PDA

View Full Version : Αλυσίδα - Γρανάζια



amyroukai
23/08/2009, 10:53
Το σετάκι της "μαμάς" έβγαλε 22,000 χιλιόμετρα αν δεν κάνω λάθος. Μετά έφτασε η αλυσίδα στα όριά της και τα άλλαξα με Regina 530 Z-ring και γρανάζια AFAM 15-46 (δεν έβρισκα 47άρι που είναι το μαμά) και έχω κάνει άλλα τόσα χιλιόμετρα σε έναν χρόνο.

Τις τελευταίες μέρες είχε ένα πολύ ενοχλητικό κραδασμό (βασικά τις τελευταίες μέρες μου έσπασε τα νεύρα, το είχε καιρό το πρόβλημα) και νόμιζα ότι έφταιγαν πολλά, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου στην αλυσίδα... Πάω προχτές να την τεντώσω, με το που πατάω την αλυσίδα, χτυπάει πάνω στο ψαλίδι, τόσο λάσκα! Γυρνάω λίγο τον τροχό, ξαναδοκιμάζω, τέρμα τεντωμένη, δεν πατιόταν. Το συμπέρασμα: Για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να εξηγήσω, το γρανάζι φαγώθηκε και έγινε οβάλ, με αποτέλεσμα μία να τεντώνει και μία να χαλαρώνει την αλυσίδα! Ο κραδασμός ήταν η ταλάντωση της αλυσίδας δηλαδή! Πάλι καλά που δεν έσπασε κιόλας, γιατί έκανα πολλά και σχετικά πιεσμένα χιλιόμετρα μέσα στην εβδομάδα... Η αλυσίδα με εντυπωσίασε με την αντοχή της ειδικά σε τέτοιες συνθήκες, τα γρανάζια όμως απαράδεκτα. Όπως επίσης εντύπωση μου κάνει ότι αρχές του μήνα το πήγα για σέρβις και δεν το πρόσεξε κανείς!

Το ερώτημα είναι, τι έχετε δοκιμάσει εσείς; Εντυπώσεις από τα δικά σας;

edit: Αλυσίδα θα μπει η ίδια Regina, γρανάζια της JT αυτή τη φορά. Για να δούμε...


Update: Αλλάχτηκαν λοιπόν... Από γρανάζια μπήκαν κάτι Ιταλικά που πρότεινε ο ξάδερφος Θανάσης, τα οποία όμως αποδείχτηκε ότι δεν είναι τέλεια φρεζαρισμένα και μάλλον θα φαγωθούν όπως τα προηγούμενα, "στραβά". Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν περισσεύει και χρήμα για να πάρω τα "μαμά" πέσανε πολλά μαζί αυτό το μήνα και... Αναγκαστικά οικονομία. Ναι ξέρω, αν φαγώνεται πιο γρήγορα δεν είναι οικονομικό, ηλίθιο είναι, αλλά τι να πω τώρα. Την επόμενη φορά, μαμά γρανάζια και "τέλος" τα πειράματα. Ξαναμπήκε η μαμά διάσταση, 15/47 και αυτή τη φορά μου φάνηκε πως η 6η μπαίνει πιο άνετα στα κόκκινα. Μάλλον το προτιμούσα με το 46 πίσω.
Εντύπωση πάντως μου έκανε -ΠΑΛΙ- το ότι το manual (και οι κατασκευαστές αλυσίδων) λέει 112 κρίκους ενώ ήθελε 116. Επίσης, ότι ο πίσω άξονας είναι μισό πόντο πιο "κοντός" από ότι έπρεπε και το ρυθμιστήρι της αλυσίδας, για το οποίο γκρίνιαζα, δεν πιάνει στο λείο "χοντρό" κομμάτι του άξονα όπως έπρεπε για να πατάει σωστά, αλλά στο κομμάτι με τις βόλτες του παξιμαδιού που είναι πιο λεπτό, οπότε η ρύθμιση του πίσω τροχού είναι πάντα λίγο θέμα τύχης. Και λέω τώρα... Τι βλακεία είναι αυτή; Δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει σε άλλο μηχανάκι. Λες να το πήρα με λάθος άξονα πίσω; Δεν το επηρεάζει σε τίποτα, μόνο το ρυθμιστήρι δεν πατάει σωστά. Και το μυστήριο της αλυσίδας να δω ποιός θα μου λύσει. Έχω πιο μακρύ ψαλίδι από το κανονικό; Είχε πιεί ένα σάκε παραπάνω ο Ιάπωνας που έγραψε το manual;

pektis
25/08/2009, 10:10
Φίλε από αλυσίδα did, που είχε κάνει 30000χλμ. & γρανάζια τα γνήσια.

cptm
25/08/2009, 14:16
Στις 28,000 άλλαξα μόνο αλυσίδα (Afam X-Ring χρυσή). Τα γρανάζια ήταν εντάξει. Η διαφορά που είδα με αυτή την αλυσίδα είναι ότι δε θέλει σφίξιμο τόσο συχνά.

DeusEx
25/08/2009, 14:24
φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω κ γω ...

μια τεντωνει κ μια ειναι λασκα ...

Παω να αλλαξω αλυσο-γραναζα σετακι μαζι .. δεν μπορω να καταλαβω γιατι εγινε , παντως εχω κ εγω την ιδια υποψια οτι εγινε οβαλ το γραναζι κ γιαυτο το κανει ..

Εγω θα βαλλω τα μαμα πανω στο δικο μ, που ειναι did αποτι ξερω σε εξουσιδοτημενο , μιας κ ημουν πολυ ευχαριστημενος απ τα μαμα

:wave2:

pektis
27/08/2009, 10:59
Μαμά το bandit δίνει RK που βγάζει το πολύ 18,000 χλμ.,καμία σχέση με did!

K5_N
28/08/2009, 21:59
Εμενα το κοντερ γραφει 38000 και ακομη εχω της μαμας. Φυσικα και θελουν αλαγη αλλα παλι τα ιδια θα βαλω. 170 μου ειπαν στη SUZUKI

WebDevGr
29/08/2009, 16:18
Κι εγώ ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες πρόβλημα στην αλυσίδα... σήμερα πήγα να την τεντώσω και είδα ότι κι εμένα μου κάνει τα ίδια!!! μια λάσκα μια τεντωμένη. Μα καλά πως γίνεται να φαγώνονται ανομοιόμορφα τα γρανάζια;

Τουλάχιστον μου έβγαλαν 30.000χλμ δεν έχω παράπονο :) :)

dimokritos
29/08/2009, 16:24
δε γίνονται οβάλ τα γρανάζια ρε παιδιά, μη λέτε τέτοια πράγματα. είναι καθαρά ένδειξη ανομοιόμορφης φθοράς της αλυσίδας που σημαίνει αντικατάσταση.

φυσικά σετάκι τα αλλάζουμε αυτά πάντα γιατί σίγουρα και τα γρανάζια θα έχουν ένα ποσοστό φθοράς. από τα δοντάκια μπορείτε να το δείτε αυτό.

αν αλλάξετε μόνο αλυσίδα σε φθαρμένα γρανάζια, η αλυσίδα σας θα έχει μικρότερη ζωή από την προβλεπόμενη

WebDevGr
29/08/2009, 16:28
Ναι σωστά!! δίκιο έχεις!! πιο λογικό μου σκούγεται να φαγώθηκαν κάποια κομμάτια της αλυσίδας πιο πολύ από κάποια άλλα!!

Αλλά και στο γρανάζι δεν έχουν όλα τα δόντια την ίδια φθορά.....

pektis
03/09/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από K5_N
Εμενα το κοντερ γραφει 38000 και ακομη εχω της μαμας. Φυσικα και θελουν αλαγη αλλα παλι τα ιδια θα βαλω. 170 μου ειπαν στη SUZUKI

Αφού δεν σου έχει κοπεί ακόμα,τυχερός είσαι........:rolleyes:

gavcr
03/09/2009, 22:57
Ρε παίδες Τι Αλυσίδα ( Τύπο -Διασταση) φοράει το 650 το κ8????????

dimokritos
04/09/2009, 00:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gavcr
Ρε παίδες Τι Αλυσίδα ( Τύπο -Διασταση) φοράει το 650 το κ8????????

http://tinyurl.com/lfethr

tzrypvs
07/09/2009, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
http://tinyurl.com/lfethr

Ωραίος!!

WebDevGr
08/09/2009, 11:08
Τελικά άλλαξα εχθές αλυσίδα και γρανάζια κάνοντας και το σέρβις των 30.000. Βέβαια η μέρα είχε μπόλικο σεξ με τον μηχανικό ο οποίος έκανε πάρτι πάνω στη μηχανή και έβαζε ότι ήθελε!!! (ευτυχώς καλής ποιότητας)

Έβαλε αλυσίδα 530 ZVM D.I.D και γρανάζια JTR 829.47 πίσω και JTF 513.15.

Τα γρανάζια απ' ότι βλέπω στο σίτε της εταιρείας είναι είναι για Κ5-Κ6. Για Κ8 προτείνουν το JTR 807.48 αλλά νομίζω και το μαμά ήταν 47άρι άρα είμαστε καλά.

Η αλυσίδα από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα πρέπει να είναι για hayabusa!!!! μόνο την αλυσίδα μου τη χρέωσε 170?!!! (στο ίντερνετ την είδα στα 150? περίπου)

Συνολικά αλυσιδογράναζα και σέρβις βγήκε 450? :bigcry: :bigcry:

βέβαια άλλαξε και φρένα μπρος πίσω (δε θυμάμαι μάρκα), καθάρισε το μοχλικό, φίλτρα κι επίσης άδειασε όλα τα υγρά φρένων και έπλυνε όλο το κύκλωμα.

Η μαμά αλυσίδα και γρανάζια (τα γρανάζια είχαν ακόμη) άντεξαν 2 χρόνια σχεδόν και 30.000 χλμ οπότε για πλάκα πιστεύω θα κάνω άλλα τόσα με το καινούργιο σετ... χαλάλι λοιπόν το σχθεσινό σεξ καθώς μόλις ανέβηκα πάνω της ήταν άλλη μηχανή!!!!!

Τώρα σειρά έχει η ανάρτηση.... αλλά είμαι άφραγκος!!!!! :bigcry: :bigcry:

DeusEx
08/09/2009, 11:13
doioioioioioioioing

450e

:cry:

:bawl:

:bigcry:

δεν ειναι δυνατον ...

εγω πηρα did x-ring pro + αλυσιδογραναζα 110ε απο εμπαυ + 10ε περαστικα = 120ε

WebDevGr
08/09/2009, 11:23
ναι ναι το ξέρω ήμουν καλή γκόμενα!!!

αν μαλακίζεσαι και αφήνεις για τελευταία στιγμή τα πάντα σε πατάνε στον λαιμό!!!!

amyroukai
08/09/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
10ε περαστικα
Αν δεν κάνω λάθος, "φίλος" φίλου και καλά και συστημένος μάστορας πέρυσι μου είχε πάρει... Να μη το σκέφτομαι, κανένα 40άρι; Ουφ. Έχει δει κανείς το μπροστινό γρανάζι πως βγαίνει; Αν δεν θέλει ειδικό εργαλείο, να πα να γ.... θα την περάσω μόνος μου, είχα ψιλοχαζέψει πέρυσι, είχε και στο μοτο αν δεν κάνω λάθος οδηγίες, θα βρω άκρη. Εκτός αν είσαι Αθήνα DeusΕx, οπότε στείλε σε παρακαλώ με ένα πμ το σε ποιόν την έκανες τη δουλειά, με εκνευρίζει ο κάθε αχαρακτήριστος να ζητάει ότι του κατέβει. Φιλικά κιόλας... ΛΟΛ. Με 10? δεν παίρνω κόφτη/πρέσσα αλυσίδας... Με 40 μου μένουν και ρέστα.

cptm
08/09/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Έχει δει κανείς το μπροστινό γρανάζι πως βγαίνει; Αν δεν θέλει ειδικό εργαλείο, να πα να γ.... θα την περάσω μόνος μου, είχα ψιλοχαζέψει πέρυσι, είχε και στο μοτο αν δεν κάνω λάθος οδηγίες, θα βρω άκρη.

Γιάννη αν θέλεις στείλε μου το e-mail σου να σου στείλω το service manual από το 1250 Κ7. Δε νομίζω να έχει διαφορές από το δικό σου.

amyroukai
08/09/2009, 12:40
To manual το έχω, αλλά θυμάμαι για κάποιο λόγο ζορίστηκε με το μπροστινό ο "μάστορας". Το manual έγραφε και λάθος κρίκους αλυσίδας...

sapila racing
08/09/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αν δεν κάνω λάθος, "φίλος" φίλου και καλά και συστημένος μάστορας πέρυσι μου είχε πάρει... Να μη το σκέφτομαι, κανένα 40άρι; Ουφ. Έχει δει κανείς το μπροστινό γρανάζι πως βγαίνει; Αν δεν θέλει ειδικό εργαλείο, να πα να γ.... θα την περάσω μόνος μου, είχα ψιλοχαζέψει πέρυσι, είχε και στο μοτο αν δεν κάνω λάθος οδηγίες, θα βρω άκρη. Εκτός αν είσαι Αθήνα DeusΕx, οπότε στείλε σε παρακαλώ με ένα πμ το σε ποιόν την έκανες τη δουλειά, με εκνευρίζει ο κάθε αχαρακτήριστος να ζητάει ότι του κατέβει. Φιλικά κιόλας... ΛΟΛ. Με 10? δεν παίρνω κόφτη/πρέσσα αλυσίδας... Με 40 μου μένουν και ρέστα.

10 Eυρώ δεν είναι λογική τιμή για αλλαγή αλυσσίδας γραναζιών είναι τσάμπα.

Για κόφτη/πριτσινωτή θες 50 Ευρω, και πρέπει να εχεις καστάνια μισής ίντσας, και καμμια προέκταση μάλλον θα σου χρειαστεί.
Στο 650 του φίλου που αλλάξαμε χθές χρειάστηκε προέκταση και τάκος στο ψαλίδι. Επίσης στο υδρόψυκτο πρέπει να βγεί και η τρόμπα του συμπλέκτη.
40 Ευρω είναι λογικά νομίζω που σου πήρε, δεν είναι δουλειά του 5λέπτου.
Αν πας να το κάνεις μόνος σου κοίτα μην λύσεις πίσω και κόψεις αλυσίδα πριν σιγουρευτείς οτι μπορείς να βγάλεις το μπροστινό γρανάζι!

amyroukai
08/09/2009, 13:07
Με κρύα μοτοσικλέτα, κάποιος που έχει εμπειρία και ξέρει τι κάνει, σε μισή ώρα (και πολύ λέω) έχει καθαρίσει. Είναι 5 αλενάκια το κάλυμμα του γραναζιού, με ένα 10αράκι λύσιμο το μαρκούτσι των ταχυτήτων και πιάνεις το γρανάζι μπροστά. ΟΚ θέλει κάποιον να σου πατάει το φρένο για να ξεβιδώσεις το μπουλόνι από το εμπρός γρανάζι. Μετά το πίσω, βγάζεις τον τροχό, δεν θέλει τίποτα άλλο λύσιμο, και με 5 ή 6 μπουλόνια βγάλε/βάλε και κόλλα σπειρωμάτων γιατί δεν είναι ασφαλείας, τελείωσες. Πόση ώρα θέλει να κόψεις την παλιά αλυσίδα και να πριτσινώσεις και να κεφαλώσεις την καινούρια; Αν είναι 100? η ώρα που πληρώνονται τα μαστόρια φίλε Άρη, λάθος δουλειά κάνω... Πάω μιά βόλτα από ΙΕΚ και γίνομαι κροίσος, τι το ήθελα το πολυτεχνείο! Κυριολεκτικά, μαζί με τον πίσω άξονα, 15 βίδες 40 ευρά; Δεν λύσαμε συμπλέκτη (δεν είναι υδραυλικός στο δικό μου) δεν έγινε καμία εργασία που να θέλει κάτι "δύσκολο". Το "δύσκολο" από ότι κατάλαβα είναι να μην παρασφίξεις την αλυσίδα και κολλάει ο κρίκος που μπαίνει τελευταίος.

gavcr
08/09/2009, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
ναι ναι το ξέρω ήμουν καλή γκόμενα!!!

αν μαλακίζεσαι και αφήνεις για τελευταία στιγμή τα πάντα σε πατάνε στον λαιμό!!!!

Ρε Μάκη ?? έχεις φύγει απο εγγύηση???


Γιατί τελευταία πέφτει πολύ Τι αμο!!!!!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

WebDevGr
08/09/2009, 16:32
Έχω κανένα δίμηνο.... αλλά αυτή τη φορά δεν πήγα σε εξουσιοδοτημένο. Όχι πως είδε διαφορά η τσέπη μου αλλά τουλάχιστον είμαι λίγο πιο σίγουρος ότι έγιναν κάποια πράγματα.

Το σεξ όμως σεξ!! μάλλον το έχει το κλίμα εδω :) :)

tzrypvs
08/09/2009, 17:05
gigeni σε ποιον το πήγες?
οι καλοί μηχανικοί στην κρήτη είναι είδος υπο εξάφανηση

gavcr
08/09/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Έχω κανένα δίμηνο.... αλλά αυτή τη φορά δεν πήγα σε εξουσιοδοτημένο. Όχι πως είδε διαφορά η τσέπη μου αλλά τουλάχιστον είμαι λίγο πιο σίγουρος ότι έγιναν κάποια πράγματα.

Το σεξ όμως σεξ!! μάλλον το έχει το κλίμα εδω :) :)

Καλά πλάκα κάνεις???

Σε μη εξουσιοδοτημένο και σου πείρε 450 :uplate: :uplate: :uplate: :uplate: :uplate:


Ρε αυτο δεν είναι σεξ !!! Βιασμός είναι!!!!!!:eek: :eek: :eek:

tzrypvs
08/09/2009, 17:16
Αμα σου λεεί 170 ευρώ μόνο η αλυσίδα...

WebDevGr
08/09/2009, 17:23
Ναι 170 η αλυσίδα... γρανάζι μπρος πίσω, τα είδα κάπου στα 45-50 στο νετ, οπότε εδώ θα έχουν κανένα 70αρι... τακάκια μπρος πίσω... λάδια, φίλτρα και (μπόλικα) εργατικά μαζεύονται τα άτιμα!!!

Εδώ ο άλλος μου πήρε 350 για λάδια ξύδια και ρύθμιση βαλβίδων χωρίς να βάλει ούτε βίδα!!!!!!

Τέσπα εγώ φταίω όχι αυτοί!!! άλλη φορά απο νετ και μόνος μου!!!!

K5_N
08/09/2009, 22:59
Την επομενη φορα να κανονισουμε να κανουμε ολοι μαζι για σεξ εεε σερβις ηθελα να πω μπας και στα 5 παρουμε και κανενα δωρο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Απο τον μηχανικο μου παντως δεν εχω παραπονο οτι μπορουσε εκανε για να μου κανει το μηχανακι μου κ7 σε καθε μεγαλο σερβις μου αλαζε και μερικα καπελοτα:confused: :confused:
Αν μου χρεωνε και παραφλου τοτε θα ειχα το κ7 πιο πριν και απο τη μαμα SUZUKI :a19:

WebDevGr
08/09/2009, 23:04
Σιγά! εμένα το έκανε hayabusa!!! (τέτοια αλυσίδα μου έβαλε) Οι γιαπωνέζοι μπροστά τους είναι σερβιτόροι :rotflmao: :rotflmao:

amyroukai
19/09/2009, 09:53
Αν δεν κάνω λάθος, το busa φοράει 525 αλυσίδα... Εμείς 530! Και συζητούσα με τον ξάδερφο μπας και την άλλαζα με πιο "ελαφριά" αλλά μου άρχισε τα "αξιοπιστία" κλπ κλπ κλπ και λέω άστο να πάει στο καλό. Όχι ότι φοβήθηκα να μη σπάσει, αστεία πράγματα, αλλά τέλος πάντων. Κάποια στιγμή, έχω παλαβά σχέδια για το Zook. Όταν πάρω άλλη μία μοτοσικλέτα "πασπαρτού" για να μην μείνω χωρίς ;)

Ληστης
19/09/2009, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Αν δεν κάνω λάθος, το busa φοράει 525 αλυσίδα... Εμείς 530! Και συζητούσα με τον ξάδερφο μπας και την άλλαζα με πιο "ελαφριά" αλλά μου άρχισε τα "αξιοπιστία" κλπ κλπ κλπ και λέω άστο να πάει στο καλό. Όχι ότι φοβήθηκα να μη σπάσει, αστεία πράγματα, αλλά τέλος πάντων. Κάποια στιγμή, έχω παλαβά σχέδια για το Zook. Όταν πάρω άλλη μία μοτοσικλέτα "πασπαρτού" για να μην μείνω χωρίς ;)

530 φοραει το 1250.
Το 650 φοραει 525.

amyroukai
19/09/2009, 19:56
Στανταράκι; Για το δικό μου 530 έχω δει ότι λέει και το αγγλόφωνο manual που έχω... To αλλάξανε στο υδρόψυκτο;

http://www.intramoto.gr/suzuki147.htm
http://www.ukbikeparts.net/acatalog/ChainSprockets_Suzuki_GSF_650_BANDITABS-05-06.html#aBAC001_2d3183_2eST_2eMG

Ληστης
19/09/2009, 23:48
Στανταρ. Αλλαξε ο αδερφος μου στο 650 και εκτος αυτου τις εχω συγκρινει διπλα διπλα και στο 1250 ειναι πιο φαρδια.
Εχεις δικιο για τα μοντελα 05-06. Δινουν την 530 για αυτα.

amyroukai
24/09/2009, 14:11
Αλλάχτηκαν λοιπόν... Από γρανάζια μπήκαν κάτι Ιταλικά που πρότεινε ο ξάδερφος Θανάσης, τα οποία όμως αποδείχτηκε ότι δεν είναι τέλεια φρεζαρισμένα και μάλλον θα φαγωθούν όπως τα προηγούμενα, "στραβά". Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν περισσεύει και χρήμα για να πάρω τα "μαμά" πέσανε πολλά μαζί αυτό το μήνα και... Αναγκαστικά οικονομία. Ναι ξέρω, αν φαγώνεται πιο γρήγορα δεν είναι οικονομικό, ηλίθιο είναι, αλλά τι να πω τώρα. Την επόμενη φορά, μαμά γρανάζια και "τέλος" τα πειράματα. Ξαναμπήκε η μαμά διάσταση, 15/47 και αυτή τη φορά μου φάνηκε πως η 6η μπαίνει πιο άνετα στα κόκκινα. Μάλλον το προτιμούσα με το 46 πίσω.
Εντύπωση πάντως μου έκανε -ΠΑΛΙ- το ότι το manual (και οι κατασκευαστές αλυσίδων) λέει 112 κρίκους ενώ ήθελε 116. Επίσης, ότι ο πίσω άξονας είναι μισό πόντο πιο "κοντός" από ότι έπρεπε και το ρυθμιστήρι της αλυσίδας, για το οποίο γκρίνιαζα, δεν πιάνει στο λείο "χοντρό" κομμάτι του άξονα όπως έπρεπε για να πατάει σωστά, αλλά στο κομμάτι με τις βόλτες του παξιμαδιού που είναι πιο λεπτό, οπότε η ρύθμιση του πίσω τροχού είναι πάντα λίγο θέμα τύχης. Και λέω τώρα... Τι βλακεία είναι αυτή; Δεν το έχω ακούσει να συμβαίνει σε άλλο μηχανάκι. Λες να το πήρα με λάθος άξονα πίσω; Δεν το επηρεάζει σε τίποτα, μόνο το ρυθμιστήρι δεν πατάει σωστά. Και το μυστήριο της αλυσίδας να δω ποιός θα μου λύσει. Έχω πιο μακρύ ψαλίδι από το κανονικό; Είχε πιεί ένα σάκε παραπάνω ο Ιάπωνας που έγραψε το manual;

alex14
24/09/2009, 14:32
Γιαννη, σχετικα με τον ρυθμιστη αλυσιδας τα ιδια χαλια ειναι απο τα πρωτα bandit '95 μεχρι και σημερα. Απο αλυσιδα τι εβαλες ?

:wave2:

amyroukai
24/09/2009, 19:09
Regina 530 Z Ring. Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά την επόμενη φορά να βάλω ελαφρύτερη (και φτηνότερη) 525 με τα μαμά γρανάζια, ή αν έχει η Suzuki 46 πισινό ή 16 μπροστά. Και αυτή τη φορά πήρα λάδι της Motul, γιατί αυτά τα λευκά, δεν περνάνε μέσα από τα Ζring και έκαναν ζημιά. Με την Oring μαμά αλυσίδα ήταν εντάξει.

Alex το δικό σου τι αλυσίδα έχει; Πόσους κρίκους εννοώ. Οι 4 παραπάνω, πως προέκυψαν στο δικό μου...

K5_N
24/09/2009, 22:08
Πριν λιγο γυρισα απο το συνεργειο με καινουρια γραναζια και αλυσιδα 39200 κμ εκαναν τα μαμα και ακομη αντεχαν και αλλο, ουτε λογος βεβαια για αφτερ μαρκετ σετ.
τωρα τι πληρωσα
σετ αλυσιδα γραναζια 170
σερβις γενικο χωρις λαδια φιλτρο 120


γιαννη η διαφορα που εχεις μαλλον οφειλετε στο βημα :wave2:

amyroukai
25/09/2009, 09:01
Αν δεν σε πειράζει, για εξήγησέ το γιατί δεν ξέρω και τόσα πολλά από μοτοσικλέτες. Δεν είναι όλες οι 530 ίδιες; Υπάρχει περίπτωση η "μαμά" αλυσίδα να έχει μεγαλύτερη απόσταση από κέντρο κρίκου σε κέντρο κρίκου σε σχέση με την aftermarket και για αυτό να θέλει 4 κρίκους λιγότερους;

pektis
25/09/2009, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ληστης
530 φοραει το 1250.
Το 650 φοραει 525.
Eμένα που είναι κ4 φοράει 530...

alex14
25/09/2009, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai

Alex το δικό σου τι αλυσίδα έχει; Πόσους κρίκους εννοώ. Οι 4 παραπάνω, πως προέκυψαν στο δικό μου...

Το δικο μου εχει ακομη τη μαμα αλυσιδα. Θα την μετρησω και θα σου πω.

:wave2:

amyroukai
25/09/2009, 10:51
Πάντως για να πω και τις εντυπώσεις μου, τελικά το μακρύτερο γρανάζωμα το προτιμούσα. Έκανε διαφορά στις επιδόσεις (λίγο χειρότερες) αλλά τώρα το νιώθω να "πιέζεται" και το λυπάμαι λιγάκι... Δουλεύει 200 στροφές παραπάνω για τα ίδια χιλιόμετρα, αλλά η αίσθηση που δίνει είναι ότι το σκίζω. Τελικά φτάνω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θέλω μεγαλύτερη μοτοσικλέτα, ή το 1250 ή κανένα fazer 1000. Να έχει πιο μακρύ γρανάζωμα και να ταξιδεύει πιο ήρεμα.

pektis
25/09/2009, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πάντως για να πω και τις εντυπώσεις μου, τελικά το μακρύτερο γρανάζωμα το προτιμούσα. Έκανε διαφορά στις επιδόσεις (λίγο χειρότερες) αλλά τώρα το νιώθω να "πιέζεται" και το λυπάμαι λιγάκι... Δουλεύει 200 στροφές παραπάνω για τα ίδια χιλιόμετρα, αλλά η αίσθηση που δίνει είναι ότι το σκίζω. Τελικά φτάνω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θέλω μεγαλύτερη μοτοσικλέτα, ή το 1250 ή κανένα fazer 1000. Να έχει πιο μακρύ γρανάζωμα και να ταξιδεύει πιο ήρεμα.

Ρε φίλε έβλεπα προσφορά για το Bandit 1250. Το δίνουν 9000€ με abs!Το σκέπτομαι αλλά θα μπλέξω με πολλές δώσεις!!:lol:

Ληστης
25/09/2009, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από amyroukai
Πάντως για να πω και τις εντυπώσεις μου, τελικά το μακρύτερο γρανάζωμα το προτιμούσα. Έκανε διαφορά στις επιδόσεις (λίγο χειρότερες) αλλά τώρα το νιώθω να "πιέζεται" και το λυπάμαι λιγάκι... Δουλεύει 200 στροφές παραπάνω για τα ίδια χιλιόμετρα, αλλά η αίσθηση που δίνει είναι ότι το σκίζω. Τελικά φτάνω στο συμπέρασμα ότι μάλλον θέλω μεγαλύτερη μοτοσικλέτα, ή το 1250 ή κανένα fazer 1000. Να έχει πιο μακρύ γρανάζωμα και να ταξιδεύει πιο ήρεμα.

Οταν εγω τα ελεγα ..... :D
Και εγω στην κυριακατικη εκδρομη εκανα με ενα ντεποζιτο 18 lt 310 χλμ. Και να σκεφτεις στην επιστροφη επαιζα 150- 180 .
Και οχι πανω απο 6000 στροφες :nono: (αυτο ηταν κακίουλα).

amyroukai
25/09/2009, 22:01
νταξ, 16 εκαψε το Ζ δικαβαλο, στις ιδιες ταχυτητες κ ειναι γυμνο. Παντως αληθεια ειναι οτι καιει λογικα για τα κυβικα του το 1250. Μεχρι να το παρω και να το πηγαινω κοκκινα και θα καιει το βενζιναδικο ολο :) ειμαι σερρες, ταξιδακι με 8000 στροφες και πανω. Το μεγαλο θα μου φαινεται ταξιτζηδικο μετα...