PDA

View Full Version : μου ειχε πει καποτε μια γυναικα....



monstermind
26/04/2005, 03:33
... ότι αν σε μια γυναίκα λέει , της λες κάθε πρωί ότι είναι πανέμορφη, (μα να το λένε και τα μάτια σου), θα την έχεις για πάντα δίπλα σου και ευτυχισμένη.

Κάποια άλλη μου είπε: κάθε μέρα να της φέρνεις και ένα τριαντάφυλλο και να της λες σ΄αγαπώ! (Μα και να το νιώθεις φαντάζομαι).

[...]

Μικρός είχα πάρει ένα βιβλίο γνωμικών και αποθεμάτων; είχε τα γνωμικά θυμάμαι καταταγμένα ανά έννοια.

Μ αρέσαν έννοιες όπως ανδρεία, όπως τιμή, όπως αξία, όπως σοφία και σκέψη. Μα λίγο πριν την γνωρίσω, λίγο πριν την φέρουν τα νεογέννητα θέλω μου, διάβαζα τις έννοιες γυναίκα, έρωτας, αγάπη, ευτυχία.

Από όλα εκείνα υπάρχουν τρία που τώρα θυμάμαι.

«Οι γυναίκες είναι σαν τα κύματα; μοιάζουν τόσο ίδιες, αλλά είναι τόσο διαφορετικές.»

Μαζί, θυμάμαι το μοναδικό της χαμόγελο, που μου χάριζε όταν της έλεγα σαγαπώ. Τα ντροπαλά της μάτια όταν τις έλεγα με τρόπο γλυκό, χυδαία λόγια στο αυτί. Την φωνή του πάθους της, τις στιγμές που όλα γύρω μας δεν ήσαν... παρά φωτιά και μέλι.

Αυτά τα ίδια, μοναδικά, και απαράλλαχτα, που δίνουν στον μοναδικό έρωτα που κάθε τόσο γνωρίζουν. προηγούμενο και επόμενο.

το δεύτερο έλεγε: «Όταν κρατάς μια γυναίκα από το λόγο της, είναι σαν να κρατάς κόκορα από την ουρά»

Τότε φανταζόμουν έναν πολύ σοβαρό και αξιοσέβαστο άντρα με γενειάδα να το λέει αυτό, με έναν επίσης σοβαρό, μα και κοροϊδευτικό τόνο, σαν να ήταν κάτι τόσο απλό μα τόσο δύσκολο στα μάτια των άλλων.

Τώρα πια δεν με κοροϊδεύει. Γιατί πλέον κατάλαβα. Κατάλαβα ότι αυτός που το έλεγε, δεν είχε γενειάδα και αυστηρό ύφος, λέγοντας σοφίες βγαλμένες από πόνο, αλλά ήταν όμορφος και χαμογέλαγε με ροδοκόκκινο δέρμα, ήταν κάποιος που ακόμα παλεύει τα θεριά, που ακόμα χαίρεται την πάλη τους.

Το τρίτο που θυμάμαι: «Θέλει στρατηγική ο Έρωτας. Θέλει θαρραλέες μάχες. Είναι και αυτός αδυσώπητος σαν τον πόλεμο. Σε ένα μονάχα διαφέρει. Στον Έρωτα, αυτός που θα το βάλει πρώτος στα πόδια, θα είναι ο νικητής.»

Τότε στιγμή δεν σκέφτηκα, τι εστί πόλεμος... γιατί ο πόλεμος ήταν ηρωικός στα μάτια μου, είχε δράκους, γαλέρες και ιππότες. Είχε τιμή αξία και ανδρεία. Έκρυβε κάποιο νόημα αντρίκιο. Δεν ήξερα τότε την σφαγή, δεν ήξερα την απώλεια, δεν ήξερα ότι κάθε πόλεμος είναι και ένας εμφύλιος. Δεν ήξερα πόσο πικρή είναι η νίκη του. Το μόνο που με ένοιαζε ήταν να πολεμήσω γενναία.

Υπήρξαν στιγμές που τον είχα χάσει για τα καλά. Υπήρξαν χωρισμοί που με πνίξανε στα δάκρυα, και υπήρξαν πόνοι που ηρωικά άντεξα. Ήταν η μία φορά αυτή που νίκησα εγώ, η αδιαμφισβήτιτη , που έληξε τον πόλεμο.

Και έχει περάσει καιρός πιά από τότε. Περισσότερος μέσα στο μυαλό μου που δεν έχω πει κουβέντα για αυτό τον πόλεμο, για αυτόν τον εχθρό. Που δεν τον συλλογίστηκα, που ποτέ δεν τον θυμήθηκα - να είναι άραγε δύναμη... ή αδυναμία; πειθαρχία, ή ανόητο πείσμα; πόσο το ένα, πόσο το άλλο; γιατί εγώ, τόση δύναμη... δεν θυμάμαι να έχω.

[...]

Κάποια γυναίκα λοιπόν μου είπε τα μυστικα, για λόγια και λουλούδια.

Και σκέφτομαι και εγώ ο άμοιρος; πόσα αυτές δεν ξέρουν. Γιατί αν κάτι έκανα από την πρώτη μέρα, ήταν αυτά τα δύο. Και τα έκανα με τόση ευλάβεια σαν να ήταν ιατρική συνταγή, στρατιωτική διαταγή. Μου έλεγε αυτή που δεν ήξερε το δεύτερο γνωμικό, μα εγώ ήξερα. Και την θεωρία και την πράξη.

Πρόσφατα λοιπόν ένας φίλος μου, μου είπε ένα γνωμικό, λιγότερο «κουλτουρέ»:

«Την Γυναίκα Να Την Βαράς Και Ας Μην Ξέρεις Εσύ Το Λόγο. Τον Ξέρει Αυτή»

πιστεύω πως είναι το καλύτερο.


:beer:

monstermind
26/04/2005, 03:40
αλλά με ταλαιπωρούν οι κακούργες μέσα στον μαζοχισμό μου!!!

είναι δυό μέρες τώρα που έχει πέσει η απόδοση μου στην (εντατική) μελέτη μου σε απελπιστικά επίπεδα!!!

σήμερα που το σκέφτηκα κατάλαβα ότι φταίει το wallpaper


:lol:


13561

monstermind
26/04/2005, 03:43
λέτε να βάλω αυτό?


13562

free rider
26/04/2005, 07:16
ρε συυυ

αστο καμάκι δεν βγαίνουν γκόμενες με καμάκι...

πρέπει να είσαι κακός απολίτιστος σκληρός και άγριος...

αλήτης τσαντάκια καμικάζι μηχανόβιος...

χαχαααααχα


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Nefeli
26/04/2005, 09:22
Αν σε κάποια λες ότι είναι πανέμορφη ενώ εκείνη γνωρίζει ότι είναι όμορφη ξέρει πως την κοροϊδεύεις


Το τριαντάφυλλο να είναι κόκκινο και να έχεις βγάλει όμως τα αγκάθια, το θέμα δεν είναι να λες σ’ αγαπώ είναι να φαίνεται
Μπορείς βέβαια αν βρεις και μια ζουμπουρλού και να της χαρίζεις ζουμπούλια


Ανδρεία και σοφία είναι <<άξια να τιμάς τις επιλογές σου.

Όταν διαβάζουμε έννοιες είναι για να καταλαβαίνουμε τα συναισθήματα μας.

Η αλήθεια είναι ότι τα κύματα φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι έχει το καθένα διαφορετική <<σύσταση>> ταχύτητας, πυκνότητας, περιεκτικότητας σε άμμο
Μήπως όμως αλλάζουν σκάσιμο και από πέτρα σε πέτρα?


Ρε Μαρίνο μπα και τα έλεγες από το αυτί που δεν άκουγε καλά ?

Ο λόγος έχει τους λόγους του

Στον έρωτα αυτός που <<φεύγει>> είναι νικητής για λίγο. Νικητής είναι αυτός που τον βλέπει να φεύγει και στέκεται στα πόδια του. Τώρα βέβαια το φευγιό είναι μια ποικιλοπρόσωπη υπόθεση, το να φεύγω από ένα αρχικά καλό έρωτα που γίνεται ή που βλέπω να γίνεται ένας κακός έρωτας είναι νίκη τουλάχιστον για μένα.

Ο πόλεμος είναι πάντα πόλεμος και είναι σαν το τελικό συναίσθημα της εκδίκησης πονάς τον νικημένο και πολλές φορές πονάς που νίκησες

«Την Γυναίκα Να Την Βαράς Και Ας Μην Ξέρεις Εσύ Το Λόγο. Τον Ξέρει Αυτή»

Αν πιστεύεις πως είναι το καλύτερο για με είσαι χαμένος
Αλήθεια ο φίλος σου που το υιοθετεί καλά είναι ή φαίνεται καλά????????

Μαρίνο με συγκίνησες

Λοιπόν μεταξύ τυριού και αχλαδιού συγκεντρώσου και στο διάβασμα γιατί τα μανίκια δεν κάνουν ένα κουστούμι

Φιλούμπες




:sun:

idi
26/04/2005, 09:44
εχεις καψει ασφαλειες Μαρινο... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

αλλα το γνωμικο ειναι ενα...

ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Ο ΚΑΙΜΟΣ... ΞΥΛΟ, &%$ΤΣΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΟΣ

ruyjin
26/04/2005, 12:55
ρε Μαρινο δε μας ειπες όμως............








το wallpaper ποιο τευχος ειναι?


:D :wave2:

nimbus
26/04/2005, 13:14
Μαρίνο, έχεις σκεφτεί ότι ενδέχεται να είσαι εσύ κάπου λάθος?:D

afrotwin
26/04/2005, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
Αν σε κάποια λες ότι είναι πανέμορφη ενώ εκείνη γνωρίζει ότι είναι όμορφη ξέρει πως την κοροϊδεύεις


i exi fai tria kila stoko ke den leei na ksestokari me tipota
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke ti ine antikimenika omorfo-omorfi?
pio ine to metro singkrisis?
ke an esi vlepis sto prosopo tis tin ipsisti omorfia ke afti masai stoko pai na pi pos exi dikio?
mpori na tin vlepis 8ea oxi apla omorfi

ke empasi periptosi pios xestike gia to pos vlepi afti ton eafto tis
an ine ke agenestati outo soste na tin apokali 8ea ke na sou tin leei kiolas tote malon gia vourlo prokite
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

siga min sas rotame an 8a sas eroteftoume i an sas vlepoume omorfes
:rotflmao: :rotflmao:

gia ksepezefte apo kana kalami pou ginate ke antikimeniki krites tou eaftou sas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

adam_tsouk
26/04/2005, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εχεις καψει ασφαλειες Μαρινο... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

αλλα το γνωμικο ειναι ενα...

ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ Ο ΚΑΙΜΟΣ... ΞΥΛΟ, &%$ΤΣΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΟΣ


Tης γυναικός η φύση ο χορός και το γ@...

:D :D :D

DoctorS
26/04/2005, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Tης γυναικός η φύση ο χορός και το γ@...

:D :D :D

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

δεν παίζεστε λέμεεεεεεεεεεεεεεε........!!!!!!!!!!

το έχω ξαναπεί....δεν είμαστε εμείς φαλοκράτες...............απλά εκείνες είναι γυναίκες..........!!!!!!

:D :D

nimbus
26/04/2005, 14:27
ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΗΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ, ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΙ

ΑΠΟΘΗΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ:lol: :lol: :lol:


:rotflmao:

free rider
26/04/2005, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Tης γυναικός η φύση ο χορός και το γ@...

:D :D :D

ΟΥ ΡΕΕΕ

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΡΕ ΠΑΛΙΟ ΑΝΤΑΜ...

ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ...

ΟΜΟΙΟΣ ΝΤΙΝΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΓΙΝΕΙ...

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΚΡΑΖΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΡΙΧΝΩ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΨΙΛΗ...

ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...

ΑΧΑΧΑΑΧΑΑΧΑΧ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

monstermind
26/04/2005, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
Αν σε κάποια λες ότι είναι πανέμορφη ενώ εκείνη γνωρίζει ότι είναι όμορφη ξέρει πως την κοροϊδεύεις

[...]




ασε μας βρε ilia... αφού δεν ξέρετε τι σας γίνεται και που σας πάνε τα τέσσερα... ποιά τέσσερα? ούτε που σας πάει το ένα δεν ξέρετε.

δηλαδή δεν αρκεί ένα λουλούδι την ημέρα? πρέπει να βγάζουμε και τα αγκάθια, και να είναι και πάντα κόκκινο... και άν το είχα κάνει και αυτό, μετά θα λέγατε να του έβαζα πάντα και μια κόκκινη κορδέλα με μια μόνο λευκή καρδούλα στα 3.7cm κάτω από το πρώτο φύλλο, κτλ κτλ

:lol:

το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να είσαι πολύ μάγκας για να κρατήσεις μια όμορφη και δυναμική γυναίκα δίπλα σου, και εγώ όσο μάγκας, προφανώς δεν είμαι.

οπότε υπάρχει και η εύκολη λύση: το ξύλο! αφιλτράριστο υποσυνείδητο! πιάνει μια μλκισμένη σκέψη της, και το αφήνεις να αντιδράσει χωρίς πολλά πολλά.

:lol:

θα το δοκιμάσω στην (άμοιρη) την επόμενη και θα έρθω να τα πούμε θεωρία και πράξη!!!

:lol:

"θέε μου... την δεύτερη φορά... που θα έρθω για να ζήσω... όσο η καρδιά και αν λαχταρά...."

:rotflmao:

Nefeli
27/04/2005, 08:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind

"θέε μου... την δεύτερη φορά... που θα έρθω για να ζήσω... όσο η καρδιά και αν λαχταρά...."

:rotflmao:


Αι σιχτίρ να το εξηγήσω καλύτερα όταν λέω ομορφιά δεν εννοώ μόνο τη εξωτερική εμφάνιση άλλα και την εσωτερική……………………………….

Και όταν λέω τριαντάφυλλο δεν εννοώ το λέλουδο μόνο. Εννοώ τα πάντα και τα αγκάθια είναι μέσα στα πάντα, το λέλουδο είναι τα καλά και τα αγκάθια τα δύσκολα όσο για τις κορδέλες ε σίγουρα χρειάζονται και αυτές.

Όσο για τους μάγκες υπάρχουν μερικοί και είναι σκόρπιοι τους άλλους τους πάτησε το τρένο.


Μωρέ διαβάζεις τι γράφεις ??????????????

οπότε υπάρχει και η εύκολη λύση: το ξύλο! αφιλτράριστο υποσυνείδητο! πιάνει μια μλκισμένη σκέψη της, και το αφήνεις να αντιδράσει χωρίς πολλά πολλά.

<<το ξύλο αφιλτράριστο υποσυνείδητο που το αφήνεις ν αντιδράσει>> δηλαδή πως νομίζεις ότι θα αντιδράσει θα σου δώσει τα μέλια που θέλεις?

θα το δοκιμάσω στην (άμοιρη) την επόμενη και θα έρθω να τα πούμε θεωρία και πράξη!!!

Εκ των προτέρων ξέρεις ότι είναι άμοιρη και θα περιμένεις η θεωρία να γίνει πράξη μωρέ θα φας μια πράξη με όλο της το μεγαλείο που θα έχει ξεκινήσει από το δικό σου αφιλτράριστο υποσυνείδητο και μετά το απόλυτο κενό σου.

"θέε μου... την δεύτερη φορά... που θα έρθω για να ζήσω... όσο η καρδιά και αν λαχταρά...."

Μέσα σου μπα και αυτό είναι αντιστρόφως ανάλογο με τα παραπάνω που γράφεις?????

Κοίτα αφού δεν μπορείς να κάνεις αυτό που ΛΑΧΤΑΡΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ στην πρώτη ζωή και δεν θα το κάνεις και τη δεύτερη φορά που θα έρθεις για να ζήσεις μην στεναχωριέσαι υπάρχει και τρίτη.

Ρε Μαρίνο μα το θεό εγώ σε κόβω για <<μάγκα με πολλά κιλά μαγκιά>> κάτσε λίγο χαλάρωσε έχε λίγο το νου σου θα τη βρεις και την μαγκίτισα που θα ξέρει που πάνε και τα τέσσερα και το ένα και γενικά που πηγαίνει εκείνη και θα επικοινωνεί και το μέσα σου γιατί αν ακολουθήσεις το μέσα των άλλων άστα να πάνε.

Τώρα με όλα αυτά που λέω μπορεί και μαλακίες να είναι συγνώμη.




:sun: :wave2:

Nefeli
27/04/2005, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
i exi fai tria kila stoko ke den leei na ksestokari me tipota
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke ti ine antikimenika omorfo-omorfi?
pio ine to metro singkrisis?
ke an esi vlepis sto prosopo tis tin ipsisti omorfia ke afti masai stoko pai na pi pos exi dikio?
mpori na tin vlepis 8ea oxi apla omorfi

ke empasi periptosi pios xestike gia to pos vlepi afti ton eafto tis
an ine ke agenestati outo soste na tin apokali 8ea ke na sou tin leei kiolas tote malon gia vourlo prokite
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

siga min sas rotame an 8a sas eroteftoume i an sas vlepoume omorfes
:rotflmao: :rotflmao:

gia ksepezefte apo kana kalami pou ginate ke antikimeniki krites tou eaftou sas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Κοίτα εσύ είσαι σε αυτή την κατηγορία

<<Μπορείς βέβαια αν βρεις και μια ζουμπουρλού και να της χαρίζεις ζουμπούλια>>


Ζουμπουρδούλη μου με την πρώτη ευκαιρία θα σου στείλω ζουμπούλια ………..

ruyjin
27/04/2005, 09:01
λοιπον παιδες και παιδουλες,
για το θεμα του ποστ εχουν χρειαστει ωρες επι ωρες συζητησεων, διαφωνιων, κιλα και μιλαμε για πολλα κιλα καφε, ποτου, σε ολα τα μερη που μπορει να φανταστει κανεις και ακρη δε βγηκε.

Οποτε μη περιμενετε να βγει ακρη τωρα... :D


...αλλα εγω εχω παλι μια απορια ρε Μαρινο (ποτε θα τα πουμε ρε?)

ελεγα πως εχω μια απορια..


...ποιο τευχος ειναι αυτο το wallpaper ρε Μαρινο? (για το περιοδικο εννοω)

:rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

stako
27/04/2005, 12:12
Ωρέ Monstermind ποια είναι η Θ-Ε-Α ??????

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

idi
27/04/2005, 12:21
μπα πολυ λεπτη για τα γουστα μου :smokin:

θεα ειναι αυτη


13672

ruyjin
27/04/2005, 13:24
ωχ ωχ ωχ


αυτη θα ειναι στο καινουργιο τευχος μαλλον Γιωργο ε!
viva!!!!!!!!!!!

:beer: :wave2:

monstermind
27/04/2005, 17:45
Μετα από απαίτηση του κοινού παραθέτω ακόμη μια ακυκλοφόρητη φωτο!!!


13701

monstermind
27/04/2005, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nimbus
Μαρίνο, έχεις σκεφτεί ότι ενδέχεται να είσαι εσύ κάπου λάθος?:D

φυσικα ρε nimbus, για τι με περασεις να νομίζω πως φταίει για όλα η άλλη..? έχω ρίξει πάρα πολύ σκέψη και έχω καταλήξει σε συμπεράσματα με τα οποία περίεργο συμφωνούν και οι πάντες γύρω μου!



Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
Αι σιχτίρ

καταρχήν συμφωνώ απόλυτα! ! !


[/QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
[/B]Εκ των προτέρων ξέρεις ότι είναι άμοιρη και θα περιμένεις η θεωρία να γίνει πράξη μωρέ θα φας μια πράξη με όλο της το μεγαλείο που θα έχει ξεκινήσει από το δικό σου αφιλτράριστο υποσυνείδητο και μετά το απόλυτο κενό σου.[/B][/QUOTE]

εσύ πιστεύεις ότι θα με πειράξει? ή θα πειράξει τον οιοδήποτε που συμπεριφέρεται κατα τοιαύτο τρόπο?

(να μην σου πω την αργκώ έκφραση που μου έρχεται στο νου...)

[/QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia
[/B]Τώρα με όλα αυτά που λέω μπορεί και μαλακίες να είναι συγνώμη. [/B][/QUOTE]

συγνώμη στον παπά της ενορίας σας. :yuck:

:wave2: :)

ireneepi
28/04/2005, 00:12
Αυτο το θεμα δεν προκειται να
εξαντληθει ποτε...


οσα ποστ και αν γραφτουν...


οσους καφεδες και αν πιουμε...


γι'αυτο.....




ψυχραιμια...!

Nefeli
28/04/2005, 08:53
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από monstermind
[B] έχω ρίξει πάρα πολύ σκέψη και έχω καταλήξει σε συμπεράσματα με τα οποία περίεργο συμφωνούν και οι πάντες γύρω μου!
------------------------------------------------------------------------------------το α σιχτίρ πάρτο σαν ευχή ή σαν βρισιά όπως σε βολεύει.

Κοίτα αν όλοι συμφωνούν τριγύρω μου αλλά νοιώθω πως χάλια είναι η κατάσταση τότε σίγουρα κάτι στραβά πάει……………..





εσύ πιστεύεις ότι θα με πειράξει? ή θα πειράξει τον οιοδήποτε που συμπεριφέρεται κατα τοιαύτο τρόπο?
------------------------------------------------------------------------------------
Είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι οι άνθρωποι όσο <<κακοί>> και αν είναι όσες <<κακιές>> πράξεις και να κάνουν κάποτε μα κάποτε έρχεται η ώρα (το πότε θα είναι αυτή η ώρα είναι μια άλλη κουβέντα) που τους <<πειράζει>>………………………

Και αφού με ρωτάς αν θα σε πειράξει η απάντηση είναι ναι θα σε πειράξει

Να σου πω και κάτι άλλο, είμαι και εγώ αυτή την εποχή σε σκέψη, να αρπάζω ότι μου δίνεται ή ότι μπορώ, να χτυπώ και να φεύγω ή να δίνω ότι καλύτερο έχω και το χαλάκι που απλώνω να μου το πατάνε εγωιστικά και ξεδιάντροπα ?

Καλή Ανάσταση

:sun:

x-rider
28/04/2005, 10:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ilia


Καλή Ανάσταση

:sun: [/B]



ΑΜΗΝ!


:sun: :sun: