PDA

View Full Version : Βοήθεια με μπουφάν.....



costas81
21/08/2009, 11:02
Καλησπέρα σε όλους...

Έχω αρχίσει και ψάχνω για αγορα χειμερινού μπουφάν...και έχω πελαγώσει.

Αν δεν μας ενδιαφέρει το κόστος αγοράς αλλά μόνο η ποιότητα τι θα διαλέγατε;;

Σε τι υπερτερεί η μειονεκτεί ένα δερμάτινο;;; τι είναι το d-dry ....κλπ??

Η χρήση θα είναι κατά κύριο λόγο αττική οδό και πόλη αλλά θα φάει και ταξιδάκια (βασικά τα χιλιόμετρα κάθε μέρα που κάνω είναι σαν ένα μικρό ταξίδι)

Για πείτε μου γνώμες και τι έχετε να προτείνετε από μάρκα και μοντέλο βάση της δικής σας εμπειρίας!!

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!

LOUKILOUK
21/08/2009, 11:54
Για το κρυο προτιμησε μπουφαν με κορντουρα, μεμβρανη goretex (100% αδιαβροχη, 100% αναπνεουσα) και φυσικα επενδυση και προστασιες. Το δερμα παρεχει καλυτερη ασφαλεια αλλα λιγοτερη προστασια απο το κρυο και ειναι και ακριβοτερο συνηθως...
Η γνωμη ειναι να μην τσιγκουνευτεις αν μπορεις, και να παρεις κατι καλο που θα το κρατησεις χρονια και δεν θα χρειαστεις να το αλλαξεις...
Σχετικα με μαρκα απλα θα πω οτι ειμαι daineseακιας και δεν αλλαζω γνωμη ευκολα...ειναι ακριβα σιγουρα, αλλα ειναι ποιοτικα, καλοραμενα και αξιοπιστα με αποτελεσμα να τα φορας χρονια χωρις να χρειαζεται να τα αλλαξεις επειδη χαλασε ή περασε η μοδα τους ή επαψαν να σε καλυπτουν οι προδιαγραφες τους...
Η μεμβρανη D-Dry ειναι και αυτη μεμβρανη αδιαβροχοποιησης 100% (καρατσεκαρισμενο απο μενα αφου τετοια εχει το dainese μου) αλλα δεν ειναι 100% αναπνεουσα οπως το goretex (η dainse λεει οτι ειναι 50%). παντως και καλοκαιρινα ταξιδια με το μπουφαν αυτο μια χαρα κανω και μια χαρα φαινεται να "αναπνεει"... :winka:
καλες αγορες:wave2:

gixxerpap
21/08/2009, 12:31
τα τελευταία 2 χρόνια φοράω καθημερινά ένα dainese gator. πολύ όμορφο, πολύ πρακτικό, κορυφαία εφαρμογή, πολλά τα λεφτα, αλλά χαλάλι ...
το έχω δοκιμάσει στην εθνική με ταχύτητες 300+ και το ένιωθα πάνω μου σαν δερμάτινο!
πριν απο 3 εβδομάδες έκανα διαδρομή 820 χιλιομέτρων με γυμνή μοτοσυκλέτα (gsx1400) και πάλι αποδείχθηκε ότι έχει κορυφαία εφαρμογή
το σάββατο που μας πέρασε το κατέστρεψα τελικά, μετά απο αρκετές τούμπες στα βουνά της θεσσαλονίκης ..... το μπουφάν συμπεριφέρθηκε άψογα και έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω! την ίδια μέρα ο Παπασταύρου μου έστειλε τον αντικαταστάτη του για να επιστρέψω αθήνα. το καινούργιο μοντέλο λέγεται Nector, και είναι απλά απο άλλο πλανήτη! έχει αρκετές βελτιώσεις στα σημεία, με προσθήκες δέρματος, ή ελαστικού υφάσματος εδω και εκεί, για ακόμα καλύτερη εφαρμογή, προστατευτικά στους ώμους ίδια με των δερμάτινων, προστατευτική πλάτη και προστασία αυχένα (neck). Η λιανική του είναι στα ?850, ( αλλά πάντα παίζει έκπτωση), ποσό που ακούγεται εξωφρενικό για μπουφάν, αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, καλύτερα μην το δοκιμάσεις καθόλου, γιατί δύσκολά θα κάνεις πίσω ...

υπάρχουν αν δεν κάνω λάθος ακόμα μερικά gator σε αρκετά χαμηλότερη τιμή;)

costas81
21/08/2009, 13:34
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Καμία άλλη γνώμη;;;

dond4le
21/08/2009, 13:52
Και τα Revit ειναι πολυ καλα μπουφαν!!!

ριξε μια ματια (http://www.fc-moto.com/)

Λευκάδιος
21/08/2009, 13:57
ριξε μια ματια και στα clover.εχω ενα talon wp cordura μεσατο απο 2002 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.δεν βαζει νερα(ταξιδι πολλων χλμ με πολυ βροχη)μονο το velcro σε ενα σημειο μπροστα στο φερμουαρ εχει χαλασει.παντως αν επιλεξεις cordura (γνωμη μου) να παρεις 3/4 γιατι στα μεσατα η μεση ειναι πιο εκτεθειμενη απο το κρυο :wave2:

costas81
21/08/2009, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
Και τα Revit ειναι πολυ καλα μπουφαν!!!

ριξε μια ματια (http://www.fc-moto.com/)

από fc-moto είχα πάρει το κράνος μου....x-spirit shoei


διάβασα ότι η spidi έχει μπουφάν με αερόσακο....και ότι αλλάζοντας την φιάλη μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Ξέρει κανείς τίποτα;;;

IPL
21/08/2009, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
ριξε μια ματια και στα clover.εχω ενα talon wp cordura μεσατο απο 2002 και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.δεν βαζει νερα(ταξιδι πολλων χλμ με πολυ βροχη)μονο το velcro σε ενα σημειο μπροστα στο φερμουαρ εχει χαλασει.παντως αν επιλεξεις cordura (γνωμη μου) να παρεις 3/4 γιατι στα μεσατα η μεση ειναι πιο εκτεθειμενη απο το κρυο :wave2:

+1

Έχω Clover Kentucky wp και είμαι ευχαριστημένος. Νομίζω πως είναι υποτιμημένα τα Clover.

IPL
21/08/2009, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
Η λιανική του είναι στα ?850, ( αλλά πάντα παίζει έκπτωση), ποσό που ακούγεται εξωφρενικό για μπουφάν, αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα, καλύτερα μην το δοκιμάσεις καθόλου, γιατί δύσκολά θα κάνεις πίσω ...

Το βρήκα τυχαία 530 ευρώ εδώ χωρίς μεταφορικά.

http://www.bikestop.co.uk/review/product/list/id/767/category/42/

Απλά FYI

kyko
21/08/2009, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap

το σάββατο που μας πέρασε το κατέστρεψα τελικά, μετά απο αρκετές τούμπες στα βουνά της θεσσαλονίκης .....

σορυ για το σπαμ αλλα θες να το εξηγησεις αυτο?
ειμαι πολυ περιεργος να μαθω την απαντηση........:eek: :eek:

dond4le
21/08/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kyko
σορυ για το σπαμ αλλα θες να το εξηγησεις αυτο?
ειμαι πολυ περιεργος να μαθω την απαντηση........:eek: :eek:

Αφου λεει στα βουνα...................... :winka: :winka: :winka: :winka:

Πηγε για εντουραδα μαλλον αλλα δεν ειχε θωρακα Fox να βαλει.

dimkin
21/08/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από IPL
Το βρήκα τυχαία 530 ευρώ εδώ χωρίς μεταφορικά.

http://www.bikestop.co.uk/review/product/list/id/767/category/42/

Απλά FYI

πολυ καλο το μαγαζακι παντως για dainese. τωρα για το nector εχω καποιες ενστασεις στις χρωματικες επιλογες, αλλα μαλλον ειναι για να εισαι πιο ευδιακριτος

costas81
21/08/2009, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimkin
πολυ καλο το μαγαζακι παντως για dainese. τωρα για το nector εχω καποιες ενστασεις στις χρωματικες επιλογες, αλλα μαλλον ειναι για να εισαι πιο ευδιακριτος


ε τι δεν θα βγαίνει σε άλλο χρώμα;;;;

pap δηλαδή προτιμάς αυτό από ένα δερμάτινο dainese??


για τα μπουφαν της spidi με τον αερόσακο γνωρίζουμε τίποτα;;;

sorry αν σας έχω ζαλίσει με ερωτήσεις..

:wave2:

gixxerpap
21/08/2009, 18:57
ένα ένα και με τη σειρά .....

το ατύχημα έγινε στο δρόμο, ήμουν μόνος μου, είχα καινούργια λάστιχα, καλή άσφαλτο, τελείως άγνωστη διαδρομή με ελλιπέστατη σήμανση στο σημείο, πήρα πολύ θάρρος, η στροφή κατέληγε σε διασταύρωση με ΣΤΟΠ, μπλόκαρα το μπροστινό 2 φορές, πανικοβλήθηκα, δεν με επαιρνε να ρισκάρω άλλο και το πέταξα πριν πλησιάσω σε μπαριέρες, νησίδες και λοιπές αηδίες ..... μπορεί αν δεν το ριχνα εκεί να γλίτωνα τις τούμπες, μπορεί και να είχα χτυπήσει πολύ χειρότερα, δεν θα το μάθουμε ποτέ και αφού δε χτύπησα σοβαρά, καλύτερα που έγινε έτσι!

κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα, το μπουφάν έκανε τη δουλειά του πολύ καλά, το τζιν όχι και τόσο, τα γάντια δε βοήθησαν καθόλου ( μάλλον φταίει ότι τα είχα αφήσει στην αθήνα), μέχρι και εφετζίδικα ημίμποτα της dainese έκαναν δουλειά!!!


για spidi και αερόσακο δε έχω ακούσει κάτι, νομίζω ότι όπου να ναι θα δούμε σε παραγωγη κάτι αξιόλογο με αερόσακο απο dainese μεριά ....



την κορντούρα αυτη την προτιμάω απο ένα δερμάτινο μόνο και μόνο επειδή βολεύει σε περισσότερες περιστάσεις, απο άποψη ασφάλειας δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι καλύτερο απο δερμάτινο μπουφάν. αναλόγως την ποιότητα και την εφαρμογή, αντέχει πολύ περισσότερα μέτρα σε τριβή, και κρατάει πιο ''δεμένο'' το σώμα μας.

costas81
21/08/2009, 19:33
στο site www.mrbike.gr υπάρχει το άρθρο αυτό.


διαθέτει στην αγορά jackets με αερόσακους εδώ και 10 χρόνια.....:rolleyes:


τότε επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα αττική και εθνική και με χιλιόμετρα 150+ πάω για δερμάτινο...

μάρκα κατέληξα dainese


τώρα ψάχνω μοντελάκι και site να το φέρω

dimkin
22/08/2009, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
στο site www.mrbike.gr υπάρχει το άρθρο αυτό.


διαθέτει στην αγορά jackets με αερόσακους εδώ και 10 χρόνια.....:rolleyes:


τότε επειδή κάνω πολλά χιλιόμετρα αττική και εθνική και με χιλιόμετρα 150+ πάω για δερμάτινο...

μάρκα κατέληξα dainese


τώρα ψάχνω μοντελάκι και site να το φέρω

για δες και τα alpinestars εχουν κατι ωραια δερματινα με καμπούρα απο πισω για να εχεις αεροδυναμικη στα πολλα και κατι θα προσφερουν απο προστασία, ασε που φαίνεσαι πολι μαχιμος στο δρομο :))))

bentouza
22/08/2009, 10:53
αν δεν εχεις οικονομικο οριο κοιτα σε rukka και Halvarssons. καποια απτις δυο εχει και δερματινο με gor-tex μεμβρανη. και τα συνθετικα τους ειναι εντυπωσιακα.
σε spidi δερματινο καποια μοντελα περνουν κατω ακριβως απτο δερμα ενα μουφανακι-μεμβρανη αδιαβροχοποιησης. κ εχουν υποδοχη για προστασια θωρακα ( σημαντικο για μενα)

ερωτηση: χρησιμοποιει κανεις δερμα κ αποπανω να φοραει καποιο αδιαβροχο για το χειμωνα( καποιο παλιο μπουφαν αδιαβροχο ή κατι τετοιο ; );

SVX
22/08/2009, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από bentouza

ερωτηση: χρησιμοποιει κανεις δερμα κ αποπανω να φοραει καποιο αδιαβροχο για το χειμωνα( καποιο παλιο μπουφαν αδιαβροχο ή κατι τετοιο ; );

αντι αυτου μπορεις να αγορασεις μια ειδικη αλοιφη περιποιησης/αδιαβροχοποιησης δερματων...αλλα θελει ανανεωση...δεν κραταει για παντα με μια φορα

bentouza
22/08/2009, 19:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
αντι αυτου μπορεις να αγορασεις μια ειδικη αλοιφη περιποιησης/αδιαβροχοποιησης δερματων...αλλα θελει ανανεωση...δεν κραταει για παντα με μια φορα

γινεται αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω.
εσυ μαλλον μπορεις να με βοηθησεις μιας που απ'οτι διαβαζω ψαχνεις την αγορα.

παιζει να χρησιμοποιει καποιος τρυπητο δερμα χειμωνα καλοκαιρι;
με καποια μεμβρανη τυπου goretex ειτε εξω απο το δερμα ωστε να μην κραταει κ νερο κ γινεται βαρυ, ειτε μεσα απ'το δερμα.