PDA

View Full Version : Αναγκαίο service σε WR 200



dead_kennedys
02/09/2009, 20:24
Γεια σας παιδια. Ειναι ενα WR 200 που πρόκειται να πάρω μοντέλο '99 το οποιο ήταν σε χώμα όλα (ή τουλαχιστον τα περισσότερα του) χρονια. Λειτουργει γενικά αλλά χρειάζεται σίγουρα έναν έλεγχο τον οποίο -σε αντίθεση με παπί- δεν μπορώ να κάνω μόνος μου.

Θα θέλατε να με βοηθήσετε και να μου πειτε τι χρειάζεται να κοιτάξει ο μάστορας καθώς και πόσο θα μου κοστίσει? Μπορεί να ειναι πολύ αρχάρια η ερώτηση μου παιδια αλλα θα εκτιμούσα τη βοήθεια σας...

Ευχαριστώ....

menelaos46
02/09/2009, 21:04
Το wr ειχα φιλε.
Κοιτα ειναι διχρονο και 300 ευρω το μοτερακι το μαζευεις δεν ειναι τιποτα.
Να κοιταξεις το μοτερ απο κατω να μη χανει απο κεντρικη φλαντζα η ταπα λαδιου, το σασμαν του να δουλευει ψιλοκαλα, οι αναρτησεις να μην ειναι νεκρες.
Δοχειο λαδιου υπαρχει??? Για βουνο ειναι καλυτερα να μην υπαρχει αλλα πρεπει να κουβαλας λαδακι.
Γενικοτερα καλο ειναι να μη χανει λαδια απο βλαντζες ουτε αποτ ην εξατμηση μπροστα καμματακι δυσκολο.
Το πιστονι της yamaha αν θυμαμαι καλα πρεπει να εκανε 45 ευρω η 30 καπου εκει...

dead_kennedys
03/09/2009, 12:25
Σε ευχαριστώ φίλε μου. Για να το πάω σε συνεργείο να μου τα ελεγξει όλα αυτά πόσα θα μου πάρει ο μάστορας? Εσένα π.χ. πόσα σου παιρνε?

2stroker
03/09/2009, 12:54
τσεκαρε

1.αν λειτουργει η τρομπα λαδιου
2.αν χανει λαδια εκει που ενωνει η κουρμπα με τον κυλινδρο
3.αν η κουρμπα εχει σαπισματα το ιδιο ισχυει και για το τελικο
4.αναρτησεις
5.ακουσε το αν δεις αν κοπαναει το μοτερ
6.σασμαν
7.ντεποζιτο για τυχον διαροες και σαπισματα
8.τσεκαρε αν το μηχανακι πηγαινει ευθεια η τραβαει δεξια αριστερα(αν ηταν μονο στο χωμα λογικα θα χει φαει αρκετες τουμπες)

σε γενικες γραμμες νομιζω αυτα:beer:

dead_kennedys
05/09/2009, 04:41
Nαι γενικά εχει φαει σαβουρες πολλές, μου το ειπε και ο πωλητής που ειναι φίλος μου. Τέσπα παιδια σας ευχαριστώ πολύ. Αν υπάρχει και γνώμη απο κάποιον άλλο δεκτή. Ευχαριστώ και πάλι