PDA

View Full Version : ΑΝΤΛΙΑ ΦΡΕΝΟΥ Brembo



kikotama
27/08/2009, 15:42
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ MOY(GSXR-1000 K7) ΑΝΤΛΙΑ ΦΡΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ.ΟΙ ΑΝΤΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ :
19Χ16
19Χ18
19Χ20
ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ?

GIXXERAKIAS
27/08/2009, 16:42
Φιλε μου υπαρχει ετοιμη λυση και ειναι η rcs της brembo με δυνατοτητα ενναλαγης της πιεσης που ασκειται στο πιστονι απο 18mm σε 20mm δες την εδω.

https://www.e-securedsite.com/motowheels/italian/images%5Clg319160820.gif

Θα σου προτεινα σε πρωτη φαση αν δεν εχεις αλλαξει τακακια να αλλαξεις πρωτα αυτα με καλυτερα γιατι το "προβλημα" ξεκιναει απο εκει στο αδυναμο φρεναρισμα της μηχανης μας (εχω το ιδιο εκανα αλλαγη στα τακακια αλλα και παλι υστερουσε απο το ποσο ηθελα εγω ακομα).Επειτα αποφασισα προσφατα αλλαγη μετα απο προτροπη φιλου μηχανικου με δισκους aftermarket της PFM σε cast iron και ειδα τρομερη βελτιωση,κατι που αν εβαζα τρομπα δεν θα ειχα τοσο αισθητη διαφορα στο φρενο.Ηθελα και γω οπως και συ να βαλω τρομπα αλλα μου ειπαν (οπως αποδειχτηκε) οτι θα εχω μεγαλυτερη βελτιωση απο την τοποθετηση τρομπας και οτι η μαμα κανει πολυ καλα την δουλεια της πλεον με συμπερασμα δικο μου.:winka:

Σου ειπα τι και πως.Ζυγιζεις τι θες και αποφασιζεις.:beer: :wave2:

kikotama
27/08/2009, 16:58
ΑΝ ΑΛΑΞΩ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ Η ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ πχ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ.

T.R.E
29/08/2009, 02:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από kikotama
ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ MOY(GSXR-1000 K7) ΑΝΤΛΙΑ ΦΡΕΝΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ.ΟΙ ΑΝΤΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΕΙΝΑΙ :
19Χ16
19Χ18
19Χ20
ΠΟΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ?ΤΙ ΣΥΜΒΟΛΙΖΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ?

19 είναι η διάμετρος του εμβόλου της αντλίας,και το 16,18,20 είναι η διαδρομή της... Λογικά όσο μεγαλύτερη η διαδρομή τόσο πιο προοδευτικό το φρεναρισμα και όσο πιο μικρή πιο απότομο και με λιγότερη αίσθηση...
Παίξε με μια εκ των 19χ18 ή 19χ20,που τις βρίσκεις και φτηνά... Η RCS δεν αξίζει τα λεφτά της...:beer:




Αρχικά δημιουργήθηκε από kikotama
ΑΝ ΑΛΑΞΩ ΔΙΣΚΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ Η ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ πχ ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ.


Αν αλλάξεις τρόμπα και τακάκια,και βάλεις και σωληνάκια υψηλής το πιθανότερο θα είναι να μην χρειάζεται να βάλεις δίσκους... :beer: