PDA

View Full Version : Husqvarna WR125



r6mania
29/08/2009, 04:20
Παιδιά έχω βρει ένα WR125 μοντέλο 98 (χωρίς upsidedown δηλαδή) το οποίο το δίνει 500ε!
Το πήγα βολτα και από ότι λέει και ο ιδιοκτήτης χρειάζεται μια αλλαγή πιστονιού..
Θέλει τακάκια.. αλυσιδογράναζα.. λάστιχα.. και τα πλαστικά του δεν είναι σε καλή κατάσταση.
Επίσης είναι από Γερμανία άρα δεν έχει και καθόλου χαρτιά.
Τα φώτα τα έχει βγάλει αυτός και από ότι λέει όταν δοκίμασε να βάλει μια μάσκα με φώτα του έκαιγε τις λάμπες για κάποιο λόγω αλλά δεν με νοιάζει εμένα γιατί το θέλω μόνο και μόνο για χώμα.

Πως το βλέπετε το πράγμα? Με 500ευρω δεν παίρνεις και τίποτα.. και έχει και τεχνολογία το μηχανάκι.. brembo φρένα.. αναρτήσεις πολύ καλές ρυθμιζόμενες.. από γκάζι δεν ξέρω τι λένε αυτά αλλά καμιά 35αρια άλογα θα ναι...


Ανταλακτικά για Husqvarna που βρίσκουμε? Δηλαδή εγώ ένα πιστόνι.. φλάτζες κυλίνδρου.. τακάκια.. που τα βρίσκω?

epp1640
29/08/2009, 12:19
όλα αυτά που λες είναι πάνω από άλλα τόσα.. :rolleyes: :nono:

για ανταλλακτικά hellin moto λογικά αλλά με 1200-1500 ευρώ θα βρεις ένα πολύ καλό πιο πρόσφατο.

όταν μόνο για πιστόνι θες ~ 100+ ευρώ, + φλάντζες που λες, αν θες και κύλινδρο, service, αλυσιδογράναζα, πλαστικά, για να πάρεις ένα wr χωρίς χαρτιά..

r6mania
29/08/2009, 13:35
Εντάξη με αυτά τα λεφτά είναι τσάμπα... Με όλα αυτά που λέμε θα πάει το πολύ 700! Και θα ξέρω τι έχω.. χαρτιά δεν με ενδιαφέρουν εξάλλου!

Κάτι πολύ βασικό......... πόσα άλογα είναι?!?!?!?!?!?!?!
Νομιζα ότι είναι γυρως τα 33!
Αλλά σήμερα μου είπανε μερικοί οτι είναι γύρως τα 20!
Τι ισχύει τελικά?

menelaos46
29/08/2009, 13:54
δε θα το επερνα.
500 αρχικα
και
κανα 400 μοτερ
και 200 μαζεματακια
και παντα κατι βγαινει που δεν υπολογιζεις
συνολο φτασαμε χιλιαρικο και...
και αυτο το παντρευεσαι μετα δε πουλιεται ευκολα.
μη βαλω λαστιχα γραναζια που σιγουρα θα θελει.
τιποτα συμπλεκτη δισκους ειναι το 98 μοντελο

menelaos46
29/08/2009, 14:16
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=81510&highlight=husqvarna

δες κι αυτο..

tmracing.siros
29/08/2009, 14:20
Αν ειναι φιλε μου το WR θα σου βγαζει περιπου 30 αλογα,αν ειναι το WRe που φορουσε το μοτερ του yamaha dt125 τοτε θα σου βγαζει περιπου 20 αλογα....
Να εχεις υποψην οτι ανταλακτικα δεν θα βρεις ευκολα στη Ελλαδα γιατι το hellinmoto που ειχε την αντιπρωσοπια δεν την εχει πια....πλεων η husqvarna ειναι ιδιοκτησια της bmw οποτε συντομα (ετσι θελουμε να πιστευουμε) τα μηχανακια της θα διανεμοντε στο δυκτιο της bmw αλλα μεχρι τοτε δεν υπαρχει επισημη αντιπρωσοπια...
Καιει λαμπες για δυο λογους....η δεν εβαζε την σωστη λαμπα....η εχει ''καει'' ο σταθεροποιητης τασης με αποτελεσμα να ανεβαζει στιγμιαια την ταση στο κυκλομα και να καιει την λαμπα...κλασικο στα εντουρακια!
τα 500 ? οντος δεν ειναι πολλα,αλλα να ξερεις οτι εχει τεχνολογια.....του τοτε! βεβαια στην βολτα στο βουνο θα το ευχαριστιθεις....100%
υπολογισε ακομα ενα 500αρικο για το service ομως για να εισαι μεσα.....

τελος....αν το γουσταρεις φιλε μου παρτο!

r6mania
29/08/2009, 18:52
tmracing.siros
Και πως μπορούμε να ξεχωρίσουμε το WR από το WRe? Τι διαφορές έχουν??
Γιατί αν είναι 20 άλογα τι να το κάνω..
Πάντως κοιτώντας το service manual το CR από το WR έχουν ελάχιστες διαφορές.. και μάλλον αλλάζει μόνο το πιστόνι από διπλό σε μονο ελατήριο..
Το CR 125 πόσα άλογα βγάζει δηλαδή?
Να φανταστείς αυτός νόμιζε ότι είναι το καθαρό το CR αλλά στανταρ δεν είναι γιατί έχει και stand και έχει την μεταλική ηλεκτρονική στο λεμό πριν το τιμόνι με τις ψύκτρες που από ότι είδα από στο service manual είναι WR.. το CR έχει μια πλαστική.

menelaos46
Δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες.
500ε και ξέρω τι είναι.. άλλα τα πουλάνε πολύ πάνω από 1000 και δεν ξέρουμε τι είναι.
Αυτό ξέρω τι θέλει.. ένα πίσω λάστιχο.. ένα πιστόνι... πίσω τακάκια.. και μια περιποίηση γενικότερη.


Γνωρίζει κανείς σε αυτά τα μηχανάκια τo "power" πως δουλεύει? Πως καταλαβαίνουμε ότι όντως δουλεύει σωστά? Γιατί νομίζω πως είναι συνηθησμένο πρόβλημα στα 2T!

tmracing.siros
29/08/2009, 19:56
οπως σου ειπα το wre εχει το μοτερ του dt125 αν δεν μπορεις να το ξεχωρισεις απο εκει...ενα απλο κολπακι ειναι να δεις απο πια πλευρα βγενει ο θαλαμος διαστολης της εξατμισης (κοινος κουρμπα)
αν βγενει απο τα δεξια ειναι wr αν βγενει αριστερα και παει ψιλα στο υποπλεσιο ειναι wre τσεκαρε το!
Πιστεψε με το wr με το cr εχουν και αλλες διαφορες εκτος απο το ελατηριο στο πιστονι που δεν φενονται στο ματι...οπως διαφορετικο σεταρισμα στης αναρτισεις του wr ειναι πιο μαλακες απο του cr και ειναι ρυθμισμενες για εντουραδικη λειτουργεια,μια αλλη διαφορα ειναι στην κουρμπα της εξατμισης στο wr ειναι πιο ''κλειστη'' για να ομαλοπιει την δυναμη του μοτερ και να ειναι πιο ευκολη και πιο αξιοποιησιμη ...

αν με το ''power'' ενοεις τα κλαπε....δηλαδη την βαλβιδα εξαγωγης του μοτερ...
οταν δεν δουλευει σωστα θα το καταλαβεις....η θα ρεταρει,η δεν θα πιανει ροπη και γενικοτερα δεν θα κανει βημα σαν να εχει χασει 15 ιππους...απλα πραγματα
τωρα το πως δουλευει ειναι μια αλλη ιστορια που δεν ειναι ωρα να αναλισουμε!
οσο αν ειναι προβλημα στα διχρονα...καμια σχεση! Αν ο μηχανικος που θα του κανει το service τα σεταρει σωστα βαση το manual δεν θα σου κανει ποτε μα ποτε προβλημα!

r6mania
29/08/2009, 20:16
Οκ φίλε thanks!
Θα το κοιτάξω για την εξάτμιση..
Καθώς και άλλος ένας εύκολος τρόπος που βρήκα για να τα ξεχωρίσω μετά από ώρες σκέψης είναι το καρμπιλατερ... το WRE φοράει Delorto 28 ενώ το WR Mikuni 38!
Αν θυμάμαι καλά είχα δει οτι έγραφε mikuni το καρμπ του οπότε μιλάμε για το WR!

Το εγχειρίδιο του WR και του CR που είναι κοινό λέει στα πόσα click είναι ρυθμισμένες οι αναρτήσεις του CR και πόσα για το WR! Οπότε και τις αναρτήσεις μπορώ να τις σετάρω σαν του CR!
Δυστυχώς πάντως το εγχειρίδιο που έχω είναι για το 02 με τα upsidedown.. ενώ αυτό που βρήκα είναι 98 και manual δεν μπορώ να βρω πουθενά.

Πόση δύναμη έχει το CR?
Και μιας και βλέπω ότι έχεις πάρα πολλές γνώσεις στο θέμα.. που να απευθηνθώ για ένα πιστόνι?
Επίσης πως καταλαβαίνουμε ότι θέλει όντως πιστόνι ή όχι?

Ένα ακόμα φόβος που έχω είναι να μην έχει κάνει κανένα ρεκτιφιέ αν του είχε κολλήσει και έχει φάει χαλάσει το nikasil

tmracing.siros
29/08/2009, 20:51
στο νικασιλ δεν γινετε ρεκτιφιε! η το στελνεις εξωτερικο να σου περασουν καινουριο η περνας εδω στην Ελλαδα χιτωνιο!
πιστονακι καταλαβενεις οτι θελει οταν ακους τα ελατηρια του καθως δουλευει,αλλα κατα μεσο ορο θελεις πιστονακι καθε χρονο η 2 φορες το χρονο αναλογα με την χρηση που κανεις!
To cr απο οτι θυμαμε εχει 2-3 αλογα διαφορα...και ειναι κατι που δεν θα το καταλαβεις αν το οδηγισεις
απλα ο τροπος που αποδιδει αλλαζει λογο ρυθμισεων!
ρωτα για πιστονακι σε καπιο hellinstore που ισως εχουν γνησιο,η μετα απο εκει αρχιζεις και ψαχνεις σε εταιριες οπως πχ wossner
τσεκαρε εδω : http://www.knobby.eu/en/art/husqvarna-crwr-125-98-09.php

για το καρπυρατερ εχεις δικιο,αλλα δεν συμενει οτι ο ιδιοκτιτης δεν το εχει αλλαξει ε?
οτι αλλο θες ρωτα...χρονια ειμαι στον χωρο και τα εχω ψαξει!

Elle
29/08/2009, 21:57
Φίλε r6mania μην το πάρεις... όχι, ίσως χρειάζεται πολλά περισσότερα
από όλα όσα ο τύπος αναφέρει... Και μάλιστα μιλάμε για Husqvarna τα
οποία έχουν "δείξει" πως είναι λίγο ευαίσθητα. :(

:wave2:

r6mania
29/08/2009, 23:55
Elle θα το πάρω!!
Μηχανή τέτοιου είδους με 500ευρω δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες.


tmracing.siros
Ο φίλου μου που είχαμε πάει παρέα να το δούμε μου πε ότι είδε ότι φορούσε MIKUNI.. αλλά 34... Αλλά από ότι έψαξα 38 φοράνε.. τουλάχιστον τα καινούργια.. Γνωρίζεις κάτι εσύ? Μην πάει και έχει βάλει κανένα άλλο καρμπ και έχει "χαλάσει" το μηχανάκι?

epp1640
30/08/2009, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Elle θα το πάρω!!
Μηχανή τέτοιου είδους με 500ευρω δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες.


tmracing.siros
Ο φίλου μου που είχαμε πάει παρέα να το δούμε μου πε ότι είδε ότι φορούσε MIKUNI.. αλλά 34... Αλλά από ότι έψαξα 38 φοράνε.. τουλάχιστον τα καινούργια.. Γνωρίζεις κάτι εσύ? Μην πάει και έχει βάλει κανένα άλλο καρμπ και έχει "χαλάσει" το μηχανάκι?

Χάρη εσύ έχεις κολλήσει με τα άλογα αλλά επιμένεις να εθελοτυφλείς.. σου λέμε όλοι ότι για να το κάνεις άνθρωπο όταν μόνο για το πιστόνι θες ένα 100 ρικο, χωρίς κύλινδρο, φλάντζες, τπτ ηλεκτρικά, εργασία, πλαστικά, κανένα λύσιμο δέσιμο μπροστινού με αλλαγή τσιμούχων και συμπλήρωση λαδιού.. θα δώσεις πάνω από μια φορά όσα λες, στο νερό άλλα 500+ στην καλύτερη.. θα καταλήξεις να έχεις δώσει 1200 ευρώ για να έχεις τι? ένα wr του 98? αγγελίες δεν κοιτάς καθόλου?.. με 1500 ευρώ βρίσκεις του 01-02 πολύ καλό χωρίς να χρειάζεται μαζέματα.. με χαρτιά.. :wave2:

menelaos46
30/08/2009, 02:55
Elle θα το πάρω!! Μηχανή τέτοιου είδους με 500ευρω δεν βρίσκεις ούτε με σφαίρες.

Ουτε με σφαιρες ε?? κι εγω πως σου βρηκα και με χαρτια και πιο καινουργιο μοντελο??
Λοιπον ενα μηχανακι του 98 θελει πολλα λεφτα για να δουλεψει σωστα οχι μονο μοτερ και αναρτησεις
και ολα. Απο εκει και περα κανε οτι θες. Αλλα αν παρεις μηχανακι χωρις αδεια το παντρευεσαι μετα. Εσυ γιατι λες να σου το δινουν 500 ευρω για την καλη σου την καρδια???

epp1640
30/08/2009, 03:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Ουτε με σφαιρες ε?? κι εγω πως σου βρηκα και με χαρτια και πιο καινουργιο μοντελο??
Λοιπον ενα μηχανακι του 98 θελει πολλα λεφτα για να δουλεψει σωστα οχι μονο μοτερ και αναρτησεις
και ολα. Απο εκει και περα κανε οτι θες. Αλλα αν παρεις μηχανακι χωρις αδεια το παντρευεσαι μετα. Εσυ γιατι λες να σου το δινουν 500 ευρω για την καλη σου την καρδια???

για την φουκαριάρα τη μάνα του.. :lol:

r6mania
30/08/2009, 05:26
menelaos46
Αυτό που μου βρήκες φίλε λέει ο άνθρωπος ότι έχει πρόβλημα στο κινητήρα.. κλαφτα δηλαδή.


epp1640
Καταρχήν που ξέρεις το όνομα μου?!? :confused:
Δεύτερων είπα ότι θέλω ένα super duper μηχανάκι έτοιμο να κινηγήσω την 1η θέση στους αγώνες?
Τρίτων ποιός μου εγγυάται ότι αυτά τα 02.. 03.. 04 κτλ κτλ δεν χρειάζονται τόσα και περισσότερα όσα αυτό που έχω βρει..

Ένα πιστόνι δεν έχει ούτε 80ευρω και χρειάζεται κάθε χρόνο στα μηχανάκια.. αρα και 07 να πάρω πιστόνι το χρειάζομαι...

Λάστιχο πισω ένα 50αρι... ότι και να πάρεις το πληρώνεις αυτό..

Κάποια στιγμή χρειάζεται αλυσογράναζα που και αυτό μπορεί να το χρειάζεται και 07 μηχανάκι..

Τακάκια πίσω 20ευρω... επίσης ισχύει ότι και στα πρωηγούμενα..

Μπουζί.. φιλτρά.. φλατζούλες.. αλλαγή λαδιών σασμαν.. και διάφορα άλλα μικροπράγματα.. κάνα 50αρι

Με 200ευρώ με λίγα λόγια έχω ένα μηχανάκι που ξέρω ότι του έχω βάλει καινούργια τα αναλώσημα του.




Από αναρτήσεις είναι μπόμπα το μηχανάκι όπως το δα.. Αρκετά σκληρές και καλές.


Τι θα κερδίσω αν πάρω ένα πιο καινούργιο εντέλει δεν καταλαβαίνω :)

Ο σκοπός που το θέλω είναι εκπαιδευση γιατί μόνο με MTX50 εχω πάει για enduro..
Και αργότερα να παίξω έτσι για χαβαλέ σε κανένα αγώνα enduro..

Όσο για τα χαρτιά με τέτοια χρήματα δεν με νοιάζει αν θα το παντρευτώ ρε παιδιά..

tmracing.siros
30/08/2009, 11:16
θα συμφωνισω με αυτα που λες εκτος απο τα παρακατω.....
το πιστονακι οντος κανει περιπου στα 100? ισως και παραπανω (στο ΤΜ μου πχ εχει 115?)
τσεκαρε το λοιπων για να μη λες λογια του αερα!
Το ονομα σου Χαρη το εχεις γραψει στο profil σου το ξεχασες???
κατα τα αλλα και μηχανακι του 09 να εχεις το service θα το κανεις.....
κανε μια ερευνα αγωρας ανταλακτικων και τιμων πριν το παρεις και αν νομιζεις οτι σου βγενουν τα λεφτα σου παρετο....μονο αυτο εχω να σου πω εγω πανω στη αγωρα....

α! και νομιζω δεν ειμαι 100% σηγουρος...οτι για να τρεξεις αγωνα enduro θελεις και αριθμο κυκλοφοριας....ασε που θελεις και φωτα....

fournas
30/08/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania

Καταρχήν που ξέρεις το όνομα μου?!? :confused:
Δεύτερων είπα ότι θέλω ένα super duper μηχανάκι έτοιμο να κινηγήσω την 1η θέση στους αγώνες?
Τρίτων ποιός μου εγγυάται ότι αυτά τα 02.. 03.. 04 κτλ κτλ δεν χρειάζονται τόσα και περισσότερα όσα αυτό που έχω βρει..

Ένα πιστόνι δεν έχει ούτε 80ευρω και χρειάζεται κάθε χρόνο στα μηχανάκια.. αρα και 07 να πάρω πιστόνι το χρειάζομαι...

Λάστιχο πισω ένα 50αρι... ότι και να πάρεις το πληρώνεις αυτό..

Κάποια στιγμή χρειάζεται αλυσογράναζα που και αυτό μπορεί να το χρειάζεται και 07 μηχανάκι..

Τακάκια πίσω 20ευρω... επίσης ισχύει ότι και στα πρωηγούμενα..

Μπουζί.. φιλτρά.. φλατζούλες.. αλλαγή λαδιών σασμαν.. και διάφορα άλλα μικροπράγματα.. κάνα 50αρι

Με 200ευρώ με λίγα λόγια έχω ένα μηχανάκι που ξέρω ότι του έχω βάλει καινούργια τα αναλώσημα του.




Από αναρτήσεις είναι μπόμπα το μηχανάκι όπως το δα.. Αρκετά σκληρές και καλές.


Τι θα κερδίσω αν πάρω ένα πιο καινούργιο εντέλει δεν καταλαβαίνω :)

Ο σκοπός που το θέλω είναι εκπαιδευση γιατί μόνο με MTX50 εχω πάει για enduro..
Και αργότερα να παίξω έτσι για χαβαλέ σε κανένα αγώνα enduro..

Όσο για τα χαρτιά με τέτοια χρήματα δεν με νοιάζει αν θα το παντρευτώ ρε παιδιά.. [/B]



1)αφου σε ενδιαφερει η ιπποδυναμη να υπολογιζεις και αμεσα τα αλυσιδογραναζα +150ε
2)το πιστονι μπορει να εχει 80ε που λες αλλα οταν δουλευει 11 χρονια ο κυλινδρος δεν σου φτανει μονο το πιστονι...(στροφαλομπιελα και ολο το κυλινδρο θα χρειαζεται για να γινει σαν 02-03 αλλα και παλι.....)
3)το να παρεις ενα ποιο καινουργιο μηχανακι κερδιζεις σε παρα πολλα..α)ποιο ελαφρυ,β)ποιο εξελιγμενο σε ολα του,(αναρτησεις,πλαισιο,φρενα,κινητηρας...)
4)το ποιο πολιο παλι θα κανει και δυσεβρετα τα ανταλακτικα του
5)για να παρεις μερος σε αγωνες πρεπει να εχεις αδεια ,ασφαλεια,φωτα..
6)και μην ξεχνας τα πουλεμαν στα εξοδα σου....350ε μου στοιχησαν μονο για μοχλικο και τροχους(κομπλε,μαζι δλδ με τους κυλινδρους που δουλευουν σε ενα yz του 03 το 2006).δεν ξερω αν εχεις μοχλικο αλλα τελευταιο παραδειγμα yzf250 του 07 κουτα και μεχρι το πασχα του 09 αλλαξα στους τροχους και σταυρου πανω-κατω..
7)λαδια αναρτησεις αν θες να δουλευουν και οχι να σε δουλευουν.....=250+ε
8)ακου καποιους που ισως να εχουν περισσοτερη εμπειρια μαλλον απο εσενα(απο τα λεγομενα σου για το mtx)

φιλικα
:wave2:

r6mania
30/08/2009, 15:03
fournas ΟΚ έχετε δίκειο... δεν μπορεί να συγκριθεί σίγουρα με ένα καινούργιο καινούργιο μηχανάκι.. αλλά κάτω από 1000ευρω μόνο κάτι DT αρχαία βρίσκεις... κάτι 50αρια καινούργια... και τίποτα μαούνες KMX κτλ.

Του το έριξα στα 400!!! Είναι τσάμπα για να μάθω και να παίξω στο χώμα!


Είστε σίγουροι ότι σε αγώνες ENDURO δεν τρέχεις αν το μηχανάκι δεν έχει άδεια και φώτα?
Αν δεν κάνω λάθος σε αγώνες enduro στα αποτελέσματα έχω δει YZ να τρέχουν...
Φώτα μπαίνουν εύκολα αλλά άδεια :eyepop:


tmracing.siros
Το βράδυ θα σου βάλω φώτος να μου επιβεβαιώσεις ότι το μοτερ είναι το καλό..
Φοράει Mikuni MTX καρμπιλατερ αλλά νούμερο δεν είδα.. μάλλον είναι το καλό αλλά θα βάλω φώτος να μου το επιβεβαιώσεις...

fournas
30/08/2009, 15:42
μαλλον σε αγωνα σκραμπλ το ειδες...

ρε φιλαρακι τι να σου πω...αφου θα σου στοιχησει ετσι και αλλιως και το wr πανω απο χιλιαρικο....κανε λιγο οικονομια και κρατει για κατι που θα σε βαλει ευχαριστα στο χωμα και οχι βλαστημωντας καθε βολτα....

tmracing.siros
30/08/2009, 16:44
εχει δικιο ο fournas μαλλων σε scrable το ειδες.....η ισως παλιοτερα στις αρχες τις δεκαετιας του 90 (90-95) που ετρεχαν και καθαροαιμα με μετατροπες για φωτα κτλ...αλλα τοτε ουτος η αλλος δεν υπηρχαν τοσα μοντελα enduro και ετσι ανακαζονταν να τρεξουν με τα mx.....

παιδια αν του εχει μπει να το παρει το μηχανακι,καλητερα να το παρει....ισως το μετανιωσει αργοτερα που το αγορασε,αλλα σηγουρα δεν θα πει ποτε ''ρε γαμωτο θυμαμε αυτο το μηχανακι τοτε,κριμα που δεν το ειχα παρει'' και να του εχει μινει αποθυμενο....οπως εμενα με ενα rm 125 του 91...
και που ξερετε...ισως οταν του κανει service και γνωρισει το μηχανακι...να το πηγενει καλα και να το ευχαριστιεται..και να μου πητε οτι ειναι παλιο μοντελο,ενα πραγμα θα σας πω...καπιοι εδω τρεχουν με rm 250 96 kai 98 αρια....και μας πατανε εμας με τα 2005 + μοντελα! ας μη ειμαστε θυματα του μαρκετινκ,τα καινουρια μοντελα ειναι σαφως καλητερα σε ολα απο τα παλιοτερα,αλλα αν δεν ξερεις να οδηγας το ιδιο θα πας με ενα μοντελο 95...και το ιδιο με ενα μοντελο 2009...εξαλου μας το λεει καθαρα ο φιλος μας....θελει να μαθει....ας τον αφεισουμε να μαθει το χωμα,και το μηχανακι που θελει αν εχει μερακι θα το φερει στα ισια του!
over and out! :wave2:





ps....περιμενω τις φωτο...

fournas
30/08/2009, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από tmracing.siros
εχει δικιο ο fournas μαλλων σε scrable το ειδες.....η ισως παλιοτερα στις αρχες τις δεκαετιας του 90 (90-95) που ετρεχαν και καθαροαιμα με μετατροπες για φωτα κτλ...αλλα τοτε ουτος η αλλος δεν υπηρχαν τοσα μοντελα enduro και ετσι ανακαζονταν να τρεξουν με τα mx.....

παιδια αν του εχει μπει να το παρει το μηχανακι,καλητερα να το παρει....ισως το μετανιωσει αργοτερα που το αγορασε,αλλα σηγουρα δεν θα πει ποτε ''ρε γαμωτο θυμαμε αυτο το μηχανακι τοτε,κριμα που δεν το ειχα παρει'' και να του εχει μινει αποθυμενο....οπως εμενα με ενα rm 125 του 91...
και που ξερετε...ισως οταν του κανει service και γνωρισει το μηχανακι...να το πηγενει καλα και να το ευχαριστιεται..και να μου πητε οτι ειναι παλιο μοντελο,ενα πραγμα θα σας πω...καπιοι εδω τρεχουν με rm 250 96 kai 98 αρια....και μας πατανε εμας με τα 2005 + μοντελα! ας μη ειμαστε θυματα του μαρκετινκ,τα καινουρια μοντελα ειναι σαφως καλητερα σε ολα απο τα παλιοτερα,αλλα αν δεν ξερεις να οδηγας το ιδιο θα πας με ενα μοντελο 95...και το ιδιο με ενα μοντελο 2009...εξαλου μας το λεει καθαρα ο φιλος μας....θελει να μαθει....ας τον αφεισουμε να μαθει το χωμα,και το μηχανακι που θελει αν εχει μερακι θα το φερει στα ισια του!
over and out! :wave2:


ps....περιμενω τις φωτο...



συμφωνω σε καποια απο αυτα που λες φιλε μου απλα και εγω θα ηθελα καποιον να μου πει να μην επαιρνα το yz250 για 1ο μηχανακη...
συζηταμε και λεμε καποιες αποψεις απο εμπειριες η' απο καποιες γνωσεις που καποιοι ισως θα εχουν γιατι ισως μεσα απο αυτο να βγαλει και καλητερα συμπερασματα ο φιλος για το τι θα παρει και τι να περιμενει..




:wave2:

tmracing.siros
30/08/2009, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από fournas
συμφωνω σε καποια απο αυτα που λες φιλε μου απλα και εγω θα ηθελα καποιον να μου πει να μην επαιρνα το yz250 για 1ο μηχανακη...
συζηταμε και λεμε καποιες αποψεις απο εμπειριες η' απο καποιες γνωσεις που καποιοι ισως θα εχουν γιατι ισως μεσα απο αυτο να βγαλει και καλητερα συμπερασματα ο φιλος για το τι θα παρει και τι να περιμενει..




:wave2:

χερομαι που συμφωνεις και εσυ σε καπια απο αυτα που λεω! η αληθεια ειναι πως και εγω σαν και σενα την ειχα πατισει...με rm 250 2τ αρχισα,οτι χειροτερο αν δεν εχεις ιδεα απο mx! αλλα τελικα σε καλο μου βγηκε,οταν αργοτερα καταλαβα οτι παω καλητερα με 125 και αγωρασα ενα,μετα μου φενοταν παιχνιδακι!
και εγω του λεω σαν συμβουλη οτι αν το παρει να κανει αυτα που πρεπει για να γινει σωστο μηχανακι,αν δεν τα κανει δεν υπαρχει περιπτωση να ευχαριστηθει βολτα στο βουνο!
ετσι ειναι τα πραγματα...αλλα δεν τον αποτρεπω γιατι ξερω πολυ καλα πως ειναι να ζαχαρωνεις ενα μηχανακι και να μη σου ''καθετε'' στο τελος!

r6mania
31/08/2009, 03:21
http://img93.imageshack.us/img93/8084/193z.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/5520/191exj.jpg

Αυτό είναι το μοτεράκι....
Είναι το καλό?!? :)

fournas
31/08/2009, 03:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
http://img93.imageshack.us/img93/8084/193z.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/5520/191exj.jpg

Αυτό είναι το μοτεράκι....
Είναι το καλό?!? :)


εσυ εχεις ερωτα μεγαλο...........



4:30 το πρωι ποσταρεις το μοτερακι????:wave2: :lol:

tmracing.siros
31/08/2009, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
http://img93.imageshack.us/img93/8084/193z.jpg
http://img268.imageshack.us/img268/5520/191exj.jpg

Αυτό είναι το μοτεράκι....
Είναι το καλό?!? :)

μωρε....το ''καλο'' ειναι αλλα διχνει σαν να ειναι χρονια παρατιμενο σε μια γωνια....η δεν το εχει πληνει ποτε αυτος που το εχει...κριμα για το μηχανακι!
μεσα σε αυτα που θα πρεπει να παρεις υπολογισε και εναν προφιλαχτηρα εμπρος γραναζιου μαζι με την κοντρα τησ αλυσηδας για ετσι και κανει οτι σπαει πες αντιο στο καρτερ!
λοιπων...οπως βλεπεις τον κυλινδρο στη φωτο,εκει που πιανουν οι βιδες που των κρατανε στο καρτερ,,,στην αριστερη βιδα απο πανω εχει ενα κυκλακι με νουμερα...στο κεντρο γραφει χρονολογια κατασκευεις κυληνδρου και αν εχει βελακι διχνει τον μηνα...τσεκαρε το ισως μαθεις τι μοντελο ειναι απο εκει !
παντως αν κρινω απο το πλαισιο και την μπογια που λειπει στα σημεια που τριβεται η μποτα εχει φαει αρκετο χωμα στη ζωη του το μηχανακι!

βολτα το εχεις κανει?
αν μπορεις να του κατεβασεις στην τιμη καλα θα ηταν....οχι τιποτα αλλο αλλα μονο ο κοπος για να το καθαρισεις....
η πες του να το κανει αυτος για σενα....

να πω καλοριζυκο?

:beer:

r6mania
31/08/2009, 12:03
Από 500 με πολύ ζώρι προσπαθώ να του το ρίξω στα 400.. ελπίζω να το αφήσει στα 400!

Τώρα δηλαδή έγω με αυτό αν θέλω να τρέξω αγώνες και φώτα να του βάλω enduro δεν μπορώ να τρέξω? Μόνο scrable?

Λοιπόν σας βάζω άλλες δυο φωτος από το μηχανάκι..

http://img143.imageshack.us/img143/5281/192t.jpg
http://img3.imageshack.us/img3/9606/190q.jpg


Όπως καταλαβαίνεται ούτε ένα πλαστικό δεν είναι δικό του :P


Στο δρόμο πάει μια χαρά που το πήγα βόλτα.. δεν ξετρελάθηκα με το γκάζι (r6 οδηγάω) αλλά καλό μου φάνηκε στην καβάλα σε σχέση με έαν crm250 και ένα xr250 που οδηγάω που και που. Οι αναρτήσεις είναι super.. πολύ σκληρές!!

tmracing.siros
31/08/2009, 13:50
εμπρος και πισω φτερο απο yz...τα καπακια του ψηγειου δεν μπορω να καταλαβω....αλλα μαλων ειναι μαμα...και βαμενα με πινελακι? (πλαστικα παρε ενα τηλ στο karrer εχει συγουρα)
η εξατμιση (τελικο) ειναι αλλαγμενη και απο οτι βλεπω ειναι και ψιλοασχετη με το μοντελο....ασε που ειναι πιασμενη με λαμακι...τυπικα τεχνικο ελενχο σε αγωνα δεν περνας ετσι...οχι για το τελικο αλλα για το λαμακι!
χωρις αδεια κυκλοφοριας δεν κανεις αγωνα εντουρο αλλα μονο scramble και mx... το τσεκαρα!
και μια διευκρηνιση φιλε μου! η αναρτισεις στα εντουρο ΔΕΝ ειναι σκληρες! αλλα σχετικα μαλακες οστε να διαβαζουν τις ανωμαλιες του εδαφους,αν ειναι ''κουτσουρο'' και δεν φταινε οι ρυθμισεις που εχει κανει το παλικαρι που το εχει,θελεις αλλαγη λαδιων,τσιμουχες...και ισως κανα σεταρισμα στο βακτρο της αναρτησης!

το crm εχει πιο πολυ γκαζι απο το wr,αλλα απο πλαισιο και αναρτισεις ειναι 8 χρονια πισω απο το husqvarna
το xr παλι...ουτε το γκαζι εχει ουτε τα τρελα περιφεριακα αλλα ειναι ενα πολυ καλο σχολειο!


αυτα!

MX RIDER
31/08/2009, 15:02
file skepsou to kala!!!Den 8a vreis meta eykola na to pouliseis xwris xartia pantws an 8es filos poulaei ena idio alla sthn pena kai kovei crossiarika 250.me xartia kai apo ola pinakides fota konderia...ktlp ktlp!!!

fournas
31/08/2009, 19:34
tmracing
τι να τον κανει τον karrer??
τα πλαστικα εσυ βλεπεις οτι χρειαζεται το μηχανακι??
το μηχανακι δεν ειναι για καφε...ασε τον ανθρωπο,αν ειναι να ριξει κανα φραγκο σε αυτο το πραμα να το ριξει να γινει οδηγησημο,ασφαλες και μετα το θεαθηνε..

το μηχανακι κανει μονο για ανακασκευη
ποια λαδια και ποια τακακια..
σε 1 μηνα καλης λειτουργιας θα το μαζευεις με το κουταλακι..

ειναι λαθος αγορα.

tmracing.siros
31/08/2009, 19:44
οταν κανεις service ΓΕΝΙΚΟ φιλε fourna,κοιτας και τα πλαστικα,ειναι και θεμα ασφαλειας ξερεις...εχεις δει καμενο πλαστικο ψυγειου να σπαει απο τουμπα και να χωνετε στο ποδι? μαλλον οχι!
οποτε μη μου λες για θεαθηνε...
το αν ειναι λαθος αγορα θα το δει μονος του,ουτε εσυ ουτε εγω μπορουμε να το κρινουμε αυτο σωστα?
οσο για το Καρρερ απλα του ειπα που θα βρει πλαστικα σχετικα ευκολα για μα μη ψαχνει,που ειναι το κακο?
και σε παρακαλω χαλαρωσε,οπως ειπες και εσυ αποψεις λεμε και εμπειριες λεμε εδω! :beer:

menelaos46
31/08/2009, 20:54
οταν κανεις service ΓΕΝΙΚΟ φιλε fourna,κοιτας και τα πλαστικα,ειναι και θεμα ασφαλειας ξερεις...εχεις δει καμενο πλαστικο ψυγειου να σπαει απο τουμπα και να χωνετε στο ποδι

Εχω δει και κλαδι χωμενο σε ποδι. Να κοψει και ολα τα κλαδια...
Λοιπον φιλε ρ6μανια αφου εχεις ψηθει τοσο και καυλωσες παρτο τι να σου πω η καυλα πρεπει να ικανοποιειται.
Και μας λες μετα αν εισαι ικανοποιημενος η οχι.
Καλες βολτες.

fournas
31/08/2009, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από tmracing.siros
οταν κανεις service ΓΕΝΙΚΟ φιλε fourna,κοιτας και τα πλαστικα,ειναι και θεμα ασφαλειας ξερεις...εχεις δει καμενο πλαστικο ψυγειου να σπαει απο τουμπα και να χωνετε στο ποδι? μαλλον οχι!
οποτε μη μου λες για θεαθηνε...
το αν ειναι λαθος αγορα θα το δει μονος του,ουτε εσυ ουτε εγω μπορουμε να το κρινουμε αυτο σωστα?
οσο για το Καρρερ απλα του ειπα που θα βρει πλαστικα σχετικα ευκολα για μα μη ψαχνει,που ειναι το κακο?
και σε παρακαλω χαλαρωσε,οπως ειπες και εσυ αποψεις λεμε και εμπειριες λεμε εδω! :beer:


δεν χρειαζεται να παρακαλας.χαλαρος ειμαι.εσυ μαλλον θα εισαι στην τσιτα.

οταν πας το μηχανακι σου στο μαστορα και του λες κανε ενα γενικο σερβις,σου αλλαζει και τα πλαστικα???:confused: :confused: :confused:

θα αλλαξουμε και τους ορους των σερβις σε αυτο το θρεντ.

και επειδη εσυ το εχεις δει,τι και με αυτο ?εισαι γεματος εμπειριες??????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



μολις μου ειπε φιλος που ψαχνει και αυτος για μεταχειρο mx στην χρυση ευκαιρια π.χ. βρηκε ενα ktm sx 125 του 03' 1400ε..εσενα θα σου στοιχησει κανα 1000ε να το μαζεψεις...ποιο σου φαινεται να αξιζει?

τελος παντων..

καλες αγορες

:wave2:

r6mania
13/09/2009, 02:41
Λοιπόν το πήρα το μηχανάκι τελικά και τελικά είναι πολύ καλό..
Πίσω του βαλα τακάκια που αυτός το είχε αφήσει χωρίς και από φρένα είμαι SUPER!!
Αναρτήσεις επίσης νομίζω ότι είμαι πάρα πολύ καλά..

Το μοντέλο τελικά είναι το WR USA.. δηλαδή WR αλλά χωρίς φώτα. Το βρήκα στο service manual.. γιατί στην αρχή νόμιζα ότι ήταν απλώς WR και του ξύλωσε όλα τα ηλεκτρικά..

Τελικά πιστόνια δεν νόμιζω να θέλει.. το μηχανάκι μια χαρά πάει... πολύ καλά δηλαδή... σηκώνεται σούζα αν το τραβίξεις και λίγο χωρίς ξερογκαζιά ή συμπλεξιά.

Υπάρχει όμως πρόβλημα που πρέπει να τακτοποιήσω άμεσα... γρανάζι φοράει 48 πίσω από 50 που φοράει μαμά.. χρειάζεται επειγόντως 52 γιατί είναι θεόμακρο.. δεν ανεβαίνει με 1η σε μερικές ανηφόρες καθόλου άνετα.. άσε που είναι εντελώς φαγωμένο και θέλει έτσι και αλλιώς αλλαγή..

Καλά για λάστιχα δεν το συζητώ.. οπωσδήποτε άλλα.. θα βρω τίποτα μεταχειρισμένα..

Χούφτες πρέπει να βρω οπωσδήποτε.. μου πεσε και έσπασε η μανέτα του συμπλέκτη και κάναμε 3 ώρες διαδρομή 10 λεπτών για να τα καταφέρουμε να φύγουμε και να μην μας φάει η νύχτα στο βούνο..

Όσο για πλαστικά.. αρχίζουμε να το μαζεύουμε.. θα φτιαχτεί όλο κίτρινο μπλέ.. πίσω του είχε βάλει λίγο πριν μου το δώσει το φτερό από husaberg το μυτερό το κίτρινο-μπλε.. ένα numberplate πρέπει να βρω να βάλω.. και το φτερό το μπροστά από το yamaha είναι λίγο μούφα.. πρέπει να βρω κανένα σε κίτρινο.. τα καπάκια ψυγείων είναι ελεινά και απαίσια.. βαμμένα με σπρέι... γάματα!!!
Αυτά που μπορώ να τα βρω γιατί δεν ξέρω τι να κάνω..


Εξάτμιση φοράει τελικά DOMA φούσκα με μπόλικα χτυπήματα.. και τελικό κουκουρούκου ηλεκτροκολλημένο... μια απελπισία..
Οπότε χρειάζομαι ένα τελικό και μια σωστή δουλειά εκεί για να ενωθεί σωστά με λαστιχάκι..
Για τα χτυπήματα της φούσκας σκέφτηκα να την κόψω την φούσκα σε 5 κομμάτια.. να τα ισιώσω και μετά να μου τα ράψουν με TIG που έχει ένα γνωστός μου.
Γιατί φυσηκά δεν δίνω λεφτά για καινούργια.. και καινούργια έχει κάτι λιγότερα από 300 ή DOMA :rolleyes:
Εντωμεταξύ αν ακούσεται θορυβο θα κουφαθείτε.. ακούγομαι τουλάχιστον από 1km!!! :P :P


Του έβαλα το BR9EG που λέει το service manual αλλά εκτός που έφαγα όλα τα μαγαζιά για να το βρω μου είπαν ότι με αυτό θα έχω πολλά προβλήματα και θα βραχυκυκλώνει συνέχεια... ισχύει?

Το μηχανάκι εντομεταξύ νιώθω να δουλεύει πολύ πλούσιο.. εύκολα μπουκώνει.. ρελαντί κρατάει το πολύ ένα λεπτό αν είναι ζεστό..

Το μίγμα να το ρυθμήσω κλασσικά 1.5 στροφή όπως όλα τα 2Τ καρμπιλατερ?

Φίλτρο φοράει κάποιας μάρκας και απλά το καθάρισα λίγο..

Ο τύπος είχε ανοίξει σημείο από τα πλάγια για να τραβάει αέρα με σίτα.. νομίζω πως είναι λάθος αυτό και το έκλεισα.. επίσης από την σέλα κατευθίαν πάει ο αέρας στο στρογγειλό σφουγκάρι? Δεν υπάρχει και άλλο φίλτρο ακριβώς στην σέλα ?



Αυτό το μηχανάκι παιδιά πολυ οικονομικά θα γίνει πραγματικά super!!
500 το πήρα τελικά και πιστεύω πως ήταν φοβερή αγορά.. και το πήρα ξεφτύλα.. ήδη το ευχαρηστήθηκα στο βουνό και ας μου βγαλε την ψυχή από όταν μου σπασε η μανέτα!! :) :)


Όποιος έχει τίποτα φτηνοπράγματα που να μου κάνουνε να μου στείλει πμ!
Θέλω χούφτες.. πλαστικά(αν και δεν νομίζω να έχει κανείς).. numberplate... μποτες... θώρακα.. επιαγκονίδες.. επιγονατίδες... ζώνη.... κράνος... γυαλιά...
Αλλά ψάχνω για φτηνά μέχρι χάρισμα :)

MX RIDER
18/09/2009, 14:48
filos ,katarxin kaloriziko...
1.exw kranaki cyber to eixa parei 55 an moy ena 30ari 8a eimai eyxaristimenos...meg.L
2.maska me fime tzami 15 e
3.kranos ixs olokainourgio pote formeno mayro-mple me nikel aerotomi 130 to pira 100 sto dinw meg, L
3.PANTELONI mat black den 8ymamai mege8os mple kitrino kai kt fwsforouxa polu foremeno ena 20 e
4.mpros pisw ftera kx poly kali katastasi me ena vapsimo 8a einai stin pena gt wr sou...
5.lastixa me mpoliko takouni ena 60ariko to zeygari
6.teliko markas den 8ymamai twra, 8a to koitaksw k 8a sou pw...
7.8wrakas acerbis boober 50 e
ayta 8ymamai a! kai trompa frenou apo husqvarna me maneta ...

Alket
10/08/2012, 00:51
pediaaa thelw boithia exw pari ena husqvarna 125 tou 98 kolimeno alla den mporo na ktlb pio ine wr, cr.....pite mou ligo pos tha to ktlb ayto kai kanena kalo site gia pistonia.kai thelw na mou pite ti ftero na balw piso i kamia patenta gt den thelw to kanoniko tou ftero pou gerni pros ta katw thelw na petagete pisw psila.