PDA

View Full Version : 100% αδιαβροχη κουκουλα μηχανης



benny
29/08/2009, 19:29
Μηπως εχει κανεις υποψη του καμια τσεκαρισμενη αδιαβροχη κουκουλα.Ας εχει και 50ευρω αρκει να ειναι οντως ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ!!Γιατι μολις σημερα διαπυστωσα οτι αυτη που εχω ειναι πολυ χειροτερη απ το να το αφηνα χυμα στην βροχη.
Καπου εδω μεσα διαβασα για μια colori.Την εχει δοκιμασει κανεις;

bentouza
29/08/2009, 20:20
κοιτα αν παρεις αδιαβροχη κουκουλα πιθανα να εχεις προβλημα με σκουριες γιατι δεν αφηνει νερο να περασει κ προς τις δυο κατευθυνσεις.
υπαρχουν κ κουκουλες με μεμβρανη που αφηνουν την υγρασια να διαφυγει.
εχε το νου σου τι θα παρεις.

SVX
29/08/2009, 20:31
διαλεγεις και παιρνεις


ειναι οι υφασματινες "αναλαφρες" που δεν πιανουν και χωρο (αλλα προσφερουν την ιδια προστασια μ'ενα σεντονι εμπριμε)


και ειναι οι βαριες που εχουν υφη βινυλ εξωτερικα και εχουν τσεπες εξαερωσεις και κλειδωνουν στο κατω μερος....



θυμησου μονο πως ΔΕΝ ειναι οτι καλυτερο να κουκουλωνεις το μοτο πριν αυτο κρυωσει....και πως αν εχεις θαλασσα κοντα ΔΕΝ φταιει μονο η κουκουλα

benny
30/08/2009, 01:59
Αυτα ειναι!αμεση ανταποκριση.ευχαριστω!

Λοιπον, οχι σεντονακι εμπριμε ουτε εντελως ναϋλον που εγκλωβιζει την υγρασια.να παρω με μεμβρανη αναπνεουσα και θα την βαζω και καμια ωρα αφου το σβηνω για τελεια αποτελεσματα.αλλα απο που;
οτι εχω βρει δεν διευκρινιζει αν εχει μεμβρανες.
αν υπαρχει καμια δοκιμασμενη ακομα καλυτερα.
αλλιως προτιμω αδιαβροχη ναϋλον παρα σεντονι που αν βραχει παπαριαζει πανω στην μοτοσικλετα.

τι λετε γι αυτην;
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=145

guzzistas
30/08/2009, 07:29
Εγώ πάντως είχα πάρει από τη SHELL με τους πόντους ξέρετε από την βενζίνη και 1 1/2 χρόνο και μου βγήκε θαύμα, αστέρι η κουκούλα.....!!!!!!

Καλή φαίνεται και η colori, απλά ρώτα αν είναι αεριζόμενη, γιατί αν κρατάει υγρασία από μέσα θα έχεις προβλήματα.

Mafiozos
30/08/2009, 09:55
Εγω πηρα μια κουκουλα απο το moto madness ειναι 100% αδιαβροχη αλλα δεν ξερω για την υγρασια..Παντως οποτε πλενω την μηχανη φροντιζω να την κουκουλωνω μετα απο καποιες ωρες για να εχει στεγνωσει να εχω (σιγουρο) το κεφαλι μου.Επισης αφου εχει βρεξει και στεγνονουν ολα παω και βαζω τα πλαινα της κουκουλας να πατανε στα πατακια για να περναει πιο πολυ αερας μεσα στην μηχανη.Τωρα δεν ξερω αν βοηθαει αυτο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει σκουρια και ευχομαι να μην δω. :wave2:

Mafiozos
30/08/2009, 09:57
Επισης σε αυτο που λεει ο SVX εχει απολυτο δικιο.Οτι κουκουλα και να παρεις πρωτα εσε την μηχανη σου να κρυωσει και μετα να την κουκουλωνεις.

benny
31/08/2009, 16:39
Παντως η colori που ειδα σημερα δεν εχει τιποτα απ το οποιο θα μπορουσε να φευγει η υγρασια.ναυλον απ εξω και μια προστατευτικη μεμβρανη απο μεσα χωρις κανενα ανοιχτο κομματι.Επισης υπαρχει σε ενα μονο μεγεθος οποτε προβλεπω να πεφτει λιγο μεγαλη στο ybr.Θα την παταει το καημενο:D.

Τελικα απ οτι φαινεται ολοι γκαραζ εχουνε.το θεμα κουκουλα το βλεπω πολυ ξεπερασμενο
:D

nassosxlvbros
31/08/2009, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από benny
Παντως η colori που ειδα σημερα δεν εχει τιποτα απ το οποιο θα μπορουσε να φευγει η υγρασια.ναυλον απ εξω και μια προστατευτικη μεμβρανη απο μεσα χωρις κανενα ανοιχτο κομματι.Επισης υπαρχει σε ενα μονο μεγεθος οποτε προβλεπω να πεφτει λιγο μεγαλη στο ybr.Θα την παταει το καημενο:D.

Τελικα απ οτι φαινεται ολοι γκαραζ εχουνε.το θεμα κουκουλα το βλεπω πολυ ξεπερασμενο
:D

χεχε οι κουκουλες είναι για τους συνταξιούχους μαν...αν το έχεις κάθε μέρα στο πόλεμο το εργαλείο,τι να το κάνεις το βάλε-βγάλε;
όσο για το δικόμου,στο γκαράζ και γρήηηγοραααα! :D

benny
31/08/2009, 17:40
Βρε σαν να εχεις δικιο!σαν πολυ φλωροι εχουμε γινει.εληξε το θεμα.στην βροχη και αμα της αρεσει :smokin:


ps:Εσεις οι ακαρδοι με τα γκαραζ, αν βλεπετε κανεναν γειτονα να παιδευεται με κουκουλες και τετοιες αηδιες,προτεινετε του να την βαζει στο δικος σας:wacko:

miatas
13/02/2010, 16:31
κουκουλες (http://www.ricardo.gr/accdb/viewitem.asp?AuctionNr=598126646&ComeFromMyPages=1)

thalasinos
13/02/2010, 17:09
Δες και αυτη που μπαινει ολοκληρη η μηχανη μεσα, και την κλεινεις με το φερμουαρ!

http://www.louis.de/_207888fcd107a4e9cfc1da601e9990fdb7/index.php?media=katflash&topic=artnr_gr&artnr_gr=10008312

DrBig
13/02/2010, 17:23
Η καλλιτερη κουκουλα για μηχανη που ειχα ποτε, ηταν βασικα καλυμα αυτοκινητου απο ενα πολυ ελαφρυ αλλα σχετικα χοντρο κερωμενο χνουδωτο υφασμα χρωματος ματ ασημι. Αντοχη σε ηλιο δεν ξερω αν θα ειχε γιατι εκει που ηταν η μηχανη μονο εβρεχε, αλλα μπαινοβγαινε πανευκολα, ζεστη η μηχανη η κρυα, και ποτε δεν εμπασε νερο, παρα καμια σταγονα εδω κι εκει μετα απο μηνες συνεχους βροχης. Ουτε κρατησε ποτε υγρασια μεσα.

boldor900f
13/02/2010, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mafiozos
Εγω πηρα μια κουκουλα απο το moto madness ειναι 100% αδιαβροχη αλλα δεν ξερω για την υγρασια..Παντως οποτε πλενω την μηχανη φροντιζω να την κουκουλωνω μετα απο καποιες ωρες για να εχει στεγνωσει να εχω (σιγουρο) το κεφαλι μου.Επισης αφου εχει βρεξει και στεγνονουν ολα παω και βαζω τα πλαινα της κουκουλας να πατανε στα πατακια για να περναει πιο πολυ αερας μεσα στην μηχανη.Τωρα δεν ξερω αν βοηθαει αυτο αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω δει σκουρια και ευχομαι να μην δω. :wave2:


Ειδικά εσύ δεν θα δεις ποτέ σκουριές με το παλιομηΧΧανάκι που έχεις:beer:

Νομίζω οτι όλες κρατάνε λίγη υγρασία.Στο ΧΧ μετά απο βροχή πέφτει
καλό σκούπισμα και όλα ΟΚ.

alpo
17/02/2010, 17:43
Εγώ έχω την κουκούλα της colori περίπου δυόμισι χρόνια και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Το υλικό είναι πάρα πολύ καλό. Χοντρό, με μαλακή επένδυση από μέσα, ενισχυμένες ραφές και με λάστιχο στα τελειώματα. Από τον ήλιο δεν έχει πάθει τίποτα, πέρα από το ότι έχει θαμπώσει στο πάνω μέρος το χρώμα. Απλά αναλογίζομαι ότι αυτό το "κόψιμο" του χρώματος θα μπορούσε να ήταν στο χρώμα της μηχανής και ανακουφίζομαι. Όσο για την υγρασία δεν έχει περάσει καθόλου νερό τόσα χρόνια. Ίσως μερικές φορές μετά από βδομάδες βροχής να υπάρχει μια υποψία υγρασίας στους καθρέφτες, αλλά αυτό πολύ σπάνια. Πάντα μετά από βροχή, αφού βγάλει ήλιο, την ξεσκεπάζω για να πάρει αέρα και η μηχανή και να αεριστεί και η κουκούλα. Ένα μειονέκτημα πάντως είναι ότι έχει μόνο ένα μέγεθος και ίσως να μην ταιριάζει σε όλες τις μηχανές. Εγώ έχω ένα ΧΤΧ και το καλύπτει μόνο μέχρι το μέσο των τροχών. Ίσως όμως και να είναι καλό αυτό, γιατί παίρνει αέρα. Πάντως τώρα ψάχνω και για δεύτερη κουκούλα, για ένα Versys και θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να βρω ακόμη ποιο καλύτερη. Στην Κawasaki που ρώτησα την έδιναν 70?. Πολλά λεφτά.

miatas
07/03/2010, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από alpo
Εγώ έχω την κουκούλα της colori περίπου δυόμισι χρόνια και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Το υλικό είναι πάρα πολύ καλό. Χοντρό, με μαλακή επένδυση από μέσα, ενισχυμένες ραφές και με λάστιχο στα τελειώματα. Από τον ήλιο δεν έχει πάθει τίποτα, πέρα από το ότι έχει θαμπώσει στο πάνω μέρος το χρώμα. Απλά αναλογίζομαι ότι αυτό το "κόψιμο" του χρώματος θα μπορούσε να ήταν στο χρώμα της μηχανής και ανακουφίζομαι. Όσο για την υγρασία δεν έχει περάσει καθόλου νερό τόσα χρόνια. Ίσως μερικές φορές μετά από βδομάδες βροχής να υπάρχει μια υποψία υγρασίας στους καθρέφτες, αλλά αυτό πολύ σπάνια. Πάντα μετά από βροχή, αφού βγάλει ήλιο, την ξεσκεπάζω για να πάρει αέρα και η μηχανή και να αεριστεί και η κουκούλα. Ένα μειονέκτημα πάντως είναι ότι έχει μόνο ένα μέγεθος και ίσως να μην ταιριάζει σε όλες τις μηχανές. Εγώ έχω ένα ΧΤΧ και το καλύπτει μόνο μέχρι το μέσο των τροχών. Ίσως όμως και να είναι καλό αυτό, γιατί παίρνει αέρα. Πάντως τώρα ψάχνω και για δεύτερη κουκούλα, για ένα Versys και θα με ενδιέφερε αν μπορούσα να βρω ακόμη ποιο καλύτερη. Στην Κawasaki που ρώτησα την έδιναν 70?. Πολλά λεφτά.


ψαξε στο ricardo.gr file

alpo
08/03/2010, 07:21
Που κολλάει το ricardo.gr? Λίγο άσχετο το βλέπω με το θέμα. Αν ήθελα κάτι τέτοιο μπορούσα να ψάξω στο ebay. Πάντως βρήκα μια πολύ καλή λύση στο motoraid.eu

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3669

...κουκούλα της Held στα 63?. Αν και πολύ λεπτή, στην αρχή δε μου γέμισε το μάτι. Μετά είδα ότι είχε θερμοκολλημένες ραφές και στην πράξη φάνηκε να είναι αρκετά αδιάβροχη. έχει λάστιχο περιμετρικά καθώς κι ένα πολύ σημαντικό είναι ότι έχει ανοίγματα στο ύψος του τιμονιού ώστε να μην εγκλωβίζεται τυχόν υγρασία. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Ο χρόνος θα δείξει....


191102

Africaptan
09/03/2010, 01:37
Παντως εμενα παιδια το προβλημα μου δεν ειναι στο σπιτι, αλλα πως θα την προστατευω εκτος σπιτιου. Εκει που δουλευω δεν υπαρχει καμια προστασια. Ουτε απο καιρικα φαινομενα, ουτε απο μακρυα χερια... Μια κλειδαρια δισκοφρενου εχω μονο...