PDA

View Full Version : Εκλογές στις 4 Οκτωβρίου



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

motzin
02/09/2009, 20:07
Προλαβαίνω να παραγγείλω... bandit για να πάω να ψηφίσω.

devil's animal
02/09/2009, 20:10
1 μηνας προεκλογικου πυρετου πανω στα αποκαϊδια του λεκανοπεδιου...:rolleyes:

αντε να δουμε...:look:

ακουγοντας παντως στο alter την Μπακογιαννη και τον Ευθυμιου, μου δημιουργηθηκε η αναγκη να παω να ψηφισω...

ειμαι καλα γιατρε μου??:uplate:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
02/09/2009, 20:22
Ωρε κατι νομιμοποιησεις, ωρε κατι προσληψεις, ωρε κατι παροχες...

ο καιρος ειναι λιγος και οι πρεζακηδες της κακως ενουουμενης εξουσιας θα κανουν τα αδυνατα δυνατα για να μας δελεασουν...


πολυ γελιο θα πεσει...

πως το λεγε εκεινο το τραγουδι; Να τους δω να τρεχουν!

guzzistas
02/09/2009, 20:28
Ρε δε πάνε να πνιγούνε... δουλειά δεν είχε ο διάολος....

λες και το πρόβλημά μας είναι οι εκλογές και όλα θα διορθωθούν αυτόματα....

αυτό μας έλειπε.... όλα τα άλλα τα διορθώσαμε!

ggs
02/09/2009, 20:33
R U READY...


172662

miraze
02/09/2009, 20:35
3 ημεράκι..................special


:D :D :D

Zid
02/09/2009, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
3 ημεράκι..................special


:D :D :D Μπααααα που τετοια τυχη... για 10χλμ.. ρε πουστημ!!!:bigcry:

DAN_DAN
02/09/2009, 20:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal

ακουγοντας παντως στο alter την Μπακογιαννη και τον Ευθυμιου, μου δημιουργηθηκε η αναγκη να παω να ψηφισω...

ειμαι καλα γιατρε μου??:uplate:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Από τη στιγμή που άντεξες και τους είδες είσαι μια χαρά!!:lol: :lol:

sergiosm
02/09/2009, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από miraze
3 ημεράκι..................special


:D :D :D

γιατί 3 ημεράκι;;;

πας επαρχία για να ψηφίσεις;;

ggs
02/09/2009, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DAN_DAN
Από τη στιγμή που άντεξες και τους είδες είσαι μια χαρά!!:lol: :lol:
:rotflmao: :rotflmao: :lol:

kalgeorge
02/09/2009, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador

πως το λεγε εκεινο το τραγουδι; Να τους δω να τρεχουν!

terror x crew :a23: :a23:

fantacid
02/09/2009, 21:41
ας ελπιζουμε τουλαχιστον να "γυρισει" το νομοσχεδιο των πρασινων τελων.....
:sick:

africanos31
02/09/2009, 21:46
Απο το 1950 και μετα Παπανδρεου ή Καραμανλης (1 χουντα μονο μεσολαβησε και ο Σημιτης μεχρι να βγαλει δοντια ο Γιωργακης)......
οχι 800 αλλα 500 ευρω το μηνα ο μισθος και πολυς ειναι για τα ζωα που τους ψηφιζουν

ggs
02/09/2009, 21:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
Απο το 1950 και μετα Παπανδρεου ή Καραμανλης (1 χουντα μονο μεσολαβησε και ο Σημιτης μεχρι να βγαλει δοντια ο Γιωργακης)......
οχι 800 αλλα 500 ευρω το μηνα ο μισθος και πολυς ειναι για τα ζωα που τους ψηφιζουν


ΚΑΙ ΠΟΙΟΟΟΟΟΟΣ ΑΛΛΟΣ???


172669

africanos31
02/09/2009, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΚΑΙ ΠΟΙΟΟΟΟΟΟΣ ΑΛΛΟΣ???





O ΑΠΕΘΑΝΤΟΣ :cry: :cry:

makis206
02/09/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από africanos31
O ΑΠΕΘΑΝΤΟΣ :cry: :cry:

Ο ΕΝΑΣ !

:rotflmao: :rotflmao:


172671

SVX
02/09/2009, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ο ΕΝΑΣ !

:rotflmao: :rotflmao:


172672

LogOutGoRide
02/09/2009, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
ΚΑΙ ΠΟΙΟΟΟΟΟΟΣ ΑΛΛΟΣ???


:nono:


Αυτός...Εύχεται καλή επιτυχία στην χώρα για να βγεί απο το οικονομικό αδιέξοδο




172673

LogOutGoRide
02/09/2009, 22:39
Και φυσικά δεν είναι δίκαιο να ξεχάσουμε και να υποβαθμίσουμε τον αγώνα όλων όσων κάθονται στα έδρανα της βουλής. (ΌΛΩΝ ΟΜΩΣ ΕΤΣΙ;)


172675

SVX
02/09/2009, 22:42
....Μην ειστε τοσο αρνητικοι ρε.....εμενα αν με κανουν Mod στο forum ΘΑ τους ψηφισω ( να βγω απο την υποχρεωση Ντε!) ... :a04:

LogOutGoRide
02/09/2009, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
....Μην ειστε τοσο αρνητικοι ρε....... :a04:


Αρνητικοί ; Καθόλου εξάλλου θα ακυρωθούν και οι ασκήσεις του Στρατού :a08:

Ελπίζω δηλαδή

golis
02/09/2009, 22:52
ουουουουουουουου,
Λίζαααααα έλα θα κάνουμε μπανάνα και βόλτα λόγω ψήφου στο χωριοοοοο.

Ευχαριστώ καταλληλότερε για την άδεια της Δευτέρας,θα έχω και καινούργια λάστιχα τότε ! :D

mivvo
02/09/2009, 23:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ας ελπιζουμε τουλαχιστον να "γυρισει" το νομοσχεδιο των πρασινων τελων.....
:sick:

Μακαρι!:beer:

Ζεύκας
03/09/2009, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Αρνητικοί ; Καθόλου εξάλλου θα ακυρωθούν και οι ασκήσεις του Στρατού :a08:

Ελπίζω δηλαδή


:nono:

ο Παρμενίωνας μάλλον θα ακυρωθεί.

Τα 12ήμερα σκηνάκια του Νοέμβρη δεν τα γλυτώνεις...

TheFace
03/09/2009, 03:16
Ειναι ωραιο και ελπιδοφορο το γεγονος οτι ολο και περισσοτεροι απο εμας απαξιωνουν τους αλητες και τις χουντες των οικογενιων που καταντησαν μπουρδελο την ομορφοτερη χωρα του κοσμου!
Ειναι ενα βημα μπροστα, αναμφιβολα!!

Μοιραια απαξιωνεται και ο θεσμος των εκλογων, αλλα πολλοι απο εμας προτιμαμε να χαρουμε μια εκδομουλα με τη μοτοσυκλετα μας καθως και αλλες στιγμες αληθινης ζωης που τοσο μας εχουνε στερισει, απο το να χορευουμε τσαμικα στα εκλογικα μαντρια (αλλιως κεντρα) και να βλεπουμε στατιστικα στα χαζοκουτια... λες και απο δευτερα θα αλαξει κατι αν φυγει η Σκυλα και ερθει η Χαρηβδη:sick:
ΟΥΣΤ ΡΕ!:yuck:

ΥΓ. Κοιτα να δεις που υπαρχει ακομα παρμενιωνας και κοσμος που παει σκηνακια:uplate:

Σήφης
03/09/2009, 07:24
Να πέρνει σειρά, σιγά σιγά, ο επόμενος ανίκανος.:yuck:

motzin
03/09/2009, 08:12
ακούω στα κανάλια (και στο ράδιο χτες...) σήμερα ότι κάτι πρέπει να αλλάξει στους πολιτικούς και στο τρόπο λειτουργίας (κοροϊδίας) του συστήματος, να κυβερνήσει μια μεικτή κυβέρνηση από όλα τα κόμματα, οτι όποιος και να βγει την ίδια πολιτική θα ακολουθήσει και αυτό το λένε οι ίδιοι ε... στο ράδιο ήταν ένας του ΠΑΣΟΚ δεν θυμάμαι το όνομα, αυτός που μιλά γρήγορα και έχει ένα πρόβλημα με τον αυχένα του και σήμερα ένας του ΚΚΕ πρωί-πρωί. οπότε στις εκλογές προβλέπω να πάνε να ψηφίζουν όσοι έχουν ωφεληθεί (δια μέσου) από όλες τις παρατάξεις και όσοι ψηφίζουν υποχρεωτικά (στρατός-αστυνομία κλπ; ) άντε και κάτι παππούδες που είναι βαμμένοι ως το κόκκαλο πράσινοι-κόκκινοι-μπλέ, να βάλω και τους συγγενείς μέχρι 3ου βαθμού των 300. Θα έχουμε και επαναληπτικές λέω...

Ζεύκας
03/09/2009, 08:27
Ένα είναι το σίγουρο: για άλλη μια φορά ο μόνος νικητής θα είναι η Δημοκρατία...

Gandalf dr685sm
03/09/2009, 08:37
στις εθνικές εκλογές λοιπόν θα ψηφίσω κανονικά... και μάλιστα το κόμμα των κυνηγών μπας και τους πάρει στο κυνήγι.

Τουλάχιστον κανείς με αυτοδυναμία. Τώρα τουλάχιστον μπορώ να δείξω και εγώ την όποια μικρή-ελάχιστη-απειροελάχιστη δύναμη έχω μέσω ψήφου.

Gandalf

Gandalf dr685sm
03/09/2009, 08:39
a... και αφιερωμένο το παρακάτω απο τους Goin' Through , το "καλημέρα Ελλάδα".

http://www.youtube.com/watch?v=QHKfcxvZwfo

Gandalf

eiffel
03/09/2009, 08:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
στις εθνικές εκλογές λοιπόν θα ψηφίσω κανονικά... και μάλιστα το κόμμα των κυνηγών μπας και τους πάρει στο κυνήγι.

Τουλάχιστον κανείς με αυτοδυναμία. Τώρα τουλάχιστον μπορώ να δείξω και εγώ την όποια μικρή-ελάχιστη-απειροελάχιστη δύναμη έχω μέσω ψήφου.

Gandalf

δεν ειναι απειροελαχιστη.

SnakeMJK
03/09/2009, 08:46
επειδή δεν βλέπω να γίνεται αυτοδυναμία, θα δουν πολλά τα ματάκια μας τους επόμενους μήνες!!

sergiosm
03/09/2009, 08:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Αρνητικοί ; Καθόλου εξάλλου θα ακυρωθούν και οι ασκήσεις του Στρατού :a08:

Ελπίζω δηλαδή

Μακάρι μπας και γλιτώσουμε κανά φράγκο.

Είναι και ακριβές οι εκλογές ...

sergiosm
03/09/2009, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
αυτός που μιλά γρήγορα και έχει ένα πρόβλημα με τον αυχένα του .

Ο Μίμης ;;;

ggs
03/09/2009, 09:43
Η επιλογή της ημερομηνίας δεν είναι τυχαία….


Η 4η Οκτωβρίου είναι η ….



























ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ !!!

eiffel
03/09/2009, 09:45
:bigcry: :bigcry: :rotflmao: ελιωσα

VANDA
03/09/2009, 10:03
Προλαβαίνουμε να κατεβάσουμε κόμμα; Θα φτιάξουμε δρομάρες λέμε... :D

Banana hammock
03/09/2009, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από honda kos
Αρνητικοί ; Καθόλου εξάλλου θα ακυρωθούν και οι ασκήσεις του Στρατού :a08:

Ελπίζω δηλαδή

Λες;;; :a8: Αν ακυρωθουν, δε θα χρειαστει να βαλω το μαγιω στο avatar για να παρω απαλλαγη!

motzin
03/09/2009, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Ο Μίμης ;;;

Ναι αυτός!

McTalas
03/09/2009, 10:16
Δεν μπορω έχω να παω σε εναν γαμο !!!

dammed_kittin
03/09/2009, 10:26
να δουμε ποσα θα σπαταλησουν για τις προεκλογικες καμπανιες και τα συνναφή....
την ωρα που ο κοσμος κυριολεκτικα πειναει κ λεμε οτι εχουμε οικονομικη κριση.

:( :( :( :sad: :sad: :sad:

makis206
03/09/2009, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
να δουμε ποσα θα σπαταλησουν για τις προεκλογικες καμπανιες και τα συνναφή....
την ωρα που ο κοσμος κυριολεκτικα πειναει κ λεμε οτι εχουμε οικονομικη κριση.
:( :sad:

Ήταν το πρώτο που πέρασε κι απ'το δικό μου το μυαλό, απ'την άλλη πάλι λέω όμως ότι χρήμα θα κινηθεί, κάποιοι θα δουλέψουν για όλα αυτά, θα πληρωθούν κλπ κλπ..

:beer:

dammed_kittin
03/09/2009, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ήταν το πρώτο που πέρασε κι απ'το δικό μου το μυαλό, απ'την άλλη πάλι λέω όμως ότι χρήμα θα κινηθεί, κάποιοι θα δουλέψουν για όλα αυτά, θα πληρωθούν κλπ κλπ..

:beer:


ρε φιλε εγω ειδα εναν γερακο στο χωριο μου πριν κανα μηνα που πηγε να παρει 3 γιαουρτια κ δεν του φταναν τα λεφτα κ πηρε 2.... :sad:

οπως επεισης ενα φιλαρακι που η οικογενεια του ειναι κομματοσκυλα,
ζητησε δανεικα απο τον πατερα του για να νοικιασει σπιτι
κ φυσικα για να του το ξεπληρωσει (ο γιος στον πατερα) θα τον χωσει στα περιπτερα του κομματος.

Εχετλαίος
03/09/2009, 10:42
Εγώ πάλι θε να δω πως θα μετακινήσουν ετεροδημότες και ομογενείς εδά που η Ολύμπικ Έαρ είναι του Ανδρέα και θα τα θέλει μετρητά τα κόμιστρα. (πως, με δεσμεύσεις και αγνό παρθένο POP ελαιόλαδο είπατε; )

objecto
03/09/2009, 10:54
Το δραματικότερο είναι η κουλτούρα των ανθρωπων που πάνε και ψηφίζουν.

Στις Ευροεκλογές κυρια 50 με 60 μιλαγε στον αντρα της.

"Λευτερη μου 3 φορες το σταυρωσα και το εριξα. Παναγια μου ειπα μην βγει παλι...."

Θρησκεία και Πολιτικη ήταν πάντα τα καλύτερα φιλαράκια. :rotflmao:


ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΟ , ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ? :lol: :lol: :lol:

ΕΝΤΙΤ:

Ρε οσοι δεν ψηφίζετε να ξέρετε οτι η κυραπαυτουλα που λεω θα ψηφίσει. Αυτη και του λογου της θα διαμορφωνουν τα ποσοστά και θα ανεβάζουν τα RGB κομματα (Red Green Blue για τους μη κομπιουτεραδες, τεχνικους studio κτλ κτλ κτλ).

Αν και Red στην ψυχή, κοινως κουμμούνι, θα προτεινα να ψηφίσετε οτιδηποτε άλλο, να τους ερθει ολονων αναγούλα. Η αδιαφορία ειναι χειρότερη. Αυτοι που θα ενδιαφερθουν για τα 2 μεγαλα κομματα έχουν σκατα στο κεφαλι, και οι ΚΚΕδες εχουν μεινει στο 50.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΥΤΟΙ!!!!

CIRUS
03/09/2009, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η επιλογή της ημερομηνίας δεν είναι τυχαία….


Η 4η Οκτωβρίου είναι η ….










ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ !!!

πολύ καλό:lol: :lol: :lol:

άντε να γελάμε τώρα που μπορούμε γιατί μετά όποιος και να βγει ότι και να γίνει το μόνο σίγουρο είναι ότι η ευρωπαϊκή ένωση θα στείλει οδηγίες για πολύ σφικτή οικονομική πολιτική κοινώς: (αφού στράγγισε το αίμα που μας έχουν πιει τόσα χρόνια ήρθε η ώρα να μπει το μαχαίρι στο κόκκαλο <<μας>>). Άντε περαστικά μας μάγκες, σε λίγο δεν θα μας λένε ΨΗΦΙΣΤΕ αλλά ΨΟΦΙΣΤΕ ωστε να τους διευκολύνουμε λιγάκι μη παίρνοντας σύνταξη. Είμαστε η καλύτερη χώρα του κόσμου :sun: :beer: :beer:

dammed_kittin
03/09/2009, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
σε λίγο δεν θα μας λένε ΨΗΦΙΣΤΕ αλλά ΨΟΦΙΣΤΕ


:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: πόσο δίκιο έχεις.....

Nostradamus
03/09/2009, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto


...... Αυτοι που θα ενδιαφερθουν για τα 2 μεγαλα κομματα έχουν σκατα στο κεφαλι, και οι ΚΚΕδες εχουν μεινει στο 50.......


Αν και θεωρω οτι τα πραγματα στο πολιτικο σκηνικο της χωρας ειναι τραγικα απο οποια πλευρα και αν το δεις, θεωρω την παραπανω φραση ατυχή.. Σαφως και θέλει πολυ σκέψη για το πως θα ήταν καλό να λειτουργεί ο κάθε ενας απο τους πολιτες αυτης της χωρας για να εκλέξει κυβέρνηση αλλα δεν δεχομαι τον παραπάνω χαρακτηρισμο..
φιλικα παντα..

super_toto
03/09/2009, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Το δραματικότερο είναι η κουλτούρα των ανθρωπων που πάνε και ψηφίζουν.

Στις Ευροεκλογές κυρια 50 με 60 μιλαγε στον αντρα της.

"Λευτερη μου 3 φορες το σταυρωσα και το εριξα. Παναγια μου ειπα μην βγει παλι...."

Θρησκεία και Πολιτικη ήταν πάντα τα καλύτερα φιλαράκια. :rotflmao:


ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΑΟ , ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ? :lol: :lol: :lol:

ΕΝΤΙΤ:

Ρε οσοι δεν ψηφίζετε να ξέρετε οτι η κυραπαυτουλα που λεω θα ψηφίσει. Αυτη και του λογου της θα διαμορφωνουν τα ποσοστά και θα ανεβάζουν τα RGB κομματα (Red Green Blue για τους μη κομπιουτεραδες, τεχνικους studio κτλ κτλ κτλ).

Αν και Red στην ψυχή, κοινως κουμμούνι, θα προτεινα να ψηφίσετε οτιδηποτε άλλο, να τους ερθει ολονων αναγούλα. Η αδιαφορία ειναι χειρότερη. Αυτοι που θα ενδιαφερθουν για τα 2 μεγαλα κομματα έχουν σκατα στο κεφαλι, και οι ΚΚΕδες εχουν μεινει στο 50.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΥΤΟΙ!!!!

Ακριβώς φίλε μου. Οι "συνειδητοποιημένοι" πολίτες αυτοί που υποστηρίζουν ότι δεν τους αρέσει η κατάσταστη στη χώρα, αυτοί που κατακρίνουν τους πάντες, αυτοί απέχουν από την ψηφοφορία.

Άρα αυτοί που μένουν είναι περιπτώσεις σαν κι αυτή που ανέφερες. Και μάλιστα η περίπτωση που περιγράφεις είναι τίποτα μπροστά σε άλλες που έχω δει με τα μάτια μου , όχι μονο εγώ όλοι μας.

Σε προήγουμενες εκλογές που ήμουν στην εφορευτική επιτρόπή αυτά που είδα να διαδραματίζονται με εμπλεκόμενους πολίτες, κομματόσκυλα, κομματικούς αντιπροσώπους μου έδωσαν μια πολύ καλή εικόνα για τον λόγο που βρισκόμαστε μεσα στα σκατά.

Το τραγικό της υπόθεσης ξέρεις ποιο είναι? Ότι όσο μεγαλώνει η αποχή τόσο πιο εύκολα μαζεύουν τις ψήφους που χρειάζονται Πασοκ και ΝΔ. Απλά μαθηματικά είναι.

objecto
03/09/2009, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και θεωρω οτι τα πραγματα στο πολιτικο σκηνικο της χωρας ειναι τραγικα απο οποια πλευρα και αν το δεις, θεωρω την παραπανω φραση ατυχή.. Σαφως και θέλει πολυ σκέψη για το πως θα ήταν καλό να λειτουργεί ο κάθε ενας απο τους πολιτες αυτης της χωρας για να εκλέξει κυβέρνηση αλλα δεν δεχομαι τον παραπάνω χαρακτηρισμο..
φιλικα παντα..

Μα αν συνειδητοποιείς την τραγικοτητα και πας και ψηφισεις αυτους που την δημιουργησαν τοτε εχεις σκατα στο κεφαλι. Φιλικα παντα.

africanos31
03/09/2009, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και θεωρω οτι τα πραγματα στο πολιτικο σκηνικο της χωρας ειναι τραγικα απο οποια πλευρα και αν το δεις, θεωρω την παραπανω φραση ατυχή.. Σαφως και θέλει πολυ σκέψη για το πως θα ήταν καλό να λειτουργεί ο κάθε ενας απο τους πολιτες αυτης της χωρας για να εκλέξει κυβέρνηση αλλα δεν δεχομαι τον παραπάνω χαρακτηρισμο..
φιλικα παντα..


KAI LIGA ΛΕΕΙ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ-ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ-ΞΑΔΕΡΦΙΑ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ(ΒΕΝΙΖΕΛΟΙ-ΜΗΤΣΟΤΑΚΕΙΚΟ) ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΗΝ ΧΩΡΑ....
ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑΤΙΑΝΑ-ΛΑΜΠΙΡΗ ΚΑΙ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ 75% ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΛΕΣ,ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΥΡΚΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΖΗΤΑΝ ΑΣΥΛΟ(ΟΤΣΑΛΑΝ) ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΒΛΕΠΟΥΝ ΑΜΕΡ.ΣΗΜΑΙΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ.......ΠΟΥ ΠΕΡΗΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΟΛΟΙ ΕΤΡΕΧΑΝ ΓΙΑ ΕΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ :yuck: :yuck:
γΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΕΙΣ ή ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΙ,ή ΛΑΜΟΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΑΣ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ(κανα διορισμο,καμια προμηθεια...κτλ)

Nostradamus
03/09/2009, 11:55
Ωραια.. Να ακουσω λοιπον την προταση σου για την λυση στο προβλημα. Να δοκιμασουμε ολοι τους μικρους συνδιασμους? Να απεχουμε?
Πόσο διαφορετικοί είμαστε πραγματικά στην καθημερινότητα μας όλοι, πόσο σωστοί είμαστε στα μικρά και τα απλά που μπορούμε εμείς να αλλάξουμε και όχι στα μεγάλα και τα δύσκολα που καλούνται αυτά τα λαμόγια της πολιτικής να διαχειριστούν προς το συμφέρον μας.
Με το να απέχεις δεν είσαι καλύτερος ή άμοιρος ευθυνών για το τελικό αποτέλεσμα. Δεν θα έχεις δικαίωμα να μιλάς να κρίνεις και να κατακρίνεις.
Με το να επιλέξεις μικρους συνδιασμούς απο την αλλή, (και δεν αναφερομαι σε αυτους που μπαινουν ήδη τοσα χρόνια στην βουλη, γιατι και αυτοι δεν εχουν διαφορα απο τα 2 μεγαλα κομματα) θα στηρίξεις ποιές ακριβώς ιδέες?
Και τελικά επειδή αρκετοι στο χώρο αυτό είναι σάπιοι αρκεί να χαρακτηριστουν όλοι το ίδιο?
Σε αυτη την περιπτωση είναι σαν να παραδέχεσαι οτι και εσυ είσαι τσογλαναρας, κοπρόσκυλο, και αλήτης επειδη καβαλας μηχανη και θα σε πάρει και εσένα η μπάλα επειδή κάποιοι άλλοι είναι?

Banana hammock
03/09/2009, 11:55
Για σκεφτειτε ολοι εσεις που μπαινετε για να πειτε την εξυπναδα σας, εσεις οι ιδιοι εισασταν και εισαστε comme il faut ολα αυτα τα χρονια που ζειτε σ'αυτον τον τοπο; Γιατι αυτο το βλεπω παντου; Αφοριστικη και μηδενιστικη λογικη παντου και οταν ερθουμε στη δυσκολη θεση...εεε... νααα....χμμμ... ποιος πεθανε; Διορθωστε πρωτα τη δικη σας συμπεριφορα, πρακτικη, φιλοσοφια και νοοτροπια απεναντι στους αλλους και στο κοινωνικο συνολο και μετα σηκωστε το κεφαλι, για να κατηγορησετε τον οποιοδηποτε! Αλλιως περιμενετε να δειτε προοδο.. :mad:

SnakeMJK
03/09/2009, 12:02
η αποχή πρέπει να είναι ότι χειρότερο... καλύτερα να στηρίξεις ένα μικρό κόμμα που δεν έχει μπει ποτέ βουλή, παρά να μην πας καθόλου.

objecto
03/09/2009, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
[B]Ωραια.. Να ακουσω λοιπον την προταση σου για την λυση στο προβλημα. Να δοκιμασουμε ολοι τους μικρους συνδιασμους? Να απεχουμε?


Ακριβως το αντίθετο. Ψηφισε. Αν βεβαια η παρουσα κατασταση σε βολευει εισαι απο τους λιγους
που λέγαμε. Αυτους δηλαδη που επωφελούνται του χάους. ΑΝ λεμε ΑΝ. ΑΝ ΑΝ λοιπον εισαι απο
εκεινη την πλευρα, πες το και στους φιλους σου γιατι ερχονται τα χαστουκια.



Πόσο διαφορετικοί είμαστε πραγματικά στην καθημερινότητα μας όλοι, πόσο σωστοί είμαστε στα μικρά και τα απλά που μπορούμε εμείς να αλλάξουμε και όχι στα μεγάλα και τα δύσκολα που καλούνται αυτά τα λαμόγια της πολιτικής να διαχειριστούν προς το συμφέρον μας.
Με το να απέχεις δεν είσαι καλύτερος ή άμοιρος ευθυνών για το τελικό αποτέλεσμα. Δεν θα έχεις δικαίωμα να μιλάς να κρίνεις και να κατακρίνεις.


Και τωρα με εκπλησεις! Συμφωνω απολυτα. Ναι στα μικρα καθημερινα εισαι ανθρωπος. Τα μικρα
θα αλλαξουν και τα μεγαλυτερα. Αυτο ομως πρεπει να ισχυει για ολους για να δουλεψει και δεν
ειναι δικαιολογια για να μην κανεις τιποτα.



Με το να επιλέξεις μικρους συνδιασμούς απο την αλλή, (και δεν αναφερομαι σε αυτους που μπαινουν ήδη τοσα χρόνια στην βουλη, γιατι και αυτοι δεν εχουν διαφορα απο τα 2 μεγαλα κομματα) θα στηρίξεις ποιές ακριβώς ιδέες?


Αρχικα την ιδέα οτι, "μαγκες τερμα τα διφραγκα".



Και τελικά επειδή αρκετοι στο χώρο αυτό είναι σάπιοι αρκεί να χαρακτηριστουν όλοι το ίδιο?


Ναι, διοτι αν δεν συμφωνεις και εχεις μια στάλλα ηθικής παραιτείσαι απο το κομμα και δεν φοβασαι και δεν σκεφτεσαι μονος ειμαι ενα τιποτα.



Σε αυτη την περιπτωση είναι σαν να παραδέχεσαι οτι και εσυ είσαι τσογλαναρας, κοπρόσκυλο, και αλήτης επειδη καβαλας μηχανη και θα σε πάρει και εσένα η μπάλα επειδή κάποιοι άλλοι είναι?


Αμα με δεις να μην διαμαρτυρομαι για την τσογλαναρια που κατα καιρους εχω συναντησει
στο φορουμ, ναι τα ιδια σκατα ειμαι.

Nostradamus
03/09/2009, 12:20
Οποτε μισο λεπτό να δω αν κατάλαβα καλά.

Πρεσβευτες του καπιταλισμού, του σοσιαλισμου, του κουμουνισμου είναι εκτός της λίστας γιατι έχουν αποτύχει (και ΝΑΙ έχουν αποτύχει).

Αν λαβουμε μάλιστα υπ όψιν μας το γεγονός οτι δεν ύπαρχει εδώ και αρκετά χρόνια απο κανέναν απο τους παραπάνω πρεσβευτές πραγματική ιδεολογική υπόσταση σε αυτά που πράτουν και υποτίθεται οτι πρεσβεύουν τότε οι επιλογές μας περιορίζονται σε τί ακριβώς?

Ποια ιδεολογική πολιτική βάση είναι το "μάγκες τέρμα τα δίφραγκα" και το "πες τα φιλαράκια σου έρχονται τα χαστούκια" ?

Και αναρωτιέμαι ξέρεις γιατί? Γιατί ΑΝ ήμουν σε αυτούς που περιγράφεις δεν θα μιλούσα.θα σιωπούσα αυτή την στιγμή γιατί είτε με πράσινα είτε με μπλέ λαμόγια για μένα τα καλύτερα θα ήταν προ των πυλών.. Αλλά επειδή δεν είμαι γι αυτο και είμαι ανοικτός σε προτάσεις, ιδέες και διάλογο.. προτάσεις όμως..οχι λόγια του αερά οπως αυτα για τα οποία κατηγορούμε τους άλλους..

motzin
03/09/2009, 12:21
να ανοίξουμε νεο θέμα που να δηλώσουμε την υποστήριξη μας στο τάδε νέο μικρό και αδιάφθορο κόμμα. να ενημερωθούμε για τις απόψεις σε συγκεντρώσεις του νέου μικρού και αδιάφθορου κόμματος να κουνησουμε σημαίες, να μοιράσουμε προκηρύξεις, ψηφοδέλτια, να εκφράσουμε την υποστήριξή μας μέσω των ΜΜΕ . Δεν υπάρχει κανένα που να είναι γνωστό και ικανό. Μήπως να αλλάξει το πολίτευμα; Προεδρευόμενη Δημοκρατία κλπ;

objecto
03/09/2009, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Οποτε μισο λεπτό να δω αν κατάλαβα καλά.

Πρεσβευτες του καπιταλισμού, του σοσιαλισμου, του κουμουνισμου είναι εκτός της λίστας γιατι έχουν αποτύχει (και ΝΑΙ έχουν αποτύχει).

Αν λαβουμε μάλιστα υπ όψιν μας το γεγονός οτι δεν ύπαρχει εδώ και αρκετά χρόνια απο κανέναν απο τους παραπάνω πρεσβευτές πραγματική ιδεολογική υπόσταση σε αυτά που πράτουν και υποτίθεται οτι πρεσβεύουν τότε οι επιλογές μας περιορίζονται σε τί ακριβώς?

Ποια ιδεολογική πολιτική βάση είναι το "μάγκες τέρμα τα δίφραγκα" και το "πες τα φιλαράκια σου έρχονται τα χαστούκια" ?

Και αναρωτιέμαι ξέρεις γιατί? Γιατί ΑΝ ήμουν σε αυτούς που περιγράφεις δεν θα μιλούσα.θα σιωπούσα αυτή την στιγμή γιατί είτε με πράσινα είτε με μπλέ λαμόγια για μένα τα καλύτερα θα ήταν προ των πυλών.. Αλλά επειδή δεν είμαι γι αυτο και είμαι ανοικτός σε προτάσεις, ιδέες και διάλογο.. προτάσεις όμως..οχι λόγια του αερά οπως αυτα για τα οποία κατηγορούμε τους άλλους..

Ειλικρινα εχω πολλα στο μυαλό μου, και ειτε φανει γελοίο ειτε οχι εχω στο μυαλο μου και πολλες λυσεις.

Ποσο μπορω να τα αναπτυξω ομως εδω? Δεν ειναι "πολιτικες" λυσεις. Είναι καθημερινες λύσεις που εξουδετερωνουν τις πολιτικες. Μακαρι να ειχα το χρονο.. ισως καποια στιγμη να τα γραψω καπου ολα αυτα. Ομως μετα θα κατηγορηθω ως ξερολας,ρομαντικος,ουτοπιστης,ψωνιο.

Αν ηθελα να δωσω λυσεις πραγματικα, τοτε πρεπει να σταματησω τωρα, να παρατησω την πληροφορικη και να το γυρισω στην πολιτικη. Να πουλησω οτι εχω και δεν εχω και να φωναζω στους δρομους. Γιατι ετσι πρεπει να ειναι ο πολιτικος. Δουλος των πολιτων. Καποιος χαρακτηρισε την τακτικη αυτη superman. Ελα που ομως που ετσι πρεπει.

Το να ασκω κριτικη και μαλιστα σκληρη, ειναι αναφαιρετο δικαιωμα μου.
Για να το πω με ενα παραδειγμα.

Αν με πληρωσεις να σου κανω μια εφαρμογη, μια και 2 φορες και να μου την γυρνας
πισω ως ελλατωματικη και εγω να στην μπαλωνω και απλα χειροτερη να γινεται,
πρεπει να γυρισω και να σου πω, "η προτεινε μου πως να την φτιαξω ή φατη και μην με κατηγορεις". Ε ρε φιλε τοτε σκατα επαγγελματιας ειμαι.

Παντα βεβαια μπορεις να μαθεις να φτιαχνεις τις εφαρμογες σου μονος σου. Καλο θα ειναι
οχι κακο. Αλλα κριτικη μπορεις να μου κανεις οση θες και θα εχεις και δικιο.

Τον κακο μαστορα τον κατηγορεις ακομα και αν δεν ξερεις πως να βαλεις βενζινη. Δεν ειναι η
δουλεια σου να φτιαχνεις μηχανες. Μαγκια σου αν μπορεσεις, αλλα τον κερατα αυτον τον
εμπιστευεσαι την περιουσια σου και αυτος στην χαλαει.

Αντιστοιχα τον πολιτικο τον κατηγορεις ως κακο επαγγελματια. Δεν χρειαζεται να εχεις λιωσει
στα κομματα για να το κανεις αυτο. Του εμπιστευτηκες την διαχειριση της χωρας σου και αυτος
την εκανε ανταλλακτικα και την πουλησε πισω στις αντιπροσωπιες που σου λενε να την ξανααγορασεις απο αυτες.

Ποιος ειναι λοιπον εδω ο λαθος? Εγω που κριτικαρω ή αυτος που είναι ο κλεφτης και τον κραζω?

LOUKILOUK
03/09/2009, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Η επιλογή της ημερομηνίας δεν είναι τυχαία….


Η 4η Οκτωβρίου είναι η ….




















ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΖΩΩΝ !!!

φανταζομαι οτι αναφερεσαι στους ψηφοφορους και οχι τους πολιτευτες...:winka:


Τελικα εμεις εδω μεσα στο φορουμ πρεπει να αποτελουμε φωτεινη εξαιρεση απο τον υπολοιπο πλυθησμο μιας και ολοι συμφωνουμε και για την ανικανοτητα των 2 μεγαλων κομματων αλλα και σκεπτικιστες ειμαστε για τις ικανοτητες - προθεσεις των μικροτερων κοινοβουλετικων σχηματισμων... Εκτος αν ειμαστε και εμεις ολοι εδω μεσα υποκριτες και ψευτες...

Τελικα μπορει καποιος να απαντησει με τολμη και σοβαροτητα, τι θα ψηφισει και να στηριξει αυτη του την αποφαση...? Μπορει καποιος να πεισει και μενα, που πραγματικα δεν ξερω τι να ψηφισω, να ψηφισω το ιδιο με εκεινον...? (μηπως να το κανω θρεντακι στις αγγελιες με τιτλο "Ψηφοφορος αναζητα κομμα για ψηφιση στις εκλογες του Οκτωβριου..." )
Στην τελικη ας απαντησει ο καθενας πρωτα μεσα του και αν δεν ντρεπεται για αυτο ας το πει και σε μας...
Πολλοι παντως θα ντρεπονται να πουν τι θα ψηφισουν και αυτο ειναι τραγικο τουλαχιστον...
:yuck: :bigcry:


αντε γεια μας :beer: ....ζωα:lol: :bigcry: :rotflmao:

Εχετλαίος
03/09/2009, 12:40
A ρε Πλάτωνα με την ουτοπία (Πολιτεία) σου...
3000 και βάλε χρονάκια τα ίδια και τα ίδια...

objecto
03/09/2009, 12:40
Αν και αριστερος θα ψηφισω οικολογους, παροτι δεν με εκφραζουν τα προσωπα που το
αποτελουν θελω να στειλω ενα μυνημα διαμαρτυριας για το περιβαλλον και αντιθεσης
μου με την πολιτικη ζωη και την καταντια της.

objecto
03/09/2009, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
A ρε Πλάτωνα με την ουτοπία (Πολιτεία) σου...
3000 και βάλε χρονάκια τα ίδια και τα ίδια...

Αστα ειναι τραγικο οταν διαβασεις του Πλατωνα Πολιτεια, ειναι
σαν να βλεπεις το ιδιο εργο με αλλα κοστουμια. :yuck: Αμαξια και
κινητα λοιπουν. ;)

LOUKILOUK
03/09/2009, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
A ρε Πλάτωνα με την ουτοπία (Πολιτεία) σου...
3000 και βάλε χρονάκια τα ίδια και τα ίδια...

Πεστα αγορι μου... ετσι...!!! αλλα την εχει διαβασει κανεις απο αυτους και εμας ολους?

Στην τελικη ουτε την "Φαρμα των ζωων" δεν εχουμε διαβασει τετοια ζωα που ειμαστε...:bigcry:
αντε γεια...:wave2:

motzin
03/09/2009, 12:45
στις ευρωκλογες ΚΚΕ, στις προηγούμενες ΠΑΣΟΚ, στις προπροηγούμενες ΝΔ, σ' αυτές το σκέφτομαι...

objecto
03/09/2009, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
στις ευρωκλογες ΚΚΕ, στις προηγούμενες ΠΑΣΟΚ, στις προπροηγούμενες ΝΔ, σ' αυτές το σκέφτομαι...

Χτυπα δεξι τοιχο με ΛΑΟΣ και στις μεθεπομενες ξαναγκελάρεις προς τα αριστερα :rotflmao:

Nostradamus
03/09/2009, 12:48
Συμφωνω με όλα τα παραπάνω που λές και επαυξάνω αν θέλεις..
Ωστοσο ας πάρουμε το παραδειγμά σου. Αν εσύ σκατώνεις την εφαρμογή, στην γυρίζω 1 στην γυρίζω 2 και αν στο τέλος αν πάρουμε την περίπτωση ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλεία τότε πάω σε άλλον (αποδεχόμενος το γεγονός οτι έχασα και κάποια χρήματα και χρόνο με την περιπτωση σου).
Τα ίδια και με έναν μάστορα που δεν σέβεται την περιουσία μου. Πάω σε άλλον. Τα ίδια και με κάθε μία απο τις καθημερινές δραστηριοτητές μας.
Τί γίνεται όμως όταν έχεις δόκιμάσει τους επίσημους. Πας στο μαστοράκο της γειτονίας με την ματσόλα και το σφυρί? Και πές οτι αυτός ξέρει 5 πράγματα για το μοντέλο σου. Ξερεί για όλα τα μοντέλα και για όλες τις εταιρίες? Και τώρα που χρειαζεσαι πλέον και διαγνωστικά? θα έχει τα πάντα και θα κάνει τα πάντα?
Στα μέρη μου ξέρεις τι κάνουν? Σου τάζουν οτι μπορούν να κάνουν τα πάντα και όταν το αφήσεις θα τ΄ρεξουν στον επίσημο για τα δύσκολα ακομη και αν είναι στην δίπλα πόλη...
Ελπίζω να πίανεις το συλογισμό μου...
Γι αυτό σου λέω..θέλω να ακούσω κάποια πρόταση και όχι ισοπεδοτικές λογικές (και δεν αναφερομαι στο σκεπτικο το δικό σου).. Μεχρί τότε όμως δεν μπορώ να δεχτώ ετσι απλα την φράση "σκατά στο κεφάλι σας"..

objecto
03/09/2009, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Συμφωνω με όλα τα παραπάνω που λές και επαυξάνω αν θέλεις..
Ωστοσο ας πάρουμε το παραδειγμά σου. Αν εσύ σκατώνεις την εφαρμογή, στην γυρίζω 1 στην γυρίζω 2 και αν στο τέλος αν πάρουμε την περίπτωση ότι δεν μπορείς να κάνεις την δουλεία τότε πάω σε άλλον (αποδεχόμενος το γεγονός οτι έχασα και κάποια χρήματα και χρόνο με την περιπτωση σου).
Τα ίδια και με έναν μάστορα που δεν σέβεται την περιουσία μου. Πάω σε άλλον. Τα ίδια και με κάθε μία απο τις καθημερινές δραστηριοτητές μας.
Τί γίνεται όμως όταν έχεις δόκιμάσει τους επίσημους. Πας στο μαστοράκο της γειτονίας με την ματσόλα και το σφυρί? Και πές οτι αυτός ξέρει 5 πράγματα για το μοντέλο σου. Ξερεί για όλα τα μοντέλα και για όλες τις εταιρίες? Και τώρα που χρειαζεσαι πλέον και διαγνωστικά? θα έχει τα πάντα και θα κάνει τα πάντα?
Στα μέρη μου ξέρεις τι κάνουν? Σου τάζουν οτι μπορούν να κάνουν τα πάντα και όταν το αφήσεις θα τ΄ρεξουν στον επίσημο για τα δύσκολα ακομη και αν είναι στην δίπλα πόλη...
Ελπίζω να πίανεις το συλογισμό μου...
Γι αυτό σου λέω..θέλω να ακούσω κάποια πρόταση και όχι ισοπεδοτικές λογικές (και δεν αναφερομαι στο σκεπτικο το δικό σου).. Μεχρί τότε όμως δεν μπορώ να δεχτώ ετσι απλα την φράση "σκατά στο κεφάλι σας"..

Βεβαια εγω σκεφτομαι και την επιλογη να αλλαξω αντιπροσωπο και να παω Αυστρια.....
Αλλα δεν θα ηταν πολυ αντρικιο ετσι?

objecto
03/09/2009, 12:55
Mostra...

Πιστευω οτι τα μεγαλα κομματα μπορουν και εχουν τα μεσα να αλλαξουν πολυ γρηγορα τα πραγματα. Αλλα πρεπει να απαγκιστρωθουν απο τα πρωτοπαλλικαρα που εχουν στους κορφους τους.

Δυσκολο πολυ....

Απο την αλλη η μονη ελπιδα είναι να αλλαξει η αριστερα. Μονο ετσι μπορουμε να υπολογισουμε σε
ενα πιο λαοφιλες πολιτικο τοπιο. Δυσκολο και αυτο... Αντι να συσπειρωνονται, τρογονται ακομα και στην διασπαση τους.

Δεν υπαρχουν επιλογες το ξερω και ολοι το συνειδητοποιούν. Αλλα πρεπει για αρχη τουλαχιστο να υπαρξει αντιδραση και οχι αποχη. Να δουμε πως θα κινηθουν τοτε και μετα αποφασιζουμε για το επομενο βημα.

Στο μεταξυ ας αρχισουμε να φροντιζουμε και λιγο για τον διπλα μας. Να παρατησουμε τον τσαμπουκα και τον εγωισμο. Εχω μιλησει ηδη πολυ γι αυτο σε αλλο τοπικ.

LOUKILOUK
03/09/2009, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Αν και αριστερος θα ψηφισω οικολογους, παροτι δεν με εκφραζουν τα προσωπα που το
αποτελουν θελω να στειλω ενα μυνημα διαμαρτυριας για το περιβαλλον και αντιθεσης
μου με την πολιτικη ζωη και την καταντια της.

αααπ ο Καφετζοπουλος εμενα μου λεει κατι...αλλα δεν φτανει παλι ρε φιλε...σκεφτομαι σοβαρα τα ιδια με σενα...μηπως να πιναμε κανα καφεδακοτσιπουρομπυροκρασοουισκακι να ξεθυμεναμε εστω...?
Στην τελικη μου κανει και η Κανελλη η Λιανα, ναιιιι (γνωριζει και την Ελληνικη εστω ρε φιλε...) αλλα ΚΚΕ...? ελεος δηλαδη με τους κολλημενους... αυτη πως και κολλησε εκει με προβληματιζει...
Γενικα υπαρχουν προσωπα που κατι λενε αλλα ανηκουν σε κομματα που θα επρεπε οι ιδιοι να εχουν παρει δρομο απο καιρο...τι να πω?
θα ψηφισω παντως....
μηπως να κατεβασουμε και μεις κανα κομμα δικο μας? οι κυνηγοι καλυτεροι ειναι δηλαδη?

που παμε ρε? που παμε? :confused: :lol: :eek: :hypnotize
:beer: :wave2:

motzin
03/09/2009, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Χτυπα δεξι τοιχο με ΛΑΟΣ και στις μεθεπομενες ξαναγκελάρεις προς τα αριστερα :rotflmao:

βούρτσες μπλε... αγχώθηκα τώρα. :sick:

objecto
03/09/2009, 13:00
Lucky Louk

Γαμωτη και γω δεν μπορω να πιστεψω πως η "προοδευτικη αριστερα" είναι η πιο
αρτηριοσκληρωμενη απο ολες. Οταν βλεπω δε τον Σκυλακο νομιζω οτι θα σκασει
ο Ραμπο να τον σκοτωσει. Σαν KGB είναι ο κερατας.

Καννελη γουσταρω και γω σαν πρωτη σκεψη, ειναι απιθανη επιχειρηματολογος
δεν καταφερνεις να της παρεις γυρο, λεει σωστα πραγματα, θυμαται παααρα πολλα
αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το κατα ποσο δεν ειναι show ολα αυτα.

Εχουμε γινει και ολοι τοσο καχυποπτοι.

objecto
03/09/2009, 13:03
Μπας και να προσλαβουμε τους infamous bastards να καθαρισουν για μας?

LOUKILOUK
03/09/2009, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
στις ευρωκλογες ΚΚΕ, στις προηγούμενες ΠΑΣΟΚ, στις προπροηγούμενες ΝΔ, σ' αυτές το σκέφτομαι...

πραγματικος "γυρολογος" των κομματων :confused: με μεγαλη εμπειρια απο οτι καταλαβαινω...σκεψου τι εμεινε...σκεψου και τους αλλους και καλη τυχη...:lol:

τουλαχιστον ρε φιλε εισαι ειλικρινης...:beer: :wave2:

LOUKILOUK
03/09/2009, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Lucky Louk

Γαμωτη και γω δεν μπορω να πιστεψω πως η "προοδευτικη αριστερα" είναι η πιο
αρτηριοσκληρωμενη απο ολες. Οταν βλεπω δε τον Σκυλακο νομιζω οτι θα σκασει
ο Ραμπο να τον σκοτωσει. Σαν KGB είναι ο κερατας.

Καννελη γουσταρω και γω σαν πρωτη σκεψη, ειναι απιθανη επιχειρηματολογος
δεν καταφερνεις να της παρεις γυρο, λεει σωστα πραγματα, θυμαται παααρα πολλα
αλλα ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το κατα ποσο δεν ειναι show ολα αυτα.

Εχουμε γινει και ολοι τοσο καχυποπτοι.

Μας κανανε καχυποπτους και συνομοσιολογους, αλλα show ηταν και θα ειναι παντα...
Εγω και Συνασπισμο εχω ψηφισει (οχι δεν ντρεπομαι που το λεω) αλλα τι να πω ρε φιλε...απογοητευση και εκει...μαγαζακι με μιζερια και γκρινια χωρις οραμα και ονειρα παει μπροστα? μπααα...
Το φοβερο ειναι οτι παρατηρω οτι ετσι και δεν ηξερα τι παιζεται πραγματικα θα κοντευαν να με πεισουν κατι Βελοπολοι και "τζουτζουκοι"... :eyepop: :confused: :yuck: (το παιζουν φανταστικα το παιχνιδι στην TV και εμεις οπως ειπα ουτε την φαρμα των ζωων δεν εχουμε διαβασει ακομα για να οσμιστουμε την πραγματικοτητα... εεεερρε γλεντια δηλαδη...:sick: )

objecto
03/09/2009, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Μας κανανε καχυποπτους και συνομοσιολογους, αλλα show ηταν και θα ειναι παντα...
Εγω και Συνασπισμο εχω ψηφισει (οχι δεν ντρεπομαι που το λεω) αλλα τι να πω ρε φιλε...απογοητευση και εκει...μαγαζακι με μιζερια και γκρινια χωρις οραμα και ονειρα παει μπροστα? μπααα...
Το φοβερο ειναι οτι παρατηρω οτι ετσι και δεν ηξερα τι παιζεται πραγματικα θα κοντευαν να με πεισουν κατι Βελοπολοι και "τζουτζουκοι"... :eyepop: :confused: :yuck: (το παιζουν φανταστικα το παιχνιδι στην TV και εμεις οπως ειπα ουτε την φαρμα των ζωων δεν εχουμε διαβασει ακομα για να οσμιστουμε την πραγματικοτητα... εεεερρε γλεντια δηλαδη...:sick: )

ΣΥΝ και γω τις προπροηγουμενες αλλα τελικα ειναι για τα μπαζα και αυτοι. Αμα δεν συνερθουν δεν τους ξαναψηφιζω.

Gandalf dr685sm
03/09/2009, 13:36
Εκείνο που θα πω εν συντομία είναι πως στις προηγούμενες EURO-εκλογές, δεν συμμετείχα ακριβώς επειδή δεν έβλεπα κάτι που με ενδιαφέρει η να με κινητοποιεί. Πρόσθετα σε αυτό, οι οποιοι εκλεγμένοι θα ήταν απλά συμμετέχοντες σε ένα θίασο που ελάχιστα θα είχε να κάνει με την διακυβέρνηση τις Ελλάδος, ως χωρα.

Τώρα όμως θα παο.. όχι ότι πάλι έχω βρει κάτι διαφορετικό και σημαντικό να ψηφίσω. Απλά ψηφίζοντας ένα ανύπαρκτο μικρό κόμμα, θα εμποδίσω , όσο μπορώ να βγει αυτό που λέμε αυτοδύναμη κυβέρνηση με την ψευδαίσθηση ότι όλοι τους θέλουν και ότι δεν υπάρχει ουσιαστικά αντίδραση. Ούτε ΠΑΣΟΚ, ούτε ΝΔ , ούτε Αριστερά (καλά αυτοί έγιναν ανέκδοτο πλέον), και φυσικά ούτε ΛA.ΩΣ και Οικολόγους. Ειδικά διαβάζοντας τις θέσεις τους είναι για όσα σάπια έχουν μείνει στις Λαϊκές.

Gandalf

edit byr0n

ggs
03/09/2009, 14:09
Ωραία είναι να προβληματιζόμαστε (εστω ) στις εκλογές …

Ακλουθώντας την παράδοση των συζητήσεων περί εκλογών ,
θα αφορίσουμε ΟΛΟΙ τα ΔΥΟ μεγάλα κόμματα (ήθελα να ήξερα ποιοι τους ψηφίζουν τελικά..)

θα σιχτιρίσουμε τα υπόλοιπα κόμματα που εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο, γιατί τα έχουν κάνει σκατα …

προσπαθώντας να αισθανθούμε ότι έχουμε έστω κάποια δύναμη διαμαρτυρίας και δημοκρατικών δικαιωμάτων ως πολίτες , θα προτιμήσουμε να ρίξουμε την ψήφο μας σε μικρότερα κόμματα (να είμαστε και «εναλακτικοι» )….

Και ζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα ….(μάλλον αυτοί καλύτερα κι εμείς ΣΚΑΤΑ)

Όποιοι αποφασίσουν να πάνε να ψηφίσουν , να ξέρουν ότι η ψήφος τους θα έχει ΚΑΠΟΙΟ αντίκρισμα ΜΟΝΟ αν ψηφίσουν κόμματα που θα περάσουν το 3%.
Όσο πιο μεγάλο είναι το κόμμα , τόσο περισσότερο αντίκρισμα θα έχει η ψήφος .

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ….

(κι αυτά δεν τα λένε οι «αναρχοαριστεροκουλτουριαριδες» , αλλά ο ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ο οποίος από την επόμενη φορά θα ξαναλλαξει …και μαντέψτε βρε ποιος θα επωφεληθεί? ….ΠΑΛΙ το πρωτο κομμα με +10 ΕΔΡΕΣ ….απο 50 σε 60 εδρες ΔΩΡΟ )

Οπότε , άμα ρίξεις ..Μ.Λ. ΚΚΕ και σου βγει ….Κωστάκης Καραμανλής ….μην τρομάξεις…

Άντε , καλό βολι…
:wave2:

objecto
03/09/2009, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ωραία είναι να προβληματιζόμαστε (εστω ) στις εκλογές …

Ακλουθώντας την παράδοση των συζητήσεων περί εκλογών ,
θα αφορίσουμε ΟΛΟΙ τα ΔΥΟ μεγάλα κόμματα (ήθελα να ήξερα ποιοι τους ψηφίζουν τελικά..)

θα σιχτιρίσουμε τα υπόλοιπα κόμματα που εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο, γιατί τα έχουν κάνει σκατα …

προσπαθώντας να αισθανθούμε ότι έχουμε έστω κάποια δύναμη διαμαρτυρίας και δημοκρατικών δικαιωμάτων ως πολίτες , θα προτιμήσουμε να ρίξουμε την ψήφο μας σε μικρότερα κόμματα (να είμαστε και «εναλακτικοι» )….

Και ζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα ….(μάλλον αυτοί καλύτερα κι εμείς ΣΚΑΤΑ)

Όποιοι αποφασίσουν να πάνε να ψηφίσουν , να ξέρουν ότι η ψήφος τους θα έχει ΚΑΠΟΙΟ αντίκρισμα ΜΟΝΟ αν ψηφίσουν κόμματα που θα περάσουν το 3%.
Όσο πιο μεγάλο είναι το κόμμα , τόσο περισσότερο αντίκρισμα θα έχει η ψήφος .

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ….

(κι αυτά δεν τα λένε οι «αναρχοαριστεροκουλτουριαριδες» , αλλά ο ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ο οποίος από την επόμενη φορά θα ξαναλλαξει …και μαντέψτε βρε ποιος θα επωφεληθεί? ….ΠΑΛΙ το πρωτο κομμα με +10 ΕΔΡΕΣ ….απο 50 σε 60 εδρες ΔΩΡΟ )

Οπότε , άμα ρίξεις ..Μ.Λ. ΚΚΕ και σου βγει ….Κωστάκης Καραμανλής ….μην τρομάξεις…

Άντε , καλό βολι…
:wave2:

Στις μεθεπομενες θα αλλαξει η σε αυτες που ερχονται?
Καθε μηχανοραφια για να συντηρείται το καθεστως ρε φουστη μου....

Lazio
03/09/2009, 14:31
Ψηφιστε σωστα ζωα συμπεριλαμβανομενου και εμου........ οπως θα μας ελεγε ο προεδρος Β.Λεβεντης :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

motzin
03/09/2009, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Στις μεθεπομενες θα αλλαξει η σε αυτες που ερχονται?
Καθε μηχανοραφια για να συντηρείται το καθεστως ρε φουστη μου....

στις επαναληπτικές

LOUKILOUK
03/09/2009, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από motzin
στις επαναληπτικές

που οπως φαινεται θα γινουν κατα Νοεμβρη και σιγουρα πριν τα Χριστουγεννα...

LOUKILOUK
03/09/2009, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Ωραία είναι να προβληματιζόμαστε (εστω ) στις εκλογές …

Ακλουθώντας την παράδοση των συζητήσεων περί εκλογών ,
θα αφορίσουμε ΟΛΟΙ τα ΔΥΟ μεγάλα κόμματα (ήθελα να ήξερα ποιοι τους ψηφίζουν τελικά..)

θα σιχτιρίσουμε τα υπόλοιπα κόμματα που εκπροσωπούνται στο κοινοβούλιο, γιατί τα έχουν κάνει σκατα …

προσπαθώντας να αισθανθούμε ότι έχουμε έστω κάποια δύναμη διαμαρτυρίας και δημοκρατικών δικαιωμάτων ως πολίτες , θα προτιμήσουμε να ρίξουμε την ψήφο μας σε μικρότερα κόμματα (να είμαστε και «εναλακτικοι» )….

Και ζησαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα ….(μάλλον αυτοί καλύτερα κι εμείς ΣΚΑΤΑ)

Όποιοι αποφασίσουν να πάνε να ψηφίσουν , να ξέρουν ότι η ψήφος τους θα έχει ΚΑΠΟΙΟ αντίκρισμα ΜΟΝΟ αν ψηφίσουν κόμματα που θα περάσουν το 3%.
Όσο πιο μεγάλο είναι το κόμμα , τόσο περισσότερο αντίκρισμα θα έχει η ψήφος .

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ….

(κι αυτά δεν τα λένε οι «αναρχοαριστεροκουλτουριαριδες» , αλλά ο ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΝΟΜΟΣ ο οποίος από την επόμενη φορά θα ξαναλλαξει …και μαντέψτε βρε ποιος θα επωφεληθεί? ….ΠΑΛΙ το πρωτο κομμα με +10 ΕΔΡΕΣ ….απο 50 σε 60 εδρες ΔΩΡΟ )

Οπότε , άμα ρίξεις ..Μ.Λ. ΚΚΕ και σου βγει ….Κωστάκης Καραμανλής ….μην τρομάξεις…

Άντε , καλό βολι…
:wave2:

Μαζι σου...
πες μου που θα το ριξεις να το σκεφτω...
σοβαρα μιλαω... εχουμε λαλησει ρεεεε...:bigcry:

:wave2:

super_toto
03/09/2009, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs


Όποιοι αποφασίσουν να πάνε να ψηφίσουν , να ξέρουν ότι η ψήφος τους θα έχει ΚΑΠΟΙΟ αντίκρισμα ΜΟΝΟ αν ψηφίσουν κόμματα που θα περάσουν το 3%.
Όσο πιο μεγάλο είναι το κόμμα , τόσο περισσότερο αντίκρισμα θα έχει η ψήφος .



Σωστό και να συμπληρώσω ότι όσοι δεν πάνε κάνουν δώρο την ψήφο τους στο πρώτο κόμμα.

ggs
03/09/2009, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σωστό και να συμπληρώσω ότι όσοι δεν πάνε κάνουν δώρο την ψήφο τους στο πρώτο κόμμα.
κι αυτο σωστο ....(οχι ακριβωσ στο πρωτο κομμα , αλλα στα κομματα που ειναι στην βουλη...με την μεριδα του Λεοντοσ στο πρωτο κομμα)

ετσι.... δημοκρατικα....παντα....
:lol:

super_toto
03/09/2009, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
κι αυτο σωστο ....(οχι ακριβωσ στο πρωτο κομμα , αλλα στα κομματα που ειναι στην βουλη...με την μεριδα του Λεοντοσ στο πρωτο κομμα)

ετσι.... δημοκρατικα....παντα....
:lol:

Ναι το ποσοστό μοιράζεται παντού αναλογικά, αλλά το πρώτο κόμμα είναι που αυξάνει τις πιθανότητές του για αυτοδύναμη κυβέρνηση.

alximistis
03/09/2009, 17:16
Εγώ... θα προσθέσω μόνο τούτο... (από την ζούγκλα)

"Τόσο κόσμο στα πολιτικά τους γραφεία είχαν να δουν οι βουλευτές και οι πολιτευτές του ΠΑΣΟΚ από το 1981.

Μια βόλτα στην Ακαδημίας, στη Μητροπόλεως, στη Βουλής και στα σημεία του κέντρου όπου έχουν τα γραφεία τους πολλοί βουλευτές της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης είναι η απόδειξη της ρήσης που λέει: «O λύκος κι αν εγέρασε κι έχασε το μαλλί του, ούτε τη γνώμη άλλαξε, ούτε την κεφαλή του».

Οι ψηφοφόροι από χθες το βράδυ έχουν σχηματίσει ουρές που φτάνουν μέχρι και έξω από την είσοδο του κάθε γραφείου, περιμένοντας στωικά να μιλήσουν με το βουλευτή τους. Άρχισαν από τώρα να ονειρεύονται… θεσούλες! Αγανάκτησαν μέχρι και οι συνεργάτες και οι συνεργάτιδες των βουλευτών, που δεν μπορούν πιστέψουν αυτό που γίνεται!

Γιατί καλός είναι ο ιδεαλισμός, όμως στα μισά του δρόμου εκφυλίζεται και με τη νίκη του πεθαίνει.

Μια θεσούλα όμως στα γραφεία της οδού Νίκης (και της όποιας Νίκης) μένει για πάντα… και φέρνει και καλό εισόδημα"!

Τι είπατε;;; δεν πέφτει πια ο Έλληνας θύμα;;; πως το πες αυτό την άλλη φορά φίλε μου ggs;;;
Δεν φταίμε εμείς αλλά οι από πάνω;;; Σε όλους δαύτους που τρέχουν πέστα... :( :( κατάντιες...

LogOutGoRide
03/09/2009, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
:nono:

ο Παρμενίωνας μάλλον θα ακυρωθεί.

Τα 12ήμερα σκηνάκια του Νοέμβρη δεν τα γλυτώνεις...


Σε πόσες ασκήσεις πρέπει να να πάω ρπμ :rotflmao:

@alximistis : ''Εννοείται'' και είναι ''λογικότατο'' σε μια περίοδο που για να βρείς δουλειά είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολο. Ο κοσμάκης ψάχνει να βρεί μια άκρη για το παιδί του ή τον ίδιο του τον εαυτό .Η νοοτροπία αυτή είναι πέρα για πέρα λάθος και αντί για βολέματα θα έπρεπε να τους κυνηγάνε για να τους ρίξουν φάπες (εγώ όμως δεν τον προσκύνησα τον ΠΟΥΣΤΗ ΤΟΝ ΒΟΛΕΥΤΗ και ναι είμαι υπερήφανος γι'αυτό) .
Έτσι όπως τα κάνανε πάλι του χεριού τους , τους (μας) έχουνε .

Όσο για τις απόψεις που διάβασα σεβαστές όλες, αλλά και πάλι δεν με πείθουν οτι χρειάζεται η ψήφος μου. Τους έχω (και με έχουν) γραμμένους ΟΛΟΥΣ.

ggs
03/09/2009, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis

Τι είπατε;;; δεν πέφτει πια ο Έλληνας θύμα;;; πως το πες αυτό την άλλη φορά φίλε μου ggs;;;
Δεν φταίμε εμείς αλλά οι από πάνω;;; Σε όλους δαύτους που τρέχουν πέστα... :( :( κατάντιες...

Δηλαδή φίλε alximisti για να καταλάβω….

ΕΙΣΒΟΛΗ κάνει ο κόσμος στα γραφεία των βουλευτών???

Κολλάει το ΟΠΛΟ στο κεφάλι του υποψήφιου βουλευτή και του λέει «άμα δεν με κάνεις δημόσιο υπάλληλο , θα σε καθαρίσω…»

Και οι βουλευτές , υπό το καθεστώς τρομοκρατίας , αντί να επικαλεστούν τον ΝΟΜΟ Πεπονη (και άλλους) , κάνουν τα στραβά μάτια για να μην χάσουν την ….ζωή τους .

Αλλά ακόμη και ΕΤΣΙ να είναι , θα δώσω πιο πολύ δίκιο σε κάποιον που έχει ανάγκη μια δουλειά για να ζήσει και κάνει ότι μπορεί , παρά σε κάποιον που ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ αυτή την ανάγκη του για να γραπωθεί στην εξουσία …

Οι καημένοι οι βουλευτές ….

Που αυξάνουν ΚΑΘΕ χρόνο τα εισοδήματα τους
Που τα έχουν ΟΛΑ τσάμπα (νοίκια , ΔΕΗ,ΟΤΕ, κινητά, αυτοκίνητα)
Που ΔΕΝ πληρώνουν πουθενά …
Που ταξιδεύουν ΠΑΝΤΟΥ τζάμπα….
Που με δυο θητείες παίρνουν σύνταξη ….
Που …που …

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ!!!


Για ρώτα τώρα ΟΛΟΥΣ αυτούς που ξεροσταλιάζουν στα γραφεία τους για κανένα …βόλεμα , θα έχουν ποτέ ΕΣΤΩ και το 1% από τις παροχές του μάγκα που θα πουλήσουν ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ την ψήφο τους ???

Alximisti , ΝΑΙ ΘΥΜΑΤΑ είναι κι αυτοί….και ίσως τα μεγαλύτερα…..


ΥΓ : Ακου ρε πστ μου , «αγανάκτησαν και οι ….συνεργάτες των …βουλευτών…»... και οχι με τον μ@λ@κα που υπυρετούν ....

Gandalf dr685sm
03/09/2009, 18:55
Κολλάει το ΟΠΛΟ στο κεφάλι του υποψήφιου βουλευτή και του λέει «άμα δεν με κάνεις δημόσιο υπάλληλο , θα σε καθαρίσω…»

εμ .. κοντά είσαι.. αν αντί για το ρήμα "καθαρίσω" βάλεις το "δεν θα σε ψηφίσω", είσαι μέσα.

Είναι φαύλος ο κύκλος φίλε μου... γιατί όσο βρίσκουν κάποιους να πηδάνε , θα το κάνουν και με διακρίσεις κιόλας για αυτούς που τους αρέσουν.

Σκέψου τώρα μια φανταστική εικόνα.. κανείς στα γραφεία των βουλευτών και όλοι ψηφίζουν (ή σχεδόν όλοι αν θέλεις) με γνώμονα το πόσο ικανός είναι ο αντιπρόσωπος τους και τι μπορεί να κάνει για το σύνολο του τόπου....

Τι θα έκανε τότε ο βουλευτής;

Κρίμα μόνο που αυτή η φανταστική εικόνα για εμάς, είναι πραγματικότητα σε άλλες χώρες.

Gandalf

ggs
03/09/2009, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
εμ .. κοντά είσαι.. αν αντί για το ρήμα "καθαρίσω" βάλεις το "δεν θα σε ψηφίσω", είσαι μέσα.

Είναι φαύλος ο κύκλος φίλε μου... γιατί όσο βρίσκουν κάποιους να πηδάνε , θα το κάνουν και με διακρίσεις κιόλας για αυτούς που τους αρέσουν.

Σκέψου τώρα μια φανταστική εικόνα.. κανείς στα γραφεία των βουλευτών και όλοι ψηφίζουν (ή σχεδόν όλοι αν θέλεις) με γνώμονα το πόσο ικανός είναι ο αντιπρόσωπος τους και τι μπορεί να κάνει για το σύνολο του τόπου....

Τι θα έκανε τότε ο βουλευτής;

Κρίμα μόνο που αυτή η φανταστική εικόνα για εμάς, είναι πραγματικότητα σε άλλες χώρες.

Gandalf

Βρε Gandalf θα το πιάσουμε πάλι απ την αρχη και δεν θα βγάλουμε άκρη (που λέει κι ο Σταυρίδης στον Γκιωνάκη στα «Κίτρινα Γάντια»)…

ΕΣΥ λες ότι είναι φαύλος ΚΥΚΛΟΣ…

ΕΓΩ λέω ότι είναι φαύλη ΠΥΡΑΜΙΔΑ… με κορυφή και βάση


Βλέπουμε ΑΛΛΟ σχήμα….


:wave2:

alximistis
03/09/2009, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Δηλαδή φίλε alximisti για να καταλάβω….

ΕΙΣΒΟΛΗ κάνει ο κόσμος στα γραφεία των βουλευτών???

Κολλάει το ΟΠΛΟ στο κεφάλι του υποψήφιου βουλευτή και του λέει «άμα δεν με κάνεις δημόσιο υπάλληλο , θα σε καθαρίσω…»

Και οι βουλευτές , υπό το καθεστώς τρομοκρατίας , αντί να επικαλεστούν τον ΝΟΜΟ Πεπονη (και άλλους) , κάνουν τα στραβά μάτια για να μην χάσουν την ….ζωή τους .

Αλλά ακόμη και ΕΤΣΙ να είναι , θα δώσω πιο πολύ δίκιο σε κάποιον που έχει ανάγκη μια δουλειά για να ζήσει και κάνει ότι μπορεί , παρά σε κάποιον που ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΕΤΑΙ αυτή την ανάγκη του για να γραπωθεί στην εξουσία …

Οι καημένοι οι βουλευτές ….

Που αυξάνουν ΚΑΘΕ χρόνο τα εισοδήματα τους
Που τα έχουν ΟΛΑ τσάμπα (νοίκια , ΔΕΗ,ΟΤΕ, κινητά, αυτοκίνητα)
Που ΔΕΝ πληρώνουν πουθενά …
Που ταξιδεύουν ΠΑΝΤΟΥ τζάμπα….
Που με δυο θητείες παίρνουν σύνταξη ….
Που …που …

ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ!!!


Για ρώτα τώρα ΟΛΟΥΣ αυτούς που ξεροσταλιάζουν στα γραφεία τους για κανένα …βόλεμα , θα έχουν ποτέ ΕΣΤΩ και το 1% από τις παροχές του μάγκα που θα πουλήσουν ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΑ την ψήφο τους ???

Alximisti , ΝΑΙ ΘΥΜΑΤΑ είναι κι αυτοί….και ίσως τα μεγαλύτερα…..


ΥΓ : Ακου ρε πστ μου , «αγανάκτησαν και οι ….συνεργάτες των …βουλευτών…»... και οχι με τον μ@λ@κα που υπυρετούν ....



κάθε φορά το ίδιο... ειλικρινά ρε συ ggs (σε λέω έτσι γιατί δεν έχω μάθει το όνομα σου αχαχαχαχα) σε θεωρώ πολύ καλό συζητητή αλλά ώρες ώρες δεν θες να δεις με τίποτα.
Όχι ούτε το όπλο κολλάνε ρε συ ούτε κάνουν ντου στα γραφεία των βουλευτών. Απλούστατα ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ!!! Γιατί ΑΝ δεν είχαν μάθει έτσι ΔΕΝ θα το έκαναν ΘΑ απιατούσαν κάτι καλύτερο και ΘΑ τραβούσαν μία αποχή όχι της τάξης του 40% στις ευρωεκλογές αλλά της τάξης του 50% ή και του 60% στις εθνικές εκλογές!!! Κατάλαβες;;; ΠΟΥΛΑΝΕ την ψήφο τους αυτό γίνεται!!! Και γίνεται ΠΑΝΤΟΥ!!!
- Στην ΕΡΤ όπου τρέχουν να αλλάξουν εν μία νυκτί πιστεύω πολιτικά
- Στα υπουργεία όπου εμφανίζονται ξαφνικά ως συνασπισμικοί ή ανένανταχτοι αριστεροί ενώ πριν έπαιζαν στοιχήματα υπέρ της απερχόμενης όπως όλα δείχνουν κυβέρνησης.
- Στον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο ολόγυρα μας όπου ακούς παντού κάτσε να αλλάξουν τα πράγματα και θα δούμε. ΠΑΝΤΟΥ!!!


Αλλά θα πάω με τα νερά σου... θα πω ότι είπες στο μάγο. Είναι πυραμίδα με κορυφή και βάση! Μέσα σύμφωνοι!!! Είναι πυραμίδα. Έχεις δει ποτέ σου κτίριο να κρατά και να ναι γερό ΔΙΧΩΣ γερά θεμέλια;;; Ποιοι είμαστε τα θεμέλια ρε ggs; Απάντησες μόνος σου! :) Εάν η βάση κινηθεί μπορεί να κρατήσει η κορυφή; Πάλι απαντάς μόνος σου μέσα από το παράδειγμα σου.

Αλλά... μην λέω πολλά τα είπε όλα ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στο "ευτυχώς υπάρχει και φιλότιμο". "Γιατί αυτοί οι βλάκες (για τους χωριάτες-λαός) δεν έχουν καταλάβει τη δύναμη τους ότι ότι είμαστε τίποτα χωρίς αυτούς". Αλλιώς υπάρχει και η καταπληκτική ρήση-στίχος του Βάρναλη... "άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο ΑΝ ξυπνήσεις μονομιάς θα ρθει ανάποδα ο ντουνιιάς''... ναι ΑΝ ξυπνήσουμε κάποτε...

ggs
03/09/2009, 20:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
κάθε φορά το ίδιο... ειλικρινά ρε συ ggs (σε λέω έτσι γιατί δεν έχω μάθει το όνομα σου αχαχαχαχα) σε θεωρώ πολύ καλό συζητητή αλλά ώρες ώρες δεν θες να δεις με τίποτα.
Όχι ούτε το όπλο κολλάνε ρε συ ούτε κάνουν ντου στα γραφεία των βουλευτών. Απλούστατα ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ!!! Γιατί ΑΝ δεν είχαν μάθει έτσι ΔΕΝ θα το έκαναν ΘΑ απιατούσαν κάτι καλύτερο και ΘΑ τραβούσαν μία αποχή όχι της τάξης του 40% στις ευρωεκλογές αλλά της τάξης του 50% ή και του 60% στις εθνικές εκλογές!!! Κατάλαβες;;; ΠΟΥΛΑΝΕ την ψήφο τους αυτό γίνεται!!! Και γίνεται ΠΑΝΤΟΥ!!!
- Στην ΕΡΤ όπου τρέχουν να αλλάξουν εν μία νυκτί πιστεύω πολιτικά
- Στα υπουργεία όπου εμφανίζονται ξαφνικά ως συνασπισμικοί ή ανένανταχτοι αριστεροί ενώ πριν έπαιζαν στοιχήματα υπέρ της απερχόμενης όπως όλα δείχνουν κυβέρνησης.
- Στον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο ολόγυρα μας όπου ακούς παντού κάτσε να αλλάξουν τα πράγματα και θα δούμε. ΠΑΝΤΟΥ!!!


Αλλά θα πάω με τα νερά σου... θα πω ότι είπες στο μάγο. Είναι πυραμίδα με κορυφή και βάση! Μέσα σύμφωνοι!!! Είναι πυραμίδα. Έχεις δει ποτέ σου κτίριο να κρατά και να ναι γερό ΔΙΧΩΣ γερά θεμέλια;;; Ποιοι είμαστε τα θεμέλια ρε ggs; Απάντησες μόνος σου! :) Εάν η βάση κινηθεί μπορεί να κρατήσει η κορυφή; Πάλι απαντάς μόνος σου μέσα από το παράδειγμα σου.

Αλλά... μην λέω πολλά τα είπε όλα ο Λάμπρος Κωνσταντάρας στο "ευτυχώς υπάρχει και φιλότιμο". "Γιατί αυτοί οι βλάκες (για τους χωριάτες-λαός) δεν έχουν καταλάβει τη δύναμη τους ότι ότι είμαστε τίποτα χωρίς αυτούς". Αλλιώς υπάρχει και η καταπληκτική ρήση-στίχος του Βάρναλη... "άιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο ΑΝ ξυπνήσεις μονομιάς θα ρθει ανάποδα ο ντουνιιάς''... ναι ΑΝ ξυπνήσουμε κάποτε...

Alximisti… Γιώργος εδώ… (κατά το «Χαρά μου , Τζιμακος εδώ…) :lol:

Επειδή κι εγώ θεωρώ ότι

«κάθε φορά το ίδιο... ειλικρινά ρε συ ΑΛΧΙΜΙΣΤΗ (σε λέω έτσι γιατί δεν έχω μάθει το όνομα σου αχαχαχαχα) σε θεωρώ πολύ καλό συζητητή αλλά ώρες ώρες δεν θες να δεις με τίποτα…»

… είναι φυσικό να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις….(και σίγουρα γόνιμο)

λες ότι «ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ…»
να σε ρωτήσω ΠΟΙΟΙ τους δασκάλεψαν?

Δίνεις ένα παράδειγμα μηχανικής (θεμέλια κ.λ.π)…ΣΥΜΦΩΝΩ…

Και λέω ότι ο ΣΚΟΠΟΣ της βάσης πρέπει να είναι το ΓΚΡΕΜΙΣΜΑ της σάπιας κορυφής και η ΣΤΗΡΙΞΗ μια υγιούς…

Επίσης , λέω ότι με τα «εργαλεία» που σου έχει δώσει η ΣΑΠΙΑ κορυφή ΔΕΝ μπορείς να την ρίξεις…

Και θα ΞΑΝΑ συμφωνήσω ότι η ΒΑΣΗ άμα κουνηθεί , θα γκρεμίσει την κορφή….

ΑΡΚΕΙ να δει την ΣΑΠΙΑ ΚΟΡΦΗ και όχι να βλέπει μόνο όσους είναι σάπιοι στην ΒΑΣΗ…

Γιατί άμα ΠΕΣΕΙ η σάπια κορφή , θα παρασύρει στην πτώση της οτιδήποτε ΣΑΠΙΟ από την ΚΟΡΦΗ ως την ΒΑΣΗ..

Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου ΒΑΣΗ , θεωρώ ότι πρέπει να ΔΕΙΧΝΩ και στους άλλους στην ΒΑΣΗ, τον ΣΤΟΧΟ που είναι η ΚΟΡΥΦΗ….

Το να συγκρούομαι με τους άλλους της ΒΑΣΗΣ , όχι μόνο δεν έχει αποτέλεσμα αλλά λειτουργεί και σαν «κυματοθραύστης» για την ΚΟΡΦΗ…




(το γ@μησ@ στις παρομοιώσεις ….ελπίζω να κατάλαβες …)

:lol:

:wave2:

Nostradamus
04/09/2009, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
.......

ΑΡΚΕΙ να δει την ΣΑΠΙΑ ΚΟΡΦΗ και όχι να βλέπει μόνο όσους είναι σάπιοι στην ΒΑΣΗ…

Γιατί άμα ΠΕΣΕΙ η σάπια κορφή , θα παρασύρει στην πτώση της οτιδήποτε ΣΑΠΙΟ από την ΚΟΡΦΗ ως την ΒΑΣΗ..

Επειδή θεωρώ τον εαυτό μου ΒΑΣΗ , θεωρώ ότι πρέπει να ΔΕΙΧΝΩ και στους άλλους στην ΒΑΣΗ, τον ΣΤΟΧΟ που είναι η ΚΟΡΥΦΗ….

Το να συγκρούομαι με τους άλλους της ΒΑΣΗΣ , όχι μόνο δεν έχει αποτέλεσμα αλλά λειτουργεί και σαν «κυματοθραύστης» για την ΚΟΡΦΗ…




Αν και συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα, να θυμισω απλα οτι δεξαμενη προσωπων που θα στελεχωσουν την καινουργια κορυφη αποτελει παντα η βαση σου... Αν λοιπον δεν αλλαξουν νοοτροπια τα προσωπα στην βαση δεν θα δουμε ποτε αλλαγη στην κορυφη..

ggs
04/09/2009, 07:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα, να θυμισω απλα οτι δεξαμενη προσωπων που θα στελεχωσουν την καινουργια κορυφη αποτελει παντα η βαση σου... Αν λοιπον δεν αλλαξουν νοοτροπια τα προσωπα στην βαση δεν θα δουμε ποτε αλλαγη στην κορυφη..


Φίλε mostradame έχεις δίκιο… έτσι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι ….

Πες μου τώρα , από τότε που γνωρίζεις τις κυβερνήσεις στην Ελλάδα , ΠΟΣΕΣ είχαν στην σύνθεση τους και σε πιο ποσοστό ,ανθρώπους από την ΒΑΣΗ ???
ΠΟΙΟΙ πρωθυπουργοί ξεκίνησαν από την ΒΑΣΗ ???

Εκτός ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρέσεων (μέχρι υπουργών) των πρώτων κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ , ΟΛΟΙ οι άλλοι προέρχονται είτε από ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΟΧΗ ,είτε από «Τζάκια» …και αυτοί είναι ΚΟΡΥΦΗ …ΟΧΙ βάση…

Προφανώς , και θα υπάρχουν σε ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΕΣ θέσεις άνθρωποι από την ΒΑΣΗ , τους οποίους τους έχει επιλέξει η ΚΟΡΦΗ….και επειδή η κορφή είναι ΣΑΠΙΑ ,τους ΣΑΠΙΟΥΣ θα επιλέξει….


:wave2:

objecto
04/09/2009, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
Αν και συμφωνω μαζι σου στα περισσοτερα, να θυμισω απλα οτι δεξαμενη προσωπων που θα στελεχωσουν την καινουργια κορυφη αποτελει παντα η βαση σου... Αν λοιπον δεν αλλαξουν νοοτροπια τα προσωπα στην βαση δεν θα δουμε ποτε αλλαγη στην κορυφη..

Αυτο φιλε μου είναι μια πολυ καλη διαπίστωση :a013:

objecto
04/09/2009, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
Φίλε mostradame έχεις δίκιο… έτσι ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να είναι ….

Πες μου τώρα , από τότε που γνωρίζεις τις κυβερνήσεις στην Ελλάδα , ΠΟΣΕΣ είχαν στην σύνθεση τους και σε πιο ποσοστό ,ανθρώπους από την ΒΑΣΗ ???
ΠΟΙΟΙ πρωθυπουργοί ξεκίνησαν από την ΒΑΣΗ ???

Εκτός ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ εξαιρέσεων (μέχρι υπουργών) των πρώτων κυβερνήσεων ΠΑΣΟΚ , ΟΛΟΙ οι άλλοι προέρχονται είτε από ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΑΔΟΧΗ ,είτε από «Τζάκια» …και αυτοί είναι ΚΟΡΥΦΗ …ΟΧΙ βάση…

Προφανώς , και θα υπάρχουν σε ΧΑΜΗΛΟΒΑΘΜΕΣ θέσεις άνθρωποι από την ΒΑΣΗ , τους οποίους τους έχει επιλέξει η ΚΟΡΦΗ….και επειδή η κορφή είναι ΣΑΠΙΑ ,τους ΣΑΠΙΟΥΣ θα επιλέξει….


:wave2:
Αρα οσο εχουμε σαπιους αναμεσα μας η κορυφη θα συνεχίσει να τρεφεται ετσι?

super_toto
04/09/2009, 08:49
Φίλε ggs,

Η σχέση της διαφθοράς δεν είναι μονόδρομη είναι αμφίδρομη. Ο πολιτικός διαφθείρει τον πολίτη και ο πολίτης τον πολιτικό.
Για να δείς ότι η διαφθορά είναι γενικευμένη και δεν αφορά την βάση ή την κορυφή, δες στην σχέση ανάμεσα σε πολίτες. Ασε τους πολιτικούς στην άκρη.

Η σχέση διαφθοράς υπάρχει ακριβώς με την ίδια ένταση ανάμεσα σε πολίτες. Ο πολίτης διαφθείρει τον πολίτη σε αυτή τη χώρα.

Πας δηλαδή σε ένα γιατρό και του δίνεις φακελάκι. Ακόμα και αν δεν σου το ζητησει θα του το προτείνεις για να έχεις καλύτερη μεταχείρηση. Έτσι διαφθείρεις τον γιατρό. Τον βάζεις σε πειρασμό που μάλλον θα υποκύψει. Αν αυτός σου ζητήσει φακελάκι σε διαφθείρει αυτός. Και εσύ θα υποκύψεις λόγω ανάγκης.

Αυτό όμως το βλέπεις ουσιαστικά σε όλες τις κοινωνικές σχέσεις ανάμεσα σε πολίτες. Ο ένας διαφθείρει τον άλλον. Καθημερινά και αδιάλειπτα.
Πας να αγοράσεις π.χ. μια καρέκλα και ζητάς 2 τιμες. Μια με ΦΠΑ και μια χωρίς. Αν δεν το κάνεις εσύ, ο έμπορος θα σου δώσει 2 τιμές ούτως η άλλως. Δηλώνεις ότι νά ναι στην εφορία για να γλυτώσεις το φόρο εισοδήματος. Πας σε μία δημοσια υπηρεσία και εφόσον έχεις την κατάλληλη γνωριμία παρακάμπτεις την ουρά και τη γραφειοκρατία. Τρως μια κλήση και βάζεις τον φίλο σου αστυνομικο να στη σβήσει. Χτίζεις ένα σπίτι και προσπαθείς με κάθε τρόπο να παραβιάσεις το σχέδιο πόλεως, τους συντελεστές, να φας όσο γίνεται από το πεζοδρόμιο, με το αζημίωτο στον υπαλληλο της πολεοδομίας. Καις χιλιάδες στρέματα δάσους, προκειμένου να πουλήσεις ένα χωράφι μισό στρέμα σε κάποιον που δέχεται να αγοράσει καμμένο δάσος.

Όλα αυτά και άλλα πολλά, τα κάνουμε εμείς μεταξύ μας. Δεν εμπλέκεται κανένας πολιτικός σε αυτά.

Άρα το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι μόνο στην κορυφή. Είναι περασμένο στην κουλτούρα μας. Είναι χαρακτηριστικό του λαού μας.

ggs
04/09/2009, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από objecto
Αρα οσο εχουμε σαπιους αναμεσα μας η κορυφη θα συνεχίσει να τρεφεται ετσι?

Φυσικά…. αν ειμασταν ολοι αψογοι ,θα ηταν ολα αψογα...

Εσύ λοιπόν τι πιστεύεις ότι είναι πιο εφικτό ?
Να προσπαθήσεις να διορθώσεις τους σάπιους ανάμεσα μας ή να προσπαθήσεις να καταστρέψεις την «κορυφή» που τρέφεται από την σαπίλα για να μην έχουν λόγο ύπαρξης οι σάπιοι ???


:wave2:

objecto
04/09/2009, 09:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Φίλε ggs,

Η σχέση της διαφθοράς δεν είναι μονόδρομη είναι αμφίδρομη. Ο πολιτικός διαφθείρει τον πολίτη και ο πολίτης τον πολιτικό.
Για να δείς ότι η διαφθορά είναι γενικευμένη και δεν αφορά την βάση ή την κορυφή, δες στην σχέση ανάμεσα σε πολίτες. Ασε τους πολιτικούς στην άκρη.

Η σχέση διαφθοράς υπάρχει ακριβώς με την ίδια ένταση ανάμεσα σε πολίτες. Ο πολίτης διαφθείρει τον πολίτη σε αυτή τη χώρα.

Πας δηλαδή σε ένα γιατρό και του δίνεις φακελάκι. Ακόμα και αν δεν σου το ζητησει θα του το προτείνεις για να έχεις καλύτερη μεταχείρηση. Έτσι διαφθείρεις τον γιατρό. Τον βάζεις σε πειρασμό που μάλλον θα υποκύψει. Αν αυτός σου ζητήσει φακελάκι σε διαφθείρει αυτός. Και εσύ θα υποκύψεις λόγω ανάγκης.

Αυτό όμως το βλέπεις ουσιαστικά σε όλες τις κοινωνικές σχέσεις ανάμεσα σε πολίτες. Ο ένας διαφθείρει τον άλλον. Καθημερινά και αδιάλειπτα.
Πας να αγοράσεις π.χ. μια καρέκλα και ζητάς 2 τιμες. Μια με ΦΠΑ και μια χωρίς. Αν δεν το κάνεις εσύ, ο έμπορος θα σου δώσει 2 τιμές ούτως η άλλως. Δηλώνεις ότι νά ναι στην εφορία για να γλυτώσεις το φόρο εισοδήματος. Πας σε μία δημοσια υπηρεσία και εφόσον έχεις την κατάλληλη γνωριμία παρακάμπτεις την ουρά και τη γραφειοκρατία. Τρως μια κλήση και βάζεις τον φίλο σου αστυνομικο να στη σβήσει. Χτίζεις ένα σπίτι και προσπαθείς με κάθε τρόπο να παραβιάσεις το σχέδιο πόλεως, τους συντελεστές, να φας όσο γίνεται από το πεζοδρόμιο, με το αζημίωτο στον υπαλληλο της πολεοδομίας. Καις χιλιάδες στρέματα δάσους, προκειμένου να πουλήσεις ένα χωράφι μισό στρέμα σε κάποιον που δέχεται να αγοράσει καμμένο δάσος.

Όλα αυτά και άλλα πολλά, τα κάνουμε εμείς μεταξύ μας. Δεν εμπλέκεται κανένας πολιτικός σε αυτά.

Άρα το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι μόνο στην κορυφή. Είναι περασμένο στην κουλτούρα μας. Είναι χαρακτηριστικό του λαού μας.

Ισως αν πρωτα φτασουμε σε επιπεδο απολυτης εξαθλιωσης, να βαλουμε μυαλο.

ggs
04/09/2009, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Φίλε ggs,

Η σχέση της διαφθοράς δεν είναι μονόδρομη είναι αμφίδρομη. Ο πολιτικός διαφθείρει τον πολίτη και ο πολίτης τον πολιτικό.
Για να δείς ότι η διαφθορά είναι γενικευμένη και δεν αφορά την βάση ή την κορυφή, δες στην σχέση ανάμεσα σε πολίτες. Ασε τους πολιτικούς στην άκρη.

Η σχέση διαφθοράς υπάρχει ακριβώς με την ίδια ένταση ανάμεσα σε πολίτες. Ο πολίτης διαφθείρει τον πολίτη σε αυτή τη χώρα.

Πας δηλαδή σε ένα γιατρό και του δίνεις φακελάκι. Ακόμα και αν δεν σου το ζητησει θα του το προτείνεις για να έχεις καλύτερη μεταχείρηση. Έτσι διαφθείρεις τον γιατρό. Τον βάζεις σε πειρασμό που μάλλον θα υποκύψει. Αν αυτός σου ζητήσει φακελάκι σε διαφθείρει αυτός. Και εσύ θα υποκύψεις λόγω ανάγκης.

Αυτό όμως το βλέπεις ουσιαστικά σε όλες τις κοινωνικές σχέσεις ανάμεσα σε πολίτες. Ο ένας διαφθείρει τον άλλον. Καθημερινά και αδιάλειπτα.
Πας να αγοράσεις π.χ. μια καρέκλα και ζητάς 2 τιμες. Μια με ΦΠΑ και μια χωρίς. Αν δεν το κάνεις εσύ, ο έμπορος θα σου δώσει 2 τιμές ούτως η άλλως. Δηλώνεις ότι νά ναι στην εφορία για να γλυτώσεις το φόρο εισοδήματος. Πας σε μία δημοσια υπηρεσία και εφόσον έχεις την κατάλληλη γνωριμία παρακάμπτεις την ουρά και τη γραφειοκρατία. Τρως μια κλήση και βάζεις τον φίλο σου αστυνομικο να στη σβήσει. Χτίζεις ένα σπίτι και προσπαθείς με κάθε τρόπο να παραβιάσεις το σχέδιο πόλεως, τους συντελεστές, να φας όσο γίνεται από το πεζοδρόμιο, με το αζημίωτο στον υπαλληλο της πολεοδομίας. Καις χιλιάδες στρέματα δάσους, προκειμένου να πουλήσεις ένα χωράφι μισό στρέμα σε κάποιον που δέχεται να αγοράσει καμμένο δάσος.

Όλα αυτά και άλλα πολλά, τα κάνουμε εμείς μεταξύ μας. Δεν εμπλέκεται κανένας πολιτικός σε αυτά.

Άρα το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι μόνο στην κορυφή. Είναι περασμένο στην κουλτούρα μας. Είναι χαρακτηριστικό του λαού μας.

Super toto , αφού έφερες τόσα παραδείγματα (που είναι σωστά…) θα σου δωσω κι εγω ένα …

Είμαι λοιπόν ένα διεφθαρμένος πολίτης που γνωρίζω ένα διεφθαρμένο υπάλληλο ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ τράπεζας ….του λέω λοιπόν «τράβα από τον λογαριασμό του super Toto λεφτά (που τα έχει ξεχάσει )και βάζετε στον δικό μου και πάρε προκαταβολικά και ένα χιλιάρικο για τον κόπο σου …» ….

πόσο εύκολα μπορεί να γίνει αυτό ?

Ακόμα κι αν γίνει , σε περίπτωση που ο super toto βρει την λαμογια ,ΠΟΙΟΝ θα κατηγορήσει και από ΠΟΙΟΝ θα ζητήσει αποζημίωση ? από τον διεφθαρμένο υπάλληλο ή από την ΤΡΑΠΕΖΑ κι ας μην το έκανε επίτηδες και ας μην εμπλέκεται ΑΜΕΣΑ ?



:wave2: