PDA

View Full Version : Γνωμες για ΚΤΜ 640 Lc4 motard '04



camen
30/08/2009, 10:31
Καλησπερα σε ολους...
Εχει ερθει η ωρα να αλλαξω μηχανακι και εχω αρχισει την αναζητηση...
Μεταξυ διαφορων που εχω δει και με ενδιαφερουν, εχει ενας καλος φιλος ενα ΚΤΜ 640 LC4 motard του '04.
Το πουλαει 4.200Ε και δινει μαζι κρανος+μπουφαν.
Το μηχανακι ειναι αψογο μηχανικα+εμφανισιακα και εχει μολις 8.000χλμ μιας και το περισσοτερο καιρο το εχει αραγμενο και το χρησιμοποιει μονο για καμια δουλεια γυρω-γυρω....
Επισης φοραει και διπλες ACRAPOVIC...

Εγω λοιπον θελω να μαθω:
1)Το συγκεκριμμενο μοντελο παρουσιαζει καποια ατελεια?
2)Περιπου καθε ποσα χλμ εχει σερβις?
3)Περιπου ποσο κοστιζουν τα παραπανω σερβις?
4)Σε σφιχτες διαδρομες ξερω οτι το μηχανακι "γαζωνει" ,σε ανοιχτα κομματια ομως(ευθειες) με τι ταχυτητα ταξιδευει ωστε να μην ζοριζεται?
5)Τελος,η τιμη που το δινει ειναι οκ?

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια και αν θυμηθω κ τιποτα αλλο συμπληρωνω...


:beer:

LogOutGoRide
30/08/2009, 11:37
Έχεις fz600 έτσι;

οδήγησα ένα του ξαδέρφου (πριν προλάβει να το καταστρέψει).
Νομίζω ότι είναι τέλειο για να χτυπάς αφρόγαλο για τον καπουτσίνο σε λίγα λέπτα :lol:

Θα το προτιμούσα να κρατήσεις το μηχανάκι σου (αν βαστάς οικονομικά) και να πάρεις και αυτό.
Σε κλειστό στροφηλίκι είναι απόλαυση και δύσκολα κρατάς το γκάζι κλειστό .

Για κόστος ανταλλακτικών δεν ξέρω αλλά ξέρω οτι ο ξάδερφος παιδεύτηκε να βρεί ανταλλακτικά (και όχι όλα) και αυτά σε γερμανικό eBay(μιλάμε για όλο το μπροστινό σύστημα + πλαίσιο κ.α ).
Πάντως δεν το έφτιαξε :lol:

Για να μην σε κουράζω . Θα το έπερνα με κλειστά μάτια για δεύτερο
:wave2:

camen
30/08/2009, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Έχεις fz600 έτσι;

οδήγησα ένα του ξαδέρφου (πριν προλάβει να το καταστρέψει).
Νομίζω ότι είναι τέλειο για να χτυπάς αφρόγαλο για τον καπουτσίνο σε λίγα λέπτα :lol:

Θα το προτιμούσα να κρατήσεις το μηχανάκι σου (αν βαστάς οικονομικά) και να πάρεις και αυτό.
Σε κλειστό στροφηλίκι είναι απόλαυση και δύσκολα κρατάς το γκάζι κλειστό .

Για κόστος ανταλλακτικών δεν ξέρω αλλά ξέρω οτι ο ξάδερφος παιδεύτηκε να βρεί ανταλλακτικά (και όχι όλα) και αυτά σε γερμανικό eBay(μιλάμε για όλο το μπροστινό σύστημα + πλαίσιο κ.α ).
Πάντως δεν το έφτιαξε :lol:

Για να μην σε κουράζω . Θα το έπερνα με κλειστά μάτια για δεύτερο
:wave2:

:nono: :nono: :nono: :nono:
Δεν εχω fazer αδερφε....:bigcry:
Ευχαριστω παντως για την γνωμη...
Αφου θα το επερνες για 2ο και δεν υπαρχει 1ο αρα.......το παιρνω για πρωτο:lol:
:beer:

LogOutGoRide
30/08/2009, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
:nono: :nono: :nono: :nono:
Δεν εχω fazer αδερφε....:bigcry:
Ευχαριστω παντως για την γνωμη...
Αφου θα το επερνες για 2ο και δεν υπαρχει 1ο αρα.......το παιρνω για πρωτο:lol:
:beer:

Ντάξει μην κλαις έτσι λέει στο προφίλ νομίζω :wave2:

Αν έχεις αυτό το χρέπι στο avatar τότε πάρτο σίγουρα :rotflmao:

(πλάκα έτσι ):look:

Όχι για το ΚΤΜ

camen
30/08/2009, 11:51
Αντε για να σου φυγει η απορια ενα ΧΤ 225 εχω...:winka:
Αυτο εδω συγκεκριμμενα: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84595


:beer: :wave2:

LogOutGoRide
30/08/2009, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Αντε για να σου φυγει η απορια ενα ΧΤ 225 εχω...:winka:
Αυτο εδω συγκεκριμμενα: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=84595


:beer: :wave2:

ΠΑΡΤΟ ΠΑΡΤΟ:rotflmao:

camen
30/08/2009, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
ΠΑΡΤΟ ΠΑΡΤΟ:rotflmao:

:winka: :winka: :winka:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kerasaki
30/08/2009, 17:25
κανενας κατοχος να μας πει αν ειναι αξιοπιστο??

camen
30/08/2009, 18:08
Αντε ρε KTMακηδες πειτε...
Μην με κανετε να ανοιξω τοπικ-κοντρα ΚΤΜ vs JAPAN...:p

:beer:

orion
30/08/2009, 21:31
Εχω lc4 motard του 2003 ομως που δεν εχει μεγαλη διαφορα με του 2004.
Το εχω λιγο καιρο και δεν ειμαι και ο καταληλοτερος για να σου πω,αλλα θα σου πω τις λιγες "εμπειριες" μου.

Αξιοπιστια: Τι ειναι αυτο?Μολις φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο,νταξ οχι κατι σοβαρο(με μενα τουλαχιστον)αλλα σου τη σπαει.Εκτος κι αν ειναι καινουργιο οποτε ξερεις οτι εισαι ο πρωτος της.

Γκαζια,στησιμο,φρενα κτλ: Εκει τα σπαει,κυριολεκτικα,δρομο με στροφες και τα μυαλα στα καγκελα,Φρενα? Αγκυρες. Γκαζι? Αρκουδογκαζο. Στησιμο? Τρενο!
Τις ευθειες δεν τις πολυγουσταρει,με 120-130 και στιγμιαια ανοιγματα στα 150 και παλι πισω ειναι καλλα,αλλα γενικα δεν κανει για ευθειες.

Δεν ειναι xt και ουτε προκειται να γινει,μεσα στην πολη "αναβει" και θελει τρεξιμο,οπως και λαδια-φιλτρα-service-αναλωσιμα στη ωρα τους και οχι τσιγκουνιες.
:nono:

kerasaki
30/08/2009, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
Εχω lc4 motard του 2003 ομως που δεν εχει μεγαλη διαφορα με του 2004.
Το εχω λιγο καιρο και δεν ειμαι και ο καταληλοτερος για να σου πω,αλλα θα σου πω τις λιγες "εμπειριες" μου.

Αξιοπιστια: Τι ειναι αυτο?Μολις φτιαχνεις το ενα χαλαει το αλλο,νταξ οχι κατι σοβαρο(με μενα τουλαχιστον)αλλα σου τη σπαει.Εκτος κι αν ειναι καινουργιο οποτε ξερεις οτι εισαι ο πρωτος της.

Γκαζια,στησιμο,φρενα κτλ: Εκει τα σπαει,κυριολεκτικα,δρομο με στροφες και τα μυαλα στα καγκελα,Φρενα? Αγκυρες. Γκαζι? Αρκουδογκαζο. Στησιμο? Τρενο!
Τις ευθειες δεν τις πολυγουσταρει,με 120-130 και στιγμιαια ανοιγματα στα 150 και παλι πισω ειναι καλλα,αλλα γενικα δεν κανει για ευθειες.

Δεν ειναι xt και ουτε προκειται να γινει,μεσα στην πολη "αναβει" και θελει τρεξιμο,οπως και λαδια-φιλτρα-service-αναλωσιμα στη ωρα τους και οχι τσιγκουνιες.
:nono:

:beer:

:wave2:
μαζευω γνωμες

yiannis172
31/08/2009, 01:30
καλησπερα φιλε μου .ειχα μεχρι πριν ενα μηνα το συγκεκριμενο μηχανακι αν και το συγκεκριμενο ηταν η τελευταια εκδοση με τις διπλες εξατμισεις.

σου απανταω αριθμητικα οπως εθεσες τα ερωτηματα σου:

1) αφου λες πως ειναι 2004 μοντελο τοτε ειναι με την high flow κεφαλη... ολα τα προβληματα που ακουγες για τα συγκεκριμενα μοντελα ,εκτος του οτι οφειλοταν κυριως στην κακη χρηση που ειχαν υποστει,σε αυτη την εκδοση εχουν ελαχιστοποιηθει...

2) κα8ε 2 - 3 χιλιαδες χλμ λαδοφιλτρα (φιλτρο προεραιτικα , μπορεις και καθε 5)
Βαλβιδες κανε ενα τσεκαρισμα μολις το παρεις και απο εκει και περα καθε 5-6 εναν ελεγχο ειδικα το καλοκαιρι που η θερμοκρασια ανεβαινει επικινδυνα ειδικα μεσα στην πολη. τα βασικα ειναι αυτα μετα τα υπολοιπα π.χ. σφιξιματα στις βιδες απο κραδασμους κτλ βλεπεις, ακους και κανεις...

3) κοστος αναλογα με το ποσο πιανουν τα χερια σου.εγω για παραδειγμα εκανα αρκετα πραγματα μονος οπως λαδια , σφιξιμο αλυσιδας κτλ. εαν δεν ανηκεις στην κατηγορια αυτη τοτε υπολογισε γυρω στα 40 ευρω για λαδια (motorex) και κανενα 20ρικο συνολικα τα δυο φιλτρα λαδιου (μεταλλικο και χαρτινο).η εργασια που θα σου χρεωσουν εξαρταται παντα απο το συνεργειο ...

4) με μια ταχυτητα 120-140 πας ανετα και εσυ και το μηχανακι αλλα μεχρι εκει. μπορεις να δεις πανευκολα και 170+ στο κοντερ αλλα θα ειναι ιδιαιτερα επιπονο και για σενα και για τη μηχανη .

5) αν ειναι στην κατασταση που περιγραφεις και με δεδομενο οτι το παιρνεις ΄'απο χερι '' ειναι μια παρα πολυ καλη τιμη

αυτα για αρχη ...

fournas
31/08/2009, 03:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από kerasaki
κανενας κατοχος να μας πει αν ειναι αξιοπιστο??


φιλος εχει αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/340842/



με το παλικαρι εχω κανει τα 3500 χλμ απο τα 4000χλμ που εχω..
κανουμε παρεα απο το 2003..
μονο λαμπες εχεις αλλαξει και παρα πολυ συχνα σερβις..

αν θελετε οτιδηποτε παρτε τον και τηλ...τον εχω ενημερωση:) :wave2:

Ravendark
31/08/2009, 08:44
Είχα ένα του 2002.
Έκανα 65.000 χιλιόμετρα.

2 βλαβες μου έβγαλε, για σερβις δεν το είχα παει ποτέ, μόνος μου άλλαζα λάδια και μόνο.
Λίγο πριν το δώσω ανέβαινα τον άγιο (για όσους ξέρουν, προς προκόπι βόρεια εύβοια) και στη διαδρομή για κάποιο λόγο τρύπισε το κολάρο του ψυγείου.
Έχασε τα νερά του και από την θερμοκρασία μου βάρεσε καπάκι.

Το άλλαξα μόνος μου (~800ευρώ) αλλά δεν έλυσα τον κύλινδρο να ελέγξω ελατήρια.
Όταν βάρεσε το καπάκι, από τη θερμοκρασία έσπασε το ελατήριο του λαδιού και εγώ μιας και δεν το πήρα πρέφα το άφησα έτσι.

Μετά από λίγο καιρό σε μια μακρινή βόλτα (κατάπινε λάδι αρκετά μετα...) χτύπησε ρουλεμάν στροφάλου λόγω χαμηλής στάθμης λαδιού.

Το εφτιαξα ξανα και το πούλησα...αν πας στον οικονόμου στο αιγάλαιω ακόμα εκεί είναι, θα το δείς (κίτρινο SixDays)

Αυτά.

Υ.Γ. Αν είσαι σχολαστικός με τα νερά του και τα λάδια του (πες κάθε 700-800km συμπλήρωμα) δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

KaTaNaS
31/08/2009, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Υ.Γ. Αν είσαι σχολαστικός με τα νερά του και τα λάδια του (πες κάθε 700-800km συμπλήρωμα) δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

κάθε πρωι τσεκαρισμα στο ματακι του καρτερ και εισαι κομπλέ!


υ.γ. το κιτρινο μηχανακι σου που εγινε μαυρο (αλλαξαν τα πλαστικα) εχει πουληθει εδω και κανα 3μηνο

Ravendark
31/08/2009, 09:11
έεελα!:smokin:
Καλή φάση...αλλά γιατί το κάνανε μαύρο; Μήπως το κάνανε και μοτάρντ κιόλας;

KaTaNaS
31/08/2009, 09:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
έεελα!:smokin:
Καλή φάση...αλλά γιατί το κάνανε μαύρο; Μήπως το κάνανε και μοτάρντ κιόλας;


χμμμμμ δεν ηταν οταν το δωσες ε;

ναι, μοταρντ με μαυρο κουστουμι (το κιτρινο πουληθηκε ξεχωρα) , απο γενικη επισκευη οπως μου είχαν πέι! :beer:


:wave2:

Ravendark
31/08/2009, 09:19
Όχι δεν ήταν. To sixdays είναι enduro.
Αλλά το έλεγε ότι "αν δεν το κάνω motard το παντρεύτηκα..."
Τελικά μετά από 3 χρόνια το έδωσε...

Πόσο άραγε?:cool:

KaTaNaS
31/08/2009, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Όχι δεν ήταν. To sixdays είναι enduro.


εχεις προσωπικο μηνυμα (πμ) , πανω κεντρο (π.δ. μελους)

camen
31/08/2009, 10:08
Aπο οτι διαβαζω λοιπον μαλλον προκειται για αρκετα καλο και αξιοπιστο μηχανακι...
Ξερω τι αγοραζω(ΚΤΜ) και ξερω οτι απαιτουν φροντιδα,αλλα ετσι κ αλλιως ειμαι τοσο ψειρας που οτι και να παρω την ιδια φροντιδα θα εχει...
Ψηνομαι ασχημα για το συγκεκριμμενο μηχανακι του φιλου μου γιατι ειναι τελειως καινουργιο(8.000χλμ περιπου!!!)...Κ αφου λετε οτι κ η τιμη ειναι καλη μαλλον παω προς τα εκει...

Για καποιον που ειπε κατι για τελευταια εκδοση, να πω οτι το συγκεκριμμενο ΚΤΜ φοραει διπλες Acrapovic οποτε ειναι κ αυτο μαλλον τελευταια εκδοση?:confused:

Κ μια αλλη ερωτηση,ποσα αλογα βγαζει τροχο το εν λογω μηχανακι???
Κ μια αφελης ερωτηση αλλα ας την κανω...Εννοειται οτι το μηχανακι θα πρεπει να εχει book service ετσι?!Μπορω να τσεκαρω κ μεσω της ΚΤΜ αν εχει αλλαχτει κατι στο μηχανακι?!


Ευχαριστω ολους οσοι απαντησαν και θα απαντησουν και πραγματικα βοηθουν...:beer: :beer:

Ravendark
31/08/2009, 10:21
Το δικό μου με ένα φίλτρο αέρα και ολόσωμη ακράποβιτς έβγαζε 51 στη ρόδα.
Χωρίς την high flow κεφαλή. High flow είχαν από 03 και μετά. Φίλος μου με 03 μοντέλο και μόνο τελικό remus και φίλτρο έβγαζε 50 στη ρόδα.

camen
31/08/2009, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Το δικό μου με ένα φίλτρο αέρα και ολόσωμη ακράποβιτς έβγαζε 51 στη ρόδα.
Χωρίς την high flow κεφαλή. High flow είχαν από 03 και μετά. Φίλος μου με 03 μοντέλο και μόνο τελικό remus και φίλτρο έβγαζε 50 στη ρόδα.

Καμια 50αρα δηλαδη...Thanks:beer: :beer: :beer:
Να ρωτησω και κατι αλλο...
Αν θυμαμαι καλα το μοντελο του '04 ερχονταν στα χαρτια 33 αλογα λογω μιας παπαριας που τοποθετουσαν για να περνα προδιαγραφες???Η λαθος θυμαμαι???

Ravendark
31/08/2009, 10:32
Α δεν έχω ακούσει κάτι γιαυτό...Δε νομίζω...
Όπως και να έχει, 33 δεν έχει με τίποτα!

camen
31/08/2009, 10:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ravendark
Α δεν έχω ακούσει κάτι γιαυτό...Δε νομίζω...
Όπως και να έχει, 33 δεν έχει με τίποτα!

ΟΚ then...Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες...:beer: :beer: :beer:

camen
03/09/2009, 15:47
Ξερει κανεις που μπορω να βρω το manual για KTM 640 LC4 '04...???
Η αν το εχει καποιος να μου πει τα service σε ποια χιλιομετρα ειναι κ τι περιλαμβανουν???
:beer: :wave2:

camen
04/09/2009, 09:57
Παιδες ακυρα ολα τα προηγουμενα...:mad: :mad: :mad:
Το μηχανακι τελικα ιεναι μοντελο του '03!!!
Οποτε για παμε παλι απο την αρχη...
Τι παιζει με αυτο το μοντελο?Βγαζει προβληματα?
Του '03 εχουν high flow κεφαλη?
Βοηθηστε γτ χανομαστε...:smilea:

:beer: :wave2:

LOUKILOUK
04/09/2009, 12:14
Νομιζω οτι απο 03 εχουν high-flow και δεν νομιζω να εχουν σοβαρες διαφορες με αυτα του 04. εμφανισιακα αν ειναι αυτο με τις διπλες εξατμισεις απο μαμα σαν την φωτο παραπισω τοτε ειναι και κουκλι....
Ειχα ΚΤΜ 640 adv 02 χωρις high-flow me 56.000 χλμ μια χαρα για 6 χρονια. Σοβαρη ζημια καμια στα 50χιλ αλλαξα ρουλεμαν καμπανας και μεχρι τοτε μονο φυσιολογικες φθορες. Το μηχανακι πηγαινε παντου δουλεια, βολτα, εκδρομες...δεν με αφησε ποτε, αλλα τα σερβις του ευλαβικα στην ωρα τους (καθε 3χιλ λαδακια, καθε 6 τα υπολοιπα). Το δικο μου πηγαινε λιγο καλυτερα στην εθνικη λογω μικρου φαιρινγκ αλλα γενικα 120-140 ταξιδευες ανετα και στα στροφιλικια αν ειχεις αντερα το μηχανακι πλαγιαζε...φαντασου το μοταρντ...:winka: :evil:
Αν γουσταρεις να οδηγας και οχι μονο να βολταρεις...αν προτιμας την αδρεναλινη απο την καφεινη...παρτω και καλους δρομους :winka: :evil:
:beer: :wave2:

camen
04/09/2009, 12:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Νομιζω οτι απο 03 εχουν high-flow και δεν νομιζω να εχουν σοβαρες διαφορες με αυτα του 04. εμφανισιακα αν ειναι αυτο με τις διπλες εξατμισεις απο μαμα σαν την φωτο παραπισω τοτε ειναι και κουκλι....
Ειχα ΚΤΜ 640 adv 02 χωρις high-flow me 56.000 χλμ μια χαρα για 6 χρονια. Σοβαρη ζημια καμια στα 50χιλ αλλαξα ρουλεμαν καμπανας και μεχρι τοτε μονο φυσιολογικες φθορες. Το μηχανακι πηγαινε παντου δουλεια, βολτα, εκδρομες...δεν με αφησε ποτε, αλλα τα σερβις του ευλαβικα στην ωρα τους (καθε 3χιλ λαδακια, καθε 6 τα υπολοιπα). Το δικο μου πηγαινε λιγο καλυτερα στην εθνικη λογω μικρου φαιρινγκ αλλα γενικα 120-140 ταξιδευες ανετα και στα στροφιλικια αν ειχεις αντερα το μηχανακι πλαγιαζε...φαντασου το μοταρντ...:winka: :evil:
Αν γουσταρεις να οδηγας και οχι μονο να βολταρεις...αν προτιμας την αδρεναλινη απο την καφεινη...παρτω και καλους δρομους :winka: :evil:
:beer: :wave2:

Tελικα συμφωνα και με τον αριθμο πλαισιου ειναι μοντελο 2003...
Φοραει akrapovic διπλες...δεν ξερω απο μαμα τι ειχε...
Ειμαι πολυ κοντα στο να το παρω...Το ψαχνω λιγακι ακομη:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=86679

Απο την ΚΤΜ μου λενε οτι απο 2004 κ μετα φορανε high flow κεφαλες...
Οι φωτο εχουν τα 2003 με high flow κεφαλες...
Κ ψαχνω να δω τι παιζει...Βασικα το βραδυ θα ξερω λογικα γτ εχω πει στο παιδι να κοιταξει αν γραφει high flow η κεφαλη του...:winka:

LOUKILOUK
04/09/2009, 20:02
Λοιπον σιγουρα εχει high-flow το μηχανακι που κοιτας... θα σου εξηγησω και το τι γινεται με τα ΚΤΜ καμια φορα...η εταιρεια τα δηλωνει σαν μοντελα του 2004 πχ αλλα κυκλοφορουν απο τα τελη ή και τα μεσα του 03...ετσι η αδεια τους ειναι του 03 και το μηχανακι μοντελο του 04...
αυτο που σου λεω παιζει... :winka:
Το μηχανακι ειναι πολυ καλο γενικα αλλα οπως και να το κανεις δεν εχει τα "καλα" του ΧΤ600...(οικονομικο, αθραυστο, ευκολο στην συντηρηση και απο ενα αρχαρειο κτλ) αλλα δεν εχει και τα "κακα" του...(ψοφιο σε επιδοσεις, παρωχημενη τεχνολογια και σχεδιαση κτλ).
αναφερομαι στα χτ επειδη εχεις το serow και εχεις εμπειρια...
Αν το εχεις οδηγησει θα εχεις καταλαβει ηδη την διαφορα και τις δυνατοτητες του... αν δεν το εχεις καβαλησει κανε το αμεσα...θα ξεχασεις καθε αρνητικη σου σκεψη...
Δεν θα πω αλλα παρα μονο οτι μια φορα ΚΤΜ, μια ζωη ΚΤΜ...
μετα απο 6 χρονια με το 640 πηρα το 990 adv και δεν νομιζω να το αλλαξω συντομα...
:beer: :wave2:

camen
04/09/2009, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Λοιπον σιγουρα εχει high-flow το μηχανακι που κοιτας... θα σου εξηγησω και το τι γινεται με τα ΚΤΜ καμια φορα...η εταιρεια τα δηλωνει σαν μοντελα του 2004 πχ αλλα κυκλοφορουν απο τα τελη ή και τα μεσα του 03...ετσι η αδεια τους ειναι του 03 και το μηχανακι μοντελο του 04...
αυτο που σου λεω παιζει... :winka:
Το μηχανακι ειναι πολυ καλο γενικα αλλα οπως και να το κανεις δεν εχει τα "καλα" του ΧΤ600...(οικονομικο, αθραυστο, ευκολο στην συντηρηση και απο ενα αρχαρειο κτλ) αλλα δεν εχει και τα "κακα" του...(ψοφιο σε επιδοσεις, παρωχημενη τεχνολογια και σχεδιαση κτλ).
αναφερομαι στα χτ επειδη εχεις το serow και εχεις εμπειρια...
Αν το εχεις οδηγησει θα εχεις καταλαβει ηδη την διαφορα και τις δυνατοτητες του... αν δεν το εχεις καβαλησει κανε το αμεσα...θα ξεχασεις καθε αρνητικη σου σκεψη...
Δεν θα πω αλλα παρα μονο οτι μια φορα ΚΤΜ, μια ζωη ΚΤΜ...
μετα απο 6 χρονια με το 640 πηρα το 990 adv και δεν νομιζω να το αλλαξω συντομα...
:beer: :wave2:


Eνα πλατυ χαμογελο σχηματιζεται στο προσωπο μου τωρα που σε διαβαζω...
Ξερω τι μηχανακι περνω και τι μπορει να κανει...:winka:

1000 ευχαριστω για την βοηθεια...:beer: :beer: :beer:

akis_din
05/09/2009, 04:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Καμια 50αρα δηλαδη...Thanks:beer: :beer: :beer:
Να ρωτησω και κατι αλλο...
Αν θυμαμαι καλα το μοντελο του '04 ερχονταν στα χαρτια 33 αλογα λογω μιας παπαριας που τοποθετουσαν για να περνα προδιαγραφες???Η λαθος θυμαμαι???

αυτο που λες ειναι το ktm smc 625 και 660 τα δηλωνουν τοσο...

p@nos
25/09/2009, 15:12
re paidia αυτο το μηχανακι(με high flow κεφαλη) θα το εμπιστευοσασταν με 40.000χλμ?

:confused: :confused: :confused:

KaTaNaS
25/09/2009, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
re paidia αυτο το μηχανακι(με high flow κεφαλη) θα το εμπιστευοσασταν με 40.000χλμ?

:confused: :confused: :confused:

γιατι οχι;


αλλωστε η ρωγμουλα ερχεται οποτε το θημηθει, αν ειναι γραπτο να γινει...

οποτε απλα ξέρει κανεις οτι μπορει να του ζητηθει να δωσει 5.5 χιλιαρικα στο ξαφνικο

p@nos
25/09/2009, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
γιατι οχι;


αλλωστε η ρωγμουλα ερχεται οποτε το θημηθει, αν ειναι γραπτο να γινει...

οποτε απλα ξέρει κανεις οτι μπορει να του ζητηθει να δωσει 5.5 χιλιαρικα στο ξαφνικο



ti ακριβως εννοεις 5.5 χιλιαρικα?

:uplate:

KaTaNaS
25/09/2009, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
ti ακριβως εννοεις 5.5 χιλιαρικα?

:uplate:


:lol:

5.5 katostarika ennow, lathos typografeiou!

p@nos
25/09/2009, 15:46
ειπα κι εγω...


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


δεν επισκευαζεται δλδ?

και η ρογμη που γινεται?
στο μπουζι να υποθεσω?

KaTaNaS
25/09/2009, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos

δεν επισκευαζεται δλδ?

και η ρογμη που γινεται?
στο μπουζι να υποθεσω?

η επισκευη και το βαλε βγαλε μαζι με τις γλαντζες κοστιζει τοσο... νεα κεφαλι κανα 950αρι αν θυμαμαι καλα...


η ρωγμη γίνεται αναμεσα σε δυο συγκεκριμενες εδρες, την μια της εισαγωγης και την διπλα της εξαγωγης...

p@nos
25/09/2009, 16:04
σε ευχαριστω πολυ!!!


:beer: :beer: :beer:





η επιδιωρθωση της ρωγμης μονο σε καποιον που εχει ξανακανει τη δουλεια(υποθετουμε οτι του παμε μονο την κεφαλη παντα) ποσο κοστιζει?

KaTaNaS
25/09/2009, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos


η επιδιωρθωση της ρωγμης μονο σε καποιον που εχει ξανακανει τη δουλεια(υποθετουμε οτι του παμε μονο την κεφαλη παντα) ποσο κοστιζει?


sta 350 euro περιπου μονο η μηχανουργικη δουλεια

keikenhate
17/10/2009, 14:11
Μιας και βλεπω πως παει καλα το thread, θα ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω γνωμες για το ktm 640 (αυτο με τισ διπλες εξατμισεις). Το εχω βρει με 9000χλμ, διπλες acrapovic και συναγερμο beta, μοντελο '06 και με τιμη περι τα 5.000 ευρω. Μπορει να πει καποιος κατοχος αν τα ανωθεν ειναι ικανοποιητικα για να προχωρησω στην αγορα του?
http://i51.photobucket.com/albums/f377/iandunn1100ss/077.jpg

camen
17/10/2009, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
Μιας και βλεπω πως παει καλα το thread, θα ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω γνωμες για το ktm 640 (αυτο με τισ διπλες εξατμισεις). Το εχω βρει με 9000χλμ, διπλες acrapovic και συναγερμο beta, μοντελο '06 και με τιμη περι τα 5.000 ευρω. Μπορει να πει καποιος κατοχος αν τα ανωθεν ειναι ικανοποιητικα για να προχωρησω στην αγορα του?
http://i51.photobucket.com/albums/f377/iandunn1100ss/077.jpg

Kαλως ηρθες στο κλαμπ...:beer: :beer: :beer:
Λοιπον,το μηχανακι φαινεται πανεμορφο και προσεγμενο αν ειναι αυτο στην φωτο που εβαλες...
Κ η τιμη ειναι πολυ καλη πιστευω...

Μεχρι τωρα τι οδηγουσες αν επιτρεπεται?!Σε ρωταω για να σου πω πως θα σου φανει...

Εγω πηρα το LC4 640 του '03...
Το μηχανακι εχει πολυ δυναμη αλλα και πολλους κραδασμους,ειδικα σε καποιες ταχυτητες...
Αλλα εχει φρενα-αγκυρες και αναρτησεις αψογες...
Ειναι γενικα πολυ καλοστημενο μηχανακι και προσφερεται για παιχνιδια σε κλειστες διαδρομες...


Απλα,ως ΚΤΜ θελει ιδιαιτερη φροντιδα και προσοχη...
Να κοιτας συνεχεια τα λαδια στο καρτερ γτ καιει αρκετα.Και να το ζεσταινεις καλα-καλα...
Να εχει βγαλει τουλαχιστον 2μπαρες στην θερμοκρασια πριν ξεκινησεις και στην αρχη ηρεμα το γκαζι...
Μετα την 3-4η μπαρα το σκιζεις αβοβα αν μπορεις...:winka:
Κ ρυθμισα βαλβιδες στην ωρα τους.Γενικα,τα σερβις στην ωρα τους

Να ξερεις επισης, οτι εχουν ενα θεματακι στο κομπλερ της μιζας...
Το δικο μου με 8.500km χρειαστηκε πληρης αλλαγη που την εκανε ο προηγουμενος ιδιοκτητης και το πληρωσε ολοκληρο.Προκαλειται,επειδη οι ιδιοκτητες μαλακιζονται με την μιζα και δεν την πατανε "αντρικια" για να παρει μπροστα αλλα τσικ-τσικ και το μηχανακι σβηνει...

Κ ριχνε κ καμια ματια στη σταθμη υγρου του συμπλεκτη πανω στο δοχειο της τρομπας...


Εν κατακλειδι,ΠΑΡΤΟ και καλες σουζες και παντιλικια ,με προσοχη βεβαια...
Μην ακους τις μλκ που λεγονται για τα ΚΤΜ...Οταν το καβαλησεις θα καταλαβεις γιατι...
Απλα,να το φροντιζεις...



:wave2:

keikenhate
17/10/2009, 15:15
Ωραια πραγματα....
XR 600 οδηγουσα, 99 μοντελο. Δυνατο μπορω να πω, ειχε αρκετες μοντες επανω.
Λεω να μπω και γο στο club σιγα σιγα... Θα το σκεφτω πολυ ακομα, διοτι μιας και προκειται να το παρω με δανειοδοτηση, σκεφτομαι ακομα και για το SMC το καινουριο... Φοβαμαι πολυ την αγορα μεταχειρισμενου. Γιατι πας για μεταχειρισμενο, και αλλες φορες βγαινει κακομεταχειρισμενο..... Ευχαριστω παντως.

camen
17/10/2009, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
Ωραια πραγματα....
XR 600 οδηγουσα, 99 μοντελο. Δυνατο μπορω να πω, ειχε αρκετες μοντες επανω.
Λεω να μπω και γο στο club σιγα σιγα... Θα το σκεφτω πολυ ακομα, διοτι μιας και προκειται να το παρω με δανειοδοτηση, σκεφτομαι ακομα και για το SMC το καινουριο... Φοβαμαι πολυ την αγορα μεταχειρισμενου. Γιατι πας για μεταχειρισμενο, και αλλες φορες βγαινει κακομεταχειρισμενο..... Ευχαριστω παντως.

Κοιτα εγω το πηρα απο πολυ φιλο μου οποτε το ηξερα το μηχανακι...
Το μεταχειρισμενο ειναι ενα ρισκο αλλα αμα δεις και τον αλλο μπορεις να βγαλεις ενα συμπερασμα για το πως εχει συμπεριφερθει στο μηχανακι...

Οτι και να παρεις καλοταξιδο να ειναι και απροβληματιστο...
:beer: :beer: :beer:

orion
17/10/2009, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από keikenhate
Μιας και βλεπω πως παει καλα το thread, θα ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω γνωμες για το ktm 640 (αυτο με τισ διπλες εξατμισεις). Το εχω βρει με 9000χλμ, διπλες acrapovic και συναγερμο beta, μοντελο '06 και με τιμη περι τα 5.000 ευρω. Μπορει να πει καποιος κατοχος αν τα ανωθεν ειναι ικανοποιητικα για να προχωρησω στην αγορα του?
http://i51.photobucket.com/albums/f377/iandunn1100ss/077.jpg

Μονο μηχανικος μπορει να σου πει αμα αξιζει.
Πριν κανεις καπια κινηση ελεγξε το προσεχτικα ωποσδηποτε,κανε μια βολτα το μηχανακι να ανεβαση θερμοκρασια και μετα κοιτα για διαρροες στο καρτερ στη τσιμουχα του λεβιε ταχυτητων και στο ψευτοκαπακο τις κεφαλης,προσεξε τις αναρτησεις για δακρισμα στις τσιμουχες και να φερονται φυσιολογικα(αυτο μονο ενας ειδικος μπορει να το καταλαβει)οι αναρτησεις θελουν καθε χρονο service και συνηθως δεν τις κανει κανενας που εχει παρει το μηχανακη για να πηγαινει για καφε,κοστος 120 το πισω 80 το μπροστα.
Δες τα ηλεκτρικα και τις ασφαλιες να ειναι σωστες και οχι γεφυρομενες με συρμα,επισης να φοραει τη δικια του μπαταρια και η μιζα να γυρναει προθυμα.

Το μηχανακι αξιζει αλλα οπως ειπε κι ο camen θελει σηντηρηση και φροντιδα.

VALES
17/10/2009, 16:22
Mία μικρή παρατήρηση μόνο στο φίλο camen για το κομπλέρ της μίζας.
Όταν πατάς μίζα, ΜΑΚΡΙΑ το χέρι από την γκαζιέρα.Πατάς μίζα ή με τον δείκτη, ή με το μεσαίο δάχτυλο.
Πάτημα της μίζας και ταυτόχρονα ελαφρύ γύρισμα της γκαζιέρας προκαλεί τα προβλήματα στη μίζα.

camen
17/10/2009, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Mία μικρή παρατήρηση μόνο στο φίλο camen για το κομπλέρ της μίζας.
Όταν πατάς μίζα, ΜΑΚΡΙΑ το χέρι από την γκαζιέρα.Πατάς μίζα ή με τον δείκτη, ή με το μεσαίο δάχτυλο.
Πάτημα της μίζας και ταυτόχρονα ελαφρύ γύρισμα της γκαζιέρας προκαλεί τα προβλήματα στη μίζα.


:winka: :winka: :winka:

orion
18/10/2009, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Mία μικρή παρατήρηση μόνο στο φίλο camen για το κομπλέρ της μίζας.
Όταν πατάς μίζα, ΜΑΚΡΙΑ το χέρι από την γκαζιέρα.Πατάς μίζα ή με τον δείκτη, ή με το μεσαίο δάχτυλο.
Πάτημα της μίζας και ταυτόχρονα ελαφρύ γύρισμα της γκαζιέρας προκαλεί τα προβλήματα στη μίζα.

+1:a013:

camen
21/10/2009, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από orion
+1:a013:

Iσχυει οτι αν χρησιμοποιεις τον αποσυμπιεστη με την μιζα δεν προκαλεις τοση φθορα,
καθως διευκολυνεις την δουλεια της???
Η ο αποσυμπιεστης ειναι μονο για μανιβελα??


:wave2:

KaTaNaS
21/10/2009, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Iσχυει οτι αν χρησιμοποιεις τον αποσυμπιεστη με την μιζα δεν προκαλεις τοση φθορα

ισχυει!

οπότε τραβας τσοκ, πατας αποσυμπιεστη (και τον αφηνεις μολις ακουσεις το πρώτο σκάσιμο) και πατας το κομβίο της μίζας δίχως αν χουφτωνεις την γκαζιέρα! :beer:

camen
21/10/2009, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ισχυει!

οπότε τραβας τσοκ, πατας αποσυμπιεστη (και τον αφηνεις μολις ακουσεις το πρώτο σκάσιμο) και πατας το κομβίο της μίζας δίχως αν χουφτωνεις την γκαζιέρα! :beer:

Eγω να πω την μαυρη μου αληθεια παντως,αμα του δωσω μια ξερο-γκαζια μολις πρωτοσκασει περνει αμεσως...
Αλλιως,καμια φορα σβηνει...

Σημερα,δοκιμασα τον αποσυμπιεστη και δεν καταφερα να το βαλω μπροστα.
Ισως,επειδη τον κρατουσα πατημενο.Κ οταν τον ειχα πατημενο και πατησα και μιζα,κατα περιεργο τροπο αναψε το λαμπακι της μεγαλης σκαλας των φωτων στο καντραν.

Τρεχα γυρευε,ΚΤΜ ειναι αυτα:lol: :lol: :lol:

Εγω παντως,μεχρι στιγμης το βαζω μπροστα πατωντας μιζα και δινοντας μια γκαζια...
ΟΧΙ μιζα+ανοιγμενο γκαζι:nono:
Απλα μολις απο τον ηχο καταλαβω οτι πηρε δινω και ενα ξερογκαζο...

Θα δοκιμασω να αφησω τον αποσυμπιεστη στο πρωτο σκασιμο να δω...


Thanks Mr. Katana... :beer: :beer: :beer:

VALES
21/10/2009, 21:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Εγω παντως,μεχρι στιγμης το βαζω μπροστα πατωντας μιζα και δινοντας μια γκαζια...







Ελπίζω ΑΦΟΥ πάρει μπροστά ο κινητήρας να δίνεις γκαζιά.

camen
21/10/2009, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από camen

Εγω παντως,μεχρι στιγμης το βαζω μπροστα πατωντας μιζα και δινοντας μια γκαζια...







Ελπίζω ΑΦΟΥ πάρει μπροστά ο κινητήρας να δίνεις γκαζιά.

Το περιεγραψα και πιο πανω...
Δε μιζαρω με ανοιχτο το γκαζι...:nono: :nono: :nono:
Απλα στα κλασματα δευτερολεπτου που μεσολαβουν απο το σκασιμο μεχρι να παρει εχω αφησει την μιζα και δινω μια αποτομη αλλα σιγανη(ειναι κ κρυο...) γκαζια...

Πως αλλιως να το περιγραψω δε ξερω...:lol: :lol: :lol:

VALES
21/10/2009, 22:55
Γράψτο σε βίντεο:smokin: :lol:

camen
21/10/2009, 23:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
Γράψτο σε βίντεο:smokin: :lol:

Εννοειται:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παλικαρια...
Ειναι ευκολο να βαλω τον ανεμιστηρα του ψυγειου με διακοπτη?!
Δλδ να αναβει και μονος του οταν πρεπει αλλα να μπορω να τον αναψω και εγω οποτε μπορω...:winka:


Το θελω αυτο κυριως επειδη καμια φορα μετα απο γρηγορη διαδρομη σταματαω αποτομα για λιγο στην ακρη του δρομου και πεταει φωτια.Δεν ανεβαζει θερμοκρασια αλλα θα μου αρεσε να μπορουσα να αναβα τον ανεμιστηρα να παρει μια ανασα το καημενο...:(

KostasA
22/10/2009, 12:17
Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παλικαρια...
Ειναι ευκολο να βαλω τον ανεμιστηρα του ψυγειου με διακοπτη?!
Δλδ να αναβει και μονος του οταν πρεπει αλλα να μπορω να τον αναψω και εγω οποτε μπορω...:winka:




δεν νομίζω οτι υπάρχει αυτός ο διακόπτης. Η manual θα το ανάβεις ή με ρυθμιστή θερμοκρασίας.

camen
22/10/2009, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από KostasA
δεν νομίζω οτι υπάρχει αυτός ο διακόπτης. Η manual θα το ανάβεις ή με ρυθμιστή θερμοκρασίας.

Χωρις να γνωριζω τα ηλεκτρικα διαγραμματα μου φαινεται ευκολο να γινει ως εξης...


Εχουμε τον ανεμιστηρα,κατι σαν "ρελε" που τον αναβει,και εναν αισθητηρα που δινει σημα στο "ρελε"...
Αν αναμεσα απο αισθητηρα και ρελε τοποθετησω ενα διακοπτη ,που οταν τον ανοιγω θα βραχυκυκλωνει το ρελε και ο ανεμιστηρας θα περνει μπροστα ,
ενω οταν θα ειναι κλειστος, το ρελε θα δουλευει κανονικα με τον αισθητηρα και θα δουλευει οταν θα ανεβαινει η θερμοκρασια...

Καπως ετσι το σκεφτομαι και νομιζω οτι γινεται...
Απλα,ρωταω αν καποιος το εχει κανει για να με βοηθησει με τις καλωδιωσεις και να μην τα κανω ολα μανταρα...:cry:
Να γινει ομορφη κ περιποιημενη δουλεια...:winka:

jimmis5
22/10/2009, 13:20
Camen ανεβαζει θερμοκρασια και το καταχειμωνο??:rotflmao:
Παρολα αυτα στην φυσα που παει στο αισθητηρα θερμοκρασιας θα κανεις ενα γεφυρομα και εκει θα παρεμβαλεις εναν διακοπτη.

Τιποτα το ιδιαιτερο θα δουλευει η βαλβιδα κανονικα απλα το βιντιλατερ θα μπορεις να το ανοιγεις εσυ εαν θες και μονιμα για να μην παρει φωτια η κουδουνιστρα:wave2:

camen
22/10/2009, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Camen ανεβαζει θερμοκρασια και το καταχειμωνο??:rotflmao:
Παρολα αυτα στην φυσα που παει στο αισθητηρα θερμοκρασιας θα κανεις ενα γεφυρομα και εκει θα παρεμβαλεις εναν διακοπτη.

Τιποτα το ιδιαιτερο θα δουλευει η βαλβιδα κανονικα απλα το βιντιλατερ θα μπορεις να το ανοιγεις εσυ εαν θες και μονιμα για να μην παρει φωτια η κουδουνιστρα:wave2:


Eχει emotion μουντζα να σου στειλω μια ρε???:lol: :lol: :lol: :lol:


Τιποτα δεν ανεβαζει...Τζαμαικα δουλευει το εργοστασιο ρεεεεεεεεε....:p :p :p
Ο αισθητηρας ειναι αυτη η φισα που μπαινει στο ψυγειο???Κ εχει κατι χρωματιστα καλωδια???:lol:

jimmis5
22/10/2009, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από camen
Eχει emotion μουντζα να σου στειλω μια ρε???:lol: :lol: :lol: :lol:


Τιποτα δεν ανεβαζει...Τζαμαικα δουλευει το εργοστασιο ρεεεεεεεεε....:p :p :p
Ο αισθητηρας ειναι αυτη η φισα που μπαινει στο ψυγειο???Κ εχει κατι χρωματιστα καλωδια???:lol:

Την μουτζα την προσπερνω και μιας και το μηχανακι σου ειναι εργοστασιο στην τζαμαικα(φαντασου τωρα... :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:)

Ναι η φυσα θα ειναι σε εναν στρογγυλο συνηθως μπρουτζινο αισθητηρα και θα εχει εξοδο 2 καλωδια:wave2:

camen
22/10/2009, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis5
Την μουτζα την προσπερνω και μιας και το μηχανακι σου ειναι εργοστασιο στην τζαμαικα(φαντασου τωρα... :eyepop: :rotflmao: :rotflmao:)



Ποτε θα παμε βολτουλα αγαπη μου???:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
το Σαββατοκυριακο παλι καταιγιδες θα εχει...