PDA

View Full Version : Ένα από τα χιλιάδες...



iosif
01/09/2009, 11:44
Προφανως δεν φαινεται πολύ καλα αλλα είναι ένα συγκροτημα με μεζονετες «νομιμοπαρανομο» στον κισσαβο, πεντε χιλιομετρα εξω από την καριτσα. Ξεκινησε να χτιζεται περσι και σε ερωτηση μου στην πολεοδομια μου ανεφεραν ότι τους χορηγησε η δασικη υπηρεσια αδεια ανεγερσης λογω ελλειψης δασικου κτηματολογιου με τα γνωστα αποτελεσματα (διεκδικησημη εκταση κλπ)
Η περιοχη είναι πανεμορφη και το κτισμα προκλητικοτατο. Μαλιστα σε κουβεντες που ειχα φετος με παραθεριστες ολοι ελεγαν «τους κεραταδες να τους καει κλπ»
Και επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδοαρια, σε μπιτς μπαρ οπου ημουν για επαγγελματικη συναντηση, από πισω μου καθονταν δυο τυποι 65αρης ο ενας και 50αρης ο άλλος, επιχειρηματιες λαρισαιοι. Ειχαν παρει τις δυο τελειωμενες μεζονετες και γκρινιαζαν γιατι τους πετανε πετρες στα κεραμιδια διαφοροι. Βεβαια ελεγαν «θα πιασουμε κανεναν και θα του κοψουμε τον κωλο και θα μαθουν οι αλητες». Λογω συναντησης δεν μπορουσα να παρεμβω δυστυχως.
Το θεμα είναι ότι την άλλη μερα σε κουβεντες παραλιας ακουγα «τους κεραταδες που εχτισαν..» και καπακι «ποσο να πηγαινουν αραγε…»
Το θεμα λοιπον εναι ότι τα αυθαιρετα στα δαση κτιζονται απλα επειδη υπαρχουν καμποσοι που γουσταρουν να τα εχουν.
Και εμεις τι θα πρεπει να κανουμε…?

byron
01/09/2009, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
Το θεμα λοιπον εναι ότι τα αυθαιρετα στα δαση κτιζονται απλα επειδη υπαρχουν καμποσοι που γουσταρουν να τα εχουν.
Και εμεις τι θα πρεπει να κανουμε…?

Μια αμφιλεγόμενη πρόταση είχαν καταθέσει οι κάτοικοι της Κορσικής όταν κάποιος επιχειρηματίας Ιταλός έχτισε μερικές μεζονέτες πάνω στην παραλία με αμφιλεγόμενο τρόπο...

Ενα ωραίο πρωϊ έφτασαν εκεί, έβγαλαν έξω τους ενοίκους-τουρίστες και απλά τα ανατίναξαν :wave2:

menelaos46
01/09/2009, 11:59
Αυτο ακουγεται καλο.
:a08: :a08: :a08:

Aggelos_SV
01/09/2009, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από menelaos46
Αυτο ακουγεται καλο.
:a08: :a08: :a08:

...αλλά ποιός έχει τα μπαλάκια να το κάνει...:rolleyes:

matmat
01/09/2009, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
...αλλά ποιός έχει τα μπαλάκια να το κάνει...:rolleyes:

Oi Κορσικανοι ;)

ggs
01/09/2009, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif
. Ξεκινησε να χτιζεται περσι και σε ερωτηση μου στην πολεοδομια μου ανεφεραν ότι τους χορηγησε η δασικη υπηρεσια αδεια ανεγερσης λογω ελλειψης δασικου κτηματολογιου με τα γνωστα αποτελεσματα (διεκδικησημη εκταση κλπ)


Το θεμα λοιπον εναι ότι τα αυθαιρετα στα δαση κτιζονται απλα επειδη υπαρχουν καμποσοι που γουσταρουν να τα εχουν.
Και εμεις τι θα πρεπει να κανουμε…?

Το θέμα είναι ότι τα δάση κτίζονται επιδη το ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ δεν το χαρακτηρίζει ΔΑΣΟΣ και επιδη η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ έχει εκδώσει ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ αφού ΔΕΝ είναι ΔΑΣΙΚΟ…
Από την στιγμή που είναι ΝΟΜΙΜΟ είναι και ΗΘΙΚΟ (έτσι δεν είναι ?) και ο καθένας μπορεί να αγοράσει (και καλά κάνει)

:wave2:

Εχετλαίος
01/09/2009, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το θέμα είναι ότι τα δάση κτίζονται επιδη το ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ δεν το χαρακτηρίζει ΔΑΣΟΣ και επιδη η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ έχει εκδώσει ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ αφού ΔΕΝ είναι ΔΑΣΙΚΟ…
Από την στιγμή που είναι ΝΟΜΙΜΟ είναι και ΗΘΙΚΟ (έτσι δεν είναι ?) και ο καθένας μπορεί να αγοράσει (και καλά κάνει)

:wave2:

Έπαέ που δουλεύω να δεις δασικά με άδεια κανονικότατη από την εδώ πολεοδομία...
Να δεις μαιζονετούλες με ρεύμα και νερό και πισινούλες χωρίς ένα ένσημο κολλημένο στο ΙΚΑ.
Να δεις αιγιαλούς με τα μπετά 15 μέτρα μέσα στο κύμα.
Βουνά που αποχαρακτηρίζονται από το εδώ δασαρχείο με μια απλή δημοσίευση στον τοπικό τύπο και σε 6 μηνάκια το συγκρότητα με τις μαιζονετούλες με τις πισινούλες πάνω.

:yuck: :yuck: :yuck:

iosif
01/09/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το θέμα είναι ότι τα δάση κτίζονται επιδη το ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ δεν το χαρακτηρίζει ΔΑΣΟΣ και επιδη η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ έχει εκδώσει ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ αφού ΔΕΝ είναι ΔΑΣΙΚΟ…
Από την στιγμή που είναι ΝΟΜΙΜΟ είναι και ΗΘΙΚΟ (έτσι δεν είναι ?) και ο καθένας μπορεί να αγοράσει (και καλά κάνει)

:wave2:

και καποια παιρνουν ρευμα διοτι δηλωνουν στον δημο οτι εχουν διαφημιστικη ταμπελα στην ταρατσα και η δεη ηλεκτροδοτει την ταμπελα και κατα συνεπεια το σπιτι

επιμενω: ειναι θεμα παιδειας. δεν εχουμε πειστει οτι τα δαση πρεπει να ειναι δαση

iosif
01/09/2009, 13:19
oti fenete


172564

Εχετλαίος
01/09/2009, 13:55
Θα έχει φοβερή θέα! Όλος ο κάμπος πιάτο!

:mad: :yuck:

Ζεύκας
01/09/2009, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μια αμφιλεγόμενη πρόταση είχαν καταθέσει οι κάτοικοι της Κορσικής όταν κάποιος επιχειρηματίας Ιταλός έχτισε μερικές μεζονέτες πάνω στην παραλία με αμφιλεγόμενο τρόπο...

Ενα ωραίο πρωϊ έφτασαν εκεί, έβγαλαν έξω τους ενοίκους-τουρίστες και απλά τα ανατίναξαν :wave2:


και απλά άμα ήταν ασφαλισμένες ο Ιταλός θα χέστηκε στη λιρέττα...μάγκα τονε κάνανε...

Akatanomastos
01/09/2009, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
και απλά άμα ήταν ασφαλισμένες ο Ιταλός θα χέστηκε στη λιρέττα...μάγκα τονε κάνανε...


δεν μας νοιαζει αν εγινε μαγκας ο ιταλος,

μας νοιαζει να μην ειναι το σπιτι εκει..

και να μην χτισει αλλος

Lupo
01/09/2009, 15:48
Άρα μάγκας ο Ιταλός, γεμάτο μπετά ο χώρος, μήνυση στους Κορσικανούς , και χωρίς σπίτια όσοι έδωσαν τα λεφτά τους για να πάρουν το όνειρο τους(ίσως!).

Απ'όλη την εξίσωση, μόνο εγώ βλέπω ότι ο κύριος υπεύθυνος, ο καταπατητής Ιταλός , είναι ακόμα και μ'αυτήν την αντίδραση ο μόνος κερδισμένος?

675heat
01/09/2009, 15:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
Oi Κορσικανοι ;)

Να κανουμε ερανο και να τους φερουμε. Ποσο να θελουν αραγε?

the who
01/09/2009, 16:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Άρα μάγκας ο Ιταλός, γεμάτο μπετά ο χώρος, μήνυση στους Κορσικανούς , και χωρίς σπίτια όσοι έδωσαν τα λεφτά τους για να πάρουν το όνειρο τους(ίσως!).

Απ'όλη την εξίσωση, μόνο εγώ βλέπω ότι ο κύριος υπεύθυνος, ο καταπατητής Ιταλός , είναι ακόμα και μ'αυτήν την αντίδραση ο μόνος κερδισμένος?



ok ο ιταλος κερδισε.θα ηθελες να πας κι εσυ να χτισεις εκει τωρα?ετσι κι αλλιως θα κερδισεις.τι λες?
btw οι κορσικανοι δεν νιωθουν γαλλοι,μαλιστα καποιοι απ αυτους νιωθουν Ελληνες.κουφο ε?

MitsosNaked
01/09/2009, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Άρα μάγκας ο Ιταλός, γεμάτο μπετά ο χώρος, μήνυση στους Κορσικανούς , και χωρίς σπίτια όσοι έδωσαν τα λεφτά τους για να πάρουν το όνειρο τους(ίσως!).

Απ'όλη την εξίσωση, μόνο εγώ βλέπω ότι ο κύριος υπεύθυνος, ο καταπατητής Ιταλός , είναι ακόμα και μ'αυτήν την αντίδραση ο μόνος κερδισμένος?


Η μαγκιά του Ιταλού είναι τόσο αμφιλεγόμενη όσο και ο τρόπος με τον οποίο έκτισε στην παραλία. Δηλαδή άν ο τρόπος που τα έκτισε ήταν παράνομος σύμφωνα με τους ορίτζιναλ νόμους, θα κλάσει μία μάντρα στους κορσικανούς αφού δέν μπορεί να διεκδικήσει πράγματα μίας και αυτός παρανόμησε πρώτος. Ίσα ίσα μπορεί το ότι έχει γεμίσει μπετά ο χώρος να του κάνει ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στην πορεία άν αποφασίσουν να τον κυνηγήσουν στη συνέχεια. Όσον αφορά αυτούς που μείναν χωρίς σπίτια ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ. Και ξέρεις γιατί; Γιατί όταν πάς να δώσεις ένα σεβαστό ποσό για μεζονέτα με θέα θάλασσα ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ. Οπότε άν γίνει η στραβή(πάντα με την προϋπόθεση ό,τι το κτίσιμο είναι παράνομο εκεί), ή παίρνεις τον μπούλο και δέ μιλάς γιατί δέ σε παίρνει(εν γνώσει σου εκμεταλλεύτηκες την ευκαιρία να αποκτήσεις μεζονέτα με θέα σε χώρο που δέν επιτρέπεται, άρα έπαιξες και έχασες) αλλιώτικα, κηνυγάς με μηνυσάρες τον Ιταλό που ενδεχομένως να σου παρουσίασε πως όλα είναι ΟΚ. Όσον αφορά τους Κορσικανούς, που σίγουρα αυτοί που το κάνανε δέ θα είναι τίποτα παιδαρέλια. Και τους οργανωμένους εκεί η αστυνομία δέν τους αγγίζει.


Έλεος δηλαδή. Άν ο άλλος που έχει χτίσει αυθαιρετάρα σε πρώην δάσος ή παραλιακά οπουδήποτε(αλλά εκτός σχεδίου) και του το γκρεμίσουν θα πώ κρίμα τον άνθρωπο που έμεινε χωρίς σπίτι και είχε ξοδέψει τόσα λεφτά για το όνειρο του;

byron
01/09/2009, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lupo
Άρα μάγκας ο Ιταλός, γεμάτο μπετά ο χώρος, μήνυση στους Κορσικανούς , και χωρίς σπίτια όσοι έδωσαν τα λεφτά τους για να πάρουν το όνειρο τους(ίσως!).

Απ'όλη την εξίσωση, μόνο εγώ βλέπω ότι ο κύριος υπεύθυνος, ο καταπατητής Ιταλός , είναι ακόμα και μ'αυτήν την αντίδραση ο μόνος κερδισμένος?

Δεν ξέρω αν έγινε μάγκας ο Ιταλός αλλά δεν έχει σημασία. Τα μπάζα είμαι σίγουρος ότι τα ξεφορτώθηκαν, η παραλία είναι δική τους και το κυριότερο έδωσαν το μήνυμα πως οι οι "Ιταλοί επενδυτές" που περίμεναν στη σειρά τους για να συμβάλλουν στην "οικιστική ανάπτυξη" θα πάρουν τα @@ τους.

ΥΓ: Δεν θυμάμαι που την είχα διαβάσει την ιστορία, αλλά θυμάμαι ό Ιταλός είχε χτίσει παράνομα πάνω στον αιγιαλό ακολουθώντας πλαγιες μεθόδους καμμιά 12-15 bungalows και είχε αδιαφορήσει για τις αντιδράσεις του κόσμου. Αφού τις τελείωσε άρχισε να τις νοικιάζει μέχρι που δέχτηκε τις επισκέψεις των κατοίκων που τις ανατίναξαν όλες με μπουκάλες υγραερίου. :lol:

Ζεύκας
01/09/2009, 20:58
εγώ καταλαβαίνω ότι ο Ιταλός έγινε μάγκας και θα τα πήρε χοντρά!
και ποιός θα καλύψει τις ζημιά απ'τις ασφαλΗστικές? οι μαλάκες που έριξαν τα υγραέρια και οι συμπατριώτες τους.

Εκτός λέω εκτός και αν έκανε την υπέρτατη μαλακία να χτίσει τόσες μεζονέτες, να τις νοικιάσει και να μην τις έχει ασφαλίσει...

eiffel
01/09/2009, 21:00
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τσατιζεσται, οπως και οι ιδιοι λετε ολα αυτα ειναι νομιμα. Ποιος τα εκανε νομιμα? Η κυβερνηση που βγαζει τους νομους, ποιος την ψηφιζει την κυβερνηση? Η πλειοψηφια του λαου, γιατι πατε κοντρα στη δημοκρατια?...

Περα την πλακα, οι νομοι ειναι για μας, πρεπει να το συνειδητοποιησουμε, με το που καηκε ενα δασος κατευθειαν αδεια και χτισιμο νομιμοτατα, ενω ενας απλος πολιτης τουλαχιστον στη χωρα μας κανει το γνωστο χρονικο διαστημα για να βγαλει αδεια. Ειναι ντροπη να συμβαινει αυτο, για κατι τετοια αισθανομαστε ολοι δουλοι του συστηματος...

MitsosNaked
01/09/2009, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
εγώ καταλαβαίνω ότι ο Ιταλός έγινε μάγκας και θα τα πήρε χοντρά!
και ποιός θα καλύψει τις ζημιά απ'τις ασφαλΗστικές? οι μαλάκες που έριξαν τα υγραέρια και οι συμπατριώτες τους.

Εκτός λέω εκτός και αν έκανε την υπέρτατη μαλακία να χτίσει τόσες μεζονέτες, να τις νοικιάσει και να μην τις έχει ασφαλίσει...


Μπαμπίνο διάβασες τί έγραψα παραπάνω; Νομίζεις πώς άν υπάρχει νομικό πρόβλημα με το κτίσιμο στην παραλία δέ θα του το κοπανήσουν στη μάπα οι ασφαλιστικές; Για τόσο χαζούς τους έχεις; Και το ξαναλέω : ειδικά για την Κορσική, αυτοί που το έκαναν εάν είναι απο τίποτα ντόπιες οργανώσεις δέ θα τους αγγίξει ούτε τρίχα κανείς. Θα εναντιωθεί ο ιταλός σε ολόκληρη την Κορσική που φαντάζομαι έχεις διαβάσει τί κλίμα επικρατεί;

Με κωμικό τρόπο δείχνει στο περίπου η ταινία L'enquete Corse με τον Jean Reno.

fantacid
01/09/2009, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από iosif


τελικα εμαθες ποσο παει το μετρο???

:lol: :lol:

Ζεύκας
01/09/2009, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από MitsosNaked
Μπαμπίνο διάβασες τί έγραψα παραπάνω; Νομίζεις πώς άν υπάρχει νομικό πρόβλημα με το κτίσιμο στην παραλία δέ θα του το κοπανήσουν στη μάπα οι ασφαλιστικές; Για τόσο χαζούς τους έχεις; Και το ξαναλέω : ειδικά για την Κορσική, αυτοί που το έκαναν εάν είναι απο τίποτα ντόπιες οργανώσεις δέ θα τους αγγίξει ούτε τρίχα κανείς. Θα εναντιωθεί ο ιταλός σε ολόκληρη την Κορσική που φαντάζομαι έχεις διαβάσει τί κλίμα επικρατεί;

Με κωμικό τρόπο δείχνει στο περίπου η ταινία L'enquete Corse με τον Jean Reno.

εγώ σου λέω ότι έχει βάση η λογική σου.Οι ασφαλιστικές έτσι χυμά να έβγαλαν τα συμβόλαια? δεν τσέκαραν που έχει πάει να χτίσει ο άλλος?

όσο για την Κορσική,ξέρω ότι υπάρχει μια μερίδα του λαού που θέλει αυτονομία και είναι λιγάκι ατίθασοι όπως οι Βάσκοι.
Αλλά και οι 2 τ'@@ μου θα πάρουν.όσο υπάρχει ΕΕ δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα.

aakkuan
01/09/2009, 23:20
τι τους κοφτει τους κορσικανους αν ο ιταλος εγινε μαγκας?? ας παρει λεφτα και ας τα χαλασει σε υπερωκεανειο. αυτοι κρατησανε την παραλια τους? ας τολμησει αλλος να παει να νοικιασει μεζονετα σε παραλια, και ας ειναι νομιμος...:evil: :evil: :evil:

αντε και στα μερη μας. αν συνεχισουν ετσι με τις πυρκαγιες δεν θα αργησει ο κοσμος να το κανει και εδω.

the who
02/09/2009, 00:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από aakkuan
τι τους κοφτει τους κορσικανους αν ο ιταλος εγινε μαγκας?? ας παρει λεφτα και ας τα χαλασει σε υπερωκεανειο. αυτοι κρατησανε την παραλια τους? ας τολμησει αλλος να παει να νοικιασει μεζονετα σε παραλια, και ας ειναι νομιμος...:evil: :evil: :evil:

αντε και στα μερη μας. αν συνεχισουν ετσι με τις πυρκαγιες δεν θα αργησει ο κοσμος να το κανει και εδω.

ετσι φιλαρακι μου.και στην τελικη αν οσοι πουλανε drugs η χτιζουνε παρανομα και κονομανε ειναι μαγκες τοτε κατι παει λαθος στην κριση μας.
πιασε :beer: :beer: :beer:

Lupo
02/09/2009, 06:13
Το μάγκες, φίλε μου, είναι προφανώς ειρωνικό σε όλα τα παραπάνω μηνύματα.:winka: :wave2:

vagtav
02/09/2009, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Το θέμα είναι ότι τα δάση κτίζονται επιδη το ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ δεν το χαρακτηρίζει ΔΑΣΟΣ και επιδη η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ έχει εκδώσει ΑΔΕΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ αφού ΔΕΝ είναι ΔΑΣΙΚΟ…
Από την στιγμή που είναι ΝΟΜΙΜΟ είναι και ΗΘΙΚΟ (έτσι δεν είναι ?) και ο καθένας μπορεί να αγοράσει (και καλά κάνει)

:wave2:


ΑΚΡΙΒΩΣ. Και εδώ τα περί συλλογικής ευθύνης, πάνε περίπατο....

iosif
02/09/2009, 10:58
TO ΘΕΜΑ ειναι οτι με τους κορσικανους οι πιθανοι αγοραστες το ξανασκεφτονται
γιατι την επομενη φορα μπορει να ειναι μεσα στα σπιτια

υγ και τα σπιτια κοιτανε αιγαιο (χαλκιδικη βορρα-πηλιο νοτο)