PDA

View Full Version : Hardware-ικές ερωτήσεις (PC Build)



Operater
30/08/2009, 12:55
Kαλησπέρα σας!

Επειδή πρέπει να φτιάξω ένα PC για να παράγω επιτέλους, χωρίς κολλήματα,έχω μερικές απορίες.
Πήγα σε διάφορα καταστήματα και μου προτείναν να βάλω δίσκο SSD 30GB για να bootάρω τα windows και να βάλω κάποιες βαριές εφαρμογές, μαζί βέβαια με έναν δεύτερο του 1 ΤΒ Τι γνώμη έχετε γιαυτόν τον δίσκο? Η τσιμπιμενη τιμή δεν με πειράζει, αρκεί να κάνει τη δουλειά του, όπως υπόσχεται.
Επίσης βρήκα θετικές γνώμες για τον καινούριο επεξεργαστή της Intel i7 (κάπως έτσι), όπου διάβασα και μου είπαν, ότι έχει πλήρως υποστήριξη σε multimedia εφαρμογές, όπου και χρειάζομαι. Τι λέτε?
Και επίσης, μαζί μ'αυτόν τον επεξεργαστή, μου προτείνα DDR3 μνήμη της τάξεως των 3GB (1+1+1), για τί λέει συνεργάζονται με τη μνήμη. Ισχύει?

Αυτά προς το παρόν...

Σας παρακαλώ ομως... Ας απαντήσει κάποιος/οι που έχουν/εχει εντρυφήσει λίγο στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


:beer: :beer: :beer:

gcrook
30/08/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Kαλησπέρα σας!

Επειδή πρέπει να φτιάξω ένα PC για να παράγω επιτέλους, χωρίς κολλήματα,έχω μερικές απορίες.
Πήγα σε διάφορα καταστήματα και μου προτείναν να βάλω δίσκο SSD 30GB για να bootάρω τα windows και να βάλω κάποιες βαριές εφαρμογές, μαζί βέβαια με έναν δεύτερο του 1 ΤΒ Τι γνώμη έχετε γιαυτόν τον δίσκο? Η τσιμπιμενη τιμή δεν με πειράζει, αρκεί να κάνει τη δουλειά του, όπως υπόσχεται.
Επίσης βρήκα θετικές γνώμες για τον καινούριο επεξεργαστή της Intel i7 (κάπως έτσι), όπου διάβασα και μου είπαν, ότι έχει πλήρως υποστήριξη σε multimedia εφαρμογές, όπου και χρειάζομαι. Τι λέτε?
Και επίσης, μαζί μ'αυτόν τον επεξεργαστή, μου προτείνα DDR3 μνήμη της τάξεως των 3GB (1+1+1), για τί λέει συνεργάζονται με τη μνήμη. Ισχύει?

Αυτά προς το παρόν...

Σας παρακαλώ ομως... Ας απαντήσει κάποιος/οι που έχουν/εχει εντρυφήσει λίγο στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


:beer: :beer: :beer:

Αμα τον θες για editing καλυτερα να παρεις δυο 320αρηδες η 500αρηδες (καπου εκει τελος παντων) στις 10.000 σαλ.

Για SSD δεν το εχω ψαξει πολυ αλλα μου αρεσει η ιδεα του λειτουργικου και των προγραμματων να βρισκονται εγκατεστημενα εκει.
Με τον i7 το μονο που θα κερδισεις στα προγραμματα που δουλευεις ειναι να εχεις real time preview με φιλτρα, και αστραπιαιο rendering.

Στο τελος αυτο με την μνημη δεν...:confused:

Operater
30/08/2009, 13:30
Κρούκη,
Ούτε εγώ το κατάλαβα αυτό με τη μνήμη, γιαυτό το έχω σαν απορία. Απλώς μου είπάν/ διάβασα, ότι είναι αστραπιαία σε ταύτητα, και αξιοποιούνται από τον i7 στο έπακρον.

Όσον αφορά το σκληρό, μάλλον θα βάλω άλλο ένα ΤΒ, αν και έχω σκληρούς εξωτερικού e-SATA, για μπακαπ.
Γιαυτό θέλω κι εγώ αυτο το PC, για μπόλικο rendering.

tzrypvs
30/08/2009, 15:58
ολα στον υπολογιστή έχουν να κάνουν με την συχνότητα χρονισμού.δηλαδή φαντασου ένα υπολογιστή ο οποίος αποτελείτε από την μητρική,τον επεξεργαστή,τις μνήμες Ram, και τον δισκο.τα υπολοίπα άστα,μην μπλέξουμε κάρτες γραφικών.
Όλα αυτά συνδέονται μεταξύ τους.Είναι ανώφελο να βάλεις γρήγορο επεξεργαστή χωρίς να έχεις γρήγορες ram.Αν μπεις στα bios θα δεις οτι μπορείς να αλλάξεις τις ταχυτητες του επεξεργαστη και των Ram.
Αρα ένα i7 με fsb ταχύτητα 1366 δεν είναι σωστό να βάλεις πχ μνήμη DDR-2 στα 1066 ταχύτητα.όσο μεγαλύτερη η ταχύτητα των Ram τόσο το καλύτερο.(ειναι άσχετο με την χωρητικότητα,πχ 3GB)
Για επεξεργασία video και βαριές εφαρμογές θες 4 Gb γρήγορές Ram(Τα 32-Bit xp υποστηρίζουν μέχρι 3Gb)
Μετά θέλεις γρήγορο δίσκο,προτείνω όχι SSD επειδή θα έχεις να κάνεις με πολλά βάλε,επεξεργασία,βγάλε δεδομένων.όχι οτι είμαι ενάντια αλλά εγώ δεν θα έβαζα SSD για την χρήση πού το θες.

dimokritos
30/08/2009, 16:53
τι θα πρωτοβάλεις στον ssd?? μόνο 30gb (ή 60, ή ...) θα είναι. και βαριές εφαρμογές να βάλεις, το αντικείμενο επεξεργασίας το πιο πιθανό είναι να βρίσκεται στον άλλο δίσκο, τον αργό.

σίγουρα θα έχεις άνεση όμως στο OS

άσε που είναι ακόμα ακριβοί.

προτίμησε έναν ή δύο velociraptor της western που στα ίδια λεφτά θα συνδυάσεις και ταχύτητα και μέγεθος. και αν θες να είναι ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα τους βάζεις σε διάταξη stripe.

για τον i7 δε το συζητώ. μονόδρομος αν επιλέξεις την intel. ανώτερος και αυτός και το board του.

τώρα για μνήμες, 3gb είναι λίγα σήμερα. προτίμησε ddr3 6gb (2+2+2) για να εκμεταλευτείς το triple channel.

ανάλογα της απαιτήσεις σου στην απεικόνιση και επεξεργασία, θα επιλέξεις και την κάρτα γραφικών.

όλα τα παραπάνω είναι γενικά. αναφορά του πως θα κινηθείς. κάθε υποσύστημα έχει δεκάδες παραμέτρους από πίσω.

:wave2:

MitsosNaked
30/08/2009, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
τι θα πρωτοβάλεις στον ssd?? μόνο 30gb (ή 60, ή ...) θα είναι. και βαριές εφαρμογές να βάλεις, το αντικείμενο επεξεργασίας το πιο πιθανό είναι να βρίσκεται στον άλλο δίσκο, τον αργό.

σίγουρα θα έχεις άνεση όμως στο OS

άσε που είναι ακόμα ακριβοί.

προτίμησε έναν ή δύο velociraptor της western που στα ίδια λεφτά θα συνδυάσεις και ταχύτητα και μέγεθος. και αν θες να είναι ακόμα μεγαλύτερη ταχύτητα τους βάζεις σε διάταξη stripe.

για τον i7 δε το συζητώ. μονόδρομος αν επιλέξεις την intel. ανώτερος και αυτός και το board του.

τώρα για μνήμες, 3gb είναι λίγα σήμερα. προτίμησε ddr3 6gb (2+2+2) για να εκμεταλευτείς το triple channel.

ανάλογα της απαιτήσεις σου στην απεικόνιση και επεξεργασία, θα επιλέξεις και την κάρτα γραφικών.

όλα τα παραπάνω είναι γενικά. αναφορά του πως θα κινηθείς. κάθε υποσύστημα έχει δεκάδες παραμέτρους από πίσω.

:wave2:


Συμφωνώ απολύτως με τον προλαλήσαντα. Γενικά πλασάρονται πολύ οι SSD αλλά μέχρι στιγμής, σε βαριές audio τουλάχιστον εφαρμογές, οι SSD δέν έχουνε κάτι καλύτερο να προσφέρουν από ένα 10.000 rpm SATA ή SCSI ULTRA 320-640(βέβαια για να πάς σε SCSI θα σου βγεί αρκετά ακριβά).

Operater
30/08/2009, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
.....

Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!
Όταν τους κάνω stripe θα φαίνονται σαν ένας? Και εκεί θα φορτώνω το OS και τις εφαρμογές?

Το αντικείμενο επεξεργασίας θα βρίσκεται σε πιο αργό δίσκο, αλλά όταν το φορτώνω μέσα, η RAM δεν είναι αυτή που κάνει τη δουλειά μέχρι να το σώσω ή να το εξάγω?

Ήσουν κατατοπιστικότατος πάντως! :beer:

dimokritos
30/08/2009, 18:44
σαν ένας θα φαίνονται με διαθέσιμο χώρο το άθροισμα και των 2. εκεί θα μπουν και τα windows. η διαδικασία στα σύγχρονα board είναι τυφλοσούρτης. δηλαδή next-ok, next-ok, next-ok...

προφανώς μιλάς για επεξεργασία βίντεο όπου το συνολικό αρχείο δεν φορτώνεται ολόκληρο στη μνήμη κατα το editing οπότε ρόλο παίζει και ο δίσκος. γιαυτό σου πρότεινα ράπτορες με αρκετό χώρο ώστε να μεταφέρεις εκεί το τρέχον αρχείο/αρχεία.

αν και δεν έχω ασχοληθεί με video editing, όλα αυτά που σου είπα είναι τι θα έκανα εγώ. κάποιος με εξειδίκευση στο αντικείμενο θα σου πει καλύτερα τις διαδικασίες και της απαιτήσεις σου σε hardware.

ΥΓ. και μια σοφή κουβέντα, BACKUP. για να διατηρείς την ψυχική σου υγεία ανέπαφη :lol:

:beer:

Paragon_X
31/08/2009, 13:06
Επισης αν βάλεις πάνω απο 3 Gb Ram να έχεις υπόψη σου ότι θα πρέπει να βάλεις 64αρια Windows οπότε αυτό μπορει να σου προκαλέσει πρόβλημα συμβατότητας και μερική δυσκολία στην έρεση drivers.

:wave2:

Vstrommer71
31/08/2009, 13:29
Μερικες παρατηρησεις:
1)Απεφυγε οπωσδηποτε δισκο SSD αυτη την στιγμη,μιας και οι χωρητικοτητες αλλα και το -κυριοτερο-οι ταχυτητες τους ειναι ακομα πολυ μικρες.Επειδη μιλαμε για Desktop δεν ειναι κυριο ενδιαφερον σου η οικονομια ρευματος που εχουν σαν κυριο προσον οι SSD οποτε παιζεις με καποιον κλασσικο σκληρο με μεγαλη χωρητικοτητα,που προτειναν οι προλαλησαντες.Σημαντικη παρατηρηση ειναι οτι την μεγαλη πτωση των τιμων των σκληρων ακολουθει-δυστυχως-και η ποιοτητα τους οποτε ενα Raid 1(ή 0+1 καλυτερα) θα σου δωσει μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και μια μικρη καθυστερηση στην επεξεργασια βιντεο,γιατι θα γραφει επανω σε δυο δισκους
2)Μπορεις αψογα να στησεις ενα οικονομικο και καλο υπολογιστη χωρις να πας απαραιτητα σε i7
Μια διαμορφωση με Core 2 Quad σειρα 9,ενα καλο και οικονομικο board,3 Gb μνημη DDR2και μια VGA πχ Νvidia GTX θα σου ερθει αρκετα οικονομικοτερα και χωρις μεγαλο συμβιβασμο σε ισχυ σε σχεση με υλοποιησεις με i7(που ειναι ακριβα και τα boards που τον υποστηριζουν)

madox
31/08/2009, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Kαλησπέρα σας!

Επειδή πρέπει να φτιάξω ένα PC για να παράγω επιτέλους, χωρίς κολλήματα,έχω μερικές απορίες.
Πήγα σε διάφορα καταστήματα και μου προτείναν να βάλω δίσκο SSD 30GB για να bootάρω τα windows και να βάλω κάποιες βαριές εφαρμογές, μαζί βέβαια με έναν δεύτερο του 1 ΤΒ Τι γνώμη έχετε γιαυτόν τον δίσκο? Η τσιμπιμενη τιμή δεν με πειράζει, αρκεί να κάνει τη δουλειά του, όπως υπόσχεται.
Επίσης βρήκα θετικές γνώμες για τον καινούριο επεξεργαστή της Intel i7 (κάπως έτσι), όπου διάβασα και μου είπαν, ότι έχει πλήρως υποστήριξη σε multimedia εφαρμογές, όπου και χρειάζομαι. Τι λέτε?
Και επίσης, μαζί μ'αυτόν τον επεξεργαστή, μου προτείνα DDR3 μνήμη της τάξεως των 3GB (1+1+1), για τί λέει συνεργάζονται με τη μνήμη. Ισχύει?

Αυτά προς το παρόν...

Σας παρακαλώ ομως... Ας απαντήσει κάποιος/οι που έχουν/εχει εντρυφήσει λίγο στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


:beer: :beer: :beer:


Αν δεν πεις ακριβως τις δουλειες που θα κανεις με τον υπολογιστη καθως και το μπατζετ δεν νομιζω να μπορει καποιος να σου απαντησει σιγουρα.


Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο πωλητης παει να στα αρπαξει.

Πληροφοριακα οι i7920/940 εχουν ηδη αποσυρθει και την θεση τους θα παρουν οι εξαπυρηνοι i9 του χιλιαρικου.Κανε υπομονη για τους επερχομενους i5 ή πηγαινε σε λυση phenom2.

LiakosVstrom
31/08/2009, 14:06
φρόντισε μόνο να συνδέσεις τα ψιψιψίνια, αυτουνού του SSD, με τα κοκοκόψαρα του OS σωστά γιατί μπορεί να σου πάθει τίποτα και μετά να τρέχεις.... :a5: :a5:

madox
31/08/2009, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Μερικες παρατηρησεις:
1)Απεφυγε οπωσδηποτε δισκο SSD αυτη την στιγμη,μιας και οι χωρητικοτητες αλλα και το -κυριοτερο-οι ταχυτητες τους ειναι ακομα πολυ μικρες.Επειδη μιλαμε για Desktop δεν ειναι κυριο ενδιαφερον σου η οικονομια ρευματος που εχουν σαν κυριο προσον οι SSD οποτε παιζεις με καποιον κλασσικο σκληρο με μεγαλη χωρητικοτητα,που προτειναν οι προλαλησαντες.Σημαντικη παρατηρηση ειναι οτι την μεγαλη πτωση των τιμων των σκληρων ακολουθει-δυστυχως-και η ποιοτητα τους οποτε ενα Raid 1(ή 0+1 καλυτερα) θα σου δωσει μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και μια μικρη καθυστερηση στην επεξεργασια βιντεο,γιατι θα γραφει επανω σε δυο δισκους
2)Μπορεις αψογα να στησεις ενα οικονομικο και καλο υπολογιστη χωρις να πας απαραιτητα σε i7
Μια διαμορφωση με Core 2 Quad σειρα 9,ενα καλο και οικονομικο board,3 Gb μνημη DDR2και μια VGA πχ Νvidia GTX θα σου ερθει αρκετα οικονομικοτερα και χωρις μεγαλο συμβιβασμο σε ισχυ σε σχεση με υλοποιησεις με i7(που ειναι ακριβα και τα boards που τον υποστηριζουν)


φιλε μου κανεις λαθος.Οι ssd ειναι πυρηνοκινητοι.Καμμια συγκριση με οποιοδηποτε μηχανικο δισκο γιαυτο και οι υψηλες τιμες.

felter
31/08/2009, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
φρόντισε μόνο να συνδέσεις τα ψιψιψίνια, αυτουνού του SSD, με τα κοκοκόψαρα του OS σωστά γιατί μπορεί να σου πάθει τίποτα και μετά να τρέχεις.... :a5: :a5:



:a5: :a5:

apatewnas
31/08/2009, 15:57
Έχω Vista x64 λειτουργικό και ο SSD mou είναι της OCZ στα 120 gb χωριτηκότητα.Λειτουργεί άψογα , εξωφρενικά γρήγορος, (200mb/s read , 120 mb/s write) και σε συνδιασμό 2 x 500 gb σκληρούς δίσκους για αποθήκευση το αποτέλεσμα είναι ακρως ικανοποιητικό.Σε vista μη φοβάσε τους SSD , παρά μόνο στα XP γιατί όταν καποια στιγμή θέλησα να αλλάξω λειτουργικό , ο SSD δεν απέδιδε τα αναμενόμενα.. :)

Γενικά τους SS disks μην τους φοβάσε, μιδαμινή κατανάλωση ρεύματος, 100πλάσιες ώρες ζωής , υπεριχητικές ταχύτητες σε οτιδήποτε..Έχουν πάντως και το ανάλογο κόστο τους :p

Operater
01/09/2009, 23:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Αν δεν πεις ακριβως τις δουλειες που θα κανεις με τον υπολογιστη καθως και το μπατζετ δεν νομιζω να μπορει καποιος να σου απαντησει σιγουρα.


Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο πωλητης παει να στα αρπαξει.

Πληροφοριακα οι i7920/940 εχουν ηδη αποσυρθει και την θεση τους θα παρουν οι εξαπυρηνοι i9 του χιλιαρικου.Κανε υπομονη για τους επερχομενους i5 ή πηγαινε σε λυση phenom2.
To μπάτζετ ΠΡΕΠΕΙ να είναι μέχρι 1500... η δουλειά του θα είναι η εξής απλή:

εισαγωγή "υλικού" (αρχεία βιντεο) από εξωτερική πηγή (dv deck)
εισαγωγή υλικού (αρχεια βίντεο) από εξωτερική πηγή HD
επεξεργασία των άνωθι
επίσης θα τρέχω βαριές εφαρμογές video editing/compositing (Premiere, After Effects κλπ)
ίσως και στο μέλλον Maya
και εγγραφή σε blu-ray...

Μάλλον δεν θα περιμένω για επόμενο επεξεργαστή (ιδίως του χιλιάρικου)....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!!! :beer:

Operater
01/09/2009, 23:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από LiakosVstrom
φρόντισε μόνο να συνδέσεις τα ψιψιψίνια, αυτουνού του SSD, με τα κοκοκόψαρα του OS σωστά γιατί μπορεί να σου πάθει τίποτα και μετά να τρέχεις.... :a5: :a5:

δεν κατάλαβα.... :confused: :(

Vstrommer71
02/09/2009, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
φιλε μου κανεις λαθος.Οι ssd ειναι πυρηνοκινητοι.Καμμια συγκριση με οποιοδηποτε μηχανικο δισκο γιαυτο και οι υψηλες τιμες.
Εννοουσα για χρηση με ΧΡ
Γενικα οι SSD ειναι ακομα πρωϊμοι σε σχεση τιμης-αποδοσης
Σε καναν χρονο ξαναβλεπουμε:wave2:

THEOD
02/09/2009, 17:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
To μπάτζετ ΠΡΕΠΕΙ να είναι μέχρι 1500... η δουλειά του θα είναι η εξής απλή:

εισαγωγή "υλικού" (αρχεία βιντεο) από εξωτερική πηγή (dv deck)
εισαγωγή υλικού (αρχεια βίντεο) από εξωτερική πηγή HD
επεξεργασία των άνωθι
επίσης θα τρέχω βαριές εφαρμογές video editing/compositing (Premiere, After Effects κλπ)
ίσως και στο μέλλον Maya
και εγγραφή σε blu-ray...

Μάλλον δεν θα περιμένω για επόμενο επεξεργαστή (ιδίως του χιλιάρικου)....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!!! :beer:


Δεν κοιτάς κανένα MacPro καλύτερα ????

gcrook
02/09/2009, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν κοιτάς κανένα MacPro καλύτερα ????

Ας ειμαστε λιγο ρεαλιστες.
Αν ηταν να τρεχει αποκλειστικα Final Cut Pro...

felter
02/09/2009, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν κοιτάς κανένα MacPro καλύτερα ????



1000+

Operater
16/09/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Δεν κοιτάς κανένα MacPro καλύτερα ????

Ρε σεις, ας είμαστε ρεαλιστές... Ο mac είναι σφεράτος, είναι γαμάτος!
Αλλά θα έχω δύο προβλήματα. 1. Κόστος 2. Δεν ξέρω αν παίζουν όλα αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιώ... Και επίσης υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα software στο pc (αυτή την εντύπωση έχω...)

Με τα υποτριπλάσια λεφτά φτιάχνω πολύ καλό μηχάνημα για hd edit...

Επίσης σε λίγο καιρό, shootαρουμε καθαρό HD! :a54: :a54: :a54:

γιαυτό αναβάλω την αγορά μηχανής συνέχεια.......:( :sad:

madox
16/09/2009, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
To μπάτζετ ΠΡΕΠΕΙ να είναι μέχρι 1500... η δουλειά του θα είναι η εξής απλή:

εισαγωγή "υλικού" (αρχεία βιντεο) από εξωτερική πηγή (dv deck)
εισαγωγή υλικού (αρχεια βίντεο) από εξωτερική πηγή HD
επεξεργασία των άνωθι
επίσης θα τρέχω βαριές εφαρμογές video editing/compositing (Premiere, After Effects κλπ)
ίσως και στο μέλλον Maya
και εγγραφή σε blu-ray...

Μάλλον δεν θα περιμένω για επόμενο επεξεργαστή (ιδίως του χιλιάρικου)....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!!!! :beer:


Με 1500 φτιαχνεις τουμπανο.
Αν και το φορουμ δεν ειναι το καταλληλο μερος να μια προταση με οθονη(αν εχεις μην παρεις)

madox
16/09/2009, 15:13
συνολο 1340..............



δυστυχως δεν ανεβαινει η εικονα:bigcry:

Ktm.Prestige
16/09/2009, 16:22
Μην λυπηθείς τα χρήματα για το Motherboard.Πάρε ενα καλό και 2 δίσκους των 500.
Φίλος πήρε 1 TB και τον άλλαξε 2 φορές εντός εγγύησης βέβαια αλλά μπροστά στην ταλαιπωρία....
Ο λόγος είπαν οτι είχε κατασκευαστικό λάθος.Γενικά απο ότι διαβάζω στα φόρουμ είναι νωρίς για τέτοιους δίσκους!
Άσε πρώτα να δοκιμαστούν και μετά...

THEOD
16/09/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Ρε σεις, ας είμαστε ρεαλιστές... Ο mac είναι σφεράτος, είναι γαμάτος!
Αλλά θα έχω δύο προβλήματα. 1. Κόστος 2. Δεν ξέρω αν παίζουν όλα αυτά τα προγράμματα που χρησιμοποιώ... Και επίσης υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα software στο pc (αυτή την εντύπωση έχω...)

Με τα υποτριπλάσια λεφτά φτιάχνω πολύ καλό μηχάνημα για hd edit...

Επίσης σε λίγο καιρό, shootαρουμε καθαρό HD! :a54: :a54: :a54:

γιαυτό αναβάλω την αγορά μηχανής συνέχεια.......:( :sad:

ΟΚ ότι πεις...Δεν έχω καμμία ορεξη να μπώ στις γνωστές αντιπαραθέσεις...
Απλά μόνο και μόνο επειδή ανάφερες τέτοια προγράμματα όπως ΑDOBE και Maya, να ξέρεις ότι τέτοιου είδους εφαρμογές και ιδίως αν το δεις σε βάθος χρόνου τρέχουν καλύτερα και πιο απροβλημάτιστα σε πλατφόρμες APPLE... Σε τέτοιες πρωτοσχεδιάζονται άλλωστε...Δεν είναι τυχαίο που η συντριπτική πλειοψηφία των επαγγελματιών video-εικόνας-dtp εργάζεται με αυτές...

lifecatcher
17/09/2009, 05:58
gia ta ssd den gnwrizw alla mias kai thes efarmoges ta quad kai ta i7 einai katapliktika....to simantikotero einai oti eina 64bit kai to leitoyrgiko 64bit systima diavazei arketi ram. to ram einai to 2o simantikotero gia tis efarmoges.....enoeitai ddr3 kai enoeitai oti prepei na valeis 6gb ddr3 ram se xronismous apo 1600-2000mhz.:eyepop:

lifecatcher
17/09/2009, 06:01
oso gia mac pou lei kai ofilos apo panw....upostirizoun 2 cpu (eksou kai pio grigora apo ta pexnidakia pc pou kikloforoun) kai einai kai panakriva....alla einai ta katalilotera gia tetoia programata kai gia stoudio mixing!! se epagelamatika epipeda PANTA!!!

Operater
17/09/2009, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΟΚ ότι πεις...Δεν έχω καμμία ορεξη να μπώ στις γνωστές αντιπαραθέσεις...


Όχι δεν χρειάζεται...έχουμε χορτάσει από δαύτες και εντός και εκτός φορουμ.

Έχεις δίκιο ότι είναι τα καταλληλότερα εργαλεία... Απλά μάλλον δεν το έθεσα σωστά....Δεν είμαι οικονομικά πάντα, έτοιμος να κάνω μια τέτοια επένδυση. Έχεις δίκιο, πάντως!

:beer:

LiakosVstrom
17/09/2009, 09:52
άσε που ο mac δεν κολλάει ιούς και το φορμάτ του είναι γελοίο και παίρνει 2 λεπτά. :evil: :evil: