PDA

View Full Version : Γαντάκιααα....



pk
08/01/2004, 20:06
Λοιπόν, κυρίες και κυριοι,

Σαν καλός μαθητής (που δεν ήμουν ποτές) έχω μαζέψει απο ενα γνωστό γειτονικό μαγαζι, οτι υπήρχε για το μεγιστο θέμα των Γαντάκιααα.... Το παραθέτω για να μην κουράζω τα παιδιά που περνάνε και απο εκει (και ξαναγράφουν τα ίδια) και για να το δουν και τα παιδια που δεν περνάνε απο εκει.

Για πες και καμία άλλη γνώμη όμως...

- Εγώ τελικά προς το παρόν κατέληξα στα Bering (Nordkapp) περίπου στα 80-100 ευρώπουλα.
είναι σχετικά καλά.το σχετικά πηγαίνει όταν έχει χιονιά...που στις περιπτώσεις αυτές δεν μπορείς να θέλεις και απόλυτη ζέστη και καλή αφή!!!!

- δοκίμασε τα Glover της τελευταίας διετίας
είναι λόγο "τσιμπιμένα" αλλά ξηγήθηκαν σπαθί σε βρόχες ζόρικες
(προφανώς ψάχνεις για gordura)

- Πας στο MAC Λεωφ. Kύμης & Βοσπόρου 128 στην Αλσούπολη
ζητάς τον Γιώργο και του λες θέλω ένα ζευγάρι απ'αυτά πουβ πήραν ο Ζαν και ο VFR,του δίνεις και 90 euro επειδή μας ξέρεις και φεύγεις με το κορυφαίο γάντι σε αίσθηση αλλά και αντοχή! Εγώ με αυτά έπεσα και έχω δάχτυλα ακόμα

- Της Alpinestats μέχρι στιγμής και τα χεριμερινά και τα καλοκαιρινά είναι φοβερά...αξιόπιστα και πληρώνεις ποιότητα...για άλλα δεν ξέρω να σου πώ

- Kαι εγω με Alpinestars έπεσα πρόσφατα με καμιά 160ρια χλμ και το μόνο που έπαθαν είναι μια δυο πολύ μικρές τρυπούλες. Τα δάκτυλά μου δεν έπαθαν τίποτα.
Η εταιρεία τα δίνει 100% αδιάβροχα αλλά θα σου πω κάτι το οποίο το έχω ψάξει πολύ κυρίως λόγω της χειμερινής μου ενασχόλησης με βουνά (αναρρίχηση πάγου κτλ)
Το μόνο υλικό που είναι 100% αδιάβροχο είναι το gorotex αλλά στα είδη ρουχισμού για μοτοσικλέτες χρησιμοποιούν σε σημεία και όχι παντού λόγου του ότι δεν προσφέρει καμιά προστασία αμα πέσεις.
Γενικά αμα βρέχει 2-3 ώρες συνέχεια ίσως να μην μπάσουν αλλά θα νιώσεις μια υγρασία.
Εγω σε πρόσφατη βόλτα που έριχνε καρέκλες ένιωσα μια υγρασία και γενικά θεωρώ ότι δεν υπάρχει 100% αδιαβροχο γάντι για μοτοσικλέτα οπότε η καλύτερη λύση είναι:
Παίρνεις ένα που γουστάρεις, να είναι και ζεστό και οπωσδήποτε ένα αδιάβροχο κάλυμα για τα ίδια γάντια το οποίο κατά προτίμηση να είναι απο gorotex.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση.

- Έχω εδώ και 2 χρόνια ένα ζευγάρι Alpinestars,το οποίο είναι 2 γάντια σε 1.Το κανονικό γάντι,αδιάβροχο,με ενισχύσεις κλπ και το εσωτερικό γάντι,που είναι fleece. Σε μέτριο κρύο φοράς το "εξωτερικό" και έχεις καταπληκτική αίσθηση και αντέχει αρκετά (δεν κρυώνεις).
Σε χιονιά βάζεις και τα εσωτερικά fleece και,χάνεις μεν σε αίσθηση λίγο,αλλά πραγματικά δεν κρυώνεις με τίποτα!
Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα.Τσιμπητά σε τιμή,αλλά πραγματικά αξίζουν.

- Alpinestars,μοντέλο "twist".