PDA

View Full Version : F650 GS Σβήνει στα καλά καθούμενα.



BUSA MAKIS
25/08/2009, 08:41
Είμαι νέος κάτοχος BMW 650 GS, του 2003.

Κάποιες φορές η μηχανή εκεί που πάω να σταματήσω και κατεβάζω
3η σε 2α και μετά νεκρά, σβήνει χωρίς ιδιαίτερο λόγω.
Σταματώ στην άκρη να βάλω μπροστά αλλά ενώ η μίζα γυρνά κανονικά
δεν παίρνει μπροστά. Μου φάνηκε σαν να έκανε σκασίματα.
Επίσης παρατήρησα πως σε χαμηλές στροφές γύρω στις 3000 ο ψεκασμός
δεν δουλεύει σωστά.

Τι μπορεί να φταίει ??

OldMan
25/08/2009, 12:44
Η αντλία βενζίνης ετοιμάζεται να μετοικίσει εις τόπον χλοερόν ... :wave2:

BUSA MAKIS
25/08/2009, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η αντλία βενζίνης ετοιμάζεται νε μετοικίσει εις τόπον χλοερόν ... :wave2:

Τι σημαίνει αυτό σε ευρώ ?? :eek: :eek:

felter
25/08/2009, 15:08
Aντλία + Εργασία X BMW = :a7: :hypnotize :uplate: :eyepop:

OldMan
25/08/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Τι σημαίνει αυτό σε ευρώ ?? :eek: :eek:
Όσο τιμάται η αντλία + 27 ? για τα ηρεμιστικά και αγγειοδιασταλτικά ... :winka:

catmaster
25/08/2009, 15:17
Πριν πας στο ΙΚΑ για να σου γράψουν τη συνταγή για τα φάρμακα δεν λες στο μάστορα σου να τσεκάρει και το ποτενσιόμετρο στο tps μπας και είναι αυτό και καθαρίσεις με κάνα δεκάευρο ;;


(είμαστε και σε υψηλού κινδύνου ηλικία πλέον ... ):smokin:

:wave2:

G/S
03/11/2009, 11:05
Αν δεν βρεις ακρη με τα παραπανω πες στο συνεργειο να ελενξουν τον κεντρικο διακοπτη μηπως εχει κοπει καποιο καλωδιακι:wave2:

georgis4
03/11/2009, 11:20
με τα κατεβασματα που λες και σβηνει.....βρε λες να ειναι κανενα TPS (throttle position sensor) οπως ειχαν βγαλει τα πρωτα ΧΤ660??
αν ειναι αντλια μαλλον ΘΑ ΤΑ ΧΩΣΕΙΣ εκτος αν βρεις κατι σε μεταχειρισμενο...

MikeG
03/11/2009, 12:06
Μιας και τώρα το πήρα πρέφα.

Αντλία, όχι. Αντώνη, ποτέ δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα σε αντλία σε 650GS.

Με σιγουριά σου λέω, ότι είναι ο εγκέφαλος. Θέλει επαναπρογραμματισμό. Είμαι σίγουρος ότι μερικές φορές, δε τη βάζεις μπροστά αφού πρώτα έχουν σβήσει όλα τα λαμπάκια και έχει γίνει το check, αλλά μιζάρεις με το που ανοίξεις διακόπτη. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο εγκέφαλος να μη παίρνει σωστές πληροφορίες & να σου σβήνει, νομίζοντας εσύ ότι δε κρατάει ρελαντί.

Επίσης υποθέτω ότι ξέρεις, ότι το μηχανάκι αυτό δεν έχει "σταθερό" ρελαντί, αλλά ρυθμίζεται από το εγκέφαλο και αυτό.


Οπότε, πήγαινε μια να το βυσματώσεις & πάντα να το αφήνεις πρώτα να κάνει check & μετά να μιζάρεις.


:wave2:

vthn
03/11/2009, 14:48
πότε άλλαξε τελευταία φορά μπουζί; τσέκαρε και αυτό.

Asxetos1
23/11/2015, 13:11
Χαιρετε! Τελικά ποιά ήταν η λύση γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα!! :( :(

spyrakos35
23/11/2015, 13:17
Χαιρετε! Τελικά ποιά ήταν η λύση γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα!! :( :(

σε ίδιο μηχανάκι, ίδιο μονδέλο?

taisteal
23/11/2015, 13:50
Χαιρετε! Τελικά ποιά ήταν η λύση γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα!! :( :(

Δες την απαντηση του MikeG πιο πανω.
Αλλιως ελεγξε μηπως ακουμπα καποιο καλωδιο στο πλαισιο και δημιουργει προβλημα,συμβαινει καμμια φορα.
Αυτο τουλαχιστον με ταλαιπωρησε εμενα οταν ειχα αυτα τα συμπτωματα,και για ενα δεματικο πληρωσα 550 ευρω..

Asxetos1
23/11/2015, 14:11
Δες την απαντηση του MikeG πιο πανω.
Αλλιως ελεγξε μηπως ακουμπα καποιο καλωδιο στο πλαισιο και δημιουργει προβλημα,συμβαινει καμμια φορα.
Αυτο τουλαχιστον με ταλαιπωρησε εμενα οταν ειχα αυτα τα συμπτωματα,και για ενα δεματικο πληρωσα 550 ευρω..

Ναι F650gs 2001

Αλλαξα αντηλια βενζινης αλλα παλι τα ιδια.... Το διαγνωστικο λεει οτι χανει την επαφη με την αντηλια βενζίνης... Αυριο ο μασταρας θα μου αλλαξει λεει το ρελε της αντηλιας...

MG-KTiNoS
23/11/2015, 14:14
πουλάω ....

:D

Pan (dvs)
23/11/2015, 14:16
Ειχανε θεμα με τα καλωδια.Αφησε τα λιγο πιο ελευθερα,μηπως οπως τραβιουνται βραχυκυκλωνουνε καπου η μηπως τραβεται καμμια φυσα.
Βαλτο μπροστα και πεξε τα καλωδια.

taisteal
23/11/2015, 14:16
Ναι F650gs 2001

Αλλαξα αντηλια βενζινης αλλα παλι τα ιδια.... Το διαγνωστικο λεει οτι χανει την επαφη με την αντηλια βενζίνης... Αυριο ο μασταρας θα μου αλλαξει λεει το ρελε της αντηλιας...

:confused:

Αλλαξες αντλια χωρις να εισαι σιγουρος;;;
Δεν ειχαν προβλημα με αντλιες τα 650gs..
Ο μαστορας ειναι επιεικως για τον μπεο...

kpastri
23/11/2015, 14:25
Προτείνω να ελέγξεις τις πίπες. Είχα το ίδιο πρόβλημα (όταν είχα το μοντέλο του 1999) γιατί λόγω εσωτερικής οξείδωσης δεν περνούσε το ρεύμα στα μπουζί. Τις άλλαξα (δεν ήταν φθηνές, γύρω στα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και λύθηκε το πρόβλημα οριστικά

BUSA MAKIS
23/11/2015, 14:35
Αν θυμάμαι καλά ήταν θέμα τροφοδοσίας. Το φίλτρο βενζίνης αυτό το βαρελάκι που είναι κάτω από το φίλτρο αέρα. Κόστος 120 € αν θυμάμαι καλά. Κανονικά θέλει αλλαγή κάθε 20.000 χιλ.

taisteal
23/11/2015, 14:37
Αν θυμάμαι καλά ήταν θέμα τροφοδοσίας. Το φίλτρο βενζίνης αυτό το βαρελάκι που είναι κάτω από το φίλτρο αέρα. Κόστος 120 € αν θυμάμαι καλά. Κανονικά θέλει αλλαγή κάθε 20.000 χιλ.

Σωστο,και το φιλτρο οταν θελει αλλαγη κανει τα δικα του το μηχανακι.
Η ΜΑΝ με τα φιλτρα εχει βγαλει το ιδιο με 20 ευρω,το ειχα βαλει και κανενα προβλημα.
Αν ειναι το φιλτρο,ας μην το πληρωσει 120 στη μπεμπε

virus
23/11/2015, 15:55
Δες την απαντηση του MikeG πιο πανω.
Αλλιως ελεγξε μηπως ακουμπα καποιο καλωδιο στο πλαισιο και δημιουργει προβλημα,συμβαινει καμμια φορα.
Αυτο τουλαχιστον με ταλαιπωρησε εμενα οταν ειχα αυτα τα συμπτωματα,και για ενα δεματικο πληρωσα 550 ευρω..

Εεεεκ και δεν μιλας ρε γιωργη;

Μανολης67
23/11/2015, 17:11
Μιας και το θέμα ..ξύπνησε! τι έγινε τελικά????:D

amyroukai
23/11/2015, 17:21
Προτείνω να ελέγξεις τις πίπες. Είχα το ίδιο πρόβλημα (όταν είχα το μοντέλο του 1999) γιατί λόγω εσωτερικής οξείδωσης δεν περνούσε το ρεύμα στα μπουζί. Τις άλλαξα (δεν ήταν φθηνές, γύρω στα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και λύθηκε το πρόβλημα οριστικά

Οι πίπες της ΝGK έχουν κάπου 6 ευρώ η μία, πληροφοριακά και τις αλλάζεις μόνος σου σε λίγα λεπτά (πιο πολλή μανούρα είναι το λύσε δέσε στα πλαστικά...

Από εκεί και πέρα, δεν θυμάμαι την πλεξούδα της αντλίας να είναι τόσο στριμωγμένη. Τα καλώδια και τα ρελέ πίσω από τον λαιμό πάλι... :(


Στο μονόμπουζο το φίλτρο βενζίνης θυμάμαι ήταν κάτω από το ρεζερβουάρ του λαδιού, δίπλα στο σώμα του ψεκασμού.

Μανολης67
23/11/2015, 18:00
Προτείνω να ελέγξεις τις πίπες. Είχα το ίδιο πρόβλημα (όταν είχα το μοντέλο του 1999) γιατί λόγω εσωτερικής οξείδωσης δεν περνούσε το ρεύμα στα μπουζί. Τις άλλαξα (δεν ήταν φθηνές, γύρω στα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και λύθηκε το πρόβλημα οριστικά

50 ευρώ η πίπα?? :( αμα σχολιάσω θα με κόψει ο Admin....
...Ευτυχώς που είναι μονοcylinder.........

amyroukai
23/11/2015, 18:14
...Ευτυχώς που είναι μονοcylinder.........

Από κάποια χρονιά ήταν δίμπουζο, 25 ευρώ η πίπα :lol:

Χωρίς πλάκα, έχει κάμποσο λύσε δέσε για να τις πιάσεις, οπότε δεν με εκπλήσσει αν συνολικά χρέωσαν τόσο.

AUFGEBRACHT
23/11/2015, 18:47
:confused:

Αλλαξες αντλια χωρις να εισαι σιγουρος;;;
Δεν ειχαν προβλημα με αντλιες τα 650gs..
Ο μαστορας ειναι επιεικως για τον μπεο...


Τα πρωτεία πάντως εξακολουθεί να κατέχει ο συνοικιακός μάστορας κυρ τάδε που σε παρατήρηση (τζιμανιού) οδηγού ότι η μια εξάτμιση δεν δουλεύει ξαφνικά, πήρε ένα καλέμι και κατέστρεψε την ψευδοεξάτμιση και τον καταλύτη... Θυμάμαι μια φορά που είχα πάει σε συνεργείο Honda για τη μπαταρία και έψαχναν κάτω από τη σέλα, όταν του είπα που είναι έψαχνε να βρει που ήταν το ρεζερβουάρ, γενικά ψάχναμε το ψάξε-ψάξε δεν θα το βρεις. Στα συγκεκριμένα μηχανάκια ο παράγοντας μάστορας είναι κεφαλαιώδους σημασίας και το κυριότερο να έχει πιάσει BMW στα χέρια του, εάν δεν βρει άκρη ο φίλος να του προτείνω 1-2 συνεργεία εάν είναι Αθήνα.

Μανολης67
23/11/2015, 19:35
οδηγού ότι η μια εξάτμιση δεν δουλεύει ξαφνικά, πήρε ένα καλέμι και κατέστρεψε την ψευδοεξάτμιση και τον καταλύτη...

ουτε εγω ήξερα ότι το Gs εχει διπλοεξάτμιση,:) ο γιός μου ήταν ........12 όταν μου είπε Μπαμπα .... το μηχανάκι που θέλεις να αγοράσεις (τότε ήμουν μεταξύ Gs και 660 ) μόνο στην μια εξάτμιση πάνε τα καυσαέρια..η άλλη απλώς υπάρχει! λεω παιδί είναι, λάθος θα κάνει :nono: αλλά το έψαξα, και ο υιός -κάνκουρας είχε δίκιο! :cool:
Υ.Γ πιο πολύ από όλα του άρεσε το SCARVER..αργότερα μου είπε γιατι: είναι χαμηλό, και θα μπορούσε να το οδηγήσει και αυτός!!!!:beer:

amyroukai
23/11/2015, 19:37
Δεν "υπάρχει απλώς" η δεύτερη, είναι ο καταλύτης.

jimpap
23/11/2015, 22:27
Ίδιο πρόβλημα με ξαφνικά σβησίματα και στο δικό μου (f650 dakar 2003)

Η λύση δόθηκε όταν έβγαλα τη φύσα του εγκεφάλου και το άφησα κανα 2-3 ώρες για να κάνει reset μνήμη ή κάτι τέτοιο.
Μετά ξανά τη φύσα στη θέση της και πάντα περιμένω να τελειώσει τα τσεκ πριν πατήσω μίζα.

Καθάρισμα και στους πόλους της μπαταρίας ίσως.

Το κόλπο το βρήκα στο f650.net αν θυμάμαι καλά.

taisteal
24/11/2015, 05:14
[B]
πιο πολύ από όλα του άρεσε το SCARVER..



Απο τα πιο ασχημα μηχανακια,η ντροπη της BMW ειναι αυτο το εκτρωμα..

Μανολης67
24/11/2015, 13:38
Απο τα πιο ασχημα μηχανακια,η ντροπη της BMW ειναι αυτο το εκτρωμα..

Ναι...αλλά είμαι 48, θα δεις ότι σε τέτοια ηλικία, βολευουν τέτοια μηχανάκια..η εμφάνιση πάντως είναι υποκειμενική, το μηχανάκι αν και σκοτωμένο, (τελικά πουλήθηκε 1.300 ευρω) απορρίφθηκε για άλλους λόγους, -πιθανόν ζημιάρικο.... ο γιός κάνκουρας όμως το ήθελε λόγω ύψους!!!!!!

Τελικά τι έγινε? με την ..πίπα :D συνήλθε το GS?? πάντως μάλλον εγκέφαλος η πλεξούδα παίζει....Gs γαρ....:(

harris_x
24/11/2015, 17:23
Το νου σας :evil:

nivatos
30/05/2019, 15:31
Παλικάρια καλησπέρα σας!!!
Νέος στο κλαμπ!! Αλλά παλιός καβαλάρης!!
Επιτελούς απόκτησα τον έρωτα της ζωής μου!!
Ένα gs dakar 650. Δεν προλάβανε να φύγουν τα μέλια!!! Και μου κάνει κουνιματα. Σβήνει κάποιες φορές ξαφνικά! Όταν πιάνω τον συμπλέκτη να κατεβάσω ταχύτητα για να σταματήσει. Στις 1000 στροφές σβήνει. Ο μάστορας είπε για ποντενσιομετρο γκαζιού. Αλλά δεν νομίζω

OldMan
30/05/2019, 16:06
Αμα δεν νομιζεις τι θες και μας ζαλιζεις..??? :D

THRESH
30/05/2019, 22:10
Ο φιλικός moderator της γειτονιάς σας :lol:

Kickstart
31/05/2019, 08:53
γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

διμπουζο ειναι;

ειναι ντακαρ δλδ 21-18 τροχους και ψηλο ή ειναι το απλο;

(σε ρωταω για να καταλαβω ποσο ξυλο εχει φαει σε χωμα)

OldMan
31/05/2019, 11:24
Ο φιλικός moderator της γειτονιάς σας :lol:

Μπααα... Καποιος ταχει κανει νουμι καλλιγραφία εδω μεσα..

Στα Τεχνικα το ανοιξε ο "δε νομιζω" αλλα ολως περιεργως μετοίκησε στα Μοντελα..

Coyote.V
31/05/2019, 15:33
Προτείνω να ελέγξεις τις πίπες. Είχα το ίδιο πρόβλημα (όταν είχα το μοντέλο του 1999) γιατί λόγω εσωτερικής οξείδωσης δεν περνούσε το ρεύμα στα μπουζί. Τις άλλαξα (δεν ήταν φθηνές, γύρω στα 50 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και λύθηκε το πρόβλημα οριστικά

50 ευρώ η πίπα?? :( αμα σχολιάσω θα με κόψει ο Admin....
...Ευτυχώς που είναι μονοcylinder.........

