PDA

View Full Version : fz6 αλλαγή ταχύτητας



noobas
20/08/2009, 11:44
Παίδες καλώς σας βρήκα.
Είμαι νέος κάτοχος ενός yamaha fz6 s2 2008 και έχω ένα θέμα με τις ταχύτες. Όταν ανεβάζω/κατεβάζω ταχύτητα ακούγεται πολύ δυνατά το gap. Είναι φυσιλογικό ?

blueangel
20/08/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από noobas
Παίδες καλώς σας βρήκα.
Είμαι νέος κάτοχος ενός yamaha fz6 s2 2008 και έχω ένα θέμα με τις ταχύτες. Όταν ανεβάζω/κατεβάζω ταχύτητα ακούγεται πολύ δυνατά το gap. Είναι φυσιλογικό ?

Προφανώς είσαι νέος yamahas γενικώς...Ολα τα YAMAHA φίλε έχουν ένα θέμα θα δείς ότι θα το συνηθίσεις σιγά-σιγά :winka: :beer:

motoexelixis
20/08/2009, 16:42
αν το γκαπ στο κανει μονο στην πρωτη,ειναι ιδιοτροπια της yamaha γενικοτερα,αν ομως στο κανει σε ολες τις ταχυτητες,δοκιμασε μια αλαγη λαδιων,με αλλου τυπου απο αυτου που χρησιμοποιεις!

OldMan
21/08/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από noobas
gap
Χάσμα ?? :confused:

dond4le
21/08/2009, 12:27
Ξερω πολλους που πηραν yamaha μονο για αυτο τον λογο!!!!!!!!!!!!!!

eiffel
21/08/2009, 12:42
εμενα μου το κανει οταν ειναι καινουρια τα λαδια "αδουλευτα" μετα απο 2-3 μερες ολα καλα (κατοχος fz6)

sniper
21/08/2009, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Χάσμα ?? :confused:

Gap Analysis ρε χαμένε....... :winka:

Αλλιώς μιλάμε για το ΓΚΑΠ - ΓΚΛΑΝ που κάνουν τα κιβώτια της οργανοκατασκευαστικής εταιρείας.

:smokin:

OldMan
21/08/2009, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Gap Analysis ρε χαμένε....... :winka:
Και που να ξέρω ρε Λάκη ..???

(εγώ ξέρω μόνο το Anion Gap στην Ηλεκτρόλυση ...) :winka:

DeusEx
21/08/2009, 13:25
Το γκουπ στην 1η το κανει παντα κ σε εμενα , ειναι φυσιολογικο ... στις αλλες ταχυτητες παιζει ρολο πως τις αλλαζεις .

Για να μην ακουγονται εγω κανω τα εξης .

1. πιεζω λιγο ελαφρα με το ποδι τον λεβιε προς τα πανω, οταν θελω να ανεβασω.

2.κλεινω το γκαζι μεχρι την μεση περιπου, οχι περισσοτερο.(δηλαδη λιγο,μεχρι να κρατηθουν οι στροφες σταθερα)

3.ταυτοχρονα τραβας την μανετα του συμπεκτη μεχρι την μεση, οχι παραπανω

4.κ εκεινη την στιγμη κουμπωνεις την ταχυτητα . timing is everything

--

Επισης παιζουν ρολο.

1.Λαδια

2.Αλυσιδα λαδωμενη κ σωστα τεντωμενη.

3.Αντισκωριακό στην ντιζα συμπλεκτη

:wave2:

OldMan
21/08/2009, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Για να μην ακουγονται εγω κανω τα εξης .
1. πιεζω λιγο ελαφρα με το ποδι τον λεβιε προς τα πανω, οταν θελω να ανεβασω.
2.κλεινω το γκαζι μεχρι την μεση περιπου, οχι περισσοτερο.(δηλαδη λιγο,μεχρι να κρατηθουν οι στροφες σταθερα)
3.ταυτοχρονα τραβας την μανετα του συμπεκτη μεχρι την μεση, οχι παραπανω
4.κ εκεινη την στιγμη κουμπωνεις την ταχυτητα . timing is everything
Σαν μηχανάκι για άτομα με ειδικές ανάγκες, μΕ ακούγεται... :winka:

dimokritos
21/08/2009, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν μηχανάκι για άτομα με ειδικές ανάγκες, μΕ ακούγεται... :winka:

αυτό ακριβώς. άτομα με ειδικές ανάγκες καταντήσαμε με τόσο χτύπημα απο το σασμάν. έχουμε κάνει επιστήμη τις αλλαγές για να μην μας δημιουργούν ψυχολογικά τα κοπανήματα. :(

OldMan
21/08/2009, 14:17
Ρε σεις - πέρα από πλάκα - το FZ6 είναι μια χαρά μηχανάκι ...

Απλά, επειδή έχει ομαλη και αθόρυβη λειτουργία, "χτυπάνε" στο αυτί κάποιες "μικροατέλειες"...


Αν είχατε π.χ. κανένα DKW (ή ΗΟRΕΧ Regina) να είστε σίγουροι ότι το τελευταίο που θα σας απασχολούσε θα ήταν το γκαπ της ταχύτητας ... :winka:

dimokritos
21/08/2009, 14:44
Το μηχανάκι Αντώνη μια χαρά είναι (πολλοί λένε το αντίθετο βέβαια :a26: ) αλλά εκεί πάσχει άσχημα. κάθε φορά λέω ότι το χτύπημα είναι φυσιολογικό για τα yamaha γενικά και κυρίως για το fz6 αλλά αυτό δε χωνεύεται. φοβάσαι να αλλάξεις σχέση. που να χάσεις καμιά φορά το "εύρος ομαλής αλλαγής ταχύτητας"... νομίζεις θα το πάρεις στο χέρι...

πλέον σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα. ας χτυπάει όσο θέλει. δεν θα το έχω για πάντα. το πολύ πολύ να σπάσει :rotflmao: :rotflmao: (που δε σπάει δλδ, τα dogs θα κάνουν πατούρα..)

σίγουρα δεν είναι το μοναδικό μηχανάκι με ατέλειες σίγουρα υπάρχουν άλλα με πολύ περισσότερες και σοβαρές, αλλά αυτό έχουμε, μ' αυτό ασχολούμαστε :lol:

ανεβαίνω σε άλλα μηχανάκια, οτιδήποτε μηχανάκια, και κάθομαι και αλλάζω ταχύτητες σε όλη τη κλίμακα στροφών και χαίρομαι..:(

byron
21/08/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Για να μην ακουγονται εγω κανω τα εξης .

1. πιεζω λιγο ελαφρα με το ποδι τον λεβιε προς τα πανω, οταν θελω να ανεβασω.

2.κλεινω το γκαζι μεχρι την μεση περιπου, οχι περισσοτερο.(δηλαδη λιγο,μεχρι να κρατηθουν οι στροφες σταθερα)

3.ταυτοχρονα τραβας την μανετα του συμπεκτη μεχρι την μεση, οχι παραπανω

4.κ εκεινη την στιγμη κουμπωνεις την ταχυτητα . timing is everything



:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bigcry:

orcinious
21/08/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σαν μηχανάκι για άτομα με ειδικές ανάγκες, μΕ ακούγεται... :winka:

και ομως εχει δικιο
αστα να πανε μετα απο το fazer τα kawasaki μου φενονται τελεια απο σασμαν :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: