PDA

View Full Version : ΚΤΜ Vs Triumph



pilotos_xtreme
20/08/2009, 02:31
καλημερα!!!
ενας φιλος εχει φαει κολημα να πουλησει το χαγιαμπουσα για να παει στα μεγαλα ον οφ. ειναι αναμεσα σε κτμ adventure και το τιγρη 1050. τα μηχανακια θα ειναι καινουργια. απλα θα θελα να ακουσω γνωμες για τα συγκεκριμενα μοντελα απο οποιαδηποτε σκοπια απο κατοχους κ μη.

επισης κατι ασχετο ....
που μπορω να βρω κανα πινακα για τα τελη κυκλοφοριας μηχανων κ αμαξιων οπως και για τα τελη μεταβιβασης μεταχειρισμενου ??

Cpt. Haddock
20/08/2009, 06:53
Δεν έχουν και μεγάλη σχέση μεταξύ τους τα δύο μηχανάκια...

Και σίγουρα το triumph μόνο μεγάλο on-off δεν είναι :D

Έχουν παρεμφερείς επιδόσεις με το ΚΤΜ φυσικά να υπερτερεί στο χώμα. Ας τα οδηγήσει και ας πάρει όποιο του κάτσει καλύτερα. :wave2:

tsompanis
20/08/2009, 09:10
ακριβώς αυτός είναι και μένα ο προβληματισμός μου!!
εχω το triumph sprint το οποίο σε καμία περίπτωση δεν θα το δώσω,αλλά θέλω και κάτι
δυνατό για μακρινά χωμάτινα ταξίδια.
είναι διαφορετικά μοτόρια και ο τίγρης φυσικά δεν είναι για χώμα. ελα όμως που σε αυτά τα δύο κατέληξα και εγώ..
η δική μου απόφαση πάντως είναι να περιμένω μέχρι την 'ανοιξη που άκουσα ότι
η triumph θα βγάλει τον τίγρη adv!!
την ροπή,την διαχρονικότητα αλλά και τα 200.000 χλμ+ που θα βγάλει ο τίγρης πολύ δύσκολα
θα με πείσουν να αλλάξω στρατόπεδο...
αλλά και το κτμ απο που να το πιάσεις και που να το αφήσεις...:lol:

LOUKILOUK
20/08/2009, 11:19
Αν θελει να παει και χωμα ο φιλος τοτε μονο ΚΤΜ... αν δεν τον ενδιαφερει το χωμα ας τα κανει μια βολτα και τα 2 και οποιο του κατσει καλυτερα...Στην ασφαλτο πιστευω οτι δεν εχουν με γαλες διαφορες αν και ο τιγρης ειναι καθαρα προσανατολισμενος στον δρομο και ισως υπερτερει ελαφρα (δεν τον εχω οδηγησει, δεν τον γνωριζω αλλα το ΚΤΜ που εχω σιγουρα στριβει....)
καλες αγορες:beer: :wave2:

υ.γ. Το θεμα "χωμα" ειναι παντα ιδιαιτερο και υποκειμενικο για τον καθενα... Οποτε βατους χωματοδρομος 1-2 χλμ για παραλιες ή εξοχες πανε τα παντα...σκληρους χωματοδρομους με νεροαφαγοματα και πετρα ο τιγρης θα ζοριστει και ο αναβατης θα χαλαστει...εστω και ψυχολογικα απο τον φοβο πιθανων ζημιων... Για ποιο ζορικες ακομα καταστασεις με δυσβατους δρομους με ρυακια, σαθρη πετρα κτλ πας μονο με το ΚΤΜ και παλι θα χρειαστεις ψυχη, χερια και λαστιχα:wave2:

dimr1
21/08/2009, 08:04
Είναι μεγάλη η αλλαγή από Hayabusa σε μεγάλο οn off, δεν μας λες τι οδηγούσε πριν ο φίλος σου, τι διαδρομές κάνει, αλλά σίγουρα σαν πιο ασφάλτινο το Tiger θα του είναι πιο κοντά από ότι το KTM. Είναι πολλά που πρέπει να λάβει κανείς υπόψη.

pilotos_xtreme
21/08/2009, 12:56
καλημερα. ο φιλος μου απο οτι ξερω θελει να πηγαινει σε παντος τυπου τερεν .δηλαδη κ χωματοδρομους σε καμια παραλια κτλ κτλ αλλα να ειναι ανετο κ στην πολη κ για δικαβαλα. το μπουσα απλα δεν τον εξηπηρετει για μες την πολη αλλο . κοινος θελει ενα αλλ αραουντ μηχανακι.
captain για να με συμπαθας , το τιγρη προτιμω γιατι ειναι κουκλι!!!;)

OldMan
21/08/2009, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
το τιγρη προτιμω γιατι ειναι κουκλι!!!;)
Και εγώ την Σκλεναρίκοβα, αλλά στον μουσακά δεν τα πολυκαταφέρνει ... :winka:

pilotos_xtreme
21/08/2009, 14:26
την εχεις δοκιμασει κ το λες?

STOYBI
21/08/2009, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
την εχεις δοκιμασει κ το λες?

Δεν ειναι απαραιτητο.....

Οτι σχεση εχει η Σκλεναρίκοβα, με τον τιγρη 1050 αλλη τοση εχει και ο τιγρης με το adventure.

:wave2:

pilotos_xtreme
21/08/2009, 18:14
εγω ρωτησα γιατι ενδιαφερομαι προσωπικος αμα ξερει να μαγειρευει μουσακα η κοπελια πιο πανω:lol: