PDA

View Full Version : Σωληνάκια υψηλής για Honda BROS



georgio
19/08/2009, 08:48
Σωληνάκια υψηλής για Honda BROS

Παιδιά καλημέρα. Κάνω γενικότερο σέρβις στο μηχανάκι μου και μέσα σε αυτά που αλλάζονται είναι και τα σωληνάκια των φρένων. Έχω βρει αυτά (http://cgi.ebay.com/Goodridge-Braided-Hoses-Kit-Honda-NT-Bros-400-600-650_W0QQitemZ200320250909QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item2ea404741d&_trksid=p3286.m63.l1177#ht_2548wt_939) τα σωληνάκια υψηλής, σε καλή τιμή πιστεύω, και έχω το εξής πρόβλημα: το BROS έβγαινε με δύο τύπους κλιπον, ψηλά και χαμηλά. Το δικό μου είναι με τα ψηλά.
Το θέμα είναι, υποθέτω, ότι επειδή η τρόμπα εδράζεται στο δεξί κλιπόν, η διαφορά ύψους μεταξύ ψηλού και χαμηλού θα σημαίνει και διαφορετικό μήκος στο σωληνάκι(?). Έστειλα μήνυμα στον πωλητή και μου απάντησε ότι η Goodridge βγάζει έναν τύπο για το BROS και για να είμαστε σίγουροι να του στείλω το μήκος από το δικό μου σωληνάκι. Όμως το δικό μου σωληνάκι είναι κατά πάσα πιθανότητα αλλαγμένο (είπαμε Japan αλλά δεν μπορεί ένα λάστιχο να κρατάει 20 χρόνια...) και νομίζω ότι δεν είναι το δικό του γιατί κάνει μεγάλες "κοιλιές" στη διαδρομή μέχρι τη δαγκάνα.
Όποιος λοιπόν έχει βάλει σε BROS σωληνάκια υψηλής, ή ξέρει το μήκος που έχει το σωληνάκι, ή οτιδήποτε άλλο που μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα! Ευχαριστώ

Lio
19/08/2009, 13:33
Παρε ενα κομματι συρμα, ακολουθησε την ιδανικη διαδρομη απο τη δαγκανα μεχρι την τρομπα, ισιωσε το και μετρα το μηκος του...

georgio
25/08/2009, 20:27
Το σύρμα το σκέφτηκα αλλά είναι λίγο μπακάλικο συν ότι προτιμώ να του πω το "μαμά" μήκος που είχε το σωληνάκι για να μπορέσει να κάνει σύγκριση με τα χαρακτηριστικά που δίνει η Goodridge. Ευχαριστώ πάντως.

Τελικά βρήκα το "μαμά" σωληνάκι από το BROS με τα ψηλά κλιπόν και τώρα η ερώτηση είναι η εξής: από που θα μετρούσατε το μήκος; Μόνο το λαστιχένιο κομμάτι από το σωληνάκι ή μαζί με τα ρακόρ πάνω και κάτω που δεν μπορούν να αφαιρεθούν από το σωληνάκι;