Και που να δεις από που προέρχεται η οξείδωση...
Επειδή το είχα το μηχανάκι η οξείδωση προέρχεται από τα υγρά της μπαταρίας που είναι από πάνω και φεύγει το σωληνάκι, σε μερικά βγάζει και το χρώμα από τον σκελετό στα δεξιά.... την αριστερή την αλλάξεις για τον φόβο των ιουδαίων.

Μπορεί να μπέρδεψα και το δεξιά-αριστερά... έχουν περάσει 15 χρόνια...το βρίσκεις όμως εύκολα αν βρεις σε ποια μεριά είναι το σωληνάκι.

Υ.Γ και το gs μονοκύλινδρο είναι δίμπουζο.

OldMan
31/05/2019, 15:54
Αυτα τα deja-vu θα με εξοντωσουν τελικα...

ΡΕ ΣΕΙΣ..!! Βλεπετε που απαντατε και ποτε..??

Coyote.V
31/05/2019, 16:05
Είδα αλλά το έγραψα για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Ξέρεις τι είναι να ξυπνάς το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και να βλέπεις τα υγρά της μπαταρίας να έχουν κάνει μπάνιο τον κινητήρα και τον σκελετό;

OldMan
31/05/2019, 16:08
Ξέρεις τι είναι να ξυπνάς το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι και να βλέπεις τα υγρά της μπαταρίας να έχουν κάνει μπάνιο τον κινητήρα και τον σκελετό;

Μη γινεσαι σιχαμερος τωρα... :yuck:

Coyote.V
31/05/2019, 16:12
Και όμως... το έπλυνα, έβαψα τον σκελετό που είχε χαλάσει το χρώμα, ο κινητήρας άντεξε για κάποιο λόγο το χρώμα του αλλά είχε κάνει μπάνιο την πίπα, την καθάρισα όσο μπορούσα αλλά το έναυσμα για την οξείδωση το πήρε... θα το πλήρωσε ο επόμενος που το πήρε.

GsDakar
01/06/2019, 09:29
nivatos στο δικό μου (2003) άλλαξα το ποτενσιόμετρο,tps ,και έστρωσε.

taisteal
01/06/2019, 10:23
γινε λιγο πιο συγκεκριμενος...

διμπουζο ειναι;

ειναι ντακαρ δλδ 21-18 τροχους και ψηλο ή ειναι το απλο;

(σε ρωταω για να καταλαβω ποσο ξυλο εχει φαει σε χωμα)


To dakar έχει 21 εμπρός και 17 πίσω,όχι 18.

nivatos
01/06/2019, 15:40
Παλικάρια είπαμε μπορεί να μην ήμαστε μαστορια με διπλώματα!! Αλλά και με αλλαγμένο ποτενσιομετρο σβήνει!!! Αυτά για τους πονηρόυς!!! Το μοντέλο είναι 2000 dakar..

OldMan
03/06/2019, 10:39
Παλικαρι, ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΑΣ...!!!!

Και αν παρεξηγηθεις, στα φρυδια του Sniper (οταν και αμα μπει..)

2 ποστ σε αρχαιο thread με το πρωτο σε στυλακι "δε νομιζω" και το δευτερο "για τους πονηρους".. :D

nivatos
04/06/2019, 13:31
Παλικαρι, ΣΤΑ ΦΡΥΔΙΑ ΜΑΣ...!!!!

Και αν παρεξηγηθεις, στα φρυδια του Sniper (οταν και αμα μπει..)

2 ποστ σε αρχαιο thread με το πρωτο σε στυλακι "δε νομιζω" και το δευτερο "για τους πονηρους".. :D

Αν γουστάρεις καυλαντα!!!! Παίξε σε κανένα σοσιαλ!!
Και άσε να απαντήσει κανένας γνωστής στο θέμα!!

Γιατί ένα είναι το θέμα εδώ!!!
Και ποσταρα στο σωστό!

OldMan
05/06/2019, 13:07
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν σε βλεπω καλα, αλλα μπορεί να φταιει και το προχωρημενο της ηλικίας.. ;)


Υ.Γ.
Δεδομενου του οτι δεν βλεπω και πολλες απαντήσεις, πρεπει να αποφασίσεις αν δεν υπαρχουν γνωστες ή απλα σε γραφουν στα @@ τους..