PDA

View Full Version : yamaha vs derbi



masteras
01/09/2009, 02:28
εχω ενα scooter gilera runner125 st kai θελω να αγορασω μια μηχανη 125 cc για να κανω τις βολτες μου. ειμαι αναμεσα στην yamaha r125 και την derbi gpr 125.
Mου αρεσει πιο πολυ η derbi λογο του σχεδιασμου της. Γνωριζω ομως πως η yamaha ειναι μια εταρια με ιστορια κ τεχνογνωσια, κ οι περισσοτεροι μ λενε να προτιμησω τη yamaha αλλα δε μου αρεσει καθολου το σχεδιο της. τi να κανω? γιατι να μην εμπιστευτω την derbi ας πουμε, τωρα π ανηκει στον ομιλο piagio-gilera? γιατι υπαρχει η φημη αυτη,εχει γινει κατι? η derbi σαν εταιρια στα moto gp 125 ή 250 κερδισε 10 παγκοσμια, δεν υποδηλωνει κατι αυτο? παρακαλω πολυ βοηθηστε με!!!!

εχω δει σαν επιλογες το cbr 125( χαλια) και το aprilia rs125( ουδετερος), αμα εχετε ν μ προτεινετε κατι, καντε το!!!!

το διπλωμα μου ειναι για 125(μου εχουν πει οτι μπορω και μεχρι 250 και παραπανω , δε ξερω αν ισχυει!!)αρα κ σε μεγαλητερα _cc δε με πειραζει.(εκτος απο το ninja 250 _ δε μου αρεσε καθολου απο σχεδιο. ουτε δωρο δε θα το περνα)



μου αρεσει η μηχανη να εχει τ στιλ πιστιαρας.

Kotsis23
01/09/2009, 02:46
Εγω θα επελεγα το yamaha γιατι ειναι πολυ ομορφοτερο κατ'εμε και σαφως οπως ειπες ειναι πιο γνωστης εταιρειας.Εγω προσφατα πηρα το ninjaki και εχω μεινει κατευχαρηστημενος οσον αφορα τις επιδοσεις.Δεν ξερω γιατι δεν σου αρεσε εξωτερικα.Εκτος αφτου ειναι και η μεταπωληση στην οποια νομιζω η yamaha θα εχει περισοτερες πιθανοτητες να φυγει.Τσεκαρε επισης και το Hyosung gt250r πολυ ομορφο αλλα απο κορεατικη εταιρεια οχι και τοσο εμπορικη με οτι αυτο επιφερει.

:beer:

GiannisBlessed
01/09/2009, 02:59
πρεπει να διαχωρησεις το τι σου αρεσει με το τι ειναι "καλο"και σου ταιριαζει(στις αναγκες σου δλδ)

το νιντζα ειναι για εμενα η πιο καλη επιλογη.μπορεις να το οδηγησεις νομιμα.
τωρα αν δε σου αρεσει.περι ορεξεως...:D
τεσπα.
το απριλια με το ντερμπι ειναι στην ιδια κατηγορια δυναμης.το απριλια λιγο πιο δυνατο νομιζω.
το ρ 125 και το cbr 125 ειναι σε αλλη με τα μισα αλογα απο τα παραπανω.
αυτο συμβαινει επιδη ο τυπος κινητηρα παραγει το εργο σε δυο χρονους αντι για 4ρις ετσι ειναι πιο αποδοτικος...μπλαμπλα μπλα...
ειναι λοιπον υπαρχουν τα διχρονα και τα τετραχρονα
τα διχρονα εχουν πιο απλο μηχανισμο και πιο μεγαλη θεωρητικα αξιοπιστια(?) καθως και φτηνοτερο σερβις.αν και ειναι απαιτητικα και θελουν παραπανω προσοχη για να λειτουργουν για παντα.καινε και αρκετα πιο πολυ βενζινη και βγαζουν ενα ωραιο καπνο που βρομαει(υποκειμενικο)και βρομας και εσυ μετα.κανουν και λιγο ηχο κατσαρολας(και αυτο υποκειμενικο)
που εμενα προσωπικα μου αρεσει...αλλα οταν το συναντω σε πιστιαρικο wanabe 1000cc κατι με πιανει:sick: (εξαιρουνται τα παλαια καταπληκτικα διχρονα μοντελα:D )
ειναι και πιο ελαφρια.αλλα δεν ειναι τα καλυτερα για μη απαιτητικους χρηστες.ειναι για πιστα.τελος.δεν φτιαχτηκαν για να πηγαινουν περαδοθε στα δαση και τις καφετεριες...οχι οτι δεν το κανουν αλλα υπαρχουν πιο καλα μοτο γι'αυτο.
τωρα το ντερμπι και το απριλια ειναι πιο καλα και στριφτερα μηχανακια.αλλα αν εισαι αρχαριος αναβατης τοτε στα@@ σου.δεν παιζει και πολυ ρολο...δεν θα καταλαβεις την διαφορα.
τωρα το 4χρονο(η αλλιως 4τ) ειναι πιο ξενιαστο μοτερ.δεν εχει την ιδια δυναμη εχει σχεδον την μιση(συγκρινοντας δυο ιδιους σε χωρητηκοτητα κινητηρες 4τ και 2τ) αλλα καει πολυ πιο λιγο καυσιμο.δεν βρομας.και κανει πιο decent ηχο...τα δυο τετραχρονα δεν εχουν πλαισιαρες και φρεναρες τοσο καλες οσο το απριλια κα το ντερτι:lol: με το cbr να πιανει σχεδον πατο....
το νιντζα ειναι 250 4τ και βγαζει τα ιδια αλογα περιπου με τα 125 2τ.(γιατι ειναι διπλασια κιβικα)
ειναι νομιζω η καλυτερη επιλογη για εναν αρχαριο.
(μαλλον η καλυτερη ειναι να παρει κανα χτ.δτ η ybr κτλ μεταχειρο και οταν παρει το διπλωμα και την εμπειρια να παρει κατι καλο και να μην πληρωσει ενα καρο λεφτα για το τπτ.με 4000 ευρο παιρνεις σοβαρη μηχανη...οχι wanabe κατι)
αυτα.:wave2:

TassosK
01/09/2009, 10:04
gpr αλλα καλυτερα να πας σε 250αρι 4τ

masteras
01/09/2009, 11:58
προτεινε μου καποιο μοντελο σε 250 cc!

CIRUS
01/09/2009, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από masteras
προτεινε μου καποιο μοντελο σε 250 cc!

3 επιλογές στα 250

1)Honda cbf 250
2)Yamaha ybr 250

Αυτά τα 2 είναι σχεδόν όμοια μεταξύ τους και καλά και τίμια μηχανάκια

αλλά εφόσον υπάρχει αυτό:

3)Kawasaki ninja 250

δεν υπάρχει λόγος να κοιτάξεις κάτι άλλο προς το παρόν σε αυτά τα κυβικά νομίζω είναι μακράν η καλύτερη επιλογή σε όλους τους τομείς (και δεν είμαι και υποστηριχτής της Kawasaki αλλά τα σωστά να λέγονται)

GiannisBlessed
01/09/2009, 14:32
και honda vtr 250.:wave2:

masteras
01/09/2009, 15:49
ευχαριστω ρε παιδια, αλλα ολες οι παραπανω μηχανες δεν ειναι στο στηλ που ψαχνω! θελω κατι σε supersport, ειδα, ξανα ειδα την ninja 250 την καβαλησα , δε μου αρεσει καθολου,μα καθολου. τα φαναρια μπροστα ειναι μαπα σε σχεση με του yamaha r125 ποσο μαλλον της derbi gpr 125. δοκιμασα να αλαξω τα χρωματα της yamaha μπας και μου αρεσει, δειτε τη εκανα:


δε μου αρεσει καθολου που το πλαισιο καλυπτεται απο την εξατμιση, υπαρχει καποιο ειδος εξατμισης που μορω να βαλω(σκεφτομουν να βαλω akrapovic αλλα δε ξερω αμα γινετε να καλυπτει στο κατω φερινγκ της μηχανης)


172577