PDA

View Full Version : Παπόβιος στην βροχή



gparas
01/09/2009, 13:25
Σε ειδα χτες το απόγευμα στην Κηφισίας μικρέ παπόβιε.

Το κράνος σου ολοκαίνουργιο ανάμεσα στα γόνατά σου, όταν άρχισε να ψιχαλίζει. Η βρόχη δυνάμωνε και εσύ ακόμη οδηγούσες χωρίς γυαλία, με το προσωπό σου 3/4 απο την ευθεία του δρόμου. Το ένα μάτι σου ήταν κλειστό και έβλεπες με περιφερειακή όραση απο το άλλο, που δεν βρεχόνταν. Σε πλεύρισα εν κινήσει στο Ψυχικό και σου έδειξα με χειρονομία να φορέσεις το κράνος για να βλέπεις που πηγαίνεις. Εσυ απάντησες με μια γκριμάτσα αηδίας και συνέχισες να οδηγάς σαν πίνακας του Πικάσσο.

Εχετλαίος
01/09/2009, 14:04
έτσι και έπεφτε...


172567

gparas
01/09/2009, 16:02
Πριν 2 εβδομαδες ήμουν Ιταλια με την μηχανή και ο συνεπιβάτης μου, μηχανόβιος κι αυτος, δεν πηρε μαζί του κράνος. Στην πρώτη μας βόλτα σε μία επαρχιακή παραθαλάσσια πόλη, μας είχαν σταματήσει ήδη οι carabinieri και μας έσκιζαν μία ώρα με πρόστιμα. Και καλά να πάθουμε. Εδώ γιατί βαριούνται να κάνουν την δουλειά τους οι δικοί μας; Και μήν μου πειτε ότι χρειαζόμαστε παιδεία και όχι αστυνόμευση, στην Ιταλία όλοι φοράνε κράνος ντάλα καλοκαίρι, χωρίς να τους πολυαρέσει και σ αυτους, γιατι αν δεν φορέσουν, ξέρουν ότι θα τους χαριστεί κανένας.

sergiosm
01/09/2009, 16:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gparas
Πριν 2 εβδομαδες ήμουν Ιταλια με την μηχανή και ο συνεπιβάτης μου, μηχανόβιος κι αυτος, δεν πηρε μαζί του κράνος. Στην πρώτη μας βόλτα σε μία επαρχιακή παραθαλάσσια πόλη, μας είχαν σταματήσει ήδη οι carabinieri και μας έσκιζαν μία ώρα με πρόστιμα. Και καλά να πάθουμε. Εδώ γιατί βαριούνται να κάνουν την δουλειά τους οι δικοί μας; Και μήν μου πειτε ότι χρειαζόμαστε παιδεία και όχι αστυνόμευση, στην Ιταλία όλοι φοράνε κράνος ντάλα καλοκαίρι, χωρίς να τους πολυαρέσει και σ αυτους, γιατι αν δεν φορέσουν, ξέρουν ότι θα τους χαριστεί κανένας.

εδώ φοράμε ... κουβαδάκια και είμαστε οκ.

άλλωστε μας δίνουν και το παράδειγμα μερικοί μερικοί ...
:mad: :mad: :mad:

Εχετλαίος
02/09/2009, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
εδώ φοράμε ... κουβαδάκια και είμαστε οκ.

άλλωστε μας δίνουν και το παράδειγμα μερικοί μερικοί ...
:mad: :mad: :mad:

Επέτρεψέ μου ένα μικρό σχόλιο. Στη Ρώμη είθιστε όλοι να φοράνε κράνος. Τους βλέπεις, από μικρά αυτόματα ως μεγάλες μοτοσυκλέτες, όλοι φοράνε. Τι φοράνε όμως! Όλα τα κράνη τους είναι κουβαδάκια (jet τύπου Lidl, ξέρεις, τσόφλι) αλλά ΟΛΟΙ τα φοράνε. Και προφανώς δεν τους γράφουν καθότι δεν υπάρχει νόμος Ιταλικός (όπως δεν υπάρχει και Ελληνικός και δεν ξέρω αν υπάρχει κοινοτικός) που να αναφέρει όπτι κράνος χωρίς τις τάδε προδιαγραφές είναι παράνομο.
Τώρα καλό είναι αυτό, κακό είναι, τον εαυτό τους κοροιδεύουν...τι να πω.

gparas
02/09/2009, 11:04
Σιγουρα, ετσι ειναι. Τα κρανη τους ειναι σαν γερμανικα κρανη του 2ου παγκοσμιου με μια ζελατινιτσα μονο. Οι στριταδες εχουν βεβαια τουμπανα κρανη, αλλα αυτο που πρεπει να κρατήσουμε ειναι οτι φορανε ολοι. Και νομίζω οτι με το να φορανε ολοι κρανη μειωνεις πολυ τις πιθανοτητες σοβαρου τραυματισμου στο κεφαλι στον γενικο πληθυσμο. Και το προστιμο που πληρωνεις αν εισαι συνεπιβατης μηχανης χωρις κρανος ειναι μονο 78?, ΑΛΛΑ υπαρχει και 2μηνη κρατηση για την μηχανη που τον μετέφερε! Δηλαδη, ο νομος τιμωρει και αυτον που δεχτηκε να μεταφερει συνεπιβατη χωρις κρανος! Αντε να μην φορεσεις κρανος δηλαδη.

sergiosm
02/09/2009, 12:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Επέτρεψέ μου ένα μικρό σχόλιο. Στη Ρώμη είθιστε όλοι να φοράνε κράνος. Τους βλέπεις, από μικρά αυτόματα ως μεγάλες μοτοσυκλέτες, όλοι φοράνε. Τι φοράνε όμως! Όλα τα κράνη τους είναι κουβαδάκια (jet τύπου Lidl, ξέρεις, τσόφλι) αλλά ΟΛΟΙ τα φοράνε. Και προφανώς δεν τους γράφουν καθότι δεν υπάρχει νόμος Ιταλικός (όπως δεν υπάρχει και Ελληνικός και δεν ξέρω αν υπάρχει κοινοτικός) που να αναφέρει όπτι κράνος χωρίς τις τάδε προδιαγραφές είναι παράνομο.
Τώρα καλό είναι αυτό, κακό είναι, τον εαυτό τους κοροιδεύουν...τι να πω.

una faccia, una razza

sergiosm
02/09/2009, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gparas
Δηλαδη, ο νομος τιμωρει και αυτον που δεχτηκε να μεταφερει συνεπιβατη χωρις κρανος! Αντε να μην φορεσεις κρανος δηλαδη.

και ο ΚΟΚ προβλέπει πρόστιμο 80 ευρώ στον οδηγό που επέτρεψε σε συνεπιβάτη να μην φορά κράνος ή ζώνη, αλλά... ούτε καν το ξέρουμε

TassosK
02/09/2009, 12:56
αν εχεις κρανος κ ο συνεπιβατης αρνηθει να το φορεσει ειναι μονο δικη του ευθυνη και δεν πληρωνεις ουτε σου παιρνουν αδεια

Εχετλαίος
02/09/2009, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TassosK
αν εχεις κρανος κ ο συνεπιβατης αρνηθει να το φορεσει ειναι μονο δικη του ευθυνη και δεν πληρωνεις ουτε σου παιρνουν αδεια

Δεν το είδε έτσι ο τροχαίος που με έγραψε πριν 3 χρονάκια!:D

sober
03/09/2009, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
έτσι και έπεφτε...


:eyepop: ....:bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

παιζει να ειναι το πιο ωραιο και κατατοπιστικο παραδειγμα που εχω δει στο φορουμ μεχρι τωρα...

:a19:

epp1640
20/09/2009, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Επέτρεψέ μου ένα μικρό σχόλιο. Στη Ρώμη είθιστε όλοι να φοράνε κράνος. Τους βλέπεις, από μικρά αυτόματα ως μεγάλες μοτοσυκλέτες, όλοι φοράνε. Τι φοράνε όμως! Όλα τα κράνη τους είναι κουβαδάκια (jet τύπου Lidl, ξέρεις, τσόφλι) αλλά ΟΛΟΙ τα φοράνε. Και προφανώς δεν τους γράφουν καθότι δεν υπάρχει νόμος Ιταλικός (όπως δεν υπάρχει και Ελληνικός και δεν ξέρω αν υπάρχει κοινοτικός) που να αναφέρει όπτι κράνος χωρίς τις τάδε προδιαγραφές είναι παράνομο.
Τώρα καλό είναι αυτό, κακό είναι, τον εαυτό τους κοροιδεύουν...τι να πω.

Υπάρχει Στέλιο.. Το EC 22.05.. αλλά δυστηχώς είναι ώρα να το κάνουμε πιο αυστηρό γιατί περνάνε και του supermarket.. :rolleyes: τουλάχιστον την πιστοποίηση την παίρνουν..

Εχετλαίος
20/09/2009, 07:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
Υπάρχει Στέλιο.. Το EC 22.05.. αλλά δυστηχώς είναι ώρα να το κάνουμε πιο αυστηρό γιατί περνάνε και του supermarket.. :rolleyes: τουλάχιστον την πιστοποίηση την παίρνουν..

Δικαίως και πολύ σωστά το σημειώνεις...
Εδώ, θα μου πεις, πετάνε τα τοξικά/πυρηνικά/χημικά απόβλητα κατά κόρον εκειά που τρώμε/πίνουμε/πλενόμαστε και όλοι σφυρίζουν ανέμελα, στο να βάλουν ένα αυτοκολλητάκι του κwλου επιπλέον στα τσόφλια θα τους χάλαγε το φουα-γκρα;

power hornet
20/09/2009, 11:24
οτι και να πεις φιλε λιγο ειναι ορισμενοι δεν καταλαβαινουν γιαυτο και εγω δεν νοιαζομε πλεον αμα σκοτωθουν αφου δεν βαζουν μυαλο.
εχθες κατεβαινα πεζος για να παω υμητου για καφε,πιανει βροχη, στο δρομο τσακ ενα fazer 1000 και ο τυπος εχει το κρανος στην μεση με την κουκουλα του κρανους, αντι να σταματησει να το βαλει να μην βρεχετε το κεφαλι του και να μπορει να βλεπει, εκεινος συνεχισε την πορεια του,οταν λεω εγω κυκλοφουρουν πολλοι παγκοσμιοι μα παρα πολλοι.

hidefnick
20/09/2009, 11:29
Εχω μια τρελή διάθεση να βάλω link για thread όταν είχα ανακονώσει την 700αρα για κράνος, και τις παπαροθεωρίες για εισπρακτικά μέτρα....