PDA

View Full Version : Βοηθεια με Super Four...



mechmech
01/09/2009, 18:12
Καλησπερα.

Μεταφερω την συζητηση οπως την εχω θεσει και στο Go4it.gr

Το μηχανακι μου ειναι ενα SF version S '99. Το εχω κανα μηνα.

"Λοιπον εγινε χτες το βραδακι το εξης. Ενω το πρωι ειχα κανει καπου 15 χιλιομετρα και ολα καλα, δουλευε ρολοι, το απογευμα, μετα αυτο το ψιλοβροχο που εριξε, πηγα να την παρω να την μετακινησω κατω απο υποστεγο μηπως ξαναβρεξει και......

Βαζω μπρος, παιρνει για 2 δευτερα και σβηνει (με πατημενο συμπλεκτη ολα αυτα). Τεσπα, αφου δοκιμασα μερικες φορες να τη βαλω μπροστα κανονικα, και ειδα οτι δε γινεται τιποτα, δοκιμασα σε σπρωξιμο και καβαλα, και οντως αφου πηρε, εν κινησει, μπορεσα να την κινησω, αλλα δεν μπορουσα να βαλω πανω απο τριτη. Ακομα και με ταχυτητα, αν εβαζα πανω απο 2η, εσβηνε. Γενικα το μηχανακι εδειχνε να πασχιζει να δωσει ισχυ στον τροχο, παροτι οι στροφες του ανεβαιναν με το γκαζι. Και παλι, αν το ακινητοποιουσα, εσβηνε ΑΜΕΣΩΣ, ακομα και με συμπλεκτη πατημενο. γενικα το μηχανακι δεν ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΡΕΛΑΝΤΙ ΟΥΤΕ 2 ΔΕΥΤΕΡΑ!!!

Παιδια, περιττο να πω οτι τα εχω καταχρειαστει, ειδικα αφου ενας φιλος μου εβαλε κατι ιδεες οτι παιζει να ειναι ο εγκεφαλος. Εχω τρομαξει.

Απο σας θελω σε πρωτη φαση να μου πειτε τι μπορει να ειναι, και κατοπιν να μου πειτε εναν καλο μαστορα στο Γουδη , αν ξερετε, να την παω για πρωτο κοιταγμα, γιατι ο μηχανικος μου ειναι πανορμου και δεν εχω οδικη βοηθεια.

Ευχαριστω προκαταβολικα, Δημητρης."

ftsmf
01/09/2009, 18:47
ΕΧΕΙΣ ΠΜ(ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ) ΦΙΛΕ

aakkuan
01/09/2009, 18:48
μεχρι να σου απαντησουν αλλοι πιο εμπειροι να ρωτησω μηπως βοηθησω, το μοτερ κανει τον ιδιο θορυβο με πριν??

chr1s_86
01/09/2009, 19:14
άνοιξε το τσοκ τέρμα και αν δουλέψει μάλλον έχει πάει νερό στα καρμπς.

μπορείς επίσης να λύσεις λίγο τις βίδες χαμηλά στα καρμπς (δεν ξέρω στο δικό σου που ακριβώς θα τις βρεις, έχεις service manual; ) ώστε να τρέξει έξω η πιθανώς νερωμένη βενζίνη και να έρθει καθαρή από το τεπόζιτο.

mechmech
01/09/2009, 20:51
Ωραια!

Λοιπον, Χρηστο, η συμβουλη σου λειτουργησε! Τερματισα το τσοκ, η μηχανη πηρε, κανονικα με νεκρα και σταματημενη, την αφησα 10-15 δευτερα να καθαρισει (λεω εγω τωρα) και Ω! του θαυματος, οταν επεστρεψα το τσοκ πισω χωρις να τη σβησω επανηλθε σε κανονικοτατη λειτουργια! Ειχε το ρελαντι στα 1000ρπμ κανονικοτατα και οσο κι αν την αφηνα ακινητη με νεκρα, δεν εσβηνε! :beer:

Τα συμπερασματα δικα σας.:confused:

Παντως επειδη στον ενθουσιασμο μου απανω την πηγα 5 χιλιομετρακια βολτα, οπου δουλευε κανονικοτατα,ολα καλα, με τον κανονικο της θορυβο, καμια διαφορα, οπως την ξερω. Μοναδικη διαφορα οτι μαλλον εμοιασε να ζεσταθηκε το μοτερ πιο γρηγορα αποτι συνηθως, αλλα με τοσο τσοκ, ισως λογικο...

Οταν ομως, σε καποιο σημειο εκανα σταση, και την εσβησα, οταν την ξαναναψα, ειχε τα ιδια...

Χρειαστηκε παλι τσοκ, και σπρωξιμο για να τη βαλω μπρος και την εφερα σπιτι. Τωρα στην ουσια ειναι στην ιδια κατασταση με το απογευμα, αλλα τωρα ξερω οτι αφου δουλεψε αψογα εστω για 10 λεπτα, οτι εχει, δεν ειναι κατι μονιμο, και κυριως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ!!! :sun:

Αυριο, πρωτο πραγμα, παω να βαλω φρεσκια βενζινη!

Μετα τι να κανω??? Σε μαστορι για τα καρμπς?