PDA

View Full Version : πράγματα που μου έκαναν εντύπωση σήμερα



NLS
09/01/2004, 09:49
...πηγαίνοντας στη δουλειά σήμερα

1) ένα σκούτερ με πάτησε
το λέω απερίφραστα χωρίς να ντραπώ για τους εξής λόγους
- δεν φαίνεται να είχε τους ίππους των κυβικών του (δεν ήταν από τα ΠΟΛΥ μεγάλα) αλλά "κάτι είχε κάνει" ο τύπος
πράγμα που φάνηκε στις επιταχύνσεις του και στις τελικές του
- ο τύπος το ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΟΛΥ καλά... πλάγιαζε απίστευτα (πέρασε ένα CB από την εξωτερική ξύνοντας) και φάνηκε να το κάνει υπό έλεγχο και όχι να το δοκιμάζει πρώτη φορά (όπως κατάλαβα και από διόρθωση που έκανε)

βέβαια ποτέ δεν απομακρύνθηκε (μην τρελαθούμε), ούτε είχα τις αυτοκτονικές του τάσεις (γιατί οκ τα πλαγιάσματα, αλλά το "περνάω δεν περνάω ανάμεσα" που έκανε 2-3 φορές δεν του το χρώσταγα να το κάνω και εγώ), αλλά οπωσδήποτε ήταν κάτι που πρέπει να θυμάμαι

μπας και είναι κανείς από εδώ; :)

2) είδα 1150GS να φεύγει με σούζα... πράγμα "αντικειμενικά" όχι τόσο απίστευτο (οκ και παπιά κάνουν) σαν γεγονός, απλά δεν είχα δει ποτέ και ναι μου έκανε εντύπωση 250+ κιλά (χωρίς τον αναβάτη) να σηκώνονται με 85-όχι-και-τόσο-γυμνασμένα (μήπως ήταν όμως; ) μποξερο-αλογάκια... η αλήθεια είναι ότι έχει ΤΗΝ ροπή και απο ΤΙΣ χαμηλές στροφές, αλλά είπαμε... δεν το είχα δει προσωπικά

πάντως δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο από επιτάχυνση μια και πηγαίναμε παρέα (και βγάλε)

ίσως έχω αρχίσει να μαλακώνω με την μποξεροGS γιατί με μαλακώνει η προοπτική της 1200 (αν βγει και αν είναι ότι λένε ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ)

αυτά μου έκαναν εντύπωση σήμερα σε 2 τροχούς :)

και να προσθέσω (3) και ένα ΠΡΟχτεσινό

ΜΑΛΑΚΑΣ (δεν μπορώ να ξεκινήσω τη φράση αλλιώς) με μπλε κουτί "είμαι γρήγορος", είπε την ώρα που πλησίαζα (απόσταση πια 5-10μέτρων) στο κενό ανάμεσα στα σταματημένα αυτοκίνητα, αντί να κολήσει στην αριστερή λωρίδα πίσω που ήταν, να αλλάξει στη δεξιά γιατί ήταν μισό αυτοκίνητο πιο μπροστά

φυσικά (ήμουν και πλακωμένος με το έταιρο μισό αλλιώς ΜΠΟΡΕΙ και να μην είχα ασχοληθεί) έφαγε την ανάλογη χειρονακτική "αντίδραση"

αυτό τον ενόχλησε γιατί θέλησε να ζητήσει και τον λόγο (από ότι κατάλαβα μετά) μια και ήθελε να με κυνηγήσει (δεν είχα σκοπό να το συνεχίσω πράγμα καλό για εκείνον - κάποιοι ξέρουν γιατί), πράγμα βέβαια απίθανο (και ας μην έχω μεγάλη τελική) λόγω ευελιξίας μηχανής και απύθμενα διαφορετικών ρεπρίζ, οπότε στην στροφή εγώ για συγκρού αυτός για Π. Φάληρο (μετά από 10" και ενώ δεν είχα απομακρινθεί, μια και εκεί "κολάει"), κάτι βγήκε και γελιωδώς κραύγασε από το παράθυρο (κόβοντας μάλιστα ταχύτητα και πιθανά λαμβάνοντας κι άλλα κοσμιτικά από πίσω)... και αναρωτιέμαι (άλλη μια φορά)... ΚΑΙ μαλάκας, ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΑΣ;

τέσπα

ο Θεός να μας προσέχει από τέτοιους (γιατί έχω άλλα δυο-τρία που μου ήρθαν τώρα, παραδείγματα πολύ χειρότερα)

Julius
09/01/2004, 10:24
Θεούλη μου φύλαγε μας από του μαλάκες με τα αγορασμένα διπλώματα και τα 120 άλογα της χρηματοδότησης.


Πάντως Νίκο τι κόντρα να πάς μέσα στην κίνηση με scooter ή με παπί? Είναι λίγο οξύμωρο και αρκετά επικίνδυνο και βεβαίως δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις. Αγενώς γιατί εκθέτεις τον εαυτό σου στην μαλακία του εγωισμού σου και στην μαλακία του κάθε απρόσεκτου οδηγού και, το χειρότερο, ερεθίζεις και τον άλλον σε αντίστοιχα επικίνδυνες συμπεριφορές.

NLS
09/01/2004, 10:33
όχι μωρέ σωστό και φρόντισα να μην είναι άμεση "κόντρα", απλά "εκεί που πάμε" να δούμε λίγο το τι και πως

αλλά πιστεύω ότι θα με έπαιρνε παντού ο συγκεκριμένος (τι να λέμε)... και επιτάχυνση είχε και τελική (!) και το πλάγιασε περισσότερο από όσο έχω δει σκούτερ ΠΟΤΕ (εκτός από πεσμένο κάτω)

να ναι καλά μόνο ο τύπος γιατί δεν θα του την χαρίζει πάντα η τσίτα μέσα στην πολή
(ας πάρει ένα motard να σκίζει τις πίστες)

όσο για τον άλλο ας πάει να γαμηθεί πολλές γραμμές σπαταλήσαμε για αυτόν ήδη

MSF XX
11/01/2004, 17:16
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΟΙ ΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΚΕΣ!!!!!!!!!!!!