PDA

View Full Version : Διαφορές Cbf600s 2009 Vs 2008



stevelo
22/08/2009, 22:54
Αποφάσισα να αλλάξω τη μηχανή μου (Transalp 650) με μια CBF-600 S (ABS). Επειδή δεν πολυασχολούμαι με τα μοντέλα, θα παρακαλούσα, αν κάποιος γνωρίζει ας βοηθήσει. Ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ του μοντέλου του 2008 με αυτό του 2009.
Επίσης η συγκεκριμένη μηχανή που κατασκευάζεται; Ισπανία ή Ιταλία; Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα ανάλογα με τη χώρα παραγωγής;
Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

kondoras
27/08/2009, 21:52
Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008
Ειναι καλη μηχανη αλλα μετα απο αυτο που εχεις κοιτα για 1000 κυβικα
Οι διαφορες με την δικια σου ειναι στην τελικη που το cbf παει ανετα πανω απο 200

stevelo
28/08/2009, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008
Ειναι καλη μηχανη αλλα μετα απο αυτο που εχεις κοιτα για 1000 κυβικα
Οι διαφορες με την δικια σου ειναι στην τελικη που το cbf παει ανετα πανω απο 200

Όταν λες στα όργανα τι εννοείς; Απο όσο γνωρίζω και τα 2 μοντέλα έχουν πια όργανο για την βενζίνη στη θέση του όργανου για την θερμοκρασία, που τώρα πια έχει γίνει λαμπάκι που ανάβει αν υπάρξει υπερθέρμανση.
Στην αντιπροσωπεία που ρώτησα δεν ήξεραν. Μου είπαν πως στο 2009 ρυθμίζεται η ανάρτηση εμπρός (ενώ στο 08 όχι), αλλά δεν είναι σίγουροι. Βλακείες. Επίσημη αντιπροσωπεία και δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Τη μηχανή την "έκλεισα" και σε μερικές ημέρες θα την έχω. Μοντέλο 2/2009 με 0 km. Απο Γερμανία. Από μαγαζί Honda (Γερμανού). Κόστος: 5.950 + έξοδα = περίπου 6400 - 6500 euro με πινακίδες. 1800 λιγότερα από την Ελληνική αντιπροσωπεία. Απλώς θα έχω 6 μήνες λιγότερη εγγύηση.
Προτίμησα το 600 μιας και σε σχέση με το transalp (που ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος), είναι πιο χαμηλό (που το ήθελα λόγω ύψους), και ταξιδεύει ανετότατα με 2 άτομα. To 1000 παραπάνω βενζίνη θα κατανάλωνε. Οδηγώ ήρεμα και δεν είναι το ζητούμενο για μένα οι επιδόσεις.

makis206
28/08/2009, 00:21
Και θα σε καλύψει απόλυτα για τη δουλειά που το θες, κι εγώ πρώην Transalpάκιας :winka:

Aν δεν κάνω λάθος δεν υπάρχει καμμία διαφορά απ'το ψεκαστό του 2008, εκτός κι αν στο '09άρι πρόσθεσαν κάποιο νέο χρωματισμό όπως κάνουν συνήθως. Για τις ρυθμίσεις στην ανάρτηση το βλέπω ψιλοχλωμό αν και το εύχομαι εννοείται, όπως και νά'χει ενημέρωσέ μας αν δεν το έχει κάνει κάποιος άλλος μεχρι να την παραλάβεις.

Με το καλό! :beer:

stevelo
28/08/2009, 00:41
Αν όλα πάνε καλά την επόμενη εβδομάδα θα το έχω και θα ενημερώσω. Ωστόσο σε ένα user manual που βρήκα στο net αναφέρεται πως στο 08 ρυθμίζεται η ανάρτηση. Οψόμεθα.

kondoras
28/08/2009, 16:17
Φιλαρακια επιμενω....
Το 2009 εχει διαφορετικα οργανα απο του 2008...
Του 2008 το εχω και δεν εχει ιδια οργανα με του 2009
Τα αλλαξανε...τιποτα το σπουδαιο αλλα να ξερεις τι σου πουλανε
Αν θελεις στειλε πμ να τα πουμε

kondoras
28/08/2009, 16:19
Ναι και στου 08 ρυθμιζεις καλαμια συμπιεση και αποσβεση......η μονη διαφορα ειναι στα οργανα.....

kondoras
28/08/2009, 16:32
Σας ζαλισα ..συγνωμη...
Οσο και να μην θελεις επιδοσεις ενα γρηγορο προσπερασμα στα 120 το θελεις και αυτο το κανει...στα 160...χμμμμ.
Η σελα ειναι για σιδεροκωλους αλλα βελτιονεται με gel υλικο
abs τελειο ..ροπες φοβερες με 2000 στροφες τραβαει με 2 ατομα με 6
Στριβει καλα φορτωνεται...αλλα ολα τα λεφτα ειναι τα φρενα του και το μοτερ του.

stevelo
28/08/2009, 22:13
Είναι ακριβώς αυτό που χρειάζομαι. Ανυπομονώ να την οδηγήσω.

kondoras
29/08/2009, 07:30
Tο θεμα με σκουριες εγω το ξεκινησα γιατι ολα τα HORNET στις εκθεσεις ειχαν σκουριες.

Το δικο μου καλα παει

Γενικα καλο μηχανακι......παντως τις ωρες που καθομουν στο TRANSALP δεν τις πιανω τωρα.

Το transalp πολυ ποιο ανετο..κριμα που ειναι αδυναμο.

Με υψος 1.76 παταω και τα 2 ποδια καλα.

3-4-5 ειναι τοσο κοντα που νομιζεις οτι δεν αλλαξες ταχυτητα

Εχω παρει με 50 ευρο τα σαμαρια τις colori και ενα tankbag απο LIDL και περνω ανετα τα πραγματα 2 ατομων.

Υπαρχει μια πολυ ομορφη ..διακριτικη σχαριτσα...ψαξε εδω μεσα..καπου στην αλεξανδρας την πουλανε...θα δω και εγω.

Αν αποφυγεις την κουτα....πισω θα κερδισεις σε ευσταθεια.
http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142&action=photos


Aυτα ειναι τα οργανα του 2009. Της εχει ριξει και ο Σαρακακης αρκετα την τιμη

αααα...εχει πολυ ωραιο ηχο απο εξατμηση ειδικα οταν ανεβαζεις.



Πες οταν την παρεις

καλες βολτες

Γιωργος

makis206
29/08/2009, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Υπαρχει μια πολυ ομορφη ..διακριτικη σχαριτσα...ψαξε εδω μεσα..καπου στην αλεξανδρας την πουλανε...θα δω και εγω.

Φαντάζομαι ότι λες αυτή (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27356) της SW-Motech, αν ναι θα τη βρείτε στο Μοτορόδα.gr :winka:

:beer:

stevelo
29/08/2009, 20:03
Γιώργο έχεις δίκιο. Τα όργανα της 09 είναι διαφορετικά. Δεν το είχα προσέξει. Το δικό μου αφού είναι 2/09 θα είναι του 08 λογικά. Κρίμα γιατί του 09 φαίνονται πιο όμορφα. Δεν πειράζει. Δε μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Όσο για την άνεση, δεν έχω προσωπική άποψη απο CBF. Σε δοκιμές αλλά και σε forum αναφέρεται σαν από τις πιο άνετες μηχανές.
Όσο για το Transalp συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ας όψεται το μποϊ μου (1.70). Την έδωσα με κρύα καρδιά, ευτυχώς σε Ιδιώτη συμπολίτη μου και τουλάχιστον θα την βλέπω. Αναμένοντας την CBF, κινούμαι με ένα Τ80 που έχω από φοιτητής. Τα έχω δει όλα με τα αμάξια.
Και μια ερώτηση. Κράτησα τη βαλίτσα (Kappa K52) που είχα στην Transalp και λέω να την βάλω στο CBF. Η σχαρίτσα που προτείνει ο φίλος makis206 είναι πολύ όμορφη. Θα μπορέσει να μπεί η βαλίτσα ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;
Η τιμή της CBF με ABS πριν μερικές ημέρες που ρώτησα στην αντιπροσωπεία ήταν 8.140 για κομμάτια με μειωμένο τέλος, και 8.300 χωρίς. Έχει αλλάξει κάτι;

makis206
29/08/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Και μια ερώτηση. Κράτησα τη βαλίτσα (Kappa K52) που είχα στην Transalp και λέω να την βάλω στο CBF. Η σχαρίτσα που προτείνει ο φίλος makis206 είναι πολύ όμορφη. Θα μπορέσει να μπεί η βαλίτσα ή θα χρειαστώ κάτι άλλο;

Κουτί θα κάτσει απλώς θα χρειαστείς και την πρόσθετη βάση που κουμπώνει από πάνω, αν διαβάσεις όλη τη συζήτηση που σου έβαλα στο λινκ θα καταλάβεις :winka:

Το μόνο της κακό είναι ότι ασχημαίνει με την πρόσθετη "πλάκα" πάνω της και ότι το όλο πακέτο βγαίνει λίγο ακριβά αν σκεφτείς ότι η κύρια βάση κοστίζει γύρω στα 110 ευρώ συν άλλα 50 περίπου που κάνει η βάση της μπαγκαζιέρας... ίσως μπορέσεις να στηρίξεις την πλαστική βάση που έχει ήδη η μπαγκαζιέρα σου και να γλυτώσεις την 50άρα αν και δεν θα στο πρότεινα μιας και οι βίδες που επιτρέπει η σχάρα της SW-Motech να μπουν για να την κρατάνε θα είναι τρεις αντί για τέσσερεις που προβλέπει η Kappa για σωστό και ασφαλές κούμπωμα.. είναι και 52άρα, βάζει και αρκετά πράγματα μέσα της που ανεβάζουν αυτόματα το βάρος.. ίσως με τη σχάρα της Kappa να καλυφτείς καλύτερα και πιο οικονομικά στο τέλος. Εγώ έβαλα το σχαράκι χωρίς προοπτική τοποθέτησης μπαγκαζιέρας αλλά αν δεις στην συζήτηση εκείνη, ο φίλος franki26gr έκανε μια χαρά τη δουλειά του απλώς στάθηκε τυχερός και γλύτωσε τα έξτρα της "πλάκας"

:beer:

stevelo
30/08/2009, 00:10
Διάβασα τη συζήτηση του link που μου έδωσες. Το κόστος αγοράς όλου του σετ δεν είναι μικρό. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να αγοράσω τη σχάρα της kappa πάνω στην οποία θα στερεώσω τη βάση της βαλίτσας. Αν ναί, που μπορώ να την βρώ; Βγάζει η kappa σχάρα για τη συγκεκριμένη μηχανή;
Με την ευκαιρία, πρέπει να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου δίνεται. Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά και με βοηθάτε πολύ. Να είστε καλά παιδιά.

makis206
30/08/2009, 03:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Διάβασα τη συζήτηση του link που μου έδωσες. Το κόστος αγοράς όλου του σετ δεν είναι μικρό. Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να αγοράσω τη σχάρα της kappa πάνω στην οποία θα στερεώσω τη βάση της βαλίτσας. Αν ναί, που μπορώ να την βρώ; Βγάζει η kappa σχάρα για τη συγκεκριμένη μηχανή;
Με την ευκαιρία, πρέπει να σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μου δίνεται. Είμαι ψιλοάσχετος με αυτά και με βοηθάτε πολύ. Να είστε καλά παιδιά.

Όχι, αν θέλεις να τοποθετήσεις το διακριτικό σχαράκι της Motech (αυτό που είδες στην άλλη συζήτηση) θα πρέπει να αγοράσεις και την πρόσθετη βάση της ίδιας εταιρίας για να τοποθετήσεις τη βαλίτσα σου εκτός και εάν μπορέσεις να προσαρμόσεις σταθερά και με ασφάλεια πάνω της την πλαστική βάση της Kappa που είχες και στο Transalp.

Ειδάλως ξεχνάς τη διακριτική σχάρα της Motech και πας κατ'ευθείαν στη βάση της Kappa (στη φωτό παρακάτω:winka: ) που μπορεί να μην είναι το ίδιο διακριτική, είναι όμως μια σίγουρη και πιο οικονομική λύση για σένα!

Εδώ θα είμαστε για οτιδήποτε χρειαστείς φίλε, όπου μπορούμε θα σε κατατοπίσουμε όσο το δυνατόν καλύτερα γίνεται!

:beer:

Εδώ η σχάρα με τη βάση της Kappa :winka:


172416

stevelo
30/08/2009, 22:31
Οκ. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα επανέλθω όταν με το καλό έρθει η μοτο.

kondoras
02/09/2009, 00:31
Τιμη δεν εχω ρωτηση αλλα ειδα τις τιμες που εχει ο Σαρακακης στο HONDA.GR

Να ξερεις αν και μιαζουν ιδια το ψεκαστο με το προηγουμενο εχουν μονο την ουρα ιδια.Ολα τα αλλα εχουν αλλαξει......και η σελα που ειναι ποιο στενη μπροστα.

Αμαν με αυτες τις κουτες.......οσο ασχημες ειναι αλλο τοσο επικυνδινες ειναι τουλαχιστον σε ταξιδι

Στο TRANSALP που ειχα κουτα ειχα φαει τα ....να βρω γιατι μεταξυ 70-100 ταλαντωνε το τιμονι μεχρι που μια μερα την ειχα βγαλει και ειδα τι φταιει.

kondoras
02/09/2009, 00:45
Τωρα θα σου πω κατι που αν δεν το ξερεις θα με βρισεις αλλα,.....

Εγω το TRANSALP το εδωσα γιατι ειχε ακτινες ,δεν ανεβαζε πανω απο 160 και βασικα το βαρεθικα.

Ο Σαρακακης ομως με 80 ευρουλια εδινε μια σελα που κατεβαζε το υψος 2 ποντους και γινοταν αλλο μηχανακι.

stevelo
02/09/2009, 02:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Να ξερεις αν και μιαζουν ιδια το ψεκαστο με το προηγουμενο εχουν μονο την ουρα ιδια.Ολα τα αλλα εχουν αλλαξει......και η σελα που ειναι ποιο στενη μπροστα.
Σωστός. Όμως οι ουσιώδεις διαφορές είναι ο κινητήρας που είναι από το CBR αλλά με άλλη χαρτογράφηση για ροπές στις χαμηλομεσαίες, και βέβαια το πλαίσιο που τώρα είναι αλουμίνιο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Τιμη δεν εχω ρωτηση αλλα ειδα τις τιμες που εχει ο Σαρακακης στο HONDA.GR
Οι τιμές είναι: 8140 με μειωμένο Τ.Τ και 8300 χωρίς μείωση του Τ.Τ. Πήγα πάλι στην αντιπροσωπεία και ρώτησα. Και το κουφό. Αγνοούσαν εντελώς τη διαφορά στα όργανα του 08 με το 09. Της βιτρίνας ήταν ένα μπλέ του 09 (το διάβασε στο πλαίσο) αλλά με τα παλιά όργανα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras

Στο TRANSALP που ειχα κουτα ειχα φαει τα ....να βρω γιατι μεταξυ 70-100 ταλαντωνε το τιμονι μεχρι που μια μερα την ειχα βγαλει και ειδα τι φταιει. Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με την κούτα. Μάλιστα το ανακάλυψα τώρα στο παπάκι (Τ80) που είναι ακόμα πιο έντονο. Μου το είπε ένας μάστορας και όντως όταν την έβγαλα, όλα οκ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Εγω το TRANSALP το εδωσα γιατι ειχε ακτινες , δεν ανεβαζε πανω απο 160 και βασικα το βαρεθικα.

Ο Σαρακακης ομως με 80 ευρουλια εδινε μια σελα που κατεβαζε το υψος 2 ποντους και γινοταν αλλο μηχανακι.
Δεν με ενοχλούσαν όλα αυτά, εκτός από το ύψος που μου δημιουργούσε ανασφάλεια σε στάση (ειδικά δικάβαλος). Αλλά για να είμαι ειλικρινής, το ύψος της ήταν μια καλή δικαιολογία (για τη γκρίνια της συζύγου). Ξέρεις τώρα και καλά για λόγους ασφαλείας πρέπει να πατάμε καλά κάτω και τέτοια. Οπότε όλα οκ.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ μετά από 5 χρόνια τη βαρέθηκα. Άσε που ήταν μοντέλο 2001 (αλλά σε άψογη κατάσταση με 22.000 Km) και σε λίγο καιρό δεν θα μπορούσα να την πουλήσω. Την έδωσα 4.000 μετροιτά. Πολύ καλή τιμή. Όμως ήταν πολύ άψογη μηχανή και την αγάπησα.
To CBF ακόμα το περιμένω. Μου έχει βγάλει την ψυχή το παλικάρι που θα μου την φέρει.

kondoras
02/09/2009, 12:43
http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142

Πες τι τιμη γραφει γιατι εχω μεγαλωσει και μια .....ψιλογκαβομαρα την εχω.

Αν μ@λ@κιζοντε στην HONDA ...Συγνωμη για τις λαθος πληροφοριες που σου εδωσα

Οπως και να εχει εσυ το περιμενεις...το περνεις ποιο φτηνα και οτι οργανα και να εχει μπορουν να γραψουν 200+

ΧΡΩΜΑ δεν μας ειπες

Το δικο μου ειναι μαυρο και αραχνο

Σε ποιο μερος εισαι???

Να ταιριαξουμε καμια βολτα

Θα σου εδειχνα φωτο απο την δικια μου αλλα εδω δεν ξερω να βαζω....

Αν θελεις εσυ και οποιος αλλος στο MSN ειμαι yio@mailbox.gr

Ekei τα λεμε ποιο αμεσα και ειναι ευκολες οι φω

το

makis206
02/09/2009, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142
Πες τι τιμη γραφει γιατι εχω μεγαλωσει και μια .....ψιλογκαβομαρα την εχω.
Αν μ@λ@κιζοντε στην HONDA ...

Υπόψιν, στο λινκ εμφανίζεται το CBF-600 χωρίς ΑΒS :winka:

:beer:

kondoras
02/09/2009, 18:41
ΣΩΣΤΟΣ ΜΑΚΙΣ

stevelo
02/09/2009, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras

Πες τι τιμη γραφει γιατι εχω μεγαλωσει και μια .....ψιλογκαβομαρα την εχω.

Τιμές (χωρίς ABS): 7.750 με ολόκληρο το Τ.Τ και 7.580 € με μειωμένο το Τ.Τ

Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras

Οπως και να εχει εσυ το περιμενεις...το περνεις ποιο φτηνα και οτι οργανα και να εχει μπορουν να γραψουν 200+
ΧΡΩΜΑ δεν μας ειπες
Το δικο μου ειναι μαυρο και αραχνο
Σε ποιο μερος εισαι???
Να ταιριαξουμε καμια βολτα
Θα σου εδειχνα φωτο απο την δικια μου αλλα εδω δεν ξερω να βαζω....
Αν θελεις εσυ και οποιος αλλος στο MSN ειμαι yio@mailbox.gr
Ekei τα λεμε ποιο αμεσα και ειναι ευκολες οι φωτο
Το περιμένω αλλά το "παλικάρι" που θα μου το φέρει, ακόμη στην Ελλάδα είναι. Μου τα έχει σπάσει ο μπαγάσας. Κάθε Δευτέρα φεύγει και ακόμη εδώ είναι. Ήταν να φύγει σήμερα, αλλά θα φύγει αύριο. Να το δω και να μην το πιστέψω.
Κάνω υπομονή γιατί τον εμπιστεύομαι. Το transalp αυτός μου το είχε φέρει από Γερμανία και ήταν αστέρι. 3 χρονών με 4.000 Km και αν δεν ήξερες πως είναι μετ/σμένο, το έλεγες καινούριο. Κατάσταση κούτας. Αλλά θέλει υπομονή. Το transalp το είχα παραγγείλει Ιούνιο και μου το έφερε Οκτώβρη!!! Τόσο άμεσος.
Αυτή τη φορά δεν θα περιμένω τόσο. Αν και κερδίζω 1800€, αν μέχρι την επόμενη Δευτέρα δεν έχει γίνει τίποτα, θα πάω και θα το παραγγείλω στην αντιπροσωπεία. Το μηχανάκι είναι ασημί αλλά θα το προτιμούσα μαύρο. Το μαύρο του πάει πολύ και μου αρέσει. Το ασημί είναι η επόμενη επιλογή μου.
Για μετ/σμένο από Ελλάδα δεν θα ασχοληθώ άλλο. Πολύ απάτη. Αν μπορούσα να βρώ κάτι καλό στην πόλη που μένω (Καλαμάτα) από ιδιώτη καλώς, αλλά δεν βρίσκω.
Θα δούμε.
MSN δυστυχώς δεν έχω και ούτε που ξέρω πως δουλεύει. Πάντως αν είστε κοντά ή αν σας βγάλει ο δρόμος σας στην Πόλη μου, ρίξτε σύρμα. Φυσικά κερνάω:beer:

kondoras
03/09/2009, 05:39
Sε πειρασμο με βαζεις και για βολτα και για ..πουλημα

Ξερεις κανενα Βασιλη που δουλευει οδηγος ΔΕΗ Αθηνα και ειναι απο εκει??

Αθηνα -Καλαματα ποσα χλμ??

kondoras
03/09/2009, 06:45
Λοιπον το κοιταξα..250 περιπου χλμ ειναι....ομορφη εκδρομη για Σ/Κ

Θα ερθω εκει και αν βρω να μεινω σε ξενοδοχειο η δωματιο εχει καλως αλλοιως η θα γυρισω η θα δω σε καποιο αλλο μερος

Το τηλ. ειναι 6977495920

Παρε αν θελεις να σου δοσω σταθερο να τα πουμε

Αντε να δοκιμασω και τις καινουργιες μου μποτες:smilea: :D

stevelo
03/09/2009, 20:42
Παίδες τζίφος:bigcry:. Το άτομο με κορόιδευε και το ακύρωσα. Ο Γερμανός περίμενε 20 μέρες κι αφού είδε ο άνθρωπος τι γίνεται το ξανάβγαλε για πούλημα. Είναι αυτό: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=119492051&__lp=4&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=cbf&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&minPowerAsArray=56&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=66&maxPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&minFirstRegistrationDate=2009-01-01&ambitCountry=DE&siteId=GERMANY&features=ABS&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&maxMileage=1000&customerIdsAsString=&cubicCapacities=FROM_501_TILL_750&lang=en&pageNumber=1
Ξεφτύλας ο "δικός μου". Κρίμα γιατί ήταν καλή περίπτωση.
Αν δεν ταιριάξει του Γιώργου, πάω για καινούριο. Το βρήκα στον Παπαγεωργίου (Μιχαλακοπούλου) 7.500 euro με πινακίδες. Καλή τιμή και το σκέφτομαι.
Τη Δευτέρα αφού ψάξω λιγάκι ακόμη, το παραγγέλνω.
Επιτέλους!!!

kondoras
04/09/2009, 05:50
Σταυρο ενα mail να σου στειλω φωτο

Ενω εκανα τον καμποσο...κολοσα λιγο με τα χλμ,,,...

Παντως δεν την αποκλειω την βολτα....παραγερασα

Το αδελφι επιμενει για Ικαρια....ειδε και στο μετεο κατι βροχουλες δευτερα τριτη στα μερη σας και δεν ερχεται

Καλη τιμη βρηκες..να εισαι με αυτους θρασυς...ζητα και κανενα δωρο..στην πεινα ειναι ,ολοι αμαξια αγοραζαν,μηχανες κανεις.

kondoras
04/09/2009, 06:08
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=119674529&__lp=17&scopeId=MB&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=11000&makeModelVariant1.modelDescription=CBF+600+ABS&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&vehicleCategory=Motorbike&segment=Motorbike&siteId=GERMANY&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=NO_EXPORT&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=17

Σταυρο για κοιτα εδω.Ψαξε λιγο το site πολλοι λενε οτι στην στελνουν στο σπιτι σου

kondoras
04/09/2009, 19:11
Μαλλον καινουργιο μου μυριζει....

Αντε καλα χιλιομετρα.....και να μην γερασουμε...βαλε τις φωνες για καμια βολτα

stevelo
04/09/2009, 19:57
Ναι το αποφάσισα. Πήρα τηλ στον Παπαγεωργίου και το παράγγειλα. 7500 (με πινακίδα) και μου κάνει δώρο τα μανιτάρια.
Αλλά αν είσαι γκαντέμης....
Πήρε στη Honda και σε μαύρο δεν έχουν. Από Δευτέρα θα εκτελωνίσουν και θα με πάρουν τηλ να προχωρήσουμε. Πάλι στην αναμονή... Ελπίζω όχι για πολύ.

kondoras
05/09/2009, 11:05
ΘΑ παρεις φρεσκο πραμα


:smilea: :beer:

stevelo
06/09/2009, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
ΘΑ παρεις φρεσκο πραμα


:smilea: :beer:
Έτσι κι αλλιώς τις μηχανές τις κρατάω τουλάχιστον μια 5ετία. Οπότε αξίζει τον κόπο το καινούριο. Το θέμα είναι τώρα πόσο θα χρειαστεί να περιμένω μέχρι να το πάρω. Αυτή η αναμονή σκοτώνει...

kondoras
07/09/2009, 09:53
Χαχαχαχαχα

Θυμασαι που λεγαμε ...ποτε η γκομενα θα πει...ΝΑΙ

Καπως ετσι ειναι....μονο που αυτη ειναι πολυ ποιο πιστη ..πολυ ποιο σταθερη..............και πολυ ποιο γρηγορη

Μεγειααααααα..........

stevelo
07/09/2009, 11:20
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο.
Μέχρι την Πέμπτη μου είπαν θα την έχω. Επιτέλους....
Όντως, αυτή η αναμονή είναι χειρότερη από... γκόμενας.
Ελπίζω να είναι όπως στις περιγραφές, γιατί δεν την έχω οδηγήσει.
Πάντως οι τύποι (Κ. Παπαγεωργίου) μέχρι στιγμής είναι άψογοι επαγγελματίες.

stevelo
07/09/2009, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008

Λοιπόν. Διαφορές δεν υπάρχουν. Στην ιστοσελίδα της Honda τα όργανα που φαίνονται για την CBF600si είναι λάθος. Μου το είπε στην αρχή ο Παπαγεωργίου (γιατί του τα ζάλισα με τα όργανα) και στη συνέχεια μίλησα με τη Honda. Με διαβεβαίωσαν πως δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με τα όργανα του 2008. Απλώς και καλά έβαλαν τα όργανα του "γυμνού" (το οποίο δεν το φέρνουν) χάριν εντυπωσιασμού. Μαλακίες. Του την είπα αλλά τι να το κάνεις.

kondoras
08/09/2009, 14:02
Τι μαλακες..και σε αναστατωσα τζαμπα

stevelo
09/09/2009, 16:21
Η μηχανή ήρθε!!!! Το βράδυ θα είμαι Αθήνα και αύριο πρωί-πρωί στον Παπαγεωργίου. Πινακίδα, σχάρα για την Κ52, προέκταση προστινού φτερού (για προστασία του ψυγείου), μανιτάρια (δώρο), ίσως και πισω φτερό, και καιρού επιτρέποντος, βουρ για Καλαμάτα. 250Km οδήγησης με το καινούριο εργαλείο. Ό,τι πρέπει για στρώσιμο.
Ευχαριστώ όλους σας παιδιά για τη βοήθεια.
Θα επανέλθω με εντυπώσεις.

makis206
09/09/2009, 21:59
Kαλοτάξιδη να είναι φίλε, επιτέλους τέλος στην αναμονή!

Είμαι βέβαιος πως θα την ευχαριστηθείς όσο δεν φαντάστηκες, πάντα όρθιοι κι οι δυο σας φορτώνοντας τις ψυχές σας με χιλιόμετρα γεμάτα εικόνες, εμπειρίες, στιγμές!

Να μας την φωτογραφίσεις να της τα πούμε και face to face :lol:

:beer: :beer: :beer:

kondoras
10/09/2009, 13:37
:D :D :D :D :beer: :beer: :beer:

ΤΙ ΦΤΕΡΑΚΙ????????

Το πισω κανει ενα κουβα λεφτα αλλα ειναι ομορφο...

Προσεξε τι μαρκα θα βαλεις γιατι καποιο εχει προβλημα

Θα παρω κανενα τηλεφωνο να μου πεις LIVE τα νεα;)

Να μου πεις και πως πηγες....δεν θα μου την γλυτωσει η εκδρομη

ΜΑΚΙΣ...... ειναι Κρητη??????

Εσενα θα σου φορτωθω το επομενο καλοκαιρι:D

Πλακα κανω...

Εχω ερθει με ενα XT600 ..το πρωτο χωρις μιζα ...θυμαμαι που εβαζα βενζινα και με το ποδι στηριζομουνα στην αντλια να μην με πεταξει ο αερας κατω....ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ νομιζω

Σταυρε......θα τα πουμε.......χρωστας:beer:

makis206
10/09/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
ΜΑΚΙΣ...... ειναι Κρητη??????
Εσενα θα σου φορτωθω το επομενο καλοκαιρι:D

Μάκις είναι Κρήτη και μετά χαράς κερνάει ρακή και ζουμερό κέϊκ σοκολάτας να γλύφεις και τα δάχτυλά σου!

:beer: :beer:

stevelo
10/09/2009, 18:13
Λεβέντες σας ευχαριστώ για όλα. Χρωστάω :beer:
Πριν 1,5 ώρα έφτασα στην Καλαμάτα. Το κατέβασα οδηγώντας.
Πρώτες εντυπώσεις:
Η σέλα είναι μόνο για "σιδερόκωλους" που λέει και ο Γιώργος. Σκληρή και στενή.
Όμως τέρμα τα αρνητικά.
Όχι απλώς δεν είναι όπως το περίμενα, αλλά είναι απλώς ΑΠΑΙΧΤΟ. Φοβερό μηχανάκι.
Να μην παραξηγηθώ, δεν έχω άλλη εμπειρία από τέτοιου είδους μηχανές. Πάντα on-off είχα.
Του έκανα 280 Km. Δεν το "άνοιξα". Το δούλευα μεταξύ 5000 - 6000 στροφές. Αλλά τι να πω.
Ο Κινητήρας δουλεύει σαν ηλεκτρικός, στρίβει με μεγάλη ασφάλεια και ευκολία, αλλά όλα τα λεφτά είναι τα φρένα.
Με έκανα μια βόλτα ο Παπαγεωργίου στην Αθήνα και τα "έπαιξα". Μπαίνει σε στροφή και με τη μηχανή πλαγιασμένη, αφήνει το τιμόνι και πατάει δυνατά φρένο (το πίσω μου είπε). Εγώ χεστ... πάνω μου. Το μηχανάκι απλώς έστριψε και δεν παρέκλινε καθόλου από την πορεία του. Εντυπωσιακό. Μου έκανε κι άλλα.... Η μηχανή έχει μεγάλες δυνατότητες και μετά από όλα αυτά νοιώθω μεγάλη ασφάλεια πάνω της.
Αλλά για να απονέμουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, πρέπει να πω πως οι Άνθρωποι εκεί στον Παπαγεωργίου είναι ΑΨΟΓΟΙ σε όλα τους. Ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι. Αυτό που λέμε σωστοί επαγγελματίες.
Θα επανέλθω με περισσότερα και θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φώτο.

makis206
10/09/2009, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
οι Άνθρωποι εκεί στον Παπαγεωργίου είναι ΑΨΟΓΟΙ σε όλα τους. Ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι. Αυτό που λέμε σωστοί επαγγελματίες.

Και κασκαντέρ απ'ότι φάνηκε..!:lol:

Να τη χαίρεσαι πάντα όπως την πρώτη μέρα! :beer: :beer:

stevelo
10/09/2009, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Και κασκαντέρ απ'ότι φάνηκε..!:lol:
Φίλε makis206 κυριολεκτικά κασκαντέρ. Τα είδα όλα. Πάμε (εγώ πίσω) στο βενζινάδικο να τη φουλάρουμε, και 5 μέτρα πρίν, φρενάρει δυνατά, στρίβει και μπαίνει στο μαγαζί. Αυτό ήταν το πρώτο σοκ για μένα.
Αλλά ο άνθρωπος ήταν πρωταθλητής αγώνων. Είδα πως είναι να παίζεις στα δάχτυλα τη μηχανή. Τον θαύμασα.

kondoras
10/09/2009, 19:27
Kασκαντερ ...ναι ηταν...θα τον δειτε στα παλια εργα τα Ελληνικα να κανει διαφορα..ετρεχε και σε αγωνες

ΣΕΛΑΑ......

http://www.moto-k.gr/left.html

stevelo
10/09/2009, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
:D :D :D :D :beer: :beer: :beer:

ΤΙ ΦΤΕΡΑΚΙ????????

Το πισω κανει ενα κουβα λεφτα αλλα ειναι ομορφο...

Προσεξε τι μαρκα θα βαλεις γιατι καποιο εχει προβλημα
Κυκλοφορεί προέκταση για το μπροστινό φτερό (πλαστικό σε μαύρο χρώμα) που προστατεύει το ψυγείο και είχει 31,50 euro. Το είδα στο ιντερνετ στον Ξύκη, αλλά σήμερα που πήγα να το πάρω, δεν το είχε. Είναι πολύ ωραίο και θα ψάξω να το βρώ.
Για πίσω ο ίδιος στην ιστοσελίδα του είχε ένα στα 115 euro, αλλά δεν τον ρώτησα. Με προβλημάτισε, γιατί για να μπεί πρέπει να βγάλλω το μαμίσιο πλαστικό της αλυσίδας, αλλά εγώ έχω ένα κόλλημα με τα μαμίσια. Θα δούμε.

toyar
11/09/2009, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Φίλε makis206 κυριολεκτικά κασκαντέρ. Τα είδα όλα. Πάμε (εγώ πίσω) στο βενζινάδικο να τη φουλάρουμε, και 5 μέτρα πρίν, φρενάρει δυνατά, στρίβει και μπαίνει στο μαγαζί. Αυτό ήταν το πρώτο σοκ για μένα.
Αλλά ο άνθρωπος ήταν πρωταθλητής αγώνων. Είδα πως είναι να παίζεις στα δάχτυλα τη μηχανή. Τον θαύμασα.

Τι μου θύμισες:p :p
Ακριβώς τα ίδια μου έκανε κι εμένα πριν 2 χρόνια που πήρα το 250.
Πηγαίνοντας για βενζίνη γεμίζει 1η 2α και μας πετάγεται αμάξι από στενό, μέχρι να καταλάβω πατάει φρένο, πλαγιάζει ,το αποφεύγει και συνεχίζει
Φρένα και λάστιχα άστρωτα με 300μέτρα όχι χλμ.
Πολύ καλή εξυπηρέτηση και καλή τιμή:wave2:

stevelo
11/09/2009, 14:30
Παιδιά μερικές φώτο της "καλής" μου.
http://www.epil.gr/1.jpg
http://www.epil.gr/2.jpg
http://www.epil.gr/3.jpg
http://www.epil.gr/4.jpg
http://www.epil.gr/5.jpg
http://www.epil.gr/6.jpg

Και μια διόρθωση. Το φτεράκι το είδα εδώ:
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2069
http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=2898
http://www.spiliotis.gr/pid.67.aspx

Πως ανεβάζουμε φώτο στο moto.gr ξέρει κανείς;

kondoras
11/09/2009, 18:51
Αχ αυτη η κουτα ...........

stevelo
11/09/2009, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Αχ αυτη η κουτα ...........
Όντως την ασχημαίνει. Αλλά τι να κάνω που με βολεύει πολύ!

stevelo
13/09/2009, 01:46
Παιδια δώστε μου τα φώτα σας.
1. Σε μια βραδυνή βόλτα με το CBF διαπίστωσα πως ο φωτισμός των οργάνων δεν είναι ομοιόμορφος. Το κοντέρ φωτίζεται κανονικά, ενώ το στροφόμετρο πολύ πιο λίγο. Είναι καμμένη η λυχνία που το φωτίζει ή έτσι είναι το φυσιολογικό;
2. Έχω την αίσθηση πως η μηχανή όταν αφήνω τα χέρια από το τιμόνι "τραβάει" δεξιά. Ίσως φταίει η "κούτα". Θα το δοκιμάσω και χωρίς.
3. Το τιμόνι μου "πεφτει" κάπως μακριά. Προσπάθησα να το φέρω πιο κοντά, αλλά έβρισκε στο τεπόζιτο. Υπάρχει τρόπος να το φέρω πιο κοντά χωρίς να βρίσκει;

Κατά τα λοιπά είμαι στο στάδιο της προσαρμογής. Καμμιά σχέση με το Transalp. Τελείως διαφορετική μηχανή. Ο κινητήρας έχει εντελώς ηλεκτρική λειτουργία και μ΄αρέσει πολύ που είναι αθόρυβη, αλλά και ο ήχος στις επιταχύνσεις. Όμως η ηλεκτρική λειτουργία του με δυσκολεύει στις αλλαγές. Θέλει εντελώς άλλο συγχρονισμό γκαζιού - συμπλέκτη (σε σχέση με το Transalp).
Στην πόλη δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου. Είναι πιο "στενή" απο την transalp και αυτό βοηθάει πολύ στους ελιγμούς.
Κατά τα λοιπά μου αρέσει πολύ και κυρίως μου εμπνέει σιγουριά και ασφάλεια.

HORNET600F
13/09/2009, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Παιδια δώστε μου τα φώτα σας.
1. Σε μια βραδυνή βόλτα με το CBF διαπίστωσα πως ο φωτισμός των οργάνων δεν είναι ομοιόμορφος. Το κοντέρ φωτίζεται κανονικά, ενώ το στροφόμετρο πολύ πιο λίγο. Είναι καμμένη η λυχνία που το φωτίζει ή έτσι είναι το φυσιολογικό;
2. Έχω την αίσθηση πως η μηχανή όταν αφήνω τα χέρια από το τιμόνι "τραβάει" δεξιά. Ίσως φταίει η "κούτα". Θα το δοκιμάσω και χωρίς.
3. Το τιμόνι μου "πεφτει" κάπως μακριά. Προσπάθησα να το φέρω πιο κοντά, αλλά έβρισκε στο τεπόζιτο. Υπάρχει τρόπος να το φέρω πιο κοντά χωρίς να βρίσκει;



1. ???
2. Κ η δικιά μου τραβάει κάπως δεξιά αλλά αυτό γίνεται αισθητό μόνο όταν αφήνεις το τιμόνι . Ο αντιπρόσωπος το απέδωσε στο δικο μου σχετικά μικρό βάρος (~73 κιλά) κ στο σχετικά πάλι μεγάλο βάρος της εξάτμισης.
3. Ρυθμίζεται σε 2 θέσεις. Δεν ξέρω σε ποια θέση τη δίνει το εργοστάσιο, κάπου υπάρχει ένα αρθρο στο moto.gr που εξηγεί πως γίνεται η αλλαγή.

HORNET600F
13/09/2009, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
........................ Οι διαφορες ειναι στα οργανα2009 με 2008
................


Εμένα τα όργανα γιατι μου φαίνονται τα ίδια??? :confused:

2009: http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142&action=photos

stevelo
13/09/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Κ η δικιά μου τραβάει κάπως δεξιά αλλά αυτό γίνεται αισθητό μόνο όταν αφήνεις το τιμόνι . Ο αντιπρόσωπος το απέδωσε στο δικο μου σχετικά μικρό βάρος (~73 κιλά) κ στο σχετικά πάλι μεγάλο βάρος της εξάτμισης.
Κι εγώ τα ίδια κιλά έχω. Όμως δεν δικαιολογείται να τραβάει. Το Transalp που είχα ακόμη και με την κούτα πίσω, αν άφηνα τα τιμόνια δεν τράβαγε. Πήγαινε ευθεία.
Το ίδιο πτόβλημα (τράβηγμα δεξιά) είχα και με ένα kawasaki KLE 250 που είχα πριν την Transalp από καινούριο. Το έστειλα 2 φορές Αθήνα αλλά το πρόβλημα δεν λύθηκε ποτέ.


Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Εμένα τα όργανα γιατι μου φαίνονται τα ίδια???
Δεν σου φαίνονται. Είναι ίδια. Τα άλλαξαν γιατί τους έκανα ολόκληρο θέμα. Είχαν βάλει άλλα. Από το γυμνό μου είπαν. Μαλακ...

HORNET600F
13/09/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Κι εγώ τα ίδια κιλά έχω. Όμως δεν δικαιολογείται να τραβάει. Το Transalp που είχα ακόμη και με την κούτα πίσω, αν άφηνα τα τιμόνια δεν τράβαγε. Πήγαινε ευθεία........




Δεν είναι το ίδιο. Η κούτα είναι πάνω στο διαμήκη άξονα της μηχανής, η εξάτμιση είναι πιο δεξιά κ ίσως δημιουργεί ροπή κ εκτροπή από την πορεία.
Με ποιο βαρύ αναβάτη ή πιο ελαφριά εξάτμιση ίσως η εκτροπή είναι μικρότερη.

HORNET600F
13/09/2009, 13:10
Αυτό το θρεντάκι χρειάζεται αρκετό ξεκαθάρισμα μάλλον ...

stevelo
13/09/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
Δεν είναι το ίδιο. Η κούτα είναι πάνω στο διαμήκη άξονα της μηχανής, η εξάτμιση είναι πιο δεξιά κ ίσως δημιουργεί ροπή κ εκτροπή από την πορεία.
Με ποιο βαρύ αναβάτη ή πιο ελαφριά εξάτμιση ίσως η εκτροπή είναι μικρότερη.
Μπορεί να είναι έτσι. Οι μηχανές όμως δεν πρέπει να τραβάνε. Κάτι που οι κατασκευαστές το γνωρίζουν. Δεν θα έπρεπε μια εταιρεία σαν την Honda να έχει λάβει υπόψη της το βάρος της εξάτμισης ώστε η μοτο να μην τραβάει;

kondoras
13/09/2009, 13:26
Αχ ρε ΣΤΑΥΡΕ αν με ειχες πιστεψει θα ειχες γλυτωσει 2000 χιλιαρικακια

Πρωτα απο ολα κοιτα αν το μηχανακι ειναι κακοδεμενο.

Κοιτα τον πισω αξονα με παχυμετρο ομως γιατι οι ρεγουλαοροι μπορει να χανουν...κοιτα το μπροστινο φτερο να ειναι ευθυγραμμισμενο με την ροδα

Η HONDA θα σου πει για λαστιχα.......

Ρε hornet αν σου τραβαγε με τα χερια επανω θα ηταν θεοστραβο το μηχανακι

Γενικα ειναι δεξιοβαρο.........καπως ....... ισως θελουν και πατημα τα λαστιχα...παντως το δικο μου εχει συνελθει μετα απο 5000 χλμ...μετα τα 40 παει καρφι....ποιο σιγα σπανια τραβαει και ισως φταιει και ο δρομος

Το τιμονι δεν ειναι μακρια ...εχεις μαθει σε αλλη θεση....αυτο ειναι ενα σχετικα δρομου μηχανακι

Αλλαζει αν βαλεις αποστατες στο τιμονι που και το ψηλωνουν και το φερνουν ποιο πισω αν θελεις

Τα οργανα ναι σου εκατσε κεντα μαλλον ειναι καμενο καποιο λαμπακι......δεν θελω να ξερω τι πρεπει να κανεις για να το αλλαξεις με αυτο το φαιρινγκ

Σε 500-1000 χλμ το χταποδι θα εχει το ιδιο χρωμα με το δικο μου...προσοχη καιει παντου η γαμωεξατμιση

Παρε κανενα τηλεφωνο ρεεε

Και παλιογερος που ειμαι θα την κανω την ΑΘΗΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ γιατι ειπες :beer:

HORNET600F
13/09/2009, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Μπορεί να είναι έτσι. Οι μηχανές όμως δεν πρέπει να τραβάνε. Κάτι που οι κατασκευαστές το γνωρίζουν. Δεν θα έπρεπε μια εταιρεία σαν την Honda να έχει λάβει υπόψη της το βάρος της εξάτμισης ώστε η μοτο να μην τραβάει;

Ίσως επειδή, όπως θα έχεις διαπιστώσει κ εσύ, καίει υπερβολικά και εξ' αιτίας της θερμοκρασίας εμφανίζει σχετικά γρήγορα σκουριά, να θεωρούν οτι όλοι θα τις αλλάξουμε σύντομα με carbon :)

(http://www.remus.at/php/index.php?cmd=cmdFrontendProducts&iProductModel=176437)

το ερώτημα είναι με καταλύτη ή χωρίς?

stevelo
13/09/2009, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Αχ ρε ΣΤΑΥΡΕ αν με ειχες πιστεψει θα ειχες γλυτωσει 2000 χιλιαρικακια
Δεν είναι πως δεν σε πίστεψα. Ειλικρινα στο λέω. Απλώς έτσι κι αλλιώς για καινούριο πήγαινα και είχα "φτιαχτεί" κατάλληλα.

Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Πρωτα απο ολα κοιτα αν το μηχανακι ειναι κακοδεμενο. Κοιτα τον πισω αξονα με παχυμετρο ομως γιατι οι ρεγουλαοροι μπορει να χανουν...κοιτα το μπροστινο φτερο να ειναι ευθυγραμμισμενο με την ροδα. Η HONDA θα σου πει για λαστιχα.......
Γενικα ειναι δεξιοβαρο.........καπως ....... ισως θελουν και πατημα τα λαστιχα...παντως το δικο μου εχει συνελθει μετα απο 5000 χλμ...μετα τα 40 παει καρφι....ποιο σιγα σπανια τραβαει και ισως φταιει και ο δρομος
Το τιμονι δεν ειναι μακρια ...εχεις μαθει σε αλλη θεση....αυτο ειναι ενα σχετικα δρομου μηχανακι
Αλλαζει αν βαλεις αποστατες στο τιμονι που και το ψηλωνουν και το φερνουν ποιο πισω αν θελεις
Τα οργανα ναι σου εκατσε κεντα μαλλον ειναι καμενο καποιο λαμπακι......δεν θελω να ξερω τι πρεπει να κανεις για να το αλλαξεις με αυτο το φαιρινγκ
Σε 500-1000 χλμ το χταποδι θα εχει το ιδιο χρωμα με το δικο μου...προσοχη καιει παντου η γαμωεξατμιση
Παρε κανενα τηλεφωνο ρεεε
Και παλιογερος που ειμαι θα την κανω την ΑΘΗΝΑ-ΚΑΛΑΜΑΤΑ γιατι ειπες :beer:
Από ότι καταλαβαίνω και το δικό σου τράβαγε. Οπότε να μην ανησυχώ.
Ξέρεις λεπτομέρειες για το τιμόνι;
Όσο για το λαμπάκι, μου έκανες την καρδιά περιβόλι. Θα πάω στη Honda να το κοιτάξουν.
Λοιπόν "παππού" το ταξιδάκι να το κάνεις. Εγώ που το έκανα και μάλιστα με 110-120 Km/h μια χαρά ήταν. Απόλαυσα το μηχανάκι. Σκέψου να μπορούσα και να την "ανοίξω" παραπάνω. Παιχνιδάκι θα μου φαινόταν. Βέβαια ο κώλ.. μου τα είδε όλα. Αλλά τι ειναι ο πόνος μπρος στα κάλη;
Σε περιμένω.
Θα πάρω το πρωί τηλ να τα πούμε, γιατί αυτές τις μέρες έφαγα πολύ γκαζι στη δουλειά. Πολύ τρέξιμο.

kondoras
14/09/2009, 14:18
Σταυρο αν οταν αφηνεις χερια τραβαει με την μια ..και ολο προς την ιδια μερια μην το αφησεις ...εχει προβλημα.

Νομιζω οτι μαλλον ειναι κακοδεμενο το μηχανακι

ΣΤΑ ΛΙΓΑ χλμ μπορει να τραβαει λιγο απο εξατμηση αλλα στα πολλα η αδρανεια πρεπει να το εξαφανιζει αυτο

Για τις δυο θεσεις τιμονιου που λει ο φιλος ο HORNET ισχυει αλλα για το προηγουμενο μοντελο

Ρωτα σε κανενα μαγαζι γιατι εψαξα εδω και δεν βρηκα ενα φιλο που εξηγει και πως γινεται...απλο ειναι


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61487

κατι βρηκα...

makis206
15/09/2009, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από HORNET600F
3. Ρυθμίζεται σε 2 θέσεις. Δεν ξέρω σε ποια θέση τη δίνει το εργοστάσιο, κάπου υπάρχει ένα αρθρο στο moto.gr που εξηγεί πως γίνεται η αλλαγή.

Η ρύθμιση γίνεται αντιστρέφοντας τα καβαλέτα πάνω στην τιμονόπλακα και μερικά σχήματα του hymador (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=37295&perpage=15) μπορούν να γίνουν λίγο πιο κατατοπιστικά. Το εργοστάσιο όμως παραδίδει το μηχανάκι στην πιο κοντινή στον οδηγό θέση..:winka:

:beer:

makis206
15/09/2009, 08:12
Έχω ακόμα μια πρόταση για τα καβαλέτα, αποστάτες που να μπορούν να φέρουν το τιμόνι πιο κοντά σε σένα (βλέπε φωτό).

Μην ξεχνάτε και τον binzis (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75834) που σε κάτι τέτοια κάνει θαύματα!:winka:

:beer:


173856

stevelo
16/09/2009, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχω ακόμα μια πρόταση για τα καβαλέτα, αποστάτες που να μπορούν να φέρουν το τιμόνι πιο κοντά σε σένα (βλέπε φωτό).

Μην ξεχνάτε και τον binzis (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=75834) που σε κάτι τέτοια κάνει θαύματα!:winka:

:beer:
Που μπορώ να τα βρώ αυτά τα καβαλέτα;
Σήμερα πέρασα στο CBF μου αυτό http://www.motoraid.eu/shop/popup_image.php?pID=2069&image=0
Είναι πολύ ωραίο, αλλά χρειάστηκε να κάνω 2 μικρές τρύπες για να στερεωθεί με στριφώνια. Θα ανεβάσω φωτο να το δείτε.
Στο μεταξύ είμαι στο ψάξημο πίσω φτερού, και μάλλον θα καταλήξω στο άβαφο (αλλά μαύρο) της ermax. Είδα το puig σε ένα 1000αρι ενός φίλου, αλλά δείχνει (και είναι;) πολύ φτηνιάρικο.
Το ermax που είδα στη μηχανή του makis206 είναι φοβερό. Κομψότατο και ποιοτικό.

makis206
16/09/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Που μπορώ να τα βρώ αυτά τα καβαλέτα;

Δεν γνωρίζω που μπορούν να βρεθούν γμτ, τα βρήκα από ένα ποστ του φίλου ewsd εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=61487) αλλά δεν είχε δώσει περισσότερες πληροφορίες..

Αν τα δείξουμε στον Γιάννη (binzis) φαντάζομαι ότι μπορεί να τα φτιάξει, θαύματα κάνει αυτό το παιδί!

:beer:

stevelo
17/09/2009, 08:15
Παιδιά σας ανεβάζω κάποιες φώτο να δείτε μια προέκταση μπροστινού φτερού. Ίσως κάποιον να ενδιαφέρει.


178023

stevelo
17/09/2009, 08:16
2


178024

stevelo
17/09/2009, 08:17
3


174194

stevelo
17/09/2009, 08:17
4


174195

makis206
17/09/2009, 09:12
Ομορφότατο!:beer:

binzis
17/09/2009, 09:23
Καλοτάξιδο το εργαλείο.
Καλώς όρισες στην παρέα των cbfάδων.:beer:
:wave2:

makis206
17/09/2009, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Καλοτάξιδο το εργαλείο.Καλώς όρισες στην παρέα των cbfάδων.:beer:
:wave2:

Βρε βρε κι ότι που σε χρειαστήκαμε....:evil: :lol:

Γιαννιό ρίξε μια ματιά στους αποστάτες των καβαλέτων παραπάνω να δεις αν μπορεί να γίνει κάτι για τον φίλο stevelo που θέλει το τιμόνι πιο κοντά σ'αυτόν..;;

:beer:

binzis
17/09/2009, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Βρε βρε κι ότι που σε χρειαστήκαμε....:evil: :lol:

Γιαννιό, ρίξε μια ματιά στους αποστάτες των καβαλέτων παραπάνω να δεις αν μπορεί να γίνει κάτι για τον φίλο stevelo που θέλει το τιμόνι πιο κοντά σ'αυτόν..

:beer:

Μου έστειλε μηνυματάκι το παλικάρι ρε Μάκη, γι'αυτό μπήκα.
:beer: και από εμένα.

Όλα γίνονται.:winka:

makis206
17/09/2009, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από binzis
Μου έστειλε μηνυματάκι το παλικάρι ρε Μάκη, γι'αυτό μπήκα.
:beer: και από εμένα.
Όλα γίνονται.:winka:

Μας έχεις γίνει απαραίτητος τι να κάνουμε τώρα;:lol:

:beer: :beer:

stevelo
17/09/2009, 10:24
Παιδιά τι να πω. Η αλληλεγγύη που υπάρχει εδώ μέσα από όλα τα παιδιά είναι φανταστική. Κι επειδή είμαι λίγο μεγαλούτσικος κι επειδή έρχονται και εκλογές, για λίγο σκέφτηκα πως θα ήταν η κοινωνία μας, αν στην καθημερινότητά μας ενεργούσαμε όπως σε αυτό το φόρουμ. Και ξαφνικά ξύπνησα βλέποντας την κυρία με BMW X5 ναχει παραβιάσει το STOP και να έρχεται κατ επάνω μου!!! Απεφάνθη πως της έκλεισα το δρόμο!!!!!!
Να είστε καλά βρε Παιδιά και να προσέχετε με τις αγαπημένες σας.

kondoras
17/09/2009, 15:22
Τι εγινε Σταυρο???// καλα εισαι??? Τι λες???

stevelo
17/09/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Τι εγινε Σταυρο???// καλα εισαι??? Τι λες???
Που είσαι Γιώργο; Σε έχω καλέσει αρκετές φορές στο τηλ αλλά δεν απαντάς.
Με τη μοτο ασχολούμαι και τα παλικάρια εδώ στο φορουμ είναι φανταστικά. Με έχουν βοηθήσει πολύ.
Ξέρεις τώρα. "Καινούριο κοσκινάκι μου και που να σε κρεμάσω".

kondoras
20/09/2009, 12:38
Sorry ρε ΣΤΑΥΡΕ αλλα ειχα ενα χοντρο ζορι με την πρωην και μου ρουφηξε το μυαλο

Να παρω εγω την δευτερα απο το γραφειο

Gazer
20/09/2009, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Υπόψιν, στο λινκ εμφανίζεται το CBF-600 χωρίς ΑΒS :winka:

:beer:
Με ABS πόσο κάνει; Δεν το γράφει πουθενά;
Επίσης γιατί στο site της Honda (http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142&action=photos) δεν γράφει "NEW" δίπλα από το CBF600S i ; Υποτόθεται ότι είναι το νέο μοντέλο του 2009!

stevelo
20/09/2009, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από kondoras
Sorry ρε ΣΤΑΥΡΕ αλλα ειχα ενα χοντρο ζορι με την πρωην και μου ρουφηξε το μυαλο

Να παρω εγω την δευτερα απο το γραφειο
Οκ μην αγχώνεσαι. Θα τα πούμε.

stevelo
20/09/2009, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Με ABS πόσο κάνει; Δεν το γράφει πουθενά;
Επίσης γιατί στο site της Honda (http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=6&model_id=142&action=photos) δεν γράφει "NEW" δίπλα από το CBF600S i ; Υποτόθεται ότι είναι το νέο μοντέλο του 2009!
Mε ABS κομπλέ με πινακίδες και δώρο μανιτάρια την πήρα στις 10/9, 7.500 euro. Η τιμή της αντιπροσωπείας είναι 8.140.
Στην ιστοσελίδα της Honda έχει το μοντέλο χωρίς το ΑΒS.

Gazer
20/09/2009, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Mε ABS κομπλέ με πινακίδες και δώρο μανιτάρια την πήρα στις 10/9, 7.500 euro. Η τιμή της αντιπροσωπείας είναι 8.140.
Στην ιστοσελίδα της Honda έχει το μοντέλο χωρίς το ΑΒS.
Α μάλιστα, καινούρια σε τιμή μεταχειρισμένης:p Και δώρο τα μανιτάρια. Καθόλου άσχημα!

stevelo
20/09/2009, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Α μάλιστα, καινούρια σε τιμή μεταχειρισμένης:p Και δώρο τα μανιτάρια. Καθόλου άσχημα!
Πες το κι ετσι. Πάντως θέλει ψάξιμο. Τα παιδιά εδώ στο φορουμ μου "ανοιξαν" τα μάτια για τη διαφορά στην τιμή.
Και επειδή βλέπω πως ψάχνεσαι για μοτο, να σου πω πως πήγα σε CBF από Transalp 650. Οι διαφορές χαώδεις μεταξύ των μηχανών. Η Transalp είναι πατίνι μπροστά στη CBF. Με 10 μέρες χρήσης της CBF έχω να πω. Τα Φρένα, ο κινητήρας, και η σταθερότητα της μηχανής είναι άλλο πράγμα. Όσο για ταξίδι, καμιά σχέση με Transalp. Και σε καύσιμο περίπου το ίδιο στην πόλη, οικονομικότερη η CBF σε ταξίδι. Για εμένα και τις ανάγκες μου είναι η ιδανική μηχανή.

Gazer
21/09/2009, 16:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Πες το κι ετσι. Πάντως θέλει ψάξιμο. Τα παιδιά εδώ στο φορουμ μου "ανοιξαν" τα μάτια για τη διαφορά στην τιμή.
Και επειδή βλέπω πως ψάχνεσαι για μοτο, να σου πω πως πήγα σε CBF από Transalp 650. Οι διαφορές χαώδεις μεταξύ των μηχανών. Η Transalp είναι πατίνι μπροστά στη CBF. Με 10 μέρες χρήσης της CBF έχω να πω. Τα Φρένα, ο κινητήρας, και η σταθερότητα της μηχανής είναι άλλο πράγμα. Όσο για ταξίδι, καμιά σχέση με Transalp. Και σε καύσιμο περίπου το ίδιο στην πόλη, οικονομικότερη η CBF σε ταξίδι. Για εμένα και τις ανάγκες μου είναι η ιδανική μηχανή.
Α μάλιστα. ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρίες σου!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Ως προς τον συνεπιβάτη πως σου φαίνεται; Καλύτερα με Transalp ή με την CBF; Γενικά, εκτός βέβαια από το χώμα, υπάρχουν στιγμές που να λες "αν είχα την Transalp θα τα κατάφερνε καλύτερα εδώ"; (μιλάω πάντα σε επίπεδο πόλης και ταξιδιού είτε σε εθνική είτε σε επαρχιακούς)
Α! και ποια είναι πιο εύκολη και κατάλληλη για νέους οδηγούς.

stevelo
21/09/2009, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Α μάλιστα. ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρίες σου!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Ως προς τον συνεπιβάτη πως σου φαίνεται; Καλύτερα με Transalp ή με την CBF; Γενικά, εκτός βέβαια από το χώμα, υπάρχουν στιγμές που να λες "αν είχα την Transalp θα τα κατάφερνε καλύτερα εδώ"; (μιλάω πάντα σε επίπεδο πόλης και ταξιδιού είτε σε εθνική είτε σε επαρχιακούς)
Α! και ποια είναι πιο εύκολη και κατάλληλη για νέους οδηγούς.
Το μεγάλο μείον αυτής της μηχανής είναι η σέλα. Είναι μεγάλη και άνετη, αλλά σκληρή. Καμμιά σχέση με της Transalp που εδώ υπερέχει. Όπως και τα πεζοδρόμια λόγω ύψους από το έδαφος. Όμως μέχρι εδώ.
Το CBF είναι σε άλλη κλάση. Ποτέ μέχρι τώρα δε νοστάλγησα την Transalp. Απεναντίας βρίζω τον εαυτό μου που δεν είχα πάρει πιο νωρίς το CBF. Ταξίδεψα και με τις δυο Αθήνα - Καλαμάτα.
Η Transalp για να κινηθεί με 150 - 160 Km/h που είναι και η τελική της έπρεπε να είναι "σανίδα" και το καύσιμο που ρουφούσε ήταν πάρα πολύ. Η ευστάθεια της ήταν άστα να πάνε. Όλες οι προηγούμενες transalp είχαν θέμα με το τιμόνι.
Το Cbf πάει 130 Km/h (γιατί το έστρωνα) με 5.500 - 6000 rpm (κόκκινο στις 11.500 rpm). Καταναλωση πολύ λιγότερη και απολαυστική στην οδήγηση. Σταθερή, με αποθέματα ισχύος ανα πάσα στιγμή και ασφαλέστατη αφού το ABS-CBS της είναι από ότι λένε από τα κορυφαία.
Δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στιγμη.
Μέσα στην πόλη είναι πιο ευέλικτη (αν και "κόβει" το τιμόνι της λιγότερο) αφού είναι πιο στενή. Και κυρίως εμένα που δεν είμαι και πρώτο μπόϊ (1.70) μου εμπνέει μεγαλύτερη ασφάλεια αφού πατάω κάτω και με τα δυο πόδια.
Επίσης να πω πως αν και βαρύτερη από την Transalp, τη νοιώθω ελαφρύτερη.
Όσο για την οδήγηση, και εγώ δεν είμαι κανένας "μηχανόβιος" (με την καλή έννοια). Είναι ευκολότατη και μπορείς μαζί της να κινηθείς και σε cool ρυθμούς.
Δεν το έχω μετανοιώσει σε καμμιά περίπτωση.

Gazer
22/09/2009, 13:50
Stevelo σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Πάντως πιστεύω ότι η τεράστια διαφορά που είδες οφείλεται στο ότι η Transalp σου ήταν αρκετά παλιά ενώ το CBF σου ήταν ολοκαίνουριο. Λογικό είναι με τα χρόνια να "χαλάει" λίγο η μοτοσυκλέτα αλλά επίσης οσο πιο καινούριο το μοντέλο τόσο πιο βελτιωμένο είναι (συνήθως και σε γενικές γραμμές).
Λαμβάνω υπόψιν μου πάντως όλα όσα λες.

stevelo
22/09/2009, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gazer
Stevelo σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Πάντως πιστεύω ότι η τεράστια διαφορά που είδες οφείλεται στο ότι η Transalp σου ήταν αρκετά παλιά ενώ το CBF σου ήταν ολοκαίνουριο. Λογικό είναι με τα χρόνια να "χαλάει" λίγο η μοτοσυκλέτα αλλά επίσης οσο πιο καινούριο το μοντέλο τόσο πιο βελτιωμένο είναι (συνήθως και σε γενικές γραμμές).
Λαμβάνω υπόψιν μου πάντως όλα όσα λες.

Δεν είναι έτσι. Η transalp ήταν σε άριστη κατάσταση, καλοδουλεμένη και καλοσυντηρημένη. Η τεράστια διαφορά είναι στη φιλοσοφία των μηχανών. Όλες οι 650cc είχαν και έχουν πρόβλημα με αστάθεια στο τιμόνι. Για τις νέες των 700 cc δεν γνωρίζω, ξέρω όμως πως οι νέες transalp είναι "ψοφιες" (60 Hp αν δεν κάνω λάθος).
Θα μου πείς διαφορετικής φιλοσοφίας και λογικής. Σύμφωνοι, αλλά εγώ ψηφίζω δαγκωτό CBF.
Η transalp ήταν τέρας αξιοπιστίας. Αλλά πολύ ψόφια και σε σχέση με το CBF νύχτα με τη μέρα σε οδική συμπεριφορά. Α!!! και τα φρένα. Οι καινούριες βγαίνουν με ABS που λογικά θα είναι οκ. Όμως οι προηγούμενες δεν είχαν και τα καλύτερα φρένα.
Όμως ό,τι και να λέω εγώ ή ο κάθε ένας, η ουσία είναι μια. Πάρε το μηχανάκι που σου γουστάρει και απόλαυσέ το. Μια συμβουλή που πίστεψέ με ισχύει. Εγώ αυτό έκανα και δεν μετάνοιωσα (προς το παρόν τουλάχιστον).

Gazer
23/09/2009, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Δεν είναι έτσι. Η transalp ήταν σε άριστη κατάσταση, καλοδουλεμένη και καλοσυντηρημένη. Η τεράστια διαφορά είναι στη φιλοσοφία των μηχανών. Όλες οι 650cc είχαν και έχουν πρόβλημα με αστάθεια στο τιμόνι. Για τις νέες των 700 cc δεν γνωρίζω, ξέρω όμως πως οι νέες transalp είναι "ψοφιες" (60 Hp αν δεν κάνω λάθος).
Θα μου πείς διαφορετικής φιλοσοφίας και λογικής. Σύμφωνοι, αλλά εγώ ψηφίζω δαγκωτό CBF.
Η transalp ήταν τέρας αξιοπιστίας. Αλλά πολύ ψόφια και σε σχέση με το CBF νύχτα με τη μέρα σε οδική συμπεριφορά. Α!!! και τα φρένα. Οι καινούριες βγαίνουν με ABS που λογικά θα είναι οκ. Όμως οι προηγούμενες δεν είχαν και τα καλύτερα φρένα.
Όμως ό,τι και να λέω εγώ ή ο κάθε ένας, η ουσία είναι μια. Πάρε το μηχανάκι που σου γουστάρει και απόλαυσέ το. Μια συμβουλή που πίστεψέ με ισχύει. Εγώ αυτό έκανα και δεν μετάνοιωσα (προς το παρόν τουλάχιστον).
Χεχε όπου έβλεπα σήμερα CBF καθόμουν και τις κοιτούσα σαν χαζός. Πραγματικά πολύ όμορφες μηχανές.
Να είσαι καλά stevelo και να χαίρεσαι τις μετακινήσεις σου!

makis206
25/09/2009, 11:05
Λοιπόν Σταύρο το bagster τοποθετείται ως εξής σ'εκείνο το σημείο, θα ξεβιδώσεις με το 5άρι άλλεν σου τη βίδα που σου έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα και θα τραβήξεις προσεκτικά το πλαϊνό φαίρινγκ προς τα έξω να ξεκουμπώσει απ'το ντεπόζιτο (είναι πανεύκολο μη σε ανησυχεί).

Περνάς το bagster ανάμεσα και ξανακουμπώνεις το φαίρινγκ αφού παρατηρήσεις ότι "καβαλάει ομοιόμορφα όλο το bagster μέχρι κάτω (μέσα στο κίτρινο χρώμα).

Ευθυγραμμίζεις τις τρύπες του φαίρινγκ (από κάτω του "θηλυκώνει" και το μαύρο ματ πλαστικό από μέσα:winka: ) , του bagster και του ντεπόζιτου, επανατοποθετείς τη βίδα και τελείωσες!

Είναι αρκετά εύκολο αν και την πρώτη φορά το bagster θέλει λίγο τον χρόνο του να "κάτσει" σωστά. Αν μπορείς ζέστανέ το λίγο στον ήλιο πρώτα για να κάνεις τη δουλειά σου πιο εύκολα, μετά θα κάθεται μόνο του σε περίπτωση που θέλεις να το αφαιρέσεις (εγώ το αφαιρώ μια φορά το 6μηνο για να το καθαρίζω απ'τις σκόνες που περνάνε μέσα στις ραφές) :winka:

Μην πελαγώσεις, πανεύκολο είναι!:beer:


175334

stevelo
05/10/2009, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Λοιπόν Σταύρο το bagster τοποθετείται ως εξής σ'εκείνο το σημείο, θα ξεβιδώσεις με το 5άρι άλλεν σου τη βίδα που σου έχω κυκλώσει με κόκκινο χρώμα και θα τραβήξεις προσεκτικά το πλαϊνό φαίρινγκ προς τα έξω να ξεκουμπώσει απ'το ντεπόζιτο (είναι πανεύκολο μη σε ανησυχεί).

Περνάς το bagster ανάμεσα και ξανακουμπώνεις το φαίρινγκ αφού παρατηρήσεις ότι "καβαλάει ομοιόμορφα όλο το bagster μέχρι κάτω (μέσα στο κίτρινο χρώμα).

Ευθυγραμμίζεις τις τρύπες του φαίρινγκ (από κάτω του "θηλυκώνει" και το μαύρο ματ πλαστικό από μέσα:winka: ) , του bagster και του ντεπόζιτου, επανατοποθετείς τη βίδα και τελείωσες!

Είναι αρκετά εύκολο αν και την πρώτη φορά το bagster θέλει λίγο τον χρόνο του να "κάτσει" σωστά. Αν μπορείς ζέστανέ το λίγο στον ήλιο πρώτα για να κάνεις τη δουλειά σου πιο εύκολα, μετά θα κάθεται μόνο του σε περίπτωση που θέλεις να το αφαιρέσεις (εγώ το αφαιρώ μια φορά το 6μηνο για να το καθαρίζω απ'τις σκόνες που περνάνε μέσα στις ραφές) :winka:

Μην πελαγώσεις, πανεύκολο είναι!:beer:

Το bagster τοποθετήθηκε. Ευχαριστώ για τις οδηγίες Μάκη.


178021

stevelo
05/10/2009, 09:40
Κι αλλη μια


176347

stevelo
05/10/2009, 09:41
Και η τελευταία


178020

makis206
05/10/2009, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stevelo
Και η τελευταία

Κούκλα είναι Σταύρο, "γάντι" τού'κατσε που λένε!

Και πλύνε το το μηχανάκι βρε, επιτρέπεται ολοκαίνουργιο εργαλείο να το βλέπουμε σκονισμένο!:evil:

:lol: :beer:

stevelo
05/10/2009, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κούκλα είναι Σταύρο, "γάντι" τού'κατσε που λένε!

Και πλύνε το το μηχανάκι βρε, επιτρέπεται ολοκαίνουργιο εργαλείο να το βλέπουμε σκονισμένο!:evil:

:lol: :beer:

Έχεις δίκιο βρε Μάκη. Αλλά η γκαντεμιά είναι πως όταν το πλένω την επόμενη βρέχει. Δεν είναι δικαιολογία. Και να δεις που κάθε φορά που βάζω φώτο είναι άπλυτο.:blush: