PDA

View Full Version : drz 400



Σελίδες : [1] 2 3

nikolakhs89
19/08/2009, 19:17
paidia eimai kainoyrgios shn selida opos kai kainoyrgios pano se ena drz 400 montelo 2003!! 8a sas po se ti katastash einai to mhxanaki mou k 8a h8ela na mou peite an ekana kala pou to phra! einai 2003 montelo, foraei e3atmish crd apo ton pato, zantolastixa motard me sxedon kainoyrgia lastixa dunlop! einai to grehgoro montelo me karbyrater fcr, plastiko ntepozito xoris piso patakia ktl... 8a h8ela na mou pei kapoios pou gnorizei posa ellathria exei to pistoni tou! to paidi pou to phra mo eipe pos foraei pistoni me diplo ellathrio k skeftomai na tou peraso pistonaki me 3 ellathria gia na exo to kefali mou yshxo! einai kalh kinhssh h oxi? parakalo as mou apanthsei kapoios......

VIDAS
28/08/2009, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
paidia eimai kainoyrgios shn selida opos kai kainoyrgios pano se ena drz 400 montelo 2003!! 8a sas po se ti katastash einai to mhxanaki mou k 8a h8ela na mou peite an ekana kala pou to phra! einai 2003 montelo, foraei e3atmish crd apo ton pato, zantolastixa motard me sxedon kainoyrgia lastixa dunlop! einai to grehgoro montelo me karbyrater fcr, plastiko ntepozito xoris piso patakia ktl... 8a h8ela na mou pei kapoios pou gnorizei posa ellathria exei to pistoni tou! to paidi pou to phra mo eipe pos foraei pistoni me diplo ellathrio k skeftomai na tou peraso pistonaki me 3 ellathria gia na exo to kefali mou yshxo! einai kalh kinhssh h oxi? parakalo as mou apanthsei kapoios......

Εχεις το καλο το ετοιμοπολεμο drz400'E !
H CRD καλη ειναι αλλα υπαρχουν και καλυτερες αν κυνηγας την απολυτη δυναμη..!
Ολα τα drz400 εχουν το ιδιο πιστονι , εχει 3 ελατηρια απο τη μανα του . Το 'Ε εχει και πιο ανεβασμενη συμπιεση στο 12.2:1 ( 'S/'SM 11.3:1) αλλα αυτο οφηλεται στη φλατζα της βασης του κυλινδρου .

Σου ειπε το παιδι οτι εχει αλλαξει αυτος το πιστονι με καποιο αλλο ;

Με 2 ελατηρια πιστονι βγαινει στα 92mm + 94mm διαμετρο (90mm μαμα) ενα που εριναι πιο κοντο που χρησημοποιητε οταν το κανεις 450cc με την +5mm στροφαλομπιελα για να μη βρει το πιστονι στις βαλβιδες .
Αν δεν εχει βαλει την +5mm στροφαλομπιελα τοτε δε νομιζω να εχει πιστονι με 2 ελατηρια .

Παιζει και

κοντερακι (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Vapor-Trail-Tech-Suzuki-DRZ400-DRZ-KLX-400-KLX400-00-08_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem5882ba563eQQitemZ380150371902QQptZMotorcycle sQ5fPartsQ5fAccessories) φινο .

Λαδακια να του αλλαζεις καθε 3.000χλμ περιπου και το λαδι που βαζεις να ειναι καλης ποιοτητας και να τελιωνει σε 50 , π.χ 15W50 - 20W50 .

nikolakhs89
28/08/2009, 16:50
se eyxaristo poly filarako!!! na eisai kala!!! me boh8hses arketa!!! a kai oso gia to konter entelos symptomatika proxtes paragghla ayto akrivos apo to e bay... eyxaristo...

VIDAS
28/08/2009, 19:45
Αν το πηρες απο το ιδιο μαγαζι να ξερεις οτι το στελνει γρηγορα! 6 μερες εκανε για να ερθει το δικο μου ! Εγω του εβαλα και αυτο (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Vapor-Vector-Trail-Tech-Motorcycle-Indicator-Dashboard_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem3354f00eb5QQitemZ220468350645QQptZMot orcyclesQ5fPartsQ5fAccessories) !

nikolakhs89
30/08/2009, 02:40
file 8a h8ela na se rothso k kati akoma! epeidh eimai foithths skeftomai pou k pou na xrhsimopoio to drz gia na phgainoerxomai sto kanoniko spiti mou stoys goneis apo thn polh pou spoudazo (mia apostash peripou 250 xlm) mia fora stoys dyo mhnes... yparxei kapoio provlhma h oxi? pio poly me provlhmatizei to oti einai to E montelo phpos den antexei poreies?eyxaristo...

menelaos46
30/08/2009, 02:57
Ειχα κι εγω το Ε. Για χιλιομετρα τοσο πολλα δε κανει. Ειναι για χρηση βουνο πιο πολυ.
Κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο μηχανακι, να προσεχεις τα λαδια μονο και την καδενα.

VIDAS
30/08/2009, 03:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
file 8a h8ela na se rothso k kati akoma! epeidh eimai foithths skeftomai pou k pou na xrhsimopoio to drz gia na phgainoerxomai sto kanoniko spiti mou stoys goneis apo thn polh pou spoudazo (mia apostash peripou 250 xlm) mia fora stoys dyo mhnes... yparxei kapoio provlhma h oxi? pio poly me provlhmatizei to oti einai to E montelo phpos den antexei poreies?eyxaristo...


Καλυτεςρα θα ηταν να του αλλαξεις κανα γραναζι για να απλωσει πιο πολυ , εδω το δικο μου το SM ( + οτι του εχω βαλει..!)που εχει 15/41 και στην εθνικη/μεγαλη πορια μου φεναιται κοντο..

Τι γραναζια φοραει ?

nikolakhs89
30/08/2009, 09:21
Αν δεν κάνω λάθος φοράει 15 μπροστά κ 49 πίσω! να το μακρύνω περισσότερο λες; Αυτό που θα ήθελα να μου πεις εμπηρικά είναι αν υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι απο την πορεία ή δεν καταλαβαίνει τίποτα? Ευχαριστω πάρα πού ρε φίλε για την βοηθειά σου!! Με ευκολήνεις πολύ!

VIDAS
30/08/2009, 12:16
Εε αμα εινει SM παρα ειναι κοντο για καθε μερα... Δοκιμασε ενα 15/41 και θα εισαι κομπλε νομιζω .

nikolakhs89
30/08/2009, 13:13
δεν σκοπευω να κανω αυτην την αποσταση καθε μερα αλλα περιπου μια φορα στο δυμηνο! τεσπα! κατα την γνωμη σου ο κινητηρας αντεχει τοσα χλμ πορεια ή υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιο προβλημα;

VIDAS
30/08/2009, 13:32
Το δικο μου το εχω φερει στα επιπεδα ενος 'Ε εδω και κανα χρονο+ , εχω κανει ταξιδακια της ταξης των 200χλμ , μεση ταχυτητα 110-130 και παει οκ . Γενικα αν δε το κυνηγας το μηχανακι συνεχεια στη τελικη του δεν εχεις θεμα . Αλλα με γραναζομα 15/49 +17ρηδες τροχους θα σου βγαλει τη πιστη γιατι ειναι αρκετα κοντο .

nikolakhs89
30/08/2009, 14:08
μπραβο ρε drzακια... δεν περιμενα τοση βοηθεια απο κανεναν! αυριο βγαινει το παλιο πιστονι κ θα γινει η παραγγελια του καινουργιου με τα τρια ελλατηρια!! αν εχω κσμισ απορια θα σε ρωτησω! κ παλι ευχαριστω!!!

VIDAS
30/08/2009, 14:23
Ειναι ρε σιγουρο οτι το παλιο ειναι με 2 ελατηρια???
Τα JE ειναι παντως πολυ καλα πιστονια , τετοιο εχω κι εγω και γενικα εχουν πολυ καλη φημη πανω στα drz !

nikolakhs89
30/08/2009, 14:47
δεν ειναι σιγουρο ετσι μου ειπε ο τυπος που αγορασα το μηχανακι!!! αυριο που 8α ανοιχτει θα δουμε! αν τελικα φοραει πιστονι με τρια ελλατηρια λεω να του αλλαξω μονο τα ελλατηρια! ποια η γνωμη σου? πηγαινει παντως πολυ καλα το μηχανακι! ειναι πολυ παιχνιδιαρικο κ γενικα ειμαι ευχαριστημενος!!!

VIDAS
30/08/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
δεν ειναι σιγουρο ετσι μου ειπε ο τυπος που αγορασα το μηχανακι!!! αυριο που 8α ανοιχτει θα δουμε! αν τελικα φοραει πιστονι με τρια ελλατηρια λεω να του αλλαξω μονο τα ελλατηρια! ποια η γνωμη σου? πηγαινει παντως πολυ καλα το μηχανακι! ειναι πολυ παιχνιδιαρικο κ γενικα ειμαι ευχαριστημενος!!!

Μου φαινεται λιγο κουφο παντως να εχει μπει πιστονι με 2 ελατηρια...
Αμα ανοιχτει θα το δει ο μηχανικος , το δικο μου που ανοιχτηκε στα 26.000χλμ για να μπει ο μεγαλυτερος κυλινδρος+πιστονι ( "440cc" ) τα μαμισια ηταν σε αριστοτατη κατασταση!

martinacos
30/08/2009, 15:03
περσι πηγα στην πανελληνια απο ηγουμενιτσα καβαλα με την μια!αν αντεχεις δεν χαμπαριαζει,εγω εχω το σμ και του εχω βαλει 16αρι μπροστα για να ταξιδευει ανετα,λευκαδα κεφαλονια κερκυρα γιαννενα πρεβεζα κ.α.ειναι καρααξιοπιστο,στα μοντελα μεχρι το 2004 καλο ειναι να ανοιξεις και να βαλεις λοκταιτ στις βιδες κομπλερ μιζας.εγω το δινω μονο και μονο γιατι δεν μπορω να παλευω με τον αερα και θελω να κανω ταξιδια πολλων χιλιομετρων...κατα τα αλλα δεν παιζεται το εργαλειο!

nikolakhs89
30/08/2009, 15:21
Απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ γερα μηχανακια τα drz κ πολυ αξιοπιστα!!! μπορω να βρω μονο ελλατηρια σε περιπτωση που θα φοραει πιστονι με τρια ε?

VIDAS
30/08/2009, 15:26
Ναι !

nikolakhs89
30/08/2009, 15:36
Αυτο για το λοκ ταιτ στις βιδες της μιζας τωρα το ειδα! γιατι να το κανω αυτο; κ τωρα που το αωεφερες μια στο τοσο κολαει η μιζα κ αν την χτυπησω λιγο ξεκολλαει! σε τι μπορει να ευθυνεται αυτο?

VIDAS
30/08/2009, 15:43
Θα σε γελασω... δε το εχω αντιμετωπισει αυτο ποτε οπωτε δηλωνω αγνοια...!

nikolakhs89
30/08/2009, 15:53
και λοκταιτ για ποιο λογο με συμβουλευεις να βαλω στις βιδες της μιζας?

VIDAS
30/08/2009, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
και λοκταιτ για ποιο λογο με συμβουλευεις να βαλω στις βιδες της μιζας?

Ειναι κατι σαν προληψη , οχι στη μιζα μονο , κι'αλλου . (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=324503&parentpage=2)
Εγω δε τα εχω κανει παντως .

nikolakhs89
30/08/2009, 16:12
μαλιστα!!! εμενα αυτο που με καιει τωρα ειναι να δω πως 8α βαλω το κοντερ πανο στο μηχανακι που δεν εχει καθολου κ πρεπει ολους τους αισθητηρες κ αυτα να τα περασω μονος μου!!! ειναι εθκολη η εγκατασταση του?

VIDAS
30/08/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
μαλιστα!!! εμενα αυτο που με καιει τωρα ειναι να δω πως 8α βαλω το κοντερ πανο στο μηχανακι που δεν εχει καθολου κ πρεπει ολους τους αισθητηρες κ αυτα να τα περασω μονος μου!!! ειναι εθκολη η εγκατασταση του?

Εμενα ευτυχος μου το περασε ενας φιλος με το ιδιο ακριβως μηχανακι ( drz400sm K5 ) μεσα σε 2 ωριτσες περιπου . Βεβαια ειναι ηλεκτωνικος στο επαγγελμα και οταν το εβαλε πρωτη φορα στο δικο'του του πηρε ενα 4ωρο περιπου ψαχνωντας με το πολυμετρο τα καλωδια ενα-ενα και μονος του . Θα τον ρωτησω τι νουμερο ειχε βαλει στο κοντερ για να μετραει τα χλμ , καπως το υπολογιζεις με τη διαμετρο του τροχου , φανταζομαι κι εσενα το μπροστινο λαστιχο ειναι 120 .
Αμα πιανουν τα χερια σου παντως και το'χεις με τα ηλεκτρικα ή εχεις καποιον φιλο/κολητο το βαζετε .


Σου στελνω π.μ τις οδηγιες απο το μανιουαλ του .

nikolakhs89
30/08/2009, 22:49
δεν μου εχει ερθει κανενα μηνυμα με τις οδηγιες ρε φιλε.. θα μου ελυνες τα χερια αν μου εστελνες το μανυαλ.. περιμενω.. ευχαριστω πολυ!

VIDAS
30/08/2009, 23:30
Συγνωμη ξεχαστικα...! :beer:

nikolakhs89
02/09/2009, 19:30
και να που ηρθε η μεγαλη μερα!! Σημερα ανοιχτηκε το μηχανακι! τελικα φοραει πιστονι με τρια ελλατηρια το οποιο αν και ειναι σε καλουτσικη κατασταση λεω να αλλαχτει μαζι με τα ελλατηρια μιας που ανοιχτηκε! το προβλημα ειναι οτι ειναι λιγο ανναμενες οι εδρες του ενος εκκεντροφορου πανω στην κεφαλη! εκει που γυρναει δηλαδη! στειλαμε την κεφαλη μαζι με τους εκκεντροφορους σε ενα μηχανουργο κ αυριο θα εχω απαντηση αν υπαρχει προβλημα ή οχι τελικα! σε περιπτωση που υπαρχει προβλημα κ χρειαστει αλλαγη κεφαλης εχει κανενας στα υποψην καμια κεφαλη μεταχηρισμενη!? γιατι καινουργια λογικα θα ειναι ακριβη! βασικα ας ελπισουμε να μην χρειαστει αλλαγη κ ο θεος βοηθος!!!

VIDAS
02/09/2009, 19:43
eBay , εκει θα βρεις κεφαλη σε νορμαλ τιμη , εδω δεν εχει πουλησει και τοσο πολυ το μηχανακι για να βρισκοντε ευκολα μτχ ανταλακτηκα . Ταιριαζει απο ΟΛΑ τα drz/klx/ltz/kfx/dvx400 και απο ΟΛΕΣ τις χρονιες .
Οι εκκεντροφοροι την παλευουν ?

nikolakhs89
02/09/2009, 19:51
Ναι οι εκκεντροφοροι απο οτι φανηκε ειναι σε καλη κατασταση αλλα θα ξερουμε σιγουρα αυριο που θα μιλησουμε με τον μηχανουργο! εψαξα στο εβαΥ δεν βρηκα κατι! Ταιριαζουν απο ολα αυτα τα μοντελα? δεν εχει διαφορα ομως η δικια μου κεφαλη επειδη το μηχανακι ειναι το Ε? το δικος σου το μαμισιο πιστονι το πουλας?

VIDAS
02/09/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
Ναι οι εκκεντροφοροι απο οτι φανηκε ειναι σε καλη κατασταση αλλα θα ξερουμε σιγουρα αυριο που θα μιλησουμε με τον μηχανουργο! εψαξα στο εβαΥ δεν βρηκα κατι! Ταιριαζουν απο ολα αυτα τα μοντελα? δεν εχει διαφορα ομως η δικια μου κεφαλη επειδη το μηχανακι ειναι το Ε? το δικος σου το μαμισιο πιστονι το πουλας?

Ναι ρε ολες ιδιες ειναι , απλα του 'Ε εχει μια τρυπα/αναμονη για χειροκινητο αποσυμπιεστη , "προικα" απο το 'Κ ( σα το 'Ε αλλα μονο μανιβελα ) , κατα τ'αλλα ειναι ιδια η κεφαλη σε ολα και απ'ολες τις χρονιες :a013:

Δε νομιζω να το πουλησω , τα θελω καβατζα τα πραγματα , αααμα κατσει καμια στραβη να εχω κατι .

Ενα κιτακι( κυλινδρος+πιστονι κομπλε+φλατζες) για '440 παντως το βρισκεις σε νορμαλ τιμη απο eBay...! Mε 330-350e βρισκεις κιτ και μαλιστα με εμβολο JE .

nikolakhs89
02/09/2009, 20:09
ναι ρε αυτο το κιτακι που λες πρεπει να το χω δει κ εγω!! το θεμα ειναι οτι ο κυληνδρος μου ειναι αριστος κ δεν καιγομαι για υπερκυβισμο! κεφαλη αν χρειαστω ποσο κ αν θα βρω ειναι αυτο που με καιει! να σε ρωτησω το "γρηγορο" drzακι δεν εβγαινε με μανιβελα? το δικο μου γιατι δεν εχει? οχι οτι με χαλαει τισ βαρεθηκα τοσα χρονια με τα καθαρα που ειχα απλα απο περιεργεια!!!

VIDAS
02/09/2009, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
ναι ρε αυτο το κιτακι που λες πρεπει να το χω δει κ εγω!! το θεμα ειναι οτι ο κυληνδρος μου ειναι αριστος κ δεν καιγομαι για υπερκυβισμο! κεφαλη αν χρειαστω ποσο κ αν θα βρω ειναι αυτο που με καιει! να σε ρωτησω το "γρηγορο" drzακι δεν εβγαινε με μανιβελα? το δικο μου γιατι δεν εχει? οχι οτι με χαλαει τισ βαρεθηκα τοσα χρονια με τα καθαρα που ειχα απλα απο περιεργεια!!!

To 'K ειναι ιδιο με το 'Ε αλλα εχει μονο μανιβελα , αρα δεν εχει μπαταρια και εχει πιο ελαφρυ στροφαλο . Το 'Κ δεν ηρθε ποτε εδω . Κιτ για μανιβελα βρισκεις παντως στο γνωστο μερος..!

ΕΔΩ (http://www.thumpertalk.com/forum/showthread.php?t=735068) εχει ολα τα DRZ400 που βγηκαν ποτε , στις Ηνωμενες Πολιτιες αλλα αυτα ειναι , το μονο που λειπει ειναι το "Αυστραλεζικο" drz που ειναι ενα 'Ε με τα φωτα/φλασακια , το κοντερ και το υποπλαισιο των 'S/'SM .

nikolakhs89
02/09/2009, 20:28
μπραβο σου παντως ρε φιλε εχεις ριξει πολυ ψαξιμο πανω στον τομεα drz.. οτι κ να ρωτησω εχεις μια απαντηση κ μια σελιδα ετοιμη! εισαι ωραιος! μου λεει ενας φιλος μου το μηχανακι σου δεν ειναι το γρηγορο μοντελο γιατι τα γρηγορα εχουν μανηβελα! κ προς στιγμη απορησα κ λεω μηπωσ εχει δικιο αλλα μετα σκεφτηκα! εχω πλαστικο ντεποζιτο, δεν εχω κοντερ, εχω fcr, δεν εχει πισω πατακια ουτε καν τρυπες στο υποπλαισιο. κ λεω αποκλειεται να χουν γινει τοσες μετατροπες ειναι το Ε!!!!!!

VIDAS
02/09/2009, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
μπραβο σου παντως ρε φιλε εχεις ριξει πολυ ψαξιμο πανω στον τομεα drz.. οτι κ να ρωτησω εχεις μια απαντηση κ μια σελιδα ετοιμη! εισαι ωραιος! μου λεει ενας φιλος μου το μηχανακι σου δεν ειναι το γρηγορο μοντελο γιατι τα γρηγορα εχουν μανηβελα! κ προς στιγμη απορησα κ λεω μηπωσ εχει δικιο αλλα μετα σκεφτηκα! εχω πλαστικο ντεποζιτο, δεν εχω κοντερ, εχω fcr, δεν εχει πισω πατακια ουτε καν τρυπες στο υποπλαισιο. κ λεω αποκλειεται να χουν γινει τοσες μετατροπες ειναι το Ε!!!!!!

Εχω αποστολη απο τον Θεο να βοηθαω τα DRZόαδελφια μου!

To 'E +το 'K εχουν και πιο κοντο υποπλαισιο , στα 'S/'SM φτανει μεχρι το τελος του πλαστικου φτερου πισω , στα 'Ε+'Κ μεχρι λιγο μετα τη σελα . Εκει ειναι μια καλη διαφορα σε βαρος σε σχεση με τα αλλα δυο αδερφακια του , το τεποζιτο το πλαστικο δεν εχει και τοση διαφορα τελικα , ειναι αστεια η διαφορα .
Το δικο μου παντως εχει πλαστικο τεποζιτο , σα του 'Ε αλλα μαυρο γιατι ειναι απο το αντιστοιχο του KLX400R ! Συλεκτικο κομματι!!!

Πες του φιλου σου οτι ενταξει CRF δεν ειναι αλλα τη κανει καλα τη δουλεια του!

nikolakhs89
02/09/2009, 20:44
γιατι το ειπες τωρα αυτο? λες και ηξερες! ο φιλος μου αυτος εχει crf 450!!! xaxa

VIDAS
02/09/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
γιατι το ειπες τωρα αυτο? λες και ηξερες! ο φιλος μου αυτος εχει crf 450!!! xaxa

Κι εμενα ενας φιλος εχει ενα crf450Xsm και πειραζομαστε συνεχεια :p
Ειναι εργαλειαρα το crf παντως ! Για καθημερινο μηχανακι να κανω τις δουλειες μου δε θα το επερνα αλλα για να κανω μονο τις βολτες μου θα ηταν ΟΤΙ πρεπει!

nikolakhs89
02/09/2009, 21:06
ναι ναι αστο! ειναι πολυ παιχνιδι αλλα ειναι για μια ωρα την ημερα να ξεδινεις. τιποτα παραπανω. ουτε βολτα ουτε αποσταση ουτε τιποτα!!! φιλε παω για ποτακι αυριο που θα μαθω θα σου πω τα νεα μου κ ελπιζω να μην χρειαστω κεφαλη τελικα!!

VIDAS
03/09/2009, 22:09
Ειχαμε κανα νεο???

nikolakhs89
04/09/2009, 15:27
οχι ρε φιλε! χτυπησε ο μηχανικος μου το ποδι του κ εκανε μια εγχειρηση κ ειναι κλειστο το μαγαζι μεχρι αυριο την καντεμια μου μεσα!!! με εχει φαει η αγωνια μην χρειαστει καινουργια κεφαλη κ λογικα θα ειναι κ ακριβη κ αστα να πανε!!! θα σου πω αυριο οποτε που θα ανοιξει το μαγαζι!!!

nikolakhs89
06/09/2009, 09:39
Και ναι λοιπον εχτες μπορεσε κ μιλησε ο μηχανικος μου με τον μηχανουργο και μαθαμε το πολυ ευχαριστο νεο οτι η κεφαλη δεν εχει σοβαρο προβλημα κ επισκευαζεται με μικρο κοστος!! Εφυγε ενα βαρος απο πανω μου γιατι δεν θελω καν να φανταστω ποσο μπορει να κοστιζει μια καινουργια κεφαλη! Οποτε οι εκκεντροφοροι ειναι καλοι, το πιστονι επισης αρα αλλαζουμε τα ελλατηρια, τα τσιμουχακια των βαλβιδων κ φλατζες κ ειναι ετοιμο το DRZ!!!!!!! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ!!!!

VIDAS
06/09/2009, 12:21
Μια χαρα :a013:

Απο ζιγκλερωμα τι φοραει??? Ειναι μαμα ή το ειχε ρυθμισει ο πρωην ?

nikolakhs89
06/09/2009, 12:39
Δεν εχω ιδεα φιλε!! Σκατα απο οτι καταλαβα ο πρωην οτι να ναι ηταν κ δεν ηξερε τιποτα. εδω δεν ηξερε εαν το μηχανακι του εχει 2 ή 3 ελλατηρια απο εκει κ περα βγαλε συμπέρασμα!! Εχεις να προτηνεις τιποτα καλο; ;-)

VIDAS
06/09/2009, 13:23
Για 'Ε το βασικο τζεταρισμα ειναι οκ αν δε το εχει πειραξει ,
main jet 165 και τη μαμα βελονα στο 5ό κλιπ ( απο πανω προς τα κατω ) .
Το πιο σημαντικο ειναι να ρυθμιστει η αντλια επιταχυνσης , στα "παλιοτερα"/ old style FCR σα του 'Ε η αντλια ψεκαζει 4 δευτερολεπτα ενω κανονικα πρεπει να ψεκαζει για 1 δευτερολεπτο!
Αυτο για να ρυθμιστει θελει :
Α) Taffy mod (http://www.docta-zaius.freeservers.com/whats_new.html) ενα κολαρο με μια ακεφαλη βιδα που το βαζεις στο ραβδι της αντλιας και το ρυθμιζεις μεχρι ο χρονος ψεκασμου να ειναι 1-1,5 δευτ . Το βρισκεις σε μαγαζια με ειδη μοντελισμου , καπως ετσι μοιαζει . (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=3%2F32+collar&_sacat=See-All-Categories)

Β) Περνεις τη μεμβρανη απο το crf450 (http://www.thumpertalk.com/forum/garage.php?do=viewmod&mid=80171) ε αυτο το κωδικο και τελωνεις .

nikolakhs89
06/09/2009, 17:44
Δεν καταλαβα σχεδον τιποτα αλλα δεν πειραζει ο μηχανικός μου ειναι γατα θα την βρει την ακρη αλλα πριν το ανοιξω το μηχανακι που εκανα βολτες μια χαρα ακουγε στο γκαζι!!!

Stergios69
06/09/2009, 19:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Το πιο σημαντικο ειναι να ρυθμιστει η αντλια επιταχυνσης , στα "παλιοτερα"/ old style FCR σα του 'Ε η αντλια ψεκαζει 4 δευτερολεπτα ενω κανονικα πρεπει να ψεκαζει για 1 δευτερολεπτο!

Αυτο που μου πουλησες είναι ρυθμισμένο;
Ρωταω, γιατί ακόμα δεν το έβαλα κι αμα είναι να κάνω την μόντα... :D :wave2:

VIDAS
06/09/2009, 21:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Αυτο που μου πουλησες είναι ρυθμισμένο;
Ρωταω, γιατί ακόμα δεν το έβαλα κι αμα είναι να κάνω την μόντα... :D :wave2:

Του ειχα πει να το ρυθμισει αλλα δε το εκανε ποτε... εγω οταν οδηγησα το μηχανακι μου με σωστα ρυθμισμενη την αντλια επιταχυνσης ειδα διαφορα προς το καλο !

VIDAS
06/09/2009, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
Δεν καταλαβα σχεδον τιποτα αλλα δεν πειραζει ο μηχανικός μου ειναι γατα θα την βρει την ακρη αλλα πριν το ανοιξω το μηχανακι που εκανα βολτες μια χαρα ακουγε στο γκαζι!!!

Δοκιμαστε το τωρα που ειναι λυμενο το μηχανακι , παω στοιχημα οτι θα ψεκαζει 3,5 με 4 δυτερα ;)

nikolakhs89
07/09/2009, 17:47
Οκ. θα του πω αμα ειναι αυριο να το κοιταξει!!! Πως καταλαβαινεις ποση ωρα ψεκαζει;

VIDAS
07/09/2009, 17:50
Οταν το εχεις στο χερι κοιτας απο πισω εκει που ψεκαζει και και γυρνας τη γκαζιερα σα να δινεις γκαζι γρηγορα .

nikolakhs89
08/09/2009, 18:23
οταν ειχες βαλει το κιτ 440κυβικα χρειαστηκε αλλαγμα κ η μπιελα για να μπει κοντοτερη ή οχι?

VIDAS
08/09/2009, 18:30
Οχι , το '440 ειναι υπερκυβισμος σε διαμετρο μονο , απο τα 90mm που ειναι η μαμα διαμετρος παει στα 94mm . Κατι δινει κι αυτο! Η μπιελα μενει ως εχει .

nikolakhs89
08/09/2009, 19:07
εχει διαφορα αρκετη η δεν δινει κ πολυ?απο αξιοπιστια κ καταναλωση τι λεει? σκεφτομαι τωρα που ειναι ανοιχτο να τα παραγγηλω!τι λες?

VIDAS
08/09/2009, 19:40
Απο καταναλωση τωρα που το ρυθμισα πιο σωστα δεν ειδα καποια τρελη διαφορα .
Απο αξιοπιστια ο κυλινδρος του drz ειναι οκ μεχρι τα 94mm , απο 'κει και πανω ειναι λιγο υπουλα τα πραγματα με τις φλατζες.. αλλα τα 94mm/'440 , 436cc πραγματικα , ειναι οκ !
Αν εχεις τα λεφτα και σε περνει πες'το και στο μηχανικο σου να σου πει αν τα υπλοιπα μερη του μοτερ ειναι οκ και καν'το!
Παντως απο'οτι λενε οι φιλοι μας οι Αμερικανοι αν δεν εχεις καποια πολυ καλη εξατμιση ( Yoshi TRC/YRS ή SSW/MRD ) και αταπωτη δε θα δεις και τρελη διαφορα .

Απλα αν το παρεις το κιτ στη φλατζα της βασης εχει "μια" φλατζα που αποτελειται απο 3 ενωμενες μεταξυ τους με 2 πριτσινια , με αυτη τη τριπλη φλατζα η συμπιεση θα ειναι 11,3:1 αν θελεις να ειναι σα του 'Ε τοτε τα ξεπριτσινωνεται και χρησημοποιητε μια απο τις δυο εξωτερικες , οχι την μεσαια .

Stergios69
10/09/2009, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από VIDAS
Αυτο για να ρυθμιστει θελει :
Α) Taffy mod (http://www.docta-zaius.freeservers.com/whats_new.html) ενα κολαρο με μια ακεφαλη βιδα που το βαζεις στο ραβδι της αντλιας και το ρυθμιζεις μεχρι ο χρονος ψεκασμου να ειναι 1-1,5 δευτ . Το βρισκεις σε μαγαζια με ειδη μοντελισμου , καπως ετσι μοιαζει . (http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m38.l1313&_nkw=3%2F32+collar&_sacat=See-All-Categories)

Β) Περνεις τη μεμβρανη απο το crf450 (http://www.thumpertalk.com/forum/garage.php?do=viewmod&mid=80171) ε αυτο το κωδικο και τελωνεις .
Προφανώς εννοείς ή το ένα ή το άλλο, έτσι;

VIDAS
10/09/2009, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Προφανώς εννοείς ή το ένα ή το άλλο, έτσι;

Nαι , ειναι δυο οι επιλογες! Αξιζει παντως το κοπο να ρυθμιστει !

nikolakhs89
12/09/2009, 14:55
γεια σου φιλε!! αυτο το κιτακι σκεφτομαι να παραγγηλω κ βγαινει γυρω στα 300 ευρω..

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=290347709342&ssPageName=STRK:MEWAX:IT.


ποια η γνωμη σου???

VIDAS
12/09/2009, 15:03
Αυτο εχω κι εγω! Απο το ιδιο μαγαζι το πηρα , το φερνει και γρηγορα παντως εκανε 6 μερες να μου ερθει !
Απλα για να ειναι η συμπιεση 12.2:1 πρεπει να γινει η "μοντα" στη φλατζα ετσι ειναι στο 'Ε απο τη μανα του , τα 'S/'SM εχουν αυτη τη τριπλη και ριχνει τη συμπιεση στο 11.3:1 , οπωτε κοψτε/βγαλτε τα πριτσινια απο τη φλατζα της βασης του κυλινδρου ( οχι την πανω! ) για να ειναι η σωστη συμπιεση !


Θα θελει ενα στρωσηματακι εχε υπ'οψιν σου για μερικα χλμ , απλα να προσεχεις να φωρτωνει συνεχεια και να μη το αφηνεις να κρεμαει , και να προσεχεις ζεσταματα-κρυοματα !

nikolakhs89
12/09/2009, 16:03
γιατι να μην το αφηνω να κρεμαει; εννοεις στο στρωσιμο μονο η γενικα;δεν σου εβγαλε κανενα προβλημα ε; εγω απο αυτο το μαγαζι πηρα το κοντερ οντως τα στελνει γρηγορα κ απανταει στις ερωτησεις κτευθειαν!!

VIDAS
12/09/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
γιατι να μην το αφηνω να κρεμαει; εννοεις στο στρωσιμο μονο η γενικα;δεν σου εβγαλε κανενα προβλημα ε; εγω απο αυτο το μαγαζι πηρα το κοντερ οντως τα στελνει γρηγορα κ απανταει στις ερωτησεις κτευθειαν!!

Ναι ειναι κορυφη το μαγαζι , τα στελνει και με τους "τροπους που του λες" !
Για το στρωσιμο λεω , προβλημα δε βγαζει , ειναι safe η αυτη η διαμετρος ! Απλα πες 'το και στον μηχανικο σου για να σου πει σε τι κατασταση ειναι τα υπολοιπα μερη του κινητηρα .

nikolakhs89
12/09/2009, 16:16
την κεφαλη μολις την επισκευασα, οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες ειναι πολυ καλα οποτε περιμενω το κιτακι κ ειμαι ετοιμος!α!! ο καινουργιος κυλινδρος ο 440 ειναι νικασιλ ή χειτωνιο? οσο για το καρμπυρατερ ειχες δικιο 3-4 δευτερολεπτα ψεκαζε!!

VIDAS
12/09/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
την κεφαλη μολις την επισκευασα, οι εκκεντροφοροι και οι βαλβιδες ειναι πολυ καλα οποτε περιμενω το κιτακι κ ειμαι ετοιμος!α!! ο καινουργιος κυλινδρος ο 440 ειναι νικασιλ ή χειτωνιο?


Ειναι νεος κυλινδρος με την ιδια επιστρωση/νικασιλ φυσικα! Μακρια απο χιτωνια!!!!



[i] οσο για το καρμπυρατερ ειχες δικιο 3-4 δευτερολεπτα ψεκαζε!! [/B]

Στο'πα!

Με τον υπερκυβισμο θα πρεπει να ριξεις το κυριο ζιγκλερ/main jet ενα-δυο νουμερα , π.χ αν το εχεις μαμα το καρμπ. τοτε λογικα θα εχει μεσα κυριο ζιγκλερ Νο 165 , βαλε ενα 160-162 .

nikolakhs89
12/09/2009, 16:29
αν αλλαξω δηλαδη το ζιγκλερ αρκει αυτο για να ψεκαζει 1-1,5 δευτερολεπτα η χρειαζεται κ καμια αλλη ρυθμιση?

VIDAS
12/09/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
αν αλλαξω δηλαδη το ζιγκλερ αρκει αυτο για να ψεκαζει 1-1,5 δευτερολεπτα η χρειαζεται κ καμια αλλη ρυθμιση?

Οχι-οχι . Αλλο το ενα αλλο το αλλο .
Στο θεμα του ψεκασματος κανεις ενα απ'αυτα που σου ειπα στα αλλα ποστ.
Με το κυριο ζιγκλερ ειναι για τον υπερκυβισμο .

Stergios69
12/09/2009, 18:56
Δε με λeς ρε συ Vidas...
Την πατέντα με το ανταλακτικο από Ηonda που την βρήκες, γιατι στο ΤΤ μόνο την Taffy έχει...

VIDAS
12/09/2009, 19:27
Εδω το εχει (http://www.thumpertalk.com/forum/garage.php?do=viewmod&mid=80171) , στο thumpertalk φυσικα! απλα οι πιο πολοι πρoτιμουν το taffy mod γιατι το κολαρο αυτο που βαζουν εχει κατι λιγοτερο απο $5 , η μεμβρανη απο το crf εχει κατι σαν 27ευρω , το παιδι στο λινκ ο Julle ειναι απο Σουηδια , Ευρωπη δλδ , οπωτε ο κωδικος που λεει εκει ειναι λογικα ιδιος με τον εδω στην Ελλαδα!

Stergios69
12/09/2009, 19:30
Δηλαδη αλλάζεις το ΑΡ με αυτό και τελείωσες;
Δεν θέλω να μπλέξω με το ταφυ, μου φαίνεται λίγο περίπλοκο.

VIDAS
12/09/2009, 19:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Δηλαδη αλλάζεις το ΑΡ με αυτό και τελείωσες;
Δεν θέλω να μπλέξω με το ταφυ, μου φαίνεται λίγο περίπλοκο.

Ναι κι εμενα μου φαινεται πιο αξιοπιστη η μεθοδος με την αλλαγη της μεμβρανης , το κολαρο μου δινει την υποψια οτι απο το ανοιξε-κλεισε θα χαλαρωσει καποια στιγμη και θα ξεριθμιστει .
Το λινκ ανοιγει ?

Stergios69
12/09/2009, 19:53
Ανοιγει το λινκ.
Αυτο προφαωνς κάνει για το fcr απο το Ε, έτσι;
Θέλω να πω, δεν είναι μόνο για το fcr MX...

VIDAS
12/09/2009, 19:56
Οχι , ειναι μονο για το fcr σα του 'Ε ! Στα ΜΧ δε χρειαζεται τιποτα απ'αυτα γιατι η keihin φροντισε και εβαλε ρυθμιση απο μονη της .

Stergios69
14/09/2009, 09:49
Ενα τελευταίο...
Ξέρεις κανένα μαγαζί που να στελνει επαρχία αντικαταβολή για να πάρω την μεμβράνη και ένα 100άρι ζιγκλέρ αέρα για να καταργήσω το CE?

martinacos
14/09/2009, 13:15
www.billsrebuilts.gr ,ekei pistevo tha vgaleis akri

VIDAS
15/09/2009, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Ενα τελευταίο...
Ξέρεις κανένα μαγαζί που να στελνει επαρχία αντικαταβολή για να πάρω την μεμβράνη και ένα 100άρι ζιγκλέρ αέρα για να καταργήσω το CE?


Το 100αρι το βρισκεις και απο Yamaha , το φορανε τα ολα τα yz400-426 :a013:
Απο εκει το ειχα παρει κι εγω οταν εκανα το ιδιο στο πρωην fcr μου .
Ο bill's rebuilds απ'οσο ξερω δεν εχει ανταλακτηκα για honda.
Δε λες σε κανα φιλο/γνωστο σου να τα παρει και να στα στειλει σ'ενα φακελο ?

moto xtx
22/09/2009, 17:48
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΧΩ 1 DRZ 400 2001 ΜΟΝΤΕΛΟ............ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΩ ΣΥΧΝΑ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ [ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΗ]ΘΕΛΩ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΤΕΡ..........ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΤΙ.............ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Stergios69
22/09/2009, 18:09
CRD από τον Καρρερ, ή δες και τον Κασίμη μπας και έχει τίποτα.

mpompas
22/09/2009, 18:48
έχω την εντύπωση οτι κάποιος έβαλε αγγελία αυτές τις μέρες μια για ποδια δρζ

moto xtx
22/09/2009, 19:38
ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΖΗΤΗΣΗΣ ΓΙΑ ΠΟΔΙΑ..............ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΔΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 120Ε.............ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΠΟΛΛΑ?

mpompas
22/09/2009, 19:50
α σορρυ δεν το είχα παρατηρήσει οτι ήταν ζήτησης
αν είναι πολλά ή λιγα δεν ξέρω να σου πω, εγώ έχω το sm και δεν εχει ποδιά

moto xtx
22/09/2009, 19:52
ΤΙ ΣΟΡΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΗ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ......ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΦΤΙΑΧΤΗ?:uplate:

nassosxlvbros
22/09/2009, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από moto xtx
ΤΙ ΣΟΡΥ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΕΞΗ ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ......ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΦΤΙΑΧΤΗ?:uplate:

αν πιάνουν τα χέρια σου......... εν κακόοοοο!

(και μένουν στο παντελόνι τα 120...;) )

moto xtx
22/09/2009, 22:50
STO ΠΑΝΤΕΛΟΝΙ.ΜΠΑ.........................ΛΑΣΤΗΧΑ ΝΑ ΒΑΛΩ

nikolakhs89
24/09/2009, 18:27
Παιζει και

κοντερακι (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Vapor-Trail-Tech-Suzuki-DRZ400-DRZ-KLX-400-KLX400-00-08_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem5882ba563eQQitemZ380150371902QQptZMotorcycle sQ5fPartsQ5fAccessories) φινο .

φιλε καλησπερα!! αυριο μαλλον θα ασχοληθω με την τοποθετηση του κοντερ. θα ηθελα να σε ρωτησω το φως μενει συνεχεια ανναμενο η ποτε? προς το παρον που δεν ειναι συνδεδεμενο το κοντερ αναβει μονο αν πατησω το δεξι βελακι κ για λιγα δευτερολεπτα! αν δουλευει το μηχανακι θα μενει ανναμενο η πρεπει να τραβηξω ρευμα απο τα φωτα? ααα κ τι νουμερο να βαλω για να μετραει σωστα τα χλμ?
Υ.Γ. φοραει ζαντολαστιχα sm...

VIDAS
24/09/2009, 18:38
Περιμενε , θα σε φτιαξω:a013:

nikolakhs89
24/09/2009, 18:44
ok ρε αλανι!!! περιμενω!!!!!!!!!!! thanks

giorgos_drz
24/09/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
Παιζει και

κοντερακι (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Vapor-Trail-Tech-Suzuki-DRZ400-DRZ-KLX-400-KLX400-00-08_W0QQcmdZViewItemQQ_trksidZp3286Q2ec0Q2em14QQhashZitem5882ba563eQQitemZ380150371902QQptZMotorcycle sQ5fPartsQ5fAccessories) φινο .

φιλε καλησπερα!! αυριο μαλλον θα ασχοληθω με την τοποθετηση του κοντερ. θα ηθελα να σε ρωτησω το φως μενει συνεχεια ανναμενο η ποτε? προς το παρον που δεν ειναι συνδεδεμενο το κοντερ αναβει μονο αν πατησω το δεξι βελακι κ για λιγα δευτερολεπτα! αν δουλευει το μηχανακι θα μενει ανναμενο η πρεπει να τραβηξω ρευμα απο τα φωτα? ααα κ τι νουμερο να βαλω για να μετραει σωστα τα χλμ?
Υ.Γ. φοραει ζαντολαστιχα sm...

απ' οτι διαβαζω, πιθανοτατα να μην το εχεις συνδεσει απ'ευθειας στην μπαταρια, αλλα μεσω καποιου καλωδιου που περναει απο τον διακοπτη.
εγω στο δικο μου πηρα ρευμα απο την φισα που εδινε ρευμα στο κοντερ, και δουλευει μια χαρα.
το ιδιο εκανα και στον vida.
τωρα για το κοντερ αν φορας τα ιδια λαστιχα με το sm τοτε βαλε 1883.

nikolakhs89
24/09/2009, 19:13
προς το παρον το μονο που εκανα ειναι να το βγαλω απο το κουτι του για να το δω. αυριο μαλλον θα πιαστω να το συνδεσω!! απλα προς το παρον το φως αναβει μονο με το πατημα του κοθμπιου(δεξι βελακι). δηλαδη για να αναβει το φως μαζι με τα φωτα πρεπει να τραβηξω ρευμα απο την φισα του διακοπτη? κοντερ μαμισιο το δικο μου δεν ειχε επειδη ειναι το Ε!

giorgos_drz
24/09/2009, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
προς το παρον το μονο που εκανα ειναι να το βγαλω απο το κουτι του για να το δω. αυριο μαλλον θα πιαστω να το συνδεσω!! απλα προς το παρον το φως αναβει μονο με το πατημα του κοθμπιου(δεξι βελακι). δηλαδη για να αναβει το φως μαζι με τα φωτα πρεπει να τραβηξω ρευμα απο την φισα του διακοπτη? κοντερ μαμισιο το δικο μου δεν ειχε επειδη ειναι το Ε!

Α! δεν το ηξερα.
τοτε για τροφοδοσια θα παρεις κατ'ευθειαν απο την μπαταρια, δλδ χωρις την παρεμβολη διακοπτη, αυτο λεει η trail tech.
αυτο που σου κανει ειναι για εξηκονομιση ενεργειας της εσωτερικης μπαταριας.

nikolakhs89
24/09/2009, 19:21
αν το αφησω με την δικη του μπαταρια(την μικρη που εχει το κοντερ) για να μην μπαινω στην διαδικασια να τραβαω ρευμα κ τετοια πως γινετε να αναβει το φως?

giorgos_drz
24/09/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
αν το αφησω με την δικη του μπαταρια(την μικρη που εχει το κοντερ) για να μην μπαινω στην διαδικασια να τραβαω ρευμα κ τετοια πως γινετε να αναβει το φως?

θα αναβει οσο κινειτε η ροδα η πατας καποιο κουμπι, και θα μενει αναμενο για 3".
αλλα το μειονεκτημα ειναι οτι μπορει μετα απο μερικα αναψε σβησε να κανει reset.
αν μπεις στο thumpertalk εχει πολλες πληροφορειες αλλα και φωτο για την εγκατασταση.

nikolakhs89
24/09/2009, 19:43
μαλιστα! ναι αλλα ο vidas αν δεν κανω λαθος μου ειχε πει πως αν δωσω ρευμα απο την μπαταρια θα μενει αναμμενο το φως για αρκετη ωρα οταν σβηνω το μηχανακι! ισχυει κατι τετοιο?

giorgos_drz
24/09/2009, 19:46
ετσι ειναι μενει αναμενο για 20', μαλακια τους.

nikolakhs89
24/09/2009, 19:55
ναι οντωσ! μεγαλη βλακεια αυτο για αυτο αρχικα θα το δοκιμασω με την δικη του μπαταριουλα κ βλεπουμε!!! απο οτι ειδα τωρα για την θερμοκρασια το συνδεσες με την βιδα πανω στο ψυγειο. εγω σκεφτομαι να κανω το αλλο με τα κολαρα το θεωρω πιο αξιοπιστο. τι λες? ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου...

giorgos_drz
24/09/2009, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
ναι οντωσ! μεγαλη βλακεια αυτο για αυτο αρχικα θα το δοκιμασω με την δικη του μπαταριουλα κ βλεπουμε!!! απο οτι ειδα τωρα για την θερμοκρασια το συνδεσες με την βιδα πανω στο ψυγειο. εγω σκεφτομαι να κανω το αλλο με τα κολαρα το θεωρω πιο αξιοπιστο. τι λες? ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου...

γιατι εχεις το κιτακι?
πως θα το κανεις? στην βιδα ειναι πολυ απλο και ευκολο, το αλλα θελει το κολαρο με την υποδοχη για τον αισθητηρα να κοψεις την σωληνα, σφηκτηρακια κλπ.
γιατι να κανεις τη ζωη σου δυσκολη?
μπαταρια απ' οτι διαβασα στο thumpertalk κραταει γυρω στους 6 μηνες.
αλλα χανεις τα δεδομενα σου. ασε που η εταιρια στο μανουαλ λεει απ' ευθειας.

ασχετο εχεις και το dashboard μα τα λαμπακια?

nikolakhs89
24/09/2009, 20:22
ναι το κιτακι εχω.. αυτο με τα κολαρα που λες ειναι ετοιμο με το φισακι απο το κοντερ!! απλα κοβω το κολαρο κ βαζω εκεινο στην μεση, το σφιγγω κ ετοιμος! οχι το αλλο που ειπες δεν το εχω γιατι δεν εχει ουτε ενδειξη νεκρου ουτε τιποτα το δικο μου απο την μανα του οποτε τσαμπα θα το επαιρνα!!!

giorgos_drz
24/09/2009, 20:32
οκ.
καλες δουλειες, και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

VIDAS
24/09/2009, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikolakhs89
ναι το κιτακι εχω.. αυτο με τα κολαρα που λες ειναι ετοιμο με το φισακι απο το κοντερ!! απλα κοβω το κολαρο κ βαζω εκεινο στην μεση, το σφιγγω κ ετοιμος! οχι το αλλο που ειπες δεν το εχω γιατι δεν εχει ουτε ενδειξη νεκρου ουτε τιποτα το δικο μου απο την μανα του οποτε τσαμπα θα το επαιρνα!!!

Αυτο με τα κολαρα??? Εμας ειχε το βιδακι , απλα πραγματα...! Ξεβιδωνεις , βιδωνεις και ετοιμος !
Ουτε κοψε ουτε ραψε!
Αν εχεις αυτο με το βιδακι χρεισιμοποιησε το!

nikolakhs89
24/09/2009, 20:38
ναι αυτο με το πλαστικο κολαρο μου ηρθε που μπαινει στη μεση απο το κανονικο κολαρο! πολυ απλο ειναι κ αυτο σιγα!! παντως το κοντερακι τα σπαει! μου αρεσε παρα πολυ!!!

ger_zoym
03/10/2009, 14:31
Γεια σας και απο εμενα τον drztakia


176244

VIDAS
03/10/2009, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ger_zoym
Γεια σας και απο εμενα τον drztakia

Καλωςτονα!!!

ger_zoym
03/10/2009, 14:40
Mαγκες ειδα λιγο της απαντησεις σας και θελω να οπω την γνωμη μου και την εμπειρια μου πανω στο μοτο.Απο κινητηρα δεν ειχα ακομα προβλημα εγω αλλα ενας γνωστος μου επαθε το εξης σοβαρο προβλημα.Λογο ακποιου προβληματος τροφοδοσιας που οδηγουσε σε διακοπες τις μοτοσυκλετας ξεβηθωθηκαν οι βιδες απο τα πηνια και του τα δυελησαν ολα μεσα.Καλο θα ηταν για μια ματια στις βιδες απο τα πηνια σας,μην τυχων υπαρξει και αλλο θυμα.Επισης ακουσα οτι καιγονται τα πηνια (προσωπηκα ακομα δεν εχω παθει τετοιο πραμα).Εγω μονο ρελε μιζας ετυχε να αλλαξω τον πρωτο χρονο λειτουργιας του.
Κινητηρα δενε χω αγγιξει και ουτε με απασχολει.Με ενα φιλτρο ΚΝ και λαιμους crd εξατμιση leovince το μηχανακι ανεπνευσε παρα πολυ.Απο γραναζωμα με βολεψε αρκετα το 15/44 η 14/44.Αυτοκολητα μεσο ebay απο την www.amrracing.com 100 ευρο με μεταφορικα.Ποδια κινητηρα 60 ευρο απο αγγλια μεσο ebay (ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΕΛΙΚΑ).Ολα τα αλλα τα αγορασα απο ελλαδα οπως τιμονι κοντερ μικρο (ποδηλατου ειναι στην ουσια) χουφτες και πλαστικα και και και.Τοτε δεν ηξερα απο ebay :( ομως......Καλο μηχανακη αγιο κτλ αλλα ειναι ΒΑΡΥ και οτι και να κανεις δεν ελαφραινει οσο θα ηθελε καποιος,αλλα οτι δινεις περνεις.Αυτα.
Οτιδηποτε αναρωτιεσαι καλα κανε και ρωτα φιλε.
Μακης Καβαλα

ger_zoym
03/10/2009, 14:43
Επισης μα πω οτι ανταλακτικα στο ebay για drz εκατονταδες