PDA

View Full Version : Σχετικα με εκτυπωση φωτογραφιων



PortisHead
26/08/2009, 11:44
Επειδη συνήθως δεν τις τυπωνω τις φωτογραφιες δεν εχω ιδεα απο τιμες.
Ποσο παει περιπου μια εκτυπωση σε φωτογραφειο για διαστασεις 10χ15 ας πουμε ?

Επισης εχετε να προτεινετε κανενα καλο ?
Πειραια-Νικαια-Κορυδαλλο-Κερατσινι ?

:wave2:

harvester
26/08/2009, 11:55
δεν αγοραζεις ariel και ψαχνεις την τιμη

παιζει μεγαλο ρολο στο τελικο αποτελεσμα
το χαρτι
το μηχανημα
και ο ανθρωπος που θα στα εκτυπωσει


εχω δει απο 0,11 μεχρι 0,35
και εχω δει φωτογραφιες να βρωμανε χημικο, φωτογραφιες να κιτρινιζουν μετα απο ενα χρονο και αθλιες εκτυπωσεις κατα την παραδοση

Mafiozos
26/08/2009, 17:52
Φιλε portisHead Εγω θα σου προτινα να παρεις ενα καλο πολυμηχανημα η εναν καλο εκτυπωτη και να τα βγαζεις μονο σου.Φιλος μου εχει παρει ενα πολυμηχανημα HP γυρω στα 90 ευρω αν δεν κανω λαθος και τυπωνει και στυλ φωτογραφιας οπως με το φλας.Η ποιοτητα του χαρτιου που ειχε χρησιμοποιησει κι`ολας δημιουργησε φανταστικο αποτελεσμα.Οποτε γαιτι να μην τα φτιαχνεις μονο σου οποτε και οπως θελεις εσυ? :wave2: :beer:

harvester
26/08/2009, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Φιλε portisHead Εγω θα σου προτινα να παρεις ενα καλο πολυμηχανημα η εναν καλο εκτυπωτη και να τα βγαζεις μονο σου.Φιλος μου εχει παρει ενα πολυμηχανημα HP γυρω στα 90 ευρω αν δεν κανω λαθος και τυπωνει και στυλ φωτογραφιας οπως με το φλας.Η ποιοτητα του χαρτιου που ειχε χρησιμοποιησει κι`ολας δημιουργησε φανταστικο αποτελεσμα.Οποτε γαιτι να μην τα φτιαχνεις μονο σου οποτε και οπως θελεις εσυ? :wave2: :beer:
και δεν μου το ελεγες πιο νωρις και πηγα και αγορασα noritsu με 100000:rotflmao:

byron
26/08/2009, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
και δεν μου το ελεγες πιο νωρις και πηγα και αγορασα noritsu με 100000:rotflmao:

Μεγάλο πακέτο σου ΄κατσε....:sick:

harvester
26/08/2009, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μεγάλο πακέτο σου ΄κατσε....:sick: αστα να πανε αλλα δεν γινεται διαφορετικα γι'αυτο μειναμε με τα ποδια παει και το σκουτερ στον βωμο της εκτυπωσης:bawl:

BlackAdder
26/08/2009, 19:53
Υπάρχουν μηχανήματα μέσα σε φωτογραφεία αλλά και πολυκαταστήματα (βλέπε Public Συντάγματος) όπου μπριζώνεις το usb σου, βρίσκει τις φωτό, διαλέγεις ποιές θέλεις και σε ποιά ποσότητα και τις τυπώνεις επιτόπου με κόστος αν θυμάμαι γύρω στα 0,20/φωτό σε μέγεθος 10χ15.

Στο κέντρο κοντά στην ομόνοια υπάρχει φωτογραφείο που τύπωνε πριν 2-3 χρόνια με 0,12 αν φωτό αλλά τις έπαιρνες την άλλη μέρα. Απέναντι απο το Rex είναι.

rem660
26/08/2009, 22:00
Στον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ, 2ο όροφο, στο Σχιστό. Δεν κάνω πλάκα. Η 10x15 κοστίζει 0,13 ευρώ.

ggs
26/08/2009, 22:10
Στριλίγκας

Αριστείδου 9 - Αθηνα - Κεντρο (Διπλα απο Κοτσοβολο)

0,10 (αν ειναι καμποσες) πας το usb και τισ περνεις αυθημερον

:wave2:

PortisHead
27/08/2009, 08:38
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μαλλον θα παω στον Σκλαβενιτη εκει που μου λεει ο φιλος.
Μια δοκιμη θα μας πεισει.
:wave2:

Mafiozos
27/08/2009, 10:35
Harvester Καλες δουλειες man :wave2: :beer:

the who
27/08/2009, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Μαλλον θα παω στον Σκλαβενιτη εκει που μου λεει ο φιλος.
Μια δοκιμη θα μας πεισει.
:wave2:

Τσεκαρε και στην Αθηνας στον Κορυδαλλο.Οπως κατεβαινεις απο πλ.ελευθεριας για περιβολακι,δυο τρια στενα μετα την ελευθεριας στο δεξι σου χερι.

ermiss
27/08/2009, 11:06
10 λεπτά μόνο?


Αν είναι έτσι δεν αξίζει να πάρεις εκτυπωτή και χαρτιά και μελάνια...

byron
27/08/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
10 λεπτά μόνο?


Αν είναι έτσι δεν αξίζει να πάρεις εκτυπωτή και χαρτιά και μελάνια...

Τσέκαρε πόσο έχει ένας Primax και τα μελάνια του και θα δεις ότι αξίζει και πολύ μάλιστα...

PortisHead
27/08/2009, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
Τσεκαρε και στην Αθηνας στον Κορυδαλλο.Οπως κατεβαινεις απο πλ.ελευθεριας για περιβολακι,δυο τρια στενα μετα την ελευθεριας στο δεξι σου χερι.

Αν λες ενα μαγαζι που ειχαν 2 κοπελες (αμερικανες)...μαλλον εκλεισε.
Εκει πηγαινα παλιοτερα.

Οσο για τον ιδιοκτητο εκτυπωτη....σταματησα να αγοραζω εκτυπωτες....γιατι τυπωνω κατι μια στο τόσο και μετα ξεραινονται τα μελανια απο την αχρηστια και θες καινουργια...και η τιμη τους φτανει την αξια ενος νεου εκτυπωτη....οποτε ασυμφορο.
:beer:

ermiss
27/08/2009, 11:15
Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο

Μήπως εννοείς αυτό?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407269

ermiss
27/08/2009, 11:18
Δεν μου λέτε και που θα βρώ έναν φτηνό 40-150mm για Olympus?
Και μεταχειρισμένο να είναι no prob

byron
27/08/2009, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Αν λες ενα μαγαζι που ειχαν 2 κοπελες (αμερικανες)...μαλλον εκλεισε.
Εκει πηγαινα παλιοτερα.

Οσο για τον ιδιοκτητο εκτυπωτη....σταματησα να αγοραζω εκτυπωτες....γιατι τυπωνω κατι μια στο τόσο και μετα ξεραινονται τα μελανια απο την αχρηστια και θες καινουργια...και η τιμη τους φτανει την αξια ενος νεου εκτυπωτη....οποτε ασυμφορο.
:beer:

Βασικά το ίδιο πρόβλημα είχα. Είχα έναν lexmark και ήθελα 65? για το μάυρο/έγρωμο. Πήρα τον Canon Primax 3600 (?) με 5 ανεξάρτητα μελάνια που δεν ξεραίνονται. Το κόστος κάθε μελανιού είναι 10?, ενω αν θυμάμαι καλά το κόστος για τις μαυρόασπρες εκτυπώσεις ήταν 0,05? και για έγχρωμες 0,13? μαζί με το χαρτί.

Εχει το πλαίσιο κάτι έντυπα που συγκρίνει τους εκτυπωτες/πολυμηχανήματα. Είχαν μακράν το χαμηλότερο κόστος εκτύπωσης ενώ το κόστος αγοράς ήταν 80-85?. Μέσα στην συσκευασία είχε και τα 5 μελάνια σε ΚΑΝΟΝΙΚΗ ποσότητα και όχι demo. :wave2:

byron
27/08/2009, 11:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Δεν βρίσκω κάτι τέτοιο

Μήπως εννοείς αυτό?
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.407269


Για τον παρακάτω λέω . Canon Primax 3680


172176

harvester
27/08/2009, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Βασικά το ίδιο πρόβλημα είχα. Είχα έναν lexmark και ήθελα 65? για το μάυρο/έγρωμο. Πήρα τον Canon Primax 3600 (?) με 5 ανεξάρτητα μελάνια που δεν ξεραίνονται. Το κόστος κάθε μελανιού είναι 10?, ενω αν θυμάμαι καλά το κόστος για τις μαυρόασπρες εκτυπώσεις ήταν 0,05? και για έγχρωμες 0,13? μαζί με το χαρτί.

Εχει το πλαίσιο κάτι έντυπα που συγκρίνει τους εκτυπωτες/πολυμηχανήματα. Είχαν μακράν το χαμηλότερο κόστος εκτύπωσης ενώ το κόστος αγοράς ήταν 80-85?. Μέσα στην συσκευασία είχε και τα 5 μελάνια σε ΚΑΝΟΝΙΚΗ ποσότητα και όχι demo. :wave2:
τα μελανια κανουν 13 ευρω το καθε ενα που σημαινει 65 ευρω.
10 ευρω κανει το φωτογραφικο χαρτι. αρα στα 75 ευρω. μου φαινεται αδυνατον τα μελανακια να καταφερνουν να τυπωσουν κοντα στις 600 φωταγραφιες στις υψηλη αναλυση για να εχουν κοστος 0,13.
ασε που η χημικη φωτογραφια δεν εχει καμια σχεση με την θερμικη ή με την inject.
εχω και εγω τον ip6700d αλλα μην συγκρινουμε οτι να ναι και στην ασπρομαυρη εκτυπωση παλι χρησιμοποιει ολα τα μελανια

harvester
27/08/2009, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Harvester Καλες δουλειες man :wave2: :beer:
ευχαριστω ρε φιλε το παλευω

byron
27/08/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
τα μελανια κανουν 13 ευρω το καθε ενα που σημαινει 65 ευρω.
10 ευρω κανει το φωτογραφικο χαρτι. αρα στα 75 ευρω. μου φαινεται αδυνατον τα μελανακια να καταφερνουν να τυπωσουν κοντα στις 600 φωταγραφιες στις υψηλη αναλυση για να εχουν κοστος 0,13.
ασε που η χημικη φωτογραφια δεν εχει καμια σχεση με την θερμικη ή με την inject.
εχω και εγω τον ip6700d αλλα μην συγκρινουμε οτι να ναι και στην ασπρομαυρη εκτυπωση παλι χρησιμοποιει ολα τα μελανια

μελανια 10 ή 10 κατι από πλαίσιο.
δεν εχω μετρησει ρε μαν πόσες. αυτο το ανεφερε το συγκριτικό του πλαισίου που είχε καμμιά 20αρια μοντέλα. Μεχρι τώρα έχω τυπώσει καμμιά 100 χωρίς πρόβλημα.
Στην ασπρόμαυρη δεν νομίζω ότι χρησιμοποιεί όλα τα μελάνια, μιας και έχει ανεξάρτητο μαύρο μεγαλύτερου μεγέθους (έχει και μικρο μαύρο μαζί με τα άλλα)

Ας ήσουν στην Αθήνα να στα φέρναμε ρε :smokin:

harvester
27/08/2009, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n


Ας ήσουν στην Αθήνα να στα φέρναμε ρε :smokin:
οχι ρε δεν θα σας επαιρνα λεφτα οποτε καλυτερα μακρια. ασε που με εκνευριζουν εδω που ερχονται και μου φερνουν φωτογραφιες με εκδρομες :lol:

byron
27/08/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από harvester
ασε που με εκνευριζουν εδω που ερχονται και μου φερνουν φωτογραφιες με εκδρομες :lol:

Αν σου φέρει και κανένας γΛήγορος φωτό από track day τι θα του κάνεις δηλαδή?? :rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :bigcry:

tools
27/08/2009, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
μελανια 10 ή 10 κατι από πλαίσιο.
δεν εχω μετρησει ρε μαν πόσες. αυτο το ανεφερε το συγκριτικό του πλαισίου που είχε καμμιά 20αρια μοντέλα. Μεχρι τώρα έχω τυπώσει καμμιά 100 χωρίς πρόβλημα.
Στην ασπρόμαυρη δεν νομίζω ότι χρησιμοποιεί όλα τα μελάνια, μιας και έχει ανεξάρτητο μαύρο μεγαλύτερου μεγέθους (έχει και μικρο μαύρο μαζί με τα άλλα)

Ας ήσουν στην Αθήνα να στα φέρναμε ρε :smokin:

εχω εναμισι χρονο τον pixma ip4500.
το κοκκινο κ το κιτρυνο αποκλειεται να σου βγαλουν πανω απο 150 φωτογραφιες ακομα κ με το λεγομενο ''πουσαρισμα''.δεν θυμαμαι μηπως λεω και πολλες.
tip: το μαυρο το 5αρι(το μεγαλο) ειναι ψιλοανεξαρτητο,δεν εχω καταλαβει κ εγω ακριβως πως συνεργαζεται με το 8αρι(το μικρο) αλλα αν σου εχει τελειωσει το ενα απο τα δυο μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

αλλα οπως και ναχει,δεν υπαρχει καμια -μα καμια ομως- συγκριση σε ποιοτητα φωτογραφιας.κ το καλυτερο χαρτι να εχεις παρει,αν δεν στερεωθει η φωτογραφια δεν θα κρατησει...κοιτα την σε 1-2 χρονια κ θα κλαψεις...δεν το συζητω για note-boards ,πανω σε ψυγεια κ γενικα να μην την εχεις πισω απο ζελατινα....6μηνο max.. απλα δεν αξιζει...

απ'οτι εχω καταλαβει,ο harvester εχει φωτογραφειο.ε κατι παραπανω θα ξερει,ακου την γνωμη του...
:wave2:

byron
27/08/2009, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από tools
αλλα οπως και ναχει,δεν υπαρχει καμια -μα καμια ομως- συγκριση σε ποιοτητα φωτογραφιας.κ το καλυτερο χαρτι να εχεις παρει,αν δεν στερεωθει η φωτογραφια δεν θα κρατησει...κοιτα την σε 1-2 χρονια κ θα κλαψεις...δεν το συζητω για note-boards ,πανω σε ψυγεια κ γενικα να μην την εχεις πισω απο ζελατινα....6μηνο max.. απλα δεν αξιζει...

απ'οτι εχω καταλαβει,ο harvester εχει φωτογραφειο.ε κατι παραπανω θα ξερει,ακου την γνωμη του...


Δεν συγκρίνω ρε παίδες την ποιότητα και αντοχή ενός επαγγελματικού μηχανήματος με έναν printer των 100? :lol:
Μιας και η κουβέντα πήγε στα home printers είπα την γνωμη μου. Τα 1-2 χρόνια είναι μια χαρά αν είναι εκτεθειμένες οι φωτό.

sotpag
29/08/2009, 18:41
εγω εχω την απορια γιατι τα φωτογραφεια αγοραζουν μηχανηματα 100 -150 χιλιαδων και δεν περνουν 5 εκτυπωτες να κανουν τη δουλεια τους :confused: :confused: :confused:


γιατι εκτος απο την ¨αντοχη¨ κλπ αλλο η εκτυπωση με μελανη και αλλο αποτυποση σε φωτογραφικο χαρτι....

dammed_kittin
30/08/2009, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
εγω εχω την απορια γιατι τα φωτογραφεια αγοραζουν μηχανηματα 100 -150 χιλιαδων και δεν περνουν 5 εκτυπωτες να κανουν τη δουλεια τους :confused: :confused: :confused:


γιατι εκτος απο την ¨αντοχη¨ κλπ αλλο η εκτυπωση με μελανη και αλλο αποτυποση σε φωτογραφικο χαρτι....


πρωτον τα επαγγελματικα μηχανηματα τυπωνουν αλλες αναλυσεις,αλλη ποιοτητα, με αλλη ταχυτητα, κ περιλαμβανουν αλλη ποσοτητα μελανιου κ οχι για 100 φωτογραφιες..
δευτερον προσωπικη μου γνωμη ειναι εντελως αντιοικονομικος ενας home εκτυπωτης, οσο κανει ολοκληρος ο εκτυπωτης κανουν κ τα μελανια...

μια φορα εκανα τη μαλακια να τυπωσω σπιτι κ οχι να τα παω εξω κ αυτο γιατι ελεγα οτι εχω μικρη ποσοτητα κ τελικα μου στοιχησε περιπου 50-70 ευρω παραπανω, που ουσιαστικα εγω ειχα λιγοτερο κερδος κ ο πελατης εδωσε παραπανω λεφτα απο δικη μου μαλακια....

γιατι τα συνεργεια αγοραζουν ραμπα για μηχανες κ οχι δυο padock κ δυο γρυλους?

sotpag
30/08/2009, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
...... με αλλη ταχυτητα, κ περιλαμβανουν αλλη ποσοτητα μελανιου .......



:confused: :confused: :confused: :confused:


τι εχουν:confused: :confused:

harvester
31/08/2009, 08:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
:confused: :confused: :confused: :confused:


τι εχουν:confused: :confused:
καταρχην τα minilamp τον φωτογραφειων δεν εχω καν μελανια.
η φωτογραφια ανεκαθεν εμφανιζοταν με χημικη επεξεργασια.
χημικων που ιονιζαν, διαχωριζαν και σταθερωποιουσαν τον φωτοαισθητο αργηρο της εμουλσιον του χαρτιου.

οτι λοιπον κανει καποιος στον σκοτεινο θαλαμο το ιδιο κανει αυτοματοποιημενα και το μηχανημα.
απλα πλεον για να εκτυπωθουν και τα ψηφικα η λαμπα που χτυπουσε στο χαρτι και εκτυπωνοταν το θεμα του αρνητικου εχει αντικατασταθει με λειζερ.

ενα σοβαρο φωτογραφειο εχει γυρω στις 2000 εκτυπωσεις την μερα χωρις τους γαμους σε ωρες καταστηματων.
στοχος βεβαια ειναι η ταχυτητα, η ποιοτητα, το κοστος και η αντοχη της φωτογραφιας.

τιποτα απο ολα αυτα δεν πετυχαινεται με απλο εκτυπωτη.
-Αν σου παραδωσω γαμο σε θερμικο ή σε injekt εκτυπωση θα μου το πεταξεις στα μουτρα.
-αν μου φερεις 500 φωτογραφιες και σου πω ελα αυριο θα μου πεις καλα πριν δεκα χρονια τα φιλμ βγαινανε σε 15 λεπτα και τωρα σε μια μερα? αμεσως θα καταλαβεις οτι δεν εχω την τελευταια λεξη της τεχνολογιας
-εδω μεχρι στιγμης τα προτινομενα κοστη εκτυπωσης κυμαινονται στα 0,13 , 0,15. Πιο φτηνος εναλακτικος θερμικος εκτυπωτης αξιας 3500 ειναι της kodak με κοστος εκτυπωσης 0,11. καταλαβαινετε λοιπον οτι με μια αποδειξη ή με 10 φωτογραφιες λαθος εκτυπωμενες το μαγαζι μπαινει μεσα+ οτι ολοι αυτοι οι εκτυπωτες εχουν μεγαλη καθυστερηση στο να διορθωνεις την φωτεινοτητα, το καδρο και τα χρωματα της φωτογραφιας
-το σημαντικοτερο σε μια φωτογραφια ειναι να αντεξει στον χρονο γιατι ειναι η καλυτερη αποτυπωση μιας αναμνησης. η kodak δινει για τα χημικα της και τα χαρτια της 120 χρονια εγγυηση και ειναι η μονη που εχει εφαρμωσει τετοια ερευνα.


αρα αναγκαστικα ειναι μονοδρομος οταν ασχολησε και με την λιανικη να αγορασεις μινιλαμπ.
απλα πλεον με το κλεισιμο της agfa, της konica, της fuji, της kodak εχουν μεινει στο παιχνιδι μονο η νοριτσου και η kiss οποτε η noritsu εχει το μονοπωλειο της αγορας μια και η kiss ειναι μακραν κατωτερη
οτι απορια εχεις ρωτα με