PDA

View Full Version : κινεζικο



snoopy2878
25/08/2009, 11:23
καλησπερα σε ολους..
εχω ενα honda c50 τα τελευταια 17 χρονια..
οτι ειναι απιστευτο δεν χρειαζεται καν να το πω..
θελει ομως τωρα αλλαγη..
κοιτω κινεζικο το σουπερ kaisar 100 για οικονομικους λογους..εχει κανενας προσωπικη εμπειρια να με βοηθεισει??:cool:

ktmakis
25/08/2009, 11:49
Δεν επισκευάζεται το hondaki ??
Κρίμα είναι.
Κατ'εμε αντί για Κινέζικο πάρε καλύτερα ένα μεταχ/νο Ιαπωνικό.

Εχετλαίος
25/08/2009, 20:47
Να το κρατούσες και να του κότσαρες κάνα μοτέρ τύπου Lifan απάνω;

fantacid
25/08/2009, 21:48
εγω θα επαιρνα......
κινεζικο παπι με γλυκοξινη σαλτσα δαμασκινο
:beer:

tmracing.siros
25/08/2009, 22:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από snoopy2878
καλησπερα σε ολους..
εχω ενα honda c50 τα τελευταια 17 χρονια..
οτι ειναι απιστευτο δεν χρειαζεται καν να το πω..
θελει ομως τωρα αλλαγη..
κοιτω κινεζικο το σουπερ kaisar 100 για οικονομικους λογους..εχει κανενας προσωπικη εμπειρια να με βοηθεισει??:cool:

εχω...τρελη εμπειρια..καποτε τα πουλουσα! και μετα απο κανα μηνα ερχοντουσαν να ζητησουν ανταλακτικα (πλαστικα πχ) αλλα αφαντος ο κινεζος,περα απο αυτο αν το αφεινεις εξω σε ενα μηνα θα ειναι μεσα στην σκουρια,αν παλι το βαζεις σε κανα γκαραζ θα σου σκουριασει σε 2 μηνες...τι ειχες τι εχασες!
απο κινητηρα ειναι ζαρια,απο τα 10 που εδεινα τα 3 παθεναν βλαβη,που ευτυχως εχουν ιδια ανταλακτικα με τα honda και επισκευαζονταν...

κατα τα αλλα θα σου ελεγα να κρατισεις το c 50 και μετα λεφτα που θα δωσεις για το kaisar να του κανεις ενα γενικο SERVICE για να σου κρατισει αλλα 20 χρονια.....

snoopy2878
26/08/2009, 08:10
Καταρχην σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε..
το hondaki το ειχα διανομη 6 χρονια..
στα 17 που το εχω εχει κανει 3 ρεκτιφιε,δεν αντεχει το ιδιο μοτερ κατι λεω ο μαστορας,χρειαζομαι μοτερ,ξερει κανενας που θα βρω 72c??????
μου χαριζει κ ενας φιλος το astrea αλλα τρακαρισμενο μπροστα?αξιζει να το φτιαξω?θα ερθει σιγουρα στην καλιμπρα??ποιος ξερει τι αλλο εχει μπροστα για αλλαγη..
κακως βεβαια αλλα οι γνβσεις μου σταματανε στο πως αλλαζω λαδια,μπουζι κ μπαταρια....:confused:

tmracing.siros
27/08/2009, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από snoopy2878
Καταρχην σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε..
το hondaki το ειχα διανομη 6 χρονια..
στα 17 που το εχω εχει κανει 3 ρεκτιφιε,δεν αντεχει το ιδιο μοτερ κατι λεω ο μαστορας,χρειαζομαι μοτερ,ξερει κανενας που θα βρω 72c??????
μου χαριζει κ ενας φιλος το astrea αλλα τρακαρισμενο μπροστα?αξιζει να το φτιαξω?θα ερθει σιγουρα στην καλιμπρα??ποιος ξερει τι αλλο εχει μπροστα για αλλαγη..
κακως βεβαια αλλα οι γνβσεις μου σταματανε στο πως αλλαζω λαδια,μπουζι κ μπαταρια....:confused:

γιατι μαστορας σου νομιζω οτι θελει να σου πουλισει μηχανακι?
το μοτερ σου αν δεν εχει σοβαρο προβλημα στον στροφαλο,με λιγα σχετικα χρηματα ,δηλ να αλλαξεις : κυλινδρο,πιστονακι,καμια βαλβιδα και εκεντροφορο,περιπου 150? πανε στην χειροτερη αυτα...θελεις να αλλαξεις και κεφαλη? περιπου 55 ? θελεις και ρουλεμαν στροφαλου? και μπιελα? για να μη πολυλογω...με ενα 500? εχεις κανει full service στο c 50!
και με ενα βαψιματακι φτανεις στα λεφτα του κινεζικου,και ξερεις οτι εχεις ενα μηχανακι που θα σου βγαλει αλλα 15 χρονια χωρις να ζηταει τιποτα!


εκδοχη astrea :
to αστρεα moter μπενει κουτι στις βασεις του c50! αλλα απο και περα εισαι παρανομος...δεν λεει!
μπροστα θελει εναν σταυρο(οχι χρυσο :nono: :D ) και τις δυο αναρτισεις,βεβαια ισως θελει και τιμονι,ζαντες...κλπ αναλογα την ζημια!
γνωμη μου...παρε το αστρεα να το εχεις....γιατι αρχιζει και ειναι ψιλοσπανιο και ολοι ζητανε ανταλακτικα...
φτιαξε το c 50 και κανε το καινουριο...
ξανα ρωτα τον μαστορα σου να δεις τι θα σου πει...και ρωτα και εναν αλλο αν φτιαχνει το μοτερ (που φτιαχνει 1500%)

αν σου λενε χαζομαρες στειλε μου το να στο φτιαξω.....

snoopy2878
28/08/2009, 09:51
Σε βλεπω αρκετα σχετικο με το ειδος..
Πηγα ρωτησα 3 μαστορες κ μου ειπαν οτι δεν αξιζει να του ριξω λεφτα...που να στο στειλω να το αναστησουμε το μοτερ?απο βαψιμο ειναι κομλε το εχω κανει κουκλι...
αν ανοιξω εγω το μοτερ θα τα καταφερω?υπαρχει κανενα ενχειριδιο για ασχετους να με βοηθησει????

Δήμιος
28/08/2009, 10:55
Για τους ασχετους υπαρχει ο μαστορας φιλος:lol:

Κατα τα λοιπα μια χαρα στα λεει ο tmracing:beer:

GiannisBlessed
28/08/2009, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από snoopy2878
Σε βλεπω αρκετα σχετικο με το ειδος..
Πηγα ρωτησα 3 μαστορες κ μου ειπαν οτι δεν αξιζει να του ριξω λεφτα...που να στο στειλω να το αναστησουμε το μοτερ?απο βαψιμο ειναι κομλε το εχω κανει κουκλι...
αν ανοιξω εγω το μοτερ θα τα καταφερω?υπαρχει κανενα ενχειριδιο για ασχετους να με βοηθησει????


κανενα μοτερ δεν πεθενει.
ποτε!μεταλα ειναι και φθειρονται.
απλα σιγα σιγα γινεται ολο και πιο δυσκολο να βρεις ανταλλακτικα και συνηθως καθως παλιωνει το μηχανακι τοσο λιγοτεροι λογοι υπαρχουν για να ασχοληθει κανεις...
παντως νομιζω στην περιπτωση σου το πιο απλο ειναι να το επισκευασεις.ειτε μονος ειτε σε μηχανικο.
μην τους ακους!!!
οποτε παω καπου και ζηταω κατι(υπηρεσεια η αγαθο)και δεν το εχουν και προσπαθουν με "ταρζανιες"να μου πουλησουν κατι αλλο φορτονω:evil:
φτιαξτο
οπως σου ειπε με ενα 500ρικο κανεις την δουλεια σου για χρονιααα.κινεζικα κετσ αστα παρακει.
αν απλα εχει πεσει συμπιεση και δενμπορεις να βαλεις πιστονι ανοχης και ρεκτιφιε τοτε αλλαξε κυλινδρο...απλα τα πραγματα.
και πουλα τον κιλυνδρο σου σε καποιον που πηρε καινουριο κινεζικο να τον βαλει απανω να καιει λιγοτερα λαδια:lol: :beer:

tmracing.siros
28/08/2009, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από snoopy2878
Σε βλεπω αρκετα σχετικο με το ειδος..
Πηγα ρωτησα 3 μαστορες κ μου ειπαν οτι δεν αξιζει να του ριξω λεφτα...που να στο στειλω να το αναστησουμε το μοτερ?απο βαψιμο ειναι κομλε το εχω κανει κουκλι...
αν ανοιξω εγω το μοτερ θα τα καταφερω?υπαρχει κανενα ενχειριδιο για ασχετους να με βοηθησει????

ειμαι σχετικος....γιατι ειχα μαγαζι μοτοσυκλετων φιλε μου....
τον λογο που δεν αξιζει να του ριξεις λεφτα φανταζομαι στον ειπαν....και ειναι οτι ειναι παλιο μηχανακι κλπ κλπ!
για να ανοιξεις το μοτερ....θα τα καταφερεις το πολυ μεχρι κυλινδρο,μετα θελει εργαλια που δεν εχει ενας ερασιτεχνης!
και αφου εχεις κανει την μιση δουλεια με το βαψιμο....μη το ρωτας καθολου...καινουριο θα γινει το μηχανακι!
αν το αποφασισεις στειλε μου πμ!
πιστεψε με....θα γινει καινουριο!

θα σου προτινα να το κανεις 51 χιλιοστα ''κοντο''....(βγενει περιπου 85 με 87 κυβικα δεν ξερω ακριβως)
οποτε ρωτα τιμες για τα παρακατω.....

κυλινδρος 51 χιλιοστα κοντη διαδρομη.
πιστονι 12v 51 χιλιοστα.
κεφαλη κομπλε astrea (οχι γνησια) περιπου στα 55? βγενει
καρπυρατερ shark 17αρι....
καδενακι εκεντροφορου 84αρι.

με αυτα αν δεν εχεις προβλημα στον στροφαλο εκανε ενα καλο service με περιπου 200 ?

blackbusa
28/08/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από snoopy2878
καλησπερα σε ολους..
εχω ενα honda c50 τα τελευταια 17 χρονια..
οτι ειναι απιστευτο δεν χρειαζεται καν να το πω..
θελει ομως τωρα αλλαγη..
κοιτω κινεζικο το σουπερ kaisar 100 για οικονομικους λογους..εχει κανενας προσωπικη εμπειρια να με βοηθεισει??:cool:

κανε τα λεφτα σου μπυρες Kaiser απο το να παρεις κινεζικο ....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

σοβαρα τωρα...αν δεν εχεις καμμια σχεση καλυτερα να το πας σε καναν μηχανικο...αν και θα σου προτεινα ενα μτχ σε καλη κατασταση....