PDA

View Full Version : Νεκροζώντανος κύλινδρος



dimitrisp
28/08/2009, 12:02
Γεια χαρά παιδιά,

Εχω ενα CBR400RR εδω και ενα χρόνο (παρα κατι μήνες) και, αν εξαιρέσεις μερικά "αναμενόμενα" θεματάκια με ανορθωτές και κάτι τέτοια, δεν με εχει απογοητεύσει στα 15000 χλμ που εχω κανει. Έχει ομως ενα πρόβλημα ή μαλλον μια "δυστροπία" (ειναι γριούλα, τι περιμένεις;) την οποία μαλλον παρουσιάζε απ'την αρχή. Συγκεκριμένα μετα απο κάθε διαταραχή της δίαιτάς της δηλ. οταν καταφέρνω και μένω απο βενζίνη ή ίσως σε καμια σούπίτσα έχει την τάση να αρνείται να ξεκινησει μετα (συνηθισμένο) αλλα το περίεργο ειναι οτι οταν την ξεκινήσω, μετα απο σπρώξιμο ή μιζαρίσμα με ή χωρις γκαζι κλπ., δουλέυει μεν αλλα οχι σωστα.

Λοιπόν ξέρω οτι οταν μένει απο βενζίνη η αντλία τραβάει αερα γεγονός που μπορεί να την ζορίσει και να την κάψει ή μπορεί απλα να παρουν αερα η γραμμές καυσίμου οποτε να σταματήσει η σωστή ροη καυσίμου στα καρμπυρατέρ. Σε σούπες νομίζω περνάει κάυσιμο απο τα ζιγκλέρ απευθείας στον κύλινδρο οποτε μπουκώνει. Ωραία ολα αυτά αλλα αυτα θα εξηγούσαν γιατι να μην ξεκινάει ή να μην δουλευει καθόλου. Το κουφό ειναι οτι στην περιπτωσή μου δουλεύει μεν αλλα ενας κύλινδρος (νομίζω οχι παντα ο ίδιος) δεν καιει το ίδιο με τους αλλους. Κανει δηλ. καυσεις αλλα οχι παντα φαινομενικά γιατι αμα το βαλεις μπρός και το αφήσεις στο ρελαντι ή το στροφάρεις λιγο και μετα δοκιμάσεις να ακουμπήσεις τις πολλαπλές εξόδου τρεις απο αυτες δεν θα αγγίζονται αλλα η μια θα ειναι πιο κρύα. Εκτως απο αυτό το μηχανάκι παει, και μαλιστα στο γυρισμό απο Θεσ/νικη τις προάλλες σε αυτήν την κατασταση πρεπει να επιασε τελικη πανω-κατω, αλλα δεν πάει καλα. Κανει διαφορετικό θόρυβο, εχει πιο πολλούς κραδασμούς και κακή απόκριση στο γκάζι. Μπορεί να είναι και ιδέα μου ολα αυτά αλλα η θερμοκρασία της πολλαπλής δεν ειναι.

Δοκίμασα να βγάλω το μπουζί χθες και να το καθαρίσω, αν και με εξαίρεση την βενζίνη που είχε πάνω (αφου δεν τρώει ολο το φαι του ο κύλινδρος) καλά φαίνονταν. Αλλωστε το μπουζί πρεπει να σπινθιρίζει αφού γενικά ο κύλινδρος σκάει. Εκτώς και αν το μίγμα σκάει απο αυτανάφλεξη σε αυτόν τον κύλινδρο αλλα τοτε μαλλον θα το ακουγα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι οτι καπως μπούκωσε το ζιγκλέρ του ρελαντί γιατι αμα το βάλεις μπρός και το αφήσεις στο ρελαντι η πολλαπλή ειναι πολυ χλιαρή. Μετα απο μια-δυο ξερογκαζιές ζεσταίνεται γρήγορα αλλα παλι οχι το ιδιο με τις αλλες. Μπορεί βεβαια να μη λέει και πολλά αυτό. Αλλα απο την αλλη γιατι να μπουκώνει το ζιγκλέρ; Δεν εμεινα εντελώς απο βενζίνη απλα αργησα να το πάρω χαμπάρι και μου'σβησε πριν το γυρίσω στη ρεζέρβα. Δεν νομίζω να πρόλαβε να τραβήξει σκουπίδια αλλα και παλι, το φίλτρο τι το'χουμε; Για μόστρα; Ισως κατι να παθαίνει απο τα μιζαρισματα μέχρι να καταδεχτεί να πάρει μπρος.

Ηλεκτρικό δε μου φαίνεται να είναι το θεμα γιατι θα το εκανε συνεχώς ή τουλ. πιο συχνα και χωρις καποια αφορμή. Έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά; Είναι κανένα συνηθισμένο πρόβλημα με παλιά μηχανακια που μου διαφεύγει; Πρώτη μου μηχανή ειναι οποτε δεν έχω και πολύ εμπειρία σε διαγνωση προβλημάτων.

Δημήτρης

catmaster
28/08/2009, 12:17
Μέτρα μια συμπίεση πρώτα στους κυλίνδρους ...

αν καταρχήν είσαι από βαλβίδες οκ

τσεκαρε
- Μπουζί
- Αντίσταση στους πολλαπλασιαστες (main & secondary)
- Καρμπς καθάρισμα , συγχρονισμός στις πεταλούδες

(αλήθεια ποιός κύλινδρος κάνει νούμερα ;; )



:wave2:

LocoMoto
28/08/2009, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Μέτρα μια συμπίεση πρώτα στους κυλίνδρους ...

αν καταρχήν είσαι από βαλβίδες οκ


:wave2:


Πολύ σωστός catmaster...

Μήτσο (κάτοχος μηχανακίου) δεν το είχα σκεφτεί...

αλλά από την άλλη λες ότι είναι τυχαίος ο κύλινδρος...

OldMan
28/08/2009, 13:13
είπα να μην ξανακατευτώ με Honda, αλλά είναι και Παρασκευή μεσημέρι ... :winka:

Τσέκαρε τα λαστιχιένια κολάρα που συνδέουν τα καρμπυρατέρς με την κεφαλή (αν έχουν "ραγίσει" πιθανόν να δουλεύουν σωστά όταν είναι κρύα και να τραβάνε extra αέρα όταν ζεστένονται - υπερφτωχό μίγμα - achtung!! achtung!! )...

Μπορείς να "ραντίσεις" νερό επάνω τους (οπότε οι στροφές θα πέσουν) ή spray (Engine Starter) οπότε οι στροφές θα ανέβουν...




@ Άκη: Καλύτερα να μην λύσει αυτά τα "πράγματα" που λέγονται Keihin VP01 (όχι ότι τα VG04 είναι καλύτερα...) :winka:

kost rider
28/08/2009, 13:17
Το εκανε και σε μενα που ειχαμε το ιδιο μηχανακι καποτε..
φταιγανε τα καρμπυρατερ.Κατεβαζανε πολυ βενζινη και μου βραχηκυκλωνε τα μπουζι και εχανα καποιον κυλινδρο συνηθως οταν πηγαινα να το βαλω μπροστα και παντα στα χαμηλα μπερδευε.Αλλαξα καρμπυρατερ και ειδα μεγαλη διαφορα και στην καταναλωση π.χ στα 150χλμ εμπαινε ρεζερβα και μετα με εβγαζε γυρω στα 200χλμ.
Να ξερεις οτι σε ενα τετοιο μηχανακι τετοιας χρονολογιας θα ριχνεις μια ζωη λεφτα..

dimitrisp
28/08/2009, 13:50
Ευχαριστώ για τις ιδέες παιδια. Απο βαλβίδες υποτίθεται καλα είμαι μιας και εκανα ενα σέρβις πριν μερικες χιλιάδες χιλιόμετρα. Τωρα βεβαια τι έκανε ο μάστορας ειναι αλλο θέμα. Και συγχρονισμό εκανα οποτε και εκει ειμαι πανω-κατω οκ μιας και αυτος εγινε μπροστά μου και είχε εμφανή αποτελέσματα στην ομαλότητα τώνου ρελαντί και της λειτουργιας του μοτερ εν γένει.

Καρμπυρατέρ ελεγα να ανοίξω να τα περάσω μια σκουπα-μαπα μια απο αυτές τις μέρες. Θα κοιτάξω και τα κολάρα μιας και το συστήνει ο Old Man. Το θέμα ειναι οτι δεν το βλέπω να είναι πολυ πιθανο να είναι το πρόβλημα εκει μιας και το μηχανακι δεν τα κάνει αυτά συνεχώς αλλα κυρίως αφου μείνει απο βενζίνη και ζοριστεί για να ξεκινήσει. Και το μπουζί μου φαίνεται λιγο απίθανο. Γινεται να σπινθηρίζει μια στο τόσο ωστε ο κύλινδρος να δουλέυει που και που (μιας και ζεσταίνεται και τραβάει γενικά απλα οχι οπως θα έπρεπε); Ισως να μη βγάζει αρκετα καλο σπινθήρα ωστε να μην καταφέρνει παντα να αναφλέξει το μίγμα. Δεν μπορώ και να το γειώσω στο σασί για να δω τι κανει γιατι δε φτάνει το μπουζοκαλώδιο. Θα πρέπει να ανταλλάξω μπουζί αναμεσα στον 3 (τον προβληματικο) και τον 4 για να δω αν θα μετατεθεί και το πρόβλημα. Αλλα είναι εφιάλτης τα μπουζί στο 400ακι ρε γμτ. :)

Αντιστάσεις εχω μετρήσει απο πιπα σε πιπα οποτε στην ουσία καλύπτει τις πίπες τα μπουζοκαλώδια και τις δευτερέυουσες περιελίξεις των πηνείων και αυτά ειναι οκ. Τις πρωτεύουσες ειναι μια υπόθεση να τις μετρήσεις και δεν το εχω κανει. Αλλα δεν βλέπω και το λόγο. Τα πηνεία πανε ανα ζέυγη οποτε αμα είχα πρόβλημα στον 3 θα είχα και στον 2 (νομιζω) και, οπως και να' χει, πηγαίνε μια χαρα μέχρι να μείνει αρα δε βλέπω να ειναι ηλεκτρικο το πρόβλημα ή αμα είναι θα είναι το μπουζί που βραχυκύκλωσε.

kost rider: Σε καταλαβαίνω αλλα γενικά τα καρμπυρατέρ μου φαίνεται δε φταίνε σε τιποτα (περα απ'το οτι θελουν ενα κάρο ρυθμίσεις και μαζεύουν του κόσμου τη μπίχλα). Το πρόβλημα ειναι στους μάστορες εδω. Πάει ο καθένας και τα ρυθμίζει "με το αυτί" μιας και αυτός ειναι παλιά καραβάνα και μετα δουλεύει φυσικά οπως να 'ναι το μοτερ. Βασει της αρχής λειτουργίας τους τουλάχιστον μου φαίνεται οτι αν δεν εχουν διαρροές σε λαστιχα, τσιμούχες, κολάρα και τα ρέστα θα έπρεπε να δουλεύουν σαν τη μέρα που βγήκαν απ'το εργοστάσιο. Για παράδειγμα: παω το μηχανακι για συγχρονισμό και το βάζει στο υποπιεσόμετρο ο μαστορας οποτε κανει τη ρύθμιση μια χαρα. Μετα τον βλέπω κολλάει το αυτί στο μοτερ και πείραζει κατι βίδες με ενα σπαστό κατσαβίδι. Μετα απο ερώτησή μου μου απαντάει οτι πειράζει τον αερα. Αποτέλεσμα: τωρα το μηχανακι ξεκινάει με την 1η αμα ειναι κρύο (σαν να εχεις δωσει λιιγο τσοκ αν μας λέει κατι αυτό) αλλα οταν ζεσταθεί ζορίζεται. Αμα είναι ζεστό και του δώσεις λιγο γκάζι κατα το μιζάρισμα παίρνει αμέσως. Ο τύπος μου το ρύθμισε λιγο πλούσιο μάλλον στο κύκλωμα του ρελαντι οποτε αμα ειναι κρύο δουλεύει σαν τσοκ και βοηθάει κιολας, αμα ζεσταθεί ομως πρεπει να δώσεις γκάζι για να παρακάμψεις το ζικγλέρ του ρελαντί και να πάρει. Αυτή είναι η εξήγηση μου τουλαχιστον (αλλωστε και οταν τρέχεις το μοτέρ αρχίζει να "γρυλίζει" σαν να ειναι ελαφρώς μπουκωμενο με το που κλεινεις τελείως το γκαζι). Τι να σου κανει το καρμπυρατερ εδω;

Παντως στην περιπτωσή μου μαλλον το μπουζί πρεπει να είνα οσο το σκέφτομαι. Θα παω να αγοράσω ενα μου φαίνεται να το δοκιμασω. Αλλωστε, ακομα και να μην είναι αυτό ειναι πάντα καλή ιδεα να έχεις ενα εφεδρικό μπουζί να υπάρχει.

dimitrisp
02/09/2009, 15:40
Τελικά αλλαξα μπουζί αλλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Με το που έβαλα το καινούριο μπουζί η πολλαπλή εξοδου του 3ου ζεστάθηκα αλλο οχι οσο και οι αλλες. Εντωμεταξύ αναρωτιέμαι πλέον: το οτι ζεσταίνεται, δηλ. για παράδειγμα αν πιάσω την 3η πολλαπλή οχι στην έξοδο του κυλίνδρου αλλα λιγο πιο κατω και κανω μια-δυο ξερογκαζιές την αισθάνομαι να ζεσταίνεται αλλα ενω η αλλες δεν ακουμπιούνται αυτή ειναι απλα ζεστή. Μετα απο μερικά χιλιομετρα δεν μπορεις να αγγίξεις ουτε αυτή βεβαια. Το οτι ζεσταίνεται λοιπον κατ' αυτόν τον τρόπο σημαινει οτι ο κύλινδρος σκάει που και που ή μπορει απλα να είναι θερμότητα που διαχέεται απο τις γειτονικές εξατμίσεις τοσο γρήγορα; Δεν φτάνει και το μπουζοκαλώδιο να γειωσω το μπουζί στο σασί να δω αν σπινθηρίζει. Είναι καλή ιδεα να το γειώσω με ενα συρματακι;

Το γεγονός παντως πως ακούω σκασίματα στην εξάτμιση οταν κλείνω το γκάζι μερικές φορές και ψιλοβρωμαει ακαυστη με κάνει να πιστεύω οτι ή σπινθήρα (της προκοπής) δεν έχω ή πολυ πλουσιο ειναι το μίγμα στον 3ο και δεν μπορεί να το αναφλέξει. Αυτες δηλ. είναι οι "καλές" περιπτώσεις γιατι υπαρχει και η περίπτωση να μην σηκώνει συμπίεση....

catmaster
02/09/2009, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitrisp
Τελικά αλλαξα μπουζί αλλα χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Με το που έβαλα το καινούριο μπουζί η πολλαπλή εξοδου του 3ου ζεστάθηκα αλλο οχι οσο και οι αλλες. Εντωμεταξύ αναρωτιέμαι πλέον: το οτι ζεσταίνεται, δηλ. για παράδειγμα αν πιάσω την 3η πολλαπλή οχι στην έξοδο του κυλίνδρου αλλα λιγο πιο κατω και κανω μια-δυο ξερογκαζιές την αισθάνομαι να ζεσταίνεται αλλα ενω η αλλες δεν ακουμπιούνται αυτή ειναι απλα ζεστή. Μετα απο μερικά χιλιομετρα δεν μπορεις να αγγίξεις ουτε αυτή βεβαια. Το οτι ζεσταίνεται λοιπον κατ' αυτόν τον τρόπο σημαινει οτι ο κύλινδρος σκάει που και που ή μπορει απλα να είναι θερμότητα που διαχέεται απο τις γειτονικές εξατμίσεις τοσο γρήγορα; Δεν φτάνει και το μπουζοκαλώδιο να γειωσω το μπουζί στο σασί να δω αν σπινθηρίζει. Είναι καλή ιδεα να το γειώσω με ενα συρματακι;

Το γεγονός παντως πως ακούω σκασίματα στην εξάτμιση οταν κλείνω το γκάζι μερικές φορές και ψιλοβρωμαει ακαυστη με κάνει να πιστεύω οτι ή σπινθήρα (της προκοπής) δεν έχω ή πολυ πλουσιο ειναι το μίγμα στον 3ο και δεν μπορεί να το αναφλέξει. Αυτες δηλ. είναι οι "καλές" περιπτώσεις γιατι υπαρχει και η περίπτωση να μην σηκώνει συμπίεση....

δεν χρειάζεται να γειώσεις στο σασί μπορείς και να ακουμπήσεις και πάνω στην κεφαλή το μπουζί ...ούτε σύρματα ούτε τίποτα ... (απλά μην το αφήσεις πάνω από την τρύπα και αρπάξεις καμιά φωτιά :lol: )

πάντως επιμένω ότι πρέπει να τσεκάρεις συμπίεση και βαλβίδες ... μετά τσεκάρεις και το "φαί" που τρώει το μηχανάκι (καρμπς , φλοτέρ , πεταλούδες )



:wave2:

gkourv
17/09/2009, 11:20
Ρε Δημήτρη είσαι ο πρώτος με το blade triple και εσύ θες να το χαλάσεις; :p

dimitrisp
25/10/2009, 19:29
Τελικά λύθηκε το μυστήριο οποτε ποστάρω για την ιστορία, σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοια προβλήματα. Επρεπε να φανταστώ ποια ήταν η αιτία μιας και το είχα ξαναπάθει, αν και τότε φαντάστηκα οτι ήταν δικαιολογία του μηχανικού. Τελος πάντων το πρόβλημα ήταν οτι είχε βγεί η αυτοσχέδια τάπα της υποδοχής απο την οποία μετριέται η υποπίεση κατα τον συγχρονισμό. Δεν περίμενα να είναι αυτό γιατι θα περίμενα να μην δουλεύει καθόλου ο κυλινδρος μιας και θα τραβούσε σκετο αέρα παρακάμπτωντας τα καρμπυρατερ. Αλλα αυτο συνέβαινε μονο οταν είχες κλειστό το γκαζι γιατι σε αυτή την περιπτωση ο λαιμός του καρμπυρατέρ ήταν σχεδον κλειστός οποτε τραβουσε μονο απο κατω. Καθώς ομως ανοιγες την πεταλούδα διευκόλυνες τη ροη μεσα απο το καρμυρατέρ οποτε τράβαγε ολο και περισσότερο μιγμα απο αυτό μέχρι που σύντομα περνούσε ολος ο αέρας απο εκει παρακάμπτωντας το σωληνακι συγχρονισμού. Οποτε με περισσότερο γκαζι η αποδοση επανερχόταν αλλα με λιγο δουλευε σχεδον τρικύλινδρο. Επιπλέον αυτό εξηγούσε και το γιατι δεν εκανε πολλά σκασίματα στην εξάτμιση και γιατί δεν εκαιγε δραματικά περισσότερη βενζίνη γιατι πολύ απλα στο ρελαντί δεν την τραβούσε καν ενω με γκάζι δουλευε πανω-κατω καλα. Ενδιαμεσα είχε πρόβλημα πχ. οταν ειχες πολλές στροφες με κλειστό γκάζι μετα απο επιτάχυνση.

Τελικα μιας και μπήκα στη διαδικασία τα εβγαλα τα καρμπυρατέρια με κατι φίλους και τα καθάρισα. Περιμένω τωρα να το κάνω αυριο κανενα ταξιδάκι για Αθήνα για να δουλέψει λιγο υπο φορτίο το μοτέρ και να καθαρίσει γιατι τοσους μηνες σε αυτή την κατασταση εχει μαζέψει μέσα νυχτερίδες και αράχνες. Ήδη παντως στο ρελαντί και με λιγο γκάζι η αποκριση ειναι πολύ καλύτερη. Θα δούμε.