PDA

View Full Version : piaggio bervely vs kymco agility city



tassos A
26/08/2009, 14:31
Καλησπερα,βρηκα ενα beverly 200 μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση και τιμη (1300 ευρω)
ειναι ζημιαρικο να το προτιμισω,απο service πως πανε τα πραγματα?Παιρνει κατω απο την σελα full face κρανος
η να πρωτιμησω το Agility city 150,αλλα αυτο που με χαλαει λιγο ειναι οτι δεν μπορω να βαλω κανονικο κρανος(επειδη θα ειναι και η συζηγος μαζι θα εχουμε 2 κρανη)λεπτομερειες θα μου πειτε αλλα........

Ακου γνωμες για αυτα τα 2 μηχανακια και εκ τον προτερων σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Pappios
26/08/2009, 14:35
το agility δεν ειναι τοσο ζημιαρικο οσο το beverly...κανενα δεν χωραει full face κρανος...μονο jet...στην θεση σου θα το σκεφτομουν λιγο καλυτερα για μονοκυλινδρο του 2003-2004 με χλμ στην πλατη του...

byron
26/08/2009, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassos A
Καλησπερα,βρηκα ενα beverly 200 μεταχειρισμενο σε πολυ καλη κατασταση και τιμη (1300 ευρω)
ειναι ζημιαρικο να το προτιμισω,απο service πως πανε τα πραγματα?Παιρνει κατω απο την σελα full face κρανος
η να πρωτιμησω το Agility city 150,αλλα αυτο που με χαλαει λιγο ειναι οτι δεν μπορω να βαλω κανονικο κρανος(επειδη θα ειναι και η συζηγος μαζι θα εχουμε 2 κρανη)λεπτομερειες θα μου πειτε αλλα........

Ακου γνωμες για αυτα τα 2 μηχανακια και εκ τον προτερων σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Το beverly προφανώς θα έχει πολλά χλμ και καλύτερα να το αποφύγεις. Τα μεγάλα service του (ιμάντας κλπ) που είναι κάθε 12.000 χλμ έχουν κανένα 200άρι ?. Λάδια κάθε 6.000 λέει η piaggio και το κόστος πάει όπου σε πιάσουν ή καθόλου αν τα αλλάζεις μόνος σου.

Το agility δεν το ξέρω. Τι προέλευσης είναι? Κράνος full face εκτός απ΄τα mega scooter & ΧΜΑΧ δεν παίρνει σχεδόν κανένα. Μόνο jet κρανάκι κάτω απ΄τη σέλλα.

BlackAdder
26/08/2009, 14:50
Το Agility είναι τίμιο σκούτερ με καλή ποιότητα κατασκεύης,φτηνά ανταλλακτικά και σέρβις και πάρα πολύ καλή αντιπροσωπεία.
Χώρα προέλευσης Taiwan εργοστάσιο παραγωγής στην Κίνα.
Η Kymco πάντως είναι πολύ καλή εταιρέια στο είδος αυτό.

Το σκούτερ τώρα:
Τραβάει αρκετά καλά αλλά τελική έχει 90 χ/α. (Το δεύτερο άτομο δεν το επηρεάζει ίσα ίσα βελτιώνει τη συμπεριφορά καθώς....

... είναι πολύ ελαφρύ πράγμα που φαίνεται κοντά στην τελική του.

Θέλει οποσδήποτε λάστιχα με την αγορά του (+140?).

Για μες στην πόλη είναι τρελό εργαλείο, φορτώνεται σαν σκυλί (βοηθάει το ίσιο πάτωμα).
Χώρος κάτω απο τη σέλα για jet κράνος, ένα ντουλαπάκι για γυαλιά και γάντια με το ζόρι.

Αλλαγές λαδιών κάθε 2000χιλ. κόστος 10?.

Μέχρι στιγμής στα 3500χιλ μου έβγαλε έναν καμένο ανορθωτή στα 1000χιλ που αλλάχθηκε φυσικά δωρεάν εντος εγγύησης. Έχει βέβαια και μανιβέλα οπότε δύσκολα μένεις.

Επίσης είναι φτηνό και εμφανίσημο.

Για το Beverly 200 έχω ακούσει ότι δεν βγήκε καλό, καμία σχέση με το 250.

Τα κράνη στην μπαγκαζιέρα...

byron
26/08/2009, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Για το Beverly 200 έχω ακούσει ότι δεν βγήκε καλό, καμία σχέση με το 250.


Δεν το νομίζω....Απλά το σταμάτησε το 2005 και η παραγωγή του συνεχίστηκε με άλλο κουστούμι ως aprilia sportcity 200.

tassos A
26/08/2009, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackAdder
Το Agility είναι τίμιο σκούτερ με καλή ποιότητα κατασκεύης,φτηνά ανταλλακτικά και σέρβις και πάρα πολύ καλή αντιπροσωπεία.
Χώρα προέλευσης Taiwan εργοστάσιο παραγωγής στην Κίνα.
Η Kymco πάντως είναι πολύ καλή εταιρέια στο είδος αυτό.

Το σκούτερ τώρα:
Τραβάει αρκετά καλά αλλά τελική έχει 90 χ/α. (Το δεύτερο άτομο δεν το επηρεάζει ίσα ίσα βελτιώνει τη συμπεριφορά καθώς....

... είναι πολύ ελαφρύ πράγμα που φαίνεται κοντά στην τελική του.

Θέλει οποσδήποτε λάστιχα με την αγορά του (+140?).

Για μες στην πόλη είναι τρελό εργαλείο, φορτώνεται σαν σκυλί (βοηθάει το ίσιο πάτωμα).
Χώρος κάτω απο τη σέλα για jet κράνος, ένα ντουλαπάκι για γυαλιά και γάντια με το ζόρι.

Αλλαγές λαδιών κάθε 2000χιλ. κόστος 10?.

Μέχρι στιγμής στα 3500χιλ μου έβγαλε έναν καμένο ανορθωτή στα 1000χιλ που αλλάχθηκε φυσικά δωρεάν εντος εγγύησης. Έχει βέβαια και μανιβέλα οπότε δύσκολα μένεις.

Επίσης είναι φτηνό και εμφανίσημο.

Για το Beverly 200 έχω ακούσει ότι δεν βγήκε καλό, καμία σχέση με το 250.

Τα κράνη στην μπαγκαζιέρα...

Φιλε μου χωρανε 2 κανονικα κρανη στην μπαγαζιερα?

drade
27/08/2009, 02:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tassos A
Φιλε μου χωρανε 2 κανονικα κρανη στην μπαγαζιερα?
υπάρχει μπαγκαζιέρα που χωράει 2 κράνη αλλά θα είναι τόσο μεγάλη που ή δεν θα μπαίνει ή θα είναι αστεία ειδικά πάνω στο agility

BlackAdder
27/08/2009, 07:40
To jet κράνος κάτω απο τη σέλα και το full face στη μπαγκαζιέρα.
Αλλιώς το ένα το παίρνεις μαζί σου.

Μπαγκαζιέρα που χωράει δύο κράνη κάνει για το Agility. Ούτε για το Beverly.

kiloMeater
09/09/2009, 06:40
Πήγα και ρώτησα για τα service του Agility
μου ειπανε λαδια & βαλβίδες καθε 5 Κ (~40 ευρώ) και ιμάντα καθε 10-12 (60 ευρά)
Ισχύουν αυτά?

Επίσης, ποσο ευκολα ρυθμίζει βαλβιδες και αλλάζει ιμάντα μόνος του κάποιος με μια σχετική ικανότητα στα τεχνικά?

nikonian
09/09/2009, 07:37
Agility city 150 έχω κι εγώ. 4.000 χλμ έχω κάνει και λέμε:

Το μικρό σέρβις 20 ευρώ και το μεγάλο 50.
Ξεπερνάει τα 100 χαω , αλλά όχι και πολύ. Τα 90 τα έχει και σε ανηφόρα.

Τα λάστιχα δεν τα έχω αλλάξει και δεν θα τα αλλάξω αφού με ικανοποιούν.

Τα φρένα του ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Διπλές δαγκάνες πίσω και σωληνάκια υψηλής μπρος-πίσω.

Το μόνο μειονέκτημα που βρίσκω είναι οι πολύ σκληρές αναρτήσεις.
Για να χωρέσουν δυο κράνη χρειάζεται έξτρα μπαγκαζιέρα τουλ.42 λίτρων.



ΥΓ: το piaggio δεν το ξέρω και δεν θα το μάθω γιατί όταν βλέπω "made in Italy" το βάζω στα πόδια γενικώς.:sick:

byron
09/09/2009, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
ΥΓ: το piaggio δεν το ξέρω και δεν θα το μάθω γιατί όταν βλέπω "made in Italy" το βάζω στα πόδια γενικώς.:sick:

Καλά κάνεις, γιατί θα πας πιο γρήγορα απ΄ότι με το Agility :wave2:

drade
09/09/2009, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά κάνεις, γιατί θα πας πιο γρήγορα απ΄ότι με το Agility :wave2:

ρε μλκ βύρωνα κλαίω, κλαίω! :bigcry: :bigcry:

nikonian
10/09/2009, 07:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Καλά κάνεις, γιατί θα πας πιο γρήγορα απ΄ότι με το Agility :wave2:

Πλην όμως , και στις δυο περιπτώσεις...θα φτάσω.:wave2:

byron
10/09/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikonian
Πλην όμως , και στις δυο περιπτώσεις...θα φτάσω.:wave2:

Φυσικά. Με βήμα βαδίζω, ζωή κερδίζω (και στις δύο περιπτώσεις) :wave2: :winka:

Να ΄χες κανένα Japan να το καταλάβω φίλε μου.
Το να έχεις ταιβανέζικο σκούτερ κατασκευασμένο στη Κίνα και να κράζεις τα ιταλικά είναι για πολλά γέλια. :p

nikonian
10/09/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φυσικά. Με βήμα βαδίζω, ζωή κερδίζω (και στις δύο περιπτώσεις) :wave2: :winka:

Να ΄χες κανένα Japan να το καταλάβω φίλε μου.
Το να έχεις ταιβανέζικο σκούτερ κατασκευασμένο στη Κίνα και να κράζεις τα ιταλικά είναι για πολλά γέλια. :p

Δεν ξέρω αν είναι για γέλια ή για κλάματα. Μια αναδυόμενη οικονομία σαν την κινέζικη, απλά με την επίβλεψη της Kymco , να βγάζει αξιόπιστα μηχανάκια με χαμηλό κόστος και τα γειτονάκια μας με 120 χρόνια ιστορία στα οχήματα ακόμα να μην μπορούν να φτάξουν κάτι (αυτοκίνητο, μηχανάκι , ελικόπτερο) εξίσου αξιόπιστο.:bigcry: :bigcry:

Σκέψου ότι και για αυτοκίνητο, ενώ μου άρεσε ένα ιταλικό, προτίμησα να δώσω κάτι ΠΑΡΑΠΑΝΩ για ένα αντίστοιχο Κορεάτικο, όταν μου ομολόγησαν (χαμηλόφωνα) κάτι φίλοι με Punto ότι στον πρώτο χρόνο της εγγύησης πήγαν 5-6 φορές συνεργείο. Αν κάποτε βγώ στη σύνταξη κι έχω άπλετο χρόνο....βλέπουμε.:sad:

tonysyros
21/12/2017, 09:55
το agility δεν ειναι τοσο ζημιαρικο οσο το beverly...κανενα δεν χωραει full face κρανος...μονο jet...στην θεση σου θα το σκεφτομουν λιγο καλυτερα για μονοκυλινδρο του 2003-2004 με χλμ στην πλατη του...


τυχαίνει να έχω και τα δυό . Εγώ beverly 200 του 2002 η γυναίκα πήρε ενα agility 150 το 2010 με 2012 . Κατα αρχάς δεν τα θεωρώ συγκρίσιμα ακόμα και με την διαφορά δεκαετίας που έχουν . Ισχύει και εδώ το 'οτι πληρώνεις παίρνεις ''. Το beverly πιο δυνατό , πιό βαρύ ,πιό σταθερό ,με καλύτερη ποιότητα κυλησης , σαφώς πιό ανετο , πιό ταξιδιάρικο καθώς έχει και πιό άνετη σέλλα , ψυγείο και τελική που μετά απο 15 χρόνια φτάνει τα 115 KM δικαβαλο και με φορτίο. Για σύγκριση το ΚΥΜΚΟ με το ζόρι φτάνει τα 80 κμ . Τα περιφερειακά του απέχουν σκάλες σε ποιότητα απο του agility . πχ η σχάρα του είναι ακόμα σαν καινούργια , ενώ του agility ''ψώριασε ΄΄ το κακής ποι'οτητας αλουμίνιο και μάδησε η μπογιά της αρκετά γρήγορα . Η εξάτμηση γρήγορα έβγαλε σκουριές .όπως επίσης και τα μεταλικά σημεία του . Δεν έχει ενδειξη ρεζέρβας και το ψηφιακό ρολογάκι επίσης χαλασε στην 3ετία. Μοτέρ αρκετά θορυβώδες για 150 αρι , με αρκετούς κραδασμούς που επιρεάζουν την άνεση .
Ρεζερβουάρ μικρό, κάτω απο την σέλλα. [γεμίζει με 5-6 ευρώ] , μικρή λογικά και η αυτονομία του . Είναι καθαρά πόλης
Η σέλα χάλασε επίσης σχετικά γρήγορα , οι αναρτησεις πίσω αλάχτηκαν γιατί έχαναν λάδια, το βαλιτσάκι της ΚYMCO από τους κραδασμούς κόπηκε στην μέση . Το πίσω φως εσταζε νερό στην βροχή και συνολκά τα πλαστικά του 'καίγονται ΄γρήγορα ,αλλά το χειρότερο ήταν ότι κάθε χρόνο για 3 χρόνια χάλαγαν τα ρουλεμαν του εκεντροφόρου . έτσι αναγκα΄στηκα να αλλάζω λάδια καθε 1000 -1500 κμ [με συμβουλή συνεργείου ,αντιπροσωπείας ] για να μην επαναληφθεί . Στο beverly ΑΛΛΆΖΩ κάθε 5000 κμ και δεν έχω πάθει ποτέ βλάβη σε ρουλεμάν μοτέρ ή γενικά στο μοτέρ .
ισχύει τελικά ότι το φτηνό καταλήγει ακριβό . Σαφώς τα αναταλακτικά του είναι φτηνά αλλά όταν τα αλλάζεις επί 3 σου πάει το ίδιο με το ακριβότερο . Στα υπέρ ότι επιταχύνει λίγο καλύτερα απο το beverly [είναι αρκετά ελαφρύτερο ] και πιό ευελικτο στις επιτόπιες μανούβρες . Συνολικά το kymco έχει 18,000 κμ .
Στο beverly που έχει διανύσει 65,000 ΚΜ σε 15 χρονια : ΈΧΩ αλλάξει το ψηφιακό οργανάκι [απο μα@@@α κατασκευαστή ] , 3 φορές μπαταρία , 1 φορά ανορθωτή , 2 φορές αντλία νερού , 1 φορά ηλεκτρονική , 2 φορές υμάντα , ράουλα , βαριαίτορ , 3 φορές καθρέπτες ,1 φορά σινεμπλόκ κινητήρα , 1 φορά συρμα γκαζιού . Αναρτήσεις , εξάτμηση και βαλιτσακι είναι τα αρχικά του . Η σελα φτιάχτηκε στα 10 χρόνια λόγω.. γάτας . Δηλαδή το έχω ξανααγοράσει .. Δυστυχώς αυτό ισχύει για όλα τα παλιά . Το θέμα είναι μην έχεις θέματα από τα πρώτα χρονια με λίγα σχετικά ΚΜ . Το KYMCO την πρώτη ζημιά στον εκεντροφόρο την έκσνε στα 3000 ΚΜ !!! . Στο ΒΕΒΕ ότι περιγράφω [εκτός μπαταρίας , υμάντας κλπ, καθρέπτες ] ,έγιναν μετά τα 40.000 ΚΜ . Συγκριτικά θα έλεγα ότι οι φτηνότερες μότο '' παλιώνουν πιό γρήγορα απο τις πιό ακριβές . όλα βέβαια είναι σχετικά . Παίζει ρόλο η σωστή συντήρηση πάντα . Ισχύει επίσης ότι πιό απλή κατασκευή , θα εχει πιό φτηνό και ευκολο service , αλλά θα έχεις και λιγότερες απαιτήσεις βεβαίως .