PDA

View Full Version : σταμπιλιζατερ σε adventure 990



mykonos
01/09/2009, 14:27
Ποια είναι η γνώμη σας για την τοποθέτηση σταμπιλιζατέρ?
o λογος που θελω να το βαλω ειναι τα κουνηματα του τιμονιου οταν το φορτωνω με 3βαλιτσο.
μου εχει μπει η ιδεα οτι αν βαλω σταμπιλιζατερ θα σταματησει τα κουνηματα.
κατα διαστηματα ασχοληθηκα με το σεταρισμα των αναρτησεων οταν το φορτονα αλα δεν καταφερα ποτε να εξαλειψω το κουνιμα αλλα μονο να το καλιτερεψω λιγο.


στην φωτο απο κατω το σταμπιλιζατερ που σκεφτομαι

mykonos
01/09/2009, 14:52
f


172572

TOMASKTM
02/09/2009, 10:46
πιστεύω θα λυθεί το πρόβλημα.
πόσο κάνει αυτό το πράγμα;;;;;

KOSTAS-ER6
02/09/2009, 14:22
σιγουρα κοστιζει .... γνωμη μου πως δεν αξιζει τον κοπο κ μενα με κουναει λιγο αλλα μονο οταν παρω το ενα χερι η κ τα δυο απο το τιμονι!

ισως φταιει το μπροστα λαστιχο γιατι εχουν ακουστει διαφορα,δοκιμασε κ με τις πιεσεις +- 1,2 μοναδες μηπως κ αλλαξει κατι.

mykonos
02/09/2009, 21:46
περιπου 700 ευρω μαζι με την βαση.
το λαστιχο αποκλειεται γιατι οταν ειναι ξεφορτωτο δεν κουναει. (οταν αγορασα το 990 ειχα αντιμετοπισει προβλημα με το λαστιχο μπροστα <ελαττωματικο> αντικαταστηθηκε στιν εγγυηση).
σε κουβεντα με φιλους υποθηκε οτι τα πολυ μικρα κουνηματα δεν θα τα καλυψει το σταμπιλιζατερ. βεβαια κανενασ δεν γνωριζε απλα ακουστηκαν αποψεις.

KOSTAS-ER6
02/09/2009, 21:52
τοτε θα ωφειλεται απο το οτι παει το βαρος πισω κ ελαφρενει μπροστα...εγω τις εχω σχεδον τερμα + μπρος - πισω σε ολα τα σημεια κ δεν εχω προβλημα...ενω σε καποιες περιπτωσεις πριν κουνουσε κ σε μενα!

PalLoukiLuke
08/09/2009, 07:55
Καλημερα
Με τις βασικες ρυθμισεις των αναρτησεων και στο δικο μου 990adv. κουναγε το πισω με δικαβαλο σε στροφες με σαμαρια σε σβελτη οδηγηση...
Πριν φυγω για ιταλια (10 μερες πριν δηλαδη) , τις ρυθμισα στο full weight mode δηλαδη πληρους φορτιου...
παιδια απλα.........καμια σχεση. απολυτα στιβαρο , φοβερο πατημα και απιστευτη πληροφορηση ειδικα στο δρομο της πατρας,,,
ψαχτε τις ρυθμισεις απο το μανουαλ αρχικα, κανουν μεγαλη διαφορα
...γιαυτο το πληρωσαμε αλωστε!!!
φιλικα
λουκας

LOUKILOUK
08/09/2009, 10:43
Λουκα οταν το ξεφορτωνες και το οδηγουσες μονο δικαβαλλο πως πηγαινε?
Εγω το ειχα στην ρυθμιση πριν το full weight και ειχα σφιξει και 3 στροφες και την προφορτιση πισω αλλα δεν το γλυτωσα λιγο κουνημα στα κλεισιματα του γκαζιου...
Ξεφορτωτος βεβαια το μηχανακι ζωγραφιζε τουλαχιστον μεχρι να παραδωσει το πισω λαστιχο...(μετα ζωγραφιζε αλλιως...)

Προφανες συμπερασμα...δοκιμες στην ρυθμιση της αναρτησεις συνεχως...παντα καινουρια ελαστικα (ειδικα οταν πας εξω για πολλα χιλιομετρα φορτωμενος...) σωστο φουσκωμα ελαστικων...και μετα αγορες με σκοπο να βελτιωσουν την οδικη συμπεριφορα μιας μηχανης που κοστιζει 14 χιλιαρικα και προσφερει τα παντα στο θεμα ρυθμισεων...
τελος να θυμισω οτι ο κατασκευαστης δινει μεγιστο φορτωμα τα 430 κιλα αν δεν κανω λαθος(σιγουρα εκει γυρω ειναι...), αν τωρα εμεις τα υπερβαινουμε κατα πολυ ειναι δυσκολο να εχουμε την συμπεριφορα που θα θελαμε...
καλα ταξιδια μαγκες... :beer: :wave2:

PalLoukiLuke
08/09/2009, 16:20
Oταν ξεφορτωνα ,απλα "ξεσφιγκα " το ελατηριο 3 στροφες, τα υπολοιπα δεν τα πειραζα.
Ηταν και παλυ σφικτο αλλα στο ορια του ανεκτου για τους δρομους της ιταλιας που ειναι και με αριστη ασφαλτοστρωση και χωρις λακουβες..
Για Ελλαδα θα αφησω τις Basic ρυθμισεις , αντε λιγο προς στις ¨"σπορ" γιατι οι δρομοι εδω ειναι επιοικως ΓΤΠ, οποτε ανοφελο να ειναι τοσο σφικτο το μηχανακι...
Οπως το ειπες , πειραματιζόμαστε κανοντας μικρες ρυθμισεις τη φορα, μεχρι το ιδανικο...
Παρολα αυτα μη ξεχναμε οτι και ο 21 μπροστα τροχος δεν ειναι και οτι καλυτερο για οριακο στιψημο.Ειπαμε ειναι οπλο αλλα μην περιμενουμε και στιβαροτητα ss....
καλη συνεχεια μαγκες και καλα ταξιδια!
και μια φωτο απο το εν λογω φορτωμα