PDA

View Full Version : Yamaha Fj1200 1988



zefos1100xx
22/08/2009, 17:15
Κατα την διαρκεια των διακοπων μου φετος , επισκεφτηκα στην περιοχη του ''καμπου'' πριν την διασταυρωση της τροιζηνας λιγα χιλιομετρα εξω απο τον Γαλατα , τον παλιο φιλο , λεμοτιανο και γνωστο μηχανικο , Γιαννη Μαλτεζο στο συνεργειο του.
Ο λογος ενα qualifier που του εσκισα τα ραμματα , η επισκευη πηρε 10 λεπτα αλλα ειχα πολλες αναμνησεις απο την ολη φαση τοτε που κατεβαινα με το 400αρακι για διακοπες και εκανα το service μου στον γιαννη και ετσι η κουβεντα μας κρατησε ωρα:


''ρε συ γιαννη το εχεις ακομα το fj?''

''ναι αμε πως δεν το΄χω!''

''και πουντο?''

''πισω στο αλλο δωματιο!σκεπασμενο!''

''δεν σκεφτεσαι για κατι πιο καινουργιο ρε φιλε?...εγω εδωσα το blackbird γιατι ηταν 97αρι και μου εκανε για παλιο........''

''και τι να παρω?μου αρεσει το fj!.........απλη κατασκευη , δυνατο (σσ130bhp) , αξιοπιστο και καθεσαι σαν ανθρωπος να πας κανα ταξιδι , ασε που το φορτωνεις σαν γαιδουρι.....ουτε ηλεκτρονικα διαφορα τσιμπραγκαλα ουτε τιποτα....απλα πραγματα!''

''καλα ρε γιαννη , βαραγανε και τρελα στην αμερικη με τα fj λες και ηταν αρρωστοι.....τι turbo , τι nitro τι μετατροπες τους κανανε δεν λεγεται.....αλλα σε εμας δεν ειχε τετοια απηχηση''

''εκανε ενα turbo ο χρηστος (σσ Χρηστος Μονος) στην ελλαδα και βγηκε μαλιστα πολυ καλο!...αλλα η χρηση που κανω εγω ειναι για ταξιδια , το μηχανημα ειναι αεροψυκτο....φωναζει απο μοναχο του οτι ειναι μονο για εθνικες''

''...καλα και ποσο να το εδινες?παρε κανα πιο καινουργιο και κρατα το και αυτο για κειμηλιο''

''....αλλα πειραματα δεν κανω!Ειχα ολη την σειρα fzr1000 και δεν μου αρεσε κανενα!μονο το fj κρατησα.....με αυτο βγηκα και προσφατα εξωτερικο''




....κουβεντα στην κουβεντα περπατησαμε προς το δωματιακι που ειναι το γραφειο του και ειδα δυο μηχανες κουκουλωμενες..........


'' το ενα ειναι το δικο σου!το αλλο τι ειναι?''

''και αυτο fj1200 αλλα σε μπλε..... ενος φιλου!...και αυτο σε καλη κατασταση!...και αυτο 88αρι''

''να τα ξεκουκουλωσω να ριξω μια ματια?''

''οτι θες κανε''


αφου τραβηξα τις κουκουλες για λιγο σαστισα...παντα ηξερα οτι ο γιαννης ειναι μερακλης με τις μηχανες του , αλλα θες οτι δεν το θυμομουνα καλα , θες οτι ειχα καιρο να το δω , θες οτι σπανια βλεπεις μηχανες του 1988 σε αυτη τη κατασταση (χωρις restoring-παντα ετσι ητανε).....

...βαζω και στοιχημα οτι μηχανηματα 2ετιας-3ετιας δεν βλεπεις πολλα σε αυτη τη κατασταση!ΑΡΙΣΤΟ!


171665

zefos1100xx
22/08/2009, 17:16
..........................................


171666

zefos1100xx
22/08/2009, 17:16
.......ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ FJ1200!


171667

zefos1100xx
22/08/2009, 17:17
..........και εδω το εβγαλε ο γιαννης τσαρκα το βραδυ στα μεθανα!


171668

Zid
22/08/2009, 17:31
Πολύ όμορφα... αυτά πλέον δε τα πουλάς τα κρατάς για μια ζωή :) Και αντέχουν... μια ζωή!!:winka:

sotpag
22/08/2009, 17:40
παλι καλα, δλδ γιατι εχω μαθει πως δεν το κουναει


το μπλε αν δεν κανω λαθος ειναι του Γιαννη απο το Γαλατα!!!

zefos1100xx
22/08/2009, 17:40
αν και ειμαι απο τους θερμοτερους οπαδους της μοντιφας και της βελτιωσης , ισως θα επρεπε να αναρωτηθουμε μηπως να ειχαμε τις μηχανες μας οσο πιο ''μαμα'' γινεται....ισως παιζει καποιο ρολο και αυτο....μια σκεψη εκανα!

zefos1100xx
22/08/2009, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
παλι καλα, δλδ γιατι εχω μαθει πως δεν το κουναει


το μπλε αν δεν κανω λαθος ειναι του Γιαννη απο το Γαλατα!!!

ολο και κατι κανει ο μαλτεζος....οχι οπως παλια αλλα το κουναει!

...το μπλε ειναι ενος φιλου του γιαννη απο θεσσαλια νομιζω αλλα τωρα εχεις δικιο καπου εκει στον γαλατα βρισκεται.....ονομα δεν γνωριζω ουτε τον ανθρωπο προσωπικα...παντως το FJ του ειναι μπορω να πω αριστο οπως το αλλο!

alex-kal
22/08/2009, 17:49
Τι μου έκανες τώρα (ζημιά)..
Θυμήθηκα ένα Γερμανό που είχε ένα τέτοιο και είχε έρθει εδώ..
Τότε είχα ένα παπάκι και το κοιτούσα σα να είναι ουρανοξύστης!!
Πρέπει να ήταν 1986-87 ..

sotpag
22/08/2009, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ολο και κατι κανει ο μαλτεζος....οχι οπως παλια αλλα το κουναει!

...το μπλε ειναι ενος φιλου του γιαννη απο θεσσαλια νομιζω αλλα τωρα εχεις δικιο καπου εκει στον γαλατα βρισκεται.....ονομα δεν γνωριζω ουτε τον ανθρωπο προσωπικα...παντως το FJ του ειναι μπορω να πω αριστο οπως το αλλο!


τώρα που το είδα καλά αυτό είναι


και να σκεφτείς πως είχε fj το πούλησε πεις fazer1000, fjr1300 και μετά πάλι στα "παλιά"



πιστεύω πως θα είχαν τότε πολλοί την απορία πως πάει το fj έτσι στην Επίδαυρο (είχε περάσει από τα χέρια του Μόνου....) ....


να σε καλά μου θύμησες πολλά

zefos1100xx
22/08/2009, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-kal
Τι μου έκανες τώρα (ζημιά)..
Θυμήθηκα ένα Γερμανό που είχε ένα τέτοιο και είχε έρθει εδώ..
Τότε είχα ένα παπάκι και το κοιτούσα σα να είναι ουρανοξύστης!!
Πρέπει να ήταν 1986-87 ..


Τοτε αυτα ηταν τα hayabusa/blackbird/zzr1400/fjr1300.....και λοιπα μεγαλα touring/sportouring της εποχης!.......και το δεος με το οποιο τα αντιμετωπιζαμε ηταν κατι αντιστοιχο....

....για τοτε που λες μπορει και να ειδες το FJ1100 (προκατοχος του 1200)

alex-kal
22/08/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Τοτε αυτα ηταν τα hayabusa/blackbird/zzr1400/fjr1300.....και λοιπα μεγαλα touring/sportouring της εποχης!.......και το δεος με το οποιο τα αντιμετωπιζαμε ηταν κατι αντιστοιχο....

....για τοτε που λες μπορει και να ειδες το FJ1100 (προκατοχος του 1200)

Το πιο πιθανό..

zefos1100xx
22/08/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
τώρα που το είδα καλά αυτό είναι


και να σκεφτείς πως είχε fj το πούλησε πεις fazer1000, fjr1300 και μετά πάλι στα "παλιά"



πιστεύω πως θα είχαν τότε πολλοί την απορία πως πάει το fj έτσι στην Επίδαυρο (είχε περάσει από τα χέρια του Μόνου....) ....


να σε καλά μου θύμησες πολλά

ΑΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΗ!


....για τον ιδιο λεμε....μου ειπε ο maltesers οτι ειχε παρει ενα fj1200 αλλα δεν ηταν πολυ καθαρο και το εδωσε καπου στο μεσοδιαστημα πηρε ενα fjr1300 (το θυμαμαι γιατι τετοιο 1300 καβαλαει ο πατερας μου τωρα).....και το ξαναεδωσε για το fj1200 της φωτο!

sotpag
22/08/2009, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
ΑΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΤΡΙΩΤΗ!


.....


απο που εισαι;;;;

zefos1100xx
22/08/2009, 18:10
χαριτολογωντας το ειπα.... απο πειραια ειμαι , αλλα πηγαινω απο μικρος στα μεθανα και εκει γυρω τα εχω γυρισει ολα!.....οπως καθε χρονο ετσι και φετος επισκεφτηκα τον γαλατα την τροιζηνα κλπ....

Απο τον μαλτεζο μας ειχε αγορασει ο πατερας μας (σε εμενα και τον αδερφο μου συνεταιρικα) το πρωτο μας 6v honda c50!


...λοιπα προσωπικα δεδομενα με πμ..............(!)

sotpag
22/08/2009, 18:27
το πηγα μακρια:)



οπως και να χει να σε καλα και οταν το δεις παλι να του δωσεις χαιρετισμους απο Πατρα
:wave2: :wave2: :wave2:

jjk
07/10/2009, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
Κατα την διαρκεια των διακοπων μου φετος , επισκεφτηκα στην περιοχη του ''καμπου'' πριν την διασταυρωση της τροιζηνας λιγα χιλιομετρα εξω απο τον Γαλατα , τον παλιο φιλο , λεμοτιανο και γνωστο μηχανικο , Γιαννη Μαλτεζο στο συνεργειο του.
Ο λογος ενα qualifier που του εσκισα τα ραμματα , η επισκευη πηρε 10 λεπτα αλλα ειχα πολλες αναμνησεις απο την ολη φαση τοτε που κατεβαινα με το 400αρακι για διακοπες και εκανα το service μου στον γιαννη και ετσι η κουβεντα μας κρατησε ωρα:


''ρε συ γιαννη το εχεις ακομα το fj?''

''ναι αμε πως δεν το΄χω!''

''και πουντο?''

''πισω στο αλλο δωματιο!σκεπασμενο!''

''δεν σκεφτεσαι για κατι πιο καινουργιο ρε φιλε?...εγω εδωσα το blackbird γιατι ηταν 97αρι και μου εκανε για παλιο........''

''και τι να παρω?μου αρεσει το fj!.........απλη κατασκευη , δυνατο (σσ130bhp) , αξιοπιστο και καθεσαι σαν ανθρωπος να πας κανα ταξιδι , ασε που το φορτωνεις σαν γαιδουρι.....ουτε ηλεκτρονικα διαφορα τσιμπραγκαλα ουτε τιποτα....απλα πραγματα!''

''καλα ρε γιαννη , βαραγανε και τρελα στην αμερικη με τα fj λες και ηταν αρρωστοι.....τι turbo , τι nitro τι μετατροπες τους κανανε δεν λεγεται.....αλλα σε εμας δεν ειχε τετοια απηχηση''

''εκανε ενα turbo ο χρηστος (σσ Χρηστος Μονος) στην ελλαδα και βγηκε μαλιστα πολυ καλο!...αλλα η χρηση που κανω εγω ειναι για ταξιδια , το μηχανημα ειναι αεροψυκτο....φωναζει απο μοναχο του οτι ειναι μονο για εθνικες''

''...καλα και ποσο να το εδινες?παρε κανα πιο καινουργιο και κρατα το και αυτο για κειμηλιο''

''....αλλα πειραματα δεν κανω!Ειχα ολη την σειρα fzr1000 και δεν μου αρεσε κανενα!μονο το fj κρατησα.....με αυτο βγηκα και προσφατα εξωτερικο''




....κουβεντα στην κουβεντα περπατησαμε προς το δωματιακι που ειναι το γραφειο του και ειδα δυο μηχανες κουκουλωμενες..........


'' το ενα ειναι το δικο σου!το αλλο τι ειναι?''

''και αυτο fj1200 αλλα σε μπλε..... ενος φιλου!...και αυτο σε καλη κατασταση!...και αυτο 88αρι''

''να τα ξεκουκουλωσω να ριξω μια ματια?''

''οτι θες κανε''


αφου τραβηξα τις κουκουλες για λιγο σαστισα...παντα ηξερα οτι ο γιαννης ειναι μερακλης με τις μηχανες του , αλλα θες οτι δεν το θυμομουνα καλα , θες οτι ειχα καιρο να το δω , θες οτι σπανια βλεπεις μηχανες του 1988 σε αυτη τη κατασταση (χωρις restoring-παντα ετσι ητανε).....

...βαζω και στοιχημα οτι μηχανηματα 2ετιας-3ετιας δεν βλεπεις πολλα σε αυτη τη κατασταση!ΑΡΙΣΤΟ!



ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ

jjk
07/10/2009, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
.......ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ FJ1200!


ΦΙΛΟΣ ΑΠΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ


176598

sapila racing
07/10/2009, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefos1100xx
.......ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΛΕ FJ1200!

Aυτό το μπλέ είναι του Giannis FJ.

katsar
02/07/2018, 11:09
Καλημέρα,το ''ξεθάβω'' μετά από πάαρα πολλά χρόνια αλλά πραγματικά θα ήθελα να δω πως είναι αυτές οι μοτοσυκλέτες σήμερα :)
Μου θύμισαν την εποχή 1990-1991 που ήμουν πιτσιρίκι και έβλεπα τον πατέρα μου με το gpz 100RX και τον κολητό του με το Fj,αυτούς να κάνουν βόλτες και εγώ να ονειρεύομαι!