PDA

View Full Version : κρανη γενικα



Rezeguet
27/04/2005, 12:50
λοιπον εκανα μεγαλη ερευνα για κρανη και κατεληξα στα εκ γερμανιας ( https://ssl.kundenserver.de/order.motoplustrading.com/de/ ) καθως και γερμανοφωνος και λογω συχνων επισκεψεων εκει (οποτε γλυτωνω ταχυδρομικα).

(λογω διαλυσης του προηγουμενου κρανους)

Διαβασα ολα τα ποστ σας αλλα πουθενα δεν λετε για AGV και HJC και UVEX. Ειδικα τα πρωτα ειναι πολυ αξιολογα και εχουν τεραστα γκαμα και τα τελευταια επισης. Συγκρινονται τωρα με εφαρμογη ασφαλεια κλπ με τα υπολοιπα κρανη (Shoei Arai)?

Και τωρα κατι γενικο αλλα σημαντικο.

1)Γενικα ποια ειναι τα βασικα κριτιρια για επιλογη κρανους (εκτος της τιμης)?

2)Λετε πχ οτι τα ταδε εχουν καλυτερη εφαρμογη. Τι ρολο βαραει η εφαρμογη πρακτικα? Για να εισαι πιο ανετος ή για να εισαι πιο ασφαλης σε περιπτωση πτωσης?

3)Και τελικα εχουν ολα τα κρανη την ιδια προστασια (απο μεγαλες εταιρειες AGV Arai Shoei Shark Xlite UVEX) ή διαφερουν?

4) Τα ανοιγομενα ειναι πιο ανασφαλη απο τα full face? Δηλαδη πχ υπαρχει περιπτωση να σπασει σε μεγαλη τρακα το καλουπι που ανοιγει η να χαλαρωσει και να την φας στο σαγονι\

latris mixanis
27/04/2005, 13:26
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ 50% ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΟ ARAI ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ;; ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SITE ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΧΑΧΑ:wave2:
ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ

apav
27/04/2005, 14:19
Το κράνος που υπάρχει στην πρώτη σελίδα με 50% έκπτωση, είναι Airoh.

latris mixanis
27/04/2005, 15:23
ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ :lol: :lol:

Rezeguet
27/04/2005, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από latris mixanis
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΕ 50% ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΟ ARAI ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ;; ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ SITE ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΧΑΧΑ:wave2:
ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΤΙ

βασικα εχουν εκπτωση οσο λεει δηλαδη μεχρι 70% (απο 299 σε 99 και απο 333 σε 109) οποτε πιστευω ειναι πολυ καλη προσφορα οποια και αν ειναι η ποιοτητα τους. (η οποια μαλον καλη ειναι καθως και η μαρκα ειναι αξιοπρεπης και η original τιμη υψηλη)

Τωρα απο εφαρμογη ανεση ασφαλεια κλπ παω πασο φυσικα, δεν τα ξερω τα συγκεκριμενα (αν και 1-2 airoh που εχουν πεσι στα χερια μου δεν ηταν τοσο καλα οσο το Nolan που εχω)



ΥΓ) γιατι γλυτωνεις μεταφορικα?

Rezeguet
27/04/2005, 16:06
αν ναι και κατι αλλο αμα κανεις scroll down αφου κανεις κλικ στο εικονιδιο με το 50%
θα βρεις και Shoei 30% εκπτωση (απο 620 σε 450), RX7 στα 650, και κατι μποτες SIDI 30% εκπτωση. Καθως και μερικα ενδιαφεροντα κρανη για IDI και λιοπους ''κακους'' του φλορουμ οπως το παρακατω


13688

Rezeguet
27/04/2005, 16:08
η το αγαπημενο μου:


13689

latris mixanis
27/04/2005, 16:12
ΧΑΧΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΑΥΤΑ .....
ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΡΑΝΟΣ ΘΑ ΔΩ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΑΓΕΙΛΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΩ ΣΤΟ ΘΕΙΟ ΜΟΥ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ...
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΙΓΟ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΡΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΟΥ:lol:

Alchimistis
28/04/2005, 01:13
Εχω καποιες ερωτήσεις
Στο e-buy αγοραζεις μονο με πιστωτική?
Εχω βρει καποια κρανη στο moto plus και θελω την γνωμη σας εχω βρει το diabolic της shoei 390 euro https://ssl.kundenserver.de/order.motoplustrading.com/en/.
Και της ΑGV σε τρελες τιμες που δεν ξεπερνουν τα 300 ευρω οπως το Mirage me 230 ευρω https://ssl.kundenserver.de/order.motoplustrading.com/en/
, το Stelth me 260 Eυρωhttps://ssl.kundenserver.de/order.motoplustrading.com/en/ και τo Κseries με 160ευρω https://ssl.kundenserver.de/order.motoplustrading.com/en/.
Tα φωτα σας...ποιο μου προτινεται?
Η αγορα απο το Motoplus ειναι αξιοπιστη?

tifoefs
30/05/2005, 01:20
Μα ποιος αγοραζει κρανος χωρις να το δοκιμασει ;

Αν το παρετε μεσω δικτυου αγοραζετε γουρουνι στο σακι !!!

Απ' οτι ξερω πας σε ενα μαγαζι παιρνεις ενα τεστ κρανος, πας αυτοκινητοδρομο ριχνεις τα γκαζια σου κανα 4 ωρο και αν δε κουφαθεις η δε σου ξεκολλησει κανας αυχενικος πας πισω στο μαγαζι και παιρνεις το επομενο τεστ κρανος μεχρι να βρεις αυτο που σου καθεται !!!

Αντε ελληναρες ξυπνατε !! Θα βγουν ανεκδοτα και για μας οπως εχουν οι Ολλανδοι για τους Βελγους !

:lol: :lol: :beer: :sun:

evvou
10/06/2005, 01:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μα ποιος αγοραζει κρανος χωρις να το δοκιμασει ;

Αν το παρετε μεσω δικτυου αγοραζετε γουρουνι στο σακι !!!

Απ' οτι ξερω πας σε ενα μαγαζι παιρνεις ενα τεστ κρανος, πας αυτοκινητοδρομο ριχνεις τα γκαζια σου κανα 4 ωρο και αν δε κουφαθεις η δε σου ξεκολλησει κανας αυχενικος πας πισω στο μαγαζι και παιρνεις το επομενο τεστ κρανος μεχρι να βρεις αυτο που σου καθεται !!!

Αντε ελληναρες ξυπνατε !! Θα βγουν ανεκδοτα και για μας οπως εχουν οι Ολλανδοι για τους Βελγους !

:lol: :lol: :beer: :sun:


:confused: :confused: :confused: παιζουν τοσες δοκιμες?!?!? αληθεια?!?!?!?
εγω παντος θελω να παρω ενα καλο κρανος, αλλα δε βγαζω ακρη :bawl: εχω δει τοσα πολλα στα ποστ που τα εχω χασει τελειως!!!! :look: :look: (ειμαι και ασχετη ακομα!)

GeorgeFZR
10/06/2005, 01:46
Kanones gia agora kranous

1)Den loipomaste ta lefta..makria apo krani pou poulane se super-market dipla apo ta tyria.To kranos einai olh h asfalia mas panw sthn mhxanh kai eniote katw apo thn mhxanh.
2)koitame an exei egrisi apo tin evrwpaiki enwsh..an tirei dld ta standar pou 8etei i evrwpaiki enwsh
3)PANTA to forame prin to agorasoume..den prepei oute na einai poli sfixto alla oute kai xalaro.Prosoxi dinoume sto louraki pou denei,na min mas enoxlei sto laimo!
4)Koitame thn imerominia liksis
5)DEN IPOLOGIZOUME TO KOSTOS...na exeis r1 alla na kikloforeis me kranos apo tin monzaviki einai toulaxiston vlakeia..
Auta!

evvou
10/06/2005, 01:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Kanones gia agora kranous

1)Den loipomaste ta lefta..makria apo krani pou poulane se super-market dipla apo ta tyria.To kranos einai olh h asfalia mas panw sthn mhxanh kai eniote katw apo thn mhxanh.
2)koitame an exei egrisi apo tin evrwpaiki enwsh..an tirei dld ta standar pou 8etei i evrwpaiki enwsh
3)PANTA to forame prin to agorasoume..den prepei oute na einai poli sfixto alla oute kai xalaro.Prosoxi dinoume sto louraki pou denei,na min mas enoxlei sto laimo!
4)Koitame thn imerominia liksis
5)DEN IPOLOGIZOUME TO KOSTOS...na exeis r1 alla na kikloforeis me kranos apo tin monzaviki einai toulaxiston vlakeia..
Auta!


thanx!!! :) kala to kostos einai to mono pou den ipologizo...skeftomai na paro arai alla thelo na pao na dokimaso merika..apla mperdeftika me ola afta pou diabasa gia thoribous, eksaerismo, baros klp

tifoefs
10/06/2005, 01:51
Μη κοιτας τις τιμες !

1. Κατ' αρχην πρεπει να σου ερχεται ΓΑΝΤΙ στο κεφαλι.
2. Να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο.
3. Να εχει οπτικο πεδιο.
4. Να αντεχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ χτυπημα και μετα να ειναι για πεταμα. Αυτο το ΕΝΑ χτυπημα θα σου σωσει τη ζωη !
5. Να ανταποκρινεται στις τελευταιες προδιαγραφες.
6. Να κουμπωνει και ν΄ ανοιγει ευκολα οταν φορας γαντια !

Μετα απο ολα αυτα διαλεγεις χρωμα !!!!


:D :wave2:

evvou
10/06/2005, 01:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Μη κοιτας τις τιμες !

1. Κατ' αρχην πρεπει να σου ερχεται ΓΑΝΤΙ στο κεφαλι.
2. Να ειναι οσο το δυνατον αθορυβο.
3. Να εχει οπτικο πεδιο.
4. Να αντεχει ΜΟΝΟ ΕΝΑ χτυπημα και μετα να ειναι για πεταμα. Αυτο το ΕΝΑ χτυπημα θα σου σωσει τη ζωη !
5. Να ανταποκρινεται στις τελευταιες προδιαγραφες.
6. Να κουμπωνει και ν΄ ανοιγει ευκολα οταν φορας γαντια !

Μετα απο ολα αυτα διαλεγεις χρωμα !!!!


:D :wave2:

ouf telika einai POLI pio diskolo ap oti perimena!!! pos ksero pos antexei mono ena xtipima kai einai kai athoribo?!?!

tifoefs
10/06/2005, 02:03
Τα καλα κρανη αν χτυπηθουν (σε πτωση) αλλαζει η μοριακη τους δομη ωστε να προστατευουν τη κρανιακη χωρα.
Μετα δεν εχουν την ιδια αντοχη πλεον.

Επισης οτι ειπανε και οι αλλοι συμφορουμιτες ειναι 100% σωστο.
Ενα βαρυ κρανος πανω στο κεφαλι σου που ειναι γυρω στα 9 κιλα + 2 κιλα κρανος φτανεις τα 11 κιλα στον αυχενα !!!!!

Σε πτωση εχεις τεραστια βλαβη στους αυχενικους και εκτος αυτου σε ταξιδια αποχτας πονοκεφαλο !!!

Κοιτα εδω να δεις τεστς !

www.schuberth.com

evvou
10/06/2005, 02:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Τα καλα κρανη αν χτυπηθουν (σε πτωση) αλλαζει η μοριακη τους δομη ωστε να προστατευουν τη κρανιακη χωρα.
Μετα δεν εχουν την ιδια αντοχη πλεον.

Επισης οτι ειπανε και οι αλλοι συμφορουμιτες ειναι 100% σωστο.
Ενα βαρυ κρανος πανω στο κεφαλι σου που ειναι γυρω στα 9 κιλα + 2 κιλα κρανος φτανεις τα 11 κιλα στον αυχενα !!!!!

Σε πτωση εχεις τεραστια βλαβη στους αυχενικους και εκτος αυτου σε ταξιδια αποχτας πονοκεφαλο !!!

Κοιτα εδω να δεις τεστς !

www.schuberth.com


thanks :) tha pao na to do :)

gmakris
10/06/2005, 23:11
Oπως φαινεται το σημαντικοτερο ειναι η επιτευξη της ελαχιστης τιμης επιβραδυνσης (μοναδα μετρησης σε G's) στο εσωτερικο του κρανους - βρηκα προσφατες μετρησεις (δυστυχως οχι για ολες τις μαρκες) εδω : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9902

:wave2:

Rezeguet
11/06/2005, 20:13
εγω οταν φτιαξω ξανα τη μηχανη μου θα πεταξω το κρανος μου που εφαγε και τρομερη στουκα (οποτε μαλον ειναι για πεταμα). Εχω καταληξει στα UVEX που τα παω πολυ απο εμφανιση αλλα και ποιτητα. Εφαρμογη δεν ξερω ακομα αλλα θα δοκιμασω κανα κρανακι να δω τι παιζει.


16646