PDA

View Full Version : Honda Lead - χασιμο μισης ισχυος κινητηρα :-(



iced
27/08/2009, 02:34
Καλως σας βρήκα!

Να πω και εγω την ατυχια μου.

Αγοραζω πριν απο ενα χρονο ενα honda lead '05 μεταχ. Ολα καλα, προσεκτικη οδηγηση και εκανα και 2 servise στον σπιτονοικοκυρη-"μηχανικο" μου.

Καποια στιγμη εμεινα και δεν επαιρνε μπροστα, το τσεκαρει και μου λεει πηνεια. Μιλαει με γνωστο του ηλ/γο και μου λεει το γνησιο εχει πολλα λευτα μπορουμε με 200 να τιλιξουμε . Λεω οκ και δεν το ψαχνω γιατι ολο τον καιρο ηταν οκ σε ολα, γιατι να μην ειναι και στο μηχανακι..??

Καποια στιγμη εμεινα μετα απο 600-700km και ηταν παλι τα πηνεια και βαζω γνησια με 150Ε μαζι με τοποθετηση σε αλλον μηχανικο.

Εδω ειναι το θεμα. Μετα την τοποθετηση των πηνειων ειδα οτι το μηχανακι εχασε περιπου το 40% του γκαζιου του.

Εκανα και ενα ελεγχο σε εξουσιοδοτημενο αυτη την φορα και μου ειπε ο μηχανικος οτι το φιλτρο αερα ειχε φυγει απο την θεση του και ρουφαγε αερα χωρις αυτο οποτε μαλλον κατι μπηκε μεσα και εχασε συμπιεση..

Ακουγεται πολυ λογικο αλλα πριν την αλλαγη των πηνειων δουλευε κανονικα, μηπως τελικα ειναι θεμα ρευματων και ειναι μια χαρα το μοτερ?

Ρωταω για να εχω μια ιδεα πριν ψαξω για το πως θα κινηθω

GiannisBlessed
27/08/2009, 02:45
να σου πω μια ιδεα???
παρε σβαρνα οσους μηχανικους μπορεις.
παρε ενα μπλοκακι και ρωτα τους τι εχει το μηχανακι.
αφου καταγραψεις τι σου ειπαν κανε μια ψηφοφορεια και το πιο δημοφιλες προβλημα απο αυτα που σου ειπαν μαλλον ειναι το προβλημα σου.πηγαινε λοιπον σε εναν απο τους μηχανικους που το βρηκαν αυτο.
αν θες ποσταρε και τα ευρηματα σου πριν πας στον μηχανικο για να εχεις επιπλεον βοηθεια και απο εδω.
πχ αν καποιος σου πει οτι ειναι η σελα:lol: το προβλημα και εσυ ας πουμε δεν σκαμπαζεις απο μηχανικα ρωτα εδω....
μια ιδεα λεω....ειναι και λιγο αργα...:uplate:

iced
27/08/2009, 02:49
Δεν ξεκινησαμε καλα, μπορουμε να συνεχισουμε σοβαρα??

GiannisBlessed
27/08/2009, 03:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από iced
Δεν ξεκινησαμε καλα, μπορουμε να συνεχισουμε σοβαρα??
φιλε μου εγω σοβαρα μιλαω...
με δεδομενο οτι υπαρχουν μηχανηκοι που δεν ξερουν τπτ και κανουν λαθος διαγνωσεις και πληρωνει ο πελατης(μερικοι το κανουν και επιτηδες).
γι'αυτο λεω μια ιδεα να σε συμβουλεψουμε για το ποιος ειναι καλος μηχανικος.εδω απο αποσταση δεν γινεται να στο φτιαξει κανεις...(δεν παιρνω και ορκο)
εγω ειπα την ιδεα μου και δεν κοροιδευω.ακου και αλλες γνωμες.καλη τυχη:wave2:

thoba
27/08/2009, 09:48
δωσε το χονδα και παρε ενα γιαμαχα και υσηχασες με τα λεφτα που θα δωσεις δεξια και αριστερα θα ειναι το ιδιο περιπου ποσο που θα χρειαστεις για να παρεις ενα μεταχειρισμενο και επισης απο οσο ξερω απο γνωστους μου που εχουν γιαμαχα εχει πολλη πιο φτηνα ανταλλαχτικα απο τους αλλους ιαπωνες κατασκευαστες.αν θες να μινεις με το χονδα βρες καποιω μηχανικο που να εμπιστευεσε και κανε οτι σου πει.

byron
27/08/2009, 09:50
Ψιλοσφουγγαρίζω και πάμε προς Τεχνικά. :wave2: