PDA

View Full Version : Μειώθηκε η καταναλωση



DeusEx
24/08/2009, 16:39
Καλησπερα παιδες,

Εχω την αισθηση οτι απο τοτε που εβαλα τις leo(χωρις καταλυτη) + bmc air filter εχει μειωθει αισθητα η καταναλωση της βενζινης ...

Γινεται αυτο το πραγμα να συμβαινει ?

Δεν αλλαξα τον τροπο οδηγησης , κ στις ιδιες διαδρομες εχω μεγαλυτερη αυτονομια

MAG/FMX
24/08/2009, 22:47
Ετσι εχω ακουσει απο πολλους για το fmx moy k apo ατομα που εβαλαν κ ολοσωμες ενω παραλληλα μειωθηκε κ η θερμοκρασια της μηχανης.
Ομως να τσεκαρεις κ την καυσαναληση για μην ειναι φτωχο το μηγμα σου.

DeusEx
25/08/2009, 10:03
Τωρα που το λες ... οντως μειωθηκε κ η θερμοκρασια !

Ειδικα στην περιοχη του συνοδηγου, καμμια σχεση με πριν ... αυτο το καλοκαιρι δεν μου παραπονεθηκε κανεις οτι καηκε ο κωλος του !

Μεγαλη δουλεια τα εξατμισονια τελικα ! Με τις τιμες που εχει φτασει η βενζινη θα κανω αποσβεση μεσα σε μερικους μηνες !

:rotflmao:

Εχεις μετρησει διαφορες ? εγω αναλογα με την οδηγηση βλεπω βελτιωση στην αυτονομια 30-40 χλμ

μερικες φορες κ παραπανω ...

Ενδεικτικα , πηγαινα Αθηνα - Πατρα κ με το που εμπενα Πατρα χτυπαγε ρεζερβα (220χλμ περιπου)

Τωρα που εκανα βολτα στην Πελοπονησο, απο Αθηνα μεχρι καμμια 25 χλμ πριν απο τον Πυργο, με ιδια περιπου οδηγηση , χτυπησε ρεζερβα (290χλμ περιπου)

MAG/FMX
25/08/2009, 13:11
ολοσομες εβαλες?
1τωρα ομως βγαζεις καρκινογονα χωρις καταλυτη αλλα καις λιγοτερο.Ποιο το κερδος στο περιβαλλον δεν ξερω.
Αμα κανουνε κτεο θαχεις προβλημα.
Δεν εχω βαλει ακομα εξατμισεις μου τη σπανε τα 1000ε που εχουν.

DeusEx
25/08/2009, 13:19
οχι , μονο τα τελικα εβαλα, ξεκινανε απο κατω απο τον κινητηρα.

ο καταλυτης βγηκε , τωρα , ποση ζημια κανει δεν ξερω ...

Για κτεο θα βαλω παλι τα μαμα πραγματακια πανω !

MAG/FMX
25/08/2009, 13:20
εκανες καυσαναληση?

Tomahawk
25/08/2009, 14:26
Αυτό είναι ρε γμτ το σπαστικό...

Το 90% πάνε και βάζουν τελικά χωρίς καυσανάλυση και πρόγραμμα...

MAG/FMX
25/08/2009, 14:48
Meta πηδιεται η μηχανη , την πουλανε κ την περνεις εσυ .

sakisvolos
25/08/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx

Μεγαλη δουλεια τα εξατμισονια τελικα ! Με τις τιμες που εχει φτασει η βενζινη θα κανω αποσβεση μεσα σε μερικους μηνες !

:rotflmao:



Να δεις τι απόσβεση θα κάνουν τα πιστόνια του κινητήρα σου στην περίπτωση που θα έχεις πολύ φτωχό μείγμα! :winka:

DeusEx
25/08/2009, 16:21
η καυσαναλυση θα γινει , σε μερικες μερες στο μεγαλο σερβις , οποτε χαλαρωστε λιγο ...

απλα λεω οτι αυτορυθμιζεται ως ενα βαθμο το μιγμα ...

DeusEx
25/08/2009, 16:41
Μολις μιλησα με την επισημη αντιπροσωπεια yamaha στην Πατρα ..

Ο μηχανικος μου ειπε οτι με τις μετατροπες που εχω κανει , στο συγκεκριμενο μοντελο fz6 '05 δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα .. επισης μου ειπε οτι δεν γινεται ρυθμιση

Μια γνωμη Plz

120ε ρυθμιση βαλβιδων

20ε καπελωτα (αν χρειαστουν)

40ε καθαρισμα μπεκ

180ε αλυσιδογραναζα

40-50ε για μπουζι
--------------

περιπου 400ε

καλα ειναι ????????????? ή πολλα ???????????/


:confused:

sakisvolos
25/08/2009, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
η καυσαναλυση θα γινει , σε μερικες μερες στο μεγαλο σερβις , οποτε χαλαρωστε λιγο ...

απλα λεω οτι αυτορυθμιζεται ως ενα βαθμο το μιγμα ...

Βρε δεν νευριάσαμε για να χαλαρώσουμε ! Απλά κοίταξε το για να μην κλαις αργότερα!

Και το ότι αυτορυθμίζεται δεν σημαίνει ότι μπορεί να ''φέρει'' το μείγμα άμα του ελευθερώσεις
εισαγωγή και εξαγωγή πάρα πολύ !!!:winka: :winka:

Tomahawk
25/08/2009, 17:40
Για τα άλλα δε ξέρω, αλλα 180Ε για αλυσιδογράναζα μου φαίνονται πολλά όταν βρίσκεις κάτι τέτοιο (http://cgi.ebay.co.uk/Yamaha-FZ6-Fazer-04-07-X-Ring-Chain-and-Sprocket-Kit_W0QQitemZ220469859346QQcmdZViewItemQQptZUK_Motorcycle_Parts?hash=item3355071412&_trksid=p3286.c0.m14)

MAG/FMX
25/08/2009, 18:53
Μολις ξυπνισα κ ειμαι πιο χαλαρωμενος.Για την καυσαναληση μιλησα γενικα, γιατι το τοπικ το διαβαζουν πολλοι.Τοσο εδωσα κ εγω για αλυ/ναζα, ειχα πληροφορηθει τον τυπο αλυσιδας πρωτα, ρωτησα τιμες κ μετα τα εβαλα.Βρηκα με 120ε το συνδιασμο did k jd αλλα εβαλα afam k ta δυο τακαλητερα της σειρας της.Τσεκαρε τιμη για τα μαμισια.Εμενα εκαναν 220ε , δηλαδη ντει βρε σαρακακη ντει.

Tomahawk
25/08/2009, 20:26
Με φίλτρο και τελικό, χωρίς πρόγραμμα...
οι συνέπειες (http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=21762.msg299285#new)
(εντάξει όχι ακτιβώς, και κάτι άλλο θα συνέβει σε αυτή τη περίπτωση βέβαια!)

μήπως όμως θα έπρεπε να το ξανασκεφτείς?
με φίλτρο και αλλαγή τελικών φτωχαίνει πολύ το μίγμα, άσε που με το πρόγραμμα θα πηγαίνει και καλύτερα :winka:
εάν όμως εμπιστεύεσαι τόσο πολύ τον μηχανικό που πήρες τηλέφωνο ζήτα
γραπτώς αυτή τη διαβεβαίωση που σου έδωσε στο τηλέφωνο, αφού είναι τόσο σίγουρος
δε θα έχει αντίρρηση!

DeusEx
26/08/2009, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Μολις ξυπνισα κ ειμαι πιο χαλαρωμενος.Για την καυσαναληση μιλησα γενικα, γιατι το τοπικ το διαβαζουν πολλοι.Τοσο εδωσα κ εγω για αλυ/ναζα, ειχα πληροφορηθει τον τυπο αλυσιδας πρωτα, ρωτησα τιμες κ μετα τα εβαλα.Βρηκα με 120ε το συνδιασμο did k jd αλλα εβαλα afam k ta δυο τακαλητερα της σειρας της.Τσεκαρε τιμη για τα μαμισια.Εμενα εκαναν 220ε , δηλαδη ντει βρε σαρακακη ντει.

Ειχες δικαιο φιλε μου, παρηγγειλα τα ιδια αλυσογραναζα με 113ε περιπου απο αγγλια !!!

αλλα 20-30 ε τοποθετηση , γλυτωνω χοντρικα γυρω στα 40ε αποτι αν τα επερνα εδω

ΥΣ : το παλικαρι που του εσκασε το μοτερ ειχε αλλο προβλημα ... μαλλον αντλια βενζινης . δεν μου λες , ποσα ψεκαστα ξερεις που ειχανε προβλημα μονο απο εξατμιση + φιλτρο κ παθανε ζημια ?

Εγω ξερω πολλους που εχουν βαλλει εξατμιση + φιλτρο στο fz6 κ δεν ειχαν κανενα προβλημα γιατι αυτορυθμιζεται , εδω κ πολλα χλμ ... ασε που το fz6 εβγαινε απο την μανα του πολυ πλουσιο μιγμα .

:wave2:

Tomahawk
26/08/2009, 13:06
Όπως θες, δικό σου μηχανάκι είναι στη τελική.
Όμως να ξέρεις πως πρόβλημα θα σου εμφανίσει σε 30-40.000χλμ όχι μέσα σε 10.000 (ελπίζω).

Τέσπα κάνε οτι καταλαβαίνεις!

MAG/FMX
26/08/2009, 13:37
Eγω μιλαω γενικα , υστερα απο αναβαθμηση θελει dynamometrhsh.Για να ξερεις στα ποσα τρεχει φτωχο η πλουσιο.Αν στα 18οκλμ σου τρεχει φτωχο δυσκολο να το καταλαβεις.
Παντως ξερω οτι οι εταιριες τα κανουν φτωχα για να περνανε τα euro3 klp.

DeusEx
26/08/2009, 14:12
θα αλλαξω μπουζι ουτως η αλλως σε λιγα χλμ , κ θα του πω να κοιταξει το χρωμα , θα τα κοιταξω κ γω ...

Αν ειναι προς το λευκο σημαινει οτι το μιγμα ειναι φτωχο κ θα παω για καυσαναληση κ οτι αλλο χρειαστει ...

Αν ειναι φυσιολογικο μπεζ/κρεμ ανοιχτο καφε σημαινει οτι το μιγμα ειναι κομπλε κ ρυθμισμενο σωστα ...

MAG/FMX
26/08/2009, 15:21
Και να ξερεις ακριβη η φτηνη αλυσιδα , ο μαστορας που την βαζει μετραει.Να εχει το σωστο εργαλειο οχι πενσα.:dizzy:

ledz
26/08/2009, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DeusEx
Μολις μιλησα με την επισημη αντιπροσωπεια yamaha στην Πατρα ..

Ο μηχανικος μου ειπε οτι με τις μετατροπες που εχω κανει , στο συγκεκριμενο μοντελο fz6 '05 δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα .. επισης μου ειπε οτι δεν γινεται ρυθμιση

Μια γνωμη Plz

120ε ρυθμιση βαλβιδων

20ε καπελωτα (αν χρειαστουν)

40ε καθαρισμα μπεκ

180ε αλυσιδογραναζα

40-50ε για μπουζι
--------------

περιπου 400ε

καλα ειναι ????????????? ή πολλα ???????????/


:confused:

Πηγα και γω στο συνεργειο της Yamaha (αυτο στη Γυθειου δεν ειναι με το δυναμομετρο;) μπας και μου'κανε και μενα καυσαναλυση γιατι κ γω με τελικο και φιλτρο χωρις προγραμμα ειμαι να δω μην θελω καμμια ρυθμιση. Δε μου'κανε γιατι ειμαι χοντα λεει και θα επρεπε να μου τρυπησει τους λαιμους.. τεσπα...

Αν ειναι να σου χρεωσει τα καπελοτα να σου δωσουν τα παλια πισω... (οι περισσοτεροι μαστοροι τα ανταλασσουν μεταξυ τους οποτε τους ερχεται τσαμπα)

MAG/FMX
26/08/2009, 16:55
Εχω εγω μηχανικο καλο στη νικαια που κανει παπαδες κ φτηνος ακου 120ε για βαλβιδες.

ledz
26/08/2009, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εχω εγω μηχανικο καλο στη νικαια που κανει παπαδες κ φτηνος ακου 120ε για βαλβιδες.

Για τετρακυλινδρο καλα ειναι πιστευω 120 βαλβιδες... :confused:

sakisvolos
26/08/2009, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Εχω εγω μηχανικο καλο στη νικαια που κανει παπαδες κ φτηνος ακου 120ε για βαλβιδες.

Βρε εσύ........είναι τετρακύλινδρο με καπελώτα το fz6 δεν είναι σαν τα δικά μας!

Αν πάλι γίνει μόνο έλεγχος και δεν χρειαστεί ρύθμιση μου φαίνονται πολλά τα 120? !!!

MAG/FMX
26/08/2009, 18:24
Παω πασο.Θα ρωτησω απλα πολαπλασιασα του δικο μου επι 4.:wacko:

sakisvolos
26/08/2009, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MAG/FMX
Παω πασο.Θα ρωτησω απλα πολαπλασιασα του δικο μου επι 4.:wacko:

Πάλι βρε δεν είναι το ίδιο το δικό μας είναι 10 λεπτά υπόθεση όλο κι όλο με τα πλαστικά και το ντεπόζιτο μαζί! :winka:

sniper
26/08/2009, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Βρε εσύ........είναι τετρακύλινδρο με καπελώτα το fz6 δεν είναι σαν τα δικά μας!

Αν πάλι γίνει μόνο έλεγχος και δεν χρειαστεί ρύθμιση μου φαίνονται πολλά τα 120? !!!

αν πούμε 30Ε την ωρα, τοτε θελει 4 ωρες..... υπολογίστε κι αποφασίστε αν ειναι φτηνό ή οχι.

sakisvolos
26/08/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
αν πούμε 30Ε την ωρα, τοτε θελει 4 ωρες..... υπολογίστε κι αποφασίστε αν ειναι φτηνό ή οχι.

Δεν πάει έτσι φίλος όταν λέμε πληρωμή με την ώρα!:winka:

Βγάζει ένα κατάλογο η εταιρία και λέει π.χ. αυτή η δουλειά είναι 3 ώρες εργασίας επί τόσο την ώρα τόσο!

Αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία!:winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

sniper
26/08/2009, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisvolos
Δεν πάει έτσι φίλος όταν λέμε πληρωμή με την ώρα!:winka:

Βγάζει ένα κατάλογο η εταιρία και λέει π.χ. αυτή η δουλειά είναι 3 ώρες εργασίας επί τόσο την ώρα τόσο!

Αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία!:winka:

:wave2: :wave2: :wave2:

ΜΟΝΟ στις εγγυήσεις αυτά.... Μετά ζητάει ο καθένας ότι θέλει..... Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.

sakisvolos
26/08/2009, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
ΜΟΝΟ στις εγγυήσεις αυτά.... Μετά ζητάει ο καθένας ότι θέλει..... Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.


Αντιληπτότατος γίνεσαι άλλωστε γι' αυτό είπα ότι είναι μια πονεμένη ιστορία! :winka: