PDA

View Full Version : Ανκόνα-Βαρκελώνη



gmeletiadis
23/08/2009, 10:22
Αγαπητοί φίλοι,

Νομίζω ότι είναι αρκετοί αυτοί που έχουν κάνει την συγκεκριμένη διαδρομή και πρέπει να είναι σχετικά εύκολο ταξίδι. Για εμένα όμως που θα είναι μόλις η δεύτερη μου ουσιαστική εξόρμηση στο εξωτερικό, μου φαίνεται λίγο δύσκολο και κάποια πράγματα με αγχώνουν. Για να μην γίνομαι κουραστικός δεν θα ζητήσω γενικές και αόριστες πληροφορές. Δεδομένου ότι ξεκινάμε από Χίο ακτοπλοϊκός για Πειραιά, από Πειραιά για Πάτρα οδικός, από Πάτρα-Ανκόνα ακτοπολοϊκός και εν συνεχεία Ανκόνα-Βαρκελώνη οδικός θα ήθελα πληροφορίες σχετικές με τα παρακάτω:

1. Πιθανά σημεία ραντάρ ελέγχου ταχύτητας.
2. Ξενοδοχεία στα οποία κάποιος έχει μείνει σε πόλεις όπως Γένοβα, Μονακό, Νίκαια, Κάννες, Μασσαλία και Βαρκελώνη ή οπουδήποτε στην συγκεκριμένη διαδρομή, αρκεί να είναι δοκιμασμένα.
3. Αν υπάρχει φόβος κλοπής των μηχανών και τι προληπτικά μέτρα μπορεί να ληφθούν, πέραν των συναγερμών, λουκέτων κ.λπ. Για παράδειγμα μπορεί να θεωρείται επιτακτική ανάγκη η διαμονή σε ξενοδοχείο με parking.
4. Γενικά αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξουμε ιδιαιτερα στην συγκεκριμένη διαδρομή ή κάτι που πρέπει να αποφύγουμε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον απαντήσει.

Γ.Μελετιάδης

Υ.Γ.1 Θα είμαστε 2 μηχανές
Υ.Γ.2 Δεν ξέρω αν η Ανκόνα γράφεται με ο ή με ω, οπότε αν είναι γραμμένο λάθος, συγνώμη.
Υ.Γ.3 Το ταξίδι είναι προγραμματισμένο για μέσα Σεπτέμβρη.

vassilis88
23/08/2009, 10:56
πιθανως θελετε να κανετε οδικως τη διαδρομη για το ταξιδι, αλλα αν απλως θελετε να καταληξετε βαρκελωνη οσο το δυνατον γρηγοροτερα υπαρχει καραβι απο civitavecchia (διπλα στη ρωμη) κ με αυτον τον τροπο απ οτι εχω καταλαβει γλιτωνετε χρονο κ χρημα..

επειδη κ μενα μ ενδιαφερει να ρωτησω αν το εχει κανει καποιος με καραβι για καμια πληροφορια. βρηκα μια εταιρεια grimaldi lines δν ξερω αν κανει το ταξιδι κ καποια αλλη.

υγ. οσο για την ανκονα εφοσον στα ιταλικα γραφεται με ομικρον κ προφερεται αν-κόνα, το σιγουρο ειναι οτι τη γραφουν λαθος στα site των ακτοπλοικων minoan-anek κλπ, οπου τη γραφουν Αγκώνα!

gmeletiadis
23/08/2009, 12:20
Θα μείνουμε Βαρκελώνη 3-4 μέρες,αλλά μας ενδιαφέρει και η διαδρομή, η οποια είναι αρκετά καλή νομίζω. Επομένως δεν το συζητάμε για να πάμε με πλοίο από Ρώμη

blueangel
23/08/2009, 12:42
Ολη η γαλλοιταλική ριβιέρα φίλε που θα διασχίσεις για να φτάσεις σύνορα Ισπανίας είναι ενας παράδεισος!!!Για ξενοδοχεία υπάρχουν πολλές επιλογές απλά απέφυγε περιοχές που τσούζουν σαν τιμές όπως Νίκαια,Κάννες,Μονακό από τα οποία θα περάσεις απλά επέλεξε τα αν θές ως στάσεις για ανάπαυλα.Στα 30-40 χλμ πριν και μετά στις παραλιακές πόλεις οι τιμές είναι μέρα με τη νύχτα!Κάμερες κρυφές για την ταχύτητα υπάρχουν 5 χλμ περιπου πριν μπείς στη Νίκαια και μετά στο κομάτι προς το Μονπελιέ κατά μήκος της autorue γιατί οι γάλλοι είναι πιο κολλημένοι με την ταχύτητα από τους Ιταλούς!Αλωστε σε όλο το κομάτι της ιταλικής ριβιέρας πριν μπείς Γαλλία περνάς από τόσα τουνελ και αερογέφυρες που δεν σαν παίρνει και για πολλά πολλά ανοίγματα γκαζιού...
Η διαδρομή μετά το Περπινιάν και περίπου 80 χιλιόμετρα πριν τα σύνορα με Ισπανία η διαδρομή είναι ενας παράδεισος μέσα απο δάση με πανύψηλα κονοφώρα και λεύκες που δεξια-αριστερά βλέπεις μόνο κορμούς οι φυλλωσιές των δέντρων αυτών ξεκινούν σχεδόν από τα 10 μετρα και πάνω απο το έδαφος...
Καλού- κακού αν δεν ξέρετε ισπανικά παρτε κανα λεξικό και γλωσάρι φράσεων μαζί σας γιατί η Βαρκελώνη μπορεί ναναι τουριστικό μέρος αλλά οι κάτοικοί της δεν μιλούν πέραν της ισπανικής και τοπικής διαλέκτου σχεδόν καμιά αλλη γλώσσα σε ποσοστό πάνω από 80%!!!
Τέλος μην αμελήσετε αν έχετε χρόνο το κομάτι της Ανδόρας!!!Πολύ κοντά στην Βαρκελώνη περίπου στα 110 χλμ και είναι πανέμορφο:winka: Για διαδρομές μπείτε στο via michelin και θα σας τα βγάλει με ακρίβεια και στο booking.com για κρατήσεις ξενοδοχείων.Και τα δυο πολύ χρήσιμα sites!!!
Τελος παίδες κατι πολύ σημαντικό στην Ισπανία ειδικά δεν σηκώνει μαγκιές με την ταχύτητα.Το πρόστιμο ειδικά για ΜΗ ΙΣΠΑΝΟΥΣ πολίτες ακόμη και αν είναι ευρωπαίοι καταβάλεται επιτόπου στους αστυνομικούς που θα το βεβαιώσουν και σε περίπτωση αδυναμίας καταβολής κατάσχεται το όχημα(!!!) έως ότου αποπληρωθεί το ποσό του προστίμου:( Αυτά τα ολίγα και καλό δρόμο ναχετε:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

gmeletiadis
23/08/2009, 22:50
Βασικά αυτό το θέμα με την τροχαια της Ισπανίας είναι πολύ αγχωτικό. Γενικά δεν τρέχουμε και δεν κάνουμε μαγκιές, αλλά εντάξει είν αι αρκετά χλμ και κάπου μπορεί να ξεχαστείς. Γενικά δεν νιώθω και πολύ άνετα όταν κουβαλάω πολλά μετρητά. Πιστωτικές δέχονται; Θα ήταν μεγάλη ευκολία άν ύπάρξει κανένα πρόβλημα. Πάντως γενικά δεν τρέχουμε. Για Ανδόρα έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνεις; Π.χ. συγκεκριμένη πόλη ή χωριό που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε και να διανυκτερεύσουμε; Επίσης Νίκαια-Κάννες-Μονακό θυμάσαι κα΄μμία συγκεκριμένη πόλη ή χωριό σχετικά κοντά όπου θα συνέφερε από άποψη κόστους να μείνουμε;
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, είναι πολύ πιο χρήσιμες από όσο φαντάζεσαι.

sfuguris
26/08/2009, 16:20
sto xorio masabouka na meineis...!!!

blueangel
26/08/2009, 17:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeletiadis
Βασικά αυτό το θέμα με την τροχαια της Ισπανίας είναι πολύ αγχωτικό. Γενικά δεν τρέχουμε και δεν κάνουμε μαγκιές, αλλά εντάξει είν αι αρκετά χλμ και κάπου μπορεί να ξεχαστείς. Γενικά δεν νιώθω και πολύ άνετα όταν κουβαλάω πολλά μετρητά. Πιστωτικές δέχονται; Θα ήταν μεγάλη ευκολία άν ύπάρξει κανένα πρόβλημα. Πάντως γενικά δεν τρέχουμε. Για Ανδόρα έχεις κάτι πιο συγκεκριμένο να προτείνεις; Π.χ. συγκεκριμένη πόλη ή χωριό που θα μπορούσαμε να επισκεφτούμε και να διανυκτερεύσουμε; Επίσης Νίκαια-Κάννες-Μονακό θυμάσαι κα΄μμία συγκεκριμένη πόλη ή χωριό σχετικά κοντά όπου θα συνέφερε από άποψη κόστους να μείνουμε;
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, είναι πολύ πιο χρήσιμες από όσο φαντάζεσαι.

Φίλε μου αν θυμάμαι καλά πιστωτικές δεν παίζουν με τα ισπανικά στρουμφάκια για να μην σου πώ σε κάποια σημεία του περιφερειακού της Ανδόρας που έχουν γίνει και δυστηχήματα υπάρχουν φωτογραφικές κάμερες που σου στέλνουν την κλήση απευθείας στο σπίτι σου μέσω της ισπανικής πρεσβείας στην Αθήνα!!!Η Ανδόρα,ο τελευταίος φορολογικός παράδεισος της Ευρώπης μαζί με το Σαν Μαρίνο της Ιταλίας έχει καταλύματα και πανσιόν σχετικά οικονομικές!Μην περιμένεις τεράστια πόλη...Ολος και όλος είναι ένας κεντρικός δρόμος με τα μαγαζιά και εκατέρωθεν τα σπίτια.Το κέντρο της πόλης είναι αυτός ο δρόμος όπου οι ντόπιοι λένε την περιοχή Andorra La Vella(Ανδόρα Λα Βέγια).Απλά είναι απίστευτα γραφικά γιατί είναι μια πόλη (χώρα για αυτούς,διοικητικά ανήκει στην Ισπανία και οικονομικά στη Γαλλία)με καταράκτες,ρυάκια και απίστευτη θέα στις πλαγιές των Πυρηναίων.Αν θελήσετε να μπείτε απο κεί Γαλλία μετά από καμια 400άρα μεσα από πάσα στα βουνά πέφτεις στην Τουλούζ.Επί εποχής πριν ευρώ μπορούσες να πληρώσεις και να πάρεις ρ'εστα ταυτόχρονα σε πεσέτες και φράγκα όπου τα πάντα είχαν τότε διπλές τιμές και μάλιστα με εκπτώσεις τότε της τάξεως του 80%!!!Τώρα στις τιμές σε ό,τι πάρεις άπό κει είναι περίπου φθηνότερο κατά 30-35%
Τώρα για διανυκτερεύσεις πολύ γραφικό είναι το Περπινιάν αλλά επειδή πέφτει σχεδόν καμιά 150άρα πριν τα γαλλοισπανικά συνορα μπορείς να σπάσεις τα χιλιόμετρα στην Νίκαια όπου βέβαια αν εξαιρέσεις τα πανάκριβα και γκλαμουράτα ξενοδοχεία όλης της Promenade des Anglais(Λεωφόρο των Αγγλων σημαίνει και είναι η κεντρική παραλιακή λεωφόρος με το περίφημο Negresco το ξενοδοχείο σήμα κατατεθέν της ευρυτερης περιοχής και μοναδικό 6στερο σε όλη την Γαλλία)μπορείς να βρείς από το booking.com αρκετά οικονομικά με κάπου 40-50 το δίκλινο!
Αν θέλεις πάλι κάπου εκεί κοντά στην La Trinite καμια 30αρα χλμ έξω από Νίκαια είναι ιδανική περιοχή και όχι τόσο τουριστική και πιασεκωλέ όσο η Νίκαια!!!
Επαναλαμβάνω κάτι πολύ σημαντικό φίλε ότι σε Γαλλία και Ισπανία ή μη γνώση έστω και στοιχειωδώς κάποιων τοπικών εκφράσεων θα σας δυσκολέψει αφόρητα τη ζωή...Τα αγγλικά έχουν πέραση σε κάποιες τουριστικές περιοχές αλλά στην ενδοχώρα και στα περάσματα (ιδιαίτερα στην Ισπανία) τους είναι μια γλώσσα ανύπαρκτη:bawl: Ο,τι άλλο θες εδώ είμαι φίλε μου
:beer: :beer: :beer:

gmeletiadis
26/08/2009, 18:27
Λοιπόν επειδή δεν κρατιόμουν με τίποτα όσον αφορά τα ξενοδοχεία τα έκλεισα ήδη. Ίσως λόγο κρίσης, ίσως λόγο εποχής (Σεπτέμβρης) βρήκα πάρα πολύ καλές τιμές ακόμα και στα πιο ακριβά και τουριστικά σημεία. Σου στέλνω το site της αλυσίδας των ξενοδοχείων, είναι οικονομικά, εγγυημένα καθαρά, σχεδόν πάντα έχουν χώρο στάθμευσης και πολλές επιλογές σε κάθε πόλη, σε σχέση με την θέση και τις τιμές τους. Νομίζω ότι είναι κατάλληλα για κόσμο που ταξιδεύει με μηχανή, λόγο σχέσης κόστους, υπηρεσιών και τοποθεσίας.

Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι στην Μασσαλία με πρωινό η τιμή είναι 59 ευρώ και στην Νίκαια 62 ευρώ.

http://www.accorhotels.com/

Όσον αφορά τη γλώσσα δυστυχώς τίποτα από Γαλλικά και Ισπανικά. Απίστευτο πάντως να μην μιλάνε καθόλου Αγγλικά. Ξέρω Ιταλικά ίσως να βοηθίσει λίγο στην Ισπανία. Θα πάρουμε και κανένα λεξικό.

Γενικά σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές. Βασικά θα προσπαθήσουμε κυρίως στην Γαλλία και στην Ισπανία να πηγαίνουμε εντός ορίων ταχύτητας. Όπως είδα και στο viamichelin έχει πάρα πολλές κάμερες στην Γαλλία.

Θα προσπαθήσω να στείλω εντυπώσεις και φωτογραφίες με την επιστροφή.
:sun: :sun: :sun:

blueangel
26/08/2009, 18:44
Φίλε μου νάσαι καλα και να περάσετε υπέροχα σου εύχομαι.Την αλυσίδα που ανέφερες την ήξερα δεν στην είπα γιατί τα τελευταία χρόνια που την χρησιμοποίησα μαζί με κάποια Ibis σε Γαλλία και Αγγλία δεν έμεινα ευχαριστημένος ενώ στην booking.com βλέπεις σχόλια πελατών και περίπου κρίνεις...Αλλά ναι γενικώς ο Σεπτέμβριος δεν είναι full σεζόν έτσι και αλλιώς!Οπως σου είπα και πριν με τις κάμερες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ προσοχή γιατί τα κολοστρουμφάκια με αυτές έχουν ξεγνοιάσει μια και η κλήση σου έρχεται πεσκέσι:D Μην αμελήσετε να γευτείτε όσο πιο πολλά τάπας (τοπικοί μεζέδες) μπορείτε στη Βαρκελώνη ενώ προς Χιρόνα και Σιτσες (Girona - Sitges)έξω από την πόλη έχει πανέμορφα μέρη παραλιακά να κάτσεις για μπάνιο και φαγητό!!!:beer: :beer: :beer: