PDA

View Full Version : Er6f 09 or XJ6???



foreno
19/08/2009, 12:05
Καλησπέρα,
Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτές τις δύο μηχανές.Είμαι αρχάριος στον χώρο της μοτοσυκλέτας κ πιστεύω ότι μία μηχανή entry level όπως είναι οι παραπάνω θα μου είναι μια χαρά.Το ύψος μου είναι 1,70 κ δεν ξέρω αν είναι απαγορευτικό(er6f-790mm, xj6-785mm).Η χρήση του θα είναι κυρίως εντός πόλης με κάποια μικρά ταξιδάκια 100-200 χιλιομέτρων δυο φορές τον μήνα.Από εμφάνιση μου αρέσουν κ τα δύο κ έχω μπερδευτεί.Το fairing του er θα με βοηθήσει για τα (λίγα) ταξίδια αλλά η γυμνή έκδοση του xj θα με διευκολύνει εντός πόλης.Θα μ ενδιέφερε να είναι κ οικονομικό με ότι συνεπάγεται λίτρα/100χλμ,ανταλακτικά,service.

Σας κούρασα το ξέρω αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος:dizzy: (η αγορά θα γίνει μέσα σεπτέμβρη)

CIRUS
19/08/2009, 13:37
και τα 2 πολύ καλά μηχανάκια είναι και πολύ όμορφα, καλό είναι να τα κάνεις και τα 2 test ride και να δεις πως κουμπώνουν πάνω σου, εγώ κατέληξα στο XJ6 Diversion που είναι το XJ6 με fairing και ένας από τους λόγους ήταν ότι με βόλευε περισσότερο η θέση οδήγησης από το Kawasaki. Οπωσδήποτε test ride. Τέλος οπωσδήποτε καλό κράνος και μπουφανάκι φίλε μου:wave2: :beer: :beer:

αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει ποτέ μότο καλό θα ήταν να πας σε ένα μεταχειρισμένο πρώτα ώστε να μην ξενερώσεις στην πρώτη σούπα και έπειτα να πάρεις ένα καινούργιο μηχανάκι

foreno
19/08/2009, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
και τα 2 πολύ καλά μηχανάκια είναι και πολύ όμορφα, καλό είναι να τα κάνεις και τα 2 test ride και να δεις πως κουμπώνουν πάνω σου, εγώ κατέληξα στο XJ6 Diversion που είναι το XJ6 με fairing και ένας από τους λόγους ήταν ότι με βόλευε περισσότερο η θέση οδήγησης από το Kawasaki. Οπωσδήποτε test ride. Τέλος οπωσδήποτε καλό κράνος και μπουφανάκι φίλε μου:wave2: :beer: :beer:

αν δεν έχεις ξαναοδηγήσει ποτέ μότο καλό θα ήταν να πας σε ένα μεταχειρισμένο πρώτα ώστε να μην ξενερώσεις στην πρώτη σούπα και έπειτα να πάρεις ένα καινούργιο μηχανάκι

Σ ευχαριστώ για την απάντηση:)

Μέσα σεπτέμβρη θα πάω για test ride ελπίζω να υπάρχει κ για τα δύο μοντέλα(μένω Θεσσαλονικη).Τα μηχανάκια που έχω οδηγήση είναι μεχρι 250.Έχω 9χρόνια ένα σκούτερ κ πιστεύω έχω μάθει τις ιδιαιτερότητες της οδήγησης σε δύο ρόδες.Αρχές σεπτεμβρίου θα ξεκινήσω κ μαθήματα μιας κ δίπλωμα για μεγάλη μηχανή δεν έχω.Είχα έρωτα παλιότερα με το fazer αλλά τώρα έχω κολλήσει με αυτά τα δύο κ δεν θέλω να πάρω μηχανή δεύτεροτρίτου χεριού.Άλλωστε σκοπεύω η αγορά να γίνει με μια προκαταβολή 3000-4000 κ τα υπόλοιπα αν γίνεται άτοκα.Σίγουρα πριν πάρω την μηχανή πρώτα θα πάρω καλό κράνος μπουφάν κ ίσως γάντια.
Το περίεργο είναι ότι ακόμα δεν έχω δει κανένα er6f να κυκλοφορεί ενώ έχω δει σίγουρα τρία xj6 naked.

Κ στα δύο μ ενδιαφέρουν οι εκδόσεις με abs...7130 το XJ κ 7730 το ΕR.
Κάπου διάβασα ότι το er καίει μόλις 5λίτρα/100χλμ ισχύει?:eyepop:

ilion10
19/08/2009, 15:12
Παντως το δικο μου xj6 diversion που το εχω μετρησει,καταναλωση εχει περιπου 5,5/100,καθολου ασχημα.

CIRUS
19/08/2009, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από foreno
Σ ευχαριστώ για την απάντηση:)

Κ στα δύο μ ενδιαφέρουν οι εκδόσεις με abs...7130 το XJ κ 7730 το ΕR.
Κάπου διάβασα ότι το er καίει μόλις 5λίτρα/100χλμ ισχύει?:eyepop:

δεν έχω κάτσει να υπολογίσει ακόμα την κατανάλωση να σου την αλήθεια αλλά σίγουρα δεν μου έχει φανεί να καίει πολύ αλλά αντίστοιχα και το kawasaki δεν καίει καθόλου είναι και οι 2 πολύ οικονομικές στη χρήση μηχανές

το μόνο ελάττωμα που βρίσκω εγώ τουλάχιστον στο er είναι ότι δεν έχει καθόλου καλή αξία μεταπώλησης, (γενικά βέβαια στις μηχανές χάνεις αρκτετά χρήματα όταν τις πουλάς αλλά στο συγκεκριμένο μηχανάκι είναι μεγάλη η διαφορά από όσο έχω δει σε αγγελίες)

MAG/FMX
19/08/2009, 15:37
Kane κ ενα τεστ ride ducati monster 695.Ti diaolo re paidia Eyrvpaioi eimaste.

foreno
19/08/2009, 16:18
Ναι κ οι δύο απ ότι φαίνεται είναι πολύ οικονομικές.Το νέο erf είναι σχεδιαστικά η μέρα με την νύχτα από το προγενέστερο μοντέλο.Τα er δεν έχουν πουλήσει στην ελλάδα κ βλέπω ότι κ με 4500 μπορείς να βρεις erf του 07 με ελάχιστα χιλιόμετρα.
Να πω την αλήθεια ήμουν έτοιμος για το xj6 αλλά μόλις είδα το er μπήκα σε σκέψεις.:D

Το ducati είνα για κόντρες δεν είναι για μένα ούτε συνεπιβάτη δεν μπορείς να πάρεις.