PDA

View Full Version : (άσχετο αλλά) δεν θα γίνουν άνθρωποι ποτέ--(3 σε ενα ποστ)



Σελίδες : 1 [2] 3

gcrook
27/04/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
Το καθένα έχει τη "μαγεία" του.

Ακόμα στο δικό μου δεν πέσανε βρισιές και καντήλια!

Αφεντικο να δειρω;:lol:

Παιδες, καλυτερα να περιοριζεστε στα πμ, για τετοιου ειδους τζερτζελεδες.
Χριστοι υπαρχουν πολλοι στο φορουμ, στειλε πμ σε αυτον που στην ειπε να γουσταρετε καλυτερα.:wave2:

angel-m
27/04/2005, 00:04
Επειδή διαβάζω από το πρωί αυτά που γράφεις, ειλικρινά δεν λυπάμαι για αυτά που γράφεις, αλλά γιατί αξιόλογα και σοβαρά άτομα μέσα στο forum σου απαντάνε και σου δίνουνε άξια:mad:

Κρίμα γιατί είσαι μικρό παιδί ……και δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοια μυαλά:nono:

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν εσύ είχες κάποια σχέση δεν γύρισες να κοιτάξεις κάτι καλύτερο….έπρεπε να σε μαστιγώσουν:confused:

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχεις άσχημα βιώματα από τις γυναίκες και λες αυτά τα πράγματα:nono: :nono:


Φιλικά Μαρία

ireneepi
27/04/2005, 01:22
Ρε παιδια τι στο καλο συμβαινει????

ireneepi
27/04/2005, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos

Θα θέλατε η νύφη σας να το κάνει αυτό στον γιό σας, ή η κόρη σας στον άντρα της ή η γυναίκα σας σε σας τους ίδιους;;;



Επειδή έχει γεμίσει ο προοδευτικός κόσμος πουτ@νες δεν είναι ανάγκη να κατηγορούμε κάποια καθεστώτα που πιστεύουν στο κύτταρο της κοινωνίας, τον ιερότερο θεσμό σε όλες τις θρησκείες, την οικογένεια!!!

Χρήστος


Φιλτατε Χρηστο

γιατι μιλας συνεχεια για γυναικα που κανει κατι στον αντρα....
και οχι το αντιστροφο...

δλδ


για αντρα που κανει κατι στην γυναικα...


Και στην τελικη επονομαζεις τις γυναικες
π@@τανες κλπ...
και κανεναν αντρα.. κ@ρ@ιολη...κλπ

για να μην αρχισω τωρα..


Δεν αναφερομαι ακριβως σε αυτο το συμβαν και ας επροκειτο κατι τετοιο αυτο το ποστ...

απλα ειδα μια απαντηση που με εξοργισε καπως...

xxxristos
27/04/2005, 01:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από angel-m
Επειδή διαβάζω από το πρωί αυτά που γράφεις, ειλικρινά δεν λυπάμαι για αυτά που γράφεις, αλλά γιατί αξιόλογα και σοβαρά άτομα μέσα στο forum σου απαντάνε και σου δίνουνε άξια:mad:

Κρίμα γιατί είσαι μικρό παιδί ……και δεν θα έπρεπε να έχεις τέτοια μυαλά:nono:

Και να ρωτήσω και κάτι άλλο, όταν εσύ είχες κάποια σχέση δεν γύρισες να κοιτάξεις κάτι καλύτερο….έπρεπε να σε μαστιγώσουν:confused:

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχεις άσχημα βιώματα από τις γυναίκες και λες αυτά τα πράγματα:nono: :nono:


Φιλικά Μαρία

Όχι Μαράκι κάνεις λάθος!

Αυτό που λέω από το πρωί (και κάποιοι το παραφράζουν όπως θέλουν για δώσουν πάτημα στον εαυτό τους για να αρχήσουν τον εμπαιγμό και όοοοοοολο αυτό που ακολούθησε) είναι οτι κανένας νόμος δεν τιμωρεί την έλλειψη ηθηκής.

Όλοι πιστεύω καταλαβαίνουμε τη διαφορά μεταξύ στο παράνομο και στο ανήθηκο. Ένα απλό παράδειγμα:

Οδηγάς χωρίς κράνος (είσαι παράνομος) και σε γράφουν. Άν σε "δικάσει" ο λαός προφανός θα αθωοθείς γιατι οι συνάνθρωποί σου καταλαβαίνουν οτι είσαι αμελής, δεν έχεις λεφτά για κράνος, κάνει πολύ ζέστη και δε μπορείς να το φορέσεις, κτλ κτλ. Το καθεστός όμως (κράτος, δικαστήριο) θα σε καταδικάσει (πρόστημο). Κάνεις κάτι ανήθηκο: Ρίχνεις φόλες τα βράδυα στα αδέσποτα σκυλάκια, είσαι εργοδότης και έχεις υπαλλήλους να δουλεύουν για τρεις κι εξήντα από το πρωί ώς το βράδυ ή/και γενικά πατάς επι πτωμάτων κτλ κτλ κτλ. Η πολητεία δε σε αγγίζει!!! Οι συνάνθρωποί σου θα ήθελαν πολύ αν μπορούσαν να σε λιντσάρουν (άν όχι κάποιοι αγανακτησμένοι να σε σκοτώσουν) αλλά στο Ελλαδιστάν δεν έχουν το δικαίωμα να κάνουν ένα "λαϊκό δικαστήριο". Εκεί μπορούν!!! Και καλά κάνουν και το εφαρμόζουν! Είναι και αυτό μια λύση! Κρατάνε έτσι τις ισορροπίες!

Η μοιχεία είναι μόνο μια ανήθηκη πράξη. Υπάρχουν χιλιάδες άλλες ανηθηκότητες που πρέπει να τιμωρούνται ΟΛΕΣ. Άν όχι με θάνατο (που ναι είναι ακραίο αλλά τουλάχιστον δουλεύει) τότε με άλλα μέσα, νομικά για τις "προηγμένες" χώρες.

Αφορμής δοσμένης από αυτό το γεγονός είπα οτι έχουμε εκτροχιαστεί όλοι ηθηκά και οι αξίες έχουν χαλαρώσει και γίναμε όλοι παρτάκιδες και κοιτάμε την καλοπέρασή μας και χεστήκαμε για τον άλλον που πονάει, στεναχωριέται, χρειάζεται τη βοήθειά μας, πεινάει, κρυώνει και ΠΡΕΠΕΙ κάπου να σταματήσει αυτό! Ήταν δηλαδή η περίπτωση αυτή της μοιχίας μόνο μια πτυχή της ψυχικής σύψης που έχει επέλθει στον κόσμο. Αλλά κάποιοι εδώ μέσα, τι να πω, δε το βλέπουν, δε θέλουν να το δουν, φοβούνται να το δουν, τους συμφέρει ίσως αυτή η κατάσταση, είναι οι ίδιοι από αυτούς που πρέπει να τιμωρηθούν, δε ξέρω ειλικρινά.

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

xxxristos
27/04/2005, 01:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αφεντικο να δειρω;:lol:

Παιδες, καλυτερα να περιοριζεστε στα πμ, για τετοιου ειδους τζερτζελεδες.
Χριστοι υπαρχουν πολλοι στο φορουμ, στειλε πμ σε αυτον που στην ειπε να γουσταρετε καλυτερα.:wave2:

Αυτός που μου την είπε (και άσχημα μάλιστα) θέλησε να με κοροϊδέψει "δημόσια" εδώ μέσα, οπότε κι εγώ δημόσια έπρεπε να γράψω την απάντησή μου, πολύ πιο κόσμια πιστεύω και σωστά απ' ότι έκανε εκείνος, που δεν τον τιμάει κιόλας λόγω ηλικίας.....

Έγραψα κι εγώ κάτι άσχημο ομολογουμένος αλλά το έσβησαν αμέσως κάποιες "δυνάμεις άνωθεν" αλλά για μένα παραμένει το οτι κάποιοι με έθιξαν προσωπικά χωρίς προηγουμένος να αναφερθώ καν στο όνομά τους, ούτε είχα φυσικά σκοπό να το κάνω μιας και ξεκινήσαμε με μία εντελώς φιλοσοφική συζήτηση.......

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
27/04/2005, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos

Άν όχι με θάνατο (που ναι είναι ακραίο αλλά τουλάχιστον δουλεύει) τότε με άλλα μέσα, νομικά για τις "προηγμένες" χώρες.



Θυμησου ποιες ειναι αυτες οι προηγμενες κοινωνιες, που κατα τα λεγομενα σου χρησιμοποιουν αυτα τα νομικα μεσα (ηλεκτρικη καρεκλα φερ'ειπειν), και θα καταλαβεις ποσο αδικο εχεις.

Η ηθικη και ο νομος ειναι εννοιες αλληλενδετες παρεπιπτοντως.

Συν τοις αλλοις ο λιθοβολισμος, μιας και εκει εγινε το ''κακο'' στο πρωινο τοπικ, με ποιο τροπο βοηθησε αυτη την κοινωνια που τον χρησιμοποιει κατα κορον, να εξελιχθει, και να προοδευσει;

Αν ο θανατος ειναι η τιμωρια για την μοιχεια τοτε με ποιο τροπο θα πρεπει να τιμωρουνται τα αλλα τα αποτροπαια εγκληματα;


Δεστο και αλλιως.
Εισαι μοτοσυκλετιστης.
Βασικη σου μεριμνα πρεπει να ειναι η προνοια και οχι η καταστολη.
Οταν μαζευαν πινακιδες απο τα μηχανακια που παρκαρανε στα πεζοδρομια δεν βγηκαν ολοι και αχισαν να μιλανε για ''την αρχη της αναλογικοτητας'' κτλ;
Γιατι λοιπον δεν το εφαρμοζουμε αυτο και στην καθημερινοτητα μας, και στους νομους;
Δεν ειναι καθηκον μιας ελευθερης κοινωνιας να δομηθει με τετοιο τροπο ωστε να προλαμβανει καταστασεις που στερουν την ελευθερια του ατομου και οχι να τιμωρει και να αδικει αν το θες;

Ελεος, ειπαμε εχουμε τεχνολοχικο Μεσαιωνα, αλλα οχι και να επαναφερουμε τις κατακομβες και το βουρδουλα.

xxxristos
27/04/2005, 02:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
Φιλτατε Χρηστο

γιατι μιλας συνεχεια για γυναικα που κανει κατι στον αντρα....
και οχι το αντιστροφο...

δλδ


για αντρα που κανει κατι στην γυναικα...


Και στην τελικη επονομαζεις τις γυναικες
π@@τανες κλπ...
και κανεναν αντρα.. κ@ρ@ιολη...κλπ

για να μην αρχισω τωρα..


Δεν αναφερομαι ακριβως σε αυτο το συμβαν και ας επροκειτο κατι τετοιο αυτο το ποστ...

απλα ειδα μια απαντηση που με εξοργισε καπως...

Ειρήνη συγνώμη για το misunderstanding,

Κάπου αναφέρω οτι και για τους άντρες θα έπρεπε να εφαρμόζεται η ισονομία (σε αυτές τις χώρες δεν υπάρχει ισονομία βέβαια) αλλά πολύ γρήγορα η συζήτηση πήρε πολύ διαφορετική τροπή αν και δε θα έπρεπε.

Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου αλλά και δε χρειάζεται να το κάνω πλέον. Το έμαθα πλέον το ποιήμα: ΟΤΙ ΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ!!!! Δεν υπάρχει χώρος για μια διαφορετική άποψη εδώ.......

Σε καμία περίπτωση πάντως δεν έχω κάτι εναντίον των γυναικών και μια πρόχειρη ματιά στο post που άνοιξα (το τρίτο της τριλογίας "(άσχετο αλλά)......" νομίζω οτι εξηγεί τι ήθελα να πώ με πολύ ωραίο τρόπο.

Καλό βράδυ σε όλους και όλες
:wave2: :wave2:

xxxristos
27/04/2005, 02:11
Φίλε gcrook,

Το δίκιο και το άδικο είναι έννοιες σχετικές. Ο ωραίος τρόπος που έγραψες το post με έκανε να το διαβάσω 2 φορές. Κάπου έχεις απόλυτο δίκιο, κάπου διαφωνούμε. Ο λιθοβολισμός παίζει το ρόλο του στην εκεί κοινωνία που θεωρούμε "υποανάπτυκτη" αλλά μήπως κι εμάς υποανάπτυκτους δε μας λένε στην υπόλοιπη Ευρώποι ή μήπως αυταπατάσαι οτι στο εξωτερικό μας βλέπουν σαν ισάξιους Ευρωπαίους; Όπως βλέπουμε εμείς τους Αυγανούς μας βλέπουν κι εμάς οι "ανεπτυγμένοι", "δυτικοί", όπως θές πές τους.

Από εκεί και πέρα η φρικτή αυτή θανατική ποινή ΔΕΝ είναι λύση! Εκεί που εφαρμόζεται όμως εφαρμόζεται για κάποιον σκοπό τον οποίο τον ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ. Είναι που λέμε ο φόβος φυλάει τα έρμα.

Ας αφήσουμε στην άκρη αυτό το θέμα όμως και δες κάτι άλλο: Πόσοι απαντήσανε σαν εσένα;

Πόσοι απαντήσανε απαξιοτικά, εμπαιχτικά, μειωτικά και πόσοι ορθώσαν το "ανάστημά" τους με ένα στοιχειωδώς εμπεριστατωμένο και κόσμιο κείμενο σαν το δικό σου;

Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.........
:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

ireneepi
27/04/2005, 02:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos


Δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω τις σκέψεις μου αλλά και δε χρειάζεται να το κάνω πλέον. Το έμαθα πλέον το ποιήμα: ΟΤΙ ΠΟΥΝ ΟΛΟΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ!!!! Δεν υπάρχει χώρος για μια διαφορετική άποψη εδώ.......




Κανεις λαθος....ΕΔΩ....


ο καθενας και η καθεμια απο εμας εχει διαφορετικη αποψη για το καθετι..

τωρα αν καποιες ειναι ιδιες ή φανταζουν
το ιδιο δεν σημαινει οτι ολοι βραζουν
σε ενα καζανι και
"οτι πει ο ενας και εγω μεσα.."


Συγκεκριμενα εγω εχω 56Κmodem και δεν εχω την ευχερεια πολλες φορες να διαβαζω ολες τις απαντησεις.Ριχνω μια ματια και μετα απαντω...
Πολλες φορες δεν γνωριζω τι λενε οι αλλοι.

Διαβασα κατι που δεν μου αρεσε και το ειπα ,συγγνωμη αν σε εφερε σε δυσκολη
θεση η σε εκανε να ενοχληθεις αλλα
πρεπει να δεχεσαι την οποια αποψη,ασχετα αν σε συμμεριζεται ή οχι......


Και να σου πω κατι για την αντιδραση σου αυτη....--->το οτι οτι πουν ολοι.....κλπ κλπ
Καποτε ειχα πει και εγω σε ενα φορουμ κατι αντιστοιχο με αυτην σου την φραση..
και ξερεις τι μου απαντησε ενας τυπακος?????
"Ειρηνη,ανταλλασεις αποψεις σε ενα
για πολλους απροσωπο περιβαλλον,με
απλα γραμματα και εικονιτσες...Μην περιμενεις λοιπον ολοι να σε καταλαβουν και να δουν τι ακριβως ειπες...Συνεπως οταν γραφεις την αποψη σου για κατι να εισαι ετοιμη να δεχεσαι και τις απαντησεις..ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ & ΟΠΟΙΕΣ ειναι αυτες...Απο κοντα μπορεις να εκφερεις γνωμη
για οποιον θες και εφοσον τον δεις,μιλησεις μαζι του και τα συναφη.Απο ενα πληκτρολογιο ομως...δεν εχεις το δικαιωμα να κανεις κατι τετοιο..."


Απο τοτε συμβαδιζω παντα με αυτην
την αποψη ,διχως να βαζω ταμπελες....
και διχως να κρινω αμεσως και ατακα...

Σου παραθετω λοιπον αυτην την αποψη και σε σενα και ευχομαι
να την υιοθετησεις ,ωστε πολλες φορες να μην σπας το στομαχι σου..με οτι βλεπεις και διαβαζεις...


Καλο ξημερωμα..

xxxristos
27/04/2005, 02:24
Ειρήνη,

Πολύ σωστή σε βρίσκω και συμφωνώ σε αυτά περί απόψεων αλλά άν διαβάσεις όλα τα post της τριλογίας "(άσχετο αλλά)........." θα δεις πως αντιμετώπισαν μια διαφορετική άποψη (τη δική μου) ορισμένα -αγαπητά κατα τα άλλα- μέλη. Ειληκρινά δε περίμενα να δω κάτι τέτοιο....

Για να μη ξαναγράφω λοιπόν τα ίδια σε παραπέμπω στο "(άσχετο αλλά)...." θέμα που άνοιξα εγώ, από το οποίο λείπουν κακόβουλα σχόλια (μέχρι αύριο τουλάχιστον που κάποιοι θα μπούν "ορεξάτοι" πρωι πρωι.......)

:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Boxer
27/04/2005, 09:02
Ουτε για κατουρημα δεν μπορουμε να παμε πια:rotflmao:

Τοσο χοντρο ηταν αυτο το ποστ και τα πηρες τοσο;:confused:

crs-k
27/04/2005, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
...................................
Τοσο χοντρο ηταν αυτο το ποστ και τα πηρες τοσο;:confused:

ΝΑΙ !

Πιστεψε με! :sick:

Boxer
27/04/2005, 09:05
Ρε πουστη μου απαντας πολυ γρηγορα:lol:

Τελικα κυριολεκτουσα οταν ελεγα οτι ουτε για κατουρημα δεν προλαβαινουμε να παμε:rotflmao: :beer:

crs-k
27/04/2005, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer
Ρε πουστη μου απαντας πολυ γρηγορα:lol:

Τελικα κυριολεκτουσα οταν ελεγα οτι ουτε για κατουρημα δεν προλαβαινουμε να παμε:rotflmao: :beer:


Ειμαι γληγορος, τι να κανουμε ?

:lol: :rotflmao: :lol:

:smokin: :beer: :wave2:

hornet
27/04/2005, 09:51
Λοιπον τελος καλο ολα καλα να υποθεσω!!!
Χρηστακο μια μπυριτσα μια βολτιτσα μια παρεουλα παντα βοηθαει!!

angel-m
27/04/2005, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Λοιπον τελος καλο ολα καλα να υποθεσω!!!
Χρηστακο μια μπυριτσα μια βολτιτσα μια παρεουλα παντα βοηθαει!!




Μη σου πω εγώ και με μια σφυριά στο κεφάλι ……πάλι καλά θα ήτανε:dizzy: :lol: :lol: :rotflmao:

hornet
27/04/2005, 10:03
Στην προκειμενη περιπτωση εχει δικιο ο crs-k!!
Μαρια για αυτον το χρηστο μιλαω

crs-k
27/04/2005, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Λοιπον τελος καλο ολα καλα να υποθεσω!!!
Χρηστακο μια μπυριτσα μια βολτιτσα μια παρεουλα παντα βοηθαει!!

Φανταζομαι οτι σε μενα αναφερεσαι, γιατι μπλεξαμε τα μπουτια μας εδω μεσα ...

:lol: :rotflmao: :lol:


Ξερεις κι εσυ και ολοι εδω μεσα οτι ΔΕΝ εχω "παραφερθει" ποτε μεσα στο forum!

ΔΕΝ εχω βρισει ποτε!

Μολις ειδα (δυστυχως για μενα) ομως εκεινο το "σβησμενο" ποστ, εφτασα στα προθυρα του εγκεφαλικου ... :mad:

Παρ' ολα αυτα συγκρατηθηκα και ουτε καν πλησιασα, σ' αυτο το επιπεδο, ενθυμουμενος το αρχαιο ρητο: "εν οργη μηδε λεγε ουδε πρατε"!

Τελικα, εγω ηρεμησα, αλλα η εντυπωση για τον εν λογω "κυριο" ΔΕΝ μπορει να απαλειφθει.

Λυπαμε αλλα ετσι ειναι ... :sick:


Φυσικα η ζωη συνεχιζεται και οπως ειπε κι ο Saramaritis, αυτοι ειναι κατι σαν αποστηματα της κοινωνιας, που τους απορριπτει τελικα μονη της.

Εγω εννοειτε οτι ΔΕΝ προκειτε να του ξανααπαντησω ...

Υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ αξιολογοι ανθρωποι εδω μεσα με τους οποιους ειναι πραγματικα χαρα η "συζητηση" ...


:smokin: :beer: :wave2:

hornet
27/04/2005, 10:04
Οκ :beer:

angel-m
27/04/2005, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Στην προκειμενη περιπτωση εχει δικιο ο crs-k!!
Μαρια για αυτον το χρηστο μιλαω



Μα και εγώ αγαπητέ μου Στάθη για τον crs-k μιλούσα.....:lol: :rotflmao: :lol:

cityfly
27/04/2005, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
..... αλλά άν διαβάσεις όλα τα post της τριλογίας "(άσχετο αλλά)........." θα δεις πως αντιμετώπισαν μια διαφορετική άποψη (τη δική μου) ορισμένα -αγαπητά κατα τα άλλα- μέλη. Ειληκρινά δε περίμενα να δω κάτι τέτοιο....



για να καταλάβω είσαι της άποψης ότι

- όταν πολλοί έχουν την ίδια άποψη αυτό είναι προϊόν κάποιας πλύσης εγκεφάλου ή τυφλής υποταγής σε κάτι;

- ότι σε κάποιον που εκφράζει διαοφρετική άποψη οι υπόλοιποι δεν πρέπει να απαντήσουν και ακόμη χειρότερα να διαφωνίσουν;

- έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο όταν πολλοί διαφωνούν μαζί σου να μην είναι όλοι οι άλλοι λάθος αλλά εσύ;

επειδή διαμαρτύρεσαι που όλοι οι άλλοι δεν συμφωνούν με τη γνώμη σου ρωτάω γιατί κατά τα άλλα λες ότι εδώ μιλάμε σα να είμαστε στην καφετέρια και τα λέμε.

Εσύ όταν μιλάς στοχεύεις πάντα στην επιβολή της γνώμης σου;

Το σενάριο να κάνεις μια συζήτηση με αρχικό στόχο να ακούσεις απλά τη γνώμη του άλλου και να την επεξεργαστείς μόνος σου το έχεις σκεφτεί;

KeLeYTiS
27/04/2005, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly


- έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο όταν πολλοί διαφωνούν μαζί σου να μην είναι όλοι οι άλλοι λάθος αλλά εσύ;



Moνο σε αυτο να σχολιασω κατι ???

Αυτο δεν ειναι standard αν ηταν ετσι ακομα θα πιστευαμε οτι η Γη ειναι επιπεδη.....

cityfly
27/04/2005, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos


Από εκεί και πέρα η φρικτή αυτή θανατική ποινή ΔΕΝ είναι λύση!


δεν είναι λύση αλλά την υποστηρίζεις;
το λιγότερο που μπορώ να πω για σένα είναι ότι είσαι φρικτά μπερδεμένος;




Εκεί που εφαρμόζεται όμως εφαρμόζεται για κάποιον σκοπό τον οποίο τον ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ. Είναι που λέμε ο φόβος φυλάει τα έρμα.



πετυχαίνει; ε γι αυτό κάθε τρεις και λίγο μαθαίνουμε για έναν ακόμα λιθοβολισμό ε;



α και για την ηθική της κοινωνίας αυτής που σου αρέσει για πες μου το εξής


όταν λιθοβολήσανε μια γυναίκα που γένησε εκτός γάμου ως αποτέλεσμα βιασμού τι ακριβώς ανήθικη πράξη είχε κάνει μπορείς να μου πεις;

τι θέλησαν να αποτρέψουν και τι αποτρεπτικό παράδειγμα έδωσαν;

το μόνο που είπαν ήταν βιάζεται ελεύθερα, όλες πουτάνες είναι αυτές θα την πληρώσουν


και (άσχετο αλλά) άμα θες να γράψεις κάτι βάζε δικό σου τίτλο δεν είναι ανάγκη να αντιγράφεις, εκτός κι αν από φαντασία δεν πας καλά

cityfly
27/04/2005, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Moνο σε αυτο να σχολιασω κατι ???

Αυτο δεν ειναι standard αν ηταν ετσι ακομα θα πιστευαμε οτι η Γη ειναι επιπεδη.....


ενδεχόμενο έγγραψα

δηλαδή πότε έχουν δίκιο οι πολλοί πότε ο ένας

όχι "έχει πάντα δίκιο ο ένας" εκεί είναι η έμφαση

crs-k
27/04/2005, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
......................
και (άσχετο αλλά) άμα θες να γράψεις κάτι βάζε δικό σου τίτλο δεν είναι ανάγκη να αντιγράφεις, εκτός κι αν από φαντασία δεν πας καλά

Σ' αυτο το τελευταιο, εγω ειμαι ο φταιχτης που τον "χρησιμοποιησα" πρωτος εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8605) ! :sick:

cityfly
27/04/2005, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σ' αυτο το τελευταιο, εγω ειμαι ο φταιχτης που τον "χρησιμοποιησα" πρωτος εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8605) ! :sick:


α από σένα να διεκδικήσω τα πνευματικά δικαιώματα ε

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


τουλάχιστον το έβαλες σε σωστή θέση

:wave2: :wave2:

KeLeYTiS
27/04/2005, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ενδεχόμενο έγγραψα

δηλαδή πότε έχουν δίκιο οι πολλοί πότε ο ένας

όχι "έχει πάντα δίκιο ο ένας" εκεί είναι η έμφαση

Οκ αν το εννοεις ετσι....

Απλα δεν ειμαι της αποψης οτι αν δεις οτι πολλοι διαφωνουν μαζι σου τοτε αυτοματα εισαι λαθος.... :beer: :wave2:

Μικρή Λουλού
27/04/2005, 12:06
TI..???

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝΕ ???

ΤΕΛΕΙΩΣΕ ????

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΦΟΡΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ...:smokin:

hornet
27/04/2005, 12:21
Μα πιο πολυ μου αρεσει το τσεμπερι σου...!!!


Ολα τα λεφτα ειναι και κοκκινακι μουρλια!!!:rotflmao:

idi
27/04/2005, 12:23
να κατι για να ηρεμησετε :smokin: :smokin: :smokin:


13673

Μικρή Λουλού
27/04/2005, 12:27
ΤΩΡΑ ΠΕΣ ΜΟΥ...
ΘΑ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΛΙΘΟΒΟΛΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΩΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΠΕΤΑΞΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
27/04/2005, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
να κατι για να ηρεμησετε :smokin: :smokin: :smokin:

Τωρα για να ηρεμησουμε ηταν αυτο ??? :sick:

:lol: :rotflmao: :lol:

idi
27/04/2005, 12:28
εεε αν ειμαι μελος του συνεργειου ουτε να την βλεπεις δε σε αφηνω :lol:

crs-k
27/04/2005, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΤΩΡΑ ΠΕΣ ΜΟΥ...
ΘΑ ΣΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΛΙΘΟΒΟΛΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΘΩΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΠΕΤΑΞΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗΣ???:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Να ρωτησουμε τον κ.Αφρο που ηταν στο συνεργειο ???

:lol: :rotflmao: :lol:

Μικρή Λουλού
27/04/2005, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


Να ρωτησουμε τον κ.Αφρο που ηταν στο συνεργειο ???

:lol: :rotflmao: :lol:


ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΕ ΖΟΥΛΑΠΙ ΟΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ??

Ο ΑΦΡΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ...:D :D

crs-k
27/04/2005, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΕ ΖΟΥΛΑΠΙ ΟΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ??

Ο ΑΦΡΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ...:D :D


Τοτε να τον ΛΙΘΟΒΟΛΗΣΟΥΜΕ !!! :mad:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

powerphot
27/04/2005, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΡΕ ΖΟΥΛΑΠΙ ΟΤΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ??

Ο ΑΦΡΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΕΙ...:D :D


Δεν καταλάβατε καλά.....η κοπέλα είναι.....






















































........Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ!!!
:lol: :lol: :lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/04/2005, 13:26
:wave2: :wave2: :wave2:

Αν και ΔΕΝ πρέπει να μιλήσω (με έβαλε να ορκιστώ ο crs-k ...)

και MONO για χάρη του Τανάση....

Θα το πω !!!

Η παραπάνω κοπελιά θα είναι η συνεπιβάτης του Χρήστου στην καλοκαιρινή "χωμάτινη" διάσχιση της Ελλάδας !!!

(Νομίσατε το "Σκέφτομαι βρώμικα" στον τίτλο, αφορούσε το χώμα ???)

:beer: :beer: :beer:

cityfly
27/04/2005, 13:33
αφήστε ήσυχη την κοπέλα θα
.
.
.
λιθοβολιστούμε εδώ μέσα

:wave2:

Μικρή Λουλού
27/04/2005, 13:34
ΕΝΤΑΞΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ !!
ΑΛΛΑ ΜΗ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΠΡΩΙ-ΠΡΩΙ ΓΙΑΤΙ ΖΟΡΙΖΟΜΑΙ !!

ΤΙ ΩΡΑ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΕΙΠΑΜΕ..???:smokin:

crs-k
27/04/2005, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:wave2: :wave2:
Αν και ΔΕΝ πρέπει να μιλήσω (με έβαλε να ορκιστώ ο crs-k ...)

και MONO για χάρη του Τανάση....

Θα το πω !!!

Η παραπάνω κοπελιά θα είναι η συνεπιβάτης του Χρήστου στην καλοκαιρινή "χωμάτινη" διάσχιση της Ελλάδας !!!

(Νομίσατε το "Σκέφτομαι βρώμικα" στον τίτλο, αφορούσε το χώμα ???)

:beer: :beer:


Ωωωωχχ! :eyepop:

Με 'δωσε ο Παλιανθρωπος !!! :sick:

Καποιος μοδιστρεϊτορ να του ριξει ενα "ban" !!! :mad:

:rolleyes:

Ευτυχως τουλαχιστον που λειπει η γυναικα μου και ΔΕΝ διαβαζει ... :wacko:

Αφηστε να μενει το "ban" ... :smilea:



:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

crs-k
27/04/2005, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αφήστε ήσυχη την κοπέλα θα
.
.
.
λιθοβολιστούμε εδώ μέσα

:wave2:


:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Σιγα τα τζαμια παληκαριαααα ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

afrotwin
27/04/2005, 13:59
o afro fotografizi se
ipogio studia
se kotera
se trena parkarismena se paralies
se gipeda tenis
se salonia
se toualetes
se ksenodoxia
se ipe8rious xorous parka platies
kato apo trapezia..:lol: exete to nou sas

ke genikos pantos fiseos kerou ke xoron


eftixismeno to kenourio pasxa!!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


atimi paro prin pola xronia den 8a ksanar8is...


13677

cityfly
27/04/2005, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

Σιγα τα τζαμια παληκαριαααα ...

:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:


δεν φοβόμαστε έχουμε αλεξίσφαιρα

free rider
27/04/2005, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αφήστε ήσυχη την κοπέλα θα
.
.
.
λιθοβολιστούμε εδώ μέσα

:wave2:

ετσι ετσι...

μμμ

τι περιμένεις φίλε μου..

απόμαχοι προχωρημένης ηλικίας είναι...

αμα δουν κοκαλάκι...
επάνω του...

:rotflmao: :rotflmao:

OldMan
27/04/2005, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
..atimi paro prin pola xronia den 8a ksanar8is...

:eek: :eek: :eek:

Ρε Afro, η κοκκινομάλα στην μέση, η Myriam δεν είναι ???

Που τα θυμήθηκες ρε θηρίο ???

:wave2: :beer: :wave2:

free rider
27/04/2005, 16:40
λοιπον.............









ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ...

ΠΟΥ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΜΕΡΟΣ...

ΦΤΟΥ ΓΜΤ...











ΑΛΛΑ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ.........


1. ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΣΦΟΥΓΚΑΡΙΣΜΑ




2. ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΤΙΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΣΑΝ
RES ΔΗΛ ΠΡΑΓΜΑ...

ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΦΕΝΤΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟΥΣ

ΑΝΤΡΕΣ..
ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΟΠΩΣ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ...



3. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΥΓΚΡΗΔΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙ ΙΣΣΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΑΧΛΑΜΡΕΣ...




4. ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΔΙΑ ΑΝΑΣΚΟΛΟΠΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΜΟΙΧΑΛΗΔΩΝ ..



5. ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΙ ΜΕ ΚΑΡΦΙΑ...





ΟΧΙ ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΦΙΛΟΓΥΝΑΙΚΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΘΑ ΣΑΣ ΣΚΙΣΟΥΜΕ...


ΧΑΙΛ ΧΙΤΛΕΡ.........



:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

free rider
27/04/2005, 16:56
ξέχασα να βάλω και.....


:evil: :evil: :evil: :evil:


13697

crs-k
27/04/2005, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
λοιπον.............
ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΜΑΧΗ ...
......................
ΧΑΙΛ ΧΙΤΛΕΡ.........
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Τωρα που (ας πουμε οτι) πηρες θεση ... :wacko:

Ειναι αργα και εκ του ασφαλους ... :winka:


Το θεμα εχει ληξει ! :smokin:

free rider
27/04/2005, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Τωρα που (ας πουμε οτι) πηρες θεση ... :wacko:

Ειναι αργα και εκ του ασφαλους ... :winka:


Το θεμα εχει ληξει ! :smokin:

οχι ΟΧΙ ΟΧΙ.......


ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΣΑΚΟΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩΩΩΩΩΩΩ



ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕ







ΨΕΜΑΤΑ ΛΕΕΙ

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΡΕΕΕΕΕ

ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΕΔΩ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΑΒΓΑΣ....


ΟΧΙ ΡΕ ΓΜΤ...

ΜΗ ΦΕΒΓΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ....






:sad: :sad: :sad: :sad:

free rider
27/04/2005, 17:03
ΚΑΛΑ ΡΕ ΓΜΤ.....

ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΛΟΡΟΥΜΜΜΜ


ΤΙ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ...

free rider
27/04/2005, 17:05
ΚΑΛΑ ΡΕ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΟΥΦΑΛΕΣ......


ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ Ε????

ΝΤΑΞΕΙ ΡΕ....

crs-k
27/04/2005, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
.........................
ΜΗ ΦΕΒΓΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΕΙΔΑ ΛΙΓΟ ΑΡΓΑ....

:sad: :sad: :sad: :sad:


Το ειδες και χτες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8608&perpage=15&pagenumber=4) και μαλιστα πανω στη βραση ... :wacko:

Αλλα τοτε εκανες την "παπια" και απλως "παραξενευτηκες" με την σταση του Saramariti ... :winka:


Δεν γινεται παντα να τα 'χουμε καλα με ολους ... :sick: :alien: :ninja:

free rider
27/04/2005, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το ειδες και χτες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8608&perpage=15&pagenumber=4) και μαλιστα πανω στη βραση ... :wacko:

Αλλα τοτε εκανες την "παπια" και απλως "παραξενευτηκες" με την σταση του Saramariti ... :winka:


Δεν γινεται παντα να τα 'χουμε καλα με ολους ... :sick: :alien: :ninja:


ΣΑΡΑΜΑΡΙΤΙ....


ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΑΡΑΜΑΡΑ ΕΛΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕ


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

SaraMaritis
27/04/2005, 17:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ΣΑΡΑΜΑΡΙΤΙ....
...ΕΛΑ ΝΑ ΤΣΑΚΩΘΟΥΜΕ ΡΕΕΕΕΕ
...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ερχομαι "απο κοντα" !!! :p

Υγ.Κατσε, καλου-κακου να βρω και καμμια πετρα να παρω μαζι... :rotflmao:
:beer:

free rider
27/04/2005, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Ερχομαι "απο κοντα" !!! :p

Υγ.Κατσε, καλου-κακου να βρω και καμμια πετρα να παρω μαζι... :rotflmao:
:beer:

ΕΛΑ ΡΕ

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....

ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΑΡΑΜΑΡΑ...

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin:

SaraMaritis
27/04/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ΕΛΑ ΡΕ

ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΩ....
...
Στο δρομο ειμαι... :smokin:

Υγ.Χεχε...θα σου φυγουν τα γελακια μολις σε παρασυρω σε "χωματοδρομο" !!! :rotflmao:

free rider
27/04/2005, 17:24
τελικα...............

MONO STH SARA MARA

MPOREIS NA EXEIS EMPISTOSYNI GIA ENA KABGA THS PROKOPHS....

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ANTE PAME NA TO KABGADISOYME...

:lol: :lol:

adam_tsouk
27/04/2005, 17:46
Τώρα δηλαδή τι;

Διάβαζα 15 σελίδες για να δω ότι τελειώνει και δεν πέφτει ξύλο;

:mad: :mad: :mad:

cityfly
27/04/2005, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τώρα δηλαδή τι;

Διάβαζα 15 σελίδες για να δω ότι τελειώνει και δεν πέφτει ξύλο;

:mad: :mad: :mad:



λίθος λέμε

λίθος

άμα είναι να πέσει κάτι να πέσει λίθος

cityfly
27/04/2005, 17:53
α και 11 είναι οι σελίδες εντάξει


γιατί θα βάλω τον free rider να σε ... καυγαδίσει τώρα που τον έχουμε ζεστό και έτοιμο

adam_tsouk
27/04/2005, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
α και 11 είναι οι σελίδες εντάξει


γιατί θα βάλω τον free rider να σε ... καυγαδίσει τώρα που τον έχουμε ζεστό και έτοιμο Όχι τον free, μου πέφτει λίγο ψηλός!!!!


:rotflmao: :rotflmao:


Έχεις κάτι σε κάτω από 1,70 να φτάνω; :lol: :lol:

cityfly
27/04/2005, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Όχι τον free, μου πέφτει λίγο ψηλός!!!!


:rotflmao: :rotflmao:


Έχεις κάτι σε κάτω από 1,70 να φτάνω; :lol: :lol:


κάτσε να κοιτάξω τα αρχεία μου και θα σου πω

adam_tsouk
27/04/2005, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
κάτσε να κοιτάξω τα αρχεία μου και θα σου πω



ΟΚ, αλλά πριν το πάσχα! :hypnotize

Κανένας
27/04/2005, 18:27
χαλαρωσατε πολυ μιλαμε
εχετε χαρη που εχω πυρετο:evil:

Α. Καραμάνου: "Λιθοβολισμός της Σεμσιγιέ Αλλάκ στο χωριό Γιαλίμ της Τουρκίας"
10 Ιουλίου 2003

Γραπτή Ερώτηση της Αννας Καραμάνου

Σύμφωνα με πολλά δημοσιεύματα του διεθνούς Τύπου, η 35χρονη Σεμσιγιέ Αλλάκ, στο Κουρδικό χωριό Γιαλίμ της Τουρκίας, λιθοβολήθηκε από την οικογένειά της όταν έμεινε έγκυος μετά το βιασμό της από παντρεμένο άνδρα. Η γυναίκα πέθανε 7 μήνες μετά το λιθοβολισμό της, μόνη και εγκαταλελειμμένη στο νοσοκομείο, ενώ ο άνδρας σκοτώθηκε επιτόπου από τους συγγενείς της, που «πήραν το νόμο στα χέρια τους».

Το αποτρόπαιο αυτό γεγονός, είναι ένα ακόμη δείγμα των τραγικών συνεπειών των διακρίσεων με βάση το φύλο, που εκπορεύονται από το θρησκευτικό φανατισμό και τη μισαλλοδοξία. Η συστηματική παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των γυναικών με την επιβολή βίαιων και ταπεινωτικών τιμωριών, που οδηγούν πολλές φορές στο θάνατο, επιβάλλει την άμεση λήψη συγκεκριμένων μέτρων. Στη σύγχρονη Τουρκία, που βρίσκεται στο δρόμο των διαπραγματεύσεων για την ένταξή της στην Ε.Ε., τα εγκλήματα «τιμής» πρέπει να αντιμετωπισθούν πολιτικά και να εξαλειφθούν.

Ερωτάται η Επιτροπή, εάν θα ασκήσει πίεση προς την τουρκική κυβέρνηση για την υιοθέτηση αυστηρής νομοθεσίας για τα εγκλήματα τιμής και την αυτοδικία, για την προσαγωγή των υπευθύνων στη δικαιοσύνη και αν προτίθεται να παρέμβει για την προστασία των ανθρωπίνων δικαιωμάτων των γυναικών, ώστε να σταματήσει ο απαξιωτικός τρόπος μεταχείρισης των γυναικών και η διαιώνιση της βίας και των διακρίσεων εις βάρος τους;

:wacko:

adam_tsouk
27/04/2005, 18:31
.........


τι να λεμε........



Ας τα βλέπουν κάποιοι

cityfly
27/04/2005, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
χαλαρωσατε πολυ μιλαμε
εχετε χαρη που εχω πυρετο:evil: ...



τις διάβασες τις πρώτες 9 σελίδες;


αυτά να τα διαβάσει ο χχχρίστος

ευχαριστώ πάντως έβαλες αυτό στο οποίο του αναφέρθηκα και δεν μου απάντησε.

Κανένας
27/04/2005, 19:07
Το διάβασα και θα το ξαναδιαβάσω τωρα που εγινε ένα και μπορω να βγαλω καποια ακρη
και έχω μερικές ενστάσεις με κυριότερη αυτήν
Με ποιο δικαίωμα ο δήθεν πολιτισμένος κόσμος επιβάλει τα θέλω του και τα πρέπει σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμά του στους υπόλοιπους λαούς
Αν ένας λαός δυσανασχετεί απέναντι σε κάποιους νόμους αυτός και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να τους αλλάξει

free rider
27/04/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
Τώρα δηλαδή τι;

Διάβαζα 15 σελίδες για να δω ότι τελειώνει και δεν πέφτει ξύλο;

:mad: :mad: :mad:

oyy re oikonomologe tis kakias oras....


poy thes kai xylo...


kai mas to paizeis politismenos...


kryfokabgatzh...


:rotflmao:

free rider
27/04/2005, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
τις διάβασες τις πρώτες 9 σελίδες;


αυτά να τα διαβάσει ο χχχρίστος

ευχαριστώ πάντως έβαλες αυτό στο οποίο του αναφέρθηκα και δεν μου απάντησε.

re manoli...
to kraxate to palikari kai tin ekane...

den ginetai sostos kabgas etsi...

:smokin: :smokin: :smokin:

Κανένας
27/04/2005, 19:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ

Με ποιο δικαίωμα ο δήθεν πολιτισμένος κόσμος επιβάλει τα θέλω του και τα πρέπει σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμά του στους υπόλοιπους λαούς
Αν ένας λαός δυσανασχετεί απέναντι σε κάποιους νόμους αυτός και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να τους αλλάξει διαβαστε την δηλωση αυτη απο το ιραν
[08/02/2005]
Τα ανθρώπινα δικαιώματα στο Ιράν


Τα ανθρώπινα δικαιώματα στο Ιράν Αν απομακρυνθούν τα ξένα εμπόδια ο ιρανικός λαός και η οργανωμένη αντίσταση του, έχουν την ικανότητα να φέρουν την αλλαγή, ανέφερε η εκλεγμένη Πρόεδρος της ιρανικής αντίστασης Μαριάμ Ρατζαβί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο

Η Γ.Σ του Ο.Η.Ε. και του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου καταδίκασαν πρόσφατα την κατάφορη παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο Ιράν και τα βασανιστήρια.

Η εκτέλεση ανηλίκων και κοριτσιών κάτω των 18 ετών έχει σοκάρει την υφήλιο. Τουλάχιστον 14 γυναίκες και 30 ανήλικοι, είναι υπό θανατική καταδίκη.

Τις τελευταίες 45 μέρες πενήντα θύματα είτε έχουν απαγχονιστεί, είτε έχουν καταδικαστεί σε θάνατο. Ο λιθοβολισμός, το βγάλσιμο ματιών και ο ακρωτηριασμός των άκρων συνεχίζονται αμείωτοι. Πολιτικοί κρατούμενοι έχουν καταδικαστεί σε θάνατο.

Τα δεινά του Ιρανικού λαού και η απειλή που δημιουργούν οι φονταμενταλιστές του Ιράν για την ειρήνη και την ηρεμία κάνουν επιτακτική την ανάγκη εξεύρεσης λύσης. Αυτοί που έχουν συμφέρον από την παρούσα κατάσταση προσπαθούν να προωθήσουν την αλλαγή μέσω στρατιωτικής επέμβασης, όπως στο Ιράκ.

Η εκλεγμένη Πρόεδρος της ιρανικής αντίστασης Μαριάμ Ρατζαβί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ανέφερε:"Αν απομακρυνθούν τα ξένα εμπόδια ο ιρανικός λαός και η οργανωμένη αντίσταση του, έχουν την ικανότητα να φέρουν την αλλαγή. Αυτός είναι ο μόνος τρόπος να εμποδιστεί η στρατιωτική εισβολή"
Η επιμονή της Γαλλίας, της Αγγλίας και της Γερμανίας αλλά και των ΗΠΑ να θεωρούν τους Μουτζαχεντίν του λαού τρομοκράτες, παρέχουν ένα παράδειγμα αισχρής συμφωνίας με την θρησκευτική δικτατορία του Ιράν και άμεση απειλή για τη χώρα.

Κανένας
27/04/2005, 19:14
Νομίζεται ότι η πράξη των ταλιμπαν δεν συμβαίνει στην Σαουδική Αραβία ?
Σαουδική Αραβία γίνονται σημεία και τέρατα ελέω θεού
φυσικά ο δυτικός κόσμος μουγκα στην στουγκρα γιατί αυτοί έχουν πετρέλαια

Συμβαίνει αλλά ελάχιστα βίντεο και ειδήσεις βγαίνουν για αυτά τα γεγονότα στον δυτικό κόσμο, διότι δεν μπορούν η δεν θέλουν να έρθουν σε σύγκρουση με τους άραβες

Το Ισλάμ επιβάλλει στις γυναίκες ένα είδος Απαρτχάιντ, το οποίο συχνά έχει μπει στο στόχαστρο διεθνών οργανώσεων όπως το Ηuman Rights Watch. Στη γενέτειρα του Μωάμεθ οι γυναίκες δεν οδηγούν, δεν πάνε στο σχολείο ή στο γραφείο μαζί με τους άντρες, οι καταθέσεις τους έχουν ελάχιστη αξία στο δικαστήριο, ενώ στα εστιατόρια κάθονται σε διαφορετικές αίθουσες και μόνο μαζί με το σύζυγο ή τα παιδιά τους. Για να ταξιδέψουν στην ενδοχώρα πρέπει να πάρουν άδεια από τον πατέρα ή τον άντρα τους.
Φυσικά δε βγάζουν ποτέ από πάνω τους την αμπάγια, το γνωστό μαύρο μαντίλι που καλύπτει όλο το κεφάλι. Το Μάιο του 2002 η κυβέρνηση έβαλε λουκέτο σε μερικές βιοτεχνίες οι οποίες έφτιαχναν κάπως πιο τολμηρές αμπάγια και επέβαλε τσουχτερά πρόστιμα στους ιδιοκτήτες τους. Η απονομή δικαιοσύνης βασίζεται στη Σαρία, τον ισλαμικό νόμο, και εφαρμόζεται με σιδηρά αυστηρότητα: λιθοβολισμός για τη μοιχεία, ακρωτηριασμός των χεριών και των ποδιών για τους κλέφτες, αποκεφαλισμός για τους δολοφόνους και ρητή απαγόρευση στους εμπόρους να ανοίγουν τα καταστήματά τους κατά την ώρα της προσευχής.

Κανένας
27/04/2005, 19:16
Δεν θυμάμαι για την εκτομη της κλειτορίδας έγραψε κανείς ? Φαντάσου πόσο θερμές είναι λεει οι μουσουλμάνες που τις αχρηστεύουν γενετήσια και πάλι τους την κάνουν
η μηπως ειναι αυτοι αχρηστοι? :smokin:

cityfly
27/04/2005, 19:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Το διάβασα και θα το ξαναδιαβάσω τωρα που εγινε ένα και μπορω να βγαλω καποια ακρη
και έχω μερικές ενστάσεις με κυριότερη αυτήν
Με ποιο δικαίωμα ο δήθεν πολιτισμένος κόσμος επιβάλει τα θέλω του και τα πρέπει σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμά του στους υπόλοιπους λαούς
Αν ένας λαός δυσανασχετεί απέναντι σε κάποιους νόμους αυτός και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να τους αλλάξει


με κανένα δικαίωμα κατά τη γνώμη μου

άλλο είναι αυτό όμως

το να σχολιάζουμε ως απαράδεκτο το μέτρο (?) του λιθοβολισμού δεν νομίζω ότι είναι επιβολή


επιβολή είναι που μπουκάρουν οι αμερικανοί πρώτοι (και κάποιοι πολιτισμένοι ευρωπαίοι ακολουθούν) για να φέρονυν και καλά την ειρήνη

ας όψεται το πετρέλαιο

Κανένας
27/04/2005, 20:25
ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΙ - ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ
Οι αναθεματισμοί αυτοί ψέλνονται επί 1217 χρόνια τόσο από τους ιερείς της ορθοδοξίας όσο και από τους παριστάμενους. Συντάχθηκαν κατά την Ζ’ Οικουμενική Σύνοδο που έγινε στη Νίκαια της Βυθινίας κατά την οποία προήδρευσε ο Κωνσταντίνος ο ΣΤ' και η μάνα του Ειρήνη η Αθηναία, το 787, στην οποία παρευρέθηκαν 367 συνοδικοί επίσκοποι


Οι αναθεματισμοί σε σύγχρονη απόδοση.
ΠΡΩΤΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους παριστάνουν τους ευσεβείς, ενώ, την ίδια στιγμή, εισάγουν με θράσος ή πολύ περισσότερο με ασέβεια στην Ορθόδοξη και Καθολική Εκκλησία τις ασεβείς δοξασίες των ΕΛΛΗΝΩΝ και για τις ανθρώπινες ψυχές και για τον ουρανό και τη γη και για τα άλλα κτίσματα, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜ ΑΝΑΘΕΜΑ.
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους προτιμούν τη λεγόμενη σοφία των εκτός χριστιανισμού Ελλήνων την ανόητη και ακολουθούν τους δασκάλους τους και δέχονται ότι υπάρχει μετεμψύχωση ή ότι οι ανθρώπινες ψυχές χάνονται όπως τα άλογα ζώα και ξεπέφτουν στην ανυπαρξία και εξαιτίας αυτών των ιδεών τους αθετούν την ανάσταση, την κρίση [κατά τη δευτέρα παρουσία] και την τελική ανταπόδοση σύμφωνα με όσα έπραξε στη ζωή του ο καθένας, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ
ΤΡΙΤΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους λένε ότι είναι καλύτεροι κατά πολύ οι σοφοί των ΕΛΛΗΝΩΝ και οι πρωτοστάτες στις αιρέσεις, στους οποίους οι επτά άγιες και Καθολικές Σύνοδοι και όλοι οι Πατέρες που έλαμψαν μέσα στην Ορθοδοξία τους επέβαλαν ανάθεμα, ως ξένους στην Καθολική Εκκλησία, καθώς πλεόνασαν τα ψεύτικα και βρόμικα λόγια τους και εδώ και στη μέλλουσα κρίση, και σε κείνους που είναι ευσεβείς και ορθόδοξοι αλλά αμάρτησαν από ανθρώπινο πάθος ή από άγνοια, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ

Κανένας
27/04/2005, 20:31
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους αποδέχονται τις διδασκαλίες των ΕΛΛΗΝΩΝ και δεν τις σπουδάζουν μόνο για μόρφωση, αλλά ακολουθούν και τις ιδέες τους τις μάταιες και τις πιστεύουν ως αληθινές, και μάλιστα ωσάν αυτές να περιέχουν τη βεβαιότητα, και επιμένουν να παρασύρουν σ’ αυτές άλλοτε κρυφά και άλλοτε φανερά και να τις διδάσκουν χωρίς κανέναν ενδοιασμό, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ
ΠΕΜΠΤΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους με δική τους πρωτοβουλία, μαζί με τα άλλα μυθικά πλάσματα, δια_στρεβλώνουν τα της δημιουργίας του ανθρώπου και δέχονται ως αληθινές τις πλατωνικές ιδέες και ισχυρίζονται ότι οι ίδιοι από μόνοι τους διαμορφώνουν άποψη και προφανώς αμφισβητούν την απόλυτη εξουσία του Δημιουργού, ο οποίος από την ανυπαρξία έφερε στην ύπαρξη τα πάντα και ως Ποιητής έθεσε σε όλα αρχή και τέλος με τη δύναμη του εξουσιαστή και δε_σπότη, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ
ΈΚΤΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους δέχονται και διαδίδουν τις μάταιες αντιλήψεις των ΕΛΛΗΝΩΝ, και ότι οι ψυχές προϋπήρχαν και ότι δεν προήλθαν ούτε προέκυψαν από την ανυπαρξία τα πάντα και ότι ήρθε το τέλος της κολάσεως από τη στιγμή που δημιουργήθηκε και η κτίση και το ανθρώπινο είδος, και διαδίδουν με τέτοια λόγια ότι η Βασιλεία των Ουρανών έχει τελείως καταργηθεί και εκλείψει, την οποία και ο ίδιος ο Χριστός και Θεός μας δίδαξε ως αιώνια και ακατάλυτη, παρέδωσε και εμείς από την Παλαιά και Καινή Διαθήκη παραλάβαμε ότι και η Κόλαση είναι ατέλειωτη και η Βασιλεία παντοτινή, καταστρέφουν με τέτοια λόγια και τους εαυτούς τους και προξενούν σε άλλους αιώνια καταδίκη, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ
ΕΒΔΟΜΟΣ ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΣ: Σε όσους ακόμη φρονούν και λένε ότι κάθε φυσική δύναμη και ενέργεια της τρισυπόστατης Θεότητας είναι εκ των υστέρων δημιουργημένη, αναγκάζονται ως εκ τούτου να δεχτούν ότι θεία ουσία είναι χωρίς άλλο εκ των υστέρων δημιουργημένη· γιατί αν εκ των υστέρων δημιουργημένη ενέργεια κατά τους Αγίους, θα φανερώσει ότι είναι εκ των υστέρων δημιουργημένη και η φύση. Αυτή όμως είναι άκτιστη, θα τη χαρακτηρίσει κανείς άκτιστη ουσία και εξ αυτού του λόγου και όσοι ζουν με την καθαρή και αμόλυντη χριστιανική πίστη κινδυνεύουν να περιπέσουν σε πλήρη αθεΐα και να δεχτούν την ελληνική μυθολογία και τη λατρεία των δημιουργημάτων. Σε όσους άρα δεν ομολογούν, σύμφωνα με τις θεόπνευστες θεολογικές ερμηνείες των Αγίων και το ευσεβές φρόνημα της Εκκλησίας, ότι είναι άκτιστη κάθε φυσική δύναμη και ενέργεια της τρισυπόστατης Θεότητας, ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ ΑΝΑΘΕΜΑ.

Η Ζ’ Οικουμενική Σύνοδος, εκτός από τα επτά (7) αναθέματα κατά των Ελλήνων, συνέταξε και άλλα πενήντα έξη (56) εναντίον διαφωνούντων. Επίσης αναθεμάτισε και τις προηγούμενες Δ', Ε' και ΣΤ' Οικουμενικές συνόδους.


http://www.kalami.net/arthra/anathematismoi.html

Κανένας
27/04/2005, 20:41
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΑΘΕΜΑ τους Κολοκοτρωναίους τον Αλέξανδρο Υψηλάντη και τους επαναστάτες του 1821 (οι οποίοι αγωνίστηκαν για μια ελεύθερη πατρίδα), τον εθνάρχη Ελευθέριο Βενιζέλο, τον γίγαντα της λογοτεχνίας και φιλόσοφο Νίκο Καζαντζάκη Την Λιλη Ζωγραφου κλπ

Ο πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε’ τον Μάρτιο του 1819 αφόρισε...την άλγεβρα, την τριγωνομετρία, τους λογαρίθμους κλπ με το σκεπτικό «μισείτε τις βέβηλες ανοησίες…» κι αργότερα τον Αλέξανδρο Υψηλάντη και τους επαναστάτες του 1821, όμως το νεοελληνικό κράτος έχει στήσει το άγαλμά του μπροστά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Κανένας
27/04/2005, 20:44
Ποιος θα επιτρέψει στις γυναίκες το δικαίωμα να πηγαίνουν στο άγιο όρος ?

Ποτέ θα πάψουν να θεωρούνται μιαρές και βρώμικες από την εκκλησία μας ?

antares
28/04/2005, 13:25
Κώστα μπράβο, εξαιρετική δουλειά!!! Απ' αυτές που σπάνια βλέπουμε στο μοτοφόρουμ (και κατά κανόνα στις "διαμάχες")
Τώρα, όσο για το:



Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ

Με ποιο δικαίωμα ο δήθεν πολιτισμένος κόσμος επιβάλει τα θέλω του και τα πρέπει σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμά του στους υπόλοιπους λαούς
Αν ένας λαός δυσανασχετεί απέναντι σε κάποιους νόμους αυτός και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να τους αλλάξει

...νομίζω, αυτά τα πράγματα δεν χωράνε γενικεύσεις και πρέπει να τα βλέπουμε κατα περίπτωση. Γιατί πιστεύω πως ναι, έχει δικαίωμα [B] σε κάποιες περιπτώσεις [/Β], ο "πολιτισμένος" κόσμος να επιβάλει τα θέλω του, (ας τα πούμε "αξίες" καλύτερα), δια μέσου κοινώς αποδεκτών θεσμών. Για να το πω αλλιώς... έχεις δικαίωμα, να καλέσεις την αστυνομία, αν ο γείτονας σου κακοποιεί τη γυναίκα του; Προφανώς!!
Όλη η συζήτηση θα μπορούσε να αφορά ακριβώς τις αξίες, που ανέφερα πιό πάνω. Και εδώ θα πρέπει να είμαστε ειλικρινείς:
Αν αυτονόητα καταδικάζουμε όλοι έναν πολιτισμό, που έχει ώς αξία το χρήμα, θα πρέπει αντίστοιχα όλοι (και ο χχχρίστος κυρίως) να καταδικάσουμε έναν πολιτισμό που έχει ως αξία την υποτέλεια (για να μην πω τίποτα άλλο).

cityfly
28/04/2005, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ποιος θα επιτρέψει στις γυναίκες το δικαίωμα να πηγαίνουν στο άγιο όρος ?

Ποτέ θα πάψουν να θεωρούνται μιαρές και βρώμικες από την εκκλησία μας ?


(και τα πριν από αυτό)


συμφωνώ απόλυτα με όλα αυτά


αλλά σχολιάζοντας αρνητικά κάτι που έγινε αλλού δεν υποδηλώνει ότι συμφωνούμε με όλα όσα γίνονται εδώ


η μεγάλη διαφορά όμως ξέρεις πια είναι

ότι ό,τι μαλακίες και να λέει η δικιά μας εκκλησία και οι άλλες ευρωπαϊκές εκκλησίες, λίγοι είναι αυτοί που τους δίνουν σημασία και τα ακολουθούν

ενώ εκεί μιλάμε πια για θρησκευτικό φανατισμό που κατά τη γνώμη μου είναι το χειρότερο είδος

tai
28/04/2005, 18:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly



η μεγάλη διαφορά όμως ξέρεις πια είναι

ότι ό,τι μαλακίες και να λέει η δικιά μας εκκλησία και οι άλλες ευρωπαϊκές εκκλησίες, λίγοι είναι αυτοί που τους δίνουν σημασία και τα ακολουθούν

ενώ εκεί μιλάμε πια για θρησκευτικό φανατισμό που κατά τη γνώμη μου είναι το χειρότερο είδος
Η διαφορά είναι στο ότι η δικιά μας εκκλησία δεν τα επιβάλει, ενώ εκεί ΔΕΝ έχουν δικαίωμα επιλογής

tai
28/04/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
Ποιος θα επιτρέψει στις γυναίκες το δικαίωμα να πηγαίνουν στο άγιο όρος ?Ποτέ! όσο περνάει από το χέρι αυτών που το έχουν.
Και μια και το ελλ. κράτος αναγνώρισε το καθεστώς,( οτι το έχουν)δεν είναι λογικό να θέλουν να πάνε κάπου που δεν της θέλουν.

Ποτέ θα πάψουν να θεωρούνται μιαρές και βρώμικες από την εκκλησία μας ?Το να μην θέλεις τον πειρασμό δίπλα σου, (επισήμως) δεν της κάνει μιαρές. Αν της θεωρούσαν μιαρές , δεν θα ασπαζόντουσαν την Παναγία και της άλλες αγίες.


υ.γ. που θα ντιρληκωσεις τον οβελία?

tai
28/04/2005, 19:16
Και για πολλοστή φορά.
Ο χαρακτηρισμός Έλληνες δεν αφορά την εθνότητα αλλά την πίστη. Οι Πατέρες της Εκκλησίας δεν απέρριπταν την ελληνική παιδεία καθεαυτή, αλλά μόνο τις ειδωλολατρικές προεκτάσεις της, π.χ. τα μαθηματικά τα αποδέχονται μόνο αν δεν έχουν σχέση με τον μυστικισμό και την αριθμοσοφία. Τα αποδέχονται ως επιστήμη. Γι' αυτό κι ο Μέγας Βασίλειος θέλει να μαθαίνουν τα ελληνικά γράμματα ,ώστε να διαλέγουν μεσα απο αυτά ό,τι καλύτερο έχουν. Κάνει επιλογή, την δική του επιλογή και σύνθεση (πράγμα απολύτως θεμιτό για οποιοδήποτε στοχαστή) και αυτή είναι η στάση εν γένει των εκκλησιαστικών πατέρων. Γι' αυτό άλλωστε και έχουμε ακόμη αρχαία κείμενα, επειδή τα διατήρησαν όλοι αυτοί. Αν επιτίθονται κατά φιλοσοφικών ρευμάτων οι εκκλησιαστικοί συγγραφείς, το κάνουν με τον ίδιο τρόπο που οι φιλόσοφοι αλληλοκατηγορούνταν μεταξύ τους και έστελναν στο πυρ το εξώτερο τις αντίπαλες φιλοσοφίες και τους αντίπαλους φιλόσοφους.
Έλληνες σαν χαρακτηρισμό, λέγανε αυτούς που πιστεύανε στο δωδεκάθεο, στης θεότητες που ηρθαν από την ανατολή,
και στους θεοποιημένους καίσαρες.
Γι αυτό όταν δεν υπάρχει αντιπαράθεση θρησκευτική το 1453, ο Κωνσταντίνος Παλαιολόγος στον τελευταίο λόγο του απευθύνετε στους Έλληνες. Διότι τότε ΔΕΝ αντιπροσώπευαν πια, την ειδωλολατρία.

cityfly
29/04/2005, 13:09
παρεπιμπτόντως
πια είναι η "δικιά μας εκκλησία";

η "ελλαδική" εκκλησία δεν καλύπτει ολόκληρη την ελληνική επικράτεια

η Κρήτη τα δωδεκάνησα και κάποιες άλλες περιοχές (δεν θυμάμαι ακριβώς) ανήκουν στο οικουμενικό πατριαρχείο της κωνσταντινούπολης (ή γνωστότερα φανάρι)


παρένθεση αυτό, δεν έχει ουσιαστική σχέση με το θέμα

tai
30/04/2005, 19:04
Δικιά μας είναι, η μια ορθόδοξη καθολική και αποστολική εκκλησία του Χριστου.. Η ελλαδική είναι αυτόνομη. Αλλά όλες οι αυτόνομες ορθόδοξες εκκλησιές συγκροτούν την μια αγία καθολική και αποστολική εκκλησία του Χριστού.


Και προς θεού βρε παιδιά . Καμιά θρησκεία, πολίτευμα ή νόμος , δεν είναι σωστός, αν πρώτα απ’όλα δεν προστατεύει το αυτεξούσιο του ατόμου και την αυτοδιάθεσή του. Αν είναι να λιθοβολήσουνε κάποιους, ας το κάνουμε σε αυτούς που απαξιώνουν την ανθρώπινη ζωή.

afrotwin
02/05/2005, 23:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Δικιά μας είναι, η μια ορθόδοξη καθολική και αποστολική εκκλησία του Χριστου.. Η ελλαδική είναι αυτόνομη. Αλλά όλες οι αυτόνομες ορθόδοξες εκκλησιές συγκροτούν την μια αγία καθολική και αποστολική εκκλησία του Χριστού.


Και προς θεού βρε παιδιά . Καμιά θρησκεία, πολίτευμα ή νόμος , δεν είναι σωστός, αν πρώτα απ’όλα δεν προστατεύει το αυτεξούσιο του ατόμου και την αυτοδιάθεσή του. Αν είναι να λιθοβολήσουνε κάποιους, ας το κάνουμε σε αυτούς που απαξιώνουν την ανθρώπινη ζωή.

akoma edo ise ke kanis kirigma peri saxlamaras ore taista?
den vare8ikes akoma?:rotflmao:
to 8ema ine ena, opos ke na exi to 8ema sta @rx1d1@ mas,
ola se ekseliksi ine
ke o an8ropos san on zi me mia megali agnia gia ola ta 8emata tis zois ke sinexia erxonte kenouries apopsis na aneresoun tis palies
episis esi exis tin megaliteri agnia ke tin megaliteri apopsi
ise diladi ena sfalma tis fisis:rotflmao: :rotflmao:

gia pes mas tora
8a paris kamia mixani tis prokopis i 8a eksakolou8isis na kavalas afto to episis sfalma tis texnologias aftin tin sideria..:rotflmao: :rotflmao:

DoctorS
02/05/2005, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
8a paris kamia mixani tis prokopis i 8a eksakolou8isis na kavalas afto to episis sfalma tis texnologias aftin tin sideria..

τη μπετονιέρα μην κατηγοράς αυτή σου δίνει για να φας............που λέει και το γνωστόν άσμα...............:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

antares
03/05/2005, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
. ...Γι' αυτό άλλωστε και έχουμε ακόμη αρχαία κείμενα, επειδή τα διατήρησαν όλοι αυτοί. Αν επιτίθονται κατά φιλοσοφικών ρευμάτων οι εκκλησιαστικοί συγγραφείς, ...

Περίεργο!!!
Εγώ μέχρι τώρα ήξερα πως τη αρχαία φιλολογία διασώθηκε μέσω των πολύ περισσότερο πολιτισμένων (τότε) Αράβων. Αυτοί τα προστάτεψαν από τη μήνη των χριστιανών, ώστε να τα "ανακαλύψουν" αργότερα.

afrotwin
03/05/2005, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από antares
Περίεργο!!!
Εγώ μέχρι τώρα ήξερα πως τη αρχαία φιλολογία διασώθηκε μέσω των πολύ περισσότερο πολιτισμένων (τότε) Αράβων. Αυτοί τα προστάτεψαν από τη μήνη των χριστιανών, ώστε να τα "ανακαλύψουν" αργότερα.

iparxoun arxees grafes sta aramaika
stin glosa ton 8ivetianon
ke merika arxea elinika

ta ipolipa ine parafilologies

ala epidi ta pragmatika arxea kimena den ta kseri o kosmos giati periexoun ali8ies ke gia tis 8riskies mas den ta vgazoun stin fora ke kseroume oloi apo tin parafilologia ke ka8este edo tora ke papagalizete mpourdes ke milate me ipo8esis

na pernai i ora efxarista
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

antares
03/05/2005, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


na pernai i ora efxarista


Ε ναι ρε συ! Κυρίως αυτό!
Σε μοτοφόρουμ βρισκόμαστε.
Αλλιώς θα πηγαίναμε σε συνέδρια.
Όχι πως δε λέγονται παπάρες και 'κεί, αλλά λέγονται με ύφος σοβαρό και περισπούδαστο:lol:

afrotwin
03/05/2005, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από antares
Ε ναι ρε συ! Κυρίως αυτό!
Σε μοτοφόρουμ βρισκόμαστε.
Αλλιώς θα πηγαίναμε σε συνέδρια.
Όχι πως δε λέγονται παπάρες και 'κεί, αλλά λέγονται με ύφος σοβαρό και περισπούδαστο:lol:

lipon gia na pernai i ora sou efxarista akou ti lene merikes arxees grafes

o xristos itan enas aplos profitis opos poli tote oxi aftos o tsarlatanos 8avmatopios pou eksedosan pos itan i evreoi

episis i grafes ton voudiston anaferoun pos perase apo ta meri tous ke ma8itefse akoma ke me indouistes
olo ton kero pou lene i papades oti itan ksilourgos me ton patera tou
episis os kinos 8nitos pou itan ke pou den geni8ike apo kamia panagia pou i opia mirise ton krino:lol:

ixe oles tis an8ropines adinamies ke gnorise ta panta se sxesi me ton an8ropo
apal epidi to paraekane me to marketing tote...:lol:
ton fagane ke ton xrisimopioisane to parapioisane ton mostrarane simfona me tis vlepsis tous kapia stigmi anakataskevastike i 8riskia me tin pros8iki tou satana:lol:
ke na maste simera na giortazoume to pasxa ena evraiko e8imo xoris na kseroume giati to giortazoume

oxi oti mas pirakse na vlepoume ton eafto mas stin souvla
giati gia aftous arnia imaste ke afti i tsopanides mas etsi tin exoun di

afta xontrika
ela diaskedase tora
:rotflmao: :rotflmao:

cityfly
03/05/2005, 15:32
εξάλλου ο χριστός είναι προφανές ότι ήταν Έλληνας



αφού


έμενε στο σπίτι μέχρι τα τριάντα

ακολούθησε τη δουλειά του πατέρα του


και ...


πίστευε ότι η μάνα του είναι παρθένα




(άντε να περάσει και από τα ανέκδοτα το ποστ τόσες βόλτες έκανε)

antares
03/05/2005, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εξάλλου ο χριστός είναι προφανές ότι ήταν Έλληνας



αφού


έμενε στο σπίτι μέχρι τα τριάντα

ακολούθησε τη δουλειά του πατέρα του


και ...


πίστευε ότι η μάνα του είναι παρθένα


...και η μάνα του τον είχε για θεό!!!!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

antares
03/05/2005, 16:55
Σα δε ντρεπόμαστε λέω 'γω μέρες που 'ναι!
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει!!!
Αντίχριστοι!!!
Φαύλοι!!!!
ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ!!!

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ... ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕΕΕΕΕ!!!!!

tai
03/05/2005, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

gia pes mas tora
8a paris kamia mixani tis prokopis i 8a eksakolou8isis na kavalas afto to episis sfalma tis texnologias aftin tin sideria Ζηλεύεις που έχω την πιο όμορφη, την πιο ξεχωριστή και την πιο αναπαυτική μηχανή, και δεν έχω άλλη μια της σειράς. (Africa χα χα χα χα)..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
03/05/2005, 20:40
τελικά μηπως μπορεί κάποιος να με ενημερώσει???

καβγαδίζουμε σε αυτο το ποστ ή οχι??

οχι τίποτς άλλο αλλά μόλις έρχομαι εγω σταματάνε όλες οι φασαρίες....

και αρχίζουν τα αστειάκια...

:evil: :evil: :evil: :evil:

afrotwin
03/05/2005, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
Ζηλεύεις που έχω την πιο όμορφη, την πιο ξεχωριστή και την πιο αναπαυτική μηχανή, και δεν έχω άλλη μια της σειράς. (Africa χα χα χα χα)..:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
8a sou miliso ilikrina file tai mesa apo tin kardia mou lipame na se vlepo toso xamila olokliro andra me to kiros sou tin prosopikotita sou me ena oxima ena me tin asfalto den sou pai mana mou alakseto ke pare mia mixani ke ase pou zilevo ton xalva:rotflmao:
milame fitepse to sto kipo na telionoume i valto anapoda ke vgaltou tis rodes na to kanis ke glastra to rimadi
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ante den trpese olokliros andras me to sideromani:lol:


pou to zilevo kiolas:lol:

afrotwin
03/05/2005, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
εξάλλου ο χριστός είναι προφανές ότι ήταν Έλληνας



αφού


έμενε στο σπίτι μέχρι τα τριάντα

ακολούθησε τη δουλειά του πατέρα του


και ...


πίστευε ότι η μάνα του είναι παρθένα




(άντε να περάσει και από τα ανέκδοτα το ποστ τόσες βόλτες έκανε)

to sosto giati o xristos itan elinas

giati itan 33 ke zouse me tin mama ke ton mpampa
fragko den ixe mes tin tsepi tou
ke to malakismeno nomize oti itan 8eos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia ton adam ke tin eva tora giati ke afti elines itan

rouxa na foresoun den ixan
tin vgazan me ena milo
ke ta malakismena nomizan oti zousan ston paradiso
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
04/05/2005, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από antares
Σα δε ντρεπόμαστε λέω 'γω μέρες που 'ναι!
Φωτιά θα πέσει να μας κάψει!!!
Αντίχριστοι!!!
Φαύλοι!!!!
ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ!!!

ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ... ΜΕΤΑΝΟΕΙΤΕΕΕΕΕ!!!!!

πέστα πέστα....


ξέρεις τι σφηκοφωλιά είναι εδω μέσα???/


έχει απ όλα...

τσαντάκηδες,

αλήτες,

καμικάζι,

αδελφές,

τραβεστί,

escort woman

...............



τα καλύτερα παιδιά έχει αυτό το ίδρυμα...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: