό σόκ.
μόλις τραβήξεις τα αρχεία (με την προυπόθεση ότι έχεις δεύτερο δίσκο) και θές να σενιάρεις τον δίσκο ξανά,το σπάς σε 3 κομμάτια. Στο ένα μπάνει win,στο άλλο ubuntu και στο άλλο αρχεία.

Καλό είναι όταν βάλεις μια φρέσκια έκδοση win,να το κάνεις ένα image το partition με acronis,
(ή με Ghost) οπότε μετά και να χτυπήσει/φτύσει το λειτουργικό να μπορείς να το ξαναβάλεις πάρα μα πάρα πολύ γρηγορότερα.

byron
19/08/2009, 10:10
Ενδιαφέρον thread, αλλά δεν έχω καταλάβει τπτ :rotflmao: :bawl: :lol:

Anty12
19/08/2009, 10:17
Καρντάσι.....
επειδή σε κόβω να έχεις κολλήσει κάποιο rootkill virus και όχι για κάποιο απλό worm ή trojan και για να μην παιδεύεσαι , να σου πω και γω την γνώμη μου....

Α. Κατέβασες κάποιο update για flash player ή άλλο πρόγραμμα για video ??
Αν ναι πήγαινε στο http://www.bleepingcomputer.com και ψάξε για παρόμοια προβλήματα .

Β. Κατέβασε το SpyBot , πρώτα στο σκληρό, κάνε restart σε SAFE MODE απαραίτητα , κάνε εγκατάσταση του SpyBot , ξανακάνε restart πάλι σε SAFE MODE , και τρέξε το SpyBot σε full scan.

Γ. Αν στο bleepingcomputer.com βρεις το πρόβλημα σου , ενημερώσου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πριν τρέξεις οτιδήποτε από τα παρακάτω προγράμματα τα οποία μπορεί να χρειαστεί να τρέξεις. Είναι απλά αλλά θέλει πολύ προσοχή στα βήματα που θα ακολουθήσεις γιατί κατεβαίνουν σε πολύ χαμηλό επίπεδο στο root του σκληρού , εκεί δηλαδή που πάνε και γράφονται αυτού του είδου οι ιοι και γιαυτό δεν τους βρίσκει κανένα antispyware ακόμα και το SpyBot

Τα προγράμματα που είναι συνήθως μόνο ENA βήμα πίσω από τα rootkill είναι:

Combofix.exe
gmer.exe
mbr.exe
Και ίσως το Vundofix.exe


Για να μπορέσεις να δεις τι τρέχει στο backround του υπολογιστή (είτε σου τρέχει ο taskmanager έιτε όχι) κατέβασε και τρέξε το Hijackthis.exe.
Θα σου δείξει όλες τι π@παριές που φορτώνουν και τρέχουν τα windows στην εκκίνηση.
Με προσοχή και αφού Googλάρεις ότι πρόγραμμα σου φένεται περίεργο σε όνομα (είται σε .dll είτε σε .exe ....κτλ) άρχισε να διαγράφεις .

Και αφού καθαρίσεις τον σκληρό.......




ΠΕΤΑ τον κωλοexpolrer και βάλε Mozilla.
ΠΕΤΑ τα κωλοwindows και βάλε Linux


:beer:



EDIT: ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΝΕΤ

hidefnick
19/08/2009, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενδιαφέρον thread, αλλά δεν έχω καταλάβει τπτ :rotflmao: :bawl: :lol:

Παραδίδουμε ιδιαίτερα με πληρωμή σε μπύρες (McFarland, Guinness κλπ) :D :D :D

dond4le
19/08/2009, 10:25
Mε τα linux συμφονω και εγω.............αλλα ειναι λιγο παραξενα.

Απαιτουν καλη γνωση υπολογιστη. Για καποιους που το pc ειναι διασκεδαση θα ζοριστουν στην

χρηση του (μηπως με τα vista δεν τα βρηκαν σκουρα θα μου πειτε!!!)


Και δεν χρειαζεται να εχεις και συνδεση ιντερνετ...αφου εχει ο γειτονας!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

makis206
19/08/2009, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ενδιαφέρον thread, αλλά δεν έχω καταλάβει τπτ :rotflmao: :bawl: :lol:

Επίσης όμως αναρρωτιέμαι αν σου άνοιξε κι εσένα η όρεξη για κινέζικο :lol:

the who
19/08/2009, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Παραδίδουμε ιδιαίτερα με πληρωμή σε μπύρες (McFarland, Guinness κλπ) :D :D :D


Να τα παραδιδετε σ αυτους που θα καταλαβουν,οχι σε μας ενταξει:evil: :rotflmao: :rotflmao:

byron
19/08/2009, 10:32
Ρε ΄σεις ντιπ αγράμματος νιώθω :lol:

Ετσι και κολλήσω τίποτα, θα το καθαρίσω με πιεστικό το pc :uplate:

hidefnick
19/08/2009, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Να τα παραδιδετε σ αυτους που θα καταλαβουν,οχι σε μας ενταξει:evil: :rotflmao: :rotflmao:

Μα δεν χρειάζεται να καταλάβεις τποτα. Τις μπύρες γιατί νομίζεις τις χρειαζόμαστε στο μάθημα????:D :D :D

Lio
19/08/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε ΄σεις ντιπ αγράμματος νιώθω :lol:

Ετσι και κολλήσω τίποτα, θα το καθαρίσω με πιεστικό το pc :uplate:

OXI πιεστικο!!
Το νερο θα καταστρεψει τα ρουλεμαν του σκληρου δισκου και μετα θα τρεχεις να βρεις κωνικα Koyo σε 3mm διαμετρο....

makis206
19/08/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Ρε ΄σεις ντιπ αγράμματος νιώθω :lol:
Ετσι και κολλήσω τίποτα, θα το καθαρίσω με πιεστικό το pc :uplate:

Αθάνατη Ελλάδα.. κοίτα ρε ποιοι αναλαμβάνουν τα moderation των φόρουμς...

Λέγε ρε πόσα έσκασες για να πάρεις την καρέκλα!:evil: :rotflmao:

Anty12
19/08/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Επίσης όμως αναρρωτιέμαι αν σου άνοιξε κι εσένα η όρεξη για κινέζικο :lol:

Δηλαδή ρε Μάκαρε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι ένα rookill, με πέντε δέκα γραμμές σε machine code , πάει και κάνει load , ακριβώς πάνω στο primary boot του σκληρού, έτσι ώστε να φορτώνεται στο backround για νη μην γίνεται detectable, με σκοπό να σου αλλάξει τα registers , και να μην μπορείς να τρέξεις για παράδειγμα, τα properties του display από το control panel ή του taskmanager για να σταματήσεις ή να αλλάξεις κάποια features , και σου πετάει κάθε λίγο μια σελίδα στον explorer ή σου βγάζει ένα alert στην οθόνη του τύπου :Warning.....your computer has been infected .....please use ΤΑΔΕ antivirus in order to clean your system ....και λοιπές παπαριές, και αφού έχεις δοκιμάσει τα πάντα , αναγκάζεσαι να τα σκάσεις τα φράγκα , στο καθαριστικό που σου προτείνουν στο site τους, για να καθαρίσεις με αυτά τα ενοχλητικά Ρώσικα παιχνιδάκια.......?????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

harvester
19/08/2009, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή ρε Μάκαρε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι ένα rookill, με πέντε δέκα γραμμές σε machine code , πάει και κάνει load , ακριβώς πάνω στο primary boot του σκληρού, έτσι ώστε να φορτώνεται στο backround για νη μην γίνεται detectable, με σκοπό να σου αλλάξει τα registers , και να μην μπορείς να τρέξεις για παράδειγμα, τα properties του display από το control panel ή του taskmanager για να σταματήσεις ή να αλλάξεις κάποια features , και σου πετάει κάθε λίγο μια σελίδα στον explorer ή σου βγάζει ένα alert στην οθόνη του τύπου :Warning.....your computer has been infected .....please use ΤΑΔΕ antivirus in order to clean your system ....και λοιπές παπαριές, και αφού έχεις δοκιμάσει τα πάντα , αναγκάζεσαι να τα σκάσεις τα φράγκα , στο καθαριστικό που σου προτείνουν στο site τους, για να καθαρίσεις με αυτά τα ενοχλητικά Ρώσικα παιχνιδάκια.......?????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
αυτο ακριβως τσιμπησα και εγω και τα εκανα φορματ.
υπαρχει ευκολη λυση

the who
19/08/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή ρε Μάκαρε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι ένα rookill, με πέντε δέκα γραμμές σε machine code , πάει και κάνει load , ακριβώς πάνω στο primary boot του σκληρού, έτσι ώστε να φορτώνεται στο backround για νη μην γίνεται detectable, με σκοπό να σου αλλάξει τα registers , και να μην μπορείς να τρέξεις για παράδειγμα, τα properties του display από το control panel ή του taskmanager για να σταματήσεις ή να αλλάξεις κάποια features , και σου πετάει κάθε λίγο μια σελίδα στον explorer ή σου βγάζει ένα alert στην οθόνη του τύπου :Warning.....your computer has been infected .....please use ΤΑΔΕ antivirus in order to clean your system ....και λοιπές παπαριές, και αφού έχεις δοκιμάσει τα πάντα , αναγκάζεσαι να τα σκάσεις τα φράγκα , στο καθαριστικό που σου προτείνουν στο site τους, για να καθαρίσεις με αυτά τα ενοχλητικά Ρώσικα παιχνιδάκια.......?????


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Καταλαβε καρντασακι οτι αντι να ξεκιναει ο σκληρος με το λειτουργικο σου "παρεμβαλεται" ενας μη ανιχνευσιμος ιος και σε στελνει κατευθειαν στο paypal.
Τις υπολοιπες παπαριες περι rookill ,machine code, primary boot, registers κλπ γιατι θαπρεπε να τις καταλαβουμε?:rotflmao: :rotflmao:
Παρε ψηφιακες :beer: :beer: :beer: γιατι εκεινος ο τσαντακιας wiredgr θελει McFarland, Guinness κλπ.:wave2:

Anty12
19/08/2009, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester

υπαρχει ευκολη λυση

Υπάρχει....:D

byron
19/08/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λέγε ρε πόσα έσκασες για να πάρεις την καρέκλα!:evil: :rotflmao:


:blush: :blush: (τους ξελάσπωσα με κάτι ακάλυπτες που τους τρέχανε....)

hidefnick
19/08/2009, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lio5
OXI πιεστικο!!
Το νερο θα καταστρεψει τα ρουλεμαν του σκληρου δισκου και μετα θα τρεχεις να βρεις κωνικα Koyo σε 3mm διαμετρο....

Εν έχουν ρουλεμάν οι discoi. Μαγνητικά "στηρίζονται" τα τελευταία 10 χρόνια. (μόνο εγώ καταστρέφω για να μάθω, εδώ μέσα?:confused: ) :wave2: :wave2: :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
...Παρε ψηφιακες :beer: :beer: :beer: γιατι εκεινος ο τσαντακιας wiredgr θελει McFarland, Guinness κλπ.:wave2:

Ρε, δεν θέλω άλλο digιtal λέμεεεεεεεεε. Θέλω αφρό στην μούρη, παραλία, και beach-bar.

(Κοινώς θέλω ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :bigcry: :bigcry: :bigcry: )

Anty12
19/08/2009, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Καταλαβε καρντασακι οτι αντι να ξεκιναει ο σκληρος με το λειτουργικο σου "παρεμβαλεται" ενας μη ανιχνευσιμος ιος και σε στελνει κατευθειαν στο paypal.


Για πε....για πε.....:D :confused:

makis206
19/08/2009, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Δηλαδή ρε Μάκαρε πόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις ότι ένα rookill, με πέντε δέκα γραμμές σε machine code , πάει και κάνει load , ακριβώς πάνω στο primary boot του σκληρού, έτσι ώστε να φορτώνεται στο backround για νη μην γίνεται detectable, με σκοπό να σου αλλάξει τα registers , και να μην μπορείς να τρέξεις για παράδειγμα, τα properties του display από το control panel ή του taskmanager για να σταματήσεις ή να αλλάξεις κάποια features , και σου πετάει κάθε λίγο μια σελίδα στον explorer ή σου βγάζει ένα alert στην οθόνη του τύπου :Warning.....your computer has been infected .....please use ΤΑΔΕ antivirus in order to clean your system ....και λοιπές παπαριές, και αφού έχεις δοκιμάσει τα πάντα , αναγκάζεσαι να τα σκάσεις τα φράγκα , στο καθαριστικό που σου προτείνουν στο site τους, για να καθαρίσεις με αυτά τα ενοχλητικά Ρώσικα παιχνιδάκια.......?????
:rotflmao:

Έλα ρε Τσάκι! Εσύ είσαι ρε;;:eyepop:

:rotflmao: :rotflmao:

menos
19/08/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Κατεβάζεις ubuntu. Καις CD (σε άλλο πιτσι φυσικά) και κάνεις boot με την επιλογή δοκιμής χωρίς να αλλάξει τποτα στον υπολογιστή σου. Αφου σηκωθεί (στανταρ) το σύστημα, μπριζώνεις εξωτερικό σκληρό σε USB και αντιγράφεις τα πάντα (όλα, και τα κοάλα τα @ρχίδι@ μου))

Αφού τελειώσεις, κάτσε να θες και παίξε με τις παραπάνω λύσεις.

Και όταν πραγματικά τελειώσεις, ψάξτο και κάνε μια dual boot εγκατάσταση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. (αν βέβαια χρειάζεσαι windows ντε και καλά. Αλλιώς τράβα μια εγκατάσταση όπως είσαι απο το cd του ήδη έχεις μέσα, και ξέχνα ιούς, trojans, worms, adaware και λοιπές μαλακίες) Πραγματικά θα εντυπωσιαστείς:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Συμπαθητικο το ubuntu ομως....
Οτι δειχνει στα windows (στην χωρητικοτητα του σκληρου) τα ιδια μου δειχνει και στο ubuntu... :(
Θα προχωρησω σημερα στον αγωνα με τους ιους με οοολα τα προγραμματα που κατεβασα και βλεπουμε.....
Οσο αφορα το Ubuntu... Δειχνει πολυ καλο λειτουργικο και μαλλον που θα το δοκιμασω αφου σωσω τον υπολογιστη... :beer:

the who
19/08/2009, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Για πε....για πε.....:D :confused:

Ρε συ καταλαβαμε ηθελα να γραψω αλλα...:rotflmao: :rotflmao:

the who
19/08/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Εν έχουν ρουλεμάν οι discoi. Μαγνητικά "στηρίζονται" τα τελευταία 10 χρόνια. (μόνο εγώ καταστρέφω για να μάθω, εδώ μέσα?:confused: ) :wave2: :wave2: :wave2:




Ρε, δεν θέλω άλλο digιtal λέμεεεεεεεεε. Θέλω αφρό στην μούρη, παραλία, και beach-bar.

(Κοινώς θέλω ΔΙΑΚΟΠΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ :bigcry: :bigcry: :bigcry: )

Διακοπες του χρονου.Συνηθισε στην ιδεα γιατι μπαινει χειμωνας.Του χρονου ομως,πρωτα το ευρω,θα καει το πελεκουδι.:beer:

menos
19/08/2009, 12:23
To Safe mode σταματησε να λειτουργει.....
Περαν αυτου, δεν μπορω πλεον να ανοιξω ουτε τα windows κανονικα.....
Τωρα δουλευω πλεον μονο μεσω του ubuntu που εχω αρχισει να συμπαθω ταμαλα. :D
Ωστοσο ακομη προσπαθω να μαθω την πατεντα για να κανω partitions ομως προχωραω αργα και σταθερα.
Τωρα...
Απο οτι εχω καταλαβει, αν το εγκαταστησω (τωρα δουλευει μεσω του CD) θα διαγραψω τα windows, η θα τα περασω απο πανω??
:a42:

hidefnick
19/08/2009, 12:35
Για να αποφύγεις δράματα, εγκαθιστάς windows κανονικά σε ένα partition, και μετά ψάξε οδηγίες για εγκατάσταση dual boot. Ανάποδα ΜΗΝ το κάνεις (πρωτα ubuntu και μετά windows)

Οδηγίες θα βρεις σε ότι γλώσσα θες αν το γκουκλάρεις:wave2: :wave2: :wave2:

Anty12
19/08/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos

Απο οτι εχω καταλαβει, αν το εγκαταστησω (τωρα δουλευει μεσω του CD) θα διαγραψω τα windows, η θα τα περασω απο πανω??
:a42:

Πιθανόν να έχεις μολυσμένο bootloader.Νομίζω πως αν δεν καθαρίσεις τον σκληρό (στα windows) την επόμενη φορά που θα τα ξεκινήσεις (μιλάω για το fresh install) μπορεί να ξανακάνει τα ίδια.

Γνώμη μου ....προσπάθησε να καθαρίσεις τα πάντα πριν περάσεις νέα win .Μου έχει τύχει περίπτωση να κολάει συνέχεια η προσπάθεια νέας εγκατάστασης σε μολυσμένο σύστημα (το περίφημο 6% freeze)

Ρίξε μια ματιά και στο www.gmer.net/

Lio
19/08/2009, 13:08
Oδηγιες για dual boot εδω:
https://help.ubuntu.com/9.04/switching/dualboot.html

sakisvolos
19/08/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είμαι ο Trojan του ΜοtoGR :lol:

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lio
19/08/2009, 13:20
ΥΓ.
σκεψου καλα το αν πραγματικα χρειαζεσαι window$...
Το ubuntu εχει ενα σωρο προγραμματα για τις περισσοτερες δουλειες (ιντερνετ, open office, μουσικη, φωτο, βιντεο κλπ) και μπορεις να βρεις παρα πολλά ακομη ευκολα και γρηγορα (και τσαμπα). Ριξε μια ματια στο Add/Remove...

Stabak
19/08/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Για να αποφύγεις δράματα, εγκαθιστάς windows κανονικά σε ένα partition, και μετά ψάξε οδηγίες για εγκατάσταση dual boot. Ανάποδα ΜΗΝ το κάνεις (πρωτα ubuntu και μετά windows)


kαι αναποδα να το κανεις υπαρχει λυση...

menos
19/08/2009, 14:07
Τελικά τα windows τα "εστειλα"....
Πλεον δουλευω με το λειτουργικο Ubuntu που ακομη ανακαλυπτω.....
Ισως καταβάθος να με ειχε κουρασει και το λειτουργικο των windows (με τα προβληματα του) και ετσι να θεωρω το Ubuntu "1 step further"...
Απο τα windows δεν καταφερα τελικα να σωσω τιποτα.... αλλα δεν ζοριζομαι κιολας.... Οταν γνωριζεις πως στις κινησεις που θα κανεις, ενδεχεται να τα χασεις ολα, παυει να σε πολυαπασχολει (εμενα τουλαχιστον).
FOR THE RECORD...
Οσα προγραμματα (Antivirus, Spybot κ.α) προσπαθησα να εγκαταστησω, τα windows μου εβγαζαν συνεχως error...
Αρα μου ειχαν δεθει τα χερια...
Αφου λοιπον καποια στιγμη δεν μπορουσα ουτε σε safe mode να μπω, (Εκανε επανεκκινησεις μονο του σε DOS), η μονη επιλογη ηταν να δουλεψω πλεον απο το CD του Ubuntu, οπου εκανα εγκατασταση και ξαναεγκαθιστω τα προγραμματα μου (που παντα εχω σε Backup CD)

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας, και φυσικα οσους μου προτειναν το Ubuntu.
Να ειστε καλα, και τρεχατε για καμμια βουτια... καλοκαιρακι ειναι!! :wave2:

Banana hammock
19/08/2009, 16:34
Ελα ρε, κριμα. Επρεπε να χρησιμοποιησεις το ghost 2002 που δε χρειαζεται καν εγκατασταση! Το βασικο προγραμμα τρεχει απ' το dos. Θα εκανες ενα αντιγραφο του σκληρου και θα μπορουσες να το ψαξεις με την ησυχια σου! Προφανως προσπαθησες να χρησιμοποιησεις πιο προσφατη εκδοση με την οποια παλι υπαρχει λυση. Νομιζω πως ολοι μας μαθαμε κατι σημερα αλλα ενταξει... λιγο καθυστερημενα. :D


dond4le στη μαμα σου το πες; :look:

dond4le
19/08/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Banana hammock



dond4le στη μαμα σου το πες; :look:

Aν εχει καλη συνδεση ο γειτονας???????????

menos
19/08/2009, 18:54
Νεο διλημμα παρουσιαστηκε καθως αρχισα να εγκαθιστω προγραμματα....
Θελοντας να κατεβασω καποια προγραμματα (Adobe player, Digsby) μου ζηταει να του διευκρινησω το λειτουργικο μου, εχοντας 3 επιλογες...
Apple, Windows, Mac....
Εγω βρε παιδες ποιο λειτουργικο θα δουλευω??????
Υπαρχει ενδεχομενο πολλα προγραμματα που κυκλοφορουν στο internet να μην δουλευουν σε ubuntu??? :look:

motzin
19/08/2009, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από menos
Νεο διλημμα παρουσιαστηκε καθως αρχισα να εγκαθιστω προγραμματα....
Θελοντας να κατεβασω καποια προγραμματα (Adobe player, Digsby) μου ζηταει να του διευκρινησω το λειτουργικο μου, εχοντας 3 επιλογες...
Apple, Windows, Mac....
Εγω βρε παιδες ποιο λειτουργικο θα δουλευω??????
Υπαρχει ενδεχομενο πολλα προγραμματα που κυκλοφορουν στο internet να μην δουλευουν σε ubuntu??? :look:

υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα κατ' αρχή το pidgin (αντί για digsby λέω) ψάξε στο διαχειριστή πακέτων synaptic για το adobe player θα το εγκαταστησεις από εκει. Σύστημα>Διαχείριση συστήματος>synaptic package manager είναι το "flashplugin-installer"?

edit: όσα προγράμματα δεν είναι ελεύθερα "στο εμπόριο" και χρειάζονται άδεια χρήσης ενδέχεται να μην λειτουργούν σε linux. Υπάρχει το wine στο ubuntu θα το βρεις στο διαχειριστή πακέτων που περιέχει τα βασικά απαραίτητα συστατικά των windows για να λειτουργήσουν μερικά προγράμματα αλλά όχι πολύπλοκες εφαρμογές απλά πράγματα... παιχνίδια, προγράμματα σαν το digsby

το edit του editος: http://forum.digsby.com/viewtopic.php?id=381

menos
19/08/2009, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα κατ' αρχή το pidgin (αντί για digsby λέω) ψάξε στο διαχειριστή πακέτων synaptic για το adobe player θα το εγκαταστησεις από εκει. Σύστημα>Διαχείριση συστήματος>synaptic package manager είναι το "flashplugin-installer"?
Το προβλημα μου ειναι ομως πως δουλευω το digsby κοντα 3 χρονια και με εχει βολεψει....
Επισης εχει παρει και την καλυτερη θεση ως messenger & e-mail προγραμμα..... (Η διαφημιση με μαρανε)
Το pidgin την παλευει δεν την παλευει....
Τεσπα, βλεποντας και κανοντας.... Ευχαριστω.

hidefnick
19/08/2009, 20:39
Για messenger a-msn. Full συμβαρός με Microsoft.

Για player VLC παίζει τα πάντα.

Μόνο σε παιχνιδια έχεις θέμα.

Για plugins ο Firefox έχει τα ΠΑΝΤΑ, και είναι κοινά και με την έκδοση για windows.

ktm640lc4
21/08/2009, 11:30
Δυστηχως δεν σε προλαβα...

Τεσπα, για οποιον αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα στο μελλον και θελει τα αρχεια του πισω (που χαθηκανε απο φορματ, ιους και λοιπα λαθη) κατεβαστε το προγραμμα ''R-studio 4.5''

Ξαναβρισκει τα αρχεια που χαθηκαν με ακριβεια και τα εμφανιζει σε πολυ κατανοητη μορφη για απλο drag n drop στον δισκο.

Υ.Γ. Μην ρωτησετε που, google it